ondje roeren om vooruit te komen beperken borstonderzoek lot 70 jaar is a-sociaal Middenveld veiligst bij voetbal 1ERTIG JAAR INSTITUUT RHETORICA: egatieve reacties op nota Heerma Grote lappen tekst bij biologie vwo 3JNENLAND Ccidóc Sommxt DONDERDAG 26 MEI 1988 PAGINA 3 glasbak opulair j HAAG Voor flessen weet de Neder- ÏC Lik de glasbak meestal wel te vinden, maar "hid genoeg belanden jam-, pindakaas- en ptenpotten meestal nog gewoon in de vuil ak. Dit concludeerde voorzitter P. Ligten- ?rareni van de stuurgroep promotie glasbak giste- de ge n ^en Haag bij bekendmaking van de over het hergebruik van glas. De glas- bestaat deze maand tien jaar. In die tijd is et lan^riand absolute koploper in Europa gewor- "mee (Wat betreft het inzamelen van glas. Per ode wk van de bevolking wordt jaarlijks 15 kilo isch ofn de glasbak gedeponeerd. In totaal is dat tussenreer miljoen kilo, de helft van de on- tr 430 miljoen kilo eenmalig verpakkings dat opnieuw gebruikt kan worden. Babylijkje in bos gevonden LEEK Werknemers van de werkvoorzie ning in Leek hebben gisteren in een bos bij het Landgoed Nienoord in Leek in een plastic zak het stoffelijk over schot van een baby ge vonden. Het kind was enkele dagen oud. De Rijkspolitie van Gro ningen stelt een onder zoek in. Er zal sectie worden verricht op het stoffelijk overschot. Merendeel bejaarden woont zelfstandig MAARSSEN Van de mensen tussen 55 en 75 jaar woont 90 procent zelfstandig. Van de groep boven de 75 jaar woont 70 procent nog zelfstandig. Dit blijkt uit een onderzoek door het ministerie van volkshuisvesting. Volgens staatssecretaris Heerma loochenstraffen deze gegevens het idee dat de meeste ouderen al vrij snel in een bejaardenhuis terechtkomen. De staatssecretaris verwacht op grond van het onder zoek dat de vraag naar zelfstandige woningen voor mensen boven de 55 jaar tot in lengte van jaren zal blijven groeien. Vooral van hoogbejaar den verwacht hij een groeiende vraag naar zelf standige, eventueel aangepaste, woonruimte. ÉÉN OP DRIE BLESSURES DOOR OVERTREDING AMSTERDAM Wie zonder blessures een voet balwedstrijd wil spelen, doet er goed aan een posi tie op het middenveld te kiezen. Daar vallen rela tief de minste brokken. De Stichting Consument en Veiligheid stelt dit naar aanleiding van een onderzoek naar blessures in de voetbalsport. Een andere uitkomst is dat aan één op de drie voetbalblessures een overtreding vooraf gaat. Consument en Veiligheid stelt vast dat een betere handha ving van de spelregels leidt tot minder blessures. De kans op een enkelblessure blijkt in de zaal veel groter dan op het veld. Binnen komen ook meer spier-, pees- en bandletsels voor. Spelers die minder trainen of aan warming-up doen hebben vaker een blessure, vooral in de eerste helft. Ruim de helft van de spelers boven de 25 jaar neemt het overigens niet nauw meer met de training. Bijna één op de zeven spelers gebruikt tijdens wedstrijden geen beschermende middelen zoals scheenbeschermers. Bij verdedigers is dat percentage zelfs 31 procent. Van de mid denvelders draagt 60 procent scheenbeschermers. Niet kon worden vastgesteld of juist dat verschil de oorzaak is van het kleinere aantal blessures bij middenvelders. Twee van de drie geblesseer den konden een bepaalde tijd niet werken of naar school. Dat verzuim bedroeg gemid deld achttien dagen. Consu ment en Veiligheid zegt dat de resultaten van het onderzoek overeenkomen met buiten lands onderzoek. wen h) moetj)RDRECHT Een verscfede speech is voor het :en toibliek als een boek: je ;lijke kt wanneer het einde Ogeiwert, het produkt is en ark- iedereen als het ire van kaft tot kaft te brzien. „Da's wat an- jrs dan bij Dallas, waar ebied ^ïooit weet wanneer het e, danjid komt. De gespreks- jk kalrtner, het publiek, ïeid dpet de lijn kunnen vast- u Bij duden en het einde zien jij opljderen", zegt directeur :h ver| Klaasse van Instituut ietorica in Dordrecht, jt dezer dagen veertig ir bestaat. Duidelijke ven dorheden als credo van rijgent1 instituut dat cursisten nu eej>ezeêd mooie praatjes ale le^brengt- Veertig jaar ïuis jtwikkeling van stunte- reet tee Prater tot spirituele n..„ipreker of: het gesproken bord als middel om ioruit te komen. ït en tjoie maar vooral klare taal kan Ireken is een vaardigheid eminip velen in huis hebben, w, m£ar bij sommigen wat trai- ng behoeft, vindt Klaassen. ant een verkoper die niet z'n woorden komt moet ■tra hard werken om z'n idukt aanvaard te krijgen, het produkt nu tandpasta Idoodgewoon menselijk con- :t is. Klaasse staat sinds 15 bij Rhetorica aan het het bedrijf kent nog eigenaren en heeft elf >te medewerkers en tiental- ;erlandP free-lance docenten. De niddagtjie bestuurders namen drie ir geleden een bedrijf over 22 tot|t in 1948 was begonnen als t Spraak- en Redekundig Varm, Instituut. Het opleidingsinsti tuut verzorgt anno 1988 in het hele land open cursussen en bedrijfstrainingen in onder meer „spreken in het open baar", „snellezen", „verkoop- kunde", „commerciële vor ming", „presentatietechniek" en „telefonische communica tie". Niet alleen commerciële bedrijven en verkooporgani saties hebben Rhetorica in de arm genomen om medewer kers te trainen. Ook universi teiten, arbeidsbureaus, de NS, provincies, ministeries, ja zelfs zang- en oratoriumvere nigingen deden dat. Niet min der dan 125.000 landgenoten behaalden in de laatste veer tig jaar bij Rhetorica een ze kere mate van welsprekend heid, bedoeld om in de maat schappij vooruit te komen. Is het veertigjarig bestaan van Rhetorica niet een bewijs dat we in Nederland spreekvaar digheid kennelijk niet als vanzelf tot onze vaardigheden kunnen rekenen? „Zo pessimistisch ben ik niet. Veel mensen realiseren zich niet dat ze die spreekvaardig heid in huis hebben, 't Is la tent aanwezig. De oude gym nasia trainden het vroeger nog wel, maar tegenwoordig wordt er op de scholen weinig meer aan gedaan. Het resul taat wordt bij sollicitatiege sprekken zichtbaar. Perso neelsfunctionarissen horen sollicitanten soms met ge Directeur A. Klaasse van Instituut Rhetorica: „Je hebt toch wat te vertellen? Kom op dan, doe het. Span ning mag er zijn. zenuwen niet. Die spanning mag zich ontla den als het moment er is. Whaaaam!" FOTO: PERS UNIE kromde tenen aan 'Vertel nou eens wat over jezelf joh, vertel het nou eens leuk!', verzuchten zij dan. Dat zegt genoeg". De welsprekendheid die Klaasses instituut in de begin jaren alleen nog trainde is in middels veel meer geworden dan „goed uit je woorden ko men". Tegenwoordig wordt daar ook algehele presentatie bij gerekend. Beroemd is het verhaal over een sollicitatie procedure bij Shell, waarbij van driehonderd gegadigden er drie bij de toenmalige top man Wagner op het matje zouden komen. Eén van de drie werd echter nog voordat hij dat matje bereikte terugge stuurd, nadat de ondernemer zag dat hij met ongepoetste schoenen op de spreekkamer af kwam. „Dat is óók commu niceren, jezelf verkopen. Van af september geven we aan de Universiteit Twente een post academische opleiding rheto rica, waarin ook niet-verbale aspecten aan de orde komen. Afgestudeerden blijken in de praktijk problemen te hebben met het overdragen van hun kennis in de praktijk. Com municatie blijken ze niet te hebben getraind". Spreken is ook een kwestie van houding, zelfvertrouwen, van gelóven in je eigen ver haal en wéten wat anderen daarvan moeten horen. „Je hebt toch wat te vertellen? Kom op dan, doe het. Span ning mag er zijn, zenuwen niet. Die spanning mag zich ontladen als het moment er is. Whaaaam!", doceert de Rhe- torica-directeur. Zijn instituut ziet daarom het trainen van het zelfvertrouwen als be langrijke stap op weg naar een zelfbewust spreken, zon der dat absolute garanties voor succes kunnen worden gegeven. „Wijlen Theo Koom- en zei eens tegen me: 'Appie, ik héb het, sommigen kunnen het leren, anderen nooit'. Dat laatste accepteer ik". Maar je zult maar als spreker een boeiende presentatie moeten houden over, zeg: de bodemgesteldheid van zuid- oost-Groningen. Dan slaapt het publiek toch binnen mi nuten? „Voor elk onderwerp is wel een manier te bedenken. Spreken is ook een kwestie van vindingrijkheid. De bo demgesteldheid van zuidoost- Groningen voor een zaal met nauwelijks geïnteresseerd pu bliek? Ik weet er wel wat op. Neem gewoon vier zakken mee, zogenaamd gevuld met verschillende soorten aarde. Laat deze zakken in het ver haal een rol spelen. Zo is er altijd wel een manier te be denken om er een dialoog van te maken". Spreekvaardig heid betekent veel meer dan wat vroeger „Spreken in het openbaar" heette. In veertig jaar is „beginnen bij het begin en een mooi slot aan het praatje breien" veranderd in wat in Rhetorica-taal heet ,een duidelijk verhaal vertel len én rekening houden met je publiek, kortom: communi ceren". Het luisteren naar mensen die van spreken in zekere zin hun beroep hebben gemaakt is voor Klaasse en de zijnen dikwijls geen onverdeeld ge noegen. Sommige bestuurders, zelfs kamerleden, hebben naar Klaasses smaak een ze kere minachting voor hun pu bliek; ze verzuimen in nun verhaal prikkels in te bouwen die het publiek moeten boei en. Die prikkels zijn nodig, want in de wereld van Rheto rica geldt dat de aandacht scurve maar twintig minuten duurt: actief luisteren is voor de gemiddelde luisteraar bij een langere speech een echte opgave, ,,'t Is de kunst om door wendingen je luisteraars vast te houden. Shockeer voor mijn part even. Ja! Dat is het, maak gewoon die vierde zak aarde open, als het gaat over een bijna kansloos onderwerp als de bodemgesteldheid van zuidoost-Groningen. Open die zak en wakker is je publiek!" ARJEN VAN DER SAR Bijzondere herdenking Het overlijden van dr. Willem Drees sr. is gisteren in de Tweede Kamer op bijzondere wijze herdacht. Tal van oud-ministers en - staatssecretarissen, afkomstig uit alle grote politieke partijen, za ten naast premier Lubbers achter de regeringstafel. Zo waren er prof. P. Lieftinck, prof. J. van den Brink, prof. W. van den Grin ten, mr. J. Luns, dr. G. Veldkamp, prof. H. Hofstra, mr. J. van Aartsen, drs. N. Schmelzer, dr. I. Samkalden, mr. E. Toxopeus en jhr. mr. E. van Lennep. De laatste is net als Drees begiftigd met de eretitel minister van staat. Premier Lubbers noemde zijn illus tere voorganger Drees „een overtuigd maar ook praktisch socia list. Een man voor iedereen, een man die niet alsmaar naar zijn achterban zat te kijken". FOTO: ANP RECTEUR KANKERCENTRUM PROF. VAN BEKKUM: k eJTERDAM Het is a- aiaal om het bevol- ggsonderzoek op bórst- aker te beperken tot <uwen tussen de 50 en 2 jaar, zoals ondermeer j Gezondheidsraad wil. vindt prof. dr. D. van kum, directeur van Intergraal Kankercen- Rotterdam (IKR). J el vrouwen van boven '70 reizen nog vief de hele wereld rond", zei hij gisteren in de Maasstad bij de opening van een nieuw centrum voor vroege op sporing van borstkanker. Het IKR heeft uitgerekend dat maar 42 procent van de vrou wen wordt bereikt die voor het onderzoek in aanmerking komen. Dat wordt 92 procent als de maximum leeftijdsgrens vervalt en de onderste op 40 jaar wordt gesteld. In de groep van 50 tot 60 jaar komen per 100.000 vrouwen 200 gevallen van borstkanker voor, in de groep van 60 tot 70 jaar zijn dat er 250. De cijfers stijgen verder met de leeftijd: 300, respectievelijk 325 per 100.000 vrouwen van 70 tot 75 jaar en van 75 tot 80 jaar. Van Bekkum vermoedt dat de bovengrens in de adviezen op 70 jaar is gesteld omdat het re gelmatig oproepen van de vrouwen veel werk en geld kost, terwijl het opkomstper centage bij oudere vrouwen daalt. Het IKR onderzoekt ook vrouwen tussen de 40 en de 50. In deze groep ligt het aantal gevallen van borstkanker per 100.000 weliswaar slechts op 150, maar deze vrouwen heb ben gemiddeld nog een levens verwachting van 37 jaar. „Dat maakt onderzoek dus de moei te waard", zei Van Bekkum. „Ook al omdat hoe eerder een (klein) gezwel wordt gevon den, hoe kleiner de kans op uitzaaiingen is. De behande ling biedt dan niet alleen meer kans op genezing, maar is ook minder ingrijpend". N HAAG In de leede Kamer is gisteren vegend negatief ge beerd op de voorstellen i staatssecretaris Heer- J van volkshuisvesting [mensen met hoge in- Viens in duurdere hui- I te krijgen. »ezwaren komen vooral PvdA en VVD, die samen meerderheid hebben. De is bang dat door de nog al dwangmatige aanpak, die Heerma voor ogen staat, er tussen wijken scherpe schei dingen zullen ontstaan. De so cialisten vinden het wel juist dat mensen met een hoog in komen die in een goedkoop huis wonen, meer huur beta len. De VVD wijst dwang ook af; deze partij ziet meer in het „werven" van huurders voor duurdere woningen. Wel steun is er voor Heerma's gedachte het eigen woningbe- zit te bevorderen, maar de we gen tussen Kamer en bewinds man lopen weer uiteen als het gaat om het tegelijk verlagen van de overdrachtsbelasting en het verhogen van het huur waardeforfait. Heerma heeft zijn voorstellen gedaan in de formeel nog ge heime nota „Volkshuisvesting in de jaren negentig". Centraal thema in de nota is het streven de hoogte van het inkomen nadrukkelijker te koppelen aan de huur: hoe meer inko men, hoe hoger de huur. Tege lijk wil Heerma meer wonin gen in de vrije sector; hij doet voorstellen om gemeenten daarin een grotere vrijheid te geven. (KNOLLEN 'IMAfi, IK LMT ME NIET Op VINO NJIN OieN HOG pKinA. 2OU H W£T CWN DCEN, MEN££«.? - een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en ).00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 ir. telefoonnr 071-122248 en uw krant ardt nog dezelfde avond nabezorgd. Arabisch badhuis Het voormalige gemeentelijke badhuis aan de Polanenstraat in Amsterdam is omgetoverd in een prachtig kleurig Arabisch badhuis (Hammam), het eerste in Nederland. De Hammam is niet alleen bedoeld voor Turken en Marokkanen, zoals de naam doet vermoeden, maar voor alle mensen die behoefte hebben aan een „sauna-achtige" ontspanning. Het badhuis (gescheiden voor mannen en vrouwen) is ook belangrijk als ontmoetingsplaats, met name voor Turkse en Marokkaanse vrouwen die verder zelden in publieke gelegenheden (mogen) komen. FOTO: ANP VOGELBESCHERMING: „Rotterdam vermoordde 800 kluten" ROTTERDAM De Vogelbe scherming heeft bij de politie van Rotterdam aangifte ge daan van het moedwillig laten verdrinken van een groot aan tal kluten. Volgens de organi satie heeft de gemeente Rot terdam willens en wetens een terrein op de Maasvlakte in Europoort laten vollopen met water. Hierdoor zijn achthon derd klute-eieren verloren ge gaan. De tweehonderd vogel paren hebben een goed heen komen moeten zoeken. De ge meente zegt niet met het on der water zetten van het land te hebben gewacht omdat dat naar verwachting tienduizen den guldens zou hebben ge kost. Nico de Haan van de Vo gelbescherming noemt het moord met voorbedachten rade en in koelen bloede. „De eieren waren zwaarbebroed, in een week of twee zouden ze zijn uitgekomen. Sommige wa ren al uitgekomen". Het biologie-examen voor vwo bestond uit grote lappen tekst met veel vanouds bekende za ken. Jammer dat er nooit iets actueels bij zit, was de harte- kreet van een docent. Volgens hem komt het „druppelen van bladeren" bijna elk jaar terug en een vraag over (onze) nie ren ook. Voor een vraag over het gezichtsveld van het lin ker en rechter oog van een pa tiënt was zelfs geen kennis van de biologie nodig. De laat ste vraag over een pantoffel diertje was wel geestig. In zijn algemeenheid was het examen biologie wel te maken. Biologie voor havo was in zijn nieuwe vorm(geving) aantrek kelijk werk. Wel zijn bepaalde afbeeldingen te groot en over bodig. Het niveau van de vra gen - met weinig over geneti ca - was in het algemeen pri ma, ofschoon soms te simpel gesteld. Ook voor lbo/mavo stond in de middaguren het examen biologie op het programma. De kandidaten waren vrii vlot klaar met de 65 meerkeuze vragen. Na een uur stonden de meesten al weer buiten. Zoals gebruikelijk was erfelijkheid een van de onderwerpen. En kele andere dingen die aan de orde waren: het skelet, slikken en prikken, een ongeboren kind, spijsvertering, ademha len, hormonen en de kleur van konijnen. Het lager landbouwonderwijs had een eigen examen biologie dat drie hoofdstukken telde met in totaal 15 opgaven, waarvan er 9 gemaakt moes ten worden. De hoofdmoten betroffen: de bouw en verrich tingen van het organisme; de opbouw en afbraak (van plant, dier en mens) en de bescher ming van het organisme. Het was een gevarieerd examen waarbij wel heel veel gelezen moest worden. Het C-examen bestond uit 39 en het D-exa- men uit 35 bladzijden. Een heel pak papier dus. Bronwater Vwo-scheikunde, dat in de ochtenduren moest worden ge maakt, was niet nadrukkelijk moeilijker of minder moeilijk dan in andere jaren. Er was wel veel te lezen. Vier vragen die samen zo'n acht pagina's tekst beslaan. In opgave 2 werd ingegaan op het effect van bronwater op beton. De vragen erover bleken tot de pittigste van het hele schei- kunde-examen te horen. Op gave 1 over een lichtgevoelige chemische reactie was origi neel, maar wel wat theore tisch. De andere twee opgaven waren eenvoudiger. De ene ging over een analyse in een ziekenhuislaboratorium. Dat bleek toch nog een heel gere ken met zich te brengen. De andere was een niet verrassen de opgave over het mechanis me van een reactie. De meeste leerlingen vonden het examen niet moeilijk en zelfs afge zaagd, ofschoon velen de volle drie uren wel nodig hadden. Ook bij havo was scheikunde een niet te moeilijk examen, waarbij de meeste onderdelen uit de leerstof aan de orde kwamen. Slechts een enkel onderdeel kan tot hoofdbre kens hebben geleid. Wel klaagden de kandidaten dat het veel was en de meesten waren dan ook tot het laatste moment van 'de examentijd bezig. Over de moeilijkheid liepen de meningen nogal uit een, met name die van de laat ste opgave. Die ging respectie velijk over slootwater of de hardheid van het Friese water. Zeker niet voor iedere kandi daat een „opfrisser". „Lekkage" geen moeilijk examen. Eer vraag over een batterij brach in ieder geval wel problemer met zich. Het lager landbouwonderwij? had een eigen scheikunde exa men, waar stikstof het centrale thema was. De verzuring var de grond en de afgeleiden var stikstof, zoals ammoniak er nitraat, werden van alle kan ten bekeken. Het was een pit tig examen dat direct bij de ac tualiteit met de dag-in-dag-ui gehoorde en geschreven ver halen over de verzuring var de grond aansloot. Het lager middenstands onder wijs (lmo) had gisteren he examen verkoopbevordering ook wel commerciële econo mie genoemd. Dit examen wa zijn roem al vooruitgesneld vi; „Sonia" en haar onderwerp ir de laatste uitzending ove „lekkage", dat wil zeggen win keidiefstal. De vragen warei aardig verdeeld over actuel onderwerpen als: videotheek buurtwinkelcentrum en kle dingmarkt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3