Thatcher en Kinnock kruisen degens over uitleg bijbel GEESTELITK LEVEN/OPINIE £eidóc@ommtt kerk en wereld Oost- en Westduitse kerken erkennen schuld aan jodenvervolging Diefstal uit Bijbels Museum Zuster Van Pinxteren plotseling overleden Evangelieverkondiging is ontdekkingsreis" Misplaatste bezettingsactil weer brieuen van lezers DONDERDAG 26 MEI 1988 PAIS [NI MEER TOEZICHT OP KERKELIJKE LEDENADMINISTRATIE DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat nauwlettend moet worden toegezien op de besteding van de 15,5 miljoen gulden, die de kerken van het rijk krijgen om gezamenlijk hun ledenadministratie op te zetten. De Kamer nam woensdag een motie van D66 met die strekking aan. De christelijke fracties CDA, SGP, GPV en RPF stemden tegen. De aantekening over de kerkelijke gezindte zal volgend jaar verdwijnen uit de ge meentelijke bevolkingsadministraties. Vooruitlopend daarop hebben de kerken subsidie gekregen om hun eigen ledenbe standen bij te houden. De diverse stromingen werken daartoe samen in de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (SILA). Een aantal grote genootschappen denkt er echter over alleen mee te doen in de aanloopperiode. De rooms-katholieke kerk, de gereformeerde kerk en een aantal joodse gemeenten hebben volgens een meerderheid van de Kamer geen interesse meer in de SILA, als het in een later stadium gaat om de ver werking van mutaties. Het is de bedoeling dat de SILA via het netwerk van gemeentelijke administraties wijzigingen door krijgt. PvdA, VVD, D66 en klein links zien in die gang van zaken een bedreiging van de privacy. Als een aantal kerken afhaakt, zou dat in de praktijk betekenen dat alleen adreswijzi gingen van mensen van hervormde huize worden doorgege ven. Daarmee wordt afbreuk gedaan aan het voornemen de re gistratie van de kerkelijke gezindte voor iedereen uit de ge meentelijke bevolkingsboekhouding te schrappen. ICTO OVER CONCILIAIR PROCES Kerken moeten niet opereren als geen politieke macht ENSCHEDE Het In- terkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) is beducht dat het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping de kerken er toe verleidt als een poli tieke partij te opereren. „Kerken dienen zich slechts op die terreinen te profileren, welke naar aard en inhoud tot het eigenlijke doel van kerk- zorg behoren". Daaruit volgt dat zij de poli tiek niet dienen te behande len als een van hun eigenlij ke doelen, aldus het ICTO in een notitie over het proces. De notitie is geschreven door een werkgroep waarin onder anderen zitting hadden de je zuïet prof.dr. J.W. Schneider, de hervormde emeritus-pre dikant J.J. Poort en dr. J. Vlaardingerbroek, gerefor meerd predikant in Rotter dam. De bijdrage van de kerken in het proces zou volgens het ICTO moeten worden ge zocht in een eensgezinde vi sie op de waarden die krach tens het geloof onontbeerlijk zijn om de wereld en de maatschappij niet van hun doel te laten vervreemden. Dat deze eensgezinde visie nu nog ontbreekt, komt door de verbrokkeling in kerken en nationaliteiten, in ideolo gische richtingen of histori sche onverdraagzaamheid. Het proces biedt de kerken een „gouden kans" om de eenheid van christenen waar te maken, maar dan moeten zij niet toegeven aan de ver leiding van de macht, omdat zij de politieke oplossing van problemen zouden kennen. Juist kerken zullen moeten voorgaan in het uitoefenen van zo groot mogelijke in vloed in dienstbaarheid, al dus het ICTO. Het doel van het proces is volgens het ICTO gelegen in sen nieuwe bezinning op de taak van de kerken bij „het formuleren van maatschap pelijke uitgangspunten, van de vereiste marsrichting en van hoopgevende perspectie ven, die de geestdrift kunnen wekken". Daarbij zal het in zicht centraal moeten staan dat de tijd is gekomen om zich als christenen in de we reld zichtbaar, georganiseerd en als eenheid te manifeste ren. „Kerken dienen zich niet te lenen voor politieke hand- en spandiensten. Zij dienen de politici erop te wij zen dat niet de politiek het laatste woord is, maar dat het respect voor iedere mens doorslaggevend is en dat God het perspectief van iedere mens blijft", zo meent het ICTO. Brood dat men deelt smaakt beter. Bond Zonder Naam LONDENIn het Britse Lagerhuis zijn deze week firemier Thatcher en Labour- eider Kinnock uitzonderlijk hard met elkaar in de clinch gegaan over de uitleg van de bijbel naar aanleiding van de zeer forse bezuinigingen die premier Thatcher onder meer in de kinderopvang heeft doorgevoerd. In een toespraak tot de Pres byteriaanse kerk van Schot land had Thatcher afgelopen zaterdag onder meer betoogd dat men de uitoefening van liefdadigheid en barmhartig heid niet aan anderen, lees de staat, kan overlaten. De eigen verantwoordelijkheid dient de basis van elke chris telijke politieke filosofie te zijn. Labourleider had zich erover verwonderd dat in diezelfde toespraak Thatcher had ge zegd dat kinderen „onze kostbare schat" zijn maar dat hij uit het vervolg van haar verhaal had begrepen dat dit in de praktijk voor haar niets betekende. Hij vroeg de pre mier onder meer welke pas sage uit de bijbel haar er toe had geïnspireerd schoolmaal tijden niet langer te subsidië ren en vergeleek haar ver volgens met Pontius Pilatus die zijn handen in onschuld waste. Een woedende Thatcher be schuldigde Kinnock ervan dat hij „alles verlaagde" Zij herinnerde hem eraan dat zij sinds 1979 vrijwillig van een deel van haar salaris had af gezien door dat van een ge wone minister te accepteren. Op die manier zou zij, zo me nen kenners, de staat sinds dien al honderdduizend pond (ruim driehonderdzeventig duizend gulden) hebben be spaard. Toejuichingen bij de Conservatieven en ge schreeuw bij de bankjes van Labour waren het gevolg. Labourlagerhuislid Roy Hat- tersfield meende dat That cher de zes miljard pond die zij in de jongste begroting op de sociale uitgaven had be spaard ten gunste van een belastingverlaging voor de hogere inkomens nu van een morele rechtvaardiging had voorzien. In Londense kringen van Conservatieven gelooft men dat het bijbeldebat in haar partij nog een flink vervolg zal krijgen. Voor het eerst heeft Thatcher haar politiek gebaseerd op een christelijke gedachtengang, zo wordt ge zegd. Aartsbisschop Robert Runcie zei in een reactie de uitdaging van Thatcher graag op te willen nemen. In haar toespraak tot de Kerk van Schotland had Thatcher verder betoogd dat „wij allen verantwoordelijk zijn voor onze handelingen. Wij kunnen de samenleving niet de schuld geven als we de wet overtreden. Wij kun nen het beoefenen van barm hartigheid en mildheid niet Labourleider Kinnock aan anderen overlaten". Zij had verder beklemtoond dat christenen van mening kun nen verschillen over het soort van gewenste politieke en sociale instellingen, maar dat vaststaat dat elke rege ling die niet uitgaat van de eigen verantwoordelijkheid van het individu, alleen maar schade zal toebrengen. Naar Thatchers opvatting luidt de sociale boodschap van het Evangelie dat „we moeten werken en onze talenten ge bruiken om welvaart tot stand te brengen". „Als ie mand niet wil werken, zal hij* ook niet eten", zo citeerde zij de apostel Paulus. HANNOVER De Evange lische Kerk in Duitsland (EKD) en de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR erkennen dat de christenen in 1938 een lakse houding hebben aangenomen toen sy nagogen werden verwoest en joodse graven en winkels werden geplunderd. In een gezamenlijke verkla ring naar aanleiding van de herdenking van de 'Reichs- kristallnacht' (de nacht van 9 op 10 november 1938) wijzen de kerken erop dat de theolo gie en de kerken een lange geschiedenis van vervolging van joden hebben. Het is noodzakelijk dat de joden die ondanks het rampzalige ver leden nu in Duitsland wonen, er zeker van zijn dat zij hier hun thuis hebben, aldus de verklaring. De kerken herinneren eraan dat de schending van synago- ges, de plundering van joodse zaken en woningen en de mishandeling van joodse me deburgers „voor ieders ogen" plaatshad. „De rassenwaan toonde zijn onmenselijke wreedheid". De kerken wij zen erop dat de 'Reichskris- tallnacht' ook tot doel had de Duitsers te intimideren. „Van toen af wisten de machtheb bers wat zij zich aan onrecht en geweld konden veroorlo ven zonder met verzet uit de bevolking rekening te hoe ven houden. De brandende synagogen waren een signaal. Spoedig brandden ook Duitse steden met hun kerken", al dus de kerken. De beide kerken roepen er toe op uit het dagelijke taal gebruik en de kerkelijke ver kondiging alle zinsneden te verbannen die joden kwet sen. Noodzakelijk is volgens hen verder de overdracht van waarheidsgetrouwe in zichten over het jodendom, de joodse godsdienst, geschie denis en cultuur alsmede de joodse staat. De kerkelijke gemeenten wordt gevraagd onverminderd door te gaan met hun pogingen een beter begrip tussen joden en chris tenen te kweken en nieuwe wegen van contact te zoeken. In de nacht van 9 op 10 no vember 1938 kwamen 91 mensen om hét leven en werden 30.000 joden gearres teerd. Een groot deel van de gearresteerden kwam in con centratiekampen terecht. Wegens de duizenden stukjes glas op straat spraken de Ber- lijners van de 'Reichskristall- nacht'. De Rijksregering liet de joden een bijzondere be lasting van een miljard mark betalen. De moordaanslag van de Pools-joodse jongen Herschel Grynszpan op een staflid van de Duitse ambas sade in Parijs werd door de nazi's als aanleiding voor de actie gebruikt. Voorzitter Heinz Galinski van de centrale raad van de joden in de Bondsrepubliek is verheugd over de verklaring van de beide kerken. Hij meent dat er een „heel bij zondere betekenis" aan moet worden toegekend. Volgens Galinski zal de verklaring bijdragen tot een nieuwe ver houding tussen joden en niet- joden in Duitsland. Galinski sprak de hoop uit dat het „open en eerlijke document" ook op de jonge generatie een positief effect zal hebben. Galinski beklemtoonde dat ondanks het verschil tussen het christelijke en het joodse geloof steeds wat gemeen schappelijk is voorop moet staan. AMSTERDAM Onbeken den hebben vorige week zon dag zes bronzen Egyptische beeldjes gestolen uit het Bij bels Museum aan de Heren gracht in Amsterdam. De dieven forceerden het slot van een glazen vitrine. De beeldjes zijn enige duizenden guldens waard. Het museum bevestigde dit woensdag pas. Op het moment van de dief stal waren twee medewer kers van het museum aanwe zig. Het vermoeden bestaat dat dit tweetal aan de praat is gehouden terwijl de vitrine werd opengebroken. De ge stolen waar bestaat uit vier zogenoemde godenbeeldjes en twee grafbeeldjes uit de eeuwen voor Christus. Het is niet de eerste keer dat het Bijbels Museum met dief stal te maken kreeg. Er werd ook al eens een hele deur uit een vitrine gelicht, waarna onbekenden er vandoor gin gen met een ,jat", een aan wijsstokje voor Tora-rollen. Er verdwijnen bij het mu seum ook wel eens „onderde len" van niet achter glas ten toongestelde voorwerpen. Het Bijbels Museum was de afgelopen tijd in overleg met de verzekering reeds bezig de bewaking te verbeteren. Tweeling in het geloof Hoe vaak het precies gebeurt Is moeilijk na te gaan, maar dat het uitzonderlijk is, lijkt duidelijk: twee tweelingen die op de zelfde dag priester worden. In dit geval zijn het de broers Smith uit Chicago. Ze zijn in de Verenigde Staten de eerste zwarte tweelingen die priester worden. DEN BOSCH Zuster An toinette van Pinxteren, lid van de congregatie van de Zusters van de Choorstaat te Den Bosch, is gisteren op 71-jarige leeftijd plotseling overleden. Zuster Frances co, zoals haar kloosternaam luidde, kreeg eind 1986 de Harriët Freezer-ring van het feministische maand blad Opzij voor haar „on vermoeibaar streven de po sitie van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk te verbeteren". De toekenning noemde zij in haar dank woord een erkenning voor de bijdrage van religieuzen in de bevrijding van de. vrouw en in de strijd voor gelijkberechtiging in de Rooms-Katholieke Kerk. „We noemen onszelf niet meer vrouwelijke religieu zen, maar religieuze vrou wen omdat we onszelf pri mair als vrouwen ervaren." Zij was in 1967 een van de eerste nonnen die haar ha bijt verwisselden voor bur gerkleding. DS. OVEREEM OP GOS IN HARARE: HARARE Er is volgens de voorzitter van de gerefor meerde synode, ds. E. Over- eem, heeft geen waterdicht systeem voor de verkondi ging van het Evangelie in deze tijd. „Het is een avon tuur, een ontdekkingsreis", zo hield hij donderdag in Ha rare de deelnemers voor aan de theologische conferentie van de Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) in Harare. Komende maandag (30 mei) begint in de hoofdstad van Zimbabwe de bijeenkomst van de GOS, waar het lid maatschap van de Gerefor meerde Kerken in Nederland tot de belangrijkste onder werpen behoort. Deze week houden de deelnemers zich tijdens drie studieconferen ties bezig met theologische vraagstukken, de zending en het jongerenpastoraat. Overeem omschreef de ver kondiging van het Evangelie in het huidige West-Europa als „een roepen in de woes tijn van vervuiling, wapen wedloop, economische en po litieke feiten". Niet de men sen, maar de economische, politieke en technologische feiten zijn beslissend. Overeem, die nu vijftien jaar predikant is, dacht toen hij nog „een bleke jonge domi nee" was: „Het is een ver taalprobleem. Je hoeft alleen maar nieuwe woorden en manieren te vinden om de oude verhalen te vertellen, en mensen zullen opnieuw luisteren, ophoren". Gaandeweg ontdekte hij dat de opvatting over de waar heid in de Westeuropese cul tuur is veranderd. Zocht de mens vroeger naar het wezen van de dingen, nu wil hij of zij vooral weten hoe de din gen werken, wat hun functie is. Als dingen niet werken, kunnen ze nog wel bestaan, maar mensen hebben er niet zoveel belangstelling voor. Bij de prediking van het Evangelie gaat het niet meer om een vertaalprobleem, maar om een omschakelings probleem: „Hoe werk ik met Bijbelse waarheid in een cul tuur die bol staat van de functionele waarheid?". HAAI ir de g id gei itenpo' ik. Dit van d< Den itaat •land at b< van i in de g -eer 2 ■430 dat op HOND de benoeming van twee nieuwe hoogleraren gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn de g< ren deze week zo verhit geraakt, dat het Maagdei twintig jaar opnieuw bezet is geweest, zij het niet lai een dag. Even had het er de schijn van dat daarmee lijke" jaren zestig waren teruggekeerd, de periode langs in dag- en weekbladen enigszins nostalgisch ruggeblikt. Er is echter een essentieel verschil tussen] en „nu". Destijds ging het om het slechten van vermolm stuursstructuren. Aan de kortstondige bezetting vai week lag echter een verschil van inzicht ten grondsf sen twee faculteitsraden, die vrouwen hadden voorge als hoogleraar, en de benoemingscommissie die dezei zen negeert en mannelijke kandidaten naar voren hq schoven. GELIJKE behandeling van mannen en vrouwen 1 en toe meer voeten in de aarde dan nodig zou moet()RDF De bezetters van het Maagdenhuis hebben het verscfede s inzicht over de benoemingen opgeschroefd tot een toébliek waaraan het emancipatiebeleid van de gemeentelijke telt w siteit in de hoofdstad moet worden afgewogen. Ogerjdert, lijk een goed handvat, maar in werkelijkheid een ar^jr i> dat geen stand kan houden. ire v< erziei rs da ALS immers kwalitatieve argumenten op één gebied hooit der mogen en moeten wegen dan emancipatoire, danfld kc wel bij benoemingen met een wetenschappelijk kartner Wetenschap bedrijven is nu eenmaal een bezigheid dpet dt niet laat bepalen door geslachtelijke kenmerken. Bij (uden noemingen gelden andere selectiecriteria, waarbij opliderer kennis, ervaring, analytisch inzicht en didactisch ver Kla; zwaarder wegen dan andere eigenschappen. letori t de: ir bi Volop steun verdient het streven om vrouwen dffr^e deze eisen voldoen, als hoogleraar benoemd te krijgen*1 ins' wie gewogen wordt en te licht bevonden, of het nu ee|^zeë is of een vrouw, hoort niet thuis op een professorale leéj31^?1] Wie daar, zoals de bezetters van het Maagdenhuis, irw tend argumenten van emotionele aard tegenin weet tée Pr gen, plaatst zich niet alleen buitenspel in de discussieFe^fr doet ook afbreuk aan de eigen doelstelling. r°rt* ©ruit Een bezettingsactie, hoe „ludiek" ook van opzet en ^0ie n voerlegging, werkt eerder verhullend dan dat zij kan teken gen aan de zuiverheid van de discussie. De benoeming vel; missie heeft geen man in plaats van een vróuw, mf*r naar haar weloverwogen oordeel beste kandidaat naar[|ntei geschoven. I 2-n 4ra h j)dukt Idoodg mt is. |}5 bi h ei, Geleidelijk koeler DE BILT (KNMI) Er komt geleidelijk een einde aan het warme weer van de afgelopen dagen. Een koufront trekt morgen langzaam van zuid west naar noordoost over ons land. Dit front zorgt ervoor dat de warme lucht naar Duitsland wordt verdreven. De middagtemperatuur loopt morgen sterk uiteen. Aan de kust wordt het ongeveer 16 graden. In het noordoosten van het land, waar de warme lucht pas later op de dag wordt verdreven kan de temperatuur nog oplopen tot ongeveer 22 graden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en za- Zuid-Scandinavië: Zonnig en warm, maar langs de kust van Noorwegen veel bewolking en buien. Middag- temperatuur 15 graden aan de Noorse kust tot 23 graden achter de Noorse bergen en Zweden. Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en buien. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Benelux: Af en toe zon en geleidelijk minder buiig. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Duitsland: Perioden met zon en voor al in het zuidwesten buien. Middag temperatuur vrijdag 23 graden, zater dag iets lager. Frankrijk: In het westen perioden met zon, in de rest bewolkt met bui en. Middagtemperatuur van 16 gra- Alpengebied: In Zwitserland P wolking en buien, middagtp bei tuur ongeveer 20 graden, inlr gel rijk zonnig en warm, 22 totft in 1 den' it Sdi Spanje en Portugal: Warm, de omgeving van Barcelona buien. Middagtemperatuur graden aan de noordkust tottnTTV den in het zuiden. ill lb' Italië en de Joegoslavische Aj Zonnig, middagtemperatuur veer 25 graden. Athene Barcelona Mallorca Malta Moskou Milnchen Las Palmas h.bew Bneven graag korten duidelijk geschrevenDe redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Capriolen Waarom plaatste de krant een 'foto van een stier die „caprio len" maakt en dan nog wel op de voorpagina? Afschuwelijk; "een ander woord kan ik er -i-niet voor vinden. Wat is het "nut van een dergelijke dier- ^(en mens) onterende foto? Het bijschrift maakte mij niet veel wijzer. Ik ben niet een fanatie ke dierenvriend, maar wat •men met stieren pleegt uit te halen alvorens deze arme beesten de arena worden inge stuurd is met geen pen te he rschrijven. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op om dergelijke gevechten te verbie den. En wat doet onze krant: plaatst een misselijk makende foto op de voorpagina! Een ar tikel over de achtergronden van het stierenvechten lijkt mij meer op zijn plaats. Ik Nalatig hoop dat de redactie zich in de toekomst van dergelijke vreemde capriolen afzijdig houdt. Renske van Reeken, VOORBURG. ook nog f. 2.50 moet betalen voor je auto, hoe duur wordt je specialistenrekening dan wel? H. Pannekoek, DEN HAAG. Parkeren Tot voor kort kon men bij de polikliniek van het Haagse Leyenburg ziekenhuis de auto op een algemene parkeerplaats kwijt. Nu hebben de instanties het nodig gevonden daar een betaalde parkeergelegenheid van te maken. Als invalide met een parkeerkaart kon ik bij overbezetting van de inva lide parkeerplaatsen (er zijn er vier) mijn auto op die algeme ne parkeerplaats kwijt. Als in valide heb je het toch al niet te breed en als je nu elke keer dat je naar het ziekenhuis gaat Het is goed dat de Haagse ge meenteraad, van links tot en met rechts, de verantwoording voor de fatale afloop van de cellenbrand op Eerste Kerst dag vorig jaar in het Haagse hoofdbureau van politie heeft gelegd daar waar hij thuis hoort: bij de burgemeester en de hoofdcommissaris. Niet de brandweer (die alles deed wat mogelijk was en meer dan dat), niet de dienstdoende poli tiemensen (die overigens wel fouten hebben gemaakt), maar de korpsleiding werd door haar „onzorgvuldig en non chalant handelen" als enige verantwoordelijk gesteld in de recente commissievergadering. Het is schokkend te moeten vernemen dat burgemeester en korpschef reeds eerder door twee branden op de ge vaarlijke situatie in het arres- tantenblok waren geatten deerd zonder vervolgens met de grootste spoed aan deze si tuatie een eind te maken. De scherpe kritiek van VVD- woordvoerster mevrouw Blok- poel „ernstige nalatig heid" trof mij als het meest passend bij deze ramp, die vol strekt onnodig vier mensenle vens heeft geëist. Zeer onge past was de wijze waarop bur gemeester Havermans en com missaris Brand met allerei de tailkwesties hun nalatigheid trachtten te verdoezelen. Alsof het ging om een uitgelekt ge heim stuk of de overschrijding van een begrotingspost en niet om vier doden! Mr. E. Bruggeman-Tersteeg, DEN HAAG. Oecumene In de verslagen over de Acht Mei Beweging en de Mariën- burgvereniging heb ik over „de teleurstelling over oecu mene" van Ds. H. Eikelboom gelezen. Uit al deze verslagen blijkt dat oecumene volgens genoemde organisaties alleen mogelijk is wanneer aan de tweeduizend jaar oude Aposto lische opvolging binnen de RK kerk een einde wordt ge maakt. De kerk aan de basis, waarover de leiders van beide organisaties met gezag menen te kunnen spreken, wordt als de oplossing beschouwd. Ik voel me binnen de RK kerk geen randverschijnsel; anders gezegd: ik voel me geen „ba sis". Uit de presentatie en de doelstelling blijkt helaas dat het intellect, het verstandelijk vermogen dus, binnen deze or ganisaties eerder ziek is dan gezond. Q.J. van der Horst, RIJSWIJK. Kerk en mensenrech ten Nadat de Acht Mei Beweging (AMB) van diverse kanten te horen had gekregen dat ze wel erg negatief kritisch tegenover de r.k. kerk stond, lieten Me vrouw Stael-Merkx en andere zegslieden vervolgens elke ti rade vergezeld gaan van de verzekering dat de beweging was geboren uit pure loyaliteit. Mij klonk dat in de oren alsof Mohammed Ali zijn tegenstan der in de ring toegrijnsde dat hij hem alleen maar wilde aai en. De Acht-Mei-leden lijken nog steeds op leden van een zangkoor die hun contributie wellicht wel betalen, maar elke gelegenheid aangrijpen om er kakofonisch doorheen te zingen. Bij hun laatste bij eenkomst werd besloten „schendingen van de mensen rechten in de kerk", waarvan zij zichzelf het slachtoffer me nen, te gaan melden. Ze heb ben daarbij vooral het oog op benoemingen, waarbij hun geestverwanten zich gepas seerd achten. Nu is het een pu bliek geheim, dat de architec ten achter wat sommigen te optimistisch „de vernieuwing" en anderen te pessimistisch de „vernieling" van onze kerk provincie noemen, een genera tie lang gelijkgezinden in be langrijke kaderfuncties naar voren hebben geschoven. Nóg hoor ik een studentenpastor, in het kader van de rel tegen' de bisschopsbenoeming van mgr. Simonis, voor de radio zeggen, dat de jongens van Nieuw Links in de PvdA daar nog een lesje van hadden kun nen leren. Hoe vaak hoor je mensen van de AMB over ker kelijke zaken niet praten in termen van „macht" en zich afvragen of iets „strategisch opportuun" is? Gezien hun op positie tegen het beleid van de bisschoppen lijkt het mij niet zo verwonderlijk, als dezen voor het invullen van vacatu res niet het eerst naar de adressenlijst van de Acht-Mei- leden grijpen. Als je jezelf dan als slachtoffer van schending van de mensenrechten uit roept, ben je dan nog honderd procent geestelijk gezond be zig? Ik zie de eerste Acht-Mei- vierder al met het „syndroom van Jules Croiset" voor de ba lie van een politiebureau staan, met het verhaal dat hij door twee bisschoppen en een non in de kofferbak van een lelijke eend is gefrommeld en plank-gas afgevoerd naar de martelkamers van de Inquisi tie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2