.eiden werft tientallen luitenlandse werknemers Waarom zou je met minder nog genoegen nemen? Fraaie reiswekker -aidbaQoMMit 4» STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) oed plan om groen stad te bebouwen Vestigingsbeleid geliberaliseerd Directeur benoemd van stichting werkgelegenheid n Ontdek het gemak van het 30-pak. Box- DONDERDAG 26 MEI 1988 PAGINA 13 meet kwaadaardige rroei in beenmerg h J.C. Kluin-Nelemans promoveert van- |i de universiteit van Leiden op het proef- JClonogenic Assays in the management of jbgic malignancies". Zij doet hierin verslag juitgebreide studie naar clonogene asssays, 1 om (kwaadaardige) celgroei te meten, [oncentreert zich hierbij op kanker van h lymfecellen. f Kluin levert het onderzoek naar een feneesmiddel om kwaadaardige stamcellen leien te weinig betrouwbare resultaten op. jen zou de methode veel te bewerkelijk jnethode bestaat onder andere uit het kwe- istamcellen. Deze stamcellen vormen kolo- jzijn clonogeen. Met allerlei nieuwe midde- lit men deze cellen af te breken, zodat een T geneesmiddel wordt gevonden. Vergunning voor puinoverslag is terecht geweigerd LEIDEN G.J.J. van Diemen uit Leiderdorp heeft terecht geen vergunning gekregen voor een overslagbedrijf voor puin en bouwafval op het terrein van de veiling aan de Leidse Zoe- terwoudseweg. Dat oordeelt de Raad van State waar Van Die- men in beroep was gegaan tegen de afwijzing van zijn vergun ning-aanvraag. Al toen de vergunning in 1983 werd ingediend voor het al be staande bedrijf, maakten buurtbewoners bezwaar. Onder hen ook bewoners van dienstwoningen die op het veilingterrein op ongeveer tien meter afstand van het bedrijf staan. Zij klaagden over geluid- en stof hinder. Uit metingen blijkt volgens de Raad van State dat er inderdaad sprake is van ernstige overlast. Van Diemen betwistte eerder al de manier waarop die metingen zijn gedaan en wees ook op geluidsoverlast van de Zoeterwoudse- weg. Hij zei bovendien dat stofoverlast door een sproei-installa- tie binnen de perken wordt gehouden. Paulus Buysstraat mag versmald LEIDEN De Paulus Buysstraat mag worden versmald. De Raad van State heeft de bezwaren van bewoners daartegen afgewezen. Zij vreesden grotere parkeerproblemen omdat de plannen ook met zich meebrengen dat er tien parkeerplaatsen vervallen, waar eventueel gebouwd kan worden (huizen, kantoren, praktijkruimten). De gemeente en de provincie hebben daar tegen ingebracht dat bij de herinrichting van het plein op de hoek Paulus Buysstraat/Anth. Duycklaan er weer nieuwe plaatsen beschikbaar komen. Ook wordt opgemerkt dat er weliswaar parkeeroverlast is bij manifestaties op de sportvelden in de Leidse Hout, maar dat daar wel voldoende parkeergele genheid is. De Raad van State is met die argumen ten meegegaan. Bovendien wordt er op gewezen dat ook na de uitvoering van de plannen er geen tekort aan parkeerplaats is in de Raadsherenbuurt, terwijl de smallere straat naar verwachting ook minder verkeer zal trekken. Man valt van ladder LEIDEN Een 70-jarige man is gister ochtend met rug- en heu pletsel over gebracht naar het Diacones- senhuis. De man stond zijn woning aan de Hugo de Vriesstraat te schilderen op een lad der, toen hij zijn even wicht verloor en op de grond viel. LEIDEN W. Brandhorst is benoemd tot directeur van de stichting Werkgelegenheid die de bedrijfsverzamelgebouwen Olga en Mostert beheert. Dat heeft wethouder J. Fase gisteren meegedeeld in de verga dering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. Brandhorst treedt op 15 augustus in dienst van de stichting. Brandhorst werkt nu nog voor de Planwinkel uit Delft. Namens die organisatie was hij de afgelopen maanden al werkzaam als interim-di recteur van de stichting. De Planwinkel was na het vertrek van de vorige directeur J. Spee gevraagd het management van Werkgelegen heid op zich te nemen. In de commissie verklaarde wethouder Fase gisteravond aanvankelijk gezocht was naar een vrouwelijke directeur. Er meldden zich echter geen geschikte kandidaten. De keus voor Brandhorst lag volgens de wethouder uiteindelijk voor de hand, omdat hij het reilen en zeilen van de stichting inmiddels goed kent en al ge bleken is dat hij de goede capaciteiten heeft. „Hij maakt een vliegende start", aldus Fase. iPARTE PERSONEELSCONSULENT VOOR BEGELEIDING DEN Leiden wil omende vier jaar 35 itenaren uit de etni- minderheden in ist nemen. Momen- werken er zo'n 25 de gemeente, te wei- naar de mening van college. Kandidaten buitenlandse af- zullen daarom [nenkort voorrang jjgen bij sollicitaties, 1 maatregel die nu al )r vrouwen geldt, [den wil gericht gaan rven met advertenties bladen voor buiten- iders en via contacten t organisaties van itenlanders. Ook zou een aparte perso neelsconsulent moeten komen, die ambtenaren van buitenlandse af komst begeleidt. Die personeelsconsulent zou bij voorkeur zelf afkom stig moeten zijn uit een etnische minderheid. Dat staat in de concept nota Personeelsbeleid voor etnische minderhe den, die het college van B en W heeft uitge bracht. Het streven om meer buiten landers in dienst te nemen komt voort uit het zoge naamde doelgroepenbeleid van de gemeente. De Leidse raad bepaalde vorig jaar dat de kansen op werk voor vrouwen, etnische minder heden en langdurig werklo zen vergroot moesten worden. In februari van dit jaar werd een apart perso neelsbeleid ten aanzien van vrouwen vastgesteld, ten einde de achterstand van vrouwen in bepaalde func ties in te lopen. In de nu verschenen con ceptnota worden enkele maatregelen voorgesteld om ook het aantal buitenlanders in dienst van de gemeente op te schroeven. Momenteel zijn dat er zo'n 25 van de on geveer 1700, anderhalf pro cent. Binnen vier jaar zou dat percentage 3,5 moeten bedragen, wat er op neer komt dat er zo'n 35 werkne mers van buitenlandse af komst extra in dienst geno men moeten worden, gemid deld negen per jaar. Boven dien zouden ambtenaren uit minderheidsgroepen sneller naar hogere functies moeten doorstromen. Op langere termijn streeft het college naar zes procent ambtenaren uit etnische minderheden. Gezien de bezuinigingen en het teruglopend aantal ba nen bij de gemeente lijkt het college dat cijfer op korte termijn niet haalbaar. De voorgestelde maatregelen om meer mensen uit etni sche minderheden in dienst te krijgen komen groten deels overeen met het voor gestelde beleid om meer vrouwen aan te nemen: Ge richte werving, hulp bij het solliciteren, voorrang bij ge bleken geschiktheid en een extra arbeidsplaats voor ie mand uit de minderheids groepen als op een afdeling een buitenlander wordt ge plaatst. Ook worden er extra scholingscursussen opgezet en zou er een ambtenaar moeten komen die zich spe cifiek met de begeleiding van de buitenlandse werk nemers bezig houdt. In de nota beaamt het colle ge dat er tussen vrouwelijke sollicitanten en kandidaten uit etnische minderheden concurrentie zou kunnen ontstaan. Het uitspreken van een voorkeur voor een van beide groepen is volgens het college echter niet nodig. De kandidaten uit beide doel groepen zouden naar ver schillende functies sollicite ren. Het is de bedoeling dat elk jaar op een rijtje gezet wordt of de doelstellingen zijn gehaald. Tot eind juni kan op de con ceptnota worden gereageerd. Daarna zal de raad zich er over buigen. Het Media Overleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) heeft de vol gende onderwerpen in haar uitzending van vanavond: De start van een project voor het city pastroraat van de Christe lijke Gereformeerde Kerk in Leidende vereniging Vluch telingenwerk Nederland regio Leiden en de renovatie van het kerkgebouw van de Gere formeerde Kerk Vrijgemaant in Lisse. De uitzending begint om 19.00 uur en wordt uitge zonden via de frequenties van Omroep Rijnland, FM 105.7 en FM 88.1 (kabel). Feestavond Het stedelijk vohvassenwerk van het Volkshuis houdt mor gen een open/feest-avond waar deelnemers iets van de cursussen laten zien. Vanaf 21.00 uur is er muziek en feest met Ritmico Especial. De avond begint om 19.00 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk 33a. Bijen De Imkersvereniging Leiden en omstreken komt morgen bijeen in wijkcentrum Het Zijlkwartier, Van der Marck- straat 19, Leiderdorp. Op het programma staat onder ande re een lezing over de Buck- fastbij en er zijn imkersartike len te koop. Aanvang 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 open. Lezing Over 'de plaats van de (vrou welijke) leek in de katholieke kerk na de bisschoppensyno de' wordt morgen een lezing gehouden door M.T. van Hete- ren-Hogenhuis, internationaal voorzitster van de Wereldfe deratie van Katholieke Vrou wen Organisaties (WUCWO). Zij doet verslag van de synode over de leek, die oktober vo rig jaar in Rome is gehouden. De RK-jongerengroep heeft deze bijeenkomst georgani seerd. De lezing wordt gehou den in zaal Het Bruggehoofd, Steenschuur 9 en begint om 20.00 uur, toegang gratis. Jazz Het kwartet Hans Hasebos treedt morgen op bij Hothouse in het Waaggebouw. Het kwartet improviseert op basis van door Hans Hasebos ge schreven stukken. Behalve Hasebos (vibrafoon/marimba), maken Wilbert de Joode (bas), Wiek Hijmans (gitaar) en Bert van Helsdingen (drums) deel uit van het kwartet. Aanvang 21.00 uur, Hans Hasebos c.s. treden om 22.00 uur voor het voetlicht. Jongetje in oog geschopt LEIDEN Een 11-jarig jon getje is gistermiddag na twaalf uur met ernstig oogletsel naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Hij was op De Mar- nixstraat zonder enige aanlei ding in zijn gezicht geschopt door een jongen. Het jongetje liep daar met zijn schoolklas. Het slachtoffer liep een scheur in zijn linker oogkas op en verwondingen aan zijn rechter oog. De dader meende dat ie mand uit de klas een opmer king tegen hem had gemaakt. Hij is een bekende van de poli tie en zal worden gehoord over de mishandeling. Zesde inbraak in snackbar LEIDEN Snackbar Van de Drift aan de Hoge Rijndijk is de afgelopen nacht voor de zesde keer binnen een jaar een prooi geweest van inbrekers. Ditmaal werd voor ruim 800 gulden aan sigaretten gestolen. Ook een grote hoeveelheid wegwerpaanstekers werd mee genomen. Uit twee kassa's ver dween een onbekende hoe veelheid geld. De inbrekers kwamen binnen door een ruit aan de zijkant weg te nemen. CGROEP MILIEUBEHEER EN BESTUUR LINKS LEIDEN: l wil eerst obleemloze" pties bebouwen 'EN Omdat de "«I ..Bouwen in be- iefst 5orde Leidse wijken" beien, (1 wat tegenstand irofiteert opgeroepen bij de Doet'ilk'febevclkiig, vindt stzelaerpA-fractie in de ge- tel. Kiteraad dat eerst al- net traride „probleemloze lo- ?s" de inspraak in DMEUBten. Die kunnen dan m- 4°fen bebouwd. Daar- !i,22^noeten ..maatschap- ('50,-. k verworpen lokaties j de Leidse Hout, het jtetuinenterrein in i250,-?en"Noord en sport- 0840. en" worden afgewe- LEIDEN Het is een goed plan van de gemeen te om stukjes groen in de stad te bebouwen, maar alle lokaties moeten zorg vuldig worden bekeken. Zo mag in geen geval het park de Leidse Hout worden aangetast. Dat schrijft zowel de Werk groep Mileubeheer Leiden als het besturenoverleg van Links Leiden in een reactie op de nota „Bou wen in bestaande Leidse wijken". Omdat het gemiddelde aantal bewoners van een huis terug loopt en omdat de bevolking vergrijst, zal er steeds minder een beroep worden gedaan op bestaande voorzieningen. Daarom is het goed om op open plekken woningen te bouwen, stellen de Werkgroep Milieubeheer en Links Leiden. „Bouwen in de stad vergroot de overlegingskansen van bij voorbeeld buurtwinkels en het is goedkoper dan het aanleg gen van een compleet nieuwe wijk. Bovendien spaart het langzaam zeldzaam wordende polders", schrijft het besture noverleg van Links Leiden. Beide organen stellen vast dat het college van burgemeester en wethouders er tijdens de in spraakavonden niet in is ge slaagd om de bewoners te overtuigen van de noodzaak van het bebouwen van groen. Over de kritiek van de Leidse bevolking schrijft de Werk groep Milieubeheer dat die „ons inziens te veel bleef ste ken op het bedenkelijke ni veau van: Bouwen in de stad, ja natuurlijk, maar niet in mijn uitzicht". Eindexamen op Noorderwiek Leerlingen van de Noorderwiek (opleiding kleding en mode) traden gistermiddag voor het voetlicht in het kader van het examenvak drama. In groepjes van twee kregen ze elk maxi maal tien minuten om kleding en attributen met een bepaald thema te laten zien. Dat liep uiteen van 'zestiger jaren' en 'ruimtevaart' tot 'stars and he roes'. Voor hun presentaties verzorgden de leerlingen zelf al het materiaal, inclusief muziek en choreografie. Bij Leidse be drijven leenden ze attributen zoals bijvoorbeeld een scooter. Op de foto leerlingen die het thema 'black is beautiful' uit beelden. Volgens een woord voerder van de school zijn de prestaties van de leerlingen door de inspectie over het al gemeen als goed en bovenge middeld beoordeeld. FOTO: TEJO RINGERS WETHOUDER FASE: LEIDEN „Het vestigingsbe leid voor winkels kan niet tot op de laatste vierkante meters vastgelegd worden. Dat kun je liberaliseren noemen, maar het is vooral een kwestie van realisme. Er kunnen nu een maal geen waterdichte schot ten in de stad worden ge plaatst. Als een ondernemer zich ergens wil vestigen doet hij dat. We moeten met beide beentjes op de grond staan". Dat zei wethouder J. Fase gis teravond in de commissie Eco- nomiche aangelegenheden waar de nota Perifere Detail handel, gewijd aan een deel van het vestigingsbeleid, aan de orde was. Die nota is bedoeld om richtlij nen te geven voor de vestiging van grote winkels buiten het eigenlijke centrum, waarbij voorkomen moet worden dat er detailhandel op industrie terreinen plaatsvindt. Slechts de verkoop van boten, auto's, bouwmaterialen en andere grote spullen mag daar gebeu ren. In de nota wordt afgezien van zeer strenge regels. Wel wordt aangegeven dat onder nemers die zo'n zaak langs de rand van de stad willen vesti gen met een onderzoek moeten aantonen dat dit geen schadelijke gevolgen heeft voor het winkelhart van de stad. De commissie kon zich giste ren in die uitgangspunten vin den. Volgens Fase, die meent dat de gemeente met deze nota terugkeert van het sterk regu lerende beleid in de jaren ze ventig, heeft ook het bedrijfs leven al positief gereageerd op de kennelijk duidelijke richt lijnen. Alleen het raadslid D. van Duijn (CDA) noemde de nota te vaag en meende dat hij geen goed handvat zou bieden aan ondernemers. Daartoe aangespoord door de andere commissieleden wilde hij zich echter ook niet tegen de nota uitspreken. (ADVERTENTIE) Werkgelegenheid juristen gunstig LEIDEN De meeste van de drieduizend juristen die elk jaar afstuderen vinden binnen een jaar een baan, vooral in de zakelijke dienstverlening. On danks een geregistreerde werkloosheid van bijna twee duizend noemen de Maas trichtse hoogleraren dr. H.F.M. Crombag en mr. N.H.M. Roos de werkgelegen heid gunstig voor juristen. Uit onderzoek van hen blijkt dat juristen niet noodgedwongen minder juridisch getint werk doen of onder hun opleidings niveau werken. De hoogleraren presenteerden hun onderzoeksresultaten van daag op het landelijke congres Jurist en Werk in Leiden. In opdracht van de gelijknamige stichting hielden ze onder an dere een enquête onder de tus sen juni '85 en februari '88 af gestudeerde juristen in Gro ningen, Leiden en Maastricht. Bijna duizend mensen werk ten mee. Om de tien jaar verdubbelt bij na het totale aantal juristen in onze maatschappij (nu: onge veer dertigduizend). De onder zoekers concluderen dat onze samenleving in snel tempo „juridischer" is geworden. Jonge juristen komen in ver gelijking met hun collega's van vijftien jaar geleden min der gauw terecht in de tradi tioneel juridische beroepen als advocatuur, rechterlijke macht en notariaat. Ook de overheid neemt nu veel minder juristen aan. Landbouw, industrie, handel en transport blijken weinig perspectieven op werk te bie den aan deze groep afgestu deerden. Het bank- en verze keringswezen is weliswaar goed voor ruim vijftien pro cent van hun werkgelegen heid, maar dat is toch een ach teruitgang ten opzichte van vijftien jaar geleden. De groei aan banen voor juristen zit vooral in de zakelijke dienst verlening, met name het fis caal-rechtelijke terrein. De invloed van studieresulta ten op het krijgen van een baan blijkt, behalve als ze uit gesproken goed of slecht zijn, niet zo bijzonder groot. Tussen de afstudeerrichting en de baan is enige, zij het niet erg grote samenhang. Een uitzon dering vormen het notariaat en de fiscaalrechtelijke sector. Inbraken in gereedschapszaak en schuur LEIDEN Voor de tweede keer binnen een week is een grote hoeveelheid gereedschap gestolen bij een firma aan de Lam- menschansweg. Ook verdween een telefaxapparaat. De dieven kwamen ook deze keer binnen via een lichtkoepel op het dak. De politie neemt aan dat het om dezelfde daders gaat. Uit een schuur van een woning aan de Peppelrode zijn drie fiet sen gestolen, een hoeveelheid gereedschap, een kookplaat, een imperiaal, een geiser en een klopboormachine. De deur werd opengebroken. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: l" j Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen f 23,74 j I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: PI I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag yN'Z j Celdóc Qouncvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13