folitierol Sovjetunie i YS lijkt uitgespeeld Parlement Sovjetunie staat zelfstandige bedrijven toe tenland nnamers trapt n u smokkel Acteur dankt leven aan tv-kijkende arts Argentinië krijgt technologie voor bestoken Falklands Ingeblikt agin £eidoc Courant woensdag 25 mei 1988 pagina 5 gerige kaper aangehouden GEN A De Colombiaan ndag een Boeing 727 van schappij Avianca had ge- s gisterochtend gearres- i een moeras buiten het d van de havenstad Car- fijdens de kaping, die elf Ie, raakte niemand ge- passagiers waren snel jegin van de kaping vrij- De man, die kanKerpa- zijn, sprong uit het toe- het op de luchthaven na landae en vluchtte in js, Honger dreef de man 'en sti terug naar de bewoonde al waar hij werd aange- Suriname blij met steun Brazilië PARAMARIBO De Braziliaanse rege ring heeft de Nederlandse ambassadeur in Rio verzocht Den Haag te wijzen op „de dringende behoefte aan materiële onder steuning van het democratiseringsproces in Suriname". Volgens minister van buiten landse zaken Sedoc is Suriname „uiterst blij" met deze steunbetuiging. Volgens hem hebben ook andere „bevriende naties" bij Den Haag aangedrongen op het herstel van de ontwikkelingsrelatie. De landen rea geerden daarmee op het eerste, mislukte overleg van minister Bukman met de Suri naamse regering. Nederland is vooralsnog niet bereid in de gevraagde vijfhonderd miljoen gulden steun te voorzien. Duitse benzine elf cent duurder BONN Hoewel de regering in Bonn het bericht niet wilde bevestigen, ziet het er naar uit dat de benzine in West- duitsland het volgend jaar aanmerkelijk duurder wordt. Met ingang van maart volgend jaar, mogelijk zelfs al per 1 ja nuari, zou de prijs per liter van alle soorten benzine en dieselolie met 10 Pfennig (11,3 cent) omhoog gaan. In de loop van 1990 zou dan nog eens een ver hoging van 6 Pfennig (7 cent) per liter volgen. Wel zou loodvrije benzine net als nu 5 Pfennig per liter goedkoper blijven dan loodhoudende benzine, óm een gat in de begroting te dichten zou den ook de accijnzen op stookolie, aard gas tabak en alcohol worden verhoogd. Marcos mogelijk ernstig ziek HONOLULU - Een radiostation in Honolulu heeft gemeld dat de vroegere Filipijnse machthebber Ferdinand Marcos gisteravond op de intensive care afdeling van een ziekenhuis is op genomen. De reden voor de opname van de 70-ja- rige Marcos werd niet ge geven. Wel is bekend dat hij al jaren kampt met nierproblemen. Het St. Francis Medical Center wilde niet bevestigen dat Marcos was opgenomen. Timmerman doodt tien vrouwen BARCELONA Een 30-jarige Spaanse timmerman heeft in de Noordspaanse provincie Canta- bria de afgelopen anderhalf jaar minstens tien alleenstaande be jaarde vrouwen vermoord. De politie sluit niet uit dat hij nog meer moorden op zijn geweten heeft. De dader verzekert dat hij gedreven werd door een „onbe dwingbare sexuele impuls". De timmerman werd in 1978, op 21- jarige leeftijd, tot 27 jaar gevan genisstaf veroordeeld, omdat hij verschillende vrouwen had ver kracht. Wegens zijn berouwvolle gedrag werd hij na acht jaar, eind 1986 vrijgelaten. BONN: PROPAGEREN GEWELD STRAFBAAR BONN Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft in alle stilte aan de reeks van maatregelen ter bestrijding van terrorisme een hoogst omstreden artikel toegevoegd. Het gaat om het strafbaar stellen van geschrif ten waarin geweld wordt gepropageerd. Met zo'n artikel kunnen uitgevers en boekhandelaren worden beboet of in de cel worden gegooid, die lectuur in de handel brengen waardoor „het vertrou wen in de rechtszekerheid kan worden aangetast". De socialistische SPD heeft zich tegen de maatregel verklaard, om dat het al te zeer zou passen in de hetze tegen schrijvers zoals die de discussie over terrorisme begeleidde in de jaren zeventig. IN MOSKOU KAN VERZWAKKING NIET VERHULLEN ïhulp raidie) iet bej verze jaren ian OP. (Vervolg ,n de voorPa8ina) n<mw IAAG Zowel de dt het s Sovjetunie verto- n die" vermoeidheidsver- nnen elen en kampen het grote problemen. D il de wereldleiders -stijl n en Gorbatsjov tij- ideren Ie komende topont- !rd °P ig in Moskou onge- b §a? d een krachtige in- "toeko zullen trachten te ioord i, zullen zij niet Kor™ n verhullen dat bei- in eet tachtsblokken hun hebt op het wereldge- an de n langzaam aan het -f_ ren zijn. voor Pnogniama moesten de Ameri- taf lijdzaam toezien hoe de enoon lerikaanse president dwon afgezet door een van andel betichte generaal. :ek bij caragua zijn de door leo gesteunde Contra-re- n b?' ineengeschrompeld tot ®n5J® kvechtend clubje onge le' kra *n Midden-Oosten ouden 'n'ster Shultz ondanks nissies de partijen maar n de tafel krijgen. De lat Kissinger en Carter i deze regio nog konden ssan 1 iteren als erkende vre- Ifde avfejaars lijken voorbij, wjetunie bevindt zich 1 de gelegenheid zich te maken over de aan se onmacht want ft het veel te druk met sn problemen. Binnen izen rommelt het in de eken Armenië, Azer- - in en Estland. Daarbui- T Q eft Afghanistan Moskou n neus op de begrenzin- an zijn mogelijkheden t. Voor het eerst blaast -m-I* rjetunie onder druk van X l olksopstand de aftocht IER deelt uit een land dat zij bezet hield. Ruim tien jaar na de Amerika nen heeft het Kremlin zijn ei gen „Vietnam". De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger voorspelt dat de twee supermogendheden, wier rivaliteit na 1945 de werelda genda bepaalde, hun hegemo nie in het komend decennium verder zulllen zien afbrokke len. Er zullen nieuwe macht scentra opkomen (China, Ja pan en India), waardoor een verschuiving zal optreden van een „bipolaire" naar een „mul- tipolaire" wereld. De West duitse ex-kanselier Helmut Schmidt is het met dit laatste eens. Niets in de geschiedenis heeft het eeuwige leven, ook niet een constellatie waarbij twee supermogendheden de dienst uitmaken, zo meent hij. Al verwacht Schmidt dat in het jaar 2000 alleen China in staat zijn zal als nieuwe strate gische mogendheid aan te schuiven aan de tafel van de supermogendheden. Azie Veel deskundigen menen dat de Sovjetunie de meeste moei te zal hebben zijn status als grootmacht overeind te hou den. Op het gebied van de eco nomie en de technologie dreigt de Sovjetunie het niet alleen af te leggen tegen de westerse industriestaten, maar ook te gen de Aziatische ontwikke lingslanden. Met Japan als voorbeeld ontwikkelen de eco nomieën van Zuidkorea, Tai wan en Singapore zich in snel tempo. China zal zich, als de hervormingen van Deng Xiao ping succes hebben, bij dat rij tje voegen. De Chinese com munistische rivaal zou dan wel eens voor de landen in de Der de Wereld een aantrekkelijker ontwikkelingsmodel kunnen bieden, wat extra pijnlijk zou zijn voor Moskou. Gorbatsjovs politiek van her vormingen (perestrojka) zou enig soelaas kunnen bieden, maar zelfs in het gunstigste ge val verwacht Kissinger niet dat dit beleid de Sovjet-econo mie zal doen groeien in het tempo van de omringende lan den. Naast de oude angst voor een militaire omsingeling komt dan ook nog de vrees voor een economische omsin geling, zo schreef een Britse krant onlangs. Ook op het gebied van de bui tenlandse politiek zijn aanpas singen nodig. Met een econo mie die steeds verder achter- raakt op die van andere lan den, kan de Sovjetunie zich moeilijk een invloedssfeer ver oorloven die zich uitstrekt van Indo-China via Angola naar Midden-Amerika. De expan siepolitiek onder oud-partijlei der Brezjnev heeft de Sovjetu nie handenvol geld gekost en de relaties met het Westen en de Derde Wereld ernstig ver stoord. De politiek van Gor batsjov lijkt er nu op gericht te zijn deze schade te herstellen. Zo zou de partijleider na Af ghanistan tevens willen wer ken aan een oplossing van de conflicten in Angola, Kampu chea en het Midden-Oosten. Er wordt gelonkt naar China, de anti-communistische A sc an-staten, gematigde Zuidame- rikaanse landen als Mexico en Brazilië en naar de Verenigde Naties. Cuba, het sandinisti- sche bewind in Nicaragua en Vietnam zouden naar verluid te horen hebben gekregen dat de geldkraan niet altijd wijd open kan blijven staan. Nieuwe vrienden moeten juist geld in het laatje brengen. De opening naar net Westen en andere gematigde landen wordt voor een belangrijk deel ingegeven door economische overwegingen. Wapenbeheer- singsakkoorden moeten niet alleen defensiegelden vrijma ken voor de noodzakelijke in vesteringen in de economie, maar kunnen ook via een al- tehele verbetering van het limaat westerse landen ertoe verleiden kredieten te ver trekken. Net als de Sovjetunie kampt de Verenigde Staten met eco nomische problemen. Zij zijn het land met veruit de grootste schuld aan het buitenland. De opvolger van Reagan zal ge dwongen zijn de Amerikanen minder te laten uitgeven en meer belasting te laten beta len. Maar ook met deze maat regelen zou de buitenlandse schuld eerst stijgen tot 800 1000 miljard dollar. Onder meer als gevolg van de financiële beperkingen krijgen de VS steeds meer moeite hun rol als mondiale politieagent te handhaven. De druk op de bondgenoten in Azië en Euro pa om een groter deel van de lasten op hun schouders te ne men, zodat de VS elders meer armslag zullen hebben bij het verdedigen van de westerse belangen, spreekt wat dit be treft boekdelen. Op de komende top in Moskou wordt de overeenkomst tussen de twee leiders gevormd door de relatieve neergang van de supermogendheden die zij ver tegenwoordigen. Het verschil is dat de ene leider aan het be gin staat van de gigantische taak waarvoor hij zien gesteld ziet, en de ander binnenkort het werk overdraagt aan een opvolger. Wellicht kan de laat ste nog wat voor de eerste be tekenen door over zijn politie ke graf heen de Amerikanen erop te wijzen dat de VS Gor batsjov moeten steunen bij zijn hervormingspogingen, omdat die, zoals Reagan onlangs in een interview zei, „gericht zijn op een verbetering van die dingen die wij altijd hebben bekritiseerd in de Sovjetunie". v ruïne friezen /ersla aked!MARIBO De Suri- den v? militaire politie heeft [rijper ïekeinde proces-verbaal rechfaakt tegen drie „voor- inde" functionarissen deviezensmokkel. Het ïtrokljan om de vice-voorzitter Nationale Assemblee, Rogers, de directeur Surinaamse luchtvaart- ippij SLM, Atta Mun- de penningmeester van .nMS ''"^partij VHP, Dilep Volgens niet bevestig- ging het om een totaal van 90.000 gulden en zodai dollar. Nadat het geld in was genomen konden mannen de reis naar int he rdam vervolgen. wel fi Macll L,ut 'ekon hap: uil p t col! (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De acteur David Suchet, die in Groot-Brittannië ruime bekendheid geniet, zegt dat hij zijn leven dankt aan de oplettenheid van een tv-kijkende arts. Suchet, ster van de BBC-hit „Blott On The Landscape" trad een tijd geleden op in een programma gewijd aan de Ierse dichter, toneel- en romanschrijver James Joyce (1882-1941). Op een ge geven moment moest hij zonder oogknipperen dertig sekonden lang staren in de richting van de camera en ondertussen een deel van Joyce's „Ulysses" voordragen. Ergens te lande zat een wakkere dokter thuis naar de tv te kijken. Deze arts zag dat David Suchet niet bepaald gezond was en dat hij zonder de ver eiste voorzorgen een hartaandoening zou krijgen. In Suchets ooghoeken had de dokter namelijk tekenen opgemerkt die we zen op een gevaarlijk cholesterolgehalte in zijn bloed. De arts maakte zich daarover zo bezorgd dat hij per adres van het tv- station onmiddellijk een briefje schreef naar David Suchet om hem aan te sporen zich zo snel mogelijk te laten onderzoeken door zijn eigen dokter. De acteur volgde deze goede raad. Hij was stomverbaasd te horen dat zijn hart- en bloedonderzoek de tv-diagnose kompleet bevestigde. Suchet neemt nu een streng medisch dieet in acht en hoopt dat hij geen medicijnen zal hoe ven te slikken. Volgens een woordvoerder van de Britse Natio nale Hartstichting mag David Suchet zich gelukkig prijzen dat zijn gevaarlijke chronische conditie nog net op tijd werd gediag- nostiseerd. „De belangrijkste oorzaken van cholesterol zijn dier lijke vetstoffen,zei hij. „Een goed vetarm dieet is dan ook voor deze acteur de aangewezen behandeling". Partijleider Gorbatsjov (rechts) probeert president Gromyko iets duidelijk te maken tijdens de ver gadering van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie. MOSKOU De Opperste Sovjet, het 1500 leden tel lende parlement van de Sovjetunie, zal waarschijn lijk vandaag nog een wet op de oprichting van coöperaties goedkeuren, die per 1 juli van kracht moet worden. Premier Ryzjkov, deelde gisteren mee dat de wet een alter natief is voor de ineffi ciënte, centraal geleide economie en zei dat de wet daarom van „immens sociaal en politiek belang is". „In korte tijd kan de wet de grootste problemen van pere strojka oplossen; de vraag van de bevolking naar goederen en diensten," aldus Ryzjkov. Het aannemen van de wet wordt de grootste economische stap vooruit van het Kremlin tot dusverre. De vergadering is vandaag direct uitgezonden op de televisie. Sinds het wetsontwerp drie maanden geleden werd gepu bliceerd zijn er verspreid over het land al bijna zesduizend coöperatieve bedrijven opge richt. Deze particuliere bedrij ven kunnen gaan concurreren met de staatsbedrijvenen mo gen ook im- en exporteren. De prijsvorming voor de produk- ten of diensten van de coöpe raties moet geschieden volgens de wet van vraag en aanbod. De concurrentie die hierdoor onstaat moet het economische systeem van binnenuit active ren en zo leiden tot een betere voorziening van de bevolking. Ambtstermijn Tijdens de partijconferentie in juni zal de communistische partij van de Sovjetunie over wegen ambtstermijnen van vijf jaar in te voeren voor par tijfunctionarissen en tevens te bepalen dat functionarissen niet meer dan twee termijnen mogen opereren. Op dit mo ment zijn ambtstermijnen in de Sovjetunie niet aan termij nen gebonden, waardoor sinds de Tweede Wereldoorlog een „oude garde" heeft gevormd die zich heeft voorzien van uitgebreide privileges en waarvan de Kopstukken nu geleidelijk door overlijden ruimte beginnen te maken voor relatief jeugdige vernieu wers als Gorbatsjov. Massale evacuatie na explosie olietank (c) Starttaard Uitgeverij, Antwerpen-Weeep. Ruim honderdduizend mensen zijn gisteren in de Mexicaanse stad Chihuahua geëvacueerd nadat op een olieraffinaderij een opslagtank met bijna vijf miljoen liter benzine en ruwe olie was ontploft. Een woord voerder zei dat brandweerlie den het vuur na zeven uur on der Controle kregen en dat er geen slachtoffers zijn gevallen bij de brand. Volgens de auto riteiten werden in de ontruim de wijken, waar militairen en werknemers van de oliemaat schappij Pemex een oogje in het zeil hielden, 46 mensen aangehouden wegens plunde ring. -v FOTO: AP PEKING China heeft een geheime overeenkomst gesloten met Argentinië voor de overdracht van defen sie-technologie. Volgens de overeenkomst zal Argenti nië in staat worden gesteld raketten voor de middel lange afstand te produceren. De actieradius van deze nieuwe wapensystemen zal groot genoeg zijn om vanaf het vasteland de Falkland-eilanden te kunnen besto ken. Dit heeft een gezaghebbende diplomatieke bron in Peking onthuld. De „deal" tussen China en Argentinië werd beklonken tijdens een staatsbezoek van de Argentijnse president Raul Alfonsin aan China het afgelopen weekeinde. Het bezoek werd door Groot-Brittannië met argusogen gevolgd. De regering in Londen meende immers dat de Argentijnen militaire luchtvaartuigen wilden kopen evenals zwaar water voor hun nucleaire onder zoeksprogramma. De leverantie van zwaar water en vliegtuigen ging niet door, tot grote opluchting van Groot-Brittannië, maar het militaire contract dat wèl werd afgesloten was daarentegen een complete verrassing. De precieze details van de overeenkomst blijven nog geheim, hoewel het contract eerder technologische samenwerking regelt dan de verkoop van Chinese raketten aan Argentinië. In ruil voor de technologie heeft Argentinië het verzoek van de Chine zen ingewilligd om gebruik te maken van de Argentijnse onder zoekslaboratoria en -gebieden in Antarctica. Een functionaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren in een reactie: „De Chinese regering weet dat wij bezorgd zijn over mogelijke wapenleveranties aan Argentinië, die de veiligheid van de Falkland-eilanden zouden kunnen bedreigen". Campagne Sedert de oorlog van 1982 voert Groot-Brittannië een intensieve diplomatieke campagne om te voorkomen dat Argentinië gea vanceerde wapens in handen krijgt. Zo hebben 'de Britten inder tijd voor elkaar weten te krijgen dat de VS afzagen van de ver koop van jachtbommenwerpers aan Buenos Aires. En met be hulp van de invloed van Washington slaagde Londen er in te voorkomen dat Israël twee eskaders A4 Skyhawk-vliegtuigen zou leveren. Ook werkt Groot-Brittannië samen met andere in dustrielanden in een poging de verbreiding van rakettentechno- logie tegen te gaan. De zeven grootste industrielanden in het Westen hebben inmid dels een toezichthoudend college voor de rakettentechnologie gevestigd, dat richtlijnen opstelde voor de export van raketten. Argentine en China werden beide benaderd door de groep, maar dit bleef zonder resultaat.1 De geheime i,deal" met Argentinië is gesloten, verklaart waarom. Volgens financiële deskundigen zal het contract China geen windeieren leggen. De verkoop van Oostenwind-raketten aan Saudiarabië zou al vier miljard gulden hebben opgeleverd. LOUISE BRANSON v (c) The Sunday Tlmea, Londen door Bert van Velzen Vandaag zit ik in blik. Want ik ben, in het spanningsveld tussen wellevendheid en lafhartigheid, niet in staat gebleken de jaarlijkse uitnodiging van mijn buurman af te wimpelen. Elk jaar, in mei, betreden we op een vroege zaterdag de stille straat en groeperen we ons om zijn auto, met halfgemeende opmerkingen als: „Hij ziet er prima uit Het is geen monumentale Rolls Royce van drie en een halve ton en geen Bugatti Profilee, die in de dertiger jaren minstens even veel aandacht trok als Greta Garbo. Neen, het is een gewone hedendaagse auto, voor schonkige lieden zoals ik. Een auto. wat krap achterin, die inclusief de kosten van afschrijving en reparaties zo tegen de zevenhonderd gulden per maand kost. Een dure vriend. Daar mag ik in, want ik heb zelf geen auto en dat roept bij deze en gene met alleen de vraag op waarvan ik het doe, maar ook hoe ik het doe. Zonder auto kun je niet leven, zegt mijn buurman. Hij heeft derhalve medelijden met me en ik mag mee naar het Zuiderzeemuseum, de Efteling, of de Vel uwe. Anders komen we helemaal nergens, meent mijn buurman, die vergeten is dat ik hem vorig jaar heb bevolen mij nabij de Coentunnel op de vluchtstrook los te laten. „Zaterdag gaan we er een dagje met ae auto op uit" riep mijn buurman vanuit het struikgewas van zijn tuin naar boven. En ik had de moed niet om te zeggen: „Mij niet gezien". Het gulle gebaar van mijn buurman kost me een paar kratten pils maar, wat erger is, hij maakt me deelgenoot aan alle vormen van autoleed die men zich kan indenken. Ik hoef dat allemaal niet te weten ik heb immers geen auto maar het bepaalt buurman z'n leven en auto- ellende is het enige onderwerp geworden waar hij coherent over kan spreken. Samengevat komt de toestand hier op neer dat de klassenstrijd wordt uitgevochten op ae grote verkeerswegen door bittere zielen in bukken harnassen. High Noon on the Highway. Het is maar goed, zegt buurman, dat we niet even gemakkelijk aan revolvers kunnen komen als de Amerikanen, want anders lagen er bij iedere kuometerpaal een paar lijken. Hij kiest autoleedverhalen uit het rek van zijn geheugen alsof het flessen kostbare wijn betreft: die pittbullpooier in die witte Mercedes, die een groene bestel had gesneden en die de morrende chauffeur daarvan door het open raam de tanden uit het gezicht had geslagen en het slachtoffer, dat ook niet gek met een ijzeren pijp naar buiten was getreden om de achterlichten uit de witte Mercedes te tikken en de agressor op de vlucht te jagen. Zelf heeft ae buurman op de achterbank een steeksleutel van opmerkelijk formaat liggen, om zien tegen eventuele wegpiraten te kunnen verdedigen. Achter het stuur van zijn auto vertelt hij gruwelijke verhalen over de opmerkelijke gevolgen van botsingen. Van in elkaar verstrengelde auto's en kettingbotsingen die het nodig maken slachtoffers met snijbranders te bevrijden uit het verfrommelde staal. Die verhalen doen hem klaarblijkelijk goed, want zijn gelaat licht er bij op, maar ik word er moedeloos van en ben geneigd bij die gelegenheden te gaan denken over de onvermijdelijkheid van de dood. Hij schat zijn medeweggebruikers niet al te hoog in, mijn buurman. Een hoekig, goedkoop koetsje wordt alge wezen als een kloothommeltje, waar de deuren uitvliegen als je niest Dure auto's worden bewoond door proleten of een pinnig soort tuig dat het sociale stelsel wil afbreken, zodat we allemaal weer kunnen gaan lopen. Tussen beschouwingen van leed en agressie door geeft hij lezingen over de maximumsnelheid en hoe deze ongestraft kan worden doorbroken. Achterin bidden de vrouwen de engelen uit de hemel dat we van files verlost mogen blijven. Want in een file is vorig jaar die bittere ruzie ontstaan. Ik loop liever. Maar voor hem is de auto zijn lust en zijn leven, zijn blikken ziel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5