Hollandse Nieuwe komt vooral uit Denemarken Melanie haalt sfeer zestiger jaren terug Bejaardenoord moet wennen aan concurrently BINNENLAND TE DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB PASPOORT-ONDERZOEKERS VOORTVAREND AAN DE SLAG Tandart! ruïneeri gezond gebit CcidócSoivumt WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGIN BS Jachtvliegers mogelijk vroeger met pensioen DEN HAAG Staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie) doet waarschijnlijk nog deze week voorstellen aan het kabinet voor een pakket maatregelen om jachtvliegers van de Koninklijke Luchtmacht langer aan de dienst te binaen. Eén van die maatrege len is de mogelijkheid om na een langdurig dienstverband nog voor het vijftigste jaar uit dienst te treden. Het voorstel houdt ook een aanpassing van het niveau en de struc tuur van de vliegerstoelage in. De woord voerder kon echter nog niet zeggen hoeveel salaris een vlieger er daadwerkelijk bij krijgt. De keuze voor het vroeg met pen sioen gaan wordt in de voorstellen overge laten aan de individuele vlieger. Blaauw tussentijds hoofd politie van Gorinchem GORINCHEM Oud-hoofd commissaris J.A. Blaauw van de Rotterdamse politie is met in gang van gisteren benoemd tot tussentijds korpschef van de ge meentepolitie van Gorinchem. Het Gorkumse politiekorps heeft volgens de gemeente be hoefte aan een interim-mana ger, omdat de korpschef, me vrouw mr. M.G.M. Ekels, al sinds eind augustus vorig jaar wegens ziekte is uitgeschakeld. Blaauw (60) nam eind april af scheid als hoofdcommissaris van het Rotterdamse politiekorps. SENAAT HEEFT BEZWAREN TEGEN WETSONTWERP OMGANGSRECHT (Van onze parlementaire redactie) DÈN HAAG Het wetsontwerp over het omgangsrecht tussen gescheiden ouders en hun kinderen, dat begin dit jaar door de Tweede Kamer is aange nomen, dreigt door de Eerste Kamer om zeep te worden geholpen. De grote fracties in de Senaat hebben ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp. Bin nenkort zal de de Eerste Kamer over het wetsontwerp debatteren. Volgens het wetsvoorstel heeft in principe elke fescheiden vader of moeder aan wie e kinderen niet zijn toegewezen recht op omgang met deze Kinderen. De rechter, die in veel gevallen hiervoor een regeling treft, kan de omgang tus sen de niet-verzorgende ouder en de kinderen slechts verbieden als er voor het kind geestelijke of lichamelijke schade te vrezen valt. Overigens heb ben kinderen vanaf hun twaalfde jaar inspraak bij het vaststellen van een omgangsregeling. Deze kinderen kun nen ook zelfstandig aan een rechter vragen om een omgangsregeling te beëindigen of juist te hervatten. De fracties van CDA, PvdA en VVD in de Eerste Kamer voorzien grote proble men bij de uitvoering van het wetsont werp. Zij zijn bang dat kinderen nog vaker dan nu al het geval is de dupe zullen worden van geruzie tussen ge scheiden ouders. WD tegen hoger collegegeld als dwangmiddel DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer voelt wei nig voor het voorstel van minis ter Deetman (onderwijs) om via hogere collegelden studenten te dwingen hun studie sneller af te maken. Deetman wil de college gelden stapsgewijs verhogen als er langer over de opleiding wordt gedaan. De minister wil hiermee 165 miljoen gulden binnenhalen. De VVD is voor beperking van de studieduur maar vindt, daarin gesteund door de fracties van CDA en PvdA, de manier waar op Deetman het probleem wil aanpakken „weinig elegant". Peres dringt aan op snel bezoek Lubbers BRUSSEL De Israëlische minister van buitenlandse za ken, Shimon Peres, wil dat premier Ruud Lubbers en mi nister Hans van den Broek zo snel mogelijk een bezoek bren gen aan Israël. Peres heeft dat gisteren gezegd in een kort ge sprek met Van den Broek in Brussel, in de marge van het halfjaarlijkse overleg tussen de EG en Israël. Volgens Van den Broek is nog niet over een da tum gesproken, maar moet in overleg worden gezocht naar een tijdstip dat beide landen goed uitkomt. Bij het gesprek tussen Peres en de ministers van buiten landse zaken van de Twaalf stond de situatie in de bezette gebieden centraal. Volgens Van den Broek is er zowel bij de EG als ook in Israël zélf steeds meer zorg dat een vre desconferentie over het Mid den Oosten te lang wordt uit gesteld. Het „momentum", het juiste moment voor zo'n confe rentie, zou daardoor onbenut voorbij kunnen gaan. Peres noemde de discussie met de EG-ministers „open en vriendschappelijk". Kennelijk was hij er in geslaagd de span ning in de Europees-Israëli sche betrekkingen wat uit de lucht te halen, sedert het Eu ropees Parlement een aantal handelscontracten met Israel tegenhield om protest aan te tekenen tegen de gewelddadi ge onderdrukking van de palestijnse opstand. Het over leg tussen Peres en zijn Euro pese gesprekspartners eindig de in een gezamenlijke oproep aan het Europees Parlement nu snel de handelsprotocollen goed te keuren. Liberale jongeren willen koningin uit regering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De libera le jongerenorganisatie JOVD vindt dat de konin gin geen deel meer mag uitmaken van de regering. De JOVD stelt dit in de gisteren gepresenteerde discussienota „Liberaal in kort bestek". De nota is bedoeld als aanzet voor een nieuw VVD-verkie- zingsprogramma en werd gisteren aan de VVD-frac- tieleider in de Tweede Kamer, Voorhoeve, aan geboden. In een toelichting zei JOVD- voorzitter Annet Nijs dat de li berale jongeren de monarchie niet volledig willen afschaffen. „Zolang het Nederlandse volk er vanwege de samenbindende functie nog behoefte aan heeft is een modern koningsschap, met alleen representatieve ta ken voor de koningin, voorals nog aanvaardbaar", aldus Nijs. De JOVD vindt bovendien dat r er op principiële gronden geen rechtvaardiging is voor een er felijk koningschap. VVD-voorman Voorhoeve zei in een reactie geen enkele re den te zien de koningin uit de regering te verwijderen en al leen nog ceremoniële taken te geven, zoals in het JOVD-rap- port wordt bepleit. De liberale jongeren draaien de zaak om. Als de koningin geen feitelijke macht heeft, waarom aan doorgaan met te doen alsof?, aldus Voorhoeve. (Vervolg van de voorpagina) SCHEVENINGEN Terwijl gisteren in de Scheveningse visafslag de eerste emmer haring werd verkocht, stonden om de hoek, in de Zee- sluisweg, de stille getui gen van het drama dat zich dreigt te voltrekken rond de Nederlandse ha ringvisserij. Tweehon derd dozen Deense diep vriesharing van de MS Varberg. Toen de eerste Nederlandse haringvisser binnenliep waren de Ne derlandse haringhande laren al lang en breed voorzien van Hollandse Nieuwe uit Denemarken. Al tijdens de ontknoping bleek dat de grote rederijen de haringrace niet meer se rieus nemen. Maandagoch tend vroeg had de trawler „Dirk Dirk" (Katwijk 174) al een kleine, maar kwalitatief goede vangst. Schipper H. Meeuwenoord bracht het be- Monsieur Baqeuer van het gelijknamige Belgische viswer- kingsbedrijf houdt met trots de allereerste emmer Hollandse Nieuwe vast, waarvoor hij op de Scheveningse visafslag 20.000 gulden heeft betaald. FOTO'S: DE JONG Burgemeester Havermans (links) (tweede van rechts) zijn vol lof van „De Holland" (SCH 123). Plas uit Katwijk. Enige tijd later kreeg hij antwoord. „Ga naar de noordelijke wate ren", daar had het andere schip van dezelfde rederij, de „Dirk Diederick", bij de kust van Noorwegen in de roos geschoten. „Heel Katwijk zit en minister Braks van visserij voor de eerste haringvangst vol met haring uit Denemar ken", vervolgde de telex. Er werd met geen woord meer gerept over de haringrace. De „Dirk Dirk" mocht niet naar huis. De feeststemming van de bemanning sloeg on middellijk om in teleurstel ling. Iedereen had zich voor bereid op een warm welkom in Scheveningen. Zo zag de trawler „De Holland" (SCH 123) van rederij Jaczon enige tijd later op de dag zijn kans schoon om dan maar als eer ste op huis aan te gaan met 2416 emmers zuidmaatjes. „Het komt er op neer dat we met de haringrace de markt open gooien voor de Denen", klaagt schipper Floor Kuyt van de veel kleinere kotter IJmuiden 204. „Toen het in 1978 verboden werd te vissen op haring in de Noordzee, in verband met de overbevis- sing, stond de Deense haring nog bekend als sop-haring. Zacht, en slecht van kwali teit. Toen wij niet meer mochten vissen zijn de Ne derlandse haringhandelaren overgegaan op aanvoer uit Denemarken. De Nederland se consument is daaraan gaan wennen. Sommigen vinden de Deense haring zelfs lek kerder". Volgens Kuyt stonden de ha ringvissers in 1984, toen de Noordzee weer „openging", voor een dichte markt. De haringhandelaren hadden in middels vaste afspraken met de Denen gemaakt. Het zit hem niet lekker. „En wij moeten tijdens de haringrace met een uithangbord op de 57ste breedtegraad gaan vis sen terwijl de Denen hun vis goed aan het verkopen zijn". Waar Kuyt nog op zit te ho pen is een jaar waarin de ha ring vooral in de westelijke wateren te vangen is. „Dat kan onder bepaalde weers omstandigheden het geval zijn. Dat komt door de plank tonvorming. Dan kunnen de Denen in net oosten minder vangen. Maar daar zitten we al drie jaar op te wachten". Kuyt wordt er een beetje moedeloos van. „De strijd om de Hollandse Nieuwe hebben we verloren. De Nederlandse haringvisser is een uitster vend ras", JAN PIETER SCHAAP UTRECHT De beiaar denoorden in ons land ko men straks in een keihar de concurrentiepositie tot elkaar en tot andere vor men van ouderenzorg te staan. „Wie de beste zorg levert tegen de laagste prijs, die wint". Dit beeld werd gisteren geschetst door bestuurslid J. de Jong van de Federatie LSB, een samenwerkings verband van vier landelij ke bejaardentehuizen-or ganisaties. Bestuurders van bejaardenoorden ver gaderden in Utrecht over ae plannen die het kabi net met de bejaardenzorg heeft naar aanleiding van het werk van de commis sie Dekker. De bejaardenoorden zien zich anno 1988 geplaatst tegenover het door een kamermeerder heid gesteunde plan van de re- §ering om de financiering van e zorgverlening onder te brengen in één verzekerings stelsel. Zowel ziekenhuizen als verpleegtehuizen, bejaarden oorden en allerlei andere zorg vormen zullen in dit systeem voor iedereen met premie naar draagkracht moet 85 procent van de kosten dekken van de huidige gezondheidszorg. Het onderscheid tussen zieken fondsen en particuliere ziekte kostenverzekeraars zal in de nieuwe opzet ook komen te vervallen. Het is zelfs niet uit gesloten dat tussen beide par tijen fusies zullen plaatsvin den- In die situatie zullen straks de verzekeraars ook klanten moeten werven; de verzekeraar is daarbij con tractvrij, hetgeen inhoudt dat bijvoorbeeld bejaardenoorden hun best zullen moeten doen om een verzekeringscontract met een maatschappij te krij- ten. „Bejaardenoorden zullen aarom marktgerichter moeten gaan denken. Zuinig en verstandig handelen komt voorop te staan, zonder dat de kwaliteit achteruit gaat", zo zei gisteren A. Gijsbers, oud directeur-generaal Welzijn van het ministerie van WVC Wennen „Verzekeraars vragen st eru| aan het bejaardenoord voor kwaliteit zorg er gelei kan worden en noeveel 3en zullen erg moeten wennen, maar er degelijk op moeten inspeli aldus Federatie-voorman Jong. Hij vreest dat de verzeker het wonen zelf in een t*jia denoord niet meer zullen len verzekeren en zich bd ken tot de specifieke zorg, Jong ziet dan ook een sj sing: het wonen op zich w< door de oudere zelf bekot (al dan niet met behulp individuele huursubsidie) de zorgverlening in het bej denoord wordt in een ver» ringspakket opgenomen, zal in de komende jaren beroep worden gedaan op creativiteit en inventiv J van de bejaardenoorden. ïn zorg van het bejaardenoord een centrumfunctie rnoi lAl gaan krijgen. Zo wordt het e S jaardenoord een buffer tui enerzijds de bejaarden die ve niet meer alleen kunnen elei nen en anderzijds het grc pleegtehuis". c De toekomstvisie van De J - een tehuis-nieuwe-stijl in zowel zelfstandige ouderen le li zorgbehoevende - werd op j LSB-congres niet algera j gedeeld. De gedachte dat a f ejaardenoorci in de toekoi ZUl een algemener woonoord i( moeten worden voor oude Vl die allereerst wat bescherm willen leven en niet in eefacr instantie zorg nodig heb! op levert in de wereld van de n \s jaardenoorden momenteel i discussie op. Volgens i 'en oord-directeuren is voor dergelijke verruiming van mogelijkheden de tijd nog i l™a rijp, zeker niet nu in tal Jjdi provincies bejaardenoor leril nog steeds worden gedwon afge; hun ruimte in te krimpen ande verband met geldgebrek bij caraj overheid. Loskoppelen 1 ge zorg en wonen in een beji jne€ denoord moet volgens ande j.vet juist worden vermeden, om In die combinatie juist de kra is van deze vorm van ouder zorg. I ARJEN VAN DER S» Geen krant ontvangen Bel tussen 18.0 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 nabezorgd. Gehoord op 25 mei. Tot haar eigen verrassing werd Melanie bij de aanvang van haar optreden door enkele van haar trouwste fans ont haald op bloemen en cham pagne. Weliswaar wat over donderd, wist ze toch snel een passend antwoord te vinden en bewees daarmee de sfeer §oed aan te voelen. Zij zette irect in met een van haar oudste songs, „I'm back in town", gevolgd door het nog altijd aandoenlijke en ook nu weer gevoelig gebrachte „Beautiful people". Het publiek dat voor het grootste deel uit dertigers en veertigers bestond, waande zich weer even in de jaren zes tig. Behalve dan dat Melanie haar haar geblondeerd had, was er niet veel veranderd. Het podium opgekomen in een onvervalste flower powerjurk zong zij, muzikaal ondersteund door Jan Akkerman op gitaar en Raoul Rico van de groep Santana op de bonga's, zichzelf trouw blijvend, haar liedjes over de liefde, het onrecht op de wereld en het bij velen toen heel sterk levende verlangen naar vrede. Aardig was dat zij bij de vertolking van deze songs af en toe een niets aan toeval overlatende relativering omtrent haar eigen persoon en haar teksten liet doorklinken. Kenmerkend voorbeeld hier van was wel het nummer dat zij begon met de tekst „I'm a living legend". Toch zou het nog wel even du ren, voordat de vlam in de pan sloeg en het een echte show werd. In het eerste gedeelte was er wel een leuk, knus en gezellig sfeertje ontstaan, maar van een overspringende vonk tussen het publiek en de Ame rikaanse zangeres was nog niet veel te merken. Na de pauze, met Melanie in een nieuwe ietwat modieuzere outfit, een zwarte jurk met een zilver kleurige glittersjaal, kwam hier op slag verandering in. Het publiek dat duidelijk op het bekende repertoire zat te wachten, en niet op de nieuwe nummers waarvan Melanie er tot dan toe ook enkele had la ten horen, werd toen op haar wenken bediend. Toppers als „Brand New Key", „Look what they have done to my song, ma", „Save me", „Win dow pane", „Peace will come" en niet te vergeten „Lay down" passeerden in een ho ger tempo de revue. Haar af wisselend zachte, intieme en krachtige, felle stemgeluid palmde de zaal volledig voor zich in. De af en toe tot hele mooie effecten leidende bege leiding op gitaar dn bonga, zo als in het ingetogen gebrachte „Save me" kwam ook in dit tweede gedeelte niet altijd even goed uit de verf. Soms was de gekozen manier van begeleiden gewoon niet op zijn plaats, zoals de nogal veelvul dig terugkerende gitaarversie rinkjes van Akkerman. Vreemd is dit laatste echter niet, wanneer je bedenkt dat Jan Akkerman, Raoul Rico en Melanie elkaar de dag tevoren pas voor het eerst hadden ont moet. Het concert duurde maar liefst een uur langer dan aanvanke lijk was gepland. Aan de grote hoeveelheid toegiften kwam een verrassend maar mooi eind toen plots in een passage waarin zij haar emotievolle stemgeluid begeleidde met fel gitaarspel, een snaar van haar instrument brak en daarmee een verder vervolg onmogelijk maakte. PETER VAN VEEN Melanie in vervlogen jaren. Burt Lancaster begint rechtszaak na ontslag LOS ANGELES Acteur Burt Lancaster heeft deze week 1,5 miljoen dollar geëist van de filmmaatschappij Co lumbia omdat hij zijn rol in de film „Old Gringo" heeft moeten afstaan aan Gregory Peck. In een zitting van het Hooggerechtshof van Los An geles verweet de acteur de maatschappij hem „nog voor zijn einde' te hebben vervan gen. De 74-jarige Lancaster, die in 1960 een Oscar kreeg voor zijn rol in „Elmer Gan try", zei dat hij zijn congé had gekregen omdat Columbia hem niet had kunnen verzeke ren. Volgens hem was monde ling overeengekomen dat hij minstens 1,5 mihoen dollar voor zijn rol in „Old Gringo" zou krijgen. Bovendien zou de studio hem verzekeren om zich in te dekken tegen een vroegtijdige dood of blijvende invaliditeit van de acteur. Lancaster zei dat een arts on langs had geconstateerd dat de toestand van zijn hart stabiel was en dat hij over een goede lichamelijke conditie beschik te. Hij eiste daarom een volle dige schadevergoeding. Co lumbia had hem eerder een cheque van circa 200.000 dollar gestuurd voor het lezen van het script en voor repetities, maar die was door de filmheld geweigerd. Het zeilschip de Vrijheid venster in 't keldergat van de burcht. Dit is allemaal wel heel toevallig, maar soms ge beuren er zulke dingen. Achter de trahes zitten de arme gevangenen van „De Jea- net", die het rumoer wel hebben gehoord en alweer begonnen te hopen op bevrlj- i ding. „Een tropenhelm", zegt één van hen. „Diè komt uit de buitenwereld. Zouden wij die ooit weer terugzien?" Zijn magere arm griipt Rob's hoofddeksel. Gezamenlijk be kijken ze hem van alle kanten, alsof het kijken ze hem van alle kanten, alsof het een toverding is. En wie komt daar achter die hoed aanwandelen? Dat Is natuurlijk Skip, die het terrein afsnuffelt om zijn baas te vinden. Er leidt een spoor naar de tralies en Skip verkent de donkere achter- boodschap op de rand van de hoed en houden hem Skip voor. Skip begint geroerd te kwispelen. „Breng hem bij de baas, hondjel" zeggen ze er heel dringend bij. Ze weten natuurlijk niet dat Skip zoiets uit zichzelf al doet. DEN HAAG De bijzondere kamercommissie die dë pas- poorten-affaire onderzoekt, is met opmerkelijke voortva rendheid aan de slag gegaan. Voorzitter Loek Hermans zei gisteren er van uit te gaan dat et eindrapport van de com missie er half augustus zal zijn. Er is een staf van zes personen samengesteld en er zijn vier externe deskundigen aange trokken. Omdat het vorig jaar decem ber verschenen rapport van de Algemene Rekenkamer de ba sis van het onderzoek zal zijn, is volgens Hermans „het pro bleem te overzien". De Reken kamer onderzocht de periode tot 1 oktober vorig jaar; de on derzoekscommissie laat haar speurtocht op die datum be ginnen. Niettemin is een verlenging van het onderzoek niet uitge sloten omdat niet te voorzien is voor welke verrassingen de commissie nog komt te staan. „Alles kan gat Hermans te kennen. Dat hij een slag om de arm hield, houdt verband met het feit dat paspoort-producent KEP bv tot uiterlijk 1 septem ber „de aller, allerlaatste kans" gekregen heeft een nieuw, fraudebestendig model te tonen, dat aan alle eisen voldoet. Daardoor kan de merkwaardige situatie ont staan dat de onderzoekscom missie met een positieve eind conclusie komt terwijl kort daarop zou kunnen blijken dat .beslag KEP opnieuw faalt. Hermans op 20 j wilde daarop niet vooruitlo pen. Hij wees erop dat de opdracht van de onderzoekscommissie niet in de eerste plaats gericht is op de technische kanten van het nieuw in te voeren pas poort (prijs, contract); de com missie zal vooral de manier bekijken waarop de talrijke besluiten in de paspoort-affai re tot stand zijn gekomen. Veel van de problemen uit de afgelopen maanden bleken het gevolg van onvolledige en zelfs onjuist informatie. Het belangrijkste onderdeel van het onderzoek zal dan ook de rol van de meest betrokken bewindslieden zij. De openba re gesprekken, die ongeveer anderhalf tot twee weken in .beslag zullen nemen, beginnen op 20 juni. Tuchtcollege veroordeelt ook bejaarde arts ft n si AMSTERDAM Een ts arts die het gezonde gebit een patiënt neeft geruïnel en een 87-jarige arts die ra V1 wat aanrommelde bij de handeling van drugsversla den mogen van het medi u tuchtcollege hun vak rJMAI meer uitoefenen. Beiden ren voor dezelfde vergrijpei «kei eens eerder voor de rechjaakt verschenen. Ni Rc rrfSur Tot en met 1982 heeff de ta) erfJ arts vele behandelingen uit y! voerd die volgens het coll V volstrekt onnodig bleken. 8" vendien werden sommige v vai deze behandelingen zodadoU) "'gevoerd dat later dezeli wai landeling opnieuw mop m _atsvinden. De patiënt he nu nog slechts enkele gebits len over. Waarschijnlijk een volledige gebitsproth KE noodzakelijk zijn. De 44-jar tandarts heeft inmiddels i praktijk neergelegd. Hij woo nu. in Spanje. L r1 De 87-jarige zenuwarts werd veroordeeld, was in 1 al eens geschorst voor de nier waarop hij drugsversla den behandelde. De man v meldde nooit welke hoeve heid methadon hij voorschr aan zijn patiënten, die voon melijk aan heroïne verslf waren. Hij controleerde nooit regelmatig de lichame ke en geestelijke toestand v zijn patiënten. En bovendi betrok hij nooit de huisai i(bfl van zijn patiënten of and« behandelende artsen bij de l handeling. Lichamelijk onderzoek kon dokter nauwelijks meer voeren. Zijn gezichtsvermoj was zodanig slecht dat mei werkers hem moesten vert len wie er voor hem stondi Tegenover het tuchtcollege kende hij als gevolg van i zeer lange werkdagen wele« tijdens een consult in slaap vallen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4