Een uitgewoede orkaan HELP HELPEN BISSCHOPSWIJDING IN CHUR LEIDT TOT FELLE REACTIES „Handreiking NKSR aan scholen bisdom Roermond haaks op Codex foicbeOomat GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Hongarije: meer „perestrojka m CeidóeSouoant WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGI1 (JN1 König: bezoek paus Sovjetunie te grote schok voor systeem ROME Het effect van een bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Sovjetunie zou enorm zijn, maar het zou ook een he vige schok voor het maatschappelijk systeem in dat land bete kenen. Daarmee zal partijleider Michail Gorbatsjov altijd reke ning houden. Kardinaal Franz König, oud-aartsbisschop van Wenen, gelooft daarom dat een bezoek van de paus aan de Sovjetunie voorlopig niet mogelijk is. Dat zegt hij in een vraag gesprek met het Italiaanse rooms-katholieke blad 'Trenta gior- ni'. König heeft vertrouwen in de hervormingen van Gorbats jov. Bij een ontmoeting met Gorbatsjov zou König die binnen kort de Sovjetunie bezoekt zeggen: „Hartelijk gefeliciteerd. U hebt veel veranderd. Heb de moed zo door te gaan. Het atheïs me is iets van de vorige eeuw". Bisschop Festo Kivengere overleden NAIROBI Bisschop Festo Kivengere uit Uganda is woens dag 18 mei op 59-jarige leeftijd in Nairobi overleden. Kivengere, anglicaans priester, was de schrijver van het boek „I love Idi Amin", dat in tientallen talen, waaronder het Ne- Een olifant verslindt geen muggen REACTIE WOORDVOERDER BISSCHOP GUSEN: ROERMOND „Wat de NKSR de scholen in het bisdom Roermond aan- beidt, staat haaks op wat in de Codex (het kerke lijk wetboek) staat". Zo reageert Ad Jansen, woordvoerder van het bis dom Roermond, op de „hand reiking" van de Nederlands Katholieke Schoolraad (NKSR). De overkoepeling van de katholieke onderwij sorganisaties biedt hierin ka tholieke scholen in het bis dom Roermond de mogelijk heid om, buiten de reglemen ten van bisschop Gijsen om, toch een katholieke school te blijven. Volgens Jansen is de Codex volstrekt duidelijk als het gaat om de verantwoordelijk- Nederlands* Hervormd* Kerk Beroepen te Scheveningen H.G. de Graaff te Loenen aan de Vecht; aangenomen naar Baarn G.S. Alma te Epe(buitengewone wijkgemeente) die bedankte voor Huizen(deelge- meente de Goede Herder); naar Oosterbeek A.M. Roest te Borssele en Driewegen; bedankt voor Har derwijk (toez.) C.H. Bax te Heteren. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bloemendaal voor het radio-evangelisatiewerk van de ge reformeerde kerken van Noord-Hol- land(Kerk zonder Grenzen) drs. A.C. Bronswijk, studieleider theologie aan de Christelijke Hogeschool WTn- desheim te Zwolle die dit beroep heeft aangenomen; te Hellevoetsluls mevr. drs. C.A. van Ede, kand. te Wassenaar die dit beroep heeft aangenomen - Aangenomen naar Barchem R. Has- sefras te Maasdijk; naar Dordrecht mevr. drs. C. Koetsveld te Een- Norg-Veenhulzen; naar Almelo (te vens voor de evangellsatlearbeid) drs. J.W. de Vos te Marken(part- time). Beroepbaarstelling: drs. J.T. Tissink, Veelaan 35, 1019 CL Am sterdam. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Bruchterveld E. Vene- ma. kand. te Kampen; aangenomen naar Waddinxveen L.S.K. Hoogen- doorn te Musselkanaal-.Valther- mond die bedankte voor Broek op Langedljk. Bedankt voor Hilversum en voor Giessendam-Neder-Har- dinxveld C.J. Mewe te Terneuzen; voor Brunssum-Treebeek H.J. Room te Alphen aan den Rijn; voor Apeldoorn(tweede pred. plaats.) en voor Emmen L.W. de Graaft te Zuidlaren. Beroepbaar(per 1 Juni 1988) drs. J.A. Boersema, l.l. zendingspredi kant te Indonesië, Reymerinkstraat 10, 3815 MH Amersfoort. heid van de bisschop voor het katholiek onderwijs. Die verantwoordelijkheid is niet overdraagbaar en daarom is de bisschop ook de enige die kan bepalen welke school ka tholiek is en welke niet. De NKSR voert dan een „bui ten-territoriale actie" uit, al dus Jansen. Dr. G. Brenninkmijer, voor zitter van de NKSR heeft in middels gezegd dat de bro chure: „Hoe verder met het katholiek onderwijs in Lim burg" niet bedoeld is als actie tegen bisschop Gijsen. Zonder de handreiking zou het gevaar groot zijn dat veel scholen die het reglement van bisschop Gijsen niet wensen te aanvaarden zou den kiezen voor bijzonder neutraal onderwijs. Nu heb ben ze nog een derd^ moge lijkheid om te blijven opere ren als school op katholieke grondslag waarvoor de NKSR een zogenaamde con staterende verklaring kan af geven. Zij vallen dan onder het reglement voor het ka tholiek onderwijs dat in alle bisdommen behalve Roer mond van kracht is. De NKSR hebben berichten bereikt diverse schoolbestu ren in Limburg zeer veel moeite hebben met het regle ment van bisschop Gijsen, Dr. G. Brenninkmeijer FOTO: PR omdat dit de medezeggen schap van bestuur, ouders en onderwijsgevenden zeer be perkt, zo niet geheel en al uitsluit. De Roermondse bis schop eist immers dat hij één bestuurslid mag benoemen met vetorecht over allq be sluiten die met de katholieke identiteit te maken kunnen hebben. „Die bepaling is zo ruim dat er veel onder kan vallen", aldus Brenninkmey- er. Als vele scholen voor de keu zemogelijkheid van de NKSR kiezen, overweegt de school raad over te gaan tot de op richting van een eigen afde ling in Limburg. Deze scho len zijn volgens het kerkelijk wetboek niet erkend omdat zij die erkenning alleen van de bisschop in hun bisdom kunnen ontvangen, maar ze functioneren wel als onder wijsinstellingen op katholie ke grondslag, getoetst aan het reglement dat in de overige zes bisdommen geldt. Voor de Nederlandse overheid maakt dit niets uit. Daarom hebben deze scholen, aldus Brenninkmeyer, geen finan ciële consequenties te duch ten. Sommige deskundigen op het gebied van het kerkelijk recht zijn van mening dat het reglement van Gijsen in strijd is met het nieuwe ker kelijk wetboek van 1983. Dat is een interessante vraag voor kerkjuristen maar het zal vele jaren duren voordat Rome daarover een uitspraak heeft gedaan. Daarop kunnen de katholieke scholen in Limburg echt niet wachten, aldus Brenninkmeyer. Deze zaak wordt overigens wel na der onderzocht waarbij ook wordt bekeken of het stand punt van Gijsen in strijd is met het Neaerlands vereni gingsrecht en de wet op de medezeggenschap. Limburgse scholen die het reglement van Gijsen volgen, kunnen ook via hun bonden aangesloten blijven bij de NKSR maar het valt te be twijfelen of de bisschop van Roermond dit zal goedkeu ren. „Hij heeft immers ver klaard dat de NKSR niet deugt, en daarom is het niet uitgesloten dat hij van de door hem erkende scholen zal verlangen dat zij breken met deze overkoepelende ka tholieke onderwijsorganisa tie". Brenninkmeyer noemde de komende tweedeling van het katholiek onderwijs in Lim burg „treurig en noodlottig". Gijsen heeft het recht om een eigen reglement op te stellen, maar dit betekent wel dat hij de eenheid verbreekt, zo zei de voorzitter van de NKSR. Daarmee ondergraaft de bis schop de positie van zijn col lega-bisschoppen omdat op nieuw blijkt dat de Neder landse bisschoppen onderling zeer verdeeld zijn. Voor ouders kunnen vooral bij de benoeming van gods dienstleraren grote proble men ontstaan. Gelukkig, al dus Brenninkmeyer, heeft Gijsen de bestaande katholie ke scholen nog tot 1992 de tijd gegeven om hun statuten aan zijn reglement aan te passen. Daarom verwacht de NKSR-voorzitter op korte termijn geen ernstige benoe mingsconflicten. CHUR Ongeveer 250 priesters, theologiestudenten en leken hebben afgelopen zondag voor het hoofaportaal van de kathedraal van de Zwitserse stad Chur een menselijk tapijt gevormd als teken van protest tegen de bisschopswijding van Wolf gang Haas uit Liechtenstein. De demonstranten lieten slechts een klein pad vrij en hingen boven de ingang van de kerk een spandoek met de tekst: „Wie over ons heen gaat, ziet ons over het hoofd". Maar de kerkgangers hoefden de demonstranten niet te passeren. Haas zelf het kerkhof de kathedraa binnen. Terwijl buiten de de monstranten het 'Veni Crea tor Spiritus' zongen, bad voor het begin van de eucharistie viering een aantal vrouwen de rozenkrans. De wijding had tijdens een besloten eu charistieviering plaats. Van de 24 leden van het kapittel ontbraken er 12. Haas (40), officiaal (voorzitter van de kerkelijke rechtbank) van het bisdom Chur, werd op 7 april dit jaar door paus Johannes Paulus II benoemd tot hulpbisschop met recht van opvolging van Chur. Daarmee ging de paus voor bij aan het recht van voor dracht van het kapittel van het bisdom. De benoeming van Haas, die bekend staat als zeer behoudend en aan hanger van Opus Dei, riep zowel binnen als buiten de RK Kerk veel protesten op. In de nacht van zaterdag en zondag hadden zich in Zu rich, dat in het bisdom Chur gelegen is, en voor de kathe draal meer dan 500 gelovigen voor stille protestdiensten verzameld. Zij riepen de ka tholieken op zich door bis schoppen als Haas „niet terug in het getto te laten leiden". Ruim 200 priesters, religieu zen hebben de paus laten we ten dat de benoeming van Haas tot verdriet, veront waardiging en ontzetting heeft geleid. Maar niet alleen rooms-katholieken hebben tegen de gang van zaken ge protesteerd. De raad van het kanton Schwyz noemde de benoeming in strijd met de afspraken tussen Zwitserland en het Vaticaan. De raad droeg de regering van het kanton op alles te doen om het recht op inspraak van de plaatselijke kerk bij de be noeming van nieuwe bis schoppen te garanderen. Veertien predikanten met COZA-reis naar Zuidafrika VIJFHUIZEN Veer- tien predikanten ver trekken vrijdag voor de derde studie- en oriënta tiereis van COZA naar Zuidafrika. Dat heeft voorzitter ir. G. Knibbe van COZA (Comité Overleg_ Zuidafrika) meege deeld. De COZA wil door middel van de reizen predi kanten een beter inzient ge ven in de situatie in Zuidafri ka. Voorts wil de COZA de verstandhouding tussen Ne derland en Zuiaafrika verbe teren. De predikanten verblijven drie weken in Zuidafrika, waar zij kennis zullen maken met personen en instellingen op kerkelijk en maatschappe lijk terrein. Vorig jaar namen 22 predikanten deel aan de reis. Dat het aantal nu aan zienlijk minder is, komt vol gens Knibbe niet door een §ebrek aan belangstelling on er predikanten, maar door dat de werving pas in januari is begonnen. „Vele predikan ten stellen nun agenda al vreselijk vroeg samen. Een aantal predikanten had graag meegegaan maar moest daar door gebrek aan tijd van af zien. Zij zullen nu in 1989 aan de vierde reis deelne men", aldus Knibbe. De predikanten betalen een derde van de kosten (1250 gulden). De rest wordt bij eengebracht door de enkele duizenden donateurs van COZA. De COZA-reizen hebben on der meer bij de gereformeer de synode, de werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) en de gerefor meerde predikantenvereni ging altijd veel bezwaren op geroepen. Zo noemde Kairos ae eerste reis van drie predi kanten in 1986 „uitermate bedenkelijk". Voorzitter ds. H. Bavinck van de predikan tenvereniging beschouwt de reizen als „misbruik van stu dieverlof". Lefebvre gaat bisschoppen wijden ECONE Mgr. Marcel Le- febvre is vastbesloten met of zonder goedkeuring van het Vaticaan bisschoppen te wij den. Dat bleek zaterdag in Econe in het zuidwesten van Zwitserland waar hij 26 man nen tot diaken en subdiaken wijdde. „Op 30 juni, de dag na de wijding van nieuwe priesters, zal ik bisschoppen wijden, dat staat vast", aldus Lefebvre na afloop van de plechtigheid. AUTOBIOGRAFISCHE AANTEKENINGEN VAN GERARD Het meest bekende ver haal over Gerard Brom is zijn rede in Nijmegen, later afgedrukt in het tijdschrift De Beiaard, waarin hij de verwach ting uitsprak dat Neder land nog voor het laatste kwart van deze eeuw ge heel katholiek zou zijn. Brom was een man van for maat. Vanuit De Beiaard dat in de eerste plaats zijn tijd schrift was, gaf hij in net be gin van deze eeuw leiding aan de katholieke emancipa tie. In De Beiaard verscheen ook het artikel dat de weg baande voor de totstandko ming van een eigen universi teit voor de Katholieken. Daarnaast toonde het blad wat de katholieken in de eer ste twee decennia van deze eeuw op literair gebied pres teerden. Hoewel de katholieken in die tijd nog steeds een achterge stelde bevolkingsgroep wa ren, ging het maatschappelijk en cultureel steeds beter. Het failliet van de negentiende- eeuwse wetenschap die aan iedereen het aardse geluk in het vooruitzicht had gesteld, had de tijd rijp gemaakt voor een renaissance van de ka tholieke cultuur die in die eeuw op de achtergrond was geraakt. Een van ae meeste significante signalen daarvan waren de spectaculaire beke ringen, Newman in Enge land, Claudel en Huvsmans in Frankrijk, in Nederland iemand als Frederik van Eden. En de katholieken waren ook letterlijk in opkomst, want zij waren kinderrijk. Brom was zelf de jongste uit een gezin dat zeven meisjes en vijf jon gens telde. Zijn oma van moeders kant had zeventien kinderen ter wereld ge bracht. Vooral in Nederland was er veel werk te verzetten, want rig katholieke cultuur had. hier geen continuïteit ge kend, onderbroken als ze was geweest door de overheersing van de Reformatie. Een cul tuurcriticus als Brom zag het vooral als zijn taak de oude Middeleeuwse schatten uit te graven en hun betekenis in polemieken met tijdgenoten opnieuw te verduidelijken. Nooit lijkt er trouwens zo heftig gepolemiseerd te zijn als op het einde van de vori ge en in de eerste helft van deze eeuw. Het was het dage lijks brood van de opkomen de katholieke pers. De broer van Gerard Brom, de priester en historicus Gisbert Brom dacteur was van ae Utrechtse krant Het Centrum, beaamde het voluit. Als nieuwskrant stelde zijn orgaan niets voor, het dreef op de pennestrijd met andersdenkenden en an dere katholieke kranten, want uiteraard bestond er lang niet altijd eensgezind heid in de strijd voor de ka tholieke zaak. Brom liet zich daarin niet onbetuigd, want apologie en cultuur waren ten nauwste bij hem verwe ven. Domein Toen in 1923 de rooms-ka tholieke Keizer-Kareluniver- siteit in Nijmegen werd opge richt. kreeg Brom geen post als hoogleraar aangeboden. Hij kreeg slechts een gast hoogleraarschap en dan ook nog in een vak dat hij niet als het zijne beschouwde, de kunstgeschiedenis. Brom had na een mislukte universitaire start met medicijnen wat hem door zijn dominante moeder was opgedrongen, in krap vier jaar tïïds op 23-jari- ge feeftijcf in Utrecht docto raal Nederlands op zak en nog eens drie jaar later pro moveerde hij op Vondels be kering. De letteren be schouwde hij als zijn eigenlij ke domein, maar op dat ter rein waren er genoeg concur renten in het katholieke kamp onder wie de priester Jacq. van Ginneken. Dat Brom geen vaste plaats kreeg aan de universiteit waarvoor hij zich zo sterk had gemaakt, was tragisch. Maar het had veel te maken met zijn karakter. Brom had iets zonderlings en eigenge reids, aan sociale activiteiten had hij een hekel als die zijn culturele en wetenschappelij ke interesses niet tot voor deel waren. Op papier schit terde hij met zijn stijl vol pa radoxen, geschreven in de onconventionele Kollewijnse spelling die velen tegen de borst stuitte, in het gesprek was hij gevreesd om zijn scherpe tong en spot. Hij had weinig vrienden, des te meer bewonderaars. Als het even kon sloot Brom zich liever op in zijn biblio theek. Toch was hij ondanks de indrukwekkende reeks publicaties over veelal lite raire en cultuurhistorische onderwerpen geen echte ka mergeleerde. Als geheelont houder, die het initiatief nam om overal de drank te be strijden, was hij zeker voor de jaren twintig en dertig waarin hij deze activiteiten ontplooide, een zeer bereisd man maar tegelijkertijd een dissonant in net katholieke (clericale) milieu waarin drank als middel tot sociaal vertier juist vaak op hoge prijs werd gesteld. Hij leerde ae weerbarstigheid van het clericale klimaat goed kennen toen hij in 1912 in Italië was en daar ver schillende drankbestrijdings- verenigingen 'van de grond hielp tillen. In Rome onder vond hij „wat zoveel pausen ondervonden hadden, aat het lichter valt iets te onderne men in een heel land, dan in deze ene stad." Harmonie Als lekenapostel had Brom vaak niet een al te hoge pet op van priesters met wie nij als katholieke voortrekker veelvuldig verkeerde. Maar Brom was met hart en ziel aangetrokken door de har monie van het katholieke ge loof. Nooit heeft hij aan de waarheid ervan getwijfeld, het was echter zeker geen louter intellectuele waarheid, het geloof bood hem een ma nier om te leven. Brom was geen theoloog die constant esprongen wordt door twij fels, maar in de eerste plaats een estheticus die er samen met zijn vrouw in de Goede week of met Kerstmis op uit trok naar het buitenland om daar deze kerkelijke hoogtij dagen te vieren. Brom was ongetwijfeld op zijn best als hij in debat kon gaan met andersdenkenden, vooral met protestanten ging hij graag in discussie. Hij was dan ook een veel gevraagd (en bekroond) spreker zowel in binnen- als buitenland. Hij mocht het meemaken dat hij tijdens een lezing voor de Volksuniversiteit in Den Haag door de Haagse domi nee Creutzberg in bescher- hem het sprelcen onmogelijk maakten. Met protestantse gesprekspartners stond hij op goede voet, ook al was er geen sprake van geestelijke toenadering. Ongetwijfeld was polemiek en debat een levensbehoefte van Bromd die hij node miste als hoogle raar aan de Nijmeegse uni versiteit. Daar heeft Brom zich vaak eenzaam gevoeld. Hij schrijft het in de "Biografi sche aantekeningen die in zijn literaire nalatenschap zijn aangetroffen. Ze moch ten van Brom pas in 1982, de dag waarop hij honderd jaar zou zijn geworden, worden ingezien. De aantekeningen zijn door Paul Luykx en Jan Roes geordend en toegelicht omdat er flinke hiaten zijn in Broms tekst. Brom zelf had, toen hij in 1959 vrii plotseling overleed, het eerste deel ge reed, waaronder het voor woord. Hij noemt die aante keningen in het voorwoord niet ten onrechte „wat stille tjes praten op papier". Hier is een oude man aan het woo^d die op het moment dat hij dit schreef wist dat zijn rol was eld ini de naoorlogse cultuur, waar in geknaagd ging worden aan de vanzelfsprekendheden die, de katholieke emancipatie, ja hijzelf, in zwang had ge bracht. Zijn plaats in Nijme gen, waar hij in 1945, na de aood van Van Ginneken, als nog hoogleraar Nederlandse letterkunde zou worden, had hem in meer dan een opzicht vereenzaamd. De bezorgers van Broms au tobiografische aantekeningen trekken een parallel met de Brabantse Herinneringen van Anton van Duinkerken, een van de zeer weinige ego documenten van katholieke voormannen. Het valt echter in het niet bij de warmbloe dige monumentaliteit van Van Duinkerkens uitzonder lijk mooie boek. Brom is wel iswaar een goed waarnemer, en zijn sfeertekening van het ouderlijk milieu is interes sant en zoals altijd is hij een scherp en doortastend waar nemer, maar hij richt steeds op details, synthese is, zoals hij zelf beaamt, zijn sterkste kant niet. Zijn uitgeblustheid geeft zijn geschrift zelfs iets gezapigs en versterkt het ge voel van vereenzaming waar Brom op het eind van zijn le ven onder geleden moet heb ben. Dat hier een man aan het woord is, die als een or kaan heeft gestreden, is moeilijk voorstelbaar. Op het moment van zijn dood bleek dat zijn strijd hem niet had overleefd. PAUL VAN VELTHOVEN Gerard Brom: Een katho liek leven, bezorgd door Paul Luykx en Jan Roes. Uitgave Arbor, Baarn. Prijs 37,50 bvi ïdt D rERDi voorgel m zijn iverhei In Hongarije heeft de communistische partij de basis voor een drastische ommezwaai in de politieke lijn diePJ^Jat volgd in de ruim dertig jaar dat Janos Kadar de teuj (p handen heeft gehad. De aanhangers van een meer li lijn zijn er in geslaagd alle sleutelposities te bemannei leden van de conservatieve oude garde op een zijspoor ten. De aanvankelijk gehate partijleider Kadar, die onderdrukken van de opstand in 1956 met behulp van sche tanks in het zadel kwam maar er gaandeweg tocjuïzen geslaagd het vertrouwen van zijn landgenoten te w werd niet zonder meer aan de kant gezet. Hij mag zijn jaren slijten in de louter representatieve functie van voorzitter. dat gis ppara het p ijkzigt Dat is rel ziei De feitelijke staatsmacht is nu in handen van Karolyl^OOr die bij zijn benoeming tot secretaris-generaal onmiddel] „i 1 warme gelukwensen van zijn Russische collega Michai batsjov in ontvangst mocht nemen. Voor Gorbatsjov bJ)6nT nen de verschuivingen in Hongarije een ondersteunin p-, de nieuwe politieke lijn die hij in de Sovjetunie trach te voeren. In eigen huis behaalde de Russische secreta neraal terzelfder tijd ook een aardig succes, doordat hel en mTi trale Comité akkoord ging met een plan tot verdergaan ciale en economische hervormingen. De positie van Go[°el°°' jov is daarmee verder verstevigd en, ondanks het ges oorzïtt in bijvoorbeeld Oost-Duitsland zal het de leiders van urg va dere Oostbloklanden steeds duidelijker worden, dat c concessies aan een meer liberale koers zullen moeten retaat elft. E In Hongarije, dat al vele jaren een politieke proeftui jkcenl nen het Warschau Pact vormt, waren „glasnost" (opei lanner en „perestrojka" (hervormingen) overigens al doorge ^m lang voordat Gorbatsjov deze begrippen officieel a; communistische jargon toevoegde. De oude leider Kadfiektror zijn getrouwen stonden ook nu niet duidelijk afwijzei ehever genover verdergaande liberalisering, maar hun besluit J heid leidde tot verval van de economie en uiteindeli tbreid Kadars vertrek. Met het naar de zijlijn verwijzen van de oude Hon] top en de benoeming van Grosz tot partijleider zijn de problemen waarmee het land worstelt natuurlijk de v prp nog niet uit. Twintig jaar na ingrijpende en aanvan v zeer succesvolle hervormingen, zit Hongarije in een die ^ui In de afgelopen drie jaar is de staatsschuld bijna verdri €n gj digd, de tegenstellingen tussen arm en rijk en tussen he Z( vaartspeil van stad en platteland werden steeds grotei wijl de bevolking bovendien gebukt ging onder een iruverv van rond de dertig procent en voortdurende prijsverh l hie gen. n de het PARTIJLEIDER Grosz zal het niet meevallen die on keling terug te dringen. Hij gaat het mes zetten in de heidssubsidies, de staatsbemoeienis met het bedrijfslevi °^s Xa rugbrengen tot controle op de hoofdlijnen en de exper len^lS( ten van de afgelopen jaren met arbeiderszelfbestuur Jft ter uitbreiden. Terwijl ruim baan wordt gemaakt voor het I-jarig culier initiatief en voor het vrije marktmechanism werkgelegenheid niet langer meer kunnen worden ge eikba; deerd. Ook op het politieke vlak zal dat niet zonder quenties kunnen blijven. Oost en West moeten verdere ontwikkelingen in Hongarije met grote ling blijven volgen. nho ;nnet urg o< egen laar m Enkele buien DE BILT (KNMI) Het weer wordt minder zonnig. De be langrijkste weersystemen zijn een depressie boven de Oceaan en een hogedrukgebied boven Scandinavië en oost-Europa. In oost- en midden-Europa wordt het warm. Deze warme lucht ontmoet boven onze om geving en Frankrijk de lucht, die rond de depressie naar west-Europa stroomt. Het sa menkomen van deze lucht soorten zal vorming van buien tot gevolg hebben. Deze kun nen uitgroeien tot storingen, die voor langere tijd de zon zullen afschermen. De tempe ratuur komt de komende da gen daardoor niet zo hoog meer als afgelopen dagen. Het blijft rustig weer. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-ScandinaviePerioden met zon en overwegend droog. Middagtempe ratuur van 15 graden in zuid-Noor- wegen tot 21 graden in het oosten. Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en nu en dan enkele buien. Middag- temperatuur van 13 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuidoosten. Denemarken, Duitsland en Benelux: Af en toe zon en van tijd tot tijd een bui. Middagtemperatuur rond 22 gra- Noord- en Midden Frankrijk: Af en toe zon en plaatselijk een bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur van 17 graden in het westen tot 23 graden in het oosten. Alpengebied: Flinke perioden met zon. In de middag en avond op enke le plaatsen een regen- of onweersbui. mogelijl In het zuiden flinke zonnige den. Middagtemperatuur van den in het westen tot 26 graden te het zuidoosten. vooral aan zee. Ook hier e.. regen- of onweersbui. Middag '8anê ratuur van 24 tot 28 graden. Griekse Kustgebieden: Aan zonnig, landinwaarts meer be en mogelijk een bui. Middagte tuur op de Eilanden rond 23 j in het binnenland tot 28 gradi De Bilt Eelde h.bew. Eindhoi .bew. 20 10 nr.bew. 18 13 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg l.bew Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen u. bew. 25 13 «.bew. 21 15 Stockholm h.bew. AT01 MJÉÜC L 19! »hn9.< Wenen Zürich Casablanca Cyprus ■v. bew. 18 11 ÜT RODE KRUIS DEN HAAOGRO6868 KN< «eer e luws Hoe i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2