ireen wielerronde meer Pinksterweekeinde istorie Hervormde Kerk armond te boek gesteld rand verwoest deel 34"ppendance Witte School CeidaeCowumt 5>CO-BURGEMEESTER NOORDWIJK: I12j 19- Voorhout beschermt vleermuizen Sportmeerkamp Yisstropers aangehouden in Wassenaar Valkenburg schrikt van kosten riolering Verhalenbundel over Voorhout 'AG1)PEN OMGEVING WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGINA 15 of di .45, 21, METR f)n opent rschotens neentehuis 30. i /1ETRÖP [al); 14. E 4: A [al); 14. IOPOLE 21.3f 1 (Here l: The ru 15, 18.i ii JCHOTEN Commis- ■T de Koningin in Zuid- f mr. S. Patijn, opent 3 ^d 16.15 uur net nieuwe tehuis van Voorscho-, inmiddels al in ge- genomen. Aansluitend 18.30 uur een receptie, het vernieuwde ge- 'Jhuis officieel wordt ge- dzal eerst rond 15.30 uur Djeenkomst plaatsvinden [enover het gemeente legen Gereformeerde ge' Fietsster gewond TER AAR Een fiets ster uit Nieuwkoop is gis teravond licht gewond geraakt bij een aanrijding met een bromfietser. Het ongeluk gebeurde op de Kerkweg in Ter Aar. Een 16-jarige bromfietser uit Ter Aar wilde de fietsster inhalen en schampte haar daarbij. Beiden kwamen ten val. De vrouw is met onbe kend letsel overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen. De bromfiet ser liep alleen enkele schrammen op. Insluiper op pad in Oegstgeest OEGSTGEEST Een woning aan de War- monderweg en het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest kregen gistermid dag onverwacht bezoek van een insluiper. De bewoners van het pand aan de War- monderweg zagen de man rond kwart over twee de woning binnentreden via de ach terdeur. Ze leidden hem via de voordeur weer naar buiten en deden gisteravond aangifte bij de politie. Uit het huis is niets weggenomen. Rond kwart voor drie betrapte een mede werker van het Gemeentecentrum een on bekende man die met een schroevendraaier zijn bureau probeerde open te breken. De man ging naar buiten en reed weg op zijn fiets. Van hem ontbreekt elk spoor. „Het zou me niets verbazen als het in beide ge vallen om dezelfde persoon gaat", aldus een politiewoordvoerder. Botsing op Victoriberg NOORDWIJKERHOUT Een 36-jarige automobilist uit Noordwijkerhout is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding. Het slachtoffer stond stil op een uitrit van de Anemonenweg die uitkomt op de Victori berg. Een 27-jarige automo bilist uit Tilburg die op de Victoriberg reed raakte vlakbij de stilstaande auto de stoeprand en botste tegen de auto van de Noordwij- kerhouter op. Deze is met onbekend letsel overge bracht naar het Diacones- senziekenhuis in Leiden. Eerste uitzending Oegstgeest Lokaal OEGSTGEEST De lokale omroep 'Oegstgeest Lokaal' gaat zaterdag via Radio Rijn land officieel van start. Gast in de studio is burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra. Hij wordt geinterviewd door eindredac teur Wim de Grood. De mu ziek die uitgezonden wordt is gekozen door de burgemeester. Verder komen in het pro gramma gemeentelijke mede delingen en een evenementen agenda aan bod. De uitzending begint zaterdag om 11.00 uur op 88.1 mHz (kabel) en 105.4 mHz stereo. 36 overtreders Rijksstraatweg WASSENAAR Bij een radarcontrole op de Rijksstraatweg in Wasse naar, op het gedeelte waar maximaal vijftig ki lometer per uur gereden mag worden, zijn gister middag tussen twaalf uur en half twee 36 processen verbaal uitgedeeld. Van de 1476 passanten over schreden 34 auto's en twee vrachtwagens de toegestane rijsnelheid, met als respectievelijke maxima 84 en 68 kilome ter per uur. Vrachtwagen chauffeur rijdt fietser aan LISSE Een 39-jarige fietser uit Lisse is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrij ding met een vrachtwagen. De chauffeur, een 34-jarige Lisse- naar, wilde vanaf een uitrit de Herenweg oprijden. Daarbij zag hij de fietser over het hoofd. Het slachtoffer is met schouder- en hoofdletsel opge nomen in het Diaconessenhuis in Heemstede. Makelaar sponsort harddrijverrij LISSE De Harddrave rijvereniging Lisse heeft sinds gistermiddag een grote sponsor. In het kantoor van Hobaho Heemborgh makelaardij werd door directeur H.J.C. van der Kroft en H ardd ra ver ij voorzi tter Nic. de Bruin met een handtekening een over eenkomst bezegeld waar in de samenwerking wordt geregeld. Amsti >1.30. w cl ciorn HAAI 56. I amdam i© year )0. Zaal DRDWIJK Er zal Alkel nheimr .T i lagen #e badplaats Noord - geen wielerronde gehouden worden iet Pinksterweekein- •at stelde gisteravond burgemeester J. Be- tijdens de raadsver- ing naar aanleiding agen over de over- die de finish van ipia's wielerronde egeven. hebben lang geaarzeld [het geven van toestem- stelde de loco-burge ter. Men had aandiverse advies ge- De politie had laten Loco-burgemeester J. Bedijn. Tijdens de gemeenteraadsver gadering werden ook vragen de organisatie wel aan gesteld over de verkoop van inen. Door het prachtige bier en andere dranken op de Grent, het Gat van Palace en nog enkele plaatsen in het uitgaanscentrum. R. P. Des- sing (CDA) vroeg zich af of dit aan de standing van de jdweer leverde de wieler- e toch problemen op. „Bij Ier mooi weer zou men en leuk evenement heb- tevonden", aldus Bedijn. badplaats geen schade toe bracht. Vandaag is het drank gebruik op straat een punt van gesprek tijdens de gecom bineerde vergadering van de Horeca en de Noordwijkse Ondernemersvereniging. Mevrouw L. M. Kramer-Cra - ma (PvdA) attendeerde op de vervuiling van het strand. Kratten vol puin en glas wa ren door de strandbezoeketrs verwijderd. Mevrouw Kramer haalde een uitspraak van een oude Noordwijker aan, dat men het strand het best na hoogwater of een storm kon reinigen. Loco-burgemeester Bedijn putte uit eigen waar neming. Op het zogenaamde stille strand bleek veel rom mel te zijn achtergebleven. P. J. Barnhoorn (Noordw. Bel.) pleitte voor het plaatsen van containers op het strand. Strandbezoekers kunnen daarin het door hen zelf ver zamelde glas en ander afval kwijt. Koffie en Bedijn wees in dit verband Een brief van S.O.S. Wereld- °P Boven Volta. Achter de op- handel was voor W. H. Schel vis (PAN) in de gemeente raadsvergadering aanleiding te pleiten voor het schenken van „zuivere koffie". De sug gestie van het college om de brief voor kennisgeving aan te nemen, vond de veteraan van de progressieven aan de magere kant. Zoiets leek hem ingegeven door de angst zich aan koud water te branden. Overigens kon Schelvis zich de terughoudendheid van het college wel voorstellen. Op die manier houdt men de hand op de knip. De woord voerder van het PAN stelde voor in het vervolg op de se cretarie SOS-koffie te schen ken. „Dat is vast een lekker bakkie", veronderstelde hij. Loco-burgemeester J. Bedijn probeerde Schelvis de wind uit de zeilen te nemen. De ge meente Noordwijk zet echt wel in voor de arme landen wekking zuivere koffie te schenken kon de loco-burge meester zich volledig stellen, zei hij. Moeilijker lag het met het schenken van deze koffie op de secretarie. De daar ge bruikte apparatuur zou, vol gens de raadsvoorzitter, niet geschikt zijn voor bonenkof- fie. Welzijnsplan De gemeenteraad heeft gister avond vrijwel zonder com mentaar zijn fiat gegeven aan het welzijnsplan 1988-1991. Mevrouw L. de Graaff- Schriek (CDA) maakte beden kingen tegen het feit, dat een organisatie als de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen uit de lijst van gesubsidieerde instellingen was geschrapt, terwijl instellingen, die veel minder aktiviteiten ontplooi en, wel uit de subsidiepot be deeld werden. JlOND De heer r; Bakkers, leraar aan C.-basisschool, heeft loekje samengesteld lie geschiedenis van vormde Kerk in jond. Hij neemt de nee van de vroegste jedenis én de histo- de St. Matthijs- de tegenwoordige Toren, via de her- ngen naar de bouw van de huidi- rk in 1874 en de te- ordige tijd. Dit ^logische gedeelte is aen uit eerdere pu les over de geschie- van Warmond, zoals leur ook in zijn voor- I vermeld. Het herstelde koor van de voormalige St. Mathiaskerk dat tot 1974 dienst deed als kerk voor de hervormde gemeente. FOTO: PR Vervolgens duikt de auteur in de archieven van de Hervorm- !en de feiten over de de Kerk om een kijkje te ne- maal dat er sprake is men in het gemeenteleven kapel in wat toen nog door de eeuwen heen. Er vol- inda' heette, de kloos- gen dan enkele annecdotes het afsluiten van de over de diaconie en het ingrii- riode met de hervor- pen van de kerkeraad als de toen de bij het beleg handel en wandel van de ge- èiden vernielde St. Mat- meenteleden daar aanleiding irk in 1579 door de Heer toe gaf. Een voorbeeld: in 1818 Warmond gedeeltelijk verspreidden een zekere Stof- iwd werd en aan de 'ge- fel Mulder en Maria Leer ver leerden' in gebruik ge- derfelijke leerbegrippen. Ter- I veel mensen onbe- zamen met enkelen die de leer 'aankleefden' werden zij bij de predikant ontboden. Ze ver klaarden. dat hun een zending hoger dan die van de apostelen was toegekend. God is de oor zaak van zonde want door en tot God zijn alle dingen. Ver der vonden zij dat ieder mens gelijke rechten op bezittingen moest hebben. De nieuwlich ters waren niet allen even vast in de nieuwe leer. De aanwezi ge Simon Risman betuigde te genover de predikant echter niet dadelijk zijn instemming met de leer der officiële kerk. „God blijft zijn inziens de oor zaak der zonde en hij vond de eeuwige straf in strijd met Gods liefde. Ook voegde hij er aan toe dat het evangelie ons verplicht alles met onze naas ten te delen. Door de predi kant werd hem uitgelegd wie als onze naaste moeten worden aangemerkt!" Aldus het boekje over deze communist-avant-la- lettre. Op deze wijze staan er veel le zenswaardig^ zaken in. Zoals over de kerkelijke bezittingen en hoe dat verkregen is. Daar na wordt nog een kort over zicht gegeven van de geschie denis van de school met de Bijbel. Het geheel wordt afge sloten met een lijst van predi kanten, een lijst van school meesters (die tevens koster, voorzanger en doodgraver zijn geweest) en een aantal notities uit de rekeningboeken. Al met al een werkje dat een bredere belangstelling verdient dan al leen de 'geïnteresseerde kerk bezoeker' waarvan Bakkers in zijn voorwoord spreekt. A. SCHAKENBOS 'De Hervormde Kerk te Warmond' door P. A. B. Bakkers. Verkrijgbaar bij fa. de Nie, Dorpsstraat 106 te Warmond, of door overma king van f9,50 op giro-rek. 1347203 t.n.v. B. P. V. Mac- kaay. Kloosterwei 311. Het boekje wordt dan toegezon den. RDWIJK Een maar felle brand gisteravond rond zeven het noodge- tje ,,'t Klavertje" in Iwijk gedeeltelijk lest. In het houten iw aan de Montesso- it waren vijf klassen [gebracht: de klassen jordeivan (je „Klaverwei- n de klassen 6, 7 en 8 De Witte School". „We vonden al eens roetaan- twee klassen van Klaverweide slag bij de voordeur", vertelde kunnen in elk geval in het gisteravond een geschrokken dichtbij gelegen schooltje „De docent. De politie vertelde Vierboet' terecht, vertelde een 'ofoon. rtende B andweer had de brand ider controle, maar kon k I Wrkomen dat één lokaal verloren ging en een lokaal grote roet- en I*je ohade opliep. Hoe de is ontstaan is nog niet ijk. Brandstichting 18.0 niet uitgesloten omdat irsloot ééns eerder een poging raad s hidstichting is geweest vanmorgen dat ook „spelen met vuur" een mogelijke oor zaak kan zijn, omdat dat vaker in deze buurt voorkomt. Een groot aantal ouders hielp gisteren.de spullen zoals tafels, boeken en schriften zover mo gelijk van de brand weg te ha len. Alle schoolspullen stonden binnen korte tijd op het schoolplein. Later werden deze spullen naar de nog in tact gebleven lokalen ge bracht. Gisteravond kon men nog niet zeggen waar de lessen, die donderdag weer beginnen, plaats zouden hebben. „We verzamelen ons donderdag ochtend allemaal bij de Witte School aan de Van Panhuys- straat en daar zullen we bekij ken wat we gaan doen. De docent. Of de brand de over plaatsing van alle klassen naar ,De Vierboet versnelt, is de vraag. Verschillende docenten lieten gisteravond weten dat zij het in het „Klavertje" naar hun zin hebben. Hoofd van de Witte School N. Meyerink-De Wit was gister avond zeer ontdaan over de brand. „Er was al sprake van dat de dependance opgeheven zou worden, maar waar laat je nu zo snel de kinderen. Er is nog steeds geen oplossing voor vervangende ruimte en na de brand wordt het probleem al leen maar ingewikkelder". Vandaag zou met het bestuur worden gesproken over een ander onderkqmen voor de leerlingen van het Klavertje. Toiletartikelen ontvreemd LISSE Uit een drogisterij in het Lissese winkelcen trum Blokhuis is in de nacht van maandag op dinsdag een grote hoeveelheid toiletarti kelen gestolen. In totaal is ér voor een waarde van onge veer 25.000 gulden aan par fums, eau de toilette en zeep gestolen. De dader is binnen gekomen door de voordeur open te breken. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOORHOUT Bij nieuwbouw in Voorhout zal in de toekomst nestge legenheid worden aange bracht voor vleermuizen. Zowel het raadslid War- menhoven als wethouder Ydo toonden zich gister avond voorstander van dergelijke voorzieningen. Dat is volgens hen nodig omdat holle bomen, de natuurlijke nestgelegen heden van deze bedreigde diersoort, steeds minder voorkomen. Het voorstel van beide heren werd door de commissie ruimte- lijke ordening unaniem gesteund. Meer discussie volgde op het verzoek van de heer N. van Kesteren om aan de Dinsdagse Wetering een woonhuis met opstal af te breken en daar een royaal woonhuis voor in de plaats te bouwen. De commis sie ging accoord met een wijzi ging van het bestemmings plan, mits het pand meer van het trottoir af gebouwd wordt. De aanwijzing van een terrein voor de bouw van een peuter speelzaal met bijbehorende speelruimte was aanleiding tot een diepgaande gedachten wis seling. Voorgesteld wordt een perceel aan de Bloemenschans tegenover de Zwanenbloem- straat daarvoor te bestemmen. Mevrouw Lap (PPR) vroeg zich af of dat nu wel de gun stigste plaats was. Mevrouw v.d. Meer (CDA) had er moeite mee dat het zo lang geduurd had een geschikte plaats te vinden. Wethouder Ydo hield staande dat de voorgestelde lo- katie de gunstigste is. Plaatselijke regelingen pitbullterriërs gewenst LEIDEN Zolang landelijke maatregelen om mens en dier te beschermen tegen pitbull terriërs in Nederland achter wege blijven, zijn plaatselijke regelingen dringend gewenst. Dat stellen de statenleden E. Meijer en J. Steegh (PSP- CPN-PPR) in schriftelijke vragen aan het Zuidhollandse college van gedeputeerde sta ten. De statenleden spreken 'over het „agressieve en soms levensbedreigende gedrag van een nieuw soort roofdieren, te weten de in de afgelopen jaren door kruising van bullterriërs met andere hondenrassen massaal gefokte pitbullter riërs". Zij vragen zich af of het GS bekend is dat pogingen van gemeenten om maatrege len tegen deze dieren te ne men, dreigen te worden aan gevochten door het feit dat een muilkorfgebod tot nu toe slechts van toepassing is op in dividueel agressief gebleken honden. Zij vragen hoeveel Zuidhollandse gemeenten in middels op dit onderwerp toe gespitste wijzigingen van hun verordeningen bij GS hebben ingezonden. Ook vragen Meij er en Steegh of het college be reid is te verklaren dat de pro vincie „niet onwelwillend staat tegenover beschermende maatregelen en bereid is actief mee te denken over de precie ze juridische vormgeving van gemeentelijke verbodsbepalin gen". GEMEENTE KOOPT GROND VOOR WOONWAGENKAMPJE VALKENBURG De gemeente Valkenburg koopt 800 vier kante meter grond van de provincie Zuid-Holland voor de aan leg van het definitieve woonwagenkampje aan de Achterweg. Hierover is inmiddels overeenstemming bereikt tussen Valken burg en de provincie. De gemeente koopt meer grond aan dan oorspronkelijk de bedoeling was. Aanvankelijk zou 690 vierkan te meter worden aangekocht. Valkenburg wil het kampje wat ruimer opzetten en bovendien direct het definitieve kamp aan kunnen leggen zonder eerst de woonwagens op het tijdelijke kampje te verplaatsen. Wethouder H. van der Nagel verklaarde gisteravond tijdens de commissie openbare werken dat dit goed koper was omdat mei) anders elders weer tijdelijke voorzienin gen aan zou moeten leggen. De commissie ging akkoord met de aankoop van de grond aan de Achterweg. Op het terrein van LH MC is gisteravond de Oegstgeester sportmeerkamp gestart. De 56 deelnemers zijn afkomstig van de verenigingen UDO, VCO, Oegstgeest, VIVAX en BVO. Het is de bedoeling dat de meerkampers de sporten van de andere verenigingen beoe fenen behalve de eigen sport. De heer Van Ingen Schenau toonde zich verheugd dat het initiatief van de voetbalvereni ging Oegstgeest na een aantal jaren is opgenomen door wet houder P. van Veen. De meer kamp is dus nieuw leven inge blazen en Van Ingen Schenau betreurde het dat niet alle Oegstgeester verenigingen deelnemen. De uitslag van gis teravond: 1. BVO Oegstgeest, 2. Fiks, 3. UDO, 4. v.v. Oegst geest, 5. V.C.O., 6. K.N.S., 7. Vivax. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WASSENAAR Drie vis- stropers van 65, 61 en 30 jaar oud uit Leiderdorp en Lei den zijn gisteravond rond elf uur aangehouden door de Wassenaarse politie en een jachtopziener van het ko ninklijk domein „De Hor sten", omdat zij op het water tussen Voorschoten en Was senaar paling aan het vangen waren zonder vergunning. Bij aanhouding hadden de mannen drie palingen bij zich. De politie ontdekte een van de stropers tijdens een visserijwet-controle. De man weigerde naar de kant te ko men en vertrok in zijn bootje met buitenboordmotor. Later bleken er nog twee vissers te zijn. De Jachtopziener werd gewaarschuwd en hielp met de aanhouding. Het vistuig is in beslag genomen en tegen de mannen is proces verbaal opgemaakt. GEW sluit deel Jagerslaan af WASSENAAR Het Ge- meentelijk Energie- en Water bedrijf in Wassenaar sluit van af maandag 30 mei gedurende ongeveer vier weken een deel van de Jagerslaan, tussen de Groot Haesebroekseweg en de Hazelaan, af voor doorgaand verkeer. Dit gebeurt in ver band met werkzaamheden aan het gas- en waternet. Als ge volg hiervan zal tevens de wa tertoevoer in de Jagerslaan, Hazelaan en Hertelaan tijde lijk onderbroken zijn. De ver bruikers worden hierover vol gens de gemeente tijdig geïn formeerd. VALKENBURG De ei gen bijdrage door de be woners van 17 woningen en 26 woonboten voor een aansluiting op de riolering zijn hoog. Dat vonden de leden van de Valkenburg- se commissie openbare werken gisteravond. Voor elke aansluiting zou onge veer 7.000 gulden moeten worden betaald. De com missie vroeg wethouder H. van der Nagel eerst eens met de bewoners te gaan praten en te bekij ken of er een financie ringsmogelijkheid was voor de bewoners die dit bedrag niet direct op kon den brengen. De gemeente Valkenburg heeft enige tijd geleden beslo ten de woningen en woonbo ten in het buitengebied aan te sluiten op de riolering. Dit moet in 1988 gebeuren omdat de gemeente dit iaar nog aan spraak kan maken op een rijkssubsidie. Volgend jaar moeten gemeente en bewoners het gehele bedrag zelf betalen. Het aansluiten van de wonin gen en woonboten kost ruim een half miljoen. De bewoners moeten hiervan 180.000 gulden betalen. D. de Vries (CDA) sprak zijn angst uit dat straks enkele be woners niet mee zouden wil len doen, waardoor de kosten voor de overige bewoners en de gemeente nog hoger uit zouden vallen dan nu al het geval was. Wethouder H. van der Nagel verklaarde echter dat pas tot aanleg van de riole ring wordt overgegaan als de gemeente een officiële brief van het hoogheemraadschap Rijnland heeft waarin staat dat op het moment dat Valken burg de riolering aanlegt, de lozingsvergunningen met name van de woonboten worden ingetrokken. „De be woners van de woningen kun nen wij nu al dwingen tot aan sluiten stelde Van der Nagel. „Bij de woonboten ligt dat moeilijker. Als Rijnland de lo zingsvergunningen intrekt op het moment dat zij aangesloten kunnen worden op de riole ring, kunnen ze niet anders dan meedoen. Anders moeten ze toch zelf maatregelen ne men die ook duizenden gul dens kosten". VOORHOUT „Een halve eeuw het dorpje Voorhout" luidt de titel van een bundel verhalen door de schrijver Joop Warmenhoven opgete- Verdegaïï''dat"d^"hw"wa^ TT-6 i- mond van menhoven reeds 20 jaar gele- Voorhouters die meren- den was begonnen voor-oor deels al niet meer in le- logse verhalen van oude ven zijn. Voorhouters te pubhceren. „Dat je naast de vele sociale taken die je verricht, tijd hebt weten te vinden voor het schrijven van een stukje Voorhoutse geschiedenis is iets waarvoor Voorhout je dankbaar moet zijn." Vervol gens bood hij adn burgemees ter M. Th. v.d. Wouw en aan ir. H. van Os een fraai gebon den exemplaar aan. geschiedenis van Voorhout ei genlijk te weinig bekend is. Daarom is dit boek versche nen. „Eigenlijk heb ik het niet geschreven maar de men sen over wie het boek gaat, die mij hun verhalen hebben verteld." Hij vergastte zijn ge hoor op het voorlezen van en kele delen, verhalen uit de tijd van Dirk Draadje...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15