IMóaQowumt Denise Stephan en Fotomania wachten niet op kunstbeleid STAD OMGEVING Noodhandlamp Jnderwi jsvoorrangsgebied hoeft niets in te leveren ALLER LEI(DS) Directeur van Lakenhal neemt ontslag LEIDEN TWEE GALERIES ARMER Meer basisscholen krijgen computers Groenstrook langs terrein Jongeneel WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGINA 11 ien verkeer over Oude Varkenmarkt NieUW lab In verband met herbestrating en herinrichting is de e Varkenmarkt tijdelijk afgesloten voor het doorgaand ver- if'/dt omgeleid via het Rapenburg en de Groenhazengracht. U.1 Doelenterrein kan worden verlaten via de Arsenaalstraat e Rembrandtstraat. ijbaan van de Oude Varkenmarkt wordt opnieuw bestraat, gebeurt ook met de trottoirs. Voorts worden 36 parkeer tsen aangelegd en op de hoeken met het Noordeinde worden jjes geplaatst zodat horeca-ondernemers daar een terras DOlinen inrichten. ipronkelijk was het de bedoeling van de gemeente om met erkzaamheden te wachten tot de nieuwbouw in de straat is rond. De bouw van vijf woningen en van een kantoor voor verhuisbedrijf begint echter pas in september en neemt een iron jaar in beslag. Gezien de slechte toestand van de straat, ^rover de bewoners en de wijkvereniging regelmatig hebben d, vindt de gemeente het „onverantwoord" om de herbe- nog langer uit te stellen. Daarbij komt nog dat het Wa- lersmuseum in de straat op 2 juni open gaat. TNO Leiden LEIDEN TNO heeft in het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg (NIPG-TNO) aan de Wasse- naarseweg in Leiden een nieuw laboratorium voor hou- dings- en bewegingsanalyse in gebruik genomen. In het labo ratorium kunnen met voor Nederland unieke apparatuur houdingen en bewegingen van de mens worden gemeten. De apparatuur zal worden ge bruikt voor onderzoek naar beroepsgebonden aandoenin gen van spieren en gewrich ten, zoals rug-, nek- en schou derklachten. Nieuwe dienstregeling NZH gaat zondag in LEIDEN De nieuwe NZH-dienstrege- ling gaat gelden met ingang van zondag 29 mei. Alle gegevens over de routes en vertrektijden staan in het busboekie '88 '89, dat onlangs uitkwam. Het boekje kost vier gulden en is verkrijgbaar bij de NZH- chauffeurs, NZH-verkooppunten, post kantoren en een aantal kiosken en boek handels. Er zijn drie edities voor respec tievelijk de regio Leiden/Den Haag, die ook alle lijnen in de kust- en bollenstreek omvat, regio Noord en regio Haarlem. De belangrijkste structurele wijzigingen staan in enkele folders die in de betreffende vervoersgebieden worden verspreid. Zo is er een folder over de wijzigingen in de Bollenstreek/Langevelderslag. Voor in lichtingen over de dienstregeling: 06- 8991177. LEIDEN Directeur M.L. Wurfbain van het Stedelijk Museum De Laken hal neemt ontslag. De 53-jarige direc teur heeft zijn ontslagaanvrage inge diend bij het college van B en W. Wurf bain wil over zijn vertrek niet meer kwijt dan dat hij „er na 21 jaar een beetje genoeg van heeft". Pas als de ontslagprocedure definitief is afgerond is de Lakenhaldirecteur bereid om zijn vertrek toe te lichten. College en raad moeten zich nu formeel nog over de ontslagaanvrage buigen. Lakenhal-directeur Wurfbain FOTO: WIM VAN NOORT Presentatoren gevraagd LEIDEN Voor het televisie-pro gramma 'Live uit de Burcht' is de theatergroep 'Gruppo Trutto Drama- tico' op zoek naar één of twee presen tatoren/-trices die het programma aan elkaar praten. Er zal eind juni of medio juli een programma opgeno men worden in de Burcht met als be langrijkste onderdeel een talkshow, waarin inwoners van Leiden vragen stellen aan andere inwoners van Lei den. Wie belangstelling heeft kan zich elke vrijdag- en zaterdagavond (tussen 23.00 en 24.00 uur) wenden tot de regisseurs van 'Live uit de Burcht' in het café deel van sociëteit de Burcht of telefonisch via 071- 142389. ek fdt vei it*q LEIDEN Galerie De nise Stephan en galerie Fotomania verdwijnen lit Leiden. Fotomania .verhuist" naar Rotter- dam en Denise Stephan *L*l|stopt eenvoudigweg met laar galerie. In beide ge vallen blijkt het uitblij ven van een duidelijk Jkunstbeleid van de ge- cRUmeente Leiden een grote rol te spelen. Zowel De nise Stephan als Linda Roodenburg van Foto mania willen niet langer wachten op de gemeente en trekken hun eigen conclusies. op stop met de galerie om J persoonlijke redenen. Maar ILLde manier waarop in Leiden met een kunstbeleid wordt p.. omgesprongen, stimuleert mij .Cl niet om toch door te gaan", vertelt Stephan. Volgens de t jalerie-houdster is er tegen woordig veel doorzettings- termogen nodig om het in tot Leidse kunstwereldje vol J3J houden. Daarentegen wer- len volgens beide galerie- houdsters andere steden veel harder aan het vormen van Denise Stephan (links) en Linda Roodenburg verlaten het Leidse kunstcircuit. FOTO: TEJO RINGERS iet dam. Dat is dan ook één van de re denen waarom Linda Rood enburg voor Rotterdam kiest om Fotomania voort te zet ten. „Leiden kent een zwak cultuuraanbod. Bovendien wordt er volgens mij ook veel te weinig aan gedaan om ze meer geld hebben dan dit aanbod wat op te schroe- Leiden. Maar met de helft ven. Zo heeft Rotterdam een van de subsidie die we nu in duidelijk beleid. De gemeente Rotterdam krijgen, hadden werkt daar heel actief aan we ook in Leiden willen blij- het functioneren van dit be- ven. Maar het gekrakeel leid", vertelt Roodenburg. rond het Leidse kunstbeleid „Ik ben mij ervan bewust, dat stoot ons af", aldus Rooden burg. Denise Stephan is dezelfde mening toegedaan. „Als je een professionele galerie wilt runnen, moet je uiteraard voldoende geld hebben. Maar heel belangrijk is dat de ge meente meewerkt aan het cultuurbehoud in de stad. En daar ben je dan een onder deel van. Zolang de gemeen te daar niets aan doet, ben je snel uitgepraat. Het zijn vreemde schijnbewegingen die de Leidse gemeente maakt en daar kom je niet ver mee", aldus Stephan. Bakkersteeg Denise Stephan startte in 1976 met haar galerie in twee zestiende eeuwse pandjes in de Bakkersteeg. „Mijn man was schilder en ik ging veel met schilders om. Ook heb ik ongeveer twee jaar lessen ge volgd aan een academie en een tijdje in het Mauritshuis gewerkt. Ik heb me eigenlijk altijd met kunst bezig gehou den. Het interesseert me en dit bracht me er toe een gale rie op te zetten". Volgens Stephan zakte de „kunstmarkt' in 1981 in. Stephan: „Vanaf die tijd moest je flink wat reserves hebben om de moeilijke tij den door te komen. Eigenlijk moet je tegenwoordig bedrij ven langs gaan om kunst „aan de man te brengen". Het huren van kunst door bedrijven is in opgang. Het gaat langzaam maar ik ben ervan overtuigd dat over een aantal jaren veel bedrijven het huren van kunstwerken als een vast onderdeel van de dagelijkse gang van zaken zien". Galerie Fotomania bestaat nu twee jaar in Leiden en is ge vestigd in de Koppenhink- steeg. „Het is een te kleine ruimte geworden om er werk te exposeren. Bovendien is de galerie in een steegje geves tigd en valt daardoor niet di rect op. Omdat de ruimte te klein is geworden en de toe standen rond het gemeente beleid niet stimulerend wer ken, is besloten naar Rotter dam te verhuizen", aldus Roodenburg. De galerie wordt daar gevestigd in de Johan van Oldenbarneveld- straat. Vlakbij een cultureel centrum en langs de Rotter damse beeldenroute. Linda Roodenburg begon Fo tomania in 1985 nadat zij zich al tien jaar met fotografie had beziggehouden. De gale rie is inmiddels een begrip geworden in Leiden maar de medewerkers zien meer toe komst voor de galerie in Rot terdam. Het vertrek van de galeries valt vrijwel samen met het moment waarop de gemeente Leiden geld heeft ontvangen van de provincie om een ei gen kunstbeleid op te zetten. „Leiden begrijpt niet dat het ook voor de economische stand van zaken goed is dat er kunst en cultuur in de stad aanwezig is", aldus Linda Roodenburg. De laatste ten toonstelling in galerie Denise Stephan is van 29 mei tot en met 26 juni. Er zijn schilderij en en beelden te zien van Evert van Hemert. In Gale rie Fotomania is vanaf vol gende week, als laatste expo sitie, werk te zien van foto grafen die Leiden in op dracht van de gemeente in beeld hebben gebracht. JULIA VAN BOHEMEN art Wanbetaler ïishandeld ktïï ira itiij er er i-chauffeur. De klappen ten zo hard aan, dat de naar het Diaconessenhuis est worden vervoerd. Van- it om vier uur is hij over- iracht naar het AZL. Over aard van zijn verwond in- kon de politie vanmorgen 5 meedelen. man was in beschonken stand met een taxi van Al- :n naar Leiden gekomen. een uur vannacht stapte uit bij het Stationsplein en r zei hij dat hij de 91 gul- i die de rit kostte, niet wil- betalen. Dat maakte ver- illende taxi-chauffeurs edend, vooral omdat de n vaker niet zou willen he rn. Een van de chauffeurs, omstig uit Leiden, deelde klappen uit. Daarna arri- erde ae politie en de passa- r betaalde de rit. Hii werd egenomen naar het bureau zei dat hij geen aangifte 1de doen. Later is hij naar ziekenhuis gebracht. LEIDEN De gemeente Leiden wil in augustus 1988, 1989 en 1990 compu ters beschikbaar stellen aan in totaal 18 Leidse ba sisscholen. Dat kost bijna twee ton. Elk jaar kunnen vijf basisscholen en kan één school voor speciaal onderwijs beginnen met het computerproject. Op dit moment maken bij wijze van proef al drie scholen gebruik van com puters, zodat in 1990 com puters zijn ingevoerd op 21 van de 53 basisscholen in Leiden. De gemeente wil dat de com- Cuter vooral gebruikt wordt ij de „toetsing, oefening en registratie van de vorderingen van leerlingen bij de zoge naamde basisvaardigheden zo als optellen, aftrekken, verme nigvuldigen, delen en spel ling". Niet alle scholen kun nen in aanmerking komen voor het project, omdat de ge meente daar geen geld voor heeft. Daarbij komt dat niet alle Leidse leerkrachten tege lijk terecht kunnen op de cur sus die ze moeten volgen. Daarnaast vindt de gemeente dat de invoering van compu ters op basisscholen eigenlijk een taak is van de Rijksover heid. Of na 1990 nog meer scholen in aanmerking komen voor computers hangt af van het beleid van het Rijk en van de vraag of de gemeente geld be schikbaar kan stellen. Scholen in achterstandsituaties komen als eerste in aanmer king voor de computers. Elke school krijgt de beschikking over drie personal computers met programma's en twee printers. Vijfenzeventig pro cent van de leerkrachten moet het scholingsprogramma vol gen van de PABO in Oegst- geest. Wassenaar akkoord met fusie nutsbedrijven ASSENAAR De Wasse- tfse gemeenteraad gaat in ncipe akkoord met de voor belde fusie van nustbedrij- i in de Leidse regio en de lenstreek. De raadscommis- financiën en economische [en gaf gisteravond het ben licht. Volgens wethou der C. Barning (financiën en economische zaken) zal de nieuwe NV Rijnland de ge meente Wassenaar over zes jaar een miljoen gulden voor deel opleveren. Het voordeel voor de gemeente slaat in 1997 om in een nadeel en loopt uit eindelijk op tot een verlies van 614.000 in het jaar 2003. De NV Rijnland zal zijn hoofdze tel in Leiden krijgen, 1000 werknemers tellen en een om zet van een half miljard per jaar bereiken. Naast het hoofd kantoor in Leiden zullen er 4 districtskantoren worden geo pend in Alpen aan den Rijn, Leiden, Lisse en Katwijk. Op de valreep Het torentje was het laatste gedeelte van het karakteristieke ge bouw 30 van het AZL dat tegen de grond is gegaan. Een gedeel te van de grond waarop het gebouw jarenlang heeft gestaan is inmiddels al In gebruik als parkeerterrein. Over enkele weken moeten op het hele terrein auto's geparkeerd kunnen worden. Het torentje is bewaard gebleven. Wat ermee gaat gebeuren is nog niet bekend. FOTO: TEJO RINGERS VIJFTIEN ILLEGALEN IN MODE ATELIER LEIDEN Vijftien werkne mers van mode-atelier Mode Fashion aan de Admiraal Banckertweg in Leiden zijn gistermiddag aangehouden omdat ze niet beschikten over de vereiste papieren, zoals een verblijfs- en werkvergunning. De illegale werknemers zijn gistermiddag ontdekt tijdens een onderzoek van de politie en de Dienst Inspectie Ar beidsvoorwaarden. Totaal bleken achttien mensen zich te hebben verstopt in een ruimte achter een luik. Het schuilhok was anderhalve bij twee meter groot. Ook tien an dere mensen werden meege nomen naar het bureau. Daar bleek dat vijftien werknemers illegaal in ons land verblijven. Het gaat om mannen tussen de 24 en 35 jaar oud, afkomstig uit Turkije en woonachtig in Den Haag, Leiderdorp, Am sterdam, Den Bosch, Rotter dam en Leiden. Ze zijn allen naar de gemeente gestuurd waar ze verblijven. De drie uit Leiden verblijven nog in het politiebureau aan de Langegracht. Een woord voerder van de politie ver wacht dat ze „zo spoedig mo gelijk" het land uitgezet zullen worden. Tegen de eigenaar van het bedrijf wordt proces verbaal opgemaakt. Volgens de politie zijn nog nooit zoveel vreemdelingen aangetroffen bij een bedrijf. JIDEN Het Onder- jsvoorrangsgebeid Lei- n en omstreken hoeft en geld in te leveren, vallen geen ontslagen alle activiteiten voor Aderen met leerachter- standen kunnen voorlopig doorgaan. Dat komt om dat de Rijksoverheid veel minder geld inhoudt op het project dan eerder werd aangekondigd. Minister Brinkman van wel aan het welzijnsgedeelte van het onderwijsvoorrangsgebied. Voor Leiden zou dat een kor ting van 2,5 ton betekenen. Hei Onderwijsvoorrangsgebied in Leiden vroeg toen ontslag aan voor vier medewerkers. In de Tweede Kamer bleek het plan van Brinkman echter op verzet te stuiten. Uiteindelijk werd 70.000 gulden bezuinigd op het project in Leiden. Die bezuiniging wil de gerpeente opgangen door middel van de wachtgeldcompensatie die het Rijk geeft om de gevolgen van de korting op te vangen en door geld dat de bibliotheek krijgt voor speciale projecten te gebruiken voor het boeken- project van het onderwijsvoor rangsgebied. M. Taal van het onderwijs voorrangsgebied bevestigt dat de donkere wolken boven het project zijn verdwenen. „Maar de minister heeft aangekon digd met ingang van 1 januari weer nieuwe bezuinigingen door te willen voeren. We moeten maar afwachten hoe dat' uitpakt". Bouwvereniging De Woningbouwvereniging Leiden houdt morgen een symposium voor leden van bewonerscommissies. Onder werpen worden behandeld als de afrekening van servi cekosten, de veiligheid, ou- derenjuisvesting en groot onderhoud. Het symposium begint om 14.30 uur in De Burcht Themaochtend Een themaochtend over wilsbeschikkingen en testa menten wordt morgen ge houden in „Ons Eiland" (Kortenaerstraat). Een nota ris houdt een inleiding over dit thema, waarna er gele- is om vragen mon- Ontslag Aanstellingsvoorwaarden en ontslagmogelijkheden vor men morgenavond het ge spreksonderwerp van een diskussieavond van de vere niging van Academici bij het Wetenschappelijk Onderwijs dienen. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen vanaf 55 jaar. Het begint om 10.00 uur en de toegang is gratis. Voor meer informatie: Dien stencentrum de Kooi/Zee helden wijk, tel. 221742. Bruegel Bij K&O heeft morgen de laatste lezing plaats uit de serie van twee over de schil ders Hieronymus Bosch en Pieter Bruegel. Dit keer is het de beurt aan Bruegel. Aanvang 20.15 uur aan de Oude vest 45. Kaarten ziin daar verkrijgbaar of telefo nisch via 071-141141. in het pand Rapenburg 20- 24. H.J. Albersen, onderhan delaar namens de ambtena renbonden met minister Van Dijk, houdt een inleiding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Forumdiscussie Studentenvereniging SSR houdt morgenavond een fo rumdiscussie over de filosoof Heidegger en het nazisme. Sprekers zijn prof. dr. H. Philipse (voorzitter), dr. Th. C.W. Oudemans, dr. R.J.A. van Dijk (alle drie van de Leidse faculteit voor wijsbe geerte), A.J.A. Heumakers (De Volkskrant) en H. van Galen Last (NRC Handels blad). Aanvang 20.00 uur in het SSR-gebouw aan de Ho ge woerd 108. LEIDEN Het stuk grond tussen de Ooster straat en het terrein van de bouwmaterialenhandel Jongeneel in De Waard zal in 1990 een groen strook worden. De ge meente Leiden en de fir ma hebben na jarenlange onderhandelingen over eenstemming bereikt over de verkoop van het stuk grond, dat nu nog eigen dom is van Jongeneel. De komende twee jaar zal nog op het terrein een tijdelijke tenthal komen te staan, omdat Jongeneel de huidige bedrijfs- febouwen gaat opknappen en an opslagruimte nodig heeft. In ruil voor de aankoop van het stuk grond krijgt Jonge neel een reep terrein bij de J.C. de Rijpweg dat nu nog van de gemeente is. De uiteindelijke overeenstem ming tussen Jongeneel en Lei den bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State, waar het stadsvernieuwings plan Zeeheldenbuurt aan de orde kwam. Jongeneel had daar bezwaar tegen gemaakt, omdat de bestemming van het betrokken stuk grond het be drijf te weinig mogelijkheden bood om uit te breiden. Leiden wil het stuk grond onbebouwd houden, om zo een duidelijke afscheiding tussen de wonin gen en de bedrijven op De Waard te krijgen. Na jarenlange moeizame on derhandelingen kwam het be gin deze maand tot een grond ruil. Op 1 juli 1990 krijgt Lei den de grond definitief in han den. Tot die tijd gebruikt Jon geneel het nog voor een tijde lijke tenthal voor opslag, om dat de huidige gebouwen on derhanden worden genomen. Overigens handhaaft Jonge neel formeel nog zijn bezwaar schrift bij de Raad van State, zolang de gemeenteraad zich nog niet met de ruil akkoord verklaard heeft. >i~ .-3 Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden bijgeleverd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daama wordt het abonnementsgeld betaald pen I maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de noodhandlamp naan Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niel nodig - naar ^LeidseCourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. tCcidóc Qowuvnt'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11