Als de lessen afgelopen zijn, de school nog lang niet uit NeidócSomcMit' 4" STAD OMGEVING ru ALLER LEI(DS) Werkloosheid onder mannen iets gedaald "ft houdt vast aan keergarage Aalmarkt loten vergadering r ambtenarenkwestie DINSDAG 24 MEI 1988 PAGINA 9 lak in Bij een inbraak in ,ing in de Zilver- (Merenwijk) zijn in an zaterdag op zon- gulden contant geld, galden buitenlands eques, gouden- en sieraden, een postze- muntenverzame- 'enomen. Ook een injans bestaande uit en- imofoonplaten is ver- )e totale waarde van niet bekend. De in- jn de woning binnen door een keuken- hele woning werd 47 b een Wielerkoers zorgt voor grote chaos in Noordwijk .NOORDWIJK De wielerronde Olympia's Tour heeft zondag voor chaotische taferelen gezorgd in Noordwijk. Er ontstonden kilometerslange files en in het hele dorp werden auto's geparkeerd. Veel dagjesmensen hadden erg veel moeite om het strand te bereiken. „Wij vragen ons af of het gemeentebe stuur er goed aan heeft gedaan toestemming te ge ven voor de wielerronde", zo zei een woordvoerder van de Noordwijkse politie vanochtend. De Noord- wijkse politie had zondag 15 extra mensen ingezet. Vier Franse bussen konden zondag hun hotel aan de Koningin Wilhelmina Boulevard niet bereiken en de Franse toeristen moesten met hun bagage naar het hotel lopen. De reumakliniek Sole Mio was on bereikbaar geworden. De politie had dit weekeinde de handen ook vol aan geluidsoverlast op het uit gaanscentrum De Grent, vernielingen op het strand en diefstallen uit auto's. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 21-jarige' Leidenaar is gisteravond rond kwart voor elf in de Moriaansteeg mishandeld door een drietal jonge mannen. Het slachtoffer werd door de drie jongemannen in het nauw gedreven. Toen hij probeerde weg te komen, werd hij in zijn gezicht geslagen. Glas van zijn bril kwam in zijn oog terecht. De Leidenaar moest worden behandeld in het AZL. Waarom hij werd geslagen is niet bekend. Opnieuw brand in kas ROELOFARENDSVEEN Een kas aan het Zuideinde is gis teravond zwaar beschadigd door een brand. De eigenaar en de brandweer hebben kunnen voorkomen dat de kas tot de grond toe afbrandde. In het weekeinde van 14 en 15 mei gingen aan het Zuideinde twee kassen geheel in vlammen op. In beide ge vallen werd de brand veroorzaakt door het verbranden van vuil. De brandweer van Alkemade waarschuwt dan ook op te passen bij het verbranden van vuil. Bedreiging met een mes LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar is vannacht rond één uur met een mes bedreigd door een 23-jarige Leidenaar. De 22-jarige Leidenaar had de man een auto verkocht en kreeg nog 1100 gulden van hem. Toen hij het geld ophaal de, ontstond er een woorden wisseling waarop de koper van de auto een mes trok. De man werd even later door de politie aangehouden en meegenomen naar het bureau. Kort daarna liet de 22-jarige autoverkoper weten dat hij de aangifte in trok. De Leidenaar is vervol gens weer naar huis gestuurd. Man dreigt met pistool LEIDEN Een 24-jarige bewoner van de Julianastraat heeft gistermiddag zijn 47-jarige buurman bedreigd met een pis tool. Daarna stapte hij in de auto en reed weg. Later kwam hij te voet terug en toen kon hij door de politie worden aan gehouden. Om ongeveer kwart over vier was de man in gesprek met zijn buren. Waaro ver werd gesproken, kon de politie van morgen niet zeggen. Op een gegeven moment liep de 47-iarige buurman schreeuwend zijn huis binnen. Toen hij even later naar buiten kwam, werd hij bedreigd door de man met het pistool. Gisteravond bleek dat de broers van de verdachte weer ruzie zochten in de straat. Ze zijn door de politie daar weg gehaald. Mislukte inbraak in restaurant LEIDEN Een 27-jarige Leide naar en een 20-jarige jongen uit Hazerswoude zijn in de nacht van zaterdag op zondag betrapt bij een inbraak in restaurant De Haag* sche Schouw. Nadat het alarm was afgegaan, arriveerde de poli tie op het moment dat de daders in een auto wegreden. Na een korte achtervolging werden de mannen aan de Hoge Morsweg aangehouden. Toen bleek dat de inbraak was mislukt. Zij zijn via een dakraam het restaurant bin nen gegaan en wilden een g^ote hoeveelheid drank wegnemen. Door het tijdig afgaan van het alarm mislukte de inbraak. id eer dok n gestl JARIG LEIDS GYMNASIUM GROOTSTE IN ZUN SOORT Lustrumfeest Ter gelegenheid van de ver schillende jubilea wordt van woensdag 1 juni tot en met 24 juni in de expositieruimte van het Gemeeentelijk Ar chief aan de Boisotkade een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis van de Groote School, de Latijnse School en het Stedelijk Gym- )EN Rembrandt Rijn, Aad Kosto en Waal hebben in elk één ding gemeen, ■hilder, het Tweede erlid en de oud-wet- er van Leiden die burgemeester van nter is, brachten al- een deel van hun door op het gym- m in de sleutelstad, zijn oud-leerlingen iet „Gym" dat in de ran Rembrandt nog ^atijnse School was at volgende maand viert in verband het feit dat het Ste- Gymnasium 150 geleden werd opge- Een klassieke be- e die blijft groeien: jaar of drie geleden n we het derde zelf- lige gymnasium in ;te. Binnenkort zijn e grootste", zegt rec- Roefs. tatige hoofdgebouw aan uinlaan huisvest al pre- lijftig jaar een van de 38 indige gymnasia in Ne- „Dat aantal blijft de leerlingenaantal- oeien. Tussen 1972 en faam het aantal leerlin- ie met vijftig procent", Roefs. itedelijk Gymnasium in in telt ongeveer negen- •rd leerlingen. Meer Ie helft komt van buiten id: uit Noordwijk, Kat- Hoogmade, Roelofa- [veen, Alphen en Aar- irveen bijvoorbeeld, ir Roefs vindt het moei- im „zijn" school te ver ten met grote scholenge- Rector Roefs en docent J. Toorenaar van het jubilerende Stedelijk Gymnasium voor het ...klas sieke" gebouw aan de Fruinlaan, dat zal worden uitgebreid met twee of vier lokalen. FOTO: WIM VAN NOORT toe dat de leerlingen van het Gymnasium een pittig pro gramma krijgen voorgescho teld. „Hier zijn ze echt niet slimmer dan op een athe neum, ze worden alleen aan gesproken op een fiks ni veau". De rector die sinds 1984 aan het Stedelijk Gym nasium is verbonden, weet dat mensen nogal eens „aan- hikken tegen het elitaire ka rakter van de school". „De kinderen krijgen hier geen injectie tegen linkse sympat hieën. We bewaren een kriti sche afstand tot het maat schappelijk establishment". Trots klinkt door in zijn stem als hij de namen noemt van de oud-leerlingen die zijn op geklommen tot „voorman nen" van de Partij van de Arbeid: Max van der Stoel, Aad Kosto en Maarten van Tra. Ria Beckers van de PPR is oud-docente van de school. De leerlingen die het Stede lijk Gym hebben doorlopen gaan meestal meteen door naar de universiteit. Vooral veel meisjes gaan een jaar „trekken" of als au pair wer- meenschappen. „Ik denk dat ouders inzien dat er van an dere afdelingen van die grote scholen een enorme zuig kracht uitgaat. Leerlingen kunnen dan bijvoorbeeld denken: waarom zou ik me zo uitsloven op het gymnasi um, ik kan net zo goed athe neum of havo gaan doen. Hier", zegt Roefs, is er een homogene groep. Alle leer lingen zijn met hetzelfde be zig, er is een sterke band on derling". Feesten Dat laatste wordt bevestigd door docent klassieke talen J. Toorenaar. „HeUis hier echt een eenheid. Je ziet ook vaak leerlingen'die van school zijn gegaan om drie uur 's mid dags hier terug. De school blijft trekken". Dat komt volgens Roefs on der andere door de „onwijs actieve leerlingenvereniging" Uno Sumus Animo die dezer dagen het zestiende lustrum viert. „Er gaan hier geen veertien dagen voorbij zon der dat er iets wordt georga niseerd", beweert Toorenaar. „Als de lessen afgelopen zijn, is de school nog lang niet uit. Vaak wordt er gesport, geoe fend met computers en altijd is er wel een band die een lo kaal wil gebruiken om in te kunnen spelen", vertelt Roefs. Hii noemt ook de „le gendarische feesten". „Daar gaan anderen graag mee naar toe als introducé". De rector wil graag het fabel tje uit de wereld helpen als zouden leerlingen van het Stedelijk Gymnasium „we reldvreemd" zijn. „Het heeft hier in de jaren '60 ook lek ker gestormd", weet hij. „En verder hebben we hier ook allerlei soorten leerlingen: punks, alternative's en daar tegenover de kakkers". Steun Ondanks alle verscheiden heid is er volgens de rector een sterke onderlinge band tussen de leerlingen. Ze heb ben veel steun aan elkaar, valt hem op. Zo geven leer lingen uit de hogere klassen steunlessen aan leerlingen uit de onderbouw. Roefs geeft ken. Een klein percentage gaat na het examen naar een instelling voor hoger be roepsonderwijs. Wolken „Er zijn maar weinig leerlin gen die klassieke talen gaan studeren", vertelt docent Toorenaar. „Maar vergeleken met andere scholen zijn het natuurlijk weer veel leerlin gen". Toorenaar vindt ook dat leer lingen van het gymnasium met meer interesse Latijn en Grieks volgen dan de leerlin gen van scholengemeen schappen waar hij eerder werkzaam was. „Daar waren het keuzevakken, die vooral het zevende en achtste uur werden gegeven, als de ande re leerlingen al naar huis gingen. Hier worden de klas sieke talen voor vol aange zien. Dat blijkt ook uit het feit dat de leerlingen er vaak voor kiezen om een klassiek toneelstuk te spelen bij de jaarlijkse uitvoering in de Schouwburg. En", vindt Toorenaar, „het gebouw straalt het ook uit". De rector ziet ook wel donke re wolken boven de jubile rende school. Daar zijn de fi nanciële problemen en het ruimtegebrek. Voor extra geld voor culturele activitei ten kan de school gewoonlijk rekenen op de Vereniging van Vrienden van het Leids Gymnasium, die volgende maand precies vijftig jaar be staat. Het schoolgebouw aan de Fruinlaan is te klein en daarom wordt ook les gege ven in een dependance aan de Du Rieustraat. Maar er zijn nog meer lokalen nodig. „We zijn in onderhandeling met de gemeente over de aanbouw van twee of even tueel vier lokalen aan het hoofdgebouw", aldus Roefs. JANET VAN DIJK Er zijn onder andere afbeel dingen te zien van rectoren, praeceptoren, leraren en ge bouwen. Ook worden school boeken uit de 15e tot en met de 18e eeuw en diploma's uit de 17e en 18e eeuw tentoon gesteld. Het gemeentearchief is van maandag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 16.30 uur. Tijdens de opening van de expositie op dinsdag 31 mei wordt het eerste exemplaar overhandigd van het boek „Meer dan zes eeuwen Leids Gymnasium", dat is geschre ven door oud-rector A. Coe- bergh van den Braak. Dat ge denkboek is in het gemeente archief te koop. Op de school zelf wordt ook een aahtal festiviteiten ge houden. Het jubileumpro gramma begint zaterdag 4 juni met een forumdiscussie over het thema „Leiden wij onze leerlingen op voor iets wat niet meer bestaat?". Aan het gesprek nemen onder an deren deel: C. Waal, burge meester van Deventer, A. Kosto, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en C. Oomen die per 1 september voorzitter wordt van het col lege van bestuur van de Leidse Universiteit. Maandag 6 en dinsdag 7 juni worden lessen gegeven rond het thema „renaissance". Woensdag 7 juni wordt een sportdag gehouden, met on der andere een demonstratie van wedstrijdsporten die in de tijd van de renaissance po pulair waren. Donderdag 5 juni is er een jaarmarkt en vrijdag 10 juni staat in het te ken van een speurtocht door Leiden. Op 7, 8 en 9 juni brengen leerlingen 's avonds vanaf 20.00 uur in de Schouwburg de musical „Messina". In de aula van het hoofdgebouw treedt vrijdag 10 iuni het cabaret „Zak en Asop. Zaterdag 11 juni wordt vanaf 9.30 uur een reünistendag gehouden en de lustrumactiviteiten worden afgesloten met een eindfeest. ING CRISIS NEEMT TOE De VVD-fractie houdt vast aan de opvatting dat een vierde parkeergarage ook aan de Aalmarkt kan ko- spraken van de wethouders J. Peters en D. Tesselaar i strijd is met het collegeprogramma en dus tot een nen de coalitie met de PvdA en Links Leiden kan lei ijzen woordvoerders af als „één van de bekende dreige- ran Tesselaar". in de kwestie van de parkeergarage staat de vraag of 7VD-wethouders, F. Kuijers en J. Fase, zullen vasthou- ïun mening dat de vierde garage aan de Aalmarkt kan loewel Kuijers zaterdag wilde ontkennen noch bevesti- pat zijn mening is, is duidelijk dat de wethouders dat d vinden. Fractieleider M. van der Nat: „Het is een t van de fractie. Daar bestaat geen enkele twijfel over. Ie wethouders behoren tot de fractie". Kuijers is binnen het college niets afgesproken over het ag van de VVD-wethouders. Kuijers: „Wij hebben ons aan gebonden. Het college heeft daar wel over verga ar wij waren daar niet bij aanwezig", ivilde niet ingaan op de vraag of de VVD-wethouders Ipunt van de fractie ook blijven delen, als daardoor een nen het college zou ontstaan. „Dat moet eerst binnen de :sproken worden". Ook Van der Nat wilde daar niet op open. De commissie personeel zal binnenkort in besloten- gaderen over de kwestie van politieke benoemingen tenaren bij de gemeente Leiden. Op die vergadering zal ctievoorzitter J. Walenkamp een lijst overhandigen met 'en en hoofden van directies die volgens hem zijn be- omdat zij van linkse signatuur zijn", mp neemt dan ook een kranteartikel uit 1978 mee 'vdA-fractielid S. de Vreeze schande spreekt van de iarop een aantal ambtenaren vanwege hun politieke is benoemd en zegt dat aan die gang van zaken onmid- *n einde moet komen. mp wil dat de gemeenteraad veel meer invloed krijgt noeming van hoge, maar ook lage ambtenaren. „Mis- >u je een bestuursmedewerker op contractbasis moeten n", aldus de CDA-voorman. Hij denkt dat daarmee kan voorkomen, dat aan het einde van een collegeperiode n snel" ambtenaren worden benoemd, die de politieke n dat college of een bepaalde partij hebben. „Als die •t in het college terugkeert, kan die via die ambtenaren loed uitoefenen op het beleid", aldus Walenkamp. „Dat bsoluut verwerpelijke gang van zaken". Hij signaleert en dure onlossinp ic Per kameel naar spreekuur Hoog boven op een kameel gezeten, vertrok dokter Jan de Bruij- ne afgelopen zaterdag vanaf zijn huis in de Kernstraat, op weg naar de Leidse Vredeskerk aan de Burggravenlaan waar hij het „drukste spreekuur" van zijn loopbaan zou krijgen. 'Dokter Jan' was 25 jaar huiarts in Leiden en dat werd gevierd met een recep tie waar vele honderden van zijn patiënten hem kwamen geluk wensen. Ook werd daar symbolisch het gezamenlijk geschenk aangeboden, een kussenkast. Een werkcomité van patiënten liet dokter De Bruijne per kameel vervoeren, wat op de Burggravenlaan tot een verkeersopstop ping leidde. De trage kameel was symbolisch voor de relatie die de arts met z'n patiënten onderhoudt: „Hij neemt er z'n tijd voor en is geen man van de klok". 'Dokter Jan' vond het prachtig en als een alternatieve wijze uit het oosten, alias een goede Sint, deelde hij kalm voortkabbelend links en rechts minzaam zijn groeten uit. Zomerkampen Buurthuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40) houdt in de zomervakantie twee kampen. In de week van 18 tot en met 23 juli is er een kamp voor de kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Het kamp wordt gehou den in het „samwel Naarden- huis" in Oost-Voorne. De kosten voor deelname bedra gen 125 gulden. Voor kinde ren vanaf 13 jaar is er een kamp van 11 tot en met 15 juli. De kosten voor dit kamp bedragen 75 gulden. De kos ten zijn inclusief vervoer en eten. Voor inlichtingen, tel. 216136. Gilde Leiden Gilde Leiden is een nieuwe vrijwilligersorganisatie die mensen met en zonder erva ring op het gebied van hobby of beroep met elkaar in con tact brengt. Degenen zonder ervaring, behalve personen ook scholen of bedrijven, kunnen dan gratis van hun kennis profiteren. Degenen die iets willen weten van een bepaalde vaardigheid of hob by kan met die vraag contact zoeken met het Gilde (071- 766695) dat hen dan verder helpt. Het kantooradres van het Gilde is Bevrijdingsplein 60. Er is spreekuur op dins dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Men kan zich opgeven om in het bestand van het Gilde opgenomen te worden. Vrijwilligers Verzorgingshuis Robijn zicht zoekt vrijwilligers die willen helpen bij de groepsverzor- ging van bewoners. Het gaat daarbij om de meest kwetsba re groep die van maandag tot en met vrijdag extra aan- dere spelletjes en het geza menlijke eten. Belangstelling voor of ervaring met hoogbe jaarden is gewenst. Wie be langstelling heeft kan contact opnemen met Robijnzicht, Robijnhof 1 Leiden, 071- 769333. Het Teken Het Jongerenpastoraat Lei den op Tocht houdt zondag 29 mei de manifestatie Het Teken. Groepen van binnen en buiten Leiden laten zien hoe ze actief zijn, waar ze in geloven, waar ze zich voor inzetten. Medewerking verle nen onder andere Amnesty International, MBO-school De Noorderwiek, Bahai-Lei- derdorp, COC-Leiden, Jonge ren voor Leven, Icto-Leiden, Chili-front en de Kinder- en jeugd telefoon. Wie nog mee wil doen kan zich nog tot 20 mei aanmelden bij Jan Jetse Bol, Lorentzkade 16a, Lei den, telefoon 071-120070. Stats El Oulfia, een Marokkaans muziek trio, treedt vanavond op in jongerencentrum Stats (Haarlemmerstraat 73). Zij spelen moderne Marokkaan se muziek en gebruiken ver schillende instrumenten zoals electrische drums, bongo's en bendir. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang kost 2,50 gulden. De zaal gaat om 20.00 uur open. Luchtoorlog De Studiegroep Luchtoorlog 1939-1945 houdt zaterdag een regionale bijeenkomst in Lei den. Er is een grote stand met luchtvaart- en andere boeken en een expositie van documentatie- en fotomateri aal over de luchtoorlog maar ook een aparte groot formaat fotoserie over de invasie in Normandië. De bijeenkomst begint om 10.30 uur en wordt gehouden in de grote zaal van het gebouw van de wijk- vereniging Aktief aan de Berlagestraat 4. Voor meer informatie: tel. 071-765317. VVD afdeling Leiden al veertig jaar „lastig" „Binnen de WD hebben we al veertig jaar de naam lastig te zijn". Met die woorden kenschetste voorzitter E. Mackay in een notedop de reputatie van de afdeling Leiden van de VVD, die zaterdag het 40-jarig jubileum vierde met een buitengewone le denvergadering en een receptie. Bij die gelegenheid werd F. Portheine bij acclamatie benoemd tot lid van verdienste. Porthei- ne is bijzonder actief geweest binnen de Leidse afdeling van de liberalen. Hij was ondermeer voorzitter van het bestuur en frac tievoorzitter in de gemeenteraad. Later werd hij lid van de Twee de Kamer. Een functie hij negen jaar lang combineerde met het voorzitterschap van de Leidse fractie. Portheine was ook voorzit ter van de lustrumcommissie. Eén van de liberale kopstukken die de jubileumviering meemaak te was Molly Geertsema. Voorzitter Mackay overhandigde hem het eerste exemplaar van een speciaal lustrumnummer van het Leids Liberaal Bulletin FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN /LISSE De werkloosheid in de regio Leiden en in de Rijnstreek is in april alleen onder de mannen iets gedaald. Dat blijkt uit de overzichten van de Gewestelijke Arbeidsbureaus in Leiden, Lisse en Alphen. De werkloosheid onder vrouwen daal de niet omdat meer vrouwen zich inschreven dan dat er konden worden uitgeschreven. Zij hadden vooral belangstelling voor seizoenswerk. De totale werkloosheid steeg zeer licht in het ge west Leiden van 10.170 tot 10.244. Het GAB schrijft het hogere aantal inschrijving onder de vrou wen vooral toe aan het bollenseizoen en wijst daarbij op een toe name met 142 inschrijvingen in Hillegom, Lisse en voorhout Die komt overeen met de iaarlijkse gang van zaken. Ook nam, samenhangend met de eindexamens, de inschrijving van school verlaters toe. De verwachting is dat die tendens de komende tijd verder zal doorzetten. Stijgingen werden de afgelopen maand geconstateerd in de sectoren handel en kantoor. De werkloos heid daalde in de horeca en het onderwijs. Als vergeleken wordt met de situatie van een jaar geleden, dan is in de regio Leiden de werkloosheid absoluut iets toegenomen, bij de mannen met 79 en bij de vrouwen met 336. In de regio Lisse daalt bij zo'n vergelijking de werkloosheid onder mannen met 128 en bleef ze bij de vrouwen precies gelijk. Van de kant van het GAB wordt overigens opgemerkt dat ongeveer 20 pro cent van de ingeschrevenen wel werk zoekt, maar al een baan heeft. Tegenover de lichte stijging van het aantal werkzoekenden staat dat ook het aantal aangemelde vacatures is toegenomen. Dat wa ren er met 995, 165 meer dan eind maart, een stijging van bijna twintig procent. Vorig jaar waren dat er 993. Geconstateerd wordt dat met name in de regio rond Schiphol er nog nauwelijks sprake is van werkloosheid. Het percentage werkloosheid wordt met name opgedreven door de Leidse situatie. In de stad be draagt dat 15 procent en in de hele regio rond de zeven procent Het aantal mensen dat als werkzoekenden bij het gewestelijk ar beidsbureau Alphen staat ingeschreven is de afgelopen maand over het algemeen licht gedaald. De werkloosheid in de bouw en de kantoorsector steeg echter enigszins. De werkloosheid in de regio ontwikkelde zich in april als volgt: Gewest Leiden: Mannen Vrouwen mrt '88 apr '88 mrt '88 apr '88 Alkemade 109 108 78 74 Katwijk 548 511 193 191 Leiden 3895 3874 2109 2121 Leiderdorp 326 326 183 193 Oegstgeest 202 208 154 159 Rijnsburg 74 74 42 48 Valkenburg 18 21 14 48 Voorschoten 252 252 167 159 Warmond 52 52 27 33 Zoeterwoude 70 65 53 50 Hillegom 180 178 139 172 Lisse 194 203 142 180 Noordwijk 290 272 166 165 Noordwijkerhout 117 106 63 80 Sassenheim 97 101 98 120 Voorhout 74 73 44 59 Totaal 6498 6424 3672 3820 Rijnstreek: Mannen Vrouwen mrt '88 apr '88 mrt '88 Apr '88 Alphen a/d Rijn 815 811 682 695 Hazerswoude 89 81 68 59 Koudekerk 41 45 27 29 Leimuiden 38 38 27 24 Nieuwkoop 90 89 83 78 Nieuwveen 15 14 16 15 Rijnsaterwoude 23 20 5 6 Ter Aar 54 50 41 43 Woubrugge 39 43 20 21 Zevenhoven 20 15 9 8

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9