inksterbezoek zorgt voor topdrukte Haringvissers moeten weer wennen op zee [NENLAND Sigarenliefhebbers roken minder, maar wel beter Kaper springt uit toestel na landing in Colombia Liftavontuur zonder gevolgen /0NTUREN VAN KAPITEIN ROB 7"T" WM overleeft kan kif meter If De 20-jarige Weer- MfW. heeft een val van ter overleefd. Hij ver- fwel in een shock-toe liep enkele kneuzingen is niet levensgevaarlijk Hij is ter observatie in inhuis van Weert opge- V. had enkele slaappil len en wilde zondag even na vijf uur van on van zijn woning wat binnenhalen. Hij leun de balustrade en viel teden. AMSTERDAN In het ro ken van sigann doen zich de laatste jaren .grote verande ringen" vooi. Er worden steeds mindersigaren gerookt, maar het aantal sigarenrokers stijgt gestaag. 3e grootste siga renfabrikant n ons land (La Paz) heeft dit vandaag bekend gemaakt bij d< presentatie van het in opdncht door Nico Scheepmaker geschreven boekje „Een sgaar bestaat uit tabak". Enkel» cijfers: er wer den vorig jaar in ons land 592 QeidwQoivuvnt DINSDAG 24 MEI 1988 PAGINA 7 miljoen sigaren gerookt. In 1972 waren dat er nog ruim 1,2 miljard. Het aantal sigarenro kers steeg van 600.000 vijf jaar geleden tot 800.000 vorig jaar. De sigarenfabrikant spreekt van „nieuwe sigarenrokers" of bewuste rokers, die meer van een sigaar „genieten". Een goede sigaar bestaat, anders dan een sigaret, uit louter ta bak, meent publicist Scheep maker. Hij geeft echter toe, dat menig sigaar tegenwoordig een „kunstmatig omblad heeft. Scheepmaker heeft tien gouden tips voor sigarenro kers. Een van zijn adviezen is niet direct met de duurste si gaar te beginnen, maar ook niet met „sprietjes". Een sigaar aansteken met een benzine aansteker is uit den boze, evenals het uitdrukken in een asbak. Scheepmaker: „Rook een sigaar ook nooit helemaal op. Een Nederlandse sigaar kan worden gerookt tot drie centimeter van de kop". Moge lijk belangrijker dan het roken van de sigaar is volgens hem het aansteken ervan. „Je krijgt wel eens de indruk", meldt hij, „dat de ware sigarenfanatici nog altijd wachten op de uit vinding die het mogelijk maakt de sigaar op te roken zonder hem aan te steken". CARTAGÈNA Vanmorgen is onver wacht een einde gekomen aan de ka ping van het passagiersvliegtuig van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca. Nadat de kaper in de Colombi aanse stad Medellin alle inzittenden had laten gaan keerde hij via Panama en Aruba terug in Colombia. Terwijl het toestel nog naar de terminal van het vliegveld in Cartagena taxiede, sprong de kaper uit het vliegtuig en maakte zich uit de voeten. Eerder had de kaper, een dertigjarige man, gezegd dat hij aan een dodelijke ziekte leed en 100.000 dollar wilde om de rest van zijn leven luxueus door te ïjn J ïba. brengen in Cul In een radio-interview vertelde de pi loot dat hij tijdens het taxieën aan een waarschuwingslampje in de cockpit kon zien dat de achterste deur geopend was en een trap werd neergelaten. Toen het vliegtuig bij de terminal was aangeko men stormde de politie aan boord; maar de kaper was niet meer te vinden. De Colombiaanse politie is inmiddels begonnen de sloppenwijken en een moerassig gebied bij het vliegveld van Cartagena uit te kammen. De man zou gewapend zijn geweest met een pistool en twee handgranaten. In Aruba leidde de landing van het ge kaapte toestel uit Colombia tot grote consternatie. De bewaking bij de gevan genis in Oranjestad werd verscherpt, omdat er rekening mee werd gehouden dat de kaping verband hield met de ar restatie onlangs van een Colombiaanse drugsbaron op Aruba. De Boeing 727 van Avianca was 's middags op Aruba geland nadat in Panama nieuwe brand stof was ingenomen. De luchthavenau toriteiten praatten zo'n 2 1/2 uur met de kaper maar kwam niet aan zijn eisen tegemoet. KERKDIENST HEILIG VOOR KATWUKERS (Van onze speciale verslaggever Jan-Pieter Schaap aan boord van de IJmuiden 204) ABERDEEN Eindelijk, maandagochtend om 8.00 uur liggen de netten van de IJmuiden 204 te wachten op de eerste haring. Op de 57ste breedte graad, 80 kilometer uit de Britse kust. Het is wel niet de echte eerste haring, want het is een pu bliek geheim dat de eerste 120 kantjes Hollandse Nieuwe al liggen te wachten in Scheveningen. Iedereen aan boord moet weer even wennen. De Kat- wijkse bemanning heeft drie maanden de zee niet ge zien. „Blij dat het er weer op zit", mompelt schipper Floor Kuyt. Ook voor de enige Scheveninger aan boord, de stevige Wout Suurmond, waren de drie maanden te lang. Hij is nog tien kilo dikker geworden. „In de ko mende twee weken moet alles eraf", belooft hij. Toen de vier IJmuider schepen na Vlaggetjesdag bij re derij Kennemerland de haven uitvoeren, bleef de scheepstoeter van de IJmuiden 203 hangen. De af scheidsgroeten van de wal waren onverstaanbaar. Ook schepen moeten weer wennen na drie maanden rust. Voordat de mannen in Scheveningen gearriveerd wa ren, had men al de eerste fles Bokma soldaat gemaakt. Het was feest voor allemaal. In een warme middagzon en bijna windstil weer lag het hospitaal/kerkschip De Hoop trouw te wachten op alle deelnemers aan de ha ringrace. Na bijna 25 jaar trouwe dienst zou dit het laat ste startschot zijn dat vanaf De Hoop wordt gegeven. Geen geld meer. Zelfs dikke Wout, die nog nooit een kerkdienst heeft meegemaakt, vond het een schandaal. „Het eerste het beste onderzoeksschip krijgt panne, maar De Hoop moet weg". Toen het startschot klonk, ging het met volle kracht vooruit, de horizon tegemoet. De Spanmaat, de IJmuiden 203, zou als een trouwe hond blijven volgen. Bij de spanvisserij wordt het net getrokken door twee boten. „Een beetje ouderwets", be kent de schipper van de IJmuiden 204. „De gigantische hektreilers, dat zijn de grote jongens. De Dirk-Dirk en De Holland uit Scheveningen zijn de schepen waar we op moeten gokken. Wij varen maar tien mijl per uur, zij halen de zeventien wel". Van tevoren gaf hij ons al weinig kans. „Er is geen lol meer aan met die grote vis- fabrieken. De haringrace is alleen nog maar een cere monie", is zijn commentaar. De acht deelnemers die dit jaar meededen steken dan ook grauw af tegen de meer dan 100 van twintig jaar geleden. Al spoedig voeren we de nacht in. Het water was strak als een spiegel. De maan legde een brede lichtbaan over het water en trof ons in de flank. Op de brug hield matroos Trolle Haas noot de wacht. „Dit is pas leven, zo is het eigenlijk alle maal bedoeld". Na nog een uur kon hij de kooi in. Kerkdienst Op zondag maakten we de laatste kerkdienst op De Hoop mee. De zondagsrust wordt onder de Katwijkers heilig geëerbiedigd. Schipper Kuyt is een fervent ver dediger. „Op de hektreilers werken ze zeven dagen per week door. Eén dag verliezen kost te veel geld. Aan het menselijk aspect wordt volledig voorbij gegaan. Je hebt het gewoon nodig, een dag in de week om naar uit te kijken". Matroos Haasnoot was het met hem eens. „De zondag is iets eigens. Je maakt alles een beetje aan kant en maakt er iets van. Het is niet best als iedere dag als de andere is, je hebt niks om naar uit te kijken". Hij sloot zijn zin af met de onvermijdelijke Katwijkse stop woorden „Niet dan?" Voor de laatste pinksterdienst drentelden de vier IJmuider kotters rond De Hoop als zuigelingen rond hun moeder. Wachtend op de preek van dominee Kuin uit Oudekerk. Dikke Wout bleef lie ver aan boord, pakte nog een frikandelletje en bekeek een klucht van Piet Bambergen op de video. Na een borrel op De Hoop legde iedereen zich te rusten. En de volgende ochtend is het alle hens aan dek. De netten moesten uit. En nu ligt dan alles klaar om de vis van het achterdek, via de sorteermachine en de kaaktafel in het vooronder te krijgen. Daar staat de vriestunnel. Om 12.00 uur wordt de eerste trek binnengehaald. Iedereen is opgewonden. Maar schipper Kuyt blijft nuchter. „Als we wat hebben kunnen we toch niet terugvaren. Die hektreilers liggen ons dan voor en die varen bijna twee keer zo hard. We zijn kansloos". De lucht ziet wit van de meeuwen als het net boven water komt. Nog voor de eerste haring aan de kant komt zegt schipper Kuyt: „Ze zijn aan de kleine kant". Iedereen aan dek voelt, ruikt en prijst. De haring is klein maar mooi. De grote harin gen worden gekaakt en apart gezet, die zijn voor van avond. De trek is echter nog niet groot genoeg om naar huis te gaan. Om half vier gaan de netten voor een tweede keer het water in. Dan klinkt het nieuws over de marifonen. De Holland is vol en stoomt huiswaarts. Zoals verwacht. „Zo, dat is het einde van de haringra ce", mompelt Kuyt. Onder de bemanning wordt nog wat gemokt. „Wat verwacht is, is gebeurd. Nou ja, wij hebben in ieder geval nog 14 dagen voor de boeg. Maar dan komen we ten minste met een vol schip terug". De race is voorbij, prijzen verdeeld, en de IJmuiden 204 zal voorlopig alleen de zee zien. (Vervolg van de voorpagina) DELFT „We voelden ons vrij redelijk, alleen erg dorstig", aldus Esther Blaak, één van de mensen die dit weekeinde 32 uur vastzaten in een Delftse lift. „We hebben gezongen en gedanst, gelachen en ook een beet je geslapen. Voor zover dat mogelijk was. Je kon niet liggen, de lift was maar één bij één meter". De vier Delftenaren hebben het één en ander geprobeerd om de aandacht te trek ken. „We hebben lichtsignalen gegeven en het alarm van de lift in werking gesteld. Dat alarm deed het overigens wel, maar was buiten niet te horen. Ook hebben we geprobeerd om het bewakingsalarm in werking te stellen", aldus de stu dente. Om aan zuurstof te komen hebben de vier een raamp je ingeslagen dat nog net zichtbaar was. Het liftavontuur lijkt voorlopig weinig gevolgen te hebben voor de vier. De enige man onder hen vertelde dat zij zo weer in dezelfde lift dur ven te stappen als daar eenmaal een goed alarm en een tele foon in is geïnstalleerd. Vrouw uit angst zeven uur in kast ge rijen auto s richting Scheveningen hebben hier een frisse oostenwind in de rug. Op de autosnelweg A 2 tussen Weert en Eindhoven ontstonden gisteren grote opstoppingen doordat een bosbrand bij Heeze voor enorme rookontwikkeling zorgde. 8HENDAM schatting 650.000 ïlanders, voorname- litsers en Fransen, het afgelopen :erweekeinde een gebracht aan ons lEen grote rol speel- f laarbij het goede in tegenstelling tot ude en natte pink- gen van vorig jaar ihet aantal buiten- bezoekers op I bleef steken. het Nederlands Bu- Toerisme (NBT) in jhendam lag het pink- oek boven het ook al paas- en hemel vaart- Inde. Grote belangstel- ^stond vooral voor alle ortgebieden. De Pro- VVV Zeeland bii- |eld meldde dat het de pinksteren sinds tij- geweest. „Van de l slaapplaatsen was 90 procent bezet", aldus lordvoerder. het NBT hebben be- le bungalowparken en ils, voornamelijk die in Jdstad, ook de campings mder goed weekeinde Op enkele plaatsen, idere rond Den Haag, en op de Veluwe, het bordje „vol" opgehangen. Wat be- dagtoeristisch bezoek actieparken scoorden 'de Efteling (70.000 be- i), Duinrell (42.000 be- s) en Madurodam (bijna bezoekers) hoog. Ook entuinen hadden niet en over belangstelling. in Rotterdam eri het rdierenpark in Em- >rongen eiruit met een ersaantal van respec- k 37.000 en 32.500. ten, zoals Vlaggetjesdag ieveningen (20.000 be- s) en de Elfstedenfiet- in Friesland (12.000 mers), waren druk be- Volgens het NBT bleef nuseumbezoek, mede ;t goede weer, achter [elijking met vorig jaar. Op de wegen was het dit pinksterweekeinde voorna melijk gistermiddag erg druk. Door verkeer dat terugkeerde naar huis ontstonden vooral in het zuiden des lands en op de A 50 tussen Apeldoorn en Arnhem lange files van stil staand en langzaam rijdend verkeer. Omstreeks kwart over acht stonden er nog vijf tien files met een gezamenlij ke lengte van 94 kilometer. De file-topper van tweede pinksterdag was die op de A 12 in de richting van de Bondsrepubliek Duitsland: om 18.00 uur stond daar 35 kilo meter voor de grensovergang. Na acht uur 's avonds was het ergste leed daar al weer gele den. Volgens een woordvoer der van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Drieber gen zijn de pinksterdagen on danks de grote verkeersdruk te goed verlopen. Er zijn „wel wat" ongevallen gebeurd, maar daarbij ging het vooral om materiële schade en enke- ,1e licht gewonden. In Zeeland hebben veel men sen als gevolg van gebrek aan reguliere kampeerplaatsen in het wild gekampeerd. De po litie trad niet tegen hen op omdat er elders toch geen plaats was. Bij de Brouwers- dam stonden zeshonderd ten ten „wild", aldus waarnemin gen van de Recron, de over koepelende organisatie van recreatie-ondernemers. In het hoogseizoen zijn in Zeeland zogenoemde „overloopterrei nen" beschikbaar voor het ge val de echte campings vol zijn. Daarvan was in dit weekeinde geen sprake. Daar De maker van deze luchtopna- me van camping Ockenburgh in Kijkduin voorkwam met zijn benadering via de lucht een confrontatie met het bordje „vol" en ontweek zo ook een lange file van campingzoekers die deze duidelijke tekst niet wilden begrijpen. foto'S: anp komt nog bij dat tegenwoor dig vrij streng wordt gelet op het „kamperen bij de boer' waardoor daar geen rek meer in het aantal beschikbare plaatsen zit. Bosbrand legt verkeer lam HEEZE De rijkspolitie' heeft gisteren tegen het ein de van de middag alle ver keer op de autosnelweg van Eindhoven naar Maastricht ter hoogte van Heeze tijde lijk stil moeten leggen. Dat was noodzakelijk vanwege een bosbrand nabij het Wit- ven in Heeze. Door de hevige rookontwik keling was verkeer op de autosnelweg vrijwel onmo gelijk. Het verkeer op de au tosnelweg kon rond 18.30 uur verder rijden. Er had den zich toen in beide rich tingen files gevormd van enkele kilometers. De brandweer had de brand te gen 19.00 uur onder contro le. Het vuur heeft een strook hei en bos langs de autoweg verwoest met een oppervlak van ongeveer 30 hectare. De oorzaak van de brand is niet bekend. Snelle Italiaan DRIEBERGEN Dat je on danks de nieuwe snelheids beperkingen op de Neder landse autowegen nog best heel snel uit de voeten kunt, bewees zondagochtend een in Duitsland wonende Itali aanse automobilist. In een Franse sportauto (Renault Alpine) reed hij op de A12 (Utrecht-Den Haag) onder Linschoten ruim 210 kilo meter per uur. Helaas voor hem halen de Porsches waarin een aantal politie mensen van de Algemene Verkeersdienst surveilleert, een topsnelheid van bijna 250 kilometer per uur. En zo stond de snelle Italiaan na een korte achtervolging op de vluchtstrook met Her mandad achter zich. De Utrechtse piket-officier van justitie bepaalde de boete volgens het gebruikelijke ta rief op 540 gulden. ENSCHEDE Uit angst voor inbrekers heeft een 21- jarige vrouw in Enschede tijdens het Pinsterweekeinde zeven en een half uur in een kast doorgebracht. Toen de vrouw in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur thuis kwam hoorde ze dat er werd ingebroken. Ze kroop direct in een kast en kwam er pas 's ochtends om half negen uit. Op dat moment ariveerde haar vriend. Intussen hadden de inbrekers volgens een woordvoer der van de politie kans gezien onder andere een tv-toe stel en een stereo-installatie mee te nemen. Rob zit prachtig verborgen in het bladerdak van de lij kan het geschreeuw boven goed horen. Hier beneden stig, maar hij wordt ongedurig van het niets doen. En er oveel op te knappen! De taak wordt steeds moeilijker, os wordt onze Kapitein er niet onder. Het is net of de leden zijn vechtlust prikkelen. Hij wil uit de boom klim- er voetstappen naderen. Het is een wachter, die de f van de boom uitkiest om wat op en neer te wandelen. Het zeilschip de Vrijheid Telkens kietelt hij met zijn speer Rob's voetzolen. Dat Is niet uit te houden. Maar onze Kapitein krijgt een ingeving. Als de Toua- regg weer passeert, stort hij zich bovenop hem. Het is niet moei lijk met de verraste man korte metten te maken. Rob lacht als hij zich weer eens kan vermommen in de plunje van een vijand. On dertussen is er iets heel grappigs gebeurd. De tropenhelm van de Kapitein is in het vorige gevecht aan het rollen geraakt en nu op eigen houtje aan de haal gegaan!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7