Grosz wil Hongaarse economie in oude luister herstellen Gorbatsjov i krijgt fiat voor verdere :j hervormingen esluiteloosheid leidt tot val van omstreden Kadar Aanslagen in Athene bij ïezoek Turkse minister Laatste Sovjettroepen weg uit Jalalabad Ortega verlengt bestand met Contra's Ontslag leiders Sovjetrepublieken gekLeSowumt jUITENLAND ■i— jvrië wil nog niet ngri jpen in Bayrut IAYRUT Syrië heeft een Iraans voor tel van de hand gewezen om gezamen- jk de achterbuurten van zuidelijk Bay- jt binnen te trekken en een einde te iaken aan de gevechten tussen de sji'iti- :he milities van de Amal en de Hezbol- ih. De onderlinge strijd tussen de pro- raanse Hezbollah en de pro-Syrische mal, duurt nu al ruim achtiien dagen het afgelopen etmaal bestookten de artijen elkaar opnieuw met mortieren i raketten waarbij volgens de politie »rtien mensen om het leven kwamen, yrië heeft wel troepen rond de sloppen- tijken gelegerd om elk moment in te unnen grijpen. DINSDAG 24 MEI 1988 PAGINAL KABUL/MOSKOU Het afgelopen weekeinde zijn de laatste Sovjettroepen, begeleid door circa 200 tanks en pantser voertuigen, vertrokken uit de Afghaanse stad Jalalabad. Het konvooi werd niet las tiggevallen door het islamitisch verjzet dat rond de stad gelegerd is, zo werd van Rus sische zijde in Kabul meegedeeld. Afghaanse verzetsorganisaties meldden vorige week vrijdag dat de stad Jalalabad geheel omsin geld was. Alle wegen naar het noorden en oosten van Afghanisatan zouden onder controle van de verzetsgroepen zijn en de inname van de stad aanstaande. Maar volens een Russische soldaat die zondag in Kabul arriveerde is de stituatie in de strategisch belangrijke stad „zo rustig als een boulevard in Moskou". In Kabul zou het volgens het Sovjetpersbureau Tass minder rustig zijn. Tass meldde gisteren dat Afghaanse rebellen verschillende raketaanvallen hadden uitgevoerd. Daarbij werd een schoenenfa briek getroffen en zou een vrouw om het leven zijn gekomen. Diplomatieke bronnen in Kabul suggereerden dat niet het islamitisch verzet, maar een rivaliserende vleugel binnen de communisti sche partij verantwoordelijk zou zijn voor de raketaanvallen. Het Afghaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels aan de waarnemers van de Vere nigde Naties in Kabul een onderzoek geëist n^ar mogelijke Pakistaanse £teun voor de rebellen. MANAGUA President Daniel Ortega van Nicara gua heeft gisteren het staakt-het-vuren met de Contra's met 30 dagen verlengd, zodat het vrede soverleg kan worden voortgezet. Er blijft echter verschil van mening over de plaats waar de volgen de overlegronde moet worden gehouden. Het huidige bestand van 60 dagen loopt op 30 mei al President Ortega staat erop dat de onderhandelingen, plaatsvinden in Managua, maar de Contra's hebben in een verklaring die in Miami is uitgegeven laten weten dat ze willen dat de ontmoeting plaatsvindt in de grensstad Sa- poa, in het zuiden van het land. De tweede onderhandelings ronde, die in Managua werd gehouden, is zonder resultaat beëindigd. De Contra-leiders willen niet naar Managua te rugkeren, omdat ze zeggen dat ze van de regering onvoldoen de bewegingsvrijheid krijgen en omdat ze niet zouden mo gen spreken met binnenlandse oppositiegroepen. Gisteren verklaarde Ortega echter dat de Contra's kunnen praten met leden van het Democra tisch Coördinatief, de belang rijkste oppositiebeweging, het dagblad La Prensa, en de bis schoppen. De delegatie van de Contra's zal worden geleid door Alfre do Cesar, één van de vijf „di recteuren" van het Nicara- guaans Verzet, de overkoepe lende organisatie van de Con tra's. Ook kolonel Enrique Bermudez, de commandant van het noordelijk front van de Contra's, heeft zitting in de delegatie. Daaruit blijkt dat de kolonel kennelijk de roep om zijn aftreden door twee andere Contra-leiders, Adolfo Calero en Pedro Joaquin Chamorro heeft overleefd. - ft» Misverstand Sommige misverstanden van de handelsmerken van de nog Immer actieve Klu Klux Clan. Een eveneens blanke vrouw bleek daar zaterdag In de Amerikaanse stad Parkside anders over te denken. Zij rukte de witte puntmuts van het hoofd van één van de Clan-leden. FOTO: AP MOSKOU De partijleiders van Azerbajdzjan slagen volgen op nationalistische demonstraties, en Armenië zijn uit hun functie ontheven tij- die deze week in de Azerbajdzjaanse hoofdstad dens voltallige vergaderingen van het centrale Bakoe werden gehouden, drie maanden na rel- comité van de communistische partijen van de len in de stad Soemgait tussen Azerbajdzjani en twee Sovjetrepublieken. De maatregel houdt Armeniërs, waarbij tientallen doden vielen. Het verband met de aanhoudende, etnische onrust Kremlin houdt vol de grenzen van de twee re in dit zuidelijke deel van de Sovjetunie. De ont- publieken niet te willen wijzigen. MOSKOU Het Centraal Comité van de Communisti sche Partij heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan verdere hervormingen (perestrojka) en openheid (glasnost) in de Sovjetunie. Partijleider Gorbatsjov zatL volgende maand op een speciale partijconferentie de nieuwe blauwdruk presenteren, zei partijideoloog Je- gor Ligatsjev na afloop van de 2,5 uur durende zitting. Met het fiat van het Centraal Comité heeft Gorbatsjov een be langrijk winst geboekt in de strijd tegen behoudende stromingen in het Kremlin. Door de hervormingen op het laatste moment op de agenda te plaatsen, wist hij het Comité voor het blok Te zetten. Het afwijzen van verdergaande hervormingen zou Gor batsjov, zo kort voor de topontmoeting met president Reagan, te veel schade hebben berokkend Ligatsjev wilde gisteren geen toelichting geven op de „stellin gen" die tijdens de speciale partijconferentie besproken zullen worden. Aan de partijconferentie, die op 28 juni begint, nemen" ongeveer 5.000 afgevaardigden deel. Het is voor het eerst sinds 1941 dat een dergelijke speciale bijeenkomst plaastvindt. De verwachting is dat Gorbatsjov de partijconferentie zal ge bruiken om partijfunctionarissen de laan uit te zenden die on verschillig of vijandig tegenover zijn ambitieuze hervormings programma staan. Gorbatsjov zelf kondigde eerder dit jaar bij verschillende gelegenheden aan dat de conferentie, die begint op 28 iuni, zal dienen om het legale en juridische systeem op de helling te zetten. Ligatsiev zei dat het Centraal Comité „een zeer interessant en levendig debat" had gevoerd en vervolgens de agenda had aan vaard die door het Politburo voor de partijconferentie was opge steld. Het document bevat verder oelangrijkse suggesties en voorstellen die van belang zijn voor „perestroika, glasnost, de mocratisering en een gezond politiek klimaat". In een vraaggesprek met de „Washington Post" heeft Gorbats jov overigens zondag laten blijken dat hij nog steeds hoopt vóór het aftreden van Reagan een akkoord te kunnen tekenen over de vermindering van de strategische kernwapens. Hij noemde overeenstemming over halvering van deze kernwapens een „reële mogelijkheid", maar liet zijn eis voor beperking van het Star Wars-programma niet vallen. Gorbatsjov nam tevens een voorschotje op de komende topont moeting van 29 mei tot 2 juni in Moskou. Hij kondigde aan dat tijdens de top een voorstel wordt gedaan voor een onbemande Amerikaans-Russische vlucht naar Mars. „Waarom zouden wjj niet samenwerken? Wij hebben grote ervaring, jullie hebben grote ervaring laten wij samenwerken om de ruimte meester te worden, om grote programma's te volbrengen". (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Al vanaf hét moment dat Grosz, die dit weekeinde tot par tijleider werd gekozen, in uni vorig jaar premier werd heeft hij het politie ke toneel in Hongarije ingrijpend veranderd. De zelfbewuste Grosz verza melde alle macht om Ja nos Kadar naar de kroon ;e steken. perst was er geen hervormer zien in Grosz (57), maar als premier ontpopte hij zich snel als zodanig. Hij stelde zich in die functie steeds radicaler op en benoemde in 1988 een eco nomisch adviseur, Rezsoe Nvers, die in 1972 wegens ra dicale denkbeelden uit het Politburo was gezet. In sep tember 1987 voerde hij een strak programma in om het land te behoeden voor een economische ramp. Zijn open politieke stijl werd nog eens benadrukt aoor de uitgesproken meningen die hij verkondigde voor en tij dens een bezoek aan Londen in mei. Hij sprak van de noodzaak dat „grote bomen" moeten verdwijnen als hun kracht is ondermijnd door biologische wetten en als hun schaduw de opkomst van jon ge talenten belemmert. Grosz heeft overigens nooit zijn be wondering voor premier Thatcher onder stoelen of banken gestoken. Grosz stamt evenals zijn voor ganger Kadar uit de werken de klasse. Hij begon zijn wer kende leven als drukker, trad in 1945 toe tot de communiti- sche partij, werkte kort als journalist en studeerde aan de universiteit van Budapest en het partijcollege. In 1961 werd Grosz secretaris van het par tijcomité bij de Hongaarse ra dio en tv. Daar werd hij popu lair als „Karcsi" Kareltje Grosz. In 1984 werd hij partij leider in Budapest en in 1985 lid van het Politburo, het voornaamste beleidsbepalende orgaan van de partij. Fatsoenlijk Op de eerste dag van het par tijcongres, zaterdag trok Grosz, zoals van hem wordt verwacht, stevig van leer. Hij tastte zelfs de communistische doctrine aan van gegaran deerd werk: „Wij garanderen geen werk meer voor werk nemers van bedrijven, tenzij er efficiënt wordt gewerkt. Fatsoen is niet genoeg. Fat soen wordt niet gewaardeerd door de markt". Hij vertelde Janos Kadar (rechts) maakt een praatje met Karoly Grosz, de man die hem tijdens het partijcon gres succesvol naar de troon zou stoten. FOTO. AP derwerpen waar de Hongaren een in deze contreien ook be niet aan herinnerd willen kende no-nonsense-beleid zal worden haalt hij met even- worden gevoerd om de Hon- veel gemak aan als de beloftes garen weer dat te geven wat over meer politieke hervor- ze in de jaren '70 en '80 al een mingen om de gemoederen beetje gewend waren: een re- weer te sussen. delijk draaiende economie en Het lijkt er dus op dat in Hon- een voor Oosteuropese begrip- garije de Oostblokvariant van pen hoge levensstandaard. afgevaardigden dat de partij zich los moet maken van „ideologische vooroordelen", willen economische en politie ke hervormingen kans van slagen hebben. Karoly Grozs staats dan ook bekend als een „macher". On aangename economische on- EN HAAG Janos Ka- |dar (75) heeft Hongarije •en tweeslachtige erfenis ïagelaten. De man die tij lens het neerslaan van de longaarse opstand in .956 als een „verrader" een „marionet van Moskou" aan het bewind kwam bracht het Oost blokland een redelijke welvaart en politieke en culturele liberalisering bracht. Maar Kadar was ook een par tijleider die geen afstand wist te doen van de politieke macht en die met het verstrij ken van de jaren verviel in besluiteloosheid. Onder het krachteloze bewind van de af gelopen jaren kreeg Hongarije de rekening gepresenteerd in de vorm van een economische recessie. Van de socialistische idealen is weinig overgeble ven: sociaal zwakkeren in de Hongaarse samenleving krij gen het steeds moeilijker en werkloosheid doet sluipend haar intrede. Kadars rol tijdens de Hon gaarse volksopstand van 1956 is op zijn zachtst gezegd een dubieuze. Aanvankelijk sloot deze eerste-secretaris zich aan bij de door Imre Nagy ver woorde volkseisen voor een pluriforme democratie, terug trekking uit het Warschau pact en neutraliteit. Toen een dreigende inval door de Sov- ietunie dichterbij kwam zei hij: „Ik zal de straat opgaan en met mijn blote handen de Russische tanks bestrijden". De daarop volgende dagen is Kadar onvindbaar, maar de volgende ochtend, op de dag dat de Russische tanks het land binnenrollen klinkt zijn stem uit de ether. Kadar valt de twijfelachtige eer te beurt om de oprichting van een „re volutionaire boeren- en arbei dersregering" bekend te ma ken. In die periode was Kadar ongetwijfeld de meest gehate en verachte man van Honga rije: een landverrader en een marionet van Moskou. Stagnatie Ondanks dat zwaar belaste verleden is Kadar erin ge slaagd uit te groeien tot een populair staatsman, een soort vaderfiguur vol humor en be kend om zijn hoffelijkheid. De partijleider bleek een ge wiekst politicus die wist wat hij wilde en die de nationale belangen van Hongarije nim mer uit het oog verloor. Hij slaagde erin binnen betrekke lijk korte tijd de situatie in het land te „normaliseren". In 1962 brak Kadar met het verleden. Zijn credo werd „Wie niet tegen ons is, is voor ons". In hetzelfde jaar kon digde hij een algemene am nestie af, waarbij vrijwel ie dereen die in verband met de opstand was vrije voeten kwam. Het beleid onder Kadar leidde tot een gestage ontwikkeling van de levensstandaard in een relatief tolerante sfeer. Mocht Roemenie bekend staan om zijn onafhankelijke buiten landse politiek, voor Honga rije lag de ruimte weggelegd op het culturele en economi sche terrein. Hongarije ont wikkelde zich tot wat wel eens „de vrolijkste barak van het kamp" is genoemd. De welvaartsstijging is de laatste paar jaar echter gestag neerd. Tegelijk met het stag neren van de economische ontwikkeling begon ook Ja nos Kadar tekenen van poli tieke aftakeling te tonen. Zijn spitsvondigheden waren ver dwenen, zijn aandacht ver slapte. Dit weekeinde kwam zijn loopbaan definitief tot een einde. THENE Enkele uren iordat de Turkse minis- r van buitenlandse za- •n Mesut Yilmaz voor in vierdaags bezoek in thene zou aankomen, n in de Griekse hoofd- ad aanslagen gepleegd auto's van Turkse di- omaten. De terroristi- he organisatie „17e No- imber" wilde hiermee toenadering tussen riekenland en Turkijke varsbomen, zo bleek uit :n communiqué van de rreurgroep. regering van premier An- eas Papandreou veroordeel de aanslagen, waarbij geen ichtoffers vielen. Twee au to's van functionarissen van de Turkse ambassade, die dichtbij de ambassade stonden, werden vernield. De Griekse explosie venopruimingsdienst demon teerde nog twee bommen die waren geplaatst onder twee andere Turkse auto's in de buurt. Yilmaz arriveerde om tien mi nuten voor één in de voormid dag. Hij leidt een delegatie die vandaag, morgen en donder dag met Griekse functionaris sen zal spreken over politieke samenwerking. Tevens bereidt Yilmaz een ontmoeting in Athene voor van president Turgut Ozal van Turkije en premier Andreas Papandreou. De betrekkingen tussen Anka ra en Athene zijn de afgelopen maanden opvallend verbeterd. Bewoners van het noordelijk (Turkse) deel van Cyprus vre zen dat özal in Athene moge lijk de terugtrekking van de Turkse militairen zal overeen komen. De Turks-Cypriotische president Rauf Denktash heeft deze angst evenwel „onge grond" genoemd. Op Cyprus kwam het zaterdag nog tot een treffen bij de door de VN beheerde bufferzone tussen het Griekse en Turkse deel van het eiland. Een Turk se Cyprioot werd gedood nadat hij het vuur had geopend op een patrouille die hem zijn pis tool wilde afnemen. Een Oos tenrijkse VN-militair raakte gewond bij het vuurgevecht dat volgde. Aanvankelijk liep na het vuurgevecht in Pyla de span ning onder de Turkse bevol king hoog op, maar dat werd gesust door medebewoners. IUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Palestijnse jeugd terug in de klas RAMALLAH Vele duizenden Pale stijnse kinderen zijn gisteren voor het eerst in bijna vier maanden weer naar school gegaan. De heropening van de la gere scholen op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever verliep zonder incidenten; negentig procent van de leerlingen zou zijn komen opdagen. De Israëlische regering ziet de heropening van de scholen als een nieuwe stap naar herstel van de rust in de bezette gebie den die vijf maanden in het teken ston den van gewelddadige betogingen en stakingen en Israëlische represailles. Koemnde weken zullen ook de middel bare scholen en universiteiten weer opengaan. Omgekeerde wereld Opvallen, dat is één van de codewoorden in de commercie. Een on dernemer die graag munt wilde slaan uit het in Japan populaire spel „Mah-joong" bedacht daarom dit omgekeer de huls om klanten naar zijn speelgelegen- heid te trekken. Er was ongeveer 75.000 gul den voor nodig om het verplaatsbare huls-gro te reclamebord te ma ken. Maar het succes I niet uitgebleven; de clientèle zou inmiddels toestromen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5