Nederlanders keen hoogvliegers Spijkers solide kracht voor Seoul Erik Breukink tussen de sterksten in Giro )P OPENINGSDAG FRANSE TENNISTITELSTRIJD UT! Eric Cent blijft in Leiderstrui enkamper 3 Wit bij reldtop ie Bruin ook voor discus naar Spelen S3* Kogelstoter Timmerman doorbreekt barrière *5rt" CfiidócSouocmt" DINSDAG 24 MEI 1988 PAGINA 1' ten •119 Ma Stut >r pakt ook >r-uurrecord TGART Francesco heeft in de laatste van zijn fameuze aan ook het derde we- iirrecord in handen ge it De 36-jarige Itali- tempobeul, aan zijn wielerseizoen bezig, «ade zaterdag in de Martin Schleyer-hal Itattgart het ïndoor- duurrecord van Vjats- Ekimov uit de Sov- Moser kwam tot de 1 van 50 kilometer, „eter en 65 centimter. Hide indoorrecord van ov bedroeg 49.672 me- URBINO De Fransman Jean-Francois Bernard heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Italië op zijn naam ge bracht. Hij won de negen kilometer lan ge individuele tijdrit in Urbino vóór de Zwitser Toni Rominger (op 3 seconden), de Pool Lech Piasecki (6) en de Neder lander Erik Breukink die acht seconden meer nodig had. De tijdrit van Urbino was geknipt voor Erik Breukink. Negen kilometer langs de muren van het oude heuvelstadje. De eerste etappe van de Giro was in afstand klein, in moeilijk heidsfactor echter een volwaardige rit. De vier de plaats, na Jean-Francois Bernard, Tony Ro minger en Lech Piasecki, paste volledig in het verwachtingspatroon van de eerste Post-man, die vorig jaar verraste door drie dagen de lei derstrui te dragen in het begin van de Ronde van Italië. „Dit keer ben ik", vertelde Breu kink, „natuurlijk met andere gedachten aan de start gekomen dan in 1987. Ik ben weer wat verder. Er wordt min of meer gerekend dat ik hoog zal eindigen, de derde plaats in het klasse ment van vorig jaar was een meevaller. In de situatie van dit moment is er meer druk. Er wordt iets verwacht. Deze ronde is bovendien niet te vergelijken met de vorige. Hij is mis schien wel twee keer zo zwaar". Het negental van Jan Gisbers is in de eerste etappe van de Ronde van Italië op dat van Pe ter Post achtergebleven. De vorm van de dag ontbrak bij een aantal renners van Gisbers aan wijsbaar. Het was geen toeval, de groep werd voor het begin getroffen door onmiskenbare te genslag. Greg Lemond (155e) heeft nog last van zijn blessure, de Noor Dag-Erik Pedersen (81e) kwam door stakingen pas zondagavond laat in Urbino aan en Steven Rooks (142e) heeft de dag voor de start in bed doorgebracht. „Ik was zo ziek als een hond. Het begon zater dag al. Op het vliegveld van Brussel ben ik nog naar een dokter geweest. Ik had 38,5 koorts. Wanneer je dan nog bijna vijf uur in de bus moet zitten van Venetië naar Urbino word je niet beter. Ik heb zondag de hele dag op bed gelegen, een enkel kopje thee, eten kon ik niet. Griep en misschien een virus. Pas 's morgens voor de start voelde ik mij weer een beetje, maar zo'n rit kun je natuurlijk niet op tachtig procent van je capaciteiten rijden. Honderd is maar net genoeg". Bordeaux-Parijs Veteraan meesterknecht Jean-Francois Rault heeft zichzelf en de organisatie van de 85ste Bordeaux - Parijs een grote dienst bewezen. Het was de dertigjarige Breton, die het door de hitte ingeslapen peloton ontvluchtte en zo toch nog voor enige opschudding zorgde, nadat een lange (490 km) ontsnapping van de Fransman Henri Leproux en de Nederlander Henri Dor- gelo ongedaan was gemaakt. Dat gebeurde op zon 100 kilometer van de finish in Parijs. Rault kreeg drie man mee: de Fransenn Chesneau en Lavenu, Dorgelo, die ondanks kramp nog lang niet was opgebrand en de Belg Roger Ilegems. Rault vreesde de sprintkracht van Ilegems en demarreerde opnieuw, nadat zijn landgenoot Chesneau voor de aanzet had gezorgd. Ditmaal bleef hij definitief weg. De beloning volgde een uur later, toen hij met een voorsprong van drie en een halve minuut als eerste over de eind streep ging. Het was Raults eerste serieuze overwinning in diens achtjarige loopbaan als beroepswielrenner. 88. i .335,00. -1-1-3-2 .549. ƒ59.14 -15-19-J mi ,n kRIJS Op een klein 1 je groen temidden tn alle rood-oranje gra il staat aan de Boule- ird d'Auteilil in Parijs antiek eenmotorig iegtuigje. Het in ver nieling van buitenspo- grote propellors en iel smalle rubber band voorziene luchtvaar- stamt uit de eerste ereldoorlog. Wat doet een ouderwets vlieg- ig op een complex, aar één van de meest ondaine, moderne en >enige tennistoernooien r wereld wordt gehou- tn?, vraagt de achteloze ssant zich af. £1 :t antwoord is simpel. Het 4emplaar, waarvoor het iodome op Schiphol waar- ïijnlijk een aardige grijp- Wesfiver over zou hebben, is al Al tzelfde ®ls waarmee de amgever van Roland Gar- - zeventig jaar geleden Cluty erstortte. US najmk zij een in die jaren ge- •lilan.xukelijke transactie met n-vocdPnd kon in zuidwest Parijs 5en mide huidige Plek een ten* stadion verrijzen, dat - zo )ereiKts afspraak - de naam die Biest dragen van de veron- onaal lukte oorlogsvlieger. Ro- ag va >d Garros was een talent- n~ oplj1 sP°rtman. die rugby en in's sPee^de, maar wiens h /4 Passie vliegen was. Dit had r is het een eeuw geleden van de man die als eerste de ddellandse Zee door de :ht overstak tussen Fréjus Tunis werd geboren, t heldenverhaal wordt ge- Enzc npleteerd door Gèrros' itgeleei^PPing üit een krijgsge- aux. Di jaar do Andi e in ilië zw de in ai in treedt n Ham di rkusen FA-cui makei 'ordt i cteur. vangenkamp in februari 1918, twee jaar nadat hij was neergeschoten en geïnter neerd. Hoewel hem werd ge adviseerd ver weg te blijven van het front, vertrok hij toch weer naar zijn squadron. Op 5 oktober, een dag voor zijn dertigste verjaardag, werd hij gedood bij een luchtslag in de Ardennen - vijf weken voor de eerste wereldoorlog werd beëin digd. Slordig geparkeerd Maar zijn naam leeft voort dank zij het tenniscomplex, waar gisteren in Parijs een begin werd gemaakt met de open Franse tenniskampi oenschappen. Waar het vlieg tuig van Roland Garros wat slordig staat geparkeerd ach ter baan één, volledig over schaduwd door allerlei „pro mo-tenten", tegenwoordig een noodzakelijk kwaad bij een groot sportevenement. Weinig eer dus voor de jonge oorlogsheld, tijdgenoot van de fameuze Franse tennis- musketiers Lacoste, Cochet, Brugnon en Borotra. Het viertal, dat in 1927 voor de eerste en enige keer de Davis Cup veroverde en daarmee heel Frankrijk op zijn kop zette, accentueerde daarmee de opbouw van wat inmid dels een gigantisch complex is geworden- met negentien gravel-, acht' overdekte en vijf open kunststofbanen. Een accommodatie, waarop door de jaren heen de nodige heroiek gestalte kreeg, maar waar sinds gisteren niet veel Nederlanders meer zijn te be wonderen. Met de uitschake ling van Michiel Schapers en Menno Oosting werd het „contingent" bij de mannen zelfs al meteen tot nul gere duceerd. Dat er bij de dames nog twee deelneemsters in de strijd zijn, dankte men aan het feit dat in de eerste ronde twee Nederlandse speelsters door het lot aan elkaar waren ge koppeld. En geheel in stijl overleefde degene die door Vrouwe Fortuna alsnog in de strijd werd geworpen. Maar daarover straks. Stukje Nederland Baan twaalf was gisteren op „Roland Garros" een stukje Nederland. Op de piste aan de ene kant Marcella Mesker en aan de andere Nicole Ja german en rond het gemalen baksteen tal van naar Parijs gereisde vaderlandse toeris ten, die van de Pinksterda gen gebruik maakten om een vleugje Oranje te snuiven. Het leek daardoor wel een kwartfinalepartij van de Ne derlandse kampioenschappen op de Mets in Scheveningen, af te leiden uit de kreten uit het schaarse publiek. „Mooi Nicole, Kom op Marcella". Betreurenswaardig was dat het zonnetje verstek liet gaan en het tennis van beide speelsters al evenmin hart verwarmend was. Nicole Jagerman, afgelopen weekeinde nog verliezend in de derde ronde van het kwa- lifikatietoernooi van Parijs maar dank zij het afmelden van Meskers oorspronkelijke opponente Magers alsnog tot het hoofdtoernooi toegelaten, won. En was daar heel blij mee getuige haar indianen- kreet na de laatste van een hele serie fouten van haar te-, genstandster. Die overigens tegenwoordig niet meer is dan een tennistoeriste. „Ik ben aan mijn laatste jaar bezig", vertelde Mesker die haar tweede partij van dit jaar sinds Melbourne speelde. „Ik ben nu aan het afbouwen en de komende competitie voor De Metselaars wordt voor mij het hoogtepunt van het jaar. Lekker, gezellig weer met Huub van Boeckel en zo spelen. Ik doe nog wel een paar toernooien, onder andere Wimbledon en dan zet ik er een punt achter. Wat ik dan ga doen? Kan ik nog niks over zeggen. Ik heb plannen zat. Hier in Parijs ga ik bijvoorbeeld ook weer te levisiecommentaar geven, sa men met Heinze Bakker. Dat vind ik leuk werk. Kan ik al les ook eens van een andere kant meemaken". Verjaardag Op haar negenentwintigste verjaardag maakte Marcella Mesker gisteren bepaald geen aangeslagen indruk. „Waar om zou ik", vroeg ze zich hardop af. „Ik heb een mooie tijd gehad". Een carrière, die toch wat abrupter eindigde dan ze zich twee jaar geleden voorstelde. Toen scheurde ze op Wimbledon haar knieban den en die ernstige blessure bleek de inleiding tot een vervroegd afscheid. Noodge dwongen leerde ze de huise lijke omstandigheden kennen 'en waarderen, na tien sei zoenen lang vrijwel louter te hebben getraind, gespeeld en gereisd. Alles bijeen verdiende ze met haar sportieve activiteiten ongeveer zes ton, welk be drag nog redelijk werd aan gevuld met allerlei sponso rinkomsten. Een aardige ba sis voor een maatschappelijke carrire, waarover ze in de nabije toekomst nadere me dedelingen zal doen. Haar opponente van gisteren, Een opmerkelijk goed gehumeurde John McEnroe deelde voor zijn partij tegen de Rus Volkov handtekeningen uit. FOTO: AP Nicole Jagerman, heeft na haar spraakmakende trai nerswisseling van vorig jaar tijdens Wimbledon niet veel meer van zich doen horen. De 20-jarige Amstelveense, die twaalf maanden geleden in de buurt van de tophon- derd kwam, is sindsdien da nig teruggezakt. En haar spel lijkt er sinds ze coach Felix Kaplan heeft ingeruild voor de vroegere trainingspartner van Hana Mandlikova, Frits Don, ook niet bijster veel op vooruitgegaan. Ze hield aan haar zege van gisteren in elk geval wel een financieel rug- gesteuntje over: een kleine achtduizend gulden. Een leuk douceurtje voor iemand, die in een jaar vrijwel niets meer had verdiend. Anderhalve ton Dat laatste gold niet voor Mi chiel Schapers. De 28-jarige Rotterdammer sloeg in 1988 al het aardige sommetje van een kleine anderhalve ton bij elkaar. Maar Schapers slaag de er gisteren niet in de be scheiden Italiaan Cancelotti van zich af te schudden. Net als Oosting tegen de Russi sche krachtmens Vysand sleepte hij zelfs niet eens 'e'en set in de wacht. De vijfde Nederlandse verte genwoordigster die gisteren in actie kwam was Hester Witvoet. De Driebergense versloeg de Argentijnse Tiez- zi en was daarmee dus de tweede Nederlandse speelster die de volgende ronde be reikte. Dat gebeurde ook op baan twaalf, ver weg van de plek waar het vliegtuig van Roland Garros staat gepar keerd. Maar dat staat dan ook aan de kant van het complex waar de sportieve hoogvliegers in actie komen. FRANK WERKMAN WOUW/OOST BERLIJN Theo Akkermans heeft gisteren voor het eerste succes van de ploeg van Egbert Koersen gezorgd. Akkermans zegevierde in de derde etappe van Olympia's Ronde van Ne derland, een rit van Noordwijk naar Wouw over 159 kilometer. Eric Cent behield de gele lei derstrui met één seconde voorsprong op de Oost duitser Uwe Preissler. Vanavond volgt nog een ploegentijdrit die telt voor het algemeen klassement. John Vos heeft zondag de wie lerploeg van Arie Hassink de tweede zege in Olympia's Ron de van Nederland bezorgd. Vos zegevierde in de tweede etappe, een rit van Den Helder naar Noordwijk over 191 kilo meter. Vos was de snelste van een kopgroep van zeven ren ners. Zijn ploeggenoot Eric Cent had zaterdag de proloog gewonnen en bezit na de twee de etappe nog steeds de lei derstrui. Vredekoers De Oostduitse wielrenner Uwe Ampler heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de de Vredeskoers, de belangrijkse etappekoers voor amateurs, gewonnen. In de dertiende en laatste rit kwam zijn voor sprong in het algemeen klasse ment op de Sovjets Poelnikov en Oegroejmov niet meer in gevaar. De slotetappe werd gisteren gewonnen door de Rus Abdoesjaparov, die zater dag ook al de sterkste bleek. Zondag ging de zege naar de Italiaan Fidanza, die in de rit van Halle naar Oost-Berlijn Abdoesjaparov in de sprint verraste. De Nederlandse ploeg speelde in de koers geen rol van bete kenis. Alleen Rob Harmeling zorgde voor een dagsuccesje door een ritoverwinning te pakken. In de laatste week vielen drie Nederlandse ren ners door ziekte uit. Cordes, Jagt en De Vries trokken eerder naar huis. De overige drie leden van de Olympische selectie reden de zware ronde uit, maar bevonden zich slechts zelden in de voorste li- Rie- Een Neder landse amateurploeg is bij de Vierdaagse van Schweinfurt in de middenmoot geëindigd. Patrick Rasch eindigde als 21e op ruim twee minuten van winnaar Stumpf uit West- Duitsland. Rudi Nagengast werd 24e, Herbert Dijkstra 31e en Robert van der Vin 40e. In de Grote Prijs van Lichten velde is. het clubteam van De Zwaluwen als tweede geëindigd achter het Berlijnse Charlottenburg. In de rit over 80 km eindigde Hans Timmers in het indivi duele klassement als derde achter de Pool Masurek (1.42,34) en de Westduitser Or- zalkiewiez. SV de Magal i veld re van H5g gelede als me :OVEN Tienkamper Ro- e Wit heeft zich bij de wereld- schaard. Hij werd in Eindho- tiationaal kampioen met een ejitotaal van 8447. Dat was niet een nationaal record, maar beste seizoenprestatie. werJ Het ■nj£ j KV ^al stei maar voor e het er het punt rnamel ers, lie halve aan ïn Lee sterke eerste dag had de tienkam- uitzicht boven de 8400 punten te komen en dat motiveerde hem uiterste krachtsinspanning op de :ter, het laatste onderdeel. Met alle >leven tienkampers in de baan de Brabander als derde over de in 4.20,98, waarmee hij zijn sco- f punten bracht. Ironische ge- De Wit nog niet zeker van deelne- A an de Olympische Spelen in Seoul, deed weliswaar aan de limiet, maar ook nog een keer de B-limiet ha- 100 punten lager ligt. Hij gaat aan hJeeP Rob de Wit tijdens het onderdeel verspringen. die voorwaarde proberen te voldoen tij dens de zeslandenwedstrijd meerkamp, die in het eerste weekeinde van juli in Kopenhagen wordt gehouden. Hetzelfde geldt voor zevenkampster Marjon Wijns- ma, die ook een nieuw nationaal record realiseerde, maar nog niet zeker is van Seoul. Bianch lit wee) overgi blijven apels, de tel< lies van lits AC afgere. derhou do Fe me d jen het e relati Q* ERSUM Erik de heeft zich gisteren atletiekwedstrijden ilversum gekwalifi- voor zijn tweede ejpische optreden. De uit Hardinxveld- endam voldeed met jusworp van 66,08 aan de NOC-eis uitzending naar die op 65,00 meter De Bruin won ook •gelstoten met 20,05 Op dit nummer lij onlangs in Leiden al de limiet van 20,00 me ter gehaald. Emiel Mellaard, die met zijn nationale record verspringen van 8,13 meter eenmaal aan de NOC-eis van 8,10 m voldeed, slaagde niet in zijn poging voor de tweede maal de limiet te halen. De atleet uit Spijke- nisse sprong in Hilversum slechts twee keer met als beste resultaat 7,95 meter. Zeker van uitzending naar de Olympische Spelen in Seoul zijn nu: Elly van Hulst (1500 en 3000 m), Tineke Hidding (zevenkamp), Carla Beurskens (marathon), Han Kulker (1500 m), Erik de Bruin (discus en kogel), Marti ten Kate (mara thon), en Tineke Hidding (bei den zevenkamp). Bij internationale atletiekwed strijden in Rehlingen (WD1) won Maijan Olijslager de 100 meter horden in 13,06 secon den. De Capelse bleef daarmee slechts driehonderdste seconde verwijderd van de NOC-limiet voor Seoul. Achmed de Kom presenteerde zich in een voor treffelijke vorm. De Amster damse sprinter werd zowel op de 100 als 200 meter tweede in de Westduitse stad. Op beide afstanden zegevierde de Ame rikaan Robert Hackett (10,30 en 20,60). De tijden van De Kom waren respectievelijk: 10,41 en 20,77. Marjon Wijnsma werd in Eindhoven Nederlands kampi oene zevenkamp met een to taal van 6213 punten. Zij ver beterde daarmee het Neder lands record, dat sedert de strijd om de wereldtitels 1983 in Helsinki (8 en 9 augustus) met 6104 punten op naam van Tineke Hidding stond, met 109 punten. Tineke Hidding, die met een score van 6176 punten tweede werd, bleef ook boven haar oude record. DEN HAAG Een nieuw wereldrecord kogelstoten (23,06 m) van de Oostduitser Ulf Timmeriïiann en tien beste wereldseizoen- prestaties waren op de internationale atletiek banen de oogst van het Pinkster-weekeinde. Zondag zorgde de 25- jarige Oost-Berlijner Timmerman in Chania op Kreta voor het tweede wereldrecord op een Olympisch nummer in dit seizoen. De 1,95 meter lange en 118 kilogram zware student machinebouw passeerde met zijn prestatie opnieuw een magische barriere in de atletiek. Timmermann: ,De 23 meter was zeker een barrière, maar ik denk dat 24 meter ook haalbaar is". De Oostduitse Petra Felke zorgde in Chania op Kreta voor de beste seizoenpres tatie speerwerpen met 76,40 meter. Op ruim 2200 meter hoogte in Mexico Stad werd de jonge Cu baan Roberto Hernandez de snelste 400 meter loper van het seizoen met een tijd van 44,22 seconden. In Los Angeles liep de ploeg van dê Universiteit van Los Angeles de 4 x 100 meter in 38,59 seconden en Kevin Young (VSt) legde de snelste 400 m horden af in 48,71 seconden. PAMPLONA Met Ben Spijkers heeft Nederland een solide medaillekandi daat voor de Olympische Spelen. De 27-jarige Nij- megenaar bevestigde die stelling door tijdens de Europese titelstrijd brons te pakken. Spijkers komt uit in het middengewicht, een door de Europeanen beheerste klasse. Verder kunnen Jessica Gol en Angelique Seriese het Olympisch demonstratie- toernooi met vertrouwen tegemoet zien. De lichtste en de zwaarste Neder landse, beiden pril van ja ren, incasseerden hun eer ste Europese triomf bij de senioren. De vierde me daille kwam op naam van Jessica's zus Jenny, die brons greep. De partij die Spijkers brons opleverde was typerend voor het chaotische toernooi in Pamplona. Falende tijdsregi- stratie en een onjuist bijgehou den scorebord brachten hem in het treffen met Aleksander Svitsev niet uit balans. Beslis send was echter een straf die de Sovjet-judoka opliep door van de mat te stappen. De be risping (chuyi) betekende een yuko voor Spijkers, hetgeen voldoende was de drie koka's van Svitsev te overtreffen. Daarmee kwam Spijkers for tuinlijk op gelijke hoogte met Olympisch kampioen Peter Seisenbacher uit Oostenrijk. Geluk was de Nederlander niet beschoren in de halve fi nale tegen de wereldkampioen Fabien Canu. De Fransman won het evenwichtige duel op beslissing. Later op de avond werd de scheidsrechter door de arbitrale commissie op de vingers getikt; hij zou de ver keerde judoka als winnaar hebben aangewezen. Canu be hield zijn Europese titel door op zijn beurt gebruik te maken van een straf (shido), die de Brit Densign White zijn oppo nent in de eindstrijd in de eer ste minuut was opgelegd. De decibelwaarde van het fluitconcert na het brons van Spijkers werd slechts overtrof fen door de ovatie die de Spanjaard Joaquim Ruiz ten deel viel na zijn overwinning in de klasse tot 71 kilogram en mogelijk door de juichkreten na de zege van publiekslieve ling Elvis Gordon in de open klasse. De verwarring wordt stellig in de hand gewerkt door de ui terst geringe krachtsverschil len in het middengewicht. Over de vijfde plaatsen van Gudo Berenstein en Anthony Wurth, die evenals Spijkers tot de finale van de herkansing doordrongen, bestond geen schijn van twijfel. Berenstein maakte net als in de voorron de een foutje terwijl hij een voorsprong had. Verbaasd keek hij op toen hij door de Brit Neil Eckersley was ge worpen. „Je voelt dat je ergens overheen bent gevlogen", her innerde hij zich. Nog nauwe lijks beseffend te hebben ver loren, wierp hij het publiek als een winnaar een kushandje toe. Angelique Seriese en Jessica Gol kiezen de snelste weg naar de overwinning. Beiden ken nen hun gelijke in Europa niet. De 19-jarige Seriese bood de Francaise Isabelle Paque geen enkele kans. Dè judoka uit Zevenbergen pleegt soms trainingen van vijf uur achter een af te werken. Een jaar ge leden verloor Seriese nog van Paque. Seriese en de nog jon gere zusjes Gal kunnen vol gens bondscoach Karei Giete- link nog jaren mee. Een vroegtijdige aftocht, zoals Ire ne de Kok dit weekeinde uit Pamplona ondernam, valt van hen niet te verwachten. „Er wordt geen roofbouw ge pleegd. Zelden hoeven zij 100 Srocent te geven", essica (16) en Jenny (18) zijn schier onverslaanbaar in het grondgevecht. Lenig en snel glippen zij uit een dreigende houdgreep. Speciale kracht training geeft het tweetal waarschijnlijk een voorsprong op leeftijdgenoten. Jessica kwam tegen de Francaise Martine Dupond en in de fina le tegen Kate Parragh uit Hongarije niet in gevaar. Jen ny, die in de voorronde net van de Francaise Catherine Amoud had verloren, kreeg revanche op de slotdag. De Britse Ann Hughes, voormalig wereldkampioene, was het laatste slachtoffer in de her kansingsreeks.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17