Mystiek van het wijnproeven Nieuwe kleuren voor verplegend personeel Geen been om op te staan arvo mus or de VAN HUIS UIT EeidMQowuvnt DINSDAG 24 MEI 1988 PAGInIAE 'tCouturier Frans Molenaar die wel vaker beroepskle ding heeft ge maakt (onder meer voor de rei- nigingsdienst) Jiwam onlangs .met een nieuwe 'collectie voor het U, wittejassen volkje in het zieken- of verpleeghuis aan dragen. De kleu ren van de collec tie, „KLM Medi- signgenaamd, '■zijn helder, fris "en niet aan mode 'gebonden. Molenaar werkt vaak met kleura- centen op man chetten, een bies of al dan niet a- V sym m e trisch e zakken. Anders Verplegend personeel en doktoren in wit met grijs streepje, flessengroen, okergeel, lichtblauw met veel variaties in sty ling. FOTO: PR zijn ook de mou winzetten en kra gen, die willen meedoen met sportkleding of prettig draagbare kleding in de vrije uurtjes. Als basis is gekozen voor twee kwali teiten doeksoor ten: polyester/ka toen en als nieuwtje katoen/ polyester, hetgeen betekent dat de binnenkant goed deels van katoen is, zodat de kleren koel zijn. Dit doek is kleurecht, kreukherstellend, krimpvast en kan veelvuldig worden gereinigd zonder slijtage. ding voor mensen die werkzaam zijn in de medi sche- of para-me dische sector wordt gemaakt door EHCO KLM kleding te Haaks bergen, een natio nale en interna tionale leveran cier, die Ahold, Akzo, Cemstro, DSM, Fokker, Hoogovens en KLM Schiphol tot haar afnemers re kent. In veel ge vallen wordt voor dergelijke organi saties bedrijfskle ding gemaakt met een „coöperatie image", waarbij Frans Molenaar de styling doet. De beroepskle- TINY FRANCIS De rol van textiel bij sportbeoefening 'Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg organi seert van 3 juni t/ m 25 september een tentoonstel ling, die geheel is gewijd aan de rol van textiel bij de sportbeoefening. Tijdens de exposi tie wordt aan dacht besteed aan' eigenschappen als vochtregulatie, bescherming, bran dremming, sterkte en wer king van kleur. Design en recla me spelen door de ten toonstelling een rol van bete kenis. Door be zoekers kan een actieve rol worden gespeeld door deelname aan wedstrijden, waarbij kennis wordt getoetst en er worden twee films in de film zaal vertoond. Volgens de laatste statistische cijfers over het sportge beuren telt Ne derland 34.819 sportverenigingen met in totaal 4.424.872 geregis treerde leden. De tentoonstelling in Tilburg gaat in op de vraag wat tex tiel betekent voor de huidige sport mens? Een antwoord zou kunnen zijn dat textiel en bij draagt tot het le veren van presta ties. De komst van synthetisch vezel bijvoorbeeld heeft de beteke nis onthuld van 'stroomlijnZo werden bijvoor beeld de zwem pakken gladder en strakker. Maar ook bij andere sporten, zoals wielrennen en surfen, wordt het belang van „snel le kleding" inge zien. Textiel helpt soms ook te over leven. Met name bij autosport waar de coureur vaak eerder bedreigd wordt door brandgevaar dan door de gevolgen van een botsing. Daarom bestaat er brandremmen- de bekledingstof voor kleding (en stoelen), waaraan menig auto-racer zijn leven te dan ken heeft. Tenslotte maakt textiel het ook mogelijk sport kleur te geven. Zonder vrolijk blauw, rood, geel, groen zouden de meeste sporten een minder op windende aanblik opleveren. Het museum is geopend van dinsdag t/m vrij dag van 10-17 uur, zaterdag en zondag 12-17 uur. TINY FRANCIS Wat een tevredenheid straalt er niet af van een glas koele witte wijn tij dens een zomerse avond in de buitenlucht. Een Caveautje, een Beaulieut- je, een Bon Patronnetje het maakt niet uit. Als het maar wit is en koel en liefst betaalbaar. Ietwat teveel looizuur in het edele vocht? Daar is wat tegen te doen, zo be vestigde de bekende Franse oenoloog Pierre Jacques Druet afgelopen week onze eigen erva ringskennis. Namelijk zout. De wijnkundige of freerde een glas rode wijn die Bourgueil heet en waarmee volgens de oenoloog niets mis was, maar die eigenlijk nog wat moest blijven liggen om op dronk te komen. „Hoe smaakt-ie?" Beetje wrang, beaamden wij. „Dat is het looizuur. Maar neem nou 's een korreltje zout in, laat dat smelten in de mond en proef dan weer". Een wereld van verschil! Alle wrangheid weg, een heerlijke zachte wijn! „Komt door het zout", do ceerde Pierre Jacques Druet. „Het hogere zoutgehalte van de lucht is er dan ook de oor zaak van dat men aan zee een wijn met een hoger looi- zuur-gehalte kan verdragen dan meer landinwaarts". En hetzelfde effect bereik je dus ook, hielden wij hem voor, door een betaalbare, maar niet echt zachte, slobberwijn te nuttigen in combinatie met zoute pinda's, chips, borrel nootjes en wat dies meer zij. Daar moest Pierre Jacques Druet het mee eens zijn. Zij het dat hij voor die conclusie niet helemaal uit Frankrijk was overgekomen naar de wijnproeverij in het Delftse restaurant Zwethheul, waar wij het genoegen hadden met hem te klinken. Nee. Waar hij voor gekomen was, was het onder de aandacht bren gen van de Touraine-wijnen (uit het gebied rond de stad Tours, aan de Loire) als een iets duurder maar naar zijn universitair geschoold oor deel toch verre te verkiezen alternatief voor de Beaulieut- jes en de Bon Patronnetjes. Een wijnproeverij. Onge woon mag het verschijnsel niet meer heten. Maar als men, door afwezigheid van de wijn-redacteur, zo'n vier uur durend evenement voor het eerst van zijn leven ver slaat, is het toch even uitkij ken geblazen. Afgekalfd De start gaat nog wel. Presi dent Gaston Huet van het verbond van producenten en handelaren van de Touraine- wijnen zet uiteen dat deze producten tot het begin van de vorige eeuw heel populair waren in Nederland. Daarna is het Touraine-aandeel in de markt afgekalfd en momen teel wordt er zelfs geen sta tistiek meer bijgehouden over de omvang ervan. De bedoeling is dus, aldus presi dent Huet, dat de Lage Lan den hun oude liefde heront dekken. Dè bedoeling? De bedoeling van Gaston Huet, registreert de verslaggever met gepaste afstandelijkheid. Gaandeweg zo'n proeverij echter manifesteert zich le vensgroot het gevaar van een steeds toenemende identifica tie met het object van de ver slaggeving. Zeker als, de on ervarenheid al in de aanvang tot een beslist gênante uitglij der leidt. Wie óók nog nimmer een proeverij heeft meegemaakt, kan zich het geval misschien voorstellen. Proeven gaat ge paard met spugen (om voor- een mooie neus. tijdige dronkenschap te voor komen), en op een proeverij bevindt men zich dus temid den van een gezelschap slur pende, spugende en hierbij enigszins kwijlende luitjes. Overal staan lange slanke kokers en verzilverde em mers, en hierin mag worden gespuugd zoveel als je maar wilt denkt de beginneling. Totdat er een hand op zijn schouder komt te rusten en een vriendelijke stem zegt dat alleen de kokers bestemd zijn voor spugen. De emmers zijn uitsluitend bedoeld om de wijn in te koelen! O o wat een afgang. En van de zenuwen slikt zo'n aanko mend wijnproever vanaf dat moment het merendeel van de te keuren producten maar gewoon door. Met als gevolg herwinning van het zelfver trouwen, maar ook: die toe nemende idenficatie. Om het filosofisch te zeggen: lang zaam maar zeker komen het waarnemende subject en het waargenomen object bijeen in een onmiskenbaar groei end welbehagen. Afdronk Daarbij stelt de bekende Haarlemse vinoloog Rob Ver rijk ons gerust dat het door slikken wel degelijk ook nut tig kan zijn voor het proeven. „Om te weten of een wijn een korte dan wel een lange afdronk heeft, moet je hem zelfs doorslikken. 'Afdronk' is een ander woord voor nas maak. De smaak die achter blijft nadat je de wijn hebt doorgeslikt". Ter adstructie proeven we samen een glas Bourgueil rouge '86. Eerst schudden voor gebruik natuurlijk, het zogeheten 'walsen', om de wijn zuurstofrijker te maken waardoor de geur makkelij ker vrijkomt. Dan goed kou wen en slurpen om nóg wat zuurstof toe te laten en de wijn zich in de mondholte verder te laten ontwikkelen. Dan slikken. Een seconden- lange afdronk! Rob Verrijk, kritisch: „Stug hoor. Blijft aan je tanden hangen. Moet zeker nog een paar jaar blijven liggen om wat soepeler te worden. Maar een lange afdronk, niet waar?". Van de Bourgueil schuiven we door naar een tafel waar de witte Sauvignon '87 te proeven valt en die de sym pathieke Verrijk kent als een 'allemansvriend'. Maar hier proeft hij toch een beetje 'een zuurtje' in. Om het vriende lijk te zeggen: een beetje een rinzigheidje. De Pineau de la Loire '86 heeft, legt Rob uit, een geur die duidelijk wat harder is dan die van de Sauvignon. Iets minder bloemig is-ie, en ook weer iets aan de jonge kant. „Ook dat merk je als je hem doorslikt. Proef je wel? Bij de tweede slok is-ie al lekkerder". Bouquet De rosé de Touraine '86 heeft volgens onze wijn-makker een mooi bouquet. Wat wij de ervaring begint duidelijk te groeien op eigen gezag kunnen bevestigen. „Hij smaakt geparfumeerd", ver klaart Robby nader. „Die ge parfumeerde smaak ontstaat door de omgeving van de wijngaard. Als zich rondom veel appel- en perengaarden bevinden, proef je dat terug in de wijn. Bij deze rosé moet dat het geval zijn. Het lijkt trouwens ook of er een heel zwak zoetje op de achter grond zit. Maar vriendelijk, hoor. Zeker niet naar". De Vouvray sec 1985 laat zich kennen door 'een mooie neus'. Maar stelt nog niet eens zoveel voor, vergeleken bij de Vouvray sec tendre 1987 „clos chateau chevrier". Nee, die heeft een neus! Een strelend zoete neus werke lijk. Wat ongetwijfeld komt doordat-ie afkomstig is van een kleine domaine, waar hij heel veel zorgzame aandacht heeft gekregen en Robby en ik zijn hét helemaal eens van februari tot juli- op ijkehout heeft gelegen. Lage landen moeten hun oude liefde voor de Touraine- wijnen herontdekken. Zo schuifelen we, in steeds langzamer tempo, van tafel naar tafel. In totaal zo'n vijf tien stuks, en overal schen ken de steeds vriendelijker dames en heren producenten maar al te graag in. Ter afsluiting van het evene- •ment is er, in de open lucht, een hoog-culinaire lunch, waarvoor de ook al zo sym pathieke Cees Wiltschut van het gerenommeerde restau rant Zwethheul heeft ge zorgd. Nu eens een mousse de brochet, dan weer een entre- cöte de Charolais, nu eens een soupe au brie, dan weer een dessert aux pruneaux. Vergezeld van een keur aan de prachtigste Touraine-wij nen uiteraard, die nu alleen al uit overwegingen van hof felijkheid voluit genuttigd moeten worden. Er valt een vol glas om, de krachtige wind blaast honderd drup pels over heel de tafel heen en op ieders kleding komt wel iets terecht. Maar gezel lig! Vrienden Ten slotte neemt oenoloog Pierre Jacques Druet, die beste kerel, nog één keer het woord: „Vrienden, het goede Neder land moet de Touraine-wij nen herontdekken. Daarbij spelen de importeurs een be langrijke rol, maar de wijn- journalisten evenzeer. Aan u de taak de Touraine-wijnen onder ieders aandacht te brengen. U bent onze ambas sadeurs. Ik reken op u!" Op dat moment is de mystie ke eenwording van het waar nemende subject en het waargenomen object onlooc henbaar geworden. De woorden van Pierre ontroe ren ons diep. Plechtig belo ven we zijn vertrouwen nim mer te zullen beschamen. Weg met de slobberwijntjes die slechts dank zij het zout van de pinda's zijn te verdra gen. Wij zijn de ambassasa- deurs van de Tou, van de Touraine-wijn! WILLEM SCHEER Je let er niet zo op, maar sommige mensen hebben een vreemde ma nier om door de stad te lopen. Tel kens als ze een bepaalde afstand hebben afgelegd, zeg honderd me ter, dan staan ze stil om met veel belangstelling een etalage te bekij ken. Dat is niet zo vreemd. Maar zou je ze vragen wat hen zo in de uitgestalde waar aantrekt, dan zou den ze zeggen dat het hen niet inte resseert en dat is wel vreemd. Ze staan alleen maar stil om een krampende pijn in een of beide be nen te laten zakken. Na een tijdje gaat het wel weer, en omdat mid den op straat zomaar stil blijven staan zo'n rare indruk maakt, kun je ze even later een meter of hon derd verderop weer belangstellend i voor een etalageruit zien staan. Claudicatio intermittens heet deze kwaal, en een Nederlandse term bestaat er niet voor of het zou „eta lageziekte" moeten zijn. Merkwaar dig eigenlijk, want de kwaal is niet zeldzaam: twee tot drie op de hon derd mannen tussen de 45 en 60 jaar hebben er last van, en één op de honderd vrouwen tussen de 50 en 60 jaar. Dat mag geen wonder heten, want claudicatio intermit tens is een broertje van de vaak "Voorkomende en veel bekendere hartziekte angina pectoris. Wat is het geval? Als een van de kranssla gaderen, de brandstofleidingen van de hartspier, plotseling verstopt raakt, dan is een hartinfarct het onherroepelijk gevolg. Maar als zo'n kransslagader gedeeltelijk dicht raakt gebeurt er iets anders. In rust krijgt de hartspier nog net zuurstofrijk bloed genoeg en is er weinig aan de hand. Maar wordt er van het hart extra inspanning ge vraagd, dan komt het hart bloed en zuurstof tekort. Gevolg: een knel lende pijn op de borst bij inspan ning („alsof een riem om de borst wordt aangetrokken") die wegebt bij rust. Beenspieren Claudicatio intermittens is een soort angina pectoris, maar dan van het been. Als de arteriën, die de machtige beenspieren van bloed voorzien, gedeeltelijk afgesloten ra ken dan merk je daar in rust wei nig van. Pas bij lopen, als de spie ren meer zuurstof nodig hebben, dan pas krijgen ze het benauwd. De eigenaar voelt piin in de benen, kramp, of heeft daar een strak of zwaar gevoel. Als hij door de pijn gedwongen stil staat, merkt hij dat de pijn vanzelf wegzakt: de afge knepen bloedstroom kan nu de beenspieren net nog van voldoende bloed voorzien. Claudicatio inter mittens betekent dan ook „met tus senpozen mank lopen", een tijdje lang loopt de benenwagen naar be horen en dan ineens, na honderd meter of meer iedere patiënt heeft zo zijn kritische afstand gaat het mis. Dan een tijdje rust, pijn zakt af, je kunt weer een eind lopen en dan begint het manken weer. Mensen kunnen daar invali de van worden. De actie-radius engt zich steeds meer in, bindt hen steeds meer aan huis en haard; hobby en beroep kunnen onmoge lijk worden. De diagnose is gelukkig niet moei lijk te stellen, al zijn er nogal wat kwalen die min of meer soortgelij ke klachten geven. Typisch voor claudicatio is het typische verhaal: de pijn die bij lopen opkomt en bij rust weer afzakt. De huisarts of specialist kan dan nog wat aanvul lend onderzoek doen. Vaak is aan het aangedane been het kloppen van de slagaderen moeilijk of niet te voelen, het been voelt kouder aan, is vaak ook witter. Tamelijk gevoelig scoort ook de bloeddruk gemeten aan de enkel. Normaal is die minstens 95 procent van de bloeddruk gemeten aan de arm en een lager percentage wijst op een gedeeltelijke verstopping van een van de slagaderen van het been. Kortom, de huisarts kan de was doen, en dat komt goed uit, want de behandeling van een claudicatio is meestal geen specialistenwerk. Afvallen Goed, de huisarts heeft de diagnose claudicatio gesteld, wat dan? Medi cijnen, zoveel is nu wel zeker, hel pen niet; ook niet die bloedvatver- wijdende middelen die vroeger zo vaak werden voorgeschreven. Wat wel helpt zijn een paar algemene maatregelen als afvallen (zodat het been minder wordt belast), en op houden met roken (omdat nicotine bloedvaten vernauwt). Wat ook prima helpt is oefenen. Daarmee krijg je het geheel of gedeeltelijk verstopte bloedvat niet open, maar het bevordert wel dat andere, min der grote bloedvaten, via een om weg meer bloed naar het benarde spiergebied sturen. Uit onderzoek gedaan in het Rotterdamse Zuider ziekenhuis bleek dat door oefening patiënten tot drie keer verder kun nen lopen zonder pijn te krijgen. Heel, heel belangrijk is een goede hygiënische verzorging van de voet. Door de verminderde bloed stroom ontstaan er (vooral aan de voet) veel sneller wonden, en als die er eenmaal zijn dan genezen ze, ook aldoor die verminderde bloed stroom, niet of nauwelijks. Simpele maatregelen kunnen aie malheur voorkomen: goedpassende schoe nen dragen, dagelijks de voeten wassen met niet te scherpe zeep en lauw water, goed afdrogen, en ver der regelmatig de voeten laten ver zorgen door een pedicure. Specialistische hulp, en dan van de vaatchirurg, is eigenlijk alleen no dig als de claudicatio echt uit de hand loopt. Dat gebeurt gelukkig niet vaak, want de vooruitzichten bij deze kwaal zijn niet echt slecht. De ergste complicatie, algeheel ver sterf van het been door bloedtekort zodat amputatie nodig is, treedt maar in zeven procent van de ge vallen op. Soms verbetert de situa tie zelfs spontaan. Pas als de pijn ook in rust optreedt, of als zweren niet genezen, of de voet vooral door tekort aan bloed dreigt af te ster ven, dan pas is men tegenwoordig geneigd om het verstopte bloedvat te herstellen. Die terughoudend heid komt omdat voor al die knap pe hersteloperaties een prijs moet worden betaald, operatiesterfte en andere ongunstige bijwerkingen, zodat men pas opereert als de ope ratie minder erg is dan de kwaal. door Joke Forceville-Van Rossunf Meimaand Meimaand Mariamaanc voor wie geldt dat nog tegenwoordig? Er zijn nog parochies waar men, soms bértt voor de éne wekelijkse avondmis, met een klein aantal gelovigen „lekei§coui de rozenkrans bidt. In de maanden mei en oktober, bedevaarten gebeurt het otjenc Oude mensen kun je, èr helemaal in verdiept, op e mg stil plekje in een grote ke ingetogen mee bezig zien. Het zou niets te bctekeneiïr0pe hebben, dat stil geprevel, al maar herhalen van een overbekend gebed. Wie ki daar nou achter elkaar zij, n de aandacht bij houden? Wat betekent dat zo'n vijftig m achtereen hetzelfde zeggei )D| Maar gaat het er eigenlijk om dat iemand die de rozenkrans bidt zich elk woord bewust maakt? Zou bij die devotie niet ook zo kunnen ontdekken als eei zacht wiegen op een rustig ritme, waardoor lichaam i ziel de kans krijgen tot rus in onderlinge harmonie te komen... Zodat de biddeni van binnen een atmosfeer creëert, waarin hij tot zich en zo misschien ook tot htj. Onbenoembare, komt. Waarom moeten we het w en, vanzelfsprekend vinden d - Pc jonge mensen, als ze er ml z even de kans voor kunnei !smi krijgen, de hele dag muzit ^eu om zich heen willen bebbfakt? oms Achtergrondmuziek zou d, »sve kunnen heten, hoewel het 8er dikwijls meer weg heeft v J nabij gedreun. „Dan kun j* w lekker werken", zeggen mev,e bekende studenten. En op mijn vraag hoe je tekst vai popgroep verenigingen md met tekst uit het studiebooen lachen ze me bijna uit. „i$erw naief, je hoeft toch niet dl teksten die gezongen worq tot je door te laten dringer Ik heb daarop geen weerwoord, maar neem gedachte van het rozenkransbidden weer op\ feen achtergrondlawaai, innenskamers ritmisch geruis, waarop een mens t inkeer komt, vijftig weesgegroeten lang. Is er eigenlijk ooit iets niej onder de zonIk vraag i dikwijls af waarom Maria J5 onze dagen van wenig betekenis zou zijn. Vrouv, staan in de actualiteit hebben iets te zeggen in oJ5 cultuur. Maar ja, wie overjo Maria spreekt, heeft het ol een begenadigde vrouw (v\' van genade). En dan denk men gemakkelijker daar mijlenver van af te staan. Misschien is dat wel ons n grootste probleem, dat wej^ altijd maar inbeelden dat zi Maria vanwege haar vi uitverkiezing en bevoorrechting, als Moedei van de Heer, zo gemakkell vi uit ons gezichtsveld verdwp u Ik geloof onvoorwaardelijk g haar uitverkiezing, maar il ben er helemaal niet van D overtuigd dat ze vanwege u feit voor ons onbereikbaar} zijn. Ze is een vrouw gewi d als iedere andere. Vanuit A uitverkiezing heeft ze het |T niet kunnenn permitterenh rustig te gaan zitten wach op de dingen die komen zouden. Ze was een mens j vlees en bloed en heeft, nel elke vrouw, een ontwikkei doorgemaakt van kindshei\ tot volwassenheid. Gods uitverkiezing heeft ze in nederigheid aanvaard: Mijl geschiede naar uw woord. Maar ze wist aanvankelijke wat daarvan precies alle consequenties zouden zijn.l de loop van haar jaren wé haar roeping haarzelf duidelijk. Ze was onthutst p ze haar Zoon in de temp terugvond en Hij haar vri of ze dan niet wist dat Zij Vader hem nodig had... Op de bruiloft van Kana J ze zijn hulp in. Had ze toe vermoeden van zijn goddel opdracht? Maria was bezorg voor haar Zoon als iedere L moeder en ze heeft maar f gaandeweg door het leven leren beseffen dat Jezus e boodschap had te brengend j van God kwam. Maar ze ff zich wèl onvoorwaardelijk gehouden aan haar eenmak gegeven belofte. Maakt dajt haar nu niet juist voor on, verwijzingsteken naar de I Heer. Is ze daardoor niet 4 bijzonder? Dat moest toch maar eens) reden zijn om haar zo nuf l dan in het (kaars-)licht teK' zetten en in gesprek met f te blijven. Soms door een krans van weesgegroeten..j

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12