Op Coolsingel stierf vijftig jaar geleden een Oekraïnse rebel IV I Dagen van Kadar lijken geteld Stokbrood en wijn blijven meer in trek dan braadworst en bier MEI ■fTENLAND CcidócSoiwant ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 7 3iald Reagan P* langer innaan op Ibij ■n9P JEN 65 JEN 72 JEN 79 leze aai uetgrage ilverheld' Ï.OU IIT rst ilechts 7 dgn I v.a. Hotels, vak. w v.a. DM 20-1247 Tipello A, luxe )t 9/7 ei >70-947 00 uur show land. K< wagens. Ire Jarnie 9 showvf' it. Hobt o Stet e lella, >8, tent set 19. ilaapzakLj Het beeld Amerikaanse pre- Reagan is met het diens aanstaande aan Moskou in de media merk- •rbeterd. Werd hij afgeschilderd als ialloot" of een „be- schietgrage de laatste tijd n meer vertrou- nu niet langer als de< anti-communist die tegenheid voorbij laat n de confrontatie te ■met Moskou. Door de van „glasnost", de gro- aatschappelijke open- zich onder Sovjetlei- featsjov heeft ingezet, is ;o van Reagan aan de .nd van de vierde top beide leiders er in de edia een stuk menselij- ;eworden. de Russische radio- en lentator Vladimir Po- Reagan lang be- als een „vijandige, edogenloze man uit de aanse cowboy-traditie st schieten dan pas itellen". De Sovjetme- ;n steeds in de tegen- a harde opmerkingen ^agan, zoals in maart n hij de Sovjetunie ty- ils een „rijk van het Zeven maanden later, ierikaanse invasie op schreef het persbu- dat de verklaring an daarover verschaf iet Amerikaanse pu- tuigde van de „voor jerende bekrompen- geest". De partijkrant schroomde zelfs niet te bestempelen als een t in het land een nau- te overtreffen scheld- /d Riln.l met de eerste top in in het verschiet, be- beeld van de Ameri- waard. jpresident al licht te Vanuit Genève Russische televisie eerst beelden uit van en achtte de Pravda eerste foto op de ina waardig. Vanaf dat keuze zjjn je Russen beginnen te zien als leer vertrouwenwek- groot vaderfiguur, die iRAVAfter niet de grootste :a wPil]*i were^ maar foch ,eTei ^dreigend is als vroe- k gedacht", zet Pozner n STM ompleel] 88 bet. Vil] lag. v 70-27911 j poLAFre goodwill waarop 8.00 u. èindsdien in de Sovjet- lag rekenen, vrijwaart bij Cater niet van kritiek, ing, lidJ daarvan zal wellicht fST R tren doorgeklonken in pn die twee Russische UZER. ften gisteren aan ÏO,-. Te| hebben gesteld. Het ^__Jiew, dat een half uur ,ARAU«zal op 27 mei, twee da- e Lang? het beBin van de t0P' m., kie Russiche televisie e. toll® uitgezonden. Tot die 0i722-|Op de tekst een strikt is Pt het lp. 3. Niet ekener1 igen z zijn ini amma is wel het programma leagans in Moskou be- worden. Na een kort aan Finland volgt op de aankomst in Mos- 30 mei tot 1 juni vol- gesprekken met Gor- in het Kremlin. Ook bezoek op het pro- aan het Danilov aan de rand van Mos- de aandacht voor de stvrijheid te symboli- ildus het Witte Huis. ijn er gesprekken met refuseniks, met lars, filmmakers en V Op 2 juni vliegen ans via Londen, een :e met koningin Eliza- a diner met premier en een gesprek met /eens in Londen ver- Japanse premier Ta- naar Washington te- Brits vliegtuig stort op Duitse boerderij DETMOLD Een Britse Harriër-straalja- ger is gisteren kort na de start van het Brit se militaire vliegveld Guetersloh neerge stort op een boerderij. De piloot kwam hierbij om het leven. De bewoners van de boerderij bleven ongedeerd, maar er werd veel schade aangericht. De afgelopen maanden hebben zich in West-Duitsland een aantal fatale ongelukken voorgedaan met militaire vliegtuigen. Mede daardoor zijn steeds meer protesten te horen tegen de laagvliegende militaire toestellen. Zeven NAVO-landen voeren gezamenlijk zo'n 70.000 oefenvluchten per jaar uit boven Duits grondgebied, waarbij vaak zeer laag worden gevlogen, soms slechts 75 meter bo ven de grond. Regering Praag uit kritiek op mgr. Tomasek PRAAG De Tsjechoslowaakse re gering heeft bij monde van vice-pre mier Lucan voor het eerst recht streekse kritiek geuit op aartsbisschop Frantisek Tomasek. Volgens Lucan heeft de aartsbisschop zich opgesteld achter mensen die het rooms-katho- lieke geloof willen misbruiken voor politieke doeleinden tegen de staat. De 89-jarige Tomasek schreef in april een brief aan premier Strougal waarin hij volledige godsdienstvrijheid eiste. De vice-premier kritiseerde Tomasek voor het doorspelen van zijn brief aan westerse media zonder een antwoord van de regering af te wachten. Swaggart gaat weer preken BATON ROUGE Jimmy Swaggart, de televisie-evange list die in februari bekende contacten te hebben gehad met een prostituée, begint morgen weer te preken in een poging zijn „afbrokkelende godsdienstige rijk" te redden. Swaggart werd uit zijn kerkgenootschap, de Assemblies of God, gezet, nadat hij had verklaard zich niet te houden aan het besluit van het landelijk bestuur, dat hem een preekverbod van een jaar had opgelegd. Hij wilde zich alleen houden aan het be sluit van zijn eigen kerk in Louisiana, dat hij drie maanden lang niet mocht preken. Swaggarts organisatie staat intussen op instorten. Kwam er vroeger bijna een miljoen gulden per dag binnen, nu is dat bedrag gedaald tot minder dan de 350.000 dollar. En dat is volgens Swaggart net genoeg om geen verlies te lijden. Twee weken verklaarde Swaggart voor de televisie dat hij onmiddellijk zes miljoen dollar (bij na twaalf miljoen gulden) nodig heeft om zijn werk voort te kunnen zetten. Hij zei dat het Gods wil is dat hij doorgaat. Maar Swaggart heeft inmiddels de toegang tot meer dan zes tig miljoen huishoudens verloren, omdat drie tv-stations hebben besloten zijn programma's niet meer uit te zenden. Australië stuurt schepen naar Vanuatu CANBERRA Australië heeft twee oorlogsschepen gestuurd naar Vanuatu, een eilandstaatje in de Stil le Oceaan, waar het al een paar dagen onrustig is. De schepen moeten de 750 Au stralische burgers op Vanu atu evacuëren, als de toe stand uit de hand loopt. Naar verluidt zijn de poli tieke troebelen op Vanuatu het gevolg van een macht strijd tussen premier Lini en de secretarisgeneraal van de regerende Vanua- ku-partij, Sope. Australië is ongerust vanwege de ban den tussen Sope en Libië. Israel wil geen onderzoek schendingen mensenrechten JERUZALEM Israel heeft een Ameri kaans verzoek verworpen om een geza menlijk onderzoek in te stellen naar be schuldigingen over schendingen van men senrechten tegen de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden. Het voorstel om een onderzoek in te stellen kwam in Washing ton naar voren tijdens een vergadering van hooggeplaatste functionarissen van beide landen. Aanleiding tot het voorstel was het binnenkort door het Witte Huis te presen teren jaarlijkse rapport over schendingen van mensenrechten. Amerikaanse en Is raëlische ambtenaren waarschuwden dat het rapport van dit jaar ongunstig voor Is raël uitvalt. HERDENKING VANDAAG IN ROTTERDAM ROTTERDAM Ooit gehoord van kolonel Eh- wen Konowalets? Gewe ten dat deze man de lei der was van de grootste bevrijdingsbeweging in de Sovjetunie? Uitgere kend in de Nederlandse havenstad Rotterdam vermoord is, via de tradi tionele bom-brief metho de? De strijd voor een soeverein Oekraïne werd verloren en miljoenen Oekraïners ver spreidden zich over de we reld. Zij zijn hun wijlen leider niet vergeten. Vandaag her denken ze in Rotterdam het feit dat deze rebelse man vijf tig jaar geleden tragisch om het leven kwam. Wij schrijven 23 mei 1938. In de Oekraïne, de huidige Sov jetstaat die wij allemaal ken nen van de kernramp van Tsjernobyl, vecht de Organi satie van Oekraïnse Nationa listen (OON) ondergronds door tegen de „vrijwillige" aansluiting bij de Sovjetunie. Eerder hadden Oekraïnse na tionalisten bloedig" slag gele verd met het Rode Leger, vergeefs bij Westeuropese landen aankloppend om hulp. Wellicht om de sympathie van „vrije" leiders in de ang stige jaren vóór de grote Westduitse expansie te win nen, reist Konowalets in het diepste geheim naar Rotter dam af. Konowalets, een man die ge roemd wordt om zijn beschei denheid, Spartaanse karakter en politieke intuïtie, maakt een fatale vergissing. Op de Coolsingel ontmoet hij een man wiens identiteit altijd in de nevelen van de geschiede nis verborgen is gebleven. Wat wel bekend is, is dat deze mysterieuze man Konowalets een pakje in handen speelt. Een zachte wind ruist door het jonge bladgroen als Kono walets de man gedag zegt en zich op de terugweg begeeft naar hotel Centraal. Enkele minuten later wordt het win kelende publiek opgeschrikt door een explosie. De kleine grote man uit de Oekraïne is dood. Optochten met klederdracht; een van de weinige mogelijkheden voor inwoners van de Ukraine om uiting te geven aan hun na tionalistische gevoelens. Strijd Met de aanslag op Konowalets is geen einde gekomen aan de Oerkraïnse vrijheidsstrijd, vertelt professor dr. O. Kush- pèta, hoogleraar Sovjetologie aan de Universiteit in Nijme gen en één van de organisato ren van de herdenkingsbij eenkomsten vandaag in Rot terdam. Alleen al uit het feit dat uit alle hoeken van de wereld zo'n zeshonderd Oek raïners naar de Maasstad zijn gekomen, blijkt dat de vrij heidsgedachte bij dit volk nog sterk leeft, aldus Kushpèta. Hij kan het weten, want hij vluchtte in de jaren twintig na de Russisch-Oekraïnse oorlogen zélf naar het Wes ten. Evenals zo'n drie miljoen andere Oekraïners. Kushpèta: „In de Oekraïne zélf zijn nog steeds veel orga nisaties ondergronds actief, het meest nog wel de katho lieke en orthodoxe kerken. De kerken hebben aanzienlijk aan kracht gewonnen, vooral nu het duizendjarig bestaan van de orthodoxe kerk in de Sovjetunie gevierd wordt. Dissidenten hebben de afgelo pen jaren tientallen organisa ties opgericht. Alleen is van een echte vrijheidsstrijd nau welijks sprake meer. De doe len die nagestreefd worden zijn veeleer het tegengaan van de Russificatie en be schermen van het milieu". De Oekraïne, met 53 miljoen inwoners, is met name onder Stalin en Brezjnev onderwor pen aan een intensieve soms agressieve campag ne om dit volk beter te laten assimileren in de groot-Russi sche federatie. Als gevolg daarvan werd het onderricht in de Oekraïnse taal aan de universiteiten geschrapt. Veel Oekraïnse literatuur werd verboden, een aantal Oek raïnse schrijvers monddood gemaakt. Kushpèta: „De eigen taal wordt niet meer gebruikt bij de rechtspraak en in offi ciële stukken. Brezjnev heeft werkelijk een afschuwelijke Russificatiepolitiek gevoerd. Gelukkig laat Gorbatsjov de teugels nu een beetje vieren". Verzet De tragiek van de Oekraïne is, dat het nationalistische verzet in deze relatief welva rende republiek buiten de Sovjetunie nooit veel aan dacht heeft gekregen. Rellen in Azerbajdzjan en Aremenië, demonstraties van Krimtata- ren op het Rode Plein in Mos kou en vakbondsopstanden in Polen spraken wellicht meer tot de verbeelding dan de minder militante en omvang rijke protesten in de Oekraï ne. De hoogleraar: „En toch had de Oekraïne eerder een onafhankelijke illegale vak bond dan Polen. Al eind jaren zeventig werd in de stad Do netsbeken een vrij vakver bond opgericht. Helaas zijn de leiders na enige tijd gearres teerd en is sindsdien niet veel meer van hen vernomen". De honderden Oekraïners uit de VS, Duitsland, Canada, Zuidamerika en ook Neder land die vandaag in Rotter dam bij het graf van Konowa lets bijeenkomen, zullen met enige weemoed terugdenken aan het Oekraïne zoals zij dat kenden, of zoals het door hun (groot)ouders is geportret teerd. Het Oekraïne vóórdat het verdeeld werd over Po len, Roemenië, Tsjechoslowa- kije en Rusland. Het Oekraï ne van Konowalets en zijn commando, dat nog enige tijd de lijfgarde kon zijn van de Oekraïnse zelfstandige repu blikeinse regering. Kushpèta: „De verbondenheid onder de Oekraïnse ballingen is na al die jaren nog steeds groot. En wij zijn niet somber. Hoewel het effect van Gor- batsjovs hervormingspolitiek niet overschat moet worden, is het feit dat de Oekraïnse schrijversbond getolereerd wordt hoopgevend. Dissiden ten uit de Oekraïne, Georgië en Armenië hebben eerder dit jaar een coördinatiecomité op gericht. Veel verboden Oek raïnse literatuur verschijnt weer op de boekenplank en er is sinds kort een Oekraïns nieuwsblad: de Oekraïnse bode. Zeker in de Oekraïne, waar veel zware industrie staat, is het besef doorgedron gen dat er wat de hervormin gen betreft geen weg terug is. Alleen via ingrijpende her vormingen kan de economie een oppepper krijgen, en daar zal ook de Oekraïne van pro fiteren. Per saldo zie ik dus toch wel positieve elemen ten". PAUL KOOPMAN Thatcher overweegt verkoop spoorwegen LONDEN De Britse regering overweegt de privatisering van de nationale spoorwegmaatschappij, British Rail. Dit wordt ge meld-in het laatste nummer van het weekblad The Economist. Woordvoerders van British Rail, premier Thatcher, en het mi nisterie van vervoer zeiden niets te weten van de plannen. Het dagblad The Evening Standard meldde gisteren evenwel dat het bureau van premier Thatcher heeft bevestigd dat er een studie wordt verricht naar de mogelijke privatisering, maar dat deze nog in een beginstadium verkeert. British Rail zou het volgende staatsbedrijf zijn dat door de regering-Thatcher wordt afgesto ten. Het telefoonbedrijf British Telecom, het gasbedrijf British Gas, en British Airways zijn al geprivatiseerd. E EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Onrust in Seoul In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul is het gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag tot studentenonlusten geko men. Er werd onder meer ge demonstreerd bij de Ameri kaanse ambassade, die werd bekogeld met zelfgemaakte bommen. Een politieman raak te gewond door een bom (foto). Een student werd in el kaar geslagen door de politie. Elders in de stad werd gede monstreerd door studenten. De studenten eisen het vertrek van president Roh en van de 41.000 Amerikaanse troepen in Zuidkorea. FOTO: EPA Onwezenlijk Bayrut Een uiterst onwezenlijk tafereel in de Libanese hoofdstad Bayrut. Terwijl een strijder van de sji'iti- sche Amal-militie naar een nieuwe schuilplaats holt, zitten een vader, moeder en hun drie kinderen voor de deur van hun huis op de stoep. In Bayrut woeden de gevechten tussen de Amal en de pro- Iraanse Hezbollah-beweging onverminderd voort. Bij deze strijd, die vijftien dagen geleden los barstte, zijn al meer dan 250 doden gevallen. Het gevecht gaat om de controle over het zuiden van Bayrut, waar naar wordt aangenomen de buitenlandse gijzelaars in Libanon worden vastgehouden door de Hezbollah. Voor hun lot wordt steeds meer gevreesd. Syrische troepen staan klaar om in te grijpen en de twee strijdende partijen uit elkaar te halen, maar er is nog onenigheid met Iran over de manier waarop dit zou moeten gebeuren. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Bernard Crouset, de directeur van de Franse Verkeersbureau in Nederland, haalt weer opgelucht adem. Zijn land, zo heeft een onder zoek van het NIPO uit- gwezen, is en blijft het fa voriete vakantieland voor Nederlanders. Enkele weken geleden moet de schrik hem om het hart zijn geslagen. Sinds enkele jaren voeren Crouset en zijn mede werkers geldverslindende campagnes om nóg meer Ne derlandse toeristen naar Frankrijk te lokken. En toen wees een onderzoek van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme (NRIT) plotse ling uit, dat de Nederlanders in 1987 voor het eerst de Bondsrepubliek zouden heb ben verkozen boven Frank rijk. „Van de Nederlanders koos vorig jaar negentien pro cent voor een vakantie in Duitsland en achttien procent voor Frankrijk", aldus het NRIT. Met een nauwelijs verholen lichtelijk triomfantelijk glim lach op het gelaat sloeg Crou set gisteren op een inderhaast belegde persconferentie de Duitse aanval op het Franse vakantie-bastion af. Immers, uit cijfers van het continu-on- derzoek naar het vakantiege drag van de Nederlanders is onomwonden vast komen te staan, dat de Nederlanders nog steeds de voorkeur geven aan stokbrood en wijn boven braadworst en bier. Het onder zoek wordt door het NIPO uit gevoerd in opdracht van zes tien Verkeersbureaus, waaron der die van Frankrijk en Duitsland. Volgens directeur drs. Th. A. Hess van het NIPO gingen vo rig jaar zo'n 1,1 miljoen Neder landers in Frankrijk op va kantie. Dat is achttien procent van alle vakantiegangers naar het buitenland. Onze oosterbu ren kregen bijna een miljoen Nederlandse vakantiegangers over de vloer veertien pro cent op korte afstand ge volgd door zowel Oostenrijk en Spanje. Uit de cijfers van het NIPO blijkt nog eens duidelijk dat Frankrijk vooral een zomer- vakantieland is. Bijna tachtig procent van alle Nederlanders reist in de zomermaanden juni, juli en augustus naar het land van Marianne. Het zijn vooral wat jongere landgenoten die in zuidelijke richting trekken. Degenen die oostwaarts gaan, zijn over het algemeen wat ou deren en reizen ook vaak per autobus. Overigens zit de bondsrepubliek als vakantie land wel stevig ïn de lift: het heeft Spanje verstoten van de tweede plaats op de zomer- ranglijst, meer nog altijd op eerbiedige afstand van Frank rijk, aldus de NIPO-cijfers. Een Frans-Duitse cijferslag dus om de Nederlandse vakan tieganger. Een strijd om pro centen, terwijl iedereen weet dat met cijfers eindeloos gema nipuleerd kan worden. Vol gens NIPO-directeur Hess is het onderzoek van het NRIT op zich niet niet onbetrouw baar, maar geeft zijn onder zoek gewoon een beter beeld van wat zich onder de Neder landse bevolking afspeelt. „De cijfers van het NRIT zijn geba seerd op steekproeven onder een vast panel van ruim 3000 mensen. Bij het NlPO-onder- zoek zijn jaarlijks in totaal 100.000 mensen betrokken". Het laatste woord over de con troverse lijkt overigens nog niet gesproken. Voor maandag 30 mei heeft het Duitse Ver keersbureau een bijeenkomst belegd om zijn cijfers over het Nederlandse toerisme naar de Bondsrepubliek bekend te ma ken. BUDAPEST De eens om zijn gedurfde economische hervormingen geprezen Hongaarse partijleider, Janos Kadar, heeft ingrijpende politieke hervormingen afge wezen. Hij deed dit in een rede bij de opening, giste ren, van de eerste speciale conferentie van de Hon gaarse communistische partij sinds 1957. Deze conferentie, die drie dagen duurt, is echter juist bijeenge roepen om de verdere koers van de partij te bepalen tegen de achtergrond van een sterk ledenverlies, een nog steeds stijgende enorme buitenlandse schuld en een daling van de levensstan daard. Kadar sprak zich uit voor „hervorming van onze politieke in stellingen en scherpere afbakening van de taken van partij en regering", voor verjonging van de politieke top, maar waar schuwde voor anarchie en zei dat er absoluut „geen ruimte is voor een andere partij". Zijn rede van 55 minuten werd door geen enkel applaus onder broken. Partijleden die na hem spraken en met ongekende openheid op radicale hervormingen aandrongen, kregen wel groot applaus. De rond duizend afgevaardigden kiezen morgen een nieuw cen traal comité. Of Kadar herkozen wordt als secretaris-generaal valt te betwijfelen, zo zeiden afgevaardigden na diens rede. De kans bestaat dat hij tot erevoorzitter van de partij wordt be noemd. Blijft Kadar aan als secretaris-generaal, dan zullen zijn mogelijkheden om ingrijpende politieke hervormingen tegen te houden toch worden beperkt, doordat er waarschijnlijk diverse oudere leden verdwijnen uit het politburo. Als Kadar vertrekt, maakt premier de 57-jarige Karoly Grosz, een nian van het Gorbatsjov-type, de ,'vieste kans de nieuwe se- cretóris-generaal te worden. Koninklijke autogordel STOCKHOLM De Zweedse raad voor ver keersveiligheid heeft er bij koning Gustav en ko ningin Silvia op aange drongen de autogordel vast te doen als zij ach terin de hofauto plaats nemen. Veiligheidsgor dels zijn voor iedereen verplicht, wat voor posi tie men ook heeft", aldus een woordvoerder van de raad voor verkeers veiligheid. In de Zweed se kranten stonden kort geleden foto's van het koninklijk paar. Duide lijk was te zien dat zij de gordel niet om hadden. Veiligheidsfunctionaris sen van het hof hadden daarop verklaard dat de koning en zijn vrouw de gordel niet om hoeven te doen, omdat zij snel weg moeten kunnen komen bij een aanslagpoging. Maar deskundigen op het terrein van de verkeers veiligheid menen dat ri sico's in het verkeer voorrang hebben boven andere veiligheidsover wegingen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7