Verzekeren kunst is probleem voor musea 20" - 29 MONDRIAAN HAAGSE SCHOOL Êeidae Commit D öllicitant vogelvrij CM IS '88 nszwt ^oca/mÉM ^ïNENLAND EetdaeSou/m/nt ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 3 arendriehoek langer dicht ïhe it st well ri, stfeest Bij h de st vat sti t word" zal ;st een )els iAG Op vluchtstro- ^st auto- en autosnel- mogen voortaan knip ten gebruikt worden, bruik van de aloude ge- riehoek is niet langer ht. Volgens minister roes van verkeer en te aat wordt met de nieu- eüng één van de oorza- - ongevallen op vlucht weggenomen. De mi- ^al binnenkort hierover tswijziging bij de Twee- ner indienen. Goerees duiken onder ZWOLLE Het Zwolse evangeliste nechtpaar Jenny en Lucas Goeree is ondergedoken uit angst gegijzeld te worden als uitvloeisel van een ge rechtelijke uitspraak. Volgens Jenny Goeree zijn ze er niet in geslaagd vol doende geld 15.000) op tafel te krij gen voor de advertenties in drie lan delijke dagbladen, waarin ze van de rechter uitspraken over de Amster damse aids-patiënt Fred van Zijl moeten rectificeren. In de adverten ties moeten ze van de Zwolse recht bankpresident mr D.J. van Dijk aan geven dat bepaalde uitlatingen over Van Zijl „onjuist, onnodig grievend en beledigend zijn". De Goerees had den na de uitspraak van afgelqpen dinsdag tot vandaag de tijd de adver tenties te plaatsen. VOOR MILJOENEN AAN DRUGS ONDERSCHEPT INPIJNACKER ROTTERDAM De Rotterdamse politie en de douanerecherche heb ben deze week in Pijnacker 2340 kilo marihuana in beslag genomen. In verband met het onderzoek is dit pas gisteren bekend gemaakt. Volgens het ministerie van financiën heeft het spul een straatwaarde van zeven miljoen gulden. De drugs werden via de Rotterdamse haven aangevoerd in een container met een dubbele wand. De container werd vervoerd naar Pijnacker waar hij door de politie, die het transport volgde, werd onder schept. Er werden drie verdachten aangehouden, één in Pijnacker en twee in Rotterdam. Mariott-hotel helpt kinderziekenhuis AMSTERDAM Het Amsterdamse Marriott-hotel gaat dit jaar 75 overnach tingen in het hotel schenken aan het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis. Die overnachtingen zijn bedoeld voor poliklinische patiënten en familie. In het AVL-ziekenhuis worden veel pa tiënten behandeld die kanker hebben. Het Nederlandse kanker-instituut is on langs een inzamelactie begonnen voor de bouw van een overnachtingshuis bij het ziekenhuis dat mensen uit heel Ne derland behandelt. Dat huis wordt bin nenkort gebouwd, maar om snel te kun nen voorzien in de behoefte kunnen dit jaar mensen ook terecht in het Marriott- hotel, dat met het gebaar ook andere hotel hoopt te inspireren. Snelrecht voor terreur tegen dagjesmensen NUNSPEET Voor de ongeregeld heden die vorige week bij het recrea tiegebied de Zandenplas in Nunspeet plaatsvonden zijn de 20-jarige H.K. en de 25-jarige H.de M., beiden uit Nunspeet, veroordeeld tot vijf en vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Politie rechter mr R. van den Heuvel, die de Nunspeters in een snelrechtprocedu re veroordeelde, bepaalde voorts dat de daders zich tot oktober van dit jaar niet meer bij de Zandenplas mo gen vertonen. K. en De M. voerden vorige week vrijdag een groep van zes of zeven jongeren aan, die hon derden mensen molesteerde die bij de Zandenplas een dagje uit waren. Hendrikx lijkt zeker voor Overijssel DEN HAAG Het lijkt vrijwel zeker dat vandaag nog en an ders eind volgende week mr. J.A.M. Hendrikx (CDA) zal worden voorgedragen als de nieuwe Commissaris van de Ko ningin in de provincie Overijs sel. Dat hebben betrouwbare bronnen in kringen rond het ka binet gemeld. Hendrikx is direc teur-generaal openbaar bestuur op het ministerie van Binnèn- landse Zaken. Voor die tijd was hij burgemeester van het Gel derse Wijchen en gedeputeerde van de provincie Gelderland. Hendrikx zou door minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken zelf naar voren schoven zijn. ONDERZOEKSTEAM IRA-AANSLAGEN INGEKROMPEN ROERMOND Het aantal re chercheurs en andere mede werkers dat sinds 1 mei belast is met het onderzoek naar de twee IRA-aanslagen op Britse militairen in Nieuw-Bergen en Roermond, wordt met ingang van volgende week afgeslankt van honderd tot zestig. Dit is mogelijk omdat het grote werk praktisch is gedaan. Het on derzoek heeft geen spoor van de dader(s) opgeleverd. Wel staat nagenoeg vast op grond van technische onderzoeken dat de IRA voor beide aansla gen verantwoordelijk moet zijn. :he gai i ontti i noen okken het p its en ;e zijn De ;r. Na aar Hi ;id is 1 zelf i geen mag ijze v< verse betui ITERDAM Het elijk Museum in Am- de ljiam heeft de drie derijen die daar gis- ïr Profcorgen werden gesto- dan bewust niet tegen ital willen verzeke- Een bij veel musea in irland voorkomende jinatie van zuinig en geldgebrek is in rijd voor de direktie het Stedelijk de re- geweest de collectie tegen brand, maar tegen diefstal He ver- iren. „De premie ligt ons gewoon te hoog. jenhe |at nou een goede re- e is of niet, zo simpel is Is een duidelijke dschaj5e geweest", zegt Din woordvoerster het Amsterdamse eum. Het is nog on- ter» lelijk hoeveel geld het pr Zijn museum met haar ielwijze heeft be rd. pzienbarende diefstal van uiterst kostbare doeken mlj~! Van Gogh, Jongkind en d vanmne sinds jaar en dag i zondet bezit van het Stede- cenneihee£t de vir»ger gelegd ael ni£ zere ple^ van het Ne- indse museumwezen, isbezoii Nederland in verband ierders hoge kosten meer en moeite heeft belangrijke in de musea te krijgen, ook het in bezit houden Doit eivan verstrekkende conse- ties te hebben. „De schil- ;n die nu weg zijn verte- oordigen een zeer hoge de. En nu gaat het nog drie schilderijen, ik moet er al niet aan denken wat daarvan de verzekerings premie zou moeten zijn. Dat is bijna niet op te brengen. Voor vrijwel geen enkel museum", aldus mevrouw Pieters. „Bo vendien hebben we onze schilderijen door zo'n verze kering niet terug". Bij het Stedelijk Museum is men nog behoorlijk onthutst over de doelgerichtheid waar mee de dieven vooralsnog gaat men uit van groeps werk hun werk hebben gedaan. Nadat een ruitje was ingetikt is men nog door vier andere kabinetten gelopen, voordat de beoogde werken werden bereikt. „Op hun tocht zijn ze van al les voorbijgelopen. Ook werk van Mondriaan, dat ze onder weg tegen zijn gekomen, heb ben ze laten hangen. Het ging ze kennelijk om deze drie en nergens anders om", aldus de woordvoerster. Het Stedelijk richt zich vooral op 19e en 20e eeuwse kunst. Van vrijwel alle kunstenaars die in deze en de vorige eeuw internationale bekendheid verwierven is er werk in col lectie, dat permanent wordt tentoongesteld. Zo biedt het onderdak aan zowel werken van Cezanne, Chagall, Van Gogh en Jongkind, als van Karei Appel, Jean Dubuffet en Willem de Kooning. Daar naast exposeren er regelmatig internationaal bekende mo derne kunstenaars, zoals on langs de Amerikaan ..Frank Stella en momenteel de Ita liaan Lucio Fontana. De eige naren van deze collecties stél len aan de lener hoge eisen op het gebied van verzekering en bewaking van hun bezit, zegt woordvoerster Din Pie ters. „Die zijn altijd van spij- Een vale, kale plek en een klein tekstbordje markeren de plaats waar de gestolen Van Gogh in het Stedelijk Museum heeft gehangen. Rechts het betreffende olievefdoek één van de drie kostbare werken die werden ontvreemd. FOTO'S: ANP ker tot spijker verzekerd, ook tegen diefstal. Toen wij vorig jaar de Schlemmer-tentoon- stelling in bruikleen kregen, werd van het Stedelijk geëist dat er nachtbewaking zou zijn". Maar aan de geleende werken hebben de inbrekers geen tijd willen verspillen, het was ze te doen om de drie van Van Gogh, Jongkind en Cezanne. Deze selectiviteit van de da ders doet bij het museumper soneel vermoedens rijzen over mogelijke motieven; wilde ge ruchten willen dat de diefstal zou zijn verricht „op bestel ling". Van verhandeling op de vrije markt kan volgens mu- seumdirekteur W. Beeren nauwelijks sprake zijn. „Daar zijn de werken te bekend voor". Intussen zijn voor deze schil derijen al verschillende, zeer uiteenlopende waardebedra- gen genoemd. Eerst noemde het museum zelf een waarde van honderd miljoen gulden „en misschien wel veel meer". Later werd dat teruggebracht tot „ongeveer ƒ25 miljoen". Het Londense veilinghuis Christie's schatte de waarde gisteren na enig rekenwerk op grond van de catalogussen op ongeveer ƒ21 miljoen. „Ei genlijk is de discussie over geld nutteloos. Voor een mu seum, eigenlijk voor elke lief hebber zijn ze onbetaalbaar", zegt Din Pieters. De verzekeringspremie voor vervoer en tentoonstelling van doeken als die van Van Gogh, Jongkind en Cezanne kan van tijd tot tijd sterk ver schillen. Onder invloed van de recordprijzen die vorig jaar op veilingen voor Van Gogh werden betaald, is ook de al gemene waarde voor Van Gogh gestegen en daardoor ook de verzekeringspremie. De Nederlandse musea zijn al vele tientallen jaren gevrij waard gebleven van inbraken en diefstal. „Wij hebben in het Stedelijk ooit wel eens ste nen door de ruiten gehad, waarop het alarm afging. Maar diefstal nog nooit". Wel zijn enkele schilderijen ver nield, ook in het Stedelijk, waar enkele jaren geleden het schilderij „Who's Afraid of Red, Yellow and Blue" met een Stanley-mesje werd be werkt door een man die zich er aan ergerde dat een schil der als Willink minder aan dacht kreeg dan Barnett Newman, maker van het werk dat hij daarom verniel de. „Bij Gemeente museum is zo'n diefstal onmogelijk" DEN HAAG „Een diefstal als bij het Stedelijk in Amster dam is bij ons onmo gelijk. We hebben tralies voor de ramen, en als daaraan wordt gemorreld is onmid dellijk iemand van onze permanente nachtbewaking ter plekke. Ik wil geen oordeel vellen, maar dat het Stedelijk dat niet heeft verbaast me wel enigszins". Volgens zakelijk direc teur van het Gemeente museum C. List is, in te genstelling tot het Stede lijk in Amsterdam, bui ten de strenge beveili ging, ook al het werk in het Gemeentemuseum tegen diefstal verzekerd. Het Gemeentemuseum betaalt jaarlijks 50.000 aan verzekeringspremies en is daarmee voor in to taal een half miljard gul den verzekerd tegen brand en diefstal. Per claim wordt maximaal negen miljoen gulden uitgekeerd. Hoewel het Stedelijk Mu seum in Amsterdam mis schien wel waardevollere werken in huis heeft, zal de verzekeringspremie die dat museum zou moeten betalen niet erg veel hoger zijn dan die van het Gemeentemu seum, meent List. „Ver gis je niet in de waarde die wij in huis hebben met onze collectie Mon- driaans. Ik denk dat de gezamelijke waarde van kunst in het Stedelijk en Gemeentemuseum elkaar niet veel ontloopt". GELIJKE KLACHTENDAG CNV JjCHT Veel men- naar een baan sol len, krijgen nooit Iets te horen over de ideling van de solli- 11. Als dat al gebeurt, feekt veelal de reden Jtfwijzing of gebeurt oneigenlijke gron- Dit beeld komt te bhijn uit de tiental- jelefonische reacties vakcentrale CNV |en heeft gekregen ro's erschatten op aids de 1RDAM Heterosek- net veel wisselende sek- ontacten onderschatten co van besmetting met -virus. Zij lopen wel de en (klein) risico op be- g. De gerichte voorlich- deze groep zou moeten uitgebreid. Tot deze [ie komt C. Hooykaas, irkster van de Amster- GG&GD na een onder- ader tachtig heterosek- met veel wisselende s. De meeste deelnemers onderzoek dachten dat kleinere kans hadden op jgen van een geslachts- of besmetting met het rus dan de gemiddelde 5 fender. op de „landelijke klach tendag sollicitanten". Van de opbellers blijkt het merendeel zonder werk te zit ten. Een man meldde dat hij de afgelopen jaren vierhon derd sollicitaties heeft ver stuurd. De meeste klachten hebben betrekking op de af handeling van de sollicitatie procedure: het uitblijven van antwoord of afwijzing zonder reden of op oneigenlijke gron den. Discriminatie op grond van leeftijd, geslacht en huids kleur scoort ook hoog. Vooral in het bankbedrijf blijken nog al eens advertenties te worden geplaatst terwijl de baan al in tern is opgevuld. Een opvallende uitkomst van de klachtendag is volgens CNV-bestuurder A. Westerla- ken dat bijvoorbeeld in de ho reca voor een vacature kandi daten een aantal weken op proef moeten werken zonder daarvoor betaald te krijgen. Ook komt het voor dat men sen na een proefperiode een beduidend lager salaris krijgen uitbetaald dan was afgespro ken. Waardering Kardinaal Simonis toont zijn waardering aan beeldhouwer Pieter d'Hont over diens borstbeeld van wijlen kardinaal Alfrink. Simo nis onthulde gisteren het kunstwerk, dat in het diocesaan Cen trum Dijnselburg in Zeist staat. FOTO: ANP EX-HOOFDREDACTEUR VOLKSKRANT OVERLEDEN AMSTERDAM De ex- gisteren op 68-jarige leeftijd hoofdredacteur van de Volks- overleden. Van der Pluijm was krant, J. van der Pluijm, is van 1964 tot 1982 hoofdredac teur van dit ochtendblad. On der zijn leiding schrapte de krant de ondertitel „katholiek dagblad voor Nederland". HAAGS GEMEENTEMUSEUM VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE MET VELE GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN KSSHH |lifc>fewfc B Batterij zit meisjes dwars Bij het natuurkunde-examen voor havo was de zevende en laatste opgave, over een batte rij, zeker niet vrouwvriendelijk. Op het St. Ludgercollege in Doetinchem bijvoorbeeld maak te niet één meisje de opgave goed tegen de helft van de jon gens. De meisjes vormden daar toch ruim eenderde van het aantal kandidaten natuurkun de. Volgens de docenten hebben ook de opstellers moeite met de batterij gehad. Dat bleek uit het schema dat Ze erbij hadden getekend. In de tekst stond duidelijk dat er drie cellen wa ren, maar in het schema werd er maar één getekend. De an dere opgaven bij natuurkunde voor havo betroffen het reu zenrad, de wet van Boyle, in ductie, radioactiviteit, de lens en de metro. Bij vwo vonden veel kandida ten, in tegenstelling tot de do cent, het examen natuurkunde niet moeilijk. Dat gold met name de eerste twee opgaven. De eerste betrof „het springen de poppetje", een stukje speel goed dat bestaat uit een zuig nap, een voet, een veer, een stangetje en een hoed. Zo'n speelse openingsvraag geeft de kandidaat de nodige steun. Frans voor vwo in de midda guren bestond uit een aantal vrij lange en lang niet gemak kelijke teksten. Dat gold met name de eerste tekst (Vacan- ces: finis les routards). Daarin wordt een vergelijking ge maakt tussen de reislust van de studenten in de beginjaren zeventig en die van de huidige student. De idealistische we reldhervormer op zoek naar sociale problemen lijkt voor goed verdwenen te zijn. De tweede tekst (Enfin, de l'autre eóte de la dictee!) betrof het genoegen van een schrij ver die eindelijk eens „aan de andere kant van het dictee" staat. Zoals hij zich vroeger het sadistische genoegen van de leraar moest laten welge vallen zo proeft hij nu hetzelf de „geluk" als hij in een ra diostudio aan leraren en ande re „intellectuelen" een dictee moet opgeven in het kader van de kampioenschappen spelling. In de tekst „La solitude n'est plus ce qu'elle etait" ging het over de manier waarop men vroeger tegen eenzaamheid aankeek en welke mening men er nu over heeft. „Depas- see, la geographie?" betrof de inspanning van een aardrijks kundig genootschap om via conferenties interesse voor het in de versukkeling geraakte vak te kweken en „La polites- se chinoise" sprak van de spreekwoordelijke Chinese be leefdheid. De eerste en de der de tekst waren het meest inge wikkeld en in verband daar mee ook het moeilijkst te ma ken. De meeste havo-kandidaten ervaarden Engels als zeer moeilijk. Dat vond ook docent B. Ruysenaars van het Bona- venturacollege in Leiden. „Het was aan de prijs", betitelde hij de vijf opnieuw langere teksten. „Het was te maken, maar er zaten wel veel moei lijkheden in. Over het resul taat ben ik dan ook enigszins afwachtend. De meeste vragen waren duidelijk en goed, een vijftal vroeg om een interpre tatie en dan vraag je je af: wat toets je eigenlijk? Er wordt ook al. een langdurige concentratie van de kandidaten vereist en ze moeten zich in vijf verschil lende onderwepen verdiepen. De leesvaardigheid staat onder grote spanning. De verdeling van de teksten was goed dank zij Bruce Springsteen als ope ningstekst, Eastenders en drie zakelijke teksten over ter rorisme, kernenergie en de wenseijkheid van de scheiding sport en politiek die aansló- ten bij de actualiteit. Vooral terrorisme vereiste een diepér begrip aan het onderwerp". Het examen natuurkunde voor het lager technisch onderwijs bestond uit twintig meerkeu zevragen en tien open vragen. Bij de meerkeuzevragen wa ren onderwerpen aan de orde als de valversnelling, de een parig versnelde beweging van een motorfiets, een hijskraan en duikklok. Bij de open vra gen ging het onder andere over een campinggasbrandèr, de positieve lens en de achter lampen van een auto (op een achterlamp staat 12 V 30 W. Bereken hoe groot de stroom- sterkte door een achterlamp is, als deze lamp op de juiste spanning brandt.) De verschil lende onderwerpen waren aar dig over de examenstof ver deeld en de kandidaten had den er niet al teveel moeite Verzwaring Natuurkunde voor het lagèr landbouwonderwijs was lang van stof in die zin dat alle on derwerpen aan bod kwamen, terwijl het examen in voor gaande jaren beperkt bleef tot twee onderwerpen. De kandi daten hebben met name nogal moeten stoeien met omzetten van grotere naar kleinere een heden. Volgens een docente van de land- en tuinbouw school kan gesproken worden van een verzwaring van de* examenstof. Het natuurkunde-examen voor mavo met onderwerpen over warmte, elektriciteit, me chanica en optica, was over het algemeen erg gemakkelijk. Dat zou wellicht iets te maken kunnen hebben met het feit dat dit examen voor mavo D precies hetzelfde is als dat voor het leao (lager econo misch en administratief onder wijs) en lhno (lager huishoud en nijverheids onderwijs). Toch waren er nog enkele ad dertjes onder het gras. Het be trof opgaven over een koperen leiding en over een lichtstraal door een glasplaat. Ook Frans voor mavo in de middaguren was gemakkelijk. De teksten (onder andere over de voornaam Maruschka en geweld dat geweld oproept) waren korter dan in de afgelo pen jaren gebruikelijk is. Ze lagen bovendien dicht bij de belangstellingssfeer van de kandidaten. Dat gold ook de advertentieteksten over din gen als vakantie en sport. Correctiesleutels centrale examens 1 C 2D 3 C 4 A 5 C 6 D 7 A 8 A 9 D 10 B 11 C 12 C 13 A 14 D 15 C 16 C 17 D 18 C 19 B 20 D 21 A 22 D 23 A 24 D 25 B 26 D 27 B 28 A 29 A 30 A 31 D 32 D 33 A 34 A 35 B 36 D 37 B 38 C 39 C 40 C 41 A 42 C 43 D 44 B 45 C 46 D 47 D 48 A 49 B 50 B HAVO, VHBO Franc 1 C 2 C 3 B 4 C 5 B 6 A 7 C 8 B 9 C 10 C 11 C 12 B 13 B 14 B 15 C 16 D 17 A 18 A 19 D 20 B 21 D 22 D 23 D 24 C 25 C 26 B 27 A 28 B 29 B 30 A 31 A 32 C 33 C 34 D 35 B 36 A 37 D 38 B 39 A 40 0 41 C 42 C 43 A 44 A 45 A 46 D 47 B 48 B 49 D 50 A LBO-C, Mavo-C Engels 1 B 2 B 3 C 4 B 5 C 6 C 7 C 8 D 9 A 10 B 11 B 12 B 13 A 14 B 15 D 16 C 17 C 18 C 19 A 20 A 21 B 22 B 23 B 24 B 25 E 26 B 27 D 28 B 29 D 30 A 31 B 32 C 33 C 34 D 35 B 36 C 37 C 38 B 39 B 40 C 41 B 42 B 43 C 44 B 45 D 46 C 47 A 48 D 49 C 50 C LBO-D, MAVO-O Engels 1 D 2 B 3 A 4 B 5 C 6 C 7 C 8 B 9 B 10 A 11 A 12 B 13 B 14 B 15 B 16 E 17 B 18 D 19 B 20 D 21 D 22 B 23 B 24 B 25 C 26 B 27 D 28 B 29 A 30 C 31 A 32 B 33 C 34 B 35 C 36 A 37 C 38 B 39 B 40 B 41 C 42 B 43 C 44 B 45 A 46 B 47 B 48 C 49 B 50 B LBO-C, MAVO-C Wiskunde 1 D 2 A 3 C 4 B 5 D 6 B 7 A 8 E 9 C 10 F 11 D 12 F 13 B 14 C 15 A 16 C 17 C 18 B 19 B 20 A 21 B 22 C 23 E .24 D 25 C 26 D 27 D 28 F 29 E 30 C 31 - 32 - 33 - 34 LBO-D, MAVO-D Wiskunde 1 C 2D 3 B 4 C 5 B 6 B 7 A 8 D 9 C 10 E 11 A 12 B 13 B 14 D 15 D 16 D 17 B 18 E 19 D 20 A 21 B 22 B 23 E 24 C 25 C 26 D 27 C 28 B 29 C 30 B 31 - 32 - 33 -

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3