Leidse kaatsers meer dan Buitenafdeling „District moet meer met tennisscholen samenwerken TENNISLERAAR JOHNNOAKES: Uitdaging Krenten Visie £eidóc0otucuit1 Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 26 LEIDEN - De kaatsers van „Wez Wis" hebben door hun permanent goede pres taties de officieuze titel van beste kaat sers buiten Friesland veroverd. Voorzit ter Melle Bakker is daar wel blij mee, maar zou ook wel eens niet-Friezen aan het kaatsen zien. Vijf jaar op rij hebben de kaatsers van „Wez Wis" (voor Friezen een begrip, voor Hollanders ongeveer te vertalen met „wees geconcentreerd, blijf erbij' met het koppie") de Wiersma-partij ge wonnen. Zelfs in Friesland, ten onrechte gezien als het land waar het kaatsen ge boren is, maakt dat indruk. „Hoewel het aantal deelnemers aan kaatswedstrijden in de „Buitenafdelingen" terugloopt, valt het wel op dat steeds meer Friezen naar de wedstrijden buiten Friesland komen. Dat heeft natuurlijk niet alleen te maken met de prijzen die hier en daar te win nen zijn. Ook het niveau buiten Fries land stijgt gestaag en dus de sportieve uitdaging", vertelt Bakker, die naast voorzitter van Wez Wis ook secretaris van de FBA is. De FBA staat voor Fede ratie Buiten Afdelingen; de bond van kaatsclubs buiten Friesland. Kaatsend Nederland is namelijk ingedeeld in Friesland en alles wat er buiten ligt. Die indeling is historisch verklaarbaar. Volgens Wez Wis secretaris Hoitinga is het ontstaan van het kaatsen onduide lijk. Het zou in oude Egypte al gespeeld zijn geworden, maar vast staat wel dat het in de Middeleeuwen een volkssport was. De historie wil zelfs dat het huidige tennis is ontstaan uit een variant van het kaatsen: het kaatsen met een „te- neyt" (een racket-achtig ding) wat door notabelen gespeeld werd om een schei ding met het gewone volk te krijgen. Mede door de reformatie en het daarbij horende puriteins denken en leven, zak te de animo voor het kaatsen tot onder het bestaansniveau. In Franeker organi seerden vijf notabelen in 1853 echter een wedstrijd kaatsen die zo'n doorslaand succes was, dat besloten werd die wed strijd ieder jaar te herhalen. De organisa tie noemde zich Permanente Commissie en dat werd het sein voor een kaatsfes- tijn, onder de veelzeggende naam PC, dat nog steeds als het hoogtepunt van het seizoen geldt. Het wordt op de vijfde woensdag.van juli gehouden. In andere delen van Nederland bestond het kaat sen toen alleen nog maar in de herinne ring via prentenboeken of straatnamen als „Kaatsbaan". In de tijd van de eco nomische crisis vertrokken ook vanuit Friesland veel landarbeiders naar grote steden of plaatsen waar misschien werk was. „Zo is het te verklaren dat Beverwijk zo'n grote kaatsclub heeft, Amsterdam weer hard op de weg terug is naar histo rische kaatsgrootte, Eindhoven een be langrijke kaatsstad is geworden en ga zo maar door", illustreert Bakker de uitleg van secretaris Hoitinga. De historie van Leiden is even simpel verklaard. Wez Wis ontstond uit een groepje kaatsers uit de Leidse regio uitkomend voor de Haagse afdeling. Waar Den Haag bijna uitgestorven is, bloeit het kaatsen in Lei den in al haar voorzichtigheid toch vol op. „In de wedstrijden voor de FBA- competitie hebben alle leden van Leiden punten veroverd, iets wat nog nooit eerder was voorgekomen". Ook is de Leidse vereniging sterk vertegenwoor digd in de persoonlijke klassementen over alle wedstrijden. Hoewel de partu ren (ploegen van drie spelers) in principe willekeurig worden samengesteld, als ge volg van het systeem van „door elkaar loten", komen toch de mannen uit het beste Leidse partuur in de top vijf voor. Melle Bakker (tweede), Sjaak de Groot (derde) en Kees Duindam (vijfde) tonen aan dat er in Leiden in de breedte sterk gekaatst wordt. Dat blijkt al jaren lang in de Wiersma-partij waar het partuur als geheel aangemeld wordt en het sy steem van door elkaar loten niet wordt toegepast. Al vijf jaar op rij hebben bo vengenoemde heren deze FBA-wedstrijd op hun naam gebracht. De laatste wed strijd van ieder kaatsseizoen is per defi nitie ook een Leidse aangelegenheid aan gezien dit de enige wedstrijd in Leiden is. Op het korfbalveld van het Leidse Hout sportpark zijn dan (begin septem ber) alle 15 leden van Wez Wis aktief. „Maar dat zijn wel allemaal Friezen. We kunnen best wat niet-Friezen gebruiken, als ook vrouwen en jeugd", vindt secre taris Hoitinga, die tevreden vaststelt dat bijna alle leden (13 man sterk) aanwezig zijn op de jaarvergadering. Ook daarin is Wez Wis dus een unieke vereniging. GERT VELTHUIZEN FOTO: KEES VAN DEN BURG en Ar ie Kurver (we gaan gewoon verder van rechts naar links); ze maken, voor zichtig gezegd, een angstige indruk. Ken nen wellicht de schutterskwaliteiten van LC-sport medewerker Jelle Raap... Kwaliteiten die, we moeten het erkennen, vorig jaar te kort schoten om de Leidse Sportpers aan een overwinning te helpen in de traditionele ontmoeting met de in de Leidse regio actieve oefenmeesters. Trainers die in de elf tot nu toe gespeelde duels trouwens toch al een forse voor sprong hebben genomen. Een kleine op telsom aan de vooravond van de twaalfde confrontatie (donderdag, 19.00 uur, ASC- terrein) leert dat de mannen van coaches Piet Kantebeen en Freek Filippo zes maal wonnen, drie keer gelijkspeelden en slechts twee wedstrijden verloren. Vijftien winstpunten tegen zeven derhalve en daarbij een positief doelsaldo van twaalf: 37-25. Onbegrijpelijk eigenlijk, als je zo'n bouw val ziet... Feestelijk Een beetje was er in Noorden wel op ge rekend, maar de degradatie van NSV'46 kwam toch nog hard aan. Geen wonder, de plaatselijke trots tracteerde nota bene kampioen in spé Allior op een 1-0 neder laag. Dat mocht echter niet baten, want concurrent ONA pakte de punten even eens. Daardoor was de zwartste piet van de voetbalmiddag, op het in een enorm Altiorfeest gedompelde park aan de Ger- beraslraat in Noorden, voor de thuisploeg en de aanhang. Toch moet er op zijn minst één NSV-er zijn die een feestelijk gevoel moet hebben overgehouden aan de laatste, drukbe- klante derdeklasse partij van de Noorde naren. Wij kunnen ons namelijk nauwe lijks voorstellen dat de penningmeester van de huidige vierdeklasser aan een der gelijk hem doorstromend gevoel ont kwam, bij de aanblik van de opbrengst van recette en het horen van de kantine omzet Dwaling Laatste competitie-loodjes, ritmeversto- rende paas-, bevrijdings- en Hemelvaarts dagen, toenemende werkdruk, stress en onwaarschijnlijk hoge temperaturen, we mogen het allemaal niet aanvoeren als excuus voor een onvergeeflijke dwaling. Zoals bij veel top-atleten het geval is, staat het sportjaar 1988 ook voor 1500 meter loper Han Kulker volledig in het teken van de Olympische Spelen van Seoul. Om daar met enige kans op suc ces aan de start te verschijnen, moet heel wat werk worden verricht. Wat allemaal, daar informeert de atleet van het Leidse De Bataven u regelmatig zelf over. Steve, Seoul, Spanje „Een wat vreemde kop misschien, maar u zult aan het eind weten waarom. Om met Steve te beginnen. Dat slaat op de Engelsman Steve Ovett met wie ik twee weken in Portugal heb kunnen trainen. Helemaal toevallig, maar wel lekker. Na zijn gouden medaille in Moskou - weet u nog op welke afstand? - heeft hij ge probeerd op de 5000 meter wat te berei ken. Dat is ondanks een paar grandioze tijden niet gelukt. Daarom is hij nu weer keihard aan het trainen voor de 1500 meter om op dat nummer in Seoul te kunnen schitteren. Hoewel hy de kwali ficatie zelf geen enkel punt vindt, wordt het toch moeilijk voor hem met al die Engelse toppers. Eigenlijk best wel grap pig: toen hij in Moskou goud won wist ik niet eens wie hij was en nu train ik samen met hem. Niet zo aardig is de kritiek aie ik van sommige kanten hoor over mijn afwe zigheid tijdens de wedstrijden om de Ter Specke bokaal en de Gouden Spike. De mensen vergeten dan volgens mij, dat Seoul pas eind september is. Op dat tijd stip staan voor de, met alle respect hoor, gewone atleten de clubkampioenschap pen op het spel. Eind september moet ik pas mijn topvorm hebben, waardoor ik het baanseizoen ook later begin dan nor maal. Dat betekent weer dat ik (en dat vind ik zelf ook niet echt leuk) de Gou den Spike en de Ter Specke bokaal al leen maar als toeschouwer kan bezoe ken. Ik heb nog even overwogen om in de 4 x 400 meter ploeg van De Bataven te starten, maar door een lichte heup blessure - ontstaan door het harde trai nen in Portugal, denk ik - heb ik daar toch maar van afgezien. Misschien maar beter ook, want anders had het met Hol land toen lang niet zo'n leuke strijd ge worden De eerste wedstrijd op de baan, nu we het toch over wedstrijdplanning hebben, loop ik pas op 1 juni. In Sevilla doe ik mee aan een 3000 meter. Eerst doe ik nog op eerste Pinksterdag een straten- mijl op Tenerife. Twee keer Spanje zult u zeggen, maar ja daar loop ik nu een maal graag. En omdat ik bij mijn start als internationaal loper (zeg maar na nijd mijn Europese titel indoor) de strijd verc nogal eens aanbond met bijvoorbeeld Abasqual willen veel organisatoren me steeds weer hebben. Zo'n wedstrijd is ei genlijk best wel leuk. Naast het lopen, wat natuurlijk de hoofdmoot moet blij- ;eh< ven van je bezoek, kom ik veel en graag pat in die oude Spaanse binnensteden. De sfeer is er goed en wat mij vooral impo neert is de architectuur. Let u daar op icl als u door zo'n Spaans stadje loopt? Moet u doen. Op mijn Converse stap- unj pers slenter ik rustig een paar uur door crijj zo'n stadje om van de bouwkunst uit vroeger tijden te genieten en natuurlijk ook van al het vrouwelijk schoon nu. Even geen atletiek, geen stadions, geen limieten (ik weet niet eens exact hoe de B limiet die ik lopen moet als vormbe houd staat), geen Nederland en even geen computers. Volgende maand begint het dus vopr mij 'allemaal echt. Vanuit Spanje ga ik op weg naar Seoul. U leest nog van mij". HAN KULKER LEIDEN - De officiële benaming is nog steeds „districts-tennisleraar van het district Leiden der KNLTB", de invulling van deze functie is de afgelopen twee jaar echter een andere geworden. Het district wil met de aanstelling van John Noakes met een nieuw beleid een nieuwe weg inslaan. De Engels man lijkt wat dat betreft, getuige zijn opmerking „It's time for a wind of change" aan het begin van het interview, op een lijn te zitten met het district. De rechterhand van Noakes blijft de onvolprezen Hilda van den Haak. De reeds ja ren als „moeder" van het district bekend staande Noordwijkse zal de uit Engeland afkomstige Noakes administratief en organisatorisch bijstaan. Zij denkt dat Noakes wel „een goeie" zal zijn: „Hij is een tennis-nut". „Er zal toch iets moeten veranderen in het district," vindt John Noakes. En stapt dan over in zijn moederstaai, het Engels. De in Londen geboren, maar al tien jaar in Zoetermeer woonachtige Noakes is per 1 april part-time werk zaam voor het district Leiden als dis tricts-tennisleraar (dtl). Het houdt voor hem voorlopig in dat hij op twee dagen training geeft en een programma voor jeugdtennissers voor middellange ter mijn ontwikkelt. Met die training heeft Noakes, en dus het district, meteen een doelstelling voor de toekomst willen neerleggen. Het district moet gaan sa menwerken met de tennisscholen om ge zamenlijk tot een zo optimaal mogelijk produkt te komen. Dus werd een trai ning gerealiseerd, waarvoor de top-jeugd van het district niet alleen werd uitgeno digd, maar voor het grootste gedeelte ook werkelijk is opgenomen. En een trai ning, waarin naast Noakes ook Carel de Bruyn (Dekker Tennis) en Frank Vahle en Henk Janssen (Terwegen Tennis Op leiding) daadwerkelijk als trainer opere ren. Een eerste, lastige stap naar samen werking lijkt daarmee gezet. Naast de hoogwaardige training wil John Noakes werken aan een programma om Dwaling... FOTO: TEJO RINGERS We lieten de jubilerende Lugdunum- doelman Wim Eradus in ons onder schrift namelijk doorgaan voor Frans Stouten. Nogmaals, onvergeeflijk. Van daar bijgaande zonnige familieplaat van Eradus met naaste familie. Nuchter Volgens het „Profiel" in het programma- „Poetse"... blad van Quick Boys van afgelopen za terdag is Hans van der Plas een ijskou- we". Hij meldt in die persoonlijke schets, dat zijn beste eigenschap is, dat hij „alles van zich af kan zetten en overal nuchter in is". Wij van Hutspo(r)t lazen het met enige verbazing. We zijn het namelijk met dat beeld van Van der Plas niet eens. Trou wens, de schilderende linksback geeft zelf in dat profiel ook al aan dat het met dat van zich afzetten en die nuchterheid wel meevalt. Zo heeft hij er een hekel aan als „mensen achter zijn rug om praten", vindt hij het de grootste sociale misstand dat „al die mensen denken dat hij er geen klote aan doet" en raakt hij ont roerd van „zijn vrouw in lingerie". Nuchter, ja ja... poetse Ook op Nieuw Zuid gelezen: „Krijte Theo". Een hartekreet aie de super-sub zaterdag niet onbeantwoord liet. De na de pauze ingevallen Theo van Rhijn nam Bouwval... alle twee de goals van Quick Boys voor zijn rekening in het, desondanks, met 2-5 verloren treffen met IJsselmeervogels. Theo van Rhijn realiseerde beide treffers overigens niet met het steeds hoger worden voorhoofd, maar met de voet. En hoewel wij van Hutspo(r)t ons in deze niet als een kniesoor wensen op te stel len, suggereren we Theo's trouwe fanclub voor de volgende jaargang wel een kleine aanpassing van het spandoek. De redactie van deze rubriek denkt dan aan een voetbalschoen. En aan een bijbe horende kreet als „Poetse Theo"... Bouwval Sjaak Rijsterborgh en Hans van der Zee blijven nog redelijk kalm, de vijf resteren de trainers creëren een heuse puinhoop van wat een solide oefen(meesters)muur had moeten zijn. Laurens Mouter, Rob Theuns, Peter Ciere, Mattie Kantebeen ten. Het is de rol van het district de gro te lijnen per speler uit te zetten en via wedstrijdtraining op wedstrijden voor te bereiden. De problemen die zich daar voordoen, zullen onderkend maar voor al ook gecorrigeerd moeten worden". Een ideaal plaatje om op langere termijn spelers naar de top te ontwikkelen. Ech ter! „Ik bespeur niets nieuws in het dis- trictsverhaal", zegt Unicum-voorzitter Har Meijer, „ik hoor al jaren op de voorlichtings-bijeenkomsten dezelfde onderwerpen. We nemen als club dus maar een afwachtende houding aan en steunen voorlopig op ons met de T.T.O. en trainer Tom Giberius ontwikkelde jeugdplan". Voor John Noakes blijft de job" bij het district een uitdaging, die elke speler en dus ook trainer nodig heeft. Het is steeds weer een uitdaging een speler te helpen in zijn of .haar tennis compleet te ma ken. Noakes heeft daartoe in ieder geval de ervaring in huis. Hij runt een eigen tennisschool, was trainer/begeleider van onder meer Bettina Sonneveld (Euro pees kampioene t/m 14 jaar in 1985), is voorzitter van de Europese Wheel Chair Tennis Federation en begeleider van de drievoudige wereldkampioene rolstoel- tennis Chantal Vandierendonck. Zijn er varing met jeugd en top wil hij gaarne de Leidse tenniswereld aanbieden. „Er varing had voor ons prioriteit bij het aanstellen van een nieuwe dtl", stelt Hil da van den Haak. „Met John Noakes denken wij een man binnen het district en de districtstrainingen gehaald te heb ben, die de plannen om tot een samen werking tussen district, tennisscholen en clubs te komen, ook kan realiseren". Zelf ervaart Hilda van den Haak haar ,job" als secretaris van de Commissie Geselecteerd Jeugdtennis nog steeds als een uitdaging. „We hebben de afgelopen jaren vette jaren gehad. Nu het wat min der qua resultaat is, vind ik het een uit daging toch iets goeds en vooral iets blij vends neer te zetten". „Kijk, veel verenigingen willen de kren ten uit de pap. Wat het district aan goeds biedt, dat nemen ze. Anderzijds willen ze ook profiteren van wat de ten nisscholen bieden". Hilda van den Haak lijkt zich aan het wat onprofessionele ge drag van sommige verenigingen te sto ren, maar stelt direct er achteraan: „Voor de top moet je misschien tien of meer-uren trainen, en dat kan een dis trict nooit bieden. Dus moet je samen werken en met elkaar communiceren. Ons doel is dan ook door de administra tie te professionaliseren het contact te bevorderen en te vergroten. Verenigin gen zijn dan toch vaak nog krenten. Je zult dit soort zaken dan ook gezamenlijk moeten subsidiëren". Als dit wordt gere aliseerd dan. is het ook weer een „eer" om in de districtstraining opgenomen te zijn. Dan wordt het weer de hoogwaardi ge training die het vroeger was. Het leert de kinderen om onder druk te kunnen presteren". Voorlopig is er nog „te weinig geld" om het district de „autoriteit met de know how" te kunnen laten zijn, waarvan alle Leidse verenigingen en alle getalenteerde jeugdspelers kunnen profiteren. Met John Noakes is een eerste stap gezet in de richting van een „beter" district. Hil da van den Haak ziet het met hem wel zitten. „Hij is een tennis-nut, maar zijn voorganger was dat ook, dat ben ik dus wel gewend". PETER KLEIN „Tennisnut" John Noakes en „districts moeder" Hilda van den Haak: „Meer aandacht voor districtstop". FOTO: KEES VAN DEN BURG de jeugd van het district zo optimaal mogelijk te ontwikkelen. De 42-jarige Zoetermeerder vindt dat „tennis in Ne derland is veranderd. De invloed van Stanley Franker, met extra aandacht voor de top in de personen van Brenda Schultz en Paul Dogger, is merkbaar. Het district dient ook extra aandacht te geven aan haar top". Noakes wil dit be reiken door hard en georganiseerd te werken aan de leerlingen. Hij streeft naar een individueel programma voor elke pupil. Daarin hebben de club, de privé-trainer of tennisschool en het dis trict ieder zijn of haar eigen taak. „Die drie instanties moeten leren samen te werken; het district zal leiding moeten geven aan dit proces. Het sleutelwoord daarbij is communicatie. De club is de „home" voor elk kind, het moet zich er thuis voelen, zowel concurrentie als vrienden ontmoeten en plezier in tennis krijgen en houden. De privé-trainer, en op dezelfde lijn de tennisschool, zal de gehele technische bagage voor haar reke ning moeten nemen, gebaseerd op de kennis van ieders sterke en zwakke pun-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 26