De helden van de Royal Canadian Mounted Police manifesteren zich op Haagsche Paardendagen CANADESE POLITIE-CAVALERIE TREKT TEN STRIJDE CcidócSouAOrtt Police manifesteren zich nog altijd in scharlaken uniformjassen en op gitzwarte paarden De keuze voor Dublin is logisch. De stad viert momenteel haar duizendjarig bestaan en Ieren hebben iets met paar den. Speciale reportages voor radio en televisie, een stroom artikelen in dag- en weekbladen en tienduizenden toeschou wers op de tribunes van de Main Arena begeleiden dagelijks het optreden van de Mounties. „De hele Ierse pers heeft zich op de Mounties gestort. Zeker de twee meisjes die deel uitmaken van het RCMP-gezel- schap zijn doelwit. Iedereen wil een in terview met hen. Daarom heeft staff-ser- geant Boivin - U moet hem ook straks met staff-sergeant aanspreken, dat vindt hij prettig - een speciale regeling getrof fen. Per toerbeurt zijn twee Mounties aangewezen om voor aanvang van de show interviews te geven. Op andere tij den en met andere Mounties kan niet meer worden gesproken", zegt pers- en publiciteitsman David Gray, die de groep Hollandse journalisten op de Roy al Dublin Society begeleidt. Staff-sergeant Boivin blijkt, na het han teren van de juiste titulatuur, bijzonder vriendelijk. Met alle plezier regelt hij dat de Nederlandse journalisten alsnog na afloop van de show een paar van zijn ruiters kunnen spreken. De twee amazo nes blijven echter buiten bereik. Om streeks half vijf 's middags rijden de Mounties het stadion binnen. Statig, met een lans in de ene en de teugels in de andere hand, passeren zij op hun zwarte paarden de volgestroomde tribunes. Voorop rijdt staff-sergeant Boivin die nu veel strenger kijkt. Zijn saluut aan de eregast luidt het optreden in. Marsmu ziek begeleidt de show en precies op m,aat worden de diverse dressuuroefe- ningen uitgevoerd. Zeer gedisciplineerd en gecoördineerd rijden de ruiters hun figuren en vormen op de „grounds" X- en, sterren, erebogen, en wagenwielen om uiteindelijk hun optreden te beëindi gen met een spectaculaire charge. De lansen gestrekt en in volle vaart draaft het gezelschap langs de hoofdtribune. De Ieren vinden het prachtig en klappen en thousiast. Grote eer De paarden van de Mounties zijn af komstig van een speciaal fokcentrum, de ruiters worden geselecteerd uit Canadese politiemensen die ten minste twee jaar ervaring in hun dienst hebben opgedaan. Deze rekruten hebben zich vrijwillig op gegeven voor de Musical Ride. „Het is een grote eer om geselecteerd te worden. De wachtlijst is lang", vertelt de door de staff-sergeant als woordvoerder aangewe zen RCMP'er David Leach. Twee jaar blijven deze politiemensen bij dit keur korps. „Daarna gaan we weer terug in de „gewone" dienst". De selectie begint met een zestig dagen durende basisoplei ding. De meeste deelnemers aan de Mu sical Ride hadden nog nooit op een paard gezeten. Wanneer deze basistrai ning met succes is doorlopen volgt nog een cursus van zes maanden voordat de leerling-ruiters eindelijk aan de echte trainingen kunnen deelnemen. Dat er ditmaal ook twee vrouwen bij het gezel schap zijn, vindt de 26-jarige Leach „su per". De dames zijn volgens hem goede ruiters en kunnen zich uitstekend in de groep handhaven. Natuurlijk zal zijn collega-woord voerder tijdens de Haagsche Paardendagen ook de loftrompet blazen. Hij gaat ongetwij feld ook praten over de speciale band tussen Nederland en Canada; over de re latie Den Haag-Ottawa; over het bezoek van ons koninklijk paar (begeleid dopr Mounties) en over de bevrijding in 1945. Want de Musical Ride is in Den Haag gekoppeld aan de nodige reclame voor Canada. Volgens de organisatoren van de Haagsche Paardendagen, het eve nementenbureau AHC, wordt de piste op het Voorhout speciaal voor het optre den van de Mounties in de lengterich ting aangebracht. Een nostalgisch circus van een overleefd keurkorps. Duizenden toeschouwers kunnen zien hoe de rode ruiters van de politie-cavalerie hun char ge over het Voorhout uitvoeren. Dublin is veroverd. Den Haag volgt FRANS BOTHOF In Den Haag komen de stallen op het Lange Voorhout te staan. FOTO'S: AHC De helden van de Royal Canadian Mounted DUBLIN - Net als in het jongens boek. Buffalo Bill vastgebonden aan de martelpaal van kwaadaardi ge Sioux-indianen. De roodhuiden zijn de verschrikkelijkste dingen met hem van plan. Maar vlak voordat de eerste Sioux een mes scherpe bijl naar hem wil werpen, klinkt trompetgeschal: de cavalerie! En Buffalo Bill is gered. Of zoals in de speelfilm. Vieze, ongeschoren, louche smokkelaars zijn op weg om hun vaatjes met slecht gestook te whiskey te slijten aan Platvoet- indianen. Dit „vuurwater" zal de vriendelijke roodhuiden volledig in de afgrond doen storten. De smok kelaars staan op een heuveltop en kijken naar het vredig in het dal gelegen kampje. Zij tellen, gemeen lachend, hoeveel geld zij aan hun nieuwe slachtoffers kunnen verdie nen. Maar dan, opeens: tètterettè! En de vuile streken van de smok kelaars gaan niet door: want daar zijn alweer de helden van de cava lerie in hun bekende rode tenues met bruine vilthoeden. Ze komen de indianen beschermen en de boze smokkelaars veijagen. De helden van de Royal Canadian Mounted Police manifesteren zich nog altijd in scharlaken uniformjassen en op gitzwarte paarden. Hoewel geen indiaan de strijdbijl heeft opgegraven, de bandie ten eerder via computer en helikopter dan te paard worden opgespoord en in Hollywood dergelijke films nauwelijks nog worden gemaakt. Om boeven te vangen heeft de RCMP ook geen bere den brigade meer nodig. Het korps is in middels uitgegroeid tot een modern ap paraat met (naast auto's) 28 vliegtuigen, 12 grote en 350 kleine patrouillevaartui gen, geavanceerde telecom municatie-ap- paratuur, enorme computerbestanden en zes gerechtelijke laboratoria. Zo'n twin tigduizend Mounties, zoals de kortheids halve worden genoemd, handhaven mo menteel federale en provinciale wetten in Canada. Bovendien maakt een aantal van hen deel uit van gemeentelijke poli tiekorpsen in zo'n 195 steden. De in rode tenue gestoken cavaleristen dienen louter nog een ceremonieel doel: het op voeren van de Musical Ride. Dit hip pisch spektakel is binnenkort, op 11 en 12 juni, op het Lange Voorhout in Den Haag te zien en vormt een onderdeel van de Europese toernee van de Royal Canadian Mounted Police Musical Ride. Dublin De Canadese politie begon haar promo tie-campagne in Dublin. Daar was zij de belangrijkste attractie op de Spring Stow and Industries Fair, Ierlands grote natio nale landbouw-expositie in het complex van de Royal Dublin Society.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23