pollenstreek zoekt vrouwen oor te krappe arbeidsmarkt IBlBlllMCIf Verbreding A4 gewenst in jaar-Maas laar Alphen Beeldenroute in Alphense centrum V f Wij vragen sle slechts een lage prijs voor een service van ongekende hoogte Wat doet 'n makelaar PHILADELPHIA WIL DEPENDANCE SeCcidóoke Gou/iarvt fnËN OMGEVING CcidAcSouAont ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 15 'AGIf D jus Bavana oeterwoude tWOUDE Bavaria staat 14 en woensdag op het parkeer- van sportpark joek in Zoeter- Er zijn twee ■Hingen. Die van j begint om over vier en op dagmiddag begint irstelling om drie Jircus Bavaria is van mgste Nederlandse yo gevormd door oer, i ietal Belgische en j._ circusfa- ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde drs. J.H. Boone is op zaterdag 28 mei aanwezig bij de presentatie van de nieuwe Beeldenroute door het centrum van Alphen. De presentatie heeft plaats om 16.30 uur in de ruimte van de kunstuitleen SBK-Rijnstreek aan de Sint Jorisstraat 4. De beel dend kunstenaar Frits Garenfeld zal voor deze ge legenheid een performance houden. Deelnemers aan de Beeldenroute zijn de kunstenaars Aart Schonk, Geer Steyn, Hans Blank, Hans van Eerd, Heieen Levano, Jan Snoeck, Jan Meefout, Jos van Vreeswijk, Karin Beek, Marco Goldenbeld, Peter Erftemeyer (foto), Pieter d'Hont, Rob Schreefel, Saskia Pfaeltzer en Trudi van den Berg. Een ten toonstelling van kleinplastiek van de deelnemende kunstenaars is tot 10 juni bij de kunstuitleen te zien. Peuterspeelzaal op speelterrein Bloemenschans VOORHOUT B en W van Voorhout willen de nieuwe peuterspeelzaal voor de wijk Oosthout bouwen op het speel- terreintje aan de Bloemenschans. Er is enige haast geboden, want de peuter speelzaal moet de kantine van voetbal vereniging Foreholte uiterlijk 1 maart 1989 verlaten. De tijdelijke speelzaal in de voetbalkantine is een dependance van de peuterspeelzaal in het Sociaal Educatief Centrum. Met de bouw van een nieuwe peuterspeelzaal in Oosthout zijn de problemen overigens niet opge lost. De wachtlijst blijven bestaan en wordt in een wijk met jonge gezinnen alleen maar groter, zo wordt aangeno men. De raadscommissie ruimtelijke or dening spreekt dinsdag 24 mei over de plannen van B en W. Hou-Vast viert 85-jarig jubileum ALPHEN AAN DEN RIJN De gymnastiekvereniging Hou-Vast in Alphen bestaat 85 jaar. Onder het motto „Hou- Vast reeds 85 jaar de vereni ging die bij je past" wordt het jubileum zaterdag 28 mei ge vierd met een uitvoering in sporthal De Arena in Alphen. Het programma omvat enkele demonstraties en optredens van jazzballetgroepen. Aanvang 19.00 uur. De zaal is een half uur eerder open. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor kinderen. Er geldt een maximum van een tientje per gezin. LEIDEN/DEN HAAG Een verbreding van Rijksweg A4 tus sen Leidschendam en Leiden tot twee maal drie rijstroken is no dig. Om niet later met extra kos ten te zitten, moet meteen ruimte worden geschapen voor een eventuele verbreding tot twee maal vier rijstroken. Dat bleek gisteren in de vergade ring van de provinciale staten commissie verkeer en vervoer. Ook wordt in principe een bijdra ge voor de extra kosten voor de verbreding van het viaduct in de S17 over de A4 toegezegd. Over geluidswerende maatregelen moet echter nog worden gepraat. Bij Leidschendammerhout is ge kozen voor een verbreding aan de westzijde, zodat de jachthaven aan de Meerburger Watering in tact kan blijven. Dat betekent wel enige aanpassing van het in richtingsplan. Langs de Vlietrarid wordt aan de oostzijde verbreed. Het is de bedoeling dat het ge deelte tussen Leiderdorp en Rijs wijk in 1990 wordt aangelegd, dat tussen Leidschendam en Leiden tussen 1989 en 1995 en dat tussen Leiden en Leiderdorp daarna. De A4 is de belangrijkste route tus sen Schiphol en Rotterdam en verbindt Nederland ook met het Europese achterland. Of het ver standig is bij aanleg ook al reke ning te houden met de hogesnel heidstrein (TGV) wordt nog be keken. Zoals bekend is de gemeente Zoe- terwoude tegenstander van de plannen de A4 in de richting van Zoeterwoude te verbreden. Zoe- terwoude wil dat de weg aan Leidse kant breder wordt ge maakt In de Bollen- n Bk is een gebrek aan met kennis van yoghu lutomatisering en van 3sterdisen die in de gezond- szorg kunnen wer- JE Verder begint ook arbeidsmarkt in de l&mty overspannen trek- He vertonen. Dat stelt (HHcteur C. van der Zwet 0H het arbeidsbureau schuw Bit gebrek aan ar- twijk: skrachten is mede eiding om op 31 mei i informatiedag te hou- voor vrouwen. Op Vrouwen markt is informatie a krijgen over banen *5 vrouwen, maar ook scholing, kinderop- - oni studiefinanciering, ^belastingen en het Het inschakelen van vrouwen in het arbeidsproces is volgens Van der Zwet steeds meer noodzakelijk. Gezien de be volkingsopbouw zullen er in de komende jaren steeds min der jongeren op de arbeids markt intreden waardoor de bevolking vergrijst. „Dit kan problematisch worden", ver telt Van der Zwet. „De voor spelling is dat de krapte op de arbeidsmarkt alleen maar toe neemt. We moeten dan ook de mogelijkheden creëren voor vrouwen om te werken en ze daar enthousiast voor ma ken". Op dit moment werkt 37 tot 38 procent van de vrouwen in Nederland. Juist door de ge spannen arbeidsmarkt, in de Bollenstreek is het werkloos heidscijfer maar vier procent, vond het arbeidsbureau Lisse het drie jaar geleden noodza kelijk potentieel nieuwe ar- beidsgroepen te zoeken. Dat gebeurde onder andere door een informatièdag voor vrou wen die op 31 mei voor de derde keer wordt gehouden. Van der Zwet: „In Zweden werkt 80 procent van de vrouwen. In Nederland is echter geen donder geregeld wat betreft de kinderopvang. Gelukkig begint de politiek weer wat belangstelling voor dit onderwerp te tonen. Dit kabinet heeft echter alleen wat maatregelen genomen in de belastingtechnische sfeer, maar echte opvang is er niet". Ook binnen veel bedrijven wordt, volgens Van der Zwet, niet voldoende rekening ge houden met vrouwen. „Ze hebben vaak moeite met aan gepaste werktijden. Er komt dan veel bij kijken als vrou wen willen werken". Op de informatiedag worden concrete vacatures aan de vrouwen aangeboden. Het ar beidsbureau heeft daarvoor bedrijven uit de regio aange schreven of ze nog vacatures hebben voor vrouwen. Daar zijn inmiddels enkele reacties op gekomen en er zijn baan tjes beschikbaar in de horeca, voor bejaardenhelpsters, voor docenten op een Mavo, als in- paksters en verkoopsters op afroepbasis. Het arbeidsbu reau verwacht dat tegen 31 mei nog meer banen beschik baar zijn. Verder kunnen de vrouwen de banen die al in de vacaturebank zitten, in zien. Traditioneel Van der Zwet: „Veel van de aangeboden werkzaamheden zijn de traditionele vrouwen beroepen. Dat heeft te maken met de nog steeds traditionele denkbeelden die bij werkge vers leven. En dat terwijl het opleidingsniveau van veel vrouwen die op de informa tiemarkt komen, erg hoog is. Het is zeker een gemiste kans voor werkgevers dat ze daar niet op inspringen". Toch denkt Van der Zwet dat ook vrouwen met een hoog oplei dingsniveau wel aan het werk kunnen worden geholpen. „Als vrouwen zich daadwer kelijk inschrijven als werk zoekende, worden ze indivi dueel begeleid waarbij wordt bekeken wat er moet gebeu ren om opnieuw te gaan wer ken. Dat leidt uiteindelijk wel tot succes. De helft van de vrouwen die zich vorig jaar aanmeldden, heeft uiteinde lijk een baan gevonden. In enkele gevallen gebeurde dat na een scholing die betaald en verzorgd werd door het ar beidsbureau". De banenmarkt op 31 mei in het arbeidsbureau Lisse, Heereweg 306, is toegankelijk tussen tien en vijf uur 's mid dags en 's avonds van zeven tot negen uur. Burgemeester Bruggeman krijgt gemeenteschild Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp (rechts) heeft gisteren het gemeenteschild van het Engelse Dorchester gekregen. Het schild werd hem overhandigd door een deputatie van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiderdorp. Deze vereniging was onlangs op bezoek in Dorchester en hadden de burgemeester van deze plaats verblijd met een gemeente schild van Leiderdorp. De vrouwen hadden het schild van Bruggeman meegekregen. De Engelse mayor had op zijn beurt aan de Leiderdorpse vrouwen een schild voor zijn Nederlandse collega meegegeven. Leiderdorp onderhoudt overigens geen speciale band met Dorchester. De Vereniging van Huisvrouwen bracht gisteren eerder op de dag al een bezoek aan het gemeentehuls van Lei derdorp. Aan wethouder mevrouw C. Huigen-van Boven werd het jubileumboek van de van de 20- jarige vereniging aangeboden. FOTO: WIM VAN NOORT -lu A °|EN AAN DEN Mevrouw N.J. staatssecre- oor onderwijs en aèiingïphaPPen' spreekt latdeiiBSag 24 juni tijdens 'J^Jianifestatie in Al- <indéi bij de afsluiting van 50Ci4 'e'plano'dwikkeling iiënsie de afdeling bouw- 30-14.: iek in het lager tech- ;K'J onderwijs. St. Eli! e 11.00-14 heeft zij opdracht ge- kl! om voor de 340 scholen erland met een dergelij- leling een model-afde- en fe an te ontwikkelen. Dit vorm en inhoud geven tot vijf differentiaties van ichniek: metselen en te- pi en, timmeren, fijnhout- de bi elmaken, stucadoor- en 14.1 technieken en schilder- Avoni 'erkingstechnieken. De manifestatie wordt van 9.30 tot 15.30 uur gehouden op de Christelijke Scholenge meenschap Bospark in Al phen. Bospark was één van de zes scholen met wie de Stich ting voor de Leerplanontwik keling (SLO) samen met twee andere instellingen nauw heeft samengewerkt voor het nieuwe plan. De heer J. Kam- minga, voorzitter van het KNOV, opent de bijeenkomst. Hii zal daarbij ingaan op het belang van een goede samen werking tussen het bedrijfs leven en het onderwijs. Tijdens de manifestatie worden verder enkele lezin gen gehouden, er is een expo sitie over de veranderingen die in de opleidingen worden doorgevoerd en de aangepaste praktijklokalen van het Bos park kunnen bezichtigd worden. (ADVERTENTIE) dan wel voor zijn courtage, wordt ons soms gevraagd. Heel veel, is dan - uiteraard - steevast ons antwoord. Een persoonlijke benadering staat daarbij voorop. Dat geldt zowèl als men via Eigen Haard een huis wil kopen als in het geval van verkoop. Vaak brengen wij zo koper en verkoper tot elkaar. En daar gaat het toch om, niet waar? Tb' Direktie J.N. lancel, -T"ir makelaar i.o.s. Bijscholingscursus metaalbe werkers Zestig medewer kers van het Alphense bedrijf Tèn Berge Coating Systems krijgen dinsdag 24 mei een certificaat nadat zij met succes een bijscholingscursus hebben gevolgd. De Stichting Oplei- dings- en Ontwikkelingsfonds voor het Metaalbewerkingsbe- drijf (OOM) heeft speciaal voor Ten Berge een cursus voor dit specialistische werk samengesteld die nu voor de eerste keer is gehouden. Voor lopig gaat het nog om een ex periment. 75 procent van de werknemers heeft aan de cur sus deelgenomen. De Stichting OOM vindt continue bijscho ling van medewerkers van metaalbewerkingsbedrijven noodzakelijk omdat er veel technologische vernieuwingen in deze sector plaatsvinden. LEIDSCHENDAM De Stichting Philadelphia Voorzieningen voor huisvesting van verstandelijk en meervoudig gehandicap ten wil in Leidschendam naast het bestaande gezinsvervangend tehuis Lienhorst een dependance voor zes personen vestigen. Bovendien zou in deze gemeente een project begeleid zelfstandig wonen voor zeven personen van de grond moeten komen. Een deel hiervan zou uit Lienhorst moeten komen. Lienhorst is een van de ruim 80 voorzieningen van de Stichting in ons land. Philadelphia (Grieks voor „broederliefde") hoopt op medewerking van de woningbouwverenigingen. Bij het beschik baar komen van flats zou het probleem van de wachtlijsten ge deeltelijk worden opgelost. Voor Leiderdorp en Alphen aan de Riin staan de komende jaren enkele gezinshuizen gepland. Der gelijke huizen zijn bestemd voor kinderen van nul tot ongeveer twintig jaar die 24-uurs zorg nodig hebben. Deze kinderen worden opgenomen in een normale gezinssituatie waarin naast de ouders met eigen kind(eren) maximaal vier geestelijk gehan dicapte kinderen worden opgenomen. De ouders zouden voor deze kinderen de pleegouder-functie moeten vervullen terwijl een van hen als part-timer in dienst van de stichting moet zijn. Het gezinshuis komt naast een woonvoorziening zodat de pleeg ouders gebruik kunnen maken van de deskundigen die ernaast wonen. Verder is in de planning voor de komende twee jaar nog een uitbreiding opgenomen van het dagcentrum Nieuw Buiten zorg in Leiderdorp. Kinderen die nog thuis verblijven kunnen dan deelnemen aan de dagactiviteiten in Nieuw Buitenzorg. De Stichting Philadelphia wil hiermee in Zuid-Holland een con structieve bijdrage leveren aan de invulling van de „Zorg op maat"-gedachte. BURGERLIJKE STAND BOMENROUTE DOOR WASSENAAR WASSENAAR Negenen veertig bomen zijn opgenomen in de bomenroute die is uitge zet in Wassenaar. De route is een jubileumcadeau van de Vereniging Vrienden van Wassenaar aan de gemeente Wassenaar. Dit geschenk werd in mei 1987 toegezegd tijdens de viering van het 20-jarig be staan. Burgemeester P.H. Schoute heeft het vandaag in ontvangst genomen. De 49 bo men worden gemarkeerd met een in de stoep opgenomen te gel waarin de naam van de boom is aangebracht. De bo menroute is samengesteld door het hoofd van de afdeling groenvoorzieningen W. West geest en mevrouw M. Edelma. Bij de route hoort een folder, samengesteld door de heren H. Bours err R. Quack, waarin naast de wandelroute iedere boom staat beschreven. Onder redactie van Ton Pieters :s! IRNROOSJE: „Naar een beeldhouwwerk van L.Sussmann- -gjl. „Nabij Maastricht, even over de Nederlandsche grens, stortte op 15 Mei de Muizen berg in, hetgeen aan enkele arbeiders van de ondergrond- sche Champignonkweekerij het leven kostte, terwijl meer deren zwaar gewond wer den", aldus meldde het „Geïl lustreerd Zondagsblad" op za terdag 22 mei 1926. Waar schijnlijk omdat het hier geen Nederlanders betrof werd het S' liste aantal slachtoffers over et hoofd gezien. Op een foto was te zien „hoe er gaten en kloven" waren gevallen in het bouwland boven op de berg. Dat krijg je als je onder gronds champignons gaat kweken. Vervolgens schilderde het Zondagsblad „Chineesche Ze den". Nou nou, dat was me wat. „Geen volk ter wereld is zoo uitgeslapen in het beden ken van grove en fijne pijni gingen als de inwoners van net Hemelsche Rijk", zo wist het Zondagsblad van horen zeggen. „Ziehier een fraaie straf, die zeker bij ons, de zachtzinnige Chineezen van Europa, weinig sympathie zal vinden. De straf van de kooi, aldus noemt de hemelrijksche Code Pénal dit wreede volks vermaak. DEKEN ZONDAG: „Een vroolijk groepje uit een voordracht, gegeven bij gelegenheid van het pastoraatjubilé van den Hoog Eerw.Heer Zondag, Deken en pastoor van Vogelenzang". De ongelukkige misdadiger, die eerst voor een zeer om koopbare en zeer lichtzinnig veroordeelende rechtbank zijn straf heeft hooren afkon digen, wordt gebracht in een kooi van zware bamboestaven in een straat of op een markt. Boven in deze kooi bevindt zich een ring, waaraan 's mans staart, de lange vlecht op 't kruintje van zijn bol be vestigd wordt in dier voege, dat hij slechts even met de punt zijner voeten den grond bereiken kan, zonder daarop te rusten. Hij hangt dus feite lijk aan zijn vlecht, en dit is getuige het spreekwoord: ,,'t Is of ik bij m'n haren naar den balk getrokken word, een allerpijnlijkste gewaarwor ding. Niet zelden gebeurt het, dat de ongelukkige door de vree- selijke pijnen krankzinnig wordt. Het behoeft dus geen betoog, dat het strafwetboek wel een weinig de zwakste zij de der Chineesche beschaving is". Enfin, het Zondagsblad sprak er vrij luchtig over. tes: „Bezoeker: „En waar dacht-ie aan, toen u door de lucht ge slingerd werd, na het onge luk?" De oude mevrouw Snip: „Aan de slordige manier waarop mijn schoondochter altijd brood snijdt en dat het er niet naar uitzag, dat ik nog eens de kans zou krijgen, haar dat onder de neus te wrijven". „Een heer heeft in een restau rant aan zijn vrouw de spijs kaart laten lezen om haar een keuze te laten doen voor het diner. „Riz de veau a l'impé- ratricewat is dat eigenlijk?", Vraagt mevrouw. „Weet je dat niet!?", roept mijnheer. „Dat is de lach van een kalf tegen de keizerin!" „Meneer Gladjens: „Je vrouw, m'n waarde Tobber, heeft zoo'n zacht-vloeiende stem". Meneer Tobber: „Ja, maar het is zoo moeilijk dien vloed te stuiten". „Ja, kijk eens, je moet niet bij mij om troost Komen, je kon toch warempel weten, dat je wat overkomen zou, als je vijf dagen van de week hier in huis rondscharrelt!" „Een neger bracht zijn ouden vriend een bezoek en was verrast dezen aan te treffen in een wiegstoel. Het viel hem op, dat zijn vriend niet alleen bleef zitten, maar dat hij te vens onafgebroken voort ging te wiegen. „Je bent toch niet ziek?", vroeg hij zijn vriend. Er was een oogenblik stilte. Toen sprak de vriend: „Nee hoor, gelukkig niet!" „Maar waarom zit je zoo te wiegen?" „Dat zal ik je vertellen. Ik heb een nieuw horloge ge kocht en als ik nu ophoud met wiegen, blijft dat uur werk staan!" „Vrouw Jaspers: „Zeg mij toch eens, mijnheer de burge meester, waarom u mij bij deze inkwartiering weder zulk een grooten en sterken grenadier op den hals hebt geschoven, terwijl mijn buur man een kleinen en zwakken „Heereboer: „Dus jij wou 'n baantje hè, om weer aan 't werk te komen?" Sollicitant: ,,Hoo hoo, ik zei 'n baantje. Van werk heb ik niet gespro ken". trompetter in kwartier gekre gen heeft?" Burgemeester: „Daarvoor bestaat een goede reden, vrouwtje. Zie, bij u kunnen alleen bijzonder ster ke en krachtige lieden inge kwartierd worden, en wel, omdat zwakke bepaald den hongerdood zouden sterven". „Toen ik u mijn horloge bracht om het te maken, liep het iederen dag een half uur achter, en nu ik het van u te rug heb, loopt het een half uur per dag voor!" Horloge maker: „O, maar daar hoeft u zich niet ongerust over te ma ken; het probeert eerst den verloren tijd in te halen!" PORTRET: „Maarschalk Pll- soedski, de leider van den op stand in Polen". De Polen kunnen er wat van.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15