STAD OMGEVING rWoonwagencentrum op hoek - Rijndijk en Dobbedreef X leidócQowumt m] m Perfect verloop van restauratie Pesthuis WEEK EINDE Slimme EHBO-kit LT) ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 13 DE ercultureel buurtfeest or bewoners Slaaghwijk Een intercultureel buurtfeest wordt woensdag 1 juni den in de Slaaghwijk. Van 8.45 tot 24.00 uur worden voor jjkbewoners activiteiten georganiseerd waardoor zij kennis n maken met andere culturen. dste leerlingen van de basisscholen aan het Valkenpad bren- bezoek aan het Museon in Den Haag waar zij lessen krij- verschillende landen. Voor de andere groepen speelt the- ïapsigaar op het schoolplein, 's Middags is een tentoonstel zien over verschillende cuturen, er is een kindervrijmarkt, ringkussen en een optreden van een Turkse dansgroep. ).00 tot 20.00 uur wordt een straatvoetbaltoernooi gehouden grasveld tussen de Ravenhorst en het Ravenpad. Bij de sloot is dan een viswedstrijd. indoestaanse Vrouwen Muziekgroep treedt van 20.00 tot ur en van 22.00 tot 22.30 uur op in de grote zaal van buurt- Zoekactie na overval De Leidse politie heeft gisteren een uitvoerige zoekactie gehouden in de omgeving van de Opaalstraat nadat daar 's morgens een geld transport was overvallen. Deze activiteiten hebben nog geen spoor van de daders opge leverd. Ook heeft nog geen enkele getuige van de overval zich bij de Leidse politie gemeld. De politie verzoekt alsnog getuigen zich te melden. Over de omvang van de buit worden nog geen mededelingen verstrekt. Wel Is al vrij snel de vluchtauto, een donkerblauwe Mazda, teruggevonden op het Romeroplein (zie foto). Volgens de politiewoordvoerder was die wa gen eerder in Amsterdam gestolen. De overval werd gepleegd toen de geldloper een cassette naar binnen wilde brengen. Hij werd door twee mannen onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen die af te geven. De overvallers vluchtten daarna met de gestolen Mazda rich ting Turkooislaan. FOTO: WIM VAN NOORT Gewijzigd programma Collegium Musicum LEIDEN Het programma van het voorjaarscon- cert van Collegi um Musicum op 29 mei om 14.30 uur in de Stads gehoorzaal is ge wijzigd. Het luidt nu: Peer Gynt Suite (E. Grieg), Vier Psalmen (E. Grieg) en Dona nobis pacem (R. Vaughan Willi ams). Terrasboten hoeven deze zomer niet weg LEIDEN De terrasboten aan de Oude Singel en voor de Hoogstraat mogen daar blijven liggen tot 3 oktober. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren besloten. Op grond van een nota die voor 1 december gereed moet zijn, zal de gemeente besluiten over de toekomst van de drijvende terrassen. Dit jaar mogen in elk geval geen nieuwe terrasboten in gebruik worden genomen. Enige maanden geleden besloot de gemeente geen vergunning te verlenen aan caféhouder D. Wansink, eigenaar van de terras- boot aan de Oude Singel. Volgens de gemeente pastte het drij vende terras niet in het stadsbeeld. Wansink ging tegen dat be sluit in beroep bij de Raad van State en diende een schorsings- verzoek in tegen de weigering van de vergunning. Gistermiddag bleek tijdens de zitting dat het college had besloten in elk geval tot 3 oktober de exploitatie van de twee terrasboten voorlopig toe te staan. Voorzitter mr. De Kruyff van de afdeling recht spraak van de Raad van State vroeg of Wansink zijn schorsings- verzoek wilde intrekken, nu er niet meer sprake was van een spoedeisend belang. Wansink zei zijn verzoek te handhaven. Dinsdag wordt uitspraak gedaan. wmmm ima JEMEENTE KIEST NIEUWE LOKATIE nport ilangr opa ap ïkan 3IDEN De gemeen- wil een woonwagen- ntrum met dertien ndplaatsen inrichten de hoek van de Rijn- li en de Dobbedreef, genover de fabriek n Schrama. Voor deze iuwe lokatie in de jvenshof is gekozen ïdat er in de directe igeving nog geen wo ngen staan. Het besluit in het college van bur- imeester en wethou- betekent dat er en centra worden in richt in het wijkpark ssen de Rijndijk, de jkhoflaan en de Anne ankweg en op het ik grond op de hoek en de Betty van Niftrikweg. Omwonenden maakten veel bezwaren tegen de komst van woonwagencentra op die plekken, en vonden dat de gemeente beter kon kie zen voor een lokatie waar in de directe nabijheid nog geen huizen staan. „Toe komstige bewoners kunnen dan kiezen of ze al dan niet in de buurt van het centrum willen wonen", zo was de mening van de omwonen den. De gemeente heeft die opmerking ter harte geno men en een nieuwe lokatie aangewezen. Tegenover het te bouwen kamp staat het gebouw van veevoerderfa- briek Schrama, dat door de gemeente is aangekocht. Op dat terrein wordt een appar tementencomplex gebouwd. voor totaal dertig woonwa gens komen. Het grote cen trum aan het Trekvaartplein moet terug van 70 naar 40 plaatsen. Het Rijk wil eigen lijk dat dat grote woonwa gencentrum helemaal ver dwijnt, omdat het te ver van woonwijken af ligt. De pro vincie steunt echter het plan van de gemeente Leiden, die hoopt dat ook het Rijk over stag zal gaan. De bewoners van het Trek vaartplein willen het liefst dat dat kamp gehandhaafd blijft, maar als die wens on haalbaar blijkt, zijn zij be reid zich elders in de stad te vestigen. Ze lieten eerder weten het meest te voelen voor de lokatie bij de Betty van Niftrikweg maar de ge meente denkt dat de woon wagenbewoners ook geen problemen zullen hebben met de nieuwe lokatie. Boerenstal Verwacht wordt dat snel met de inrichting van het kleine kamp kan worden be gonnen. Op het terrein staat een boerenstal die eigendom is van de gemeente en die wordt gebruikt door vereni gingen. „Het gebruik zal ge makkelijk kunnen worden beëindigd", aldus de ge meente. Ook het wijzigen van het bestemmingsplan brengt volgens de gemeente geen problemen met zich mee omdat „slechts de be stemming woongebied hoeft te worden vervangen door de aanverwante bestemming van woonwagenlokatie". Wel moet een procedure bij de provincie worden ge volgd omdat de geluidhinder van het spoorwegverkeer op de gekozen lokatie hoger is dan de maximale waarde van zestig decibel. De bedoe ling is echter dat in de toe komst een scherm langs de spoorlijn wordt geplaatst. Volgens het college hebben de provincie Zuid-Holland en de Hoofdingenieur-direc teur voor de volkshuisves ting in principe ingestemd met de lokatie zodat ver wacht kan worden dat het kamp voor subsidie in aan merking komt. De bewoners van de Ste venshof en van de Rijndijk- buurt zijn gisteren geïnfor meerd over het collegebe- sluit, dat maandag 6 juni zal worden besproken in een gemeenschappelijke verga dering van de raadscommis sies voor ruimtelijke orde ning en voor sociale zaken. Die vergadering begint om 20.00 uur in de raadszaal van het Stadhuis. !N De Kamer van andel houdt met het Re- Instituut voor het Mid- Startersavonden voor jonge ondernemers n Kleinbedrijf en het id van Nederlandse On- tningen dit jaar een se- irsavonden. De eerste in deze reeks wordt gehouden de Kamer aan de Stationsweg dinsdag 31 mei van 20.00 tot 41 in Leiden. Tijdens deze bij- 23.00 uur in het gebouw van eenkomst praten deskundige marketing, financiering en vergunningen. De deelname is kosteloos. Een programma en een aanmeldingsformulier is te verkrijgen bij de afdeling Handelsvoorlichting van de zoals ondérnemeningsplan, Kamer, tel. 071-250500. «M iragen: ia van Bohemen, is van Herpen en Evelein. "gel h ng in If. fv ering ering (1) Joop Walenkamp toch. ene moment is de voor- van het CDA de gebeten I, enkele dagen later de irde held. Want slechts dagen nadat hij door A en Links Leiden onge- met de grond gelijk was aakt, omdat hij die partij- leschuldigt van vriendjes- iek bij het benoemen ambtenaren, omarmen Iracties hem in het open bij de presentatie van nieuw voorstel over de istraat. r, Bredero zei het al, het verkeren. Wie er in de iek zelf niet uitkomt, kt graag gebruik van het atief van een ander. Be ide ruzies worden dan i, heel pragmatisch, ver- n. Het was PvdA, Links len en D66, goed voor 21 Is, duidelijk dat het voor- van het college het wel niet zou kunnen halen, i en VVD (16 zetels) zou- immers tegen stemmen, pel dat kleine verschil het gevaar dat raadsle door omstandigheden naar de beslissende iming kunnen komen en aat eens om je heen kij- of er niets iets te regelen 'ies op dat moment rin- e de telefoon bij PvdA- tievoorzitter Marietje van Molen. „Joop, ben jij riep zij enigszins verrast toen zij het zuidelijke ac- t van de CDA-voorman kende. „Ja Marietje. Ik k dat wij toch nog eens iten praten over de Bree- Jt. Want ik heb het idee we minder ver van el- f af zitten dan op het eer- gezicht lijkt". •kering (2) gezegd, zo gedaan. Snel amelde Marietje coalitie- oot Links Leiden en D66 - de VVD wilde er weer weinig van weten en ien drie weken was de beklonken. „Er heerste juichstemming in het se kamp", aldus de zeer b.Joaasde Joop in een toe lichting op deze toch wel zeer verrassende wending. „Blijk baar waren ze het in die frac ties onderling nog steeds niet eens. Er was alleen nog iets nodig om de impasse te door breken". Had Joop drie bijeenkomsten nodig om PvdA, D66 en Links Leiden te overtuigen, met verkeersspecialist Lau rens Beijen van de PvdA was hij zelfs in vijf minuten rond toen de Witte Singel ter spra ke kwam. „Toch wel grappig. Vroeger was de aanleg van verkeerssluizen politiek abso luut onbespreekbaar. Het col legevoorstel rept niet eens over de Witte Singel. Maar met Laurens had ik de ge wenste maatregelen binnen de kortste keren op papier", lacht Joop achteraf. Voor de verandering heeft Joop nu dus eens een schou derklopje verdiend van zijn opponenten ter linker zijde en zich meteen aangediend als een man waar heel goed mee te praten valt. „Dat is nog eens andere koek dan dat gezeur over rooie ambte naren", moeten zij tevreden hebben geconstateerd. En be driegt de schijn of heeft het CDA zich met deze manoeu vre inderdaad aangediend als een welkome plaatsvervan ger in het college van de VVD? De weg naar een plaats aan de andere kant van de tafel wordt steeds korter voor Joop nu de libe ralen vaker tegen, dan vóór een collegevoorstel stemmen. De verkering staat steeds meer op gespannen voet. Vrij naar Bredero: het kan verke ren, maar ook uitgaan. Tuinieren (1) De afgelopen maanden zijn er in de verschillende wijken in Leiden hoorzittingen ge houden over de nota „Bou wen in bestaande wijken". Dit is een inmiddels beruchte nota die menig Leidenaar de stuipen op het lijf heeft ge jaagd. In de nota worden mo gelijke lokaties in het groen genoemd om huizen te bou wen, zodat er iets aan de wo ningnood in Leiden, met in middels 9000 woningzoeken den, kan worden gedaan. De eerste hoorzitting trok een ongekend groot aantal mensen die zich zorgen maakte om de bouw van hui zen op de groene plekken in hun wijk. Dat de wethouders Dick Tesselaar en Jit Peters zoveel betrokkenheid van de Leidenaars niet hadden ver wacht, bleek pas toen die hoorzitting niet kon door gaan omdat de zaal te klein was. De bijeenkomst werd verzet naar een volgende da tum en een grotere ruimte werd hiervoor gehuurd. Veelal vonden de hoorzittin gen plaats in kerken. In de vaak overvolle kerke- Bejaardencontainer Bewoners van het Koudekerkse bejaardentehuis Rhijndael worden komend najaar in containers ondergebracht. In afwachting van de sloop en herbouw van hun bejaardencentrum moeten de bejaarden anderhalf jaar in een dergelijke schoenendoos wonen. In de tuin van Rhijndael is zo'n wisselwoning neergezet, zodat de bejaarden een indruk kunnen krijgen van de ruimte waarin zij vanaf oktober wonen en alvast aan het idee kunnen wennen. Je zou het niet zeggen, maar deze kist bestaat uit een halletje, een woongedeelte, een keuken en toiletruimte. De „porta cabines" worden aaneengesloten geplaatst op het dan voormalige hoofdveld van voetbalvereniging Koude kerk aan de Kerklaan. De daar aanwezige kantine zal gebruikt worden als centrale keuken. Geko zen is voor containers omdat het niet haalbaar bleek de mensen in andere bejaardentehuizen in de regio onder te brengen. Voor de containerbewoners is het te hopen dat de zomer van 1989 er een zonder veel zon is. Anders heeft Koudekerk straks wel een nieuwe bejaardenhuis, maar geen bewoners. FOTO: WIM VAN NOORT lijke ruimtes laaiden de ge moederen hoog op. Deze week leek het of veel emoties waren opgekropt om tijdens de laatste bijeenkomst, voor de wijken het Noorderkwar tier en De Kooi, tot uitbar sting te komen. Beide wet houders kregen het zwaar te verduren en de verwensin gen aan het adres van de heren waren niet van de lucht. Vooral Tesselaar moest het ontgelden. Hij zou in zijn beginjaren in de Leidse poli tiek op een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Tuinders met de hand op zijn hart hebben beloofd, dat de volkstuinen in Leiden-Noord een permanent karakter had den. Nu worden wellicht en kele volkstuinen opgeofferd voor de bouw van woningen. Dat de eigenaren van deze tuinen de vroegere beloften niet vergeten waren, bleek tijdens de hoorzitting. Veel tuinders hadden Tesselaar al tijd als hun „grote vriend" beschouwd. Nu haakte hij als zodanig af en de scheldkan- nonades van teleurgestelde tuinders waren niet van de lucht. Het werd op deze ma- nief een chaotisch slot van de zesde en laatste hoorzitting. Tuinieren (2) Uit de emotionele reacties, die overigens niet alleen deze week maar -wat minder fel- ook tijdens andere hoorzittin gen te horen waren, mogen de wethouders nu hun con clusies gaan trekken. In elk geval is duidelijk dat vele lo katies die door de wethou ders werden aangedragen bij voorbaat op verzet stuiten. Volgens de omwonenden is de strijd ook na de zittingen nog niet voorbij. „We blijven de strijd aanbinden om ons groen te behouden", werd door veel Leidenaars her haaldelijk naar voren ge bracht. Wel is de directe confrontatie tussen wethouders en de buurtbewoners voorbij. De burgerij ging tijdens de bij eenkomsten een open en rechtstreekse benadering niet uit te weg. Of de beide soms wat regentesk opererende wethouders dat ook hebben gedaan, is nog maar de vraag. Tijdens de hoorzittingen bleek in elk geval herhaalde lijk dat er aan de betrouw baarheid van de bestuurders op Éijn minst wordt getwij feld. „Je kunt ze niet meer op hun woord geloven. En wat is dan nog inspraak", waren opmerkingen na de laatste hoorzitting. Het lijkt er daarbij op dat met name Dick Tesselaar bij de lokatiekeuze de weerstand van de volkstuinders, toch horend tot de achterban van zijn partij, heeft onderschat. De mannen met groene vin gers laten zich niet zomaar inpakken. Ook niet door hun „grote vriend" Tesselaar. „Tuinieren is immers niet slechts het kweken van een plantje", aldus een tuinder tijdens de laatste hoorzitting. Kloof (1) De openbare basisscholen Oudenhof en De Springplank in Oegstgeest staan nog geen 350 meter van elkaar, maar toch gaapt er een onmetelijke kloof tussen die twee. Hoe diep die wel is, werd deze week duidelijk in een verga dering van de gemeentelijke commissie onderwijs. Daarin werd besproken of het moge lijk is dat de Oudenhofschool voorlopig kinderen van De Springplank opvangt. De Springplank puilt uit, ter wijl .-De Oudenhof ruimte over heeft. De Springplank zit zo vol omdat er veel leer lingen uit de nieuwbouwwijk Haaswijk hun lessen volgen. In de toekomst verhuist de school naar Haaswijk en zijn de ruimteproblemen voorbij. Tot die tijd moet er echter een oplossing worden gevon den. Bij De Springplank kun nen noodlokalen worden ge bouwd, maar het is goedko per dat enkele lege lokalen van de Oudenhofschool in gebruik worden genomen. De medezeggenschapsraad van de Oudenhofschool voelt daar echter niets voor. „Er komen dan kinderen van verschillend allooi op één school", zo liet een woord voerster van de medezegen- schapsraad op enigszins be kakte toon in de commissie weten. Zij liet daarbij wijse lijk in het midden wie van minder allooi zou zijn, maar de leden van de onderwijs commissie ontstaken niettemin in grote woede over de in hun ogen dicrimi- nerende opmerking. Wie Oegstgeest kent, weet waarom. Op de Oudenhof school zitten veel kinderen uit de Oegstgeester villala nen. Die zouden in contact komen met kinderen uit dat ordinaire Haaswijk. En dat moet worden voorkomen, want in die wijk, stel je eens voor, daar wordt ook sociale woningbouw gepleegd. Zo ongeveer moet de uit ouders bestaande medezeggen schapsraad denken. Maar toch... de ouders hebben ei genlijk wel gelijk met het weigeren van kinderen van De Springplank. Je kunt het de kinderen toch niet aan doen ze op een school te plaatsen waar kennelijk zo'n zieke mentaliteit heerst. De restauratie van het Pesthuis verloopt perfect. De werkzaam heden liggen precies op schema en de kosten worden niet over schreden. Dat zei de Warmond- se architect Bob van Beek gis termiddag bij het bereiken van het hoogste punt van het casco. Dat werd gevierd met het hijsen van een vlag door wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) en de heer Van Zijl van aanne mingsbedrijf Woerden. Minister L.C. Brinkman zette vorig jaar op 27 augustus de eerste stap (in een bak cement) voor de restauratie. De restauratie van het casco is naar verwachting in augustus 1989 klaar. De kosten bedragen 6 miljoen gulden. De gemeente draagt hierin 1,3 miljoen gulden bij. Volgens Van Beek verkeert het Pesthuis gezien het achter stallige onderhoud in het verle den in goede staat. De oude muren kunnen zelfs blijven staan. Het houtwerk is er wel slecht aan toe. Kozijnen en dak spanten worden vervangen. In augustus 1989 neemt het rijk het werk over. In 1992 wordt de Nationaal Natuurhistorische Presentatie in het Pesthuis ge vestigd. FOTO: WIM VAN NOORT Afsluiting marktterrein nog piet rond LEIDEN De plannen van de gemeente om het marktterrein op verschil lende plaatsen af te slui ten, stuit nog op kritiek van omwonenden. Voor namelijk bedrijven die in en rond de Nieuwstraat zijn gevestigd zijn het niet met de plannen eens, zo als een loodgietersbedrijf in de Beschuitsteeg en een garagebedrijf in de Nieuwstraat. Zij vrezen dat de afsluiting de toegang van onder andere vrachtauto's belemmert, waarvan de bedrijfswerk- zaamheden hinder onder vinden. Dinsdagavond 24 mei is er vanaf 20.00 uur een informa tiebijeenkomst in de grote zaal van de Burchtsociëteit voor de bewoners van Pancras-West. Daar zal bekeken worden of de afsluiting, zoals de gemeen te die voorstelt, binnenkort kan worden ingevoerd. Ook zal er worden gesproken over de ervaring met het parkeer- vergunningenstelsel in de wijk. Volgens de plannen van de ge meente zal het marktterrein tijdens de markturen van 7.00 tot 17.00 uur en tijdens schoon- maakwerkzaamheden daarna, niet bereikbaar zijn voor (vracht)auto's. Deze afsluiting wordt ingesteld om te voorko men dat er hinderlijk verkeer over het marktterrein rijdt. Vooral de schoonmakers van het terrein hadden veel last van auto's die hen hinderden tijdens hun werkzaamheden. Op woensdag zullen daarom mogelijk paaltjes worden ge- Klaatst op de Aalmarkt ter oogte van de Waag, op de Vismarkt bij de Koornbrug, in de Beschuitsteeg bij de Nieuwe Rijn, in de Nieuwstraat bij de Hooglandsekerkgracht en op de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Gangetje. Op zaterdag zal dan de Aalmarkt eveneens af gesloten worden ter hoogte van de Waag. Die dag staan er mogelijk ook paaltjes in de Koornbrugsteeg bij de Bree- straat, op.de Botermarkt en de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Gangetje, in de Beschuit steeg bij de Nieuwe Rijn en in de Nieuwstraat bij de Hoog landsekerkgracht. Overwogen wordt om op de Hooglandse kerkgracht ter hoogte van de Moriaansteeg en in de Nieuw straat bij de Hartesteeg/Mid delweg ook paaltjes te plaat- Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 1 Naam: Adres: Postcode/plaatse 'Telefoon- (voor controle [Deze ontvangt de krant de eentetwee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 D kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar. Naam' Adres: Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag j ftzidóeSomcmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13