lardei j laakt ^doreren van ?oach Selinger an Lendl maakt van ritueel koude oorlog OLAND GARROS 1 voetballerlei <3 BUDD ZZpQRT CeklóeSoiWCMit ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA+1 I München door ziin grote Ir fans uitgebreid bejubeld, volgend seizoen bij het ailf ijjse Racing achthonderd- Hoon c§fer>d gulden opstrijken. nn/iflftiï aardige beloning derhal- Haar nog meer, veel meer (want de Belg moet nog belasting betalen), krijgt f'fs huidige clubgenoot An- Brehme in Italië. Breh- tvangt namelijk een mil- netto per jaar. De mid- ■elder wil de naam van nieuwe baas weliswaar niet prijsgeven, maar vol gens de insiders treedt hij in dienst bij Inter in Milaan. Fans overtuigen Karlheinz Förster Twee weken geleden was de overgang van Karlheinz För ster van Olympique Marseille naar Xamax Neuchatel om daar de rol van Uli Stielike over te nemen nog een kwes tie van tijd. Alleen de handte kening stond immers nog niet onder het contract, maar ver der leek alles geregeld te zijn. De fans van Marseille verza melden echter zich voor het huis van Förster om hem over Andreas Brehme gaat in Italië een miljoen gul den per jaar verdienen. FOTO: AP te halen op het besluit terug te komen en alle Zwitserse Fran ken blijken opeens niet meer zo'n aantrekkingskracht te hebben. Förster blijft dus nog een jaar onder de Franse zon. Andersen volgt Smolarek op Eintracht Frankfurt heeft de Deen Jörn Andersen overge nomen van FC Nürnberg. De 25-jarige Deense international is aangetrokken als vervanger van Wlodzimierz Smolarek, die in het nieuwe seizoen voor Feyenoord zal uitkomen. Ein tracht betaalde voor de Deense aanvaller een half miljoen mark, ruim 550.000 gulden. Andersen is, naast Lajos Deta- ri (Hon) de tweede buitenlan der in het Frankfurter elftal. Clough blijft Brian Clough blijft nog min stens twee seizoenen oefen- meester van Nottingham Fo rest. De 53-jarige trainer, die ook kandidaat was voor de functie van bondscoach van Wales, tekende maandag een nieuw contract. Gmoch neemt Libregts plaatsin bijPiraus De Pool Jacek Gmoch, die on danks het behalen van de Griekse titel bij Larissa mocht opstappen, heeft een driejarig contract getekend bij Olimpia- kos Pirëus. De voormalige Poolse bondscoach wordt de opvolger van Thijs Libregts. De aanstaande Nederlandse bondscoach werd in februari bij Pirëus ontslagen. Duitse clubs willen drie punten voor winnaar Uit een enquete van het West- duitse persbureau DP A is ge bleken dat veertien van de achttien voetbalclubs uit de Bundesliga voorstander zijn van het invoeren van het En gelse systeem, waarbij de win naar drie in plaats van twee punten per wedstrijd krijgt. De verenigingen, uiterst veront rust over de sterke afname van de publieke belangstel ling, hopen dat het spel hier door aanvallender en specta culairder wordt. Dit seizoen namen de toeschouwersaantal len bij de wedstrijden opnieuw af, nu met drie procent. 10 min. lol I Vraag j rs 5WIJK „Nog één vreselijk vlammen", volleyballer Jan 385-43! xieij zich ten doel ge- pmgs, hi- Na komend seizoen ■de 28-jarige Rijswijker, ruim honderd keer ;wam voor het Neder- Hs team, een punt ach- een vierjarige carrière je Italiaanse volleybal- >6400>Petitie- Vorige week |d hij in Nederland ge teerd aan een slepende jelblessure en aan de •avond van zijn ver- naar Italië waar con- |tbesprekingen hem ihten, praat Clardeij het Nederlands team ooral over het maken keuzes. Clardeii vertrok uit Ne- and in netzelfde jaar, dat Amerikaanse volleybal- lessor" Arie Selinger er ar de. Het Nederlands he- lam was in 1985 tijdens Europees kampioenschap f eigen publiek op bescha- pe wijze afgegaan en Star- peler Clardeij had het Iwel gezien. Hij had in Ne- fcnd op volleybalgebied I meer te leren en vertrok jvriendin Hanna Sevenster J volleybalmekka Italië, "pt eerste jaar volleybalden woonden Clardeij en Se tter in Turijn. Hoewel To- lop sportief gebied bracht ■op Clardeij hoopte, ver tien ze het jaar erna naar Jcia, bij Milaan, omdat die ■juriste Sevenster aan een I zou kunnen helpen. Niets echter minder waar en wee jaar niets-doen sloot Jnster haar buitenlandse ■tuur af. Ze kreeg bij de lse rechtenfaculteit een baan als wetenschappelijk me dewerkster aangeboden en sinds het begin van het afgelo pen volleybalseizoen wonen Clardeij en zijn vriendin apart. Sukkelen De tweede helft van Clardeij's derde Italiaanse seizoen ver liep allerminst voorspoedig. Hij sukkelde eigenlijk al twee jaar met een enkelblessure, maar vanaf december kon Clardeij eigenlijk met goed fatsoen geen wedstrijd meer spelen. De buitenlander in Ita liaanse dienst kon echter in het veld niet worden gemist en Clardeij móest spelen, des noods op één been. Dat ene ge zonde been begaf het dus uit eindelijk ook: Clardeij scheur de ziin kuitspier. Met een dub bele blessure begon de Rijswij ker aan de play offs, waarbij hij het clubbestuur liet weten dat zo gauw het gedaan was met de kampioenskansen, hij zich in Nederland zou laten opereren. Wat de Italianen, die zich steeds hadden verzet tegen een operatie, wel moes ten slikken. Vorige week verwijderde dok ter Prakke in Papendal een stuk overtollig bot dat „ont staan" was door meer blessu res en waardoor de enkel ei genlijk constant ontstoken was geweest. Uiteindelijk bleek het een zeer kleine ingreep, zeer tot de geruststelling van de president van Brescia, die al verscheidene keren telefo nisch informeerde naar de ge zondheid van Clardeij. „Bovendien had hij gevraagd of ik enkele spelers van de Nederlandse selectie wilde polsen of ze geïnteresseerd waren in Italië", vertelt Clar deij. „Maar dat zijn ze niet. Ze verkiezen voorlopig het natio naal belang boven hun eigen belang. Ik heb destijds voor mezelf gekozen. Gekozen voor de uitdaging mee te draaien in de sterkste competitie, voor het werken aan mijn maat schappelijke toekomst. Met het geld dat ik hier in vier jaar verdien, zou ik vijftien jaar in Nederland kunnen leven. Bo vendien wil ik ook volgend seizoen naast het volleybal praktiserend fysiothereut blij ven, wat betekent dat ik daar na in Nederland een redelijke kans van slagen heb". Uitgevolleybald „Ik ben bang dat de spelers van het Nederlands team niet beseffen wat ze, maatschappe lijk gezien, weggooien. Straks zijn ze dertig, uitgevolleybald, en dan? Dan is het maar te ho pen dat de sponsor ze nog der tig jaar achter de lopende band kan gebruiken. Maar ook de spelers van het nationale team hebben een keuze gemaakt. En dat bewonder ik toch; dat ze het belang van Nederland, het Oranje-Boven, laten voor gaan". Ook de Nederlandse volleybal- bond maakte dit jaar een keu ze, door de spelers van de Ne derlandse selectie vrij te stel len van competitieverplichtin gen. „Terecht", vindt Clardeij. „De competitie is, en was ook in mijn tijd al, oninteressant voor topspelers. Door deze constructie kiest de bond kiest vóór het nationale team en té gen de competitie. Want het argument dat de competitie door de kleinere krachtsver schillen interessanter wordt, is de grootste onzin die ik ge hoord heb. Ik ga toch niet naar een wedstrijd van de da mes vierde klasse recreanten kijken omdat de rally's daar twintig minuten duren? Ik wil harde klappen zien en hoge sprongen. Krijg ik die niet te .zien, dan ga ik niet meer naar wedstrijden kijken. Deze opzet Na twee jaar blessureleed kunnen de krukken weg; Jan Clardeij is fit en klaar voor zijn laatste jaar Italië. FOTO: CEES VERKERK Hoewel het Nederlandse team sinds de komst van Selinger een opmerkelijke progressie doormaakte, zegt Clardeij nog steeds geen spijt te hebben van zijn beslissing hier te vertrek ken. Hij is in Italië wijzer ge worden dan Selinger hem waarschijnlijk had kunnen maken. „Vooral op het menta le vlak", zegt Clardeij, die de afgelopen twee jaar met Bres cia uitkwam in de één na hoogste competitie, de A2. „De ploegen in de A2 mogen maar één buitenlander opstellen en dus ben jij de belangrijkste man. Je draagt een enorme verantwoordelijkheid. Als de ploeg verliest, staat iedereen jou aan te kijken. Jij bent De Buitenlander. En léten ze je vooral 's nachts om half drie niet in de kroeg vinden. Dat kan absoluut niet. Als ik onder de rhensen of in de stad ben, dan kan ik niet Leipe Jantje uithangen, want ik ben altijd werknemer van Brescia. En je wordt geacht je als zodanig te gedragen. En als je dat goed doet, word je misschien ge vraagd nog een jaar te blij ven". Volleybal-moe Van mentaliteit hebben de spelers van het Nederlands team nog niet veel kaas gege ten, stelt Clardeij. „Zoals het Nederlands teams zich opstel de tijdens het toernooi in De- demsvaart van afgelopen maand, dat zou in Italië on denkbaar zijn. Slecht preste ren omdat je „volleybal-ijioe" zou zijn. Dat woord bestéót niet in Italië, want volleybal moe zijn is een slechte menta liteit hebben. Waarom hebben Nederlanders elke keer een stimulans nodig, vragen ze. Mentaliteit, dat is nog steeds de zwakte van het Nederlands team". Jan Clardeij stond in zijn „Ne derlandse" periode bii pers en tegenstanders te boek als de lefgozer, die etter van Starlift. „Maar dat moet je ook zijn om het in het volleybal te kunnen redden", oordeelt hij zelf. „In het Nederlandse team heb je femaakte en geboren volley- allers. Geboren volleyballers, dat zijn Marco Brouwers, Ron Zwerver en Ronald Zoodsma. Oók etters en lefgozers, maar dat geeft juist aan dat ze ka rakter hebben. Die drie jon gens hebben meer inhoud dan de rest van het team bij el kaar". „Ook die magie rond Arie Se linger verbaast me. Je mag best tegen een coach opzien, maar adoreren... Dat is voor mij een teken dat je je slab nog niet hebt afgedaan. Dat die jongens zich zó laten meesle pen door een overgewaaide godheid. Op een gegeven mo ment moet je toch zo veel ka rakter hebben dat je zegt: ik ben degene die het in het veld waarmaakt, niet hij". Blauwe maandag Nog één jaar Italië dus voor Clardeij. Het liefst in de Al, „om nog een keer voor mezelf te bewijzen dat ik behoor tot de beste buitenlanders in deze competitie. Dat ik niet in de vergetelheid raak als een speler die het een blauwe maandag in Italië probeerde, een hoop centen verdiende door op zijn gat aan het Gar- dameer te liggen". Volgend jaar komt Clardeij weer naar Nederland, tenzij zijn vriendin alsnog in Italië aan de slag kan. „Want we zouden met veel plezier oud kunnen worden in Italië. Het is er onwijs leuk leven. Maar Hanna heeft twee jaar voor mij opgeofferd, doordat ze in Italië behalve volleyballen niets te doen had. Dus het zou niet bij me opkomen om vol gend jaar te zeggen: geef je baan in Nederland maar op en kom maar weer hier. Die rela tie, dat is ook een keuze, en die heb ik zes jaar geleden al gemaakt". CORIEN BOTMAN vijf )nd tIJS Ivan Lendl is alleen de nummer van de mondiale inentenniswereld, hij 'fevens degene die het leel heeft ontwikkeld ^een superieure allure. als elders in de sport held kent het tennisme- zijn beoefenaars van op bijgeloof geba lde strapatsen. Een tic je sommige curieuze ■welingen van tennis- óók noemen. inmiddels gestopte Vitas laitis was mogelijk dege- die wat dat betreft de afwijking demon- rde. De uit Griekse voor re geboren maar oor- nkelijk zelfs uit Rusland mende Amerikaan, die ja- ng kon worden gerekend e meest kleurrijke verte- oordigers van zijn bran- maakte er geruime tijd gewoonte van om vlak zijn opslag even achterom jken; alsof hij tijdelijk was bevangen door een zekere mate van achtervolgingswaan- zin. De naar neurose neigende hoofdbeweging, die de als playboy bijna nog meer dan als tennisser furore makende Gerulaitis, zeker een jaar lang etaleerde, was trouwens niet zijn enige tic. De Amerikaan met de lange blonde haardos, die overigens grote sympathie ontmoette vanwege zijn activi teiten op het gebied van de minder bedeelde kinderen, placht gedurende vrijwel zijn hele carrière bij het verwisse len van vak de bandage van zijn handgreep van een nieuw stofje te voorzien. Hetgeen de meekijkende televisie-toe schouwer aanvankelijk een aardig „plaatje" bezorgde, maar uiteindelijk tamelijk irri tant werkte. In de scene Vitas Gerulaitis heeft zich in middels definitief in de scene van New York teruggetrokken en op het gebied van de tics heeft de Amerikaan eigenlijk Voor Ivan Lendl overgaat tot het serveren heeft zich een heel ritueel afgespeeld. Critici noemen het meer een staaltje koude-oorlogvoering. geen goede opvolger gekregen. Wel wat de rituelen betreft. En Ivan Lendl, vanaf komen de maandag weer een belang rijke gegadigde voor de open Franse titel op Roland Garros, is daarbij waarschijnlijk koplo per. De inmiddels 28-jarige Tsje- choslowaak heeft net als Ge rulaitis zijn opslagbeurt van een aantal overbodige elemen ten voorzien. Wat doet hij na melijk? Als hij naar de plek loopt, waarvandaan hij de bal in het spel brengt, hetgeen van hem een voor een tegenstan der vaak al tamelijk onthut sende ervaring oplevert gezien de snelheid waarmee het pro jectiel vlak voor hem inslaat, .dopt hij zich met het racket veegt ondertussen de ballen aj aan zijn shirt, haalt wat zaag sel uit de broekzak, smeert dat op het handvat van het racket en maakt zich vervolgens pas op om te serveren. Maar zo ver is het dan nog lang niet, want Lendl heeft tijd nodig, veel tijd alvorens hij het spel begint. Eerst nog plukt hij aan de snaren van zijn slagwapen om daarna de bal een aantal keren, soms wel vijfmaal, op de grond te stui ten. Pas dan gaat de bal als een streep over het net. Is-ie uit, dan herhaalt Lendl een aantal van zijn standaard-da den. Zelf zegt de Tsjephoslowaak dat hij dit ritueel nodig heeft FOTO: AP om zijn concentratie optimaal te houden. Kan best zijn, maar voor een tegenstander én de toeschouwers op de tribune is het een buitengewoon verve lend iets. Wat dan ook nog eens een halve minuut mag duren, want die tijdsspanne staat de spelers officieel ter be schikking tussen het scoren van het ene punt en het begin nen aan het volgende. Deel strategie Ivan Lendl heeft van die re glementair toegestane pauze een onderdeel van zijn strate gie gemaakt - een koude-oor- ïogstaktiek bijna. Het spreekt ■«•oor zich dat dit soort daden er nauwelijks toe bijdraagt dat de persoon in kwestie zich in een stijgende populariteit kan verheugen. En dat nu is juist bij Ivan Lendl een zeer gevoe lig thema. Zoals bekend streeft de man die nu al jarenlang wacht op de Amerikaanse nationaliteit er al bijna even lang naar om door het grote publiek sympa thiek te worden gevonden. Op de baan lukt hem dat nog zo vaak niet, zoals afgelopen week in Rome nog weer eens overduidelijk bleek, dat de toeschouwers de indruk krij gen dat Lendl nooit of te nim mer een ster wordt wiens uit straling vrijwel louter positief is. Ook achter de schermen, op het podium in de interview ruimte na afloop van de partij en in de grote toernooien, doet Lendl wanhopige pogingen om „aardig" te worden gevonden. Hetgeen meer dan eens leidt tot tamelijk krampachtige po ses van de Tsjechoslowaak als hij probeert „gewoon, onge dwongen" een verhaal te ver tellen. Zijn gezicht vertrekt dan meermalen tot een grimas en ondanks al zijn ervaring zo langzamerhand met de media kan hij^oms nog i stuntelig acteren. Imago Zijn imago lijkt zo stilaan de belangrijkste drijfveer voor Ivan Lendl om nog even op 's werelds tennispistes in actie te blijven. Om het geld behoeft de import-Amerikaan het zo zachtjes aan niet meer te doen, nadat hij dit jaar al bijna op 12,5 miljoen dollar aan offi cieel prijzengeld terecht was gekomen. Daar zijn inkomsten uit reclame-contracten, start- gelden en honoraria uit exhi bities nog niet eens bij inbe grepen. Hetgeen de veronder stelling wettigt dat Ivan Lendl uit zijn sportcarriere op zijn minst 30 a 35 miljoen gulden heeft gepeurd. Een niet aanzienlijke som, die menigeen ertoe zou verleiden volkomen onverschillig te staan tegenover de opinie van wie dan. Niet echter Lendl, die achter zijn martiale uiter- a' "k een licht geraakte geest ijkt te hebben. Wat echter voor de sport in zijn totaal een niet onaantrekkelijk element is. Een wat labiele Lendl, die sinds medio 1985 nummer één staat op de wereldranglijst, be tekent namelijk dat in elk toernooi waarin hij uitkomt een verrassing tot de mogelijk heden behoort. En dat is een wetenschap, die zijn concur renten op de been én de baan houdt. Waarbij Lendl, die sinds zijn rentree eind april na een rust pauze van twee maanden als gevolg van een lichte voetope ratie via Monte Carlo, Ede en Rome louter toernooi-triomfen boekte, misschien daartoe ook anderszins wordt geïnspireerd. Sinds vorig jaar loopt er name lijk een claim van zeven mil joen dollar van zijn. vroegere t zaakbemiddelaar Pro Serv te gen hem. Pro Serv betichtte Lendl, die sinds ruim een jaar zijn zakelijke belangen heeft febundeld in de eigen firma pectrum Sports, van contract breuk. En als die eis in de Verenigde Staten, waar men doorgaans niet moeilijk doet over verzoeken tot schadever goeding in deze orde van grootte, wordt toegekend heeft Lendl een reden te meer om nog maar even te blijven ten nissen. v FRANK WERKMAN dooi Frank Werkman Zelden zullen de clichés méér op hun plaats zijn geweest dan in de affaire-Budd. „Wat be gon als een droom eindigde als een nachtmerrie" en Boontje komt om zijn loontje", zijn dan de meest spontaan oprispende, toepasselijke teksten in dïf verband. Kortom, aan het „Sprookje van het meisje-op-ae-blote- voetenis een eind gekomen. Zola Budd is weer terug waar ze hoort en als het een beetje meezit is de internationale sportwereld nu definitief ver lost van één van de meest om streden sporters, die ze ooit heeft gekend. Ongeveer vier jaar geleden raakten de gemoederen rond de Zuidafrikaanse atlete tot rond het kookpunt verhit. De Spelen van Los Angeles ston den voor de deur en Uncle Sam moest, zo vonden de Brit ten, getuige kunnen zijn van het optreden van Zola Budd. Die in een historische ontmoe ting het Amerikaanse kind vrouwtje Mary Decker van katoen zou moeten geven. Dat Zola uit het land van Pie- ter en Pik Botha stamde, was geen probleem. Voor dat sim pele klusje had John Buil sinds de Falkland Oorlog pas klare oplossingen, daarvoor draaide ook de Iron Lady haar hand niet om. Zola had binnert de kortste keren een Brits pas poort, omdat een slimme snoodaard ontdekte dat ze een- Engelse grootvader had. Dat de Britten, ondanks de stiff upperlip en de heilige printfi pes en tradities toch al buiten gewoon flexibel in heikele za ken, zich daarmee een flibk deel van de Europese boter berg op het hoofd laadden deerde hen niet. Het was im mers ter meerdere eer en glo-- rie van de Union Jack? Zola Budd voer er bepaald niet wel bij. Ze bleef het mikpunt van critici van het apartheids bewind in haar geboorteland», die zich niet lieten vertederen door het eelt op haar blotq* voeten. Die meer oog hadden,s< voor haar bepaald niet blanke ziel. Want kleine meisjes worden groot, maar Budd bleef halsstarrig ontkennen dat er iets schortte aan de poli tiek in Zuid-Afrika. Ze speelde het spel van het domme gansje tot de laatste snik, maar haar beslissing om voortaan maar op de Kaap te blijven was de- ongewilde bevestiging van haar kennis van zaken, van de wetenschap dat er iets nieL klopte en waarbij zij als repre- sentante van het afkeurens waardig bewind voortdurend de wind van voren kreeg. Zola Budd mag dan terecht hot-, verwijt worden gemaakt dat ze nooit afstand heeft genomen van de vermaledijde politiek- van Pik en Pieter, aan de an*. dere kant is er nauwelijks een beter voorbeeld van iemand- die zich wel behoorlijk heeft laten misbruiken. Riep ze aan vankelijk allerwege sympathie op door barrevoets en bloots hoofds van de ene toptijd naar de andere te snellen, toen eenmaal schoenen aantrok èn een volwassen ogende bril op haar neus zette, oogstte ze nog vrijwel louter onbegrip. En werd ze terecht een mikpunt van spot en hoon. En smaad. Want in Los Angeles, waar ze dan dank zij John Bull's snelle paspoort-operatie toch terecht kwam, kwam ze ook letterlijk in aanvarjng met Uncle Sam. Wiens beschermeling Mary Decker, het toonbeeld van - wat mooi toch - het Ameri kaanse moedertje dat ook nog hard kan lopen, door haar van de sokken zou zijn gelopen. Als iemand anders dan Zola Budd Mary Decker zo van goud had afgehouden was er nauwelijks een vuiltje aan de lucht geweest Maar uitgere kend een onderdaan van Bot ha, daarvan schudde de Ame rikaanse Olympus op zijn grondvesten. Daarna is het niet meer stil ge weest rond Zola Budd, die dan vorige week de handdoek in de ring wierp waar ze -prij zenswaardiger beter een keer de handschoen richting Pik en Pieter had kunnen gooien. Blijft evenwel het hypocriete gedrag van de officials, die tenminste zoveel boter op het hoofd hebben als John Buil ën zijn Iron Lady. Van een mug is een olifant gemaakt om Budd te weren van 's werelds atletiekpistes. Dat hadden de heren vier jaar geleden moeten doen. En zo heeft een klein, bebrild, barrevoets lopend mèisje toqh nog iets meegekregen van een martelares En daarvan kun nen Pik en Pieter weer op ge paste wijze misbruik maken. Het Budd-boek is nog niet ge- %sloten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11