üinde Angolese burgeroorlog togelijk succes op top Moskou n -.eugens blijkbaar nodig om te overleven Belgische regering stuit al weer op Voerse kwestie Moeder hield zoon tien jaar gevangen nu Opgezet Maori-hoofd niet voor de verhoop Sterren BUITENLAND CeubcOouACMtt VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGINA 5 esf N 'rrenk 7 afsta ichtjari en die ie kleii orden olieren dood reinongeluk De gerinl de ippen, Fou hingto, n van ofysici iversii rj het ischril in Am ii KOK In Thailand is vanmor- een spoorwegovergang een door uitbomen heen rijdende oplegger >n door een trein die vol scholie- op weg naar les. Er zijn minstens en en 21 gewonden. Door het on- de provincie Nakhon Sawan op lometer ten noorden van Bang- ntspoorden vijf rijtuigen van de zo deelde een woordvoerder van lorwegen telefonisch mee. Twee orde wagons kwamen in een ka- 'f&recht en er werd gevreesd dat rs verdronken waren. Het onge- het ergste treinongeluk in Thai- inds 22 augustus 1980 toen 53 om het leven kwamen. Radioactief afval op Franse kust LONDEN Radioactief afval van de Franse nucleaire opwerkingsfabriek in Cap de la Hague verontreinigt de Franse kust en vormt een bedreiging voor de Kanaaleilanden, zo heeft de milieubewe ging Greenpeace bekendgemaakt. Woordvoerster Kerstin Eister zei dat grote delen van de kusten van Bretagne en Normandie zijn vervuild. Ook rond om het Kanaaleiland Alderny is een ver hoogde radioactiviteit waargenomen. Uit onderzoek van de Westduitse universi teit van Bremen is gebleken dat vissen en zeewier zijn besmet. Volgens Green peace zou de radioactiviteit uiteindelijk in het eten van de eilandbewoners kun nen komen en daarmee een ernstige be dreiging voor de gezondheid vormen. PARIJS In een buitenwijk van Parijs is een 41-jarige man bevrijd uit een tienjarige ja rige „gevangenschap" in het huis van zijn be jaarde moeder. Michel Vigears werd gevonden nadat de buren de politie hadden gewaar schuwd. Hij bevond zich in een smerige kamer en zag er volkomen verkommerd uit. Zijn nagels ble ken in geen jaren geknipt, evenmin als zijn haren. Vigears werkte vroeger als vrachtwa genchauffeur, maar moest zijn beroep opzeg gen wegens mentale problemen. De nu 74-ja- rige moeder weigerde hem in een psychia trisch ziekenhuis te laten behandelen en be sloot hem in plaats daarvan zelf in haar huis te verzorgen. Brandstoftekort voor ruimteveer WASHINGTON Door de explo sie begin deze maand in een raket brandstoffen-fabriek in de Ameri kaanse staat Nevada is het onzeker geworden of de NASA in augustus alle geplande vluchten zal kunnen maken met het ruimteveer. Er staan negen vluchten op het programma, maar de fabriek heeft na de explosie maar voor vier vluchten brandstof in voorraad terwijl de NASA een, voorraad heeft voor één vlucht. Één lance ring gaat in elk geval door. Dat wordt dan de eerste vlucht van een ruimteveer sinds de ramp met de Challenger in januari 1986. Martin Bangemann naar Europese Commissie BONN De Westduitse minister van economische zaken Martin Bangemann heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zal aftreden om lid te worden van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Bangemann zal zich tevens kandidaat stellen voor het voorzitterschap van de Commissie, als die functie januari 1989 vrijkomt. Het zal voor het eerst zijn sinds de EG werd opgericht, dat een Duitser een gooi doet naar de hoogste functie in de Gemeenschap. De minister zei dat hij zich niet als te genkandidaat zal opwerpen voor het voorzitterschap van de commissie als de huidige voorzitter, Jacques Delors, zich voor een tweede termijn beschikbaar stelt. Naar verluidt zal Delors mogelijk ook in de loop van het jaar vertrekken, als hem een functie wordt aangeboden in de Franse regering. De 53-jarige Bangemann is sinds juni 1984 minister van economische zaken. Hij zal tevens het voorzitterschap van de liberale FDP neerleggen. \BON De Ame- lanse onderminister r Afrikaanse aangele- jieden Chester Croc- 1 en zijn Russische Itgenoot Anatoli Ada- in lijken vooruit te boeken bij hun flrleg over een vredes- l iling voor zuidelijk I ika. De bewindslie- voeren deze week ■leg in de Portugese f J fdstad Lissabon. Wm\ Adamishin als Croc- Mzeiden op afzonderlijke (Honferenties dat wordt Ü&rkt aan een akkoord een politieke structuur >0 eer binnen Angola en Zuid- v'oer 1 a zelf een oplossing en vinden voor hun f iet over Namibia en de Angolese burgeroor- er verklaarde de tweede rikaanse onderminister buitenlandse zaken Ro- ia Ridgway dat „een eenkomst over terug- cing ian Cubaanse troe- uit Angola en een einde de Zuidafrikaanse heer- ppij in Namibia wel eens belangwekkendste succes kunnen worden van de ende top-ontmoeting in cou". Washington bestaat het ut gaullis iwe ra iedsdt r de heb! 'hirac aereid >mmis Rebellen in Angola nemen even pauze om een hapje te eten. De Unita vecht al dertien jaar tegen het bewind in Luanda en weet zich gesteund door Zuidafrika. FOTO: AP denkbeeld om de supermach ten garant te laten staan voor een overeenkomst over te rugtrekking van de Cubaan se troepen, zoals dat ook ge beurt bij de terugtrekking van Russische troepen uit Af ghanistan. Die zienswijze is ook bevestigd door de Russi sche onderhandelaar Ada mishin. Zowel de Amerikaan Croc ker als Adamishin hebben met nadruk een deling van Angola van de hand gewe zen; in die constructie zou één deel onder bestuur blij-, ven van de huidige Angolese regering, het andere deel zou toevallen aan de door Zuid afrika gesteunde Unita. De Unita probeert al dertien jaar de marxistische regering in Luanda ten val te brengen, maar de laatste weet zich ge steund door ruim 40.000 Cu baanse troepen. De Angolese regering stelt zich al jaren op het standpunt dat de Cubaanse troepen no dig zijn om het land te verde digen tegen Zuidafrikaanse invallen vanuit Namibia. Deze voormalige Duitse kolo nie wordt door Zuidafrika bezet gehouden in weerwil van oproepen van de Vere nigde Naties. De regering in Pretoria eist eerst terugtrek king van de Cubaanse troe pen en wil pas dan zelfbe stuur aan Namibia geven. Woordvoerder Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat Cuba zijn troe penmacht in Angola heeft versterkt met oog op de re cente diplomatieke inspan ningen. En volgens de Zuida frikaanse krant Business Day zijn Cubaanse troepen in An gola opgerukt naar de grens met Namibia. De troepen zouden zich op zeventig kilo meter van de grens bevin den. CHAROV CONGRES OVER GESCHIEDENIS SOVJETUNIE: F TERDAM Wat be- j, hoo de toekomst voor de tunie nu Mikhail atsjov onvervaard de Zn') en„de Peresttr°j^ nerdëlkt? Verdwijnt hij inkort van het toneel ïaligelordt zijn naam ge- esidenpt uit de Russische iedenisboekjes,of jibout* °™r Vijftig jaar lande esteld dat de (r-)evo- inderdaad bij deze eraden en joviale po len, t begon? üaled< uit d( ver! n Sovjetkenners uit bin- aentxen buitenland ontvouw- van 1 e afgelopen twee dagen besc! isterdam hun visie over ieden vjetunie en meer speci- berei< iver de „witte vlekken" ngen ie Sovjet-geschiedenis, we rniichtig optimisme en on- zo sn eerd wantrouwen wissel- ugkoilkaar af tijdens dit zesde n cot rov Congres, r Bitem" van de dissidente n heirkundige Andrei Sacha- jatie erd overigens tijdens dit /aaraies niet gehoord. De No- maki jswinnaar had toegezegd de rijdrage per brief aan het slecht es te sturen, maar er geen bericht uit Mos- Ie vet Misschien dat overijveri- ti. De stbeambtenen het epistel rien n onderschept, maar ze- iniste r kerheid bestaat daarover nog niet. De openingszet werd verricht door Vladimir Boekovski, wiens naam is verbonden aan de stichting, die het congres organiseerde. „De Sovjetunie zal nooit eerlijk kunnen zijn over de eigen geschiedenis. Verleden, heden en toekomst bestaan er niet. Alleen de ideologie telt". De strekking die daaruit volgt is dan na tuurlijk dat de toekomst een herhaling van het verleden wordt. Noch voor de Sovjetu nie noch voor het met Argus ogen toekijkende Westen een aantrekkelijk idee. De man, die gistermiddag de slotrede hield, de Franse dr. J.F. Revel was niet minder meedogenloos in zijn kritiek en bovendien gaf hij het democratische Wes ten ook een veeg uit de pan. Revolutie „In de Sovjetunie vindt vanaf de geboorte (van het post-tsa- ristische bewind) een constan te reconstructie van de ge schiedenis plaats. Sterker nog, deze reconstructie is niet iets dat spontaan groeit, maar cen traal gepland; het is een geor ganiseerd liegen. Blijkbaar heeft het systeem (het commu nisme) een leugen nodig om te overleven. En daaruit conclu deer ik dat het systeem niet werkt". Als voorbeeld stelde de Frans man dat Gorbatsjov in het boek Perestrojka „Weet ik veel of hij het zelf geschreven heeft of pas de vijfde herziene versie las" verklaart dat Lenin geen voorstander was van de gewapende revolutie. „Terwijl in honderden pagi na's over en van Lenin het te gendeel wordt beweerd! Een vreemd voorbeeld van glas nost". Waar dr. Revel zich nog veel meer over verbaasde of beter gezegd, aan ergerde is de hou ding van de westerse democra tieën ten aanzien van „witte vlekken" in de Russische ge schiedenis. Volgens hem pleegde het Westen evenzeer „censuur" door een belangrijk deel van de verdraaiing van het Sovjet-verleden kritiekloos over te nemen in de geschie denisboekjes. Ook de Neder landse jeugd leerde over Stalin niet in eerste plaats dat hij een paranoïde staatsman was, wiens „zuiveringen" aan vele miljoenen mensen het leven hebben gekost. Invullen Het merendeel van de vijftien sprekers leek er wel van over tuigd dat Moskou bezig is witte vlekken in de geschiedenis op te vullen. Maar, zo waar schuwde de Groningse hoogle raar B. Naarden „dit beperkt 5KE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS zich nog te zeer dat de periode Stalin, waarover nu opeens ge debatteerd en geschreven mag worden". Eerder noemde Boe- kosvki de jaren zestig als een (gedeeltelijke) witte vlek. „Toegegeven wordt nu dat in die tijd sprake was van een stagnerende economie en van corruptie, maar dat er een sterke mensenrechtenbewe ging om glasnost riep, wordt verzwegen", aldus het beklag van Boekovski. „Ho, ho", riep daarentegen de Utrechtse hoogleraar A. P. Goudoever. Hem leek het alle maal even te snel gaan in de Sovjetunie. Hij trok een aantal lijnen van Chroetsjov naar Gorbatsjov. „Qhroetsjov, die in 1956 de macht overnam van Malenkov en op handige wijze Molotov buitenspel zette, ging op een bijna hectische manier van start. In die periode ver dwenen angstgevoelen onder de bevolking voor zuiverin gen, zoals die door Stalin wer den gehouden. Daarentegen mislukten „revolutionaire" plannen zoals decentralisatie van de nijverheid, het vergro ten var. de kolchozen en het ontginnen van nieuwe land bouwgronden. Chroetsjov heeft het echter nog zo lang kunnen uithouden (tot 1964) omdat hij aanhangers op be langrijke posten aan aangewe zen, in tegenstelling tot Gor batsjov". Enthousiasme Het grote probleem toen was, dat de massa niet enthousiast was voor Chroetsjovs plannen. Gorbatsjov mikt nu wel op een verhoogd welzijn voor de be volking, maar als hij die be volking niet enthousiast weet te maken voor zijn plannen, gaan ze niet door. Economi sche en politieke hervorming vereist immers ook een ande re, verfrissende mentaliteit van de burgers èn van de bu reaucraten. „Het lastige van bureaucraten is dat zij alleen anderen willen veranderen, nooit zichzelf", aldus Goudoe- In weerwil van veel dissidente oproepen durfde Goudoever dan ook te verklaren dat intel lectuelen zich moeten matigen in hun hervormingszin en dat veranderingen in een langza mer tempo moeten worden doorgevoerd: „De Sovjetunie heeft een lange traditie van staatscentralisme; dat kun je niet zonder risico's aanvallen", aldus de hoogleraar die blijk baar een boemerang-effect verwacht. „Gorbatsjov staat nu voor de keus: inbinden en overleven of volhouden en on dergaan". JOOS PERSOON (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Het gave Maori-hoofd alleen de ogen zijn van glas dat meer dan honderdvijftig jaar geleden werd opgezet, wordt niet bij opbod verkocht. FOTO: AP LONDEN Het Londense veilinghuis Bonhams ziet af van de verkoop bij opbod van een opgezet hoofd van een Maori- krijger. Het hoofd, dat aan het begin van de 19de eeuw moet zijn opgezet en daarna naar Engelang werd gebracht, had vandaag zo'n dertigduizend gulden moeten opbrengen tij dens een veiling van exotische kunstvoorwerpen. De veiling van het hoofd gaat niet door na klachten van de Nieuwzeelandse Maori raad en de mensenrechtengroep Sur vival International. „De gedachte dat de resten van een van hun voorouders geveild zouden worden werd door het Mao- ri-volk als zeer vernederend en beledigend ervaren," zei Luke Holland van Survival International, een organisatie die strijd voor de rechten van autochtone volken in de Der de Wereld. Het hoofd is helemaal compleet met het eigen haar, de oor spronkelijke tanden en concentrisch getatoeëerde cirkels. Het hoofd is verder voorzien van 19de-eeuwse glazen ogen die van Engelse makelij zijn. De kop is eigendom van me vrouw Nancy Weller-Poley, die zelf geen idee heeft hoe ze aan de kop gekomen is. De verkoop van bijna dertig hoofden bij het veilinghuis Christie's gaat wel door. De hoofden op de schappen hebben nog lange wimpers en haar, maar zijn verschrompeld tot de grootte van sinaasappelen. Zij komen uit alle windstreken en vormden vroeger veelal gevechtstro feeën. Verdronken in kelder Politiemannen en duikers brengen het lichaam boven water van een van de twee handelaren, die gisteren in de Hongaarse hoof- stad Budapest verdronk. Het drama gebeurde toen een hoofd waterleiding scheurde en het water de kelders inliep waar enkele speelgoed-kiosken waren ingericht. FOTO: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) STRAATSBURG De nieuwe Belgische rege ring, die gisteren het ver trouwen kreeg van het parlement, zit al weer met het probleem Voeren op gescheept. De omstreden waarnemend burgemees ter van Voeren, José Hap part, die midden oktober vorig jaar het zesde kabi- net-Martens ten val bracht, daagt de nieuwe minister van binnenland se zaken, Louis Tobback, uit. Hij zit vanavond in Voeren als vanouds de ge meenteraad voor. „De wet verplicht mij daar toe", aldus Happart gisteren in Straatsburg, waar hij voor de socialistische fractie in het Eu roparlement zit. „Ik zal als een goed burger de wet naleven. En ik verwacht datzelfde van de minister van binnenlandse zaken. Wij zijn daartoe beiden verplicht". Tobback, die tot dezelfde poli tieke familie behoort als Hap part, kondigde onmiddellijk na zijn aantreden aan korte met ten te zullen maken met de problemen in de Voer. Vol gens zijn uitleg van de wet kan Happart niet langer het waarnemend burgemeester schap uitoefenen. Dat betekent dat de Limburgse provincie gouverneur alle besluiten die de Voerense raad onder voor- zitterchap van Happart neemt, ongeldig zal verklaren. De Voer-kwestie komt daarmee binnen de kortste keren op nieuw op nationaal niveau. Volgens Happart ligt de schuld daarvoor grotendeels bij zijn partijvoorzitter Spitaels, die als onderhandelaar wat Voeren betreft „nog geen tien procent heeft binnengehaald van wat hij had beloofd". Volgens Hap part is het merendeel van de Waalse socialisten het met die kritiek eens, maar is het ont- werp-regeerakkoord door de Parti Socialists toch goedge keurd, omdat op de beslissende vergadering „allemaal kandi daat-ministers, kandidaat- staatssecretarissen en kandi daat-kabinetchefs" zaten. Hap part: „Zij vertegenwoordigen niet echt de partij. Daarvoor hebben ze teveel aan de macht geroken". Aanslag tegen ambassade VS in Zuid-Korea SEOUL Drie explosies hebben vanmorgen de Ame rikaanse ambassade in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul beschadigd. Drie tot zeven jongeren waren tegen de muren van de ambassade omhoog geklommen met de Zuidkoreaanse vlag en gooi den molotov-cocktails naar binnen. Volgens de politie werden twee agenten ge wond. Drie jongeren werden gearresteerd. Gisteren had den enkele honderden stu denten het informatiebureau van de Verenigde Staten met stenen en molotov-cocktails aangevallen. Ze verwijten de VS de eenwording van de beide Korea's tegen te wer ken. door Roger Simons LONDEN De mensen met wie wij onderhandelen, beschouwen ons als oplichters. „En dat zijn wij ook, bekent een doorgewinterde Londense agent die optreedt als vertegenwoordiger van verschillende grote namen uit de wereld van sport, film, theater en tv. „Maar zeg nu zelf, zou jij voor tien procent van de opbrengst je niet schuldig willen maken aan oplichterij?" Agenten van bekende sterren zijn door Ann Diamond weer in het nieuws gebracht. Ann (33) is hoofdpresentatrice van TV-AM, het dagelijkse ontbijtprogramma van de Britse commerciële tv. Ze heeft net haar vroegere agent Paul Vaughan het zwijgen opgelegd door hem als schadeloosstelling het bedrag aan te bieden van (naar schatting) 100.000 pond, plus de betaling van zijn en haar gerechtelijke kosten ten belope van 250.000 pond. Paul hapte gretig toe, want in zijn proces tegen zijn gewezen cliënte eiste hij „maar" 92.000 pond omdat Ann Diamond haar contract van vijf jaar had verbroken op het moment dat van de afgesproken tijd nauwelijks veertien maanden waren verstreken. Ann opteerde uiteindelijk voor een minnelijke schikking. Ze was kennelijk bang dat Paul Vaughan op de rechtbank te veel zou verklappen. In 1983, toen Ann Diamond nog regionaal verslaggeefster was voor de BBC, trok zij een jaarsalaris van 19.950 pond. Vaughan bezorgde haar echter die fijne baan bij TV-AM. Dankzij Paul kreeg onbekende Ann daar eerst een jaarsalaris van 35.000 pond plus 2.000 pond als garderobevergoeding. Nauwelijks een jaar later wist Vaughan voor haar al een nieuw jaarcontract te bedingen. Voortaan verdiende Ann 42.000 pond, terwijl haar garderobe vergoeding op 10.400 pond werd gebracht In het begin vond Ann Diamond dit alles schitterend. Ze trok elke morgen een leuk snoetje voor de camera's en was altijd bijzonder keurig uitgedost. Sedertdien kent iedereen Diamond Ann. Alles ging goed voor Paul Vaughan tot zijn beschermelinge bij TV-AM bevriend werd met een gehuwde tv-producer, Mike Hollingsworth. Ann ontsloeg Paul en bevorderde Mike tot haar nieuwe agent Hij sloot met TV-AM voor Ann een kersvers jaarcontract af van meer dan 170.000 pond. Sedertdien wonen Ann en Mike samen in een onvoorstelbaar duur huis vlakbij Londens Regent's Park; zij verwacht momenteel haar tweede kind van hem. De Londense roddelpers staat daar al dagenlang bol van. Sinds de sensationele beëindiging van het feruchtmakende proces iiamond in Londen lopen alle Britse sport-, film-, theater- en tv-agenten weer in de kijkerd omdat deze heren en dames zelf ook ontzettend veel geld verdienen. Zij strijken telkens minstens tien procent op van wat zij voor hun cliënten hebben bedongen. Agenten werken dan ook hoofdzakelijk om de minne van de smeer en een heel stuk minder voor de eer. Als vertegenwoordiger van Ann Diamond incasseerde Paul Vaughan destijds tien procent van haar jaarlijks inkomen tqt 20.000 pond en vijftien procent van de rest Agenten hebben er dus alle belang bij dat zij voor hun cliënten de beste financiële voorwaarden contracteren. In navolging van hun Amerikaanse collega's zijn de laatste tijd praktisch alle Britse vedetten ontzettend duur. Agenten zijn hun belangrijkste bondgenoten. De meeste grote sterren werden trouwens bijna letterlijk gemaakt door dergelijke vertegenwoordigers. Deze heren en dames weten alles van hen. Zij verzorgen hun public relations en houden de mythe op de kook. Hoewel de reële omvang van het inkomen van zulke „stars" angstvallig wordt verzwegen, geldt zeker in de showbiz- wereld de maatstaf: hoe hoger het veronderstelde bedrag, hoe groter de ster.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5