■■EflHUSli IIBI1I r PvdA sust conflict tussen Smit-Kroes en WD-fractie duinrell Eeidaeöoutcuu „In 2030 helft van loon naar pensioen PTT IN JANUARI ZELFSTANDIG BEDRIJF PTT streng tegen stelend personeel Geen controle Joodse Raad uit angst voor bemoeizucht ««Hal DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Voedselhulp voor Etiopië rot weg Wassenaar in vogelvlucht N ieuw - Caledom is verbitterd na neergeslagen Kanaakse opsta] BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 20 MEI 19ö8 PAG] TE Achter de tralies Burgemeester Brokx van Tilburg (links) en FNV-voor- zitter Stekelenburg achter de tralies. Zij brachten gisteren in Tilburg een bezoek aan een stand over het gevangeniswe zen in een banen- en scholingsbeurs. Opnieuw betogingen in Azerba jdzjan MOSKOU In Bakoe, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Azerbajdzian, hebben woensdag naar schatting 100.000 mensen ge demonstreerd. Zij willen dat de partij een onderzoek instelt naar het in brand steken van het huis van een Azerbajdzjaanse fami lie in de stad Ararat door Armeniërs. Na de brandstichting zouden zeker duizend Azer bajdzjaanse inwoners van Ararat, dat in Ar menië ligt, naar Azerbajdzjan zijn gevlucht. Het is de jongste uitbarsting van de etnische spanningen in Transkaukasische Sovjetre publieken. Het etnische conflict brak febru ari uit tijdens anti-Armeense rellen in Soemgait, in Azerbajdqan, waarbij zeker dertig doden vielen. De slachtoffers waren meest Armeniërs die het doelwit waren van moordlustige Azerbajdzjaniërs. Moskou wil Vietnam weg uit Kampuchea BANGKOK De Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft verklaard dat Moskou besprekin gen zal voeren met Vietnam, om te ko men tot een einde aan de Vietnamese bezetting van Kampuchea. De Russi sche partijleider Michail Gorbatsjov zou in een gesprek met de premier van Thailand, Prem Tinsulanonda, hebben beloofd om „waar mogelijk te helpen bij het vinden van een politieke rege ling voor het Kampucheaanse pro bleem". De uitspraken kunnen worden gezien als een belangrijke wijziging van het Russische beleid ten aanzien van Vietnam en Kampuchea. De Russische autoriteiten hebben tot nog toe steeds gezegd dat zij geen directe rol kunnen spelen in het vredesproces. Boete geëist voor veiling nazi-lectuur GRONINGEN De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. C.J. van Epenhuysen, heeft gisteren 750 gulden boete geëist tegen de Groninger veilinghouder J. van E. Deze organiseerde in mei 1985 een veiling van 10.000 historische boeken waar onder een groot, deel nazi-literatuur. Vol gens de officier, die ook inbeslagname van de lectuur eiste, ging het om de grootste hoeveelheid nazi-lectuur die ooit in Neder land is aangetroffen. Tijdens de rechtzaak bleek dat de boeken afkomstig waren van de weduwe van de lijfwacht van NSB-leider Mussert, en van Paul van Tienen, voor en tijdens de oorlog voorman van de nationaal- socialistische uitgeverij en na de oorlog op richter van een nieuwe nationaal-socialisti- sche partij. Lichtste st olie WASHINGTON -jfeïI kaanse sterrenk hebben op een afsti drieduizend lichtjai KOK ster aangetroffen die een i wicht betreft de kien uitboi noemd kan worden is gevonden. De /i r vijftig keer zo gering en en zon, zo deelde de Ai jn de van Wetenschappen, lo tional Science Fou ,nl (NSF) in Washingto z< De bevindingen van betrokken astrofysici Princeton UniversiU >i gepubliceerd in het schappelijk tijdschrit re dat gisteren in Amfjnds verschenen. lomet ntspoi io de< jorwe; Drde irechl rs vei het e ROTTERDAM „In het jaar 2030 besteden wij on geveer de helft van ons loon aan het pensioen", aldus prof. G. de Wit. Tot deze conclusie kwam hij in de rede die hij vandaag hield bij zijn installatie als bijzonder hoogleraar eco nomie van het verzeke ringsbedrijf aan de Eras mus Universiteit. De Wit sprak over de toe komst, speciaal met betrek king tot de gevaren die ons als gemeenschap en als individu bedreigen en de manier waar op het verzekeringsbedrijf hierop in gaat spelen. „Gemeenschappelijk worden wij gemiddeld ouder. Dit zal belangrijke gevolgen hebben voor de reserves van de pensi oenfondsen, die versterkt moeten worden. Bovendien gaan ouderen een grotere groep in de samenleving vor men. Dat heeft weer conse quenties voor de betaalbaar heid van pensioenen en ge zondheidszorg". Individueel ziet De Wit pro blemen ontstaan door ziektes. „Vooral met aids worden wij de laatste tijd geconfronteerd. Dit gaat de ziekteverzekeraar een belangrijke som geld kos ten". Ook schade aan het mi lieu heeft volgens de nieuwe hoogleraar zijn weerslag op het verzekeringsbedrijf. Diamanten brengen Noors parlementslid in 't nauw OSLO De voorzitter van het Noorse parlement is giste ren door de douane naar de in ternationale luchthaven van Oslo ontboden om uit te leg gen, waarom hij diamanten het land heeft binnengebracht zonder ze bij de douane aan te geven. Parlementsvoorzitter Jo Benkow keerde zondag te rug van een bezoek aan Israel. Later verklaarde hij, dat hij gewoon vergeten was de dia manten een verjaardagsca deau voor zijn vrouw aan te geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na twee dagen debatteren over de privatisering van de PTT per 1 januari 1989 heeft het parlement enkele in grijpende veranderingen afgedwongen in de wets voorstellen van het kabi net. Anderzijds resteert een aantal punten waarin minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Kamer, inclu sief haar partijgenoot De Beer (VVD), niet tege- Scheepbou wer directeur PTT post DEN HAAG - A.J. Scheepbouwer (43) uit Huizen wordt alge meen directeur PTT post bv met ingang van 1 januari 1989, de datum waarop de PTT verzelfstandigt. Vanaf 1 juni zal hij al als plaatsvervangend hoofddirecteur werken. Scheepbouwer is de afgelopen twintig jaar in de transportwereld werkzaam ge weest. Eerst bij Sea-land Service Inc. en Air Express Interna tional. Eind 1976 trad hij in dienst van Pakhoed Holding nv als directeur luchtvrachtbedrijven. moet wilde treden. Een tactische manoeuvre van uitgerekend de PvdA voorkwam dat de minis ter en De Beer elkaar bleven bestoken over de Schijntje koeriersdiensten. bezorgen, best onder die grens mogen duiken als er dan een minimumtarief geldt van vijf gulden per poststuk. Het CDA ziet dit bedrag ook zitten. Minister Smit-Kroes, die het in het PTT-debat an de stok kreeg met de WD-fractie. FOTO: DIJKSTRA Woensdag wordt over de vier wetsvoorstellen van 's lands grootste verzelfstandigingso peratie gestemd. De PTT ver andert van een staatsbedrijf in een NV met als dochters Telecommunicatie BV en Post BV. Het gezamenlijke aantal werknemers zal bijna 100.000 bedragen. Rond de koeriersdiensten ont spon zich gisteravond tegen het einde van het debat een discussie tussen Smit-Kroes en De Beer. De uitkomst daarvan was dat de liberele bewindsvrouwe de Kamer nog voor woensdag een brief stuurt met een haarfijne bere kening van de tariefseisen. De koeriers zullen worden ge legaliseerd. Zij moeten zich zelf aanmelden en aan een reeks criteria voldoen. Smit- Kroes wilde per sé de positie van de PTT beschermen voor post tot 500 gram. De Beer vond dat de koeriersdiensten, die op elk gewenst moment „Dan krijgt de PTT in feite alleen concurrentie in de ex presservice", meende De Beer. „Daarbij gaat het om enkele honderdduizenden stukken. Dat is een schijntje voor de PTT, maar een flinke brok voor de koeriers". Uitge daagd door de Kamer bracht Smit-Kroes naar voren, dat wat haar betreft het tarief dan op twintig gulden zou moeten liggen. „Bij vijf gul den gaat de PTT kapot, daar op durf ik een fles te zetten" aldus de minister. Het was nota bene de PvdA'er De Vis ser die het conflict suste met een compromis: over twee jaar de door Smit-Kroes voor gestelde regeling toetsen en bezien of die moet worden veranderd. Op aandringen van PvdA, CDA en D66 zal de staat der Nederlanden altijd een meer derheid van stemmen hebben in de aandeelhoudersvergade ring. Het eigen vermogen van de PTT zal op verzoek van de PvdA na overleg met minister Ruding van financiën worden verhoogd zodat het bedrijf geen achterstand heeft op de concurrentie. De voorlopige Raad van Bestuur van de NV PTT zal schriftelijk vastleg gen dat de verhuizing naar Groningen van ruim tweedui zend werknemers doorgaat. Dat de telefoontarieven gelei delijk zullen stijgen, kon Smit-Kroes niet uitsluiten. Zij zegde wel toe dat de consu ment niet op schrikbarende verhogingen hoeft te rekenen. Volgend jaar zal de PTT een proef starten met specificatie van telefoonrekeningen. De afnemers moeten daarvoor een vergoeding betalen. Onafhankelijk Smit-Kroes en de Kamer konden het niet eens worden over het voorzitterschap van het overlegorgaan dat zal be staan uit PTT'ers, leveran ciers en verbruikers en dat in de toekomst een woordje kan meespreken over PTT-zaken. Zeker is dat dit orgaan twee „kamers" krijgt, één voor te lecommunicatie en één voor de post. CDA, VVD en D66 hielden vol dat de voorzitter onafhankelijk moet zijn. Smit-Kroes bleef op het standpunt dat de toekomstige voorzitter van de Raad van Bestuur, W. Dik, tevens eerste man moet zijn van het over- legcollege. Net als de VVD wil de minis ter de pensioengelden in een eigen PTT-fonas onderbren gen. De PvdA vindt dat het geld voor nog twee jaar bij het ABP dient te blijven en het CDA sprak geen harde voor keur uit. Voorts weigerde Smit-Kroes de dienst Om roepbijdragen onder te bren gen bij het ministerie van WVC, zoals D66 had voorge steld. Ook legde ze een motie van CDA en VVD naast zich neer over de vergroting van het aantal telefooncellen, om dat dit tot een exploitatiete kort zou leiden. GRONINGEN De PTT wil diefstal van poststukken door het eigen personeel aanpak ken. Poststukken komen soms niet bij de gea dresseerde aan doordat post door derden ge stolen wordt, maar ook doordat PTT'érs ze in eigen zak steken. In een artikel in het-maand blad voor de medewerkers van het Groningse postdistrict wordt zelfs een toename van die diefstallen door eigen mensen gesignaleerd. Direkteur dr. W. Vahrenhorst van de PTT-re- gio Noord wil actie ondernemen tegen stelen de medewerkers, die overigens niet groot in aantal zouden zijn. De postale recherche gaat strenger dan voorheen controleren, zo wordt in het artikel aangekondigd. Een ambtenaar die betrapt wordt op diefstal van poststukken wordt op staande voet ontslagen. Volgens PTT-woordvoerder Lenderink is het nog niet duidelijk of de vermeende trend naar meer diefstallen in het noorden ook in andere delen van het land bestaat. FRANKFURT De Joodse Raad in de Bonds republiek heeft een Fran se bank gisteren gevraagd een overzicht te geven van rekeningen ten name van Werner Nachmann, de overleden voorzitter van de raad die ervan wordt verdacht miljoenen marken te hebben ver duisterd die bestemd wa ren voor oorlogsslachtof fers. Joodse functionarissen zeiden dat nog altijd niet bekend is hoeveel Nachmann zou heb ben verduisterd, en wie ervan hebben geprofiteerd. Heinz Galinski, die het voorzitter schap van de raad na Nach- manns dood in januari over nam, heeft vandaag overlegd over de vraag of regeringsfun- tionarissen die de fondsen moesten overdragen, nalatig heid op de controle te verwij ten valt. Waarschijnlijk was het de angst voor al te intensieve be moeienis met een zo tere zaak als „Wiedergutmachung", die functionarissen van de rege ring in Bonn heeft weerhou den de gebruikelijke controles uit te oefenen. Normaliter moeten instituten, die gemeen schapsgeld ontvangen aan het eind van elk boekjaar reke ning en verantwoording afleg gen van wat ze met het geld hebben gedaan. Werner Nachmann heeft in geen enkel jaar zulke stukken overlegd. Het ministerie van financiën heeft er nooit naar gevraagd; de belastinginspectie heeft het Nachmann en de Joodse Raad nooit moeilijk ge maakt. Vandaar dat het hem mogelijk was ten minste 37 miljoen gulden aan rente over te schrijven op particuliere bankrekeningen De raadsman van de familie Nachmann, Peter Paepcke zei te vermoeden dat Nachmann het verduisterde geld had ge bruikt om zijn noodlijdende textielbedrijf in Karlsruhe op gang te houden. Een faillisse mentsaanvraag die de advo caat voor het bedrijf en de fa milie heeft ingediend kwam gisteren in behandeling. Politici van de sociaaldemo craten, de liberale FDP en de Groenen hebben inmiddels ge waarschuwd tegen het trek ken van onterechte conclusies uit de gigantische fraude waarvan wijlen Nachmann wordt verdacht. Zij vrezen dat rechtse politici de fraude wil len misbruiken om de joodse bevolkingsgroep in een kwaad daglicht te stellen en om de zin van de herstelbetalingen aan joodse nazislachtoffers in twijfel te trekken. Spaans goud Deze lange, massief gouden ketting ter waarde van zo'n half miljard gulden is één van de voorwerpen die werden opgedoken in een Spaans galjoen dat ooit zonk voor de kust van Florida. Alle juwelen en goudstukken die destijds mee ten onder gingen, worden op 14 juni geveild bij Christie's in New York. Vandaag en morgen zijn ze echter te bezichtigen bij de Amsterdamse vestiging van het veilinghuis. FOTO: DIJKSTRA Het zeilschip de Vrijheid Wég is ineens de kloosterstilte! Achter de muren klinken schelle voert de bende aan. Met opgeheven speren sluiten ze het drietal kreten en vele voetstappen. Na een paar slagen op de trom in. Het zal de bedoeling wel zijn hun levend in handen te krijgen, stormt een gewapende bende Touareggs uit de grootste poort „Met onze vuurwapenen hebben we tenminste een voorsprong", naar buiten. Het is precies een zwerm roofvogels, die naderen denkt Rob. Hij richt zijn geweer op de aanvoerder maarhet met hun fladderende jurken en vreemde mutsen. Een grote ne- wapen ketst. Meteen stort de neger zich op Rob, de Touaroqgs ger, die zo wild kijkt, dat alleen het wit van zijn ogen is te zien, sluiten Ali en Yoessof in. Nu wordt de situatie bedenkeliji »or het dappere drietal. ADDIS ABEBA Hele partijen voeselhulp van het Rode Kruis liggen weg te rotten in opslag plaatsen die het Rode Kruis gesloten en in de steek heeft moeten laten in de Etiopische provin cies Eritrea en Tigray. Dit is bekendgemaakt in de Etiopische hoofdstad Ad dis Abeba. De voedselvoorraad, die zich voor de helft in de Rode-Zee haven Massawa bevindt, be staat uit graan, melkpoeder, suiker, zout en olie. Verder blijven 83 vrachtauto's en an dere vooertuigen van het Rode Kruis in Tigray en Eritrea on gebruikt. Het Rode Kruis heeft zijn acti viteiten in de oorlogsgebieden in Noord-Etiopië opgeschort, nadat de regering in Addis Abeba in april alle buitenlan ders gevraagd had zich om veiligheidsredenen uit die ge bieden terug te trekken. Hulp verleners schatten dat het le ven van drie miljoen mensen in het noorden van het land in gevaar is vanwege de droogte en het uitblijven van hulp. Volgens een van de organisa ties die vecht tegen het Etiopi sche leger, het volksfront voor de bevrijding van Eritrea (EPLF), heeft het leger eerder deze maand 400 dorpelingen gedood. Duinrcll in Wassenaar heeft er een reuzenrad bii. Daar móet je een keer in gezeten hebben. Dan zie je Duinrell zoals je het nooit eerder zag. Een sensatie net als die andere attrak- tics: Superroetsj, kikkcr-8-baan, Rodelbanen en het tropische Tikibad met de langste over dekte waterglij banen ter wereld. Doe 'ns een dagje Duinrcll. Daar kik ker je van op! Infomaat 01751-14765 Franse politiemensen onderzoeken het ongeveer 80 eer yr diepe gat dat een bom woensdagnacht sloeg in de vloer gebouw in Noumea. PARIJS „De situatie beoordelen en een dialoog op gang brengen". Met als voornaamste bagage deze voorzichtig geformuleerde opdracht is gisteren een door premier Michel Ro- card uitgezonden verzoe ningscommissie aangeko men op het nog altijd roe rige Nieuw-Caledonië, de Franse eilandengroep in de Pacific. Het wordt een in meerdere op zichten oecumenische missie die volgens Rocard „het gewe ten van Frankrijk" vertegen woordigt. Behalve een oud- gendarmeriecommandant, een linkse én een (gematigd) rechtse prefect bestaat de af vaardiging uit een voormalig grootmeester van de Franse vrijmetselarij, een kanunnik en een dominee. Onder de vele tegenstellingen tussen de oorspronkelijke Me- lanesische bevolking, de Ka naken en de Caldoches (de blanke Fransen op Nieuw-Ca- ledonië) is er ook die van het geloof. De Europeanen zijn in meerderheid katholiek, terwijl veel Kanaken juist tot de pro testante kerk behoren. De commisie heeft een maand de tijd om met alle betrokkenen te praten. De zes arriveren in een op nieuw gespannen en verbitter de situatie. Vlak vóór hun aankomst ontplofte in een overwegend door Melanesiërs bewoonde wijk van de Caledo- nische hoofdstad Nouméa een vijf kilo zware bom. De schade was groot en vier Melanesiërs, waaronder twee kinderen, raakten licht gewond. Het was de eerste keer dat een dergelij ke „blinde aanslag" plaats had. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeeist, maar het is waarschijnlijk dat extremisten uit het pro-Franse kamp de bom hebben ge plaatst. Na de geweldsgolf van de laatste weken (in totaal 27 doden gevallen, waaronder 21 Kanaken en zes Franse mili tairen en gendarmes) balan ceert Nieuw-Caledonië nog al tijd op de rand van een bur geroorlog. Op het oostelijk deel van Nieuw-Caledonië is de span ning het grootst. Een aantal Melanesishe dorpen zijn door Kanaken van de buitenwereld afgesneden omdat de bewo ners met de Fransen zouden heulen. In Nouméa werd een gendarme begin deze week door onbekenden beschoten. Maar ondanks de aanhouden de dreiging lijkt de herverkie zing van Francois Mitterrand en de aanstelling van de tot so- van overzeese gebiedsdi gemoederen onder de .i tisten toch wat te hebt LJ" kalmeerd. De leider van de onaf lijkheidsbeweging F TER Jean Marie Ijibaou, hoo de t de „nachtmerrie Chirac' tuni< bij zou zijn en zei bereid atsjc) de verzoeningscommis woord te willen staan. 1, nakenchef herinnerde Olivier Stirn in de inko plaats als de voormalige rordl secrataris van presidenpt i card die had meewerkt :pfip onafhankelijkheid va Franse kolonies Djibout Comoren, een eilande estel tussen Madagaskar en ind Afrika. erad Enkele jaren geleden, 15 ^e, toestand op de Caledc „rots" weer eens uit d< dreigde te lopen verl 11 So Stirn in het parlementten bi onafhankelijkheid van 1 e af| Caledonië reeds besc isterc staat in d£ geschieden vjetu moeten haar voorbereii iver 1 we de Franse belangende bewaren". De nieuwe ralichtif heeft laten weten zo sneerd gelijk te willen terugkoi Ikaar het statuut van zijn coi rov C tieve voorganger B item" Pons. Volgens Stirn he tkum een koloniale situatie erd c hand gewerkt, waara.es nii juist een einde wil mak jswin De uitspraak van de r ijdra^ minister viel heel slecht es te Caldoches, waar men 1 gee wel aanduidt als „de veiWissc selaar" van Djibouti. Destbea militante Europeanen n on dat de nieuwe ministe£ zijn plannen een burgei riskeert. Maar de k«KE hebben hun hoop op de_ nister gevestigd. Zeker zijn voorganger Pons r rit nof lijks naar de oorspron bevolking van Nieuw-( nië heeft willen luister bloedige „bevrijding" W~7 Franse gijzelaars op Oui handen van Kanaakse nalisten, had Frankrijk Kanaken nog verder F kaar gedreven. Het hei van de dialoog is dan prioriteit van de verzoeLA-*-' commissie en de nieuwe ring in Parijs. Een Franse pater op Ou vrij somber over de kal - slagen. Woensdag wer i brief van de pater in Le nc de afgedrukt waarin ,,A1 die doden maken r dend op onze politici, ben Nieuw-Caledonië doodlopende straat inges Een generatie onverzet en harde separatisten op. Men zou de allerkle eens moeten zien die s naar de overvliegende kopters. Met de moede drinken ze nu de trots ky" te zijn".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4