Paranormale genezers werken zonder paranormale krachten mt Nieuwe tegenvaller dreigt door aardgas Lastige teksten Engels missen de Britse humor gentes als ökvogel ingezet Vijftig militairen op het oorlogspad bi! )mroepen X open op [iel besluit ommerciële elevisie IEUWO Tandartsen werken aan geheim plan Werknemers Krupp winnen een beetje INNENLAND EeidócSowumt VRIJDAG 2D MEI 1988 PAGINA 3 ^STERDAM De Amsterdamse jeugd- zedenpolitie heeft onlangs getracht een IIP rie verkrachtingen in het Rembrandt- J irk op te lossen door daar zo nu en dan avonds en 's nachts twee vrouwelijke ienten als lokvogel in te zetten. De offi- itengi 'f van Justitie biervoor toestemming tji geven. De geheime operatie vond plaats 1' de maanden maart en april. Twee niet oei11 zodanig herkenbare vrouwelijke agen- >erk j n begaven zich op gezette tijden on- r dei jvapend in het park. Zij werden ge- 1 is gi Igd door collega's die bij gevaar konden eider 'r'JPen- Deze in ons land voor zover be- "d nooit eerder toegepaste methode is een week of zeven gestopt omdat zij »t succesvol bleek. Belangstellenden bij het graf van Drees op de be Haag. Honderden tekenen condoléance- register van Dr. Willem Drees DEN HAAG Op het Binnenhof in Den Haag hebben circa 400 mensen gisteren het condoléance-register ge tekend voor de zaterdag overleden dr. W. Drees. Het voor iedereen toe gankelijke condoléanceregister ligt tot en met woensdag op Binnenhof 19. Het graf van Drees op begraaf plaats Oud Eik en Duinen in Den Haag werd ook gisteren door vele tientallen mensen bezocht. De be graafplaats moest aan het begin van de middag korte tijd worden gesloten, omdat prins Aschwin, de broer van prins Bernhard, door de voltallige koninklijke familie ten grave werd gedragen. AMERSFOORT Een groep van 50 dienst plichtige militairen is gisteravond belust op wraak de Amersfoortse binnenstad inge trokken. De reden hiervoor was een ruzie tussen militairen en Amersfoorters die eerder op de avond plaatsvond op een ker misterrein. De politie werd door de wacht commandant van de Bernhardkazerne in Amersfoort, waar de dienstplichtigen zijn gelegerd, gewaarschuwd toen de groep daar rond 23.00 uur vertrok. De politie gaf ver volgens de kermisexploitanten het advies hun attracties te sluiten. De confrontatie liep met een sisser af nadat de militairen duidelijk werd dat alle beschikbare man schappen van de politie waren ingezet, waaronder twee bussen met ME'ers. Extra cellen voor aanpak straat junks DEN HAAG De gemeente Amsterdam krijgt voor de aanpak van de extreem problematische drugsverslaafden in de hoofdstad extra celcapaciteit. Op korte termijn zal nader overleg worden gevoerd over welk deel van de 350 nieuwe cellen die dit jaar ter beschikking komen, hier voor bestemd zal worden. Hierover zijn gisteravond in Den Haag afspraken ge maakt tussen minister Korthals Altes van justitie, staatssecretaris Dees van WVC, burgemeester Van Thijn en wethouder Etty van Amsterdam. Amsterdam wil voor de aanpak van de problematiek van de straatjunks (een groep van ongeveer 400 extreem problematisch verslaafden) behalve extra cellen ook extra bedden in afkickcentra. )k-k« ervolg van de voorpagina) 'opi| g! deld rije init t een ►ie bi '■IN EN HAAG De ATV- nroepen en de uitgevers NU, Elsevier, De Tele- ri( aaf en Perscombinatie vegii ijzen de bewindsman in tscha in nieuwste plan erop et lid at commerciële televisie e. Tailgens het regeerak- ie coi oord mogelijk is, als ten- inste twee omroepen uit at publieke bestel stap landten en ziJ een aantal ers daarbij willen be iken. Aan die voor- aarden wordt voldaan, nen zij, en dus dient de nister snel in te stem en met de nu aan hem iorgelegde plannen. RO-directeur Richard hoonhoven beschouwt het ïgste initiatief als een „wan- ipspoging" van de ATV- iiroepen zo zei hij vanoch- ;rcl 1 iÜ in een radio-programma. en bi ihoonhoven wees erop dat amb inister Brinkman op het )r heint staat de STER-reclame isatii nzienlijk uit te breiden. Als itsrhr eenmaal een >s> moeten .1 uitgevers een keus maken: seriwzjj doen mee met een com- idsvjfcrciële omroep of zij gaan adeiielnemen in de STER. In het jk ajtste geval krijgen zij, zonder iitcal'ets voor te h°even doen, kwart van de meerop- mefcngst van de STER-reclame, geschat wordt op tientallen wenen per jaar. Volgens ®v-Kamerlid Marten Beine- m& dat laatste zo aantrekke- J ijbdat geen uitgever er dan j 4 over zal piekeren zich in ■n ongewis commercieel fontuur te storten. og geen tarief Hraene girokaart HAAG Er is nog geen ^^^sluit genomen over de in- of on ering of de hoogte van een Jtr entueel tarief van groene 'aden Kptgirokaarten die speciaal temd zijn voor overschrij- naar liefdadige instel- Er bestaan dus ook n afspraken over doorbere- 'g| ni'ng van die kosten door de 10 liken aan de betrokken in- gradi Hingen. Dit schrijft staatsse- :taris Evenhuis van econo- I sche zaken aan de Tweede i mer in antwoord op vragen Vooi n de leden Eversdijk (CDA) Kombrink (PvdA). Beiden v® lden dat de kosten 1,40 iden bedragen. bHAllbLLKt WUfcNoL»flljUt BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA N VANDAAG C\ IN HET VJ UTRECHT Het posi tieve effect dat paranor male genezers bij hun pa tiënten boeken is niet te danken aan één of andere paranormale kracht, maar aan psychologische factoren. Dat concludeert dr. J.Th. Attevelt in een proefschrift waarop hij vandaag is gepromoveerd aan de Utrechtse Rijksu niversiteit. Om te ontdekken welke ge heimzinnige krachten een rol spelen in de paragnostische „geneeskunde" (wat is bij voorbeeld die beroemde psi- factor?) vroeg Attevelt aller eerst aan ruim vierduizend patiënten van 65 genezers hoe zij hun behandeling ervaren hadden. Het resultaat loog er volgens promovendus Attevelt is het effect van paranormale genezers te danken aan psychologi- niet om. Weliswaar waren de SChe factoren, patiënten geneigd al te en thousiaste antwoorden te ge ven als de genezer er bij was, maar nadat Attevelt die over drijving uitschakelde door de mensen thuis te ondervragen paranormale genezers. Atte velt: „Dat verbaasde me zeer: 86 procent verbetering bij al die verschillende kwalen! Die kwam nog het volgende resul- uitkomst nodigde uit tot meer taat uit de bus: 34 procent van de patiënten meende dat de toestand „zeer verbeterd" was, 34 procent hield het op „tamelijk verbeterd", 18 pro cent op „enigzins verbeterd" en 14 procent zie dat de situa tie „niet verbeterd" was. Dat zijn cijfers waar een regu liere arts zijn vingers bij af- onderzoek. Want misschien drukten de mensen met dat hoge percentage wel hun waardering uit voor de gene zer in plaats van hun objectie ve genezing". Strijken Om dat te checken startte At tevelt in samenwerking met derdaad een lichte vooruit gang op. „De longfunctie ver beterde behoorlijk", aldus At tevelt. „Bovendien zei 52 pro cent van de patiënten een verbetering te ervaren". Dat nen zijn aan paranormale was curieus, want lang niet krachten. In elk geval was di- FOTO: CEES VERKERK glas (de genezer zag de patiënt wel, maar andersom niet) be handelen. De verbetering die bij deze mensen was te con stateren, zou te danken kun- recte beïnvloeding door de paragnost uitgesloten. Maar dat was ook zo bij de derde groep, die eveneens achter geplaatst werd likt. Temeer omdat ze opgin- het Academisch Ziekenhuis gen voor alle mogelijke aan doeningen. Of het nu ging c Utrecht een onderzoek onder 97 astma-patiënten die para- migraine, reuma, nekklach- normaal behandeld werden, ten, nervositeit of angst; de Nadat ze acht maal geholpen percentages bleven onvermin- werden door middel van strij- derd bemoedigend voor de ken of handoplegging trad in- iedereen werd behandeld. Attevelt had de patiënten in drie groepen verdeeld. De eerste werd daadwerkelijk be streken en kreeg handen op gelegd. Maar dat bij deze maar in het "geheel niet be mensen een positief effect op- handeld. Attevelt: „Er traden trad zei nog niets over het be- geen verschillen van beteke- staan van paranormale krach- nis op tussen de drie groepen, ten. Er konden net zo goed al lerlei psychologische effecten Of ze nu behandeld werden of tussen genezer en patiënt in niet, ze gingen er allemaal i t-»:_ J" Aevenveel op vooruit en ze voelden zich ook alledrie veel het spel zijn. Die wilde Atte velt uitsluiten, dus liet hij een tweede groep achter spiegel- Kwaliteit Attevelt concludeert hieruit dat de paranormale kracht van paranormale genezers niet kan worden aangetoond. Dat er toch wel wat gebeurt, wijt hij vooral aan psychologi sche factoren. Dat begint al met de hoge verwachtingen die de patiënt koestert en wordt versterkt door de per soonlijkheid van de genezer en de aandacht die deze aan de patiënt schenkt. Dat werkt, met of zonder paranormaal ingrijpen. Attevelt: „Dat de patiënt zich beter voelt is op zich een belangrijk gegeven, omdat het de kwaliteit van het leven beïnvloedt, wat ver volgens weer van belang is voor de genezing". De nieuwbakken doctor pleit in zijn proefschrift voor ver der onderzoek, het liefst door een instituut dat verbonden is aan een universiteit. Want anders blijven de naar schat ting anderhalf miljoen men sen die zich jaarlijks tot een paranormale genezer wenden (en waarschijnlijk zijn het er veel meer) aangewezen op de sensationele „voorlichting" van Veronica-programma's als Het Zwarte Gat en Para- lax. Dat gevaar is nog groter geworden nu als gevolg van de bezuinigingen de Utrechtse vakgroep para-psychologie (de enige in Nederland) opge heven wordt. Attevelt: „Daar mee verdwijnt een verant woord adres voor informatie en de mogelijkheid voor se rieus onderzoek. Nu is de weg nog meer open voor de onge breidelde fantasie van beun hazen. Dat kan hele akelige gevolgen hebben. Je moet er niet aan denken dat mensen die in de reguliere gezond heidszorg goed geholpen zou den kunnen worden nu met een ernstige ziekte doorlopen omdat zo'n paranormale gene zer zegt dat stemmen uit het hiernamaals hem verzekeren dat alles wel in orde is". STEVO AKKERMAN Fraude met geld EG in Italië BARI - De Italiaanse politie heeft gisteren 24 olieproducen ten gearresteerd op de be schuldiging dat zij aan de kas van de EG ten onrechte een subsidie van 38 miljoen gulden hebben onttrokken. De 24 mannen, allen uit Zuid-Italië en van Sicilië, zijn aangehou den na een jaar onderzoek. Zij worden er van beschuldigd een te hoge hoeveelheid ver werkte olijfolie te hebben op gegeven. Daardoor streken zij meer subsidie uit de EG-kas op. De politie vermoedt dat bij de zaak nog meer Italiaanse olijfolieproducenten betrokken zijn. londsdolheid in Limburg 'ITTEM In de Zuidlimburgse gemeenten Wittem, Gulpen i Margraten zijn de afgelopen weken vijf gevallen van honds- 'lheid (rabiës) vastgesteld. Dat is voor het eerst in anderhalf ar. Wel is vorig jaar bij ongeveer vijftig vleermuizen in voor- amelijk Friesland de ziekte vastgesteld. De situatie in het zui- ïn is nog niet zo ernstig dat er een aanlijngebod geldt, zoals ikele jaren geleden. De eerste hondsdolle vos is op 29 april ge- inden in een weiland in Heyenrath (gemeente Wittem). Sinds- en is bij nog drie vossen, een das en één hond de ziekte vastge- teld. Rabiës is voor zowel mens als dier zeer gevaarlijk. De be- netting kan dodelijk zijn indien er niet snel tegenmaatregelen orden genomen. APELDOORN Als te genhanger voor het plan- Dekker werkt de Neder landse Maatschappij ter bevordering van de Tand heelkunde (NMT) aan een zogenoemd Tandplan. Dit is gebasseerd op een soort abonnementensysteem en moet zowel de patiënt als de tandartsen financieel tegemoetkomen. Het plan komt er op neer dat pa tiënten worden ingedeeld naar de kwaliteit van hun gebit. Een patiënt met een goed gebit hoeft jaarlijks minder abonne mentsgeld te betalen dan een patiënt met een gebit dat veel onderhoud vergt. De details wil de NMT voorlopig echter nog geheim houden. Volgens het plan-Dekker zou de tan dartshulp niet in het zoge noemde basispakket moeten, maar dienen patiënten zich daarvoor aanvullend te verze keren. CDA'er Ad Lansink, specialist op het gebeid van volksgezondheid, is nog niet op de. hoogte van het tandart senplan, maar zegt nu al er „niet kapot" van te zijn. IE KNOLLEN BUITENLAND WIL LAGERE PRIJS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dreigt een nieuwe aardgastegenvaller voor de schatkist. Zoals het er nu naar uitziet gaat het om een nadeel van circa 500 mil joen. De oorzaak daarvan is Vorig jaar exporteerde Neder land in totaal 30,7 miljard ku bieke meter aardgas. Voor dit jaar verwacht men een daling tot circa 26 miljard kubieke meter. Voor de schatkist bete kent dit in elk geval een da ling van de inkomsten van EEN HOOGOVEN BRANDT NOG IN 1990 dat de buitenlandse afnémers 8,1 naar ƒ5,9 miljard. Maar niet bereid zijn de prijs te be talen die de Nederlandse Gas unie van hen vraagt. In het buitenland stelt men zich op het standpunt dat er alleen redenen zijn om de prijs te verlagen. De olieprijs, waar aan de gasprijs is gekoppeld, is de afgelopen jaren immers fors gedaald. En ook de dollar, in welke valuta het gas wordt be taald, is flink gezakt. De Gasunie stelt daar tegen over dat het Nederlandse gas eigenschappen heeft die men nergens ander ter wereld vindt. Daartoe rekent men ook de zekerheid dat er altijd gele verd wordt en binnen be paalde marges in alle ge wenste hoeveelheden. Naar verluidt vraagt Gasunie nu ge middeld 2,5 cent meer per ku bieke meter dan de buiten landse afnemers willen beta len. De meeste onderhandelingen duren nu al een half jaar en geen van de partijen wil'toege ven. Het grote Westduitse Ruhrgas zou zelfs de hulp wil len inroepen van een arbitra gecommissie. Gasunie en Gaz de France zijn uit felkaar ge gaan zonder een afspraak te maken voor een nieuw ge sprek. als de Gasunie de gevraagde prijs niet krijgt, moet gere kend worden met een op brengst voor de staat van niet meer dan 5,4 miljard. Ter vergelijking: in 1985 ontving de staat nog ruim 25 miljard uit de verkoop van aardgas. (Van» onze correspondent Rink Drost) ESSEN - De strijd om het be houd van tweeduizend ar- beidsplatsen bij Krupp-hoogo- vens in de Duisburgse stad Rheinhausen is gestreden. De werknemers hebben niet hele maal verloren en Krupp niet helemaal gewonnen. De arbei ders, hun gezinsleden en hun medestanders, die keer op keer met opvallende demon straties de aandacht in de Bondsrepubliek en ver daar buiten wisten te trekken, be reikten dat de hoogovens niet direct, maar over twee jaar do ven. En er komen in drie jaar ten minste 1500 vervangende arbeidsplaatsen in Duisburg, waarvoor Krupp moet zorgen in samenwerking met staal- reus Mannesmann. Dit compromis, waartoe de raad van toezicht van Krupp Stahl gisteren besloot, is voor het grootste deel de verdienste van ministerpresident van de deelstaat Nordrhein-Westfa- len, Johannes Rau (SPD). Die heeft zich in verschillende in stanties intensief met de strijd bemoeid. Eerst wist hij, de werknemers en de raden van bestuur van Krupp en Man nesmann voor zijn compromis voorstel te winnen, gisteren ging de raad van toezicht van Krupp Stahl ermee akkoord. Dat was wel kantje-boord; met elf tegen tien stemmen besloot de raad van toezicht tot stilleg ging van het bedrijf in fasen, tot in 1990 nog slechts één hoogoven brandt. Sluiting van het hoogovenbe- drijf in Rheinhausen is vol gens Krupp noodzakelijk, om dat Duitsland een aanzienlijke overproduktie aan staal heeft. ^JOCWWfU De vraag bij dit plaatje voor de mavo-leerlingen was: Wat is Ca vern Mecca volgens de folder? Gekozen kon worden uit de vier volgende antwoorden: a. Een blad dat de Beatle fanclub zijn le den stuurt; b. Een bureau dat op allerlei manieren Beatle fans van dienst is; c. Een museum over de Beatles; d. Een winkel waar je allerlei originele Beatle artikelen kunt kopen. FOTO: AP Van de vijf teksten bij En gels voor vwo waren er twee - over terrorisme en Zuidafrika - vrij lastig. Dat vonden zowel exa menkandidaten als de do centen. Ook het Engels bij lbo /mavo was niet van het meest eenvoudige ge halte. Leraar J. van Beek van het Bonaventuracollege in Leiden miste in het vwo-examen En gels de bekende Britse humor. „Er kon geen glimlachje af, de satire, de lichte ironie, ont brak. En dat is jammer, ook omdat deze zware teksten weer oefenmateriaal worden voor de volgende eindexamen klassen. Het was dit keer geen gemakkelijk examen, maar ook niet onredelijk moeilijk. Alleen waren de teksten weer langer. Ze zijn nu al twee keer zo lang als in 1980. De meeste leerlingen hadden hun tijd hard nodig", aldus docent Van Beek. Het makkelijkst waren de eerste tekst, uit het literair supplement van The Times, over kunstschatten en de laat ste, uit „The Listener" van mei '86, over „intelligentie" bij dieren. Opvallend was dat de tekst over kunstschatten als oude luistertest al een bekende oefening was geweest voor de leerlingen. Niet-gymnasiasten hadden het nadeel dat de tek sten veel Latijnse woorden of afgeleiden bevatten. In de middaguren hadden lbo en mavo Engels. De opgaven, met name de eerste helft van het examenwerk, zagen er leuk uit: veel plaatjes en ad vertentietekstjes uit Engelse kranten. De tekstjes uit kran ten stonden dicht bij de alle daagse Engelse werkelijkheid en waren als zodanig best inte ressant. De langere teksten gingen over het werk van een politie-agent, over vrouwen die de ijshockey-sport beoefe nen en het op kamefs nemen van buitenlandse studenten. In tegenstelling tot vwo, lbo en mavo had havo gistermid dag geen Engels maar Frans. Leraar J. Blom van het Sint Janscollege in Den Haag vond de vijf teksten van het examen Frans voor havo en vhbo ei genlijk te makkelijk. „Ik vond het geheel prima te maken en ik vermoed dat de leerlingen dat ook vonden", vertelde de heer Blom. „De vijf teksten waren evenwichtig samenge steld. De vragen bij de derde tekst, over een expeditie naar Mali, waren de moeilijkste". De andere teksten - over een Cambodjaanse scholiere, drug sproblematiek, een vulkaan uitbarsting op Martinique en over Eve Ruggieri, een popu lair vertelster bij de Franse ra dio - waren niet moeilijk. Wiskunde Het vwo-examen wiskunde B was „standaardwerk" hoewel opgave vier over ruimtemeet- kunde niet echt gemakkelijk was. De docenten wiskunde waren van mening dat ook niet briljante leerlingen dit examen tot een goed einde moesten kunnen brengen. Het wisiunde-examen bij havo bestond uit zestien vra gen verdeeld over vijf opga ven. Vergeleken met het vorig jaar was dit examen goed te maken. De vragen waren dui delijk en er zat een goede op bouw in. Opgave vier over go niometrie en opgave vijf over logaritmen werden door de meeste kandidaten moeilijk gevonden. Volgens de mavo-docenten is het ontzettend meegevallen met de zwaarte van het wis- kunde-examen. De onderwer pen bij het D-examen, dat be stond uit dertig meerkeuzevra gen en drie open vragen, wa ren naar verwachting en le verden een aardige doorsnee van de stof, zoals die moest worden geleerd. Het examen op C-niveau be stond uit 34 vragen, waarvan vier open vragen. Die laatste vereisten niet echt een wis kundig inzicht. Toch bleken de kandidaten moeite te heb ben met het maken van een cirkeldiagram van de fruitbo men in de Betuwe. De docent vond dat de vraagstelling ook wel wat duidelijker had ge kund. De meeste kandidaten hadden de beschikbare tijd van twee uur dan ook wel no dig. Correctiesleutels centrale examens MAVO-C Ge«chiedeni«-S.l. 1C 2 B 3 B 4 B 5 D 6B 7D 8B 9C10C 11 C 12 C 13 A 14 A 15 C 16 B 17 A 18 C 19 - 20 - 21 D 22 B 23 B 24 B 25 A 26 A 27 B 28 C 29 B 30 - 31 - 32 B 33 C 34 B 35 C 36 C 37 C 38 B 39 C 40 - LBO-O MAVO-O Geschi»d«ni«-S.l. 1 C 2 C 3 B 4 A 5 A 6C 7 C 8D 9A10C 11 C 12 F 13 C 14 C 15 D 16 B 17 D 18 E 19 - 20 - 21 D 22 B 23 B 24 B 25 C 26 E 27 O 28 A 29 C 30 - 31 - 32 B 33 A 34 A 35 A 36 B 37 B 38 B 39 C 40 -

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3