Nes Ammim voorkomt „splitsing door vier leden weg te sturen De school op weg naar 2000 Ceidóe Sou/tan^ i kerk wereld beroepingen Franse hervormden tegen Le Pen Schoolwijzer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSotvumt VRIJDAG 20 MEI 1988 PAG1I ®J] TRADITIONELE KERKGANGERS ZOEKEN HET IN PINKSTERCONFERENTIE VIERHOUTEN Steeds meer mensen uit de traditionele ker ken, onder wie reformatorische en rooms-katholieke gelovi gen, tonen belangstelling voor Pinksterconferenties. Men be leeft het geloof niet meer zo gescheiden. Die indruk heeft Pe ter Vlug sr., de organisator van de 17e Pinksterconferentie die de stichting Opwekking van evangelist Ben Hoekendijk van vrijdagavond tot Pinkstermaandag in Vierhouten houdt. Dit jaar is het thema „Kom, vier Gods trouw". Er zal veel aan dacht zijn voor lofprijzing en aanbidding. Deze manifestatie kan dit jaar op een record aantal bezoekers rekenen. Ruim 20.000 christenen, onder wie veel jonge gezinnen, zullen aan de Pinsterconferentie deelnemen. De helft is volgens Vlug afkom stig uit traditionele kerken. „Gods geest werkt dwars door de kerkmuren heen." De tenten beslaan een oppervlakte van 6.500 vierkant meter. Indertijd zijn vierhonderd mensen be gonnen op een terrein van 250 vierkante meter. De Pinkster- conferentie wordt vrijdagavond geopend met het avondmaal waaraan ongeveer zesduizend mensen zullen deelnemen. „Wij staan niet met een bloknootje klaar om te kijken of iemand wel lid is van een bepaalde kerk. Iedereen die het persoonlijk ei gendom van Christus is, kan aan het avondmaal deelnemen," aldus Vlug. Gedurende de conferentie zal er dag en nacht worden gebeden. Ook is er nazorg waar men verwacht vooral met huwelijks- en relatieproblemen te worden geconfronteerd Beter tien keer vragen dan één keer verdwalen Jiddisch spreekwoord Instituut voor Evangelisatie bezig tekort weg te werken DOORN Het Instituut voor Evangelisatie (IVE) te Doorn heeft een beroep op de 18.000 sympathisanten ge daan om op korte termijn het tekort, dat ongeveer 500.000 gulden bedraagt, weg te wer ken. Het IvE, dat in 1982 de nationale „Er is hoop-actie" organiseerde, kampt al enige jaren met financiële proble men. Sinds vorig jaar juli daalt echter het tekort, dat toen bijna 850.000 gulden be droeg. Volgens directeur Hans Pruis sloot het afgelopen boekjaar met een positief saldo van ongeveer een ton. Bovendien wordt het tekort gefinancierd met leningen in de privé-sfeer, waar nauwe lijks of geen rente over be taald hoeft te worden. Bij het instituut dat per jaar ongeveer 2,2 miljoen gulden ontvangt, werken inclusief de gehuwde vrouwen onge veer 60 personen Bijna allen leven van een vriendenkring die hun „salaris" betaalt. Deze vriendenkringen dra gen jaarlijks ongeveer 900.000 gulden bij. Paus terug in Rome ROME Paus Johannes Paulus II is donderdagmid dag na zijn 12-daagse reis door Uruguay, Bolivia, Peru en Paraguay teruggekeerd op het Romeinse vliegveld Ci- ampino. Hij is meteen naar Vaticaanstad vertrokken. Twee uur voordat hij naar Rome zou terugvliegen, had op een terrein bij het vlieg veld in Asuncion een ont moeting met de jeugd plaats. Zij werd meer tot een beto ging tegen het bewind van president Alfredo Stroessner, een van de laatste alleen heersers op het Latijnsameri- kaanse continent. "Vrijheid, vrijheid" en "Weg met de onderdrukkers" klonk op uit de menigte van naar schatting een half mil joen mensen van uiteenlo- f>ende leeftijd. Er klonken euzen als: „De dictatuur zal ten val komen" en „Het volk wordt onderdrukt". De bij eenkomst werd door de tele visie uitgezonden. Nederlands* Hervormde Kerk Aangenomen naar Holten H.W. Doornweerd te Halle. Gereformeerde Kerken Beroepen te Middelburg W.A. van den Berg te Bodegraven - te Oosterblerum en Wljnaldum H. Engelsma te Zeerijp-Eenum- Westeremden; bedankt voor voor Uzendoorn C. van de Scheur te Ne- derlangbroek. Gereformeerde Kerken vrijge- Bedankt voor Nijmegen L.S.K. Hoogendoorn te Musselkanaal-Val- thermond. SPANNINGEN ROND IDENTITEIT CHRISTELIJKE NEDERZETTING UTRECHT Vier leden van de christelijke ne derzetting Nes Ammim in Israël moeten de ne derzetting verlaten. Zij hebben volgens het be stuur hun zienswijze in zake de Christelijke Am bassade te Jeruzalem niet herzien sinds ze een half jaar geleden werden geschorst. Als ze hun contacten met de Chris telijke Ambassade zou den voortzetten, zou dit tot een splitsing in de Nes Ammim-gemeen- schap leiden. Dit heeft secretaris J.J. van der Wal van de Nederlandse afdeling van Nes AMMIM medegedeeld. Drie van de vier zijn Amerikanen (Jill Meso en het echtpaar Lev en Chava Bausch) en vallen via een adoptieregeling onder het Nederlands bestuur. De vierde (Andres Wenger) is volgens Van der Wal met het Zwitsers bestuur tot overeen stemming gekomen dat hij de nederzetting zal verlaten. De doelstellingen van Nes Ammim staan haaks op die van de Christelijke Ambassa de, die bekering van joden niet uitsluit. Nes Ammim heeft van de Israëlische rege ring pas toestemming gekre gen zich in Israël te vestigen nadat was toegezegd dat er geen jodenzending zou worden bedreven. Bovendien begeeft de Christelijke Am bassade onder leiding van J.W. van der Hoeven zich •«ÊT De bedoeling van Nes Ammim is onder meer te helpen bij de opbouw van de staat Israël. De nederzetting produceert veel landbouwprodukten voor de export, net als de andere kibboetsen in het land. Op de foto: bewoners van zo'n kibboets keren huiszwaarts met een deel van de oogst steeds meer op politiek ter rein. Het is geen wonder dat Likud-politici Begin en Sha mir wel gecharmeerd waren van deze instelling, aldus Van der Wal. Directe aanleiding tot de schorsing vorig jaar was het bijwonen door bovengenoem de leden van een Loofhut tenfeest op de Christelijke Ambassade. Dit feest is een joods feest en mag daarom niet door christenen worden geannexeerd, aldus Van der Wal Het is niet de eerste keer dat deze leden inzet zijn van pro blemen vier jaar geleden werden ze al gewaarschuwd dat een splitisng binnen de Nes Ammim-gemeenschap niet getolereerd zou worden, zo zegt Van der Wal. Er zijn ruim 160 Nes Am- mim-leden, van wie drie kwart Nederlander is. Ver der zijn er voornamelijk Duitsers, enige Engelsen, Zweden en Amerikanen. Of ficieel is de voertaal Engels. De nederzetting wordt on dersteund door de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Christelijke Gereformeerde Kerken en door kerken in de Bondsre publiek en Zwitserland. Tijdens de laatst gehouden synodezitting van de Gere formeerde Kerken heeft me vrouw ds. H.L. Stegeren-Kei- zer, voorzitter van het gere formeerde deputaatschap Kerk en Israël fel gereageerd op suggesties als zou in Nes Ammim geen ruimte meer zijn voor het christelijk getui genis. In kringen rond de Christelijke Ambassade en in een blad als dat van „Chris tenen yoor Israël" werd ge zegd dat in Nes Ammim een identiteitscrisis heerst rond de christelijke grondslag. Het getuigenis van Jezus als Goids Zoon zou onvoldoende aan de orde kunnen komen uit vrees voor „belediging" van de joodse vrienden van Nes Ammim. Mevrouw Van Stegeren hekelde op de syno dezitting in bijzonder felle woorden opmerkingen hier over van het synodelid ds. P. Boomsma. Deze had onder meer via brieven van Nes Ammim-bewoners vernomen dat het voor „evangelische christenen" steeds moeilijker wordt om in Nes Ammim zichzelf te zijn. De synode wil voortaan wat meer infor matie over eventuele proble men van Nes Ammim met leden die contacten onder houden met de Christelijke Ambassade. NANTES Stemmen op Jean-Marie Le Pen is niet in overeenstemming met de ideeën die in het Nieuwe Testament naar voren ko men. Dat is één van de con clusies van de 81ste synode van de Franse hervormde kerk (ERF) die in Nantes heeft vergaderd Le Pen, voorman van het ex treem rechtse Front Natio nal, wist in de eerste ronde van de Franse presidentsver kiezingen bijna 15 procent van de stemmen achter zich te krijgen. De synode zette vraagtekens bij de uitslag van een opiniepeiling, vol gens welke ruim 16 procent van de Franse protestanten op Le Pen heeft gestemd. Die conclusie zou niet juist zijn, omdat te weinig protestanten zijn ondervraagd. Niettemin: het gaf de synode te denken en uiteindelijk is er een niet mis te verstane boodschap aan de Franse protestanten uitgerold: een waarschuwing tegen het opkomend fascis me. Vorige week al had de katho lieke aartsbisschop van Pa rijs, mgr. Jean-Marie Lusti- ger. gewaarschuwd tegen de ideeën van Le Pen. Dat kwam hem te staan op een boze uithaal van de voorman van het Front National, die vond dat de kardinaal buiten zijn boekje ging en zich niet had te bemoeien met politie ke aangelegenheden. De synode van de hervormde kerk heeft ook steun betoogd aan de Kanaken, de oor spronkelijke Melanesische bevolking op Nieuwcaledo- nië, die onafhankelijkheid nastreeft. De Kanaken zijn, in tegenstelling tot de blanke Caldoches, in meerderheid protestant. Het standpunt FOTO: AP van de hervormde kerk is geen verrassing. In 1979 sprak de evangelische kerk op Nieuw-Caledonië zich uit voor onafhankelijkheid. De Franse synode heeft haar Nieuwcaledonische evenknie altijd de hand boven het hoofd gehouden. De hervormde kerk verenigt ongeveer de helft van de 800.000 protestanten in Frankrijk. Emancipatiewerker voor werkgroepen kerk en homosexualiteit UTRECHT Over enkele maanden start een nieuw stukje kerkelijk werk: een emancipatiewerk(st)er ter ondersteuning van (plaatselijke) activiteiten van homosexuelen op het ge bied van geloof en kerk Het pas opgerichte Landelijk Koördinatiepunt groepen Kerk en Homoseksualiteit (LKP) stelt de functionaris aan voor de periode van twee jaar. Subsidies zijn ontvangen van het mi nisterie van WVC. het Koningin Julianafonds en van de her vormde en gereformeerde diakonale organen. Alle kerken en kerkgenootschappen waren aangeschreven. De meeste katho lieke bisschoppen reageerden principieel afwijzend; bisschop Möller liet weten het LKP „een warm hart toe te dragen", maar helaas geen financiële middelen te hebben. Met het Le ger des Heils zijn gesprekken gestart over geloof en homo sexualiteit. Het LKP is vooral bedoeld om de ongeveer 25 plaatselijke groepen te ondersteunen en met elkaar in contact te brengen. Op sommige plaatsen zijn groepen al tien jaar bezig, op ande re plaatsen is er net een werkgroep op het terrein van homo sexualiteit, geloof en kerk opgericht. Uitwisseling van erva ringen kan dan erg waardevol zijn. Het LPK is aanvullend bedoeld op het werk van het COC. Vooral op plaatselijk vlak zijn soms spanningen tussen het COC en de kerken, reden om een aparte stichting in het le ven te roepen. De voorzitter van* het LPK, drs. L.C. Palm, maakt ook deel uit van het landelijk bestuur van het COC. De „terugtrekkende over heid" gaat zich ook steeds meer manifesteren in het on derwijsbeleid. Dat komt met name tot uiting in de onlangs verschenen discussie-nota van minister Deetman, die als titel draagt: „De school op weg naar 2000". Elke school zou zelfstandiger, autonomer moeten worden, meer een ei gen beleid moeten voeren. Een interessante gedachte, die wel heel veel facetten heeft. Het gaat dus hier niet zozeer om het onderwijs, als wel over de school van de toe komst, hoe die het beste zou kunnen functioneren (in de nota richt men zich dan op het basis- en het voortgezet onderwijs). Uitgangspunt in de nota is het streven het onderwijsbestel, de school, in staat te stellen snel en verantwoord in te spe len op veranderingen in de maatschappij en in de manier waarop er over onderwijs wordt gedacht. Zowel de overheid als elke aparte school hebben daarbij hun eigen verantwoordelijk heid. Zou het niet goed zijn, een aantal verantwoordelijk heden van de overheid door te schuiven naar die aparte school? Die overheid wil veel te veel regelen. Zou ze niet meer aan de school over kun nen laten, en zou dat de kwa liteit van het onderwijs niet ten goede komen? Als men het over veranderin gen in de maatschappij heeft, dan doelt men op de toene mende diversificatie - d.w.z. dat de mensen steeds meer verschillend gaan denken - en ook op de doorgaande techno logische ontwikkelingen. En verder wordt beklemtoond, dat we steeds meer „hoog op geleide" mensen nodig heb ben. Autonome school Een grote verbetering ver wacht men van de meer auto nome school. Die school moet meer eigen verantwoordelijk heid krijgen, meer ruimte voor eigen beleid. Ze moet meer zelfstandig beslissingen kunnen nemen hoe ze het best, met inzet van het perso neel en van de materiële mid delen, het gestelde doel kan bereiken. Daarvoor moet ze een eigen budget krijgen, een zogenaamde lump-sum, die ze zo flexibel mogelijk moet kunnen gebruiken. De minis ter hoopt, dat ze daardoor een hoger gekwalificeerd onder wijs kan aanbieden. Die lump-sum zou niet alleen betrekking moeten hebben op de materiele uitgaven, maar ook op de personeelskosten. En hier stuit men natuurlijk op één van de belangrijkste knelpunten. Want, ieder per soneelslid van een school heeft een eigen rechtspositie, die naar landelijke normen is vastgesteld. Toch wordt gesuggereerd, dat scholen meer een eigen perso neelsbeleid zouden moeten kunnen voeren. Er zou bij voorbeeld niet meer zo gemil limeterd moeten worden met lesuren-aantallen. Niet elke docent met een z.g. volledige betrekking zou hetzelfde aan tal uren of lessen hóeven ge ven. Men zou ook als school zelf moeten mogen beslissen geen lessen van 50 minuten (in het voortgezet onderwijs) te geven, maar van 45 minu ten etc. Verder wordt de gedachte in gebracht, dat een school bij wijze van spreken van zijn materiële en personeelskosten tegen elkaar uit zou moeten kunnen wisselen. Het klinkt zo op het eerste ge zicht wel redelijk. Inderdaad regelt de overheid veel te veel, en wordt er ontzettend gemillimeterd met docenten- taken. Maar, ieder moet zich als docent wel „veilig" kun nen blijven voelen op z'n ei gen school. Het zal niet mee vallen een goed evenwicht te vinden tussen meer beleids ruimte voor de school op per soneelsgebied en een aan vaardbare persoonlijke rechtspositie van onderwijsge venden. De schoolleiding en daar achter het schoolbestuur moet in dit alles een centrale rol spelen. Er zal daarvoor veel extra bestuurskracht no dig zijn. Speciale cursussen, niet alleen voor schoolleidin gen, maar ook voor schoolbe sturen, zullen nu helemaal dringend noodzakelijk worden. (Vooral ook, om een school niet alleen als een be drijf te runnen, zoals vaak wordt gesuggereerd). De overheid En wat blijft er in dezen voor de overheid over om te doen? Zij zal zich, volgens de nota, vooral moeten richten op kwaliteitsbewaking. Op het niveau van de leerling zal dat betekenen dat formu leren van eindtermen, het stellen van toelaatbaarheids- voorwaarden. net regelen van examens (met centrale opga ven). Maar, en dat is nieuw, ook op de docent en op de in stelling zal een zekere kwali teitscontrole moeten worden uitgeoefend. Hoe dat bij docenten zal ge beuren, is nog niet helder. Wel wordt naar voren ge bracht, dat als de inspectie de indruk krijgt dat de kwaliteit van het onderwijs op een school te wensen overlaat, zij daar de school op aan zal moeten spreken. Helpt het niet, dan zal het zelfs conse quenties voor de bekostiging moeten kunnen hebben. (Dat gaat wel erg ver!). Interessant is ook de opmer king, dat meer vrijheid in de sfeer van de onderwijskundi ge inrichting alleen tot ge dragsveranderingen zal kun nen leiden bij aanpassing van de wijze van bekostiging. Die zouden dus samen moeten gaan. Nu wordt het helemaal interessant. Want wat meer vrijheid van inrichting kan met name het bijzonder on derwijs maar wat goed ge bruiken. Voorgeschreven uren-tabellen, zoals bij de plannen voor de basisvor ming, kunnen dan wellicht flexibeler worden, of weer worden vervangen door mini mum-tabellen waarbij de door drs. K. de Jong Ozn. school meer speelruimte houdt. Een punt waar ik nadrukke lijk op wil wijzen dat al deze plannen de grootschalig heid niet zouden moeten be vorderen want die blijft slecht voor het onderwijs. Dit waren pas een paar eerste voorlopige opmerkingen over dit uitermate belangrijke rap port. Er zal nog heel wat over moeten worden gediscussieerd er zitten zonder twijfel een aantal heel boeiende voorstel len in, die in positieve zin van groot belang kunnen zijn voor de school van na het jaar 2000. 8' Interne strijd in Hongarije eng Jva' -tit re' TOT zondag duurt een vandaag begonnen buiteng vergadering van de Hongaarse communistische partij, op zich spectaculaire ontwikkelingen kunnen voordoen een sterke stroming binnen de partij, die paal en perk j b w wil zien aan het voortsukkelende beleid waardoor dei jvaper mie de laatste jaren in steeds ernstiger problemen is gt lgd dc De kritiek richt zich vooral op de 76-jarige partijleider 'r|JPe' Kadar, die er zelf niet over denkt op te stappen, maar r positie voor het eerst openlijk ter discussie staat. In Hongarije, dat zich ondanks het Oostblok-k4\ waarin het zich bevindt als een Westers land blij 'ÏK schouwen, gist de onrust en de ontevredenheid de 1 maanden bijzonder hevig. Van de kant van de burgei jfkr een vloed van initiatieven op gang gekomen op allerl r bieden: politiek, sociaal, religieus en ecologisch. Hongai ^0 vert daarmee het beste bewijs dat heel Oost-Europa in ging is gekomen BEGIN deze maand zijn al die initiatieven gebundeld i i overkoepelende organisatie, het „Netwerk van Vrije 0l£ tieven". Het is de nadrukkelijke bedoeling van de init nemers de communistische staat uit te nodigen tot een &v0i, dialoog met de maatschappij van de burgers. Die bi maatschappij wordt daarbij beschouwd als een gelijkw gjtj J ge partner van de gevestigde machten. nroej SOMMIGE groepen gaan al veel verder. Onlangs rieaaf een aantal jongeren een democratische jeugdbewegin ijzen Daarbij werd nadrukkelijk gesteld, dat het lidmaatscha in n de nieuwe beweging totaal onverenigbaar is met het lid it co schap van de officiële communistische organisatie. Ta ilgen Hongaarse jongeren, zo bleek daaruit, willen met de co K>rd nistische partijstaat niets te maken hebben. inste !t pc MAAR ook binnen de partij is een hevige strijd gaandi 11 er de vraag welke richting moet worden ingeslagen. Ov< ding is men het eens: zoals het de laatste jaren is gegaa het niet doorgaan. De buitenlandse schuld, die inm 13 ruim dertig miljard gulden bedraagt, is gezien het aan P8!1 woners van Hongarije de hoogste van het Oostblok. E in de stijging van die buitenlandse schuldenlast daalt h en n venspeil: de Hongaren moeten steeds harder werken oi or®e bestedingspatroon te kunnen handhaven; menigeen rq_c verscheidene banen hebben om rond te komen. hoon] ïgste In maart liet de communistische partij een voorlopi»^3 leidsverklaring het licht zien, waarin een lans werd gj^°m ken voor geheime stemmingen, meerdere kandidaten bi jioonl kiezingen en een beperking van de duur van de ami miste mijn van partij- en staatsfunctionarissen. Zelfs voor heint. sl triottisch Volksfront een overkoepelende organisatii nz'en de communistische partij, de vakbonden en de maatsch JPn lijke organisaties ging die schuchtere democratiserin zjj ging lang niet ver genoeg en inmiddels is die beleidsvi erciël ring krachtig bijgesteld. Op plaatselijke partijvergaderi elnen is in de afgelopen maanden eveneens herhaaldelijk i tete I drongen op het aftreden van Kadar. Het is niet uitgi ie^v dat het partijcongres ook dat standpunt zal overneme ,ngSt on Stijgende temperaturen DE BILT (KNMI) Halsrei- kend kijkt Nederland naar de komst van een hogedrukge- bied dat meer zon en hogere temperaturen moet gaan bren gen. Vanmorgen lag het hoge- drukcentrum nog enkele hon derden kilometers ten westen van Ierland. Op dat moment vielen er in ons land een paar flinke buien. Op sommige plaatsen is er zelfs hagel geval len. Die buiigheid had te ma ken met een storingsgebied dat de komende dagen boven mid den-Europa blijft hangen. Het is niet uitgesloten dat er ook morgen nog een bui valt, maar de koude noordenwind raken we morgen kwijt. Met de Pinksterdagen is het hoge- drukgebied zo dichtbij geko men dat het waarschijnlijk droog blijft. De temperatuur stijgt dan naar 18 graden en er waait een matige oostenwind. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavie Vrij zonnig. Voor namelijk in Zweden eerst enkele bui en. Middagtemperatuur 12 tot 15 gra- Britse Eilanden: Bijna overal zonnig. Middagtemperatuur van 12 graden in Schotland en langs de Oostkust tot 17 graden in het zuiden van Engeland Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: Perioden met zon. Ook be wolking en voornamelijk meer lan dinwaarts een enkele bui. Middag temperatuur 13 tot 16 graden Zuid-Duilsland en noordoost-Frank rijk: Af en toe zon en voornamelijk in Duitsland een enkele bui. Middag temperatuur 15 tot 18 graden. West-Frankrijk: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur 17 tot 23 graden. Alpengebied: Veranderlijk bewolkt. Vooral in het oostelijk en zuidelijk gedeelte enkele regen- of buien. Middagtemperatuur in len en in het laagland tot 18 in het noorden en 23 graden igen Spanje, Portugal: Overwegen gen. nig. Op Pinksterzondag in hetifn af< van het Iberische schiereilam bewolking en mogelijk regen|nfn6 dagtemperatuur van rond t i het noordwesten tot 32 gradi dinwaarts in zuid-Spanje. Ische Franse en Joegoslavische landse Zeekusten en Italië: Veranderlijk bewolkt. Vooi n de noord-Italië en noord-Joeg K plaatselijk een regen- of onwe y, In zuid-Italië vrij zonnig. if,,), temperatuur van 22 gra< noorden tot ^8 graden in Griekse kustgebieden: Over zonnig. Meest tussen 25 in de middag Kon Iden uden WEERRAPPORT HEDENMORGE Eindhoven Den Helder Rotterdam Zd. Limbu Aberdeen Athene Barcelona Berlijn :xnr regenbui 14 10 Stockholm 1 bew. Islanboel Las Palmai (ADVERTENTIE) Interparochie Maria van Nazareth Kerk: H. Maria en Ursula Bagijnhof 21 - Mty-/ Elke zondag kwart voor 12: gezongen Latijnse H. Mi - volgens oude Ritus Zondag 1e Pinksterdag kwart over 12: plechtige H. Mis met medewerking vai de R.K. Verenigde Haagsche Kerkzangers. io ITTE Mar ilheid ar. W amelij en is ikele inden en is eld. F lettir jrder

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2