Geen nader onderzoek stort Noordwijkerhout Haring maakt het goei g Sportmeerkamp in Oegstgeest Steun voor oudere Noordwijkerhouters VVD steunt bezwaar tegen flatbouw Plan De Kempenaerstraat gaat 125.000 gulden koste LEIDEN OMGEVING QcidócQowumt VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGI1 'NO Bedrijven komen moeilijk aan personeel „Beter imago nodig van werk in bollen" RIJNSBURG Bollenbe- drijven komen steeds moeilijker aan zowel los als vast personeel. Proble men doen zich met name voor in juli, augustus en september bij het rooien, inpakken en verzenden van bollen. De arbeids- problematiek remt steeds vaker de gezonde ontwik keling van bollenbedrij- ven. Dat zei ir. H. G. Bus van het Konsulentenschap voor de Tuinbouw Mid den-Holland gistermiddag tijdens een lezing bij de Agrarische Struktuurcom- missie Bollenstreek-Rijns burg. Hij gaf tijdens zijn lezing een schets van de ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar in de bollenteelt. Bus ging daarbij uitvoerig in op tal van proble men waarmee deze sektor mo menteel te kampen heeft. Eén van die problemen is het te kort aan arbeidskrachten. Vol gens Bus moet het bedrijfs leven dit samen met de ar- beidsbureau's aanpakken. „We moeten gaan concurreren met bedrijfstakken die de klant mooier en schoner werk voor schotelen. Daarom moeten we gaan zoeken naar manieren om het imago van het werk in de bollen te verbeteren". Een andere bedreiging voor een gezonde ontwikkeling van de sector is volgens Bus het gegeven dat de standsorganisa ties er nog steeds niet in zijn geslaagd om één agrarisch on derwijscentrum in de Duin- en Bollenstreek aan te wijzen. Bus kreeg bijval van mevrouw E. Zandwijk, de kersverse voorzitster van de Struktuur- commissie. De bijeenkomst van de Agrari sche Struktuurcommissie Bol- lenstreek-Rijnsburg had gis termiddag een feestelijk tintje doordat de heer H. Vreeburg na ruim 10 jaar de voorzitters hamer overdroeg aan E. Zand wijk. De struktuurcommissie is in 1977 opgericht om de belan gen van het agrarische bedrijfsleven in de Duin- en Bollenstreek te behartigen. De kommissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van een drietal agrarische standsorga nisaties, de gezamenlijke voe dingsbonden, veiling Flora, het Konsulentenschap voor de Tuinbouw en het SDB. Bouwbedrijf mag woning uitbreiden SASSENHEIM Het Sassenheimse bouwbe drijf M. J. van Breda mag een nog te bouwen huis aan de Herenstraat uitbreiden. Het huis maakt deel uit van een blok van zeven. Op de bewuste plek zouden aanvankelijk acht huizen komen, maar dat vind de gemeente te veel voor de beschikbare ruimte. Het CDA sprak zich om die reden gisteren ook uit te gen de vergroting van het huis. VVD, Ge meentebelangen en PPR hadden er minder moeite mee. Wethouder Ydo hield de raad voor dat de stedebouwkundige adviseert geen toestemming tot uitbreiding te geven. Net als het CDA vreest ook hij dat andere aanvragen volgen. Zijn betoog kon evenwel niet verhinderen dat de raad, met alleen de stemmen van het CDA tegen, zich bereid verklaarde de toestemming te verlenen. Links Noordwijk: schaduwfracties in commissies NOORDWIJK De fracties van het Progressief Accoord Noordwijk (PAN), de Partij van de Arbeid en van Noord- wijks Belang hebben een initiatief-raadsvoorstel ingediend, waardoor éénmansfracties in de gemeenteraad zich in com missies kunnen laten vertegenwoordigen door leden van de schaduwfractie. De Noordwijkse raad telt slechts één zo'n fractie, namelijk het PAN, dat vertegenwoordigd door W. Schelvis. Burge meester en wethouders leggen dit voorstel zonder comment taar ter beoordeling aan de gemeenteraad voor. Het college verwijst naar een recente nota, waarin een aantal argumen ten voor- en tegen de benoeming van niet-raadsleden in de commissies worden aangevoerd. In deze nota waren ook de ervaringen in andere gemeenten opgenomen. In april is deze kwestie behandeld in de commissie voor algemene be stuurszaken, maar door de opstelling van het CDA en de VVD bleek er geen meerderheid te vinden voor een voor stel van het college. Vandaar dat de linkse fracties met een initiatief-voorstel zijn gekomen. Oegstgeest Lokaal officieel van start OEGSTGEEST Oegst- geest Lokaal gaat zater dag 28 mei officieel van start met zijn radiopro gramma. Burgemeester mr. Sj. Scheenstra van Oegstgeest verricht de officiële openingshande ling. Oegstgeest Lokaal zendt elke zaterdagoch tend tussen elf en twaalf uur uit via het kanaal van Omroep Rijnland. Met de komst van Oegst geest bestaat Omroep Rijnland uit tien lokale redacties. Oegstgeest Lo kaal heeft overigens al proef gedraaid. Winkels in badplaats langer open NOORDWIJK De winkels in dé badplaats Noordwijk mogen in de periode van 1 april tot en met 15 september langer open zijn. Deze verorde ning, die afwijkt van de bepalingen in de Winkels- luitingsweg, wordt dinsdag aan de gemeenteraad voorgelegd. De langere openstelling blijft beperkt tot de ver koop van watersport-, strand- en kampeerartike- len, eet- en drinkwaren, foto- en filmartikelen, prentbriefkaarten en souvenirs. Deze artikelen mogen ook worden verkocht op zondag van 10.00 tot 18.00 uur en op de tweede paasdag, hemel vaartsdag, tweede pinksterdag en koninginnedag. Voor de winkels op de campings geldt een afzon derlijke regeling. Op zaterdag wordt de openings tijd voor alle winkels verlengd van 17.00 tot 22.00 uur en op de overige werkdagen van 18.00 tot 22.00 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, de vakbonden en de Vrouwenraad Noordwijk hebben gunstig geadviseerd. Botsing op Rijksstraatwi >ement lidmaa WASSENAAR Op de Rijksst ter hoogte van de Eikenlaan zijjEl middag drie auto's met elkaar in gekomen. Het ongeluk, waar! persoonlijke ongelukken gel vertoonde grote gelijkenis met hi val waarbij onlangs vijf doden Het gebeurde rond vijf uur toen jarige Amerikaan, die richting D< op de linker rijbaan reed, door bekende oorzaak over de doorgt middenstreep stuurde. Hij sch; wagen van een 44-jarige Leiden naar zijn woonplaats reed. De kaan ramde vervolgens een a( Leidenaar rijdende auto op de rijbaan. Deze automobilist, een man uit Noordwijk zag het ongel ter bijtijds aankomen en kon een le botsing net voorkomen. Na he luk ontstond een kilometers lani 1RDAM laties zi [rbpvertent »|j aden te 'Tdie een [ad neei wordt anders liit niet huldig olledigf van zc lommssi troep v ie Code ling. 3 ;ze k\ ing var vertenti ILLEGAAL DUMPEN UITGESLOTEN GEACHT NOORDWIJKERHOUT - „Er is geen aanleiding om een nader onderzoek naar de vuilstort in te stellen". Dat verklaarde P. Hulspas (D66) gisteravond naar aanleiding van de rappor tage van het interne on derzoek dat de gemeente Noordwijkerhout heeft gedaan naar de yuilstort. De andere fracties sloten zich hier gisteravond bij aan. Zij verklaarden alle maal tevreden te zijn met de rapportage. „Dit be wijst dat we toch altijd heel voorzichtig zijn ge weest bij de belt aan de Tespellaan", aldus VVD- er L. Hogervorst. Wel moesten gisteravond nog worden beantwoord. z,o vond omdat voorheen de containers mevrouw Hulspas (D66) het op de Tespellaan werden ge jammer dat het onderzoek niet zet. Daar kwamen klachten is ingegaan op geruchten die al over". jaren door het dorp gaan. Zij De Boer bevestigde ook dat wees daarbij op de verhalen enkele malen de sloten van dat de sloten van het toegangs- het toegangshek naar het hek van de vuilstort enkele voorterrein van de belt zijn malen geforceerd zijn en dat geforceerd. Dit waren volgens er explosies op de belt zouden hem altijd particulieren die in hebben plaatsgevonden. Ook het weekeinde vuil kwijt wil- het verhaal dat er buiten de den. „De netsten maakten dan openingsuren mensen het ter- het hek open en deponeerden rein op kwamen, behoefde volgens haar opheldering. Directeur gemeentewerken A de Boer verklaarde dat er bui ten de openingsuren door en kele leveranciers containers op het voorterrein konden worden gezet. „Dit gebeurde vooral in het bollenseizoen. De hun vuil op het voorterrein, de anderen gooiden het voor het hek neer. In alle gevallen ge beurde zoiets in het weekein de. Bovendien werd altijd de hele belt nagekeken of er iets lag dat er niet thuishoorde". kwam dan plotseling het gas vrij waardoor uit de belt een steekvlam kwam. Het waren geen chemische stoffen die met elkaar reageerden maar methaangas. Dat kon je rui ken", verzekerde hij de com missie openbare werken. W. Hof (PvdA) vroeg zich nog af of er toch ladingen tussen door zouden kunnen zijn ge slipt en of er vaak waarschu wingen werden uitgedeeld als er afval werd gebracht dat niet door de beugel kon. Vol gens De Boer ging het in de meeste gevallen waarbij een waarschuwing werd gegeven, om verpakkingen van bestrij dingsmiddelen die tussen het agrarische afval waren ge- Explosies kwekers moesten dan buiten Ook voor de explosies had De raakt. „Een proces-verbaal de openingsuren toch hun vuil Boer een verklaring. „Door de hoefden we nooit op te maken ontbinding van het organische want een waarschuwing was kwijt en dat werd dan vast op het voorterrein gezet. Ze kon den echter niet de belt zelf op. afval komt gas vrij. In enkele genoeg. Het dreigement dat gevallen is het binnen in de men niet meer mocht storten enkele vragen rond de belt Dit gebeurde op deze wijze belt gaan branden en soms was veel erger dan een boete". NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhoutse ouderen, die willen verhuizen, komen in aanmerking voor een ge meentelijke vergoeding van maximaal 3.000 gulden. Noordwijkerhout wil hiermee bereiken dat goedkope en gro te huizen vrij komen voor de woningmarkt. De gemeentelij ke bijdrage is alleen bestemd voor die ouderen die niet zelf in staat zijn de kosten van de verhuizing te betalen. De rijksregeling waarin oude ren financiële steun krijgen als ze naar de kleinere woning verhuizen is sinds januari 1988 afgeschaft. In november 1987 sprak de Noordwijkerhoutse commissie welzijn en onder wijs de wens uit om toch een zekere tegemoetkoming in de kosten te blijven betalen. Daarbij moest rekening worden gehouden met het in komen van de ouderen. Het college van Noordwijker hout heeft nu een eigen rege ling ontworpen. Daarin is geen inkomenstoets opgenomen. Volgens het college zou een dergelijke regeling goede kans Het voorstel wordt besproken de rijksoverheid mag zich be zighouden met inkomenspoli tiek. Noordwijkerhout heeft nu in de verordening opgeno men dat de mensen die ook zonder steun van de gemeente wel zouden zijn verhuisd, geen financiële steun krijgen. Geld voor Zeehospitium Het Zeehospitium in Katwijk is sinds gisteren weer 4.000 gulden rijker. Het geld werd geschonken door Ouwehand Bouw en in ontvangst genomen door directeur Van Rooy van de school voor gehandicapte kinderen De Vierbot. Het bedrijf deed dit bedrag cadeau omdat het onlangs nieuwe kantoren opende op industrie terrein 't Heen. De directie van het bouwbedrijf wilde het Zeehos pitium laten delen in de feestvreugde. Wat er met het geld gaat gebeuren, is nog niet bekend. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SASSENHEIM „Uit ste debouwkundig oogpunt is de bouw van twee flats van vier en vijf verdiepin gen hoog in Postwijk door woningbouwvereniging De Vooruitgang en Mabon BV een onaanvaardbare zaak. Ook de privacy van een aantal bewoners van de Hoofdstraat zal door de etagebouw ernstig ge schaad worden". Met die opmerking schaarde VVD woordvoerder J. van Dorssen zich gisteravond tijdens de vergadering van de commissie VROM ach ter de Groepering Behoud Hoofdstraat. Die maakte onlangs bezwaar tegen de voorgenomen hoog bouw. Ook de ontsluitingsweg tegenover de Wasbeeklaan die deel uit maakt van de plannen baart de VVD zorgen. De vrees bestaat dat er ter plaatse een onoverzichtelijke situatie zal ontstaan die er toe leidt dat er meer verkeerslichten nodig zijn. Een allerminst wenselijke ontwikkeling volgens de libe raal die de vrees uitsprak dat er een verkeerslichtenwoud ontstaat in Sassenheim-Zuid. Ook C. Kuysten (D'66) uitte gisteravond haar ongenoegen over de bouw van de flats. „Ik heb er veel problemen mee ge had, maar ben tenslotte uit fi nanciële overwegingen door de knieën gegaan. „Het is de enige manier- om woningen aan te bieden tegen een be trekkelijk lage huur". Zij voegde daar aan toe: „Zeker 200 Sassenheimers zouden in aanmerking willen komen voor deze goedkope woningen voor twee persoons huishou dens". Wethouder H. Drenth beriep zich gisteravond echter op uit spraken van Gedeputeerde Staten en de Kroon die de be zwaren van de Groepering Be houd Hoofdstraat ongegrond verklaarden. A. Olthof (PvdA) drong er bij Drenth op aan meer informatie aan de bevol king te verstrekken. „Het lijkt er op dat appartementenbouw een soort hobby van de ge meente is". Het is nog niet zeker of de ge meente Sassenheim medewer king zal verlenen aan de bouw van een showroom annex ga rage aan de Hoofdstraat 75 en 77. Het bestemmingsplan-Zuid dat slechts woondoeleinden en kantoor toestaat moet dan eerst gewijzigd worden. Op het betreffende perceel datr nu nog eigendom is van Bakker's Kistenfabriek bevindt zich het een dubbel woonhuis met kan toor. Het bouwwerk dat in 1890 werd opgetrokken komt voor op de lijst van cultuur historisch waardevolle pan den. De bouwtechnische toe stand daarvan zoik slecht zijn. De eigenaar van sportschool Aarts heeft een bezwaarschrift ingediend tegen woningbouw op het parkeerterrein bij de school dat hij sinds 1973 pacht te van A. van der Geest, hij voorziet grote problemen als dat niet meer gebruikt kan worden. Voorjaarsnota met sporthalplan krijgt steun WARMOND De „Voorjaars nota" van het college van B en W van Warmond heeft in grote meerderheid de instemming van de commissie Financiën en Economische Aangelegenhe den. Daarmee wordt positief ge adviseerd over het reserveren van een bedrag van 3,7 miljoen dat besteed zou kunnen worden aan de bouw van een sporthal. Mevrouw Saris (VVD) was daar falikant tegen. „Het reserveren van zo'n bedrag heeft iets dwingends. Je hebt de neiging om te zeggen dat het nergens anders voor gebruikt mag worden." Zij vond de nota te veel toegeschreven naar de sporthal. Minder problemen waren er met andere in de nota genoemde zaken. Over de aan stelling van een milieurecher cheur, de instelling van een Noodfonds, voor mensen in fi nanciële nood en halvedag op vang voor kinderen werd min der gediscussieerd. Men vroeg zich alleen af of een werktijd van gemiddeld 19 uur per week voor de milieurechercheur in relatie tot zijn taak, wel vol doende zou zijn. Wethouder Van Schagen kon de commis sieleden op dit punt niet gerust stellen. Goedkeuring voor an vaarwegen pl; DEN HAAG Het üitvoe- ringsplan Provinciale Recreatie- vaarwegen 1988 tot 1992 is giste ren door alle statenfracties, met uitzondering van de SGP, goed gekeurd. Het plan is gemaakt in het kader van het Raamplan Provinciale Recreatievaarwe gen, dat in 1984 is vastgesteld. In het uitvoeringsplan zijn on der meer een inventarisatie van de toestand van de vaargebie- den, een meerjarenraming, een beschrijving van de subsidiemo gelijkheden en een opgave van mogelijk dit jaar uit te voeren projekten opgenomen. Binnenkort kunnen de liefhebbers weer nieuwe haring eten. HOLLANDSE NIEUWE DINSDAG VERWAG KATWIJK Nog een kleine week en ze zijn weer in het land: haring, de echte Hollandse Nieu we. Een bijzonder sma kelijk en gezond visje, dat het zelf ook goed maakt. Volgens haring- bioloog bij uitstek, ir. A. Corten van het Rijksin stituut voor Visserij-on derzoek (RIVO) stijgt de hoeveelheid haring in de Noordzee in een snel tempo. Vandaar dat ook dit jaar weer 500.000 ton weggevangen mag worden door de Europe se vissers. De Nederlan ders halen van dit totale quota (TAC) ruim een kwart scheep. Een hoe veelheid die neerkomt op bijna 100.000 ton ha ring. De optimistische schatting van de haringstand van dit jaar komt mede doordat een zeer sterke jaarklasse, die uit 1985, volwassen is geworden. Deze klasse zal met name verantwoordelijk zijn voor de kleine, zeer smakelijke maat jesharing. Alhoewel haring ieder jaar door zijn rijpheid- stad io weer maatje wordt, zijn de jonge haringen qua grootte en gewicht vaak net gewildst aan de verkooppun ten in den lande. Wat dat be treft is ook de voorzitter van het Produktschap voor vis en visprodukten, de heer drs. D. Langstraat optimistisch over het komende haringseizoen. „De haring zal goed van kwaliteit en smaak zijn", zegt deze sector-bestuurder. Smaak Die smaak viel het vorig jaar iets tegen. „De echte vette haring, met een vetpercenta ge groter dan 18 procent, werd in mindere mate ge vangen. Daarbij kwam het slechte weer in de zomer, wat duidelijk een terugloop in dé verkoop aan de stalle tjes en haringkarren bete kende", aldus de heer Lang straat. Door de wat tegenval lende vangsten was vorig jaar de handel ook verplicht een groter deel Deense ha ring te importeren dan men feitelijk wenselijk acht. Vol gens Langstraat is dit de vrij heid van de individuele ha ringhandelaar. Hij sprak zijn hoop uit dat dit jaar de door Nederlanders gevangen en verwerkte Hollandse Nieuwe de maatjesharing aan de ver kooppunten zal zijn. Een tevreden Corten van het RIVO onderstreept het effect van de beheersactiviteiten van de haringstapel. „Als men bedenkt dat door rege lend optreden een grondstof voor de industrie tot in leng te der jaren is veilig gesteld, de haring, geeft dat moed. Vooral als men beseft dat in de tweede helft van de ze ventiger jaren diezelfde ha ring bijna uit de Noordzee was weggevist". Wel Corten bezorgd te zijn het wegvissen van jonge ring. Deense vissers visst jf", het Skagerak en Katteg ondermaatse haring voc^ vismeelindustrie. Doordi jonge haring, in tegenste tot wat tot nu toe ged werd, voor minstens zeve.' procent opgroeit in dit z< deelte kunnen lokale vi een ware slachting ond haringpopulatie ui toe ff Vandaar dat Corten met een quotering voor jonge ondermaatse hai hoewel hij dat quotum 80.000 ton per jaar nog te hoog vindt. „Wegv,1 van jonge haring voor sindustrie is en blijft taal vernietiging". Vlaggetjesdag De start van het nieuweNTo.a. ringseizoen is traditioneel koppeld aan vlaj s Scheveningen. deel van de vloot zal daai mende zaterdag opgetlramma liggen. Aan de haring doen dit jaar echter maar ca acht schepen mee. Zij ren zaterdag uit, de e« aanvoer van Hollandse M jes wordt dinsdag. De doo J^d* Nederlanders te vangen ring wordt voornamécties tijd door de grote diepvriestfoders vi trawlers opgevist. Van dt A tale hoeveelheid haring len zij ongeveer 70 duiz Igè'"óvei ton aan boord halen en voeren. Isch Ork OEGSTGEEST De re constructie van een deel van de De Kempenaer straat in Oegstgeest zal ongeveer 125.000 gulden kosten. Dat is gisteren meegedeeld aan de com missie financiën. Eerder hebben de winkeliers zich al bereid verklaard daar maximaal 30.000 gulden aan bij te dragen. Dat be drag zal ook door de ge meente worden gevraagd. Om het werk zo snel mogelijk uit te voeren, wordt een deel uitbesteed, hetgeen de kosten opjaagt. Wethouder P. van der Veen hoopt dat het karwei, waardoor weer schuin gepar keerd kan worden in de straat voor sinterklaas is afgerond. In juni krijgt de raad er een voorstel over. De wethouder kwam gisteren ook met een voorstel voor een voorbereidingskrediet van een ton voor de scholenbouw in Haaswijk. Daar ging de com missie mee akkoord. Oegst geest moet volgens riiksnor- men een gymzaal afstoten. Gisteren werd gesuggereerd de zaal aan de Juffermans- straat te sluiten. De leden van de commissie lieten zich daar terughoudend over uit. „Er moet naar gestreefd worden om gymzalen die naast of aan de school gebouwd zijn zoveel mogelijk te handhaven. De ba- iko Ko indy en on in ov sisschool Gever-DeutzK^^* weeschool kan ook uitgi worden met noodlokaler der de gymzaal aan te t_^ De commissieleden zagen **Iber' liever de gymzaal aa Apollolaan (niet de naas rtmière gen sporthal) verdwijnen löpcke. tilch 22 lm uit 1f flet Alan Oegstgeest wil meer gaaiiins. Ma< trekken voor bijdragenpldens d< ontwikkelingshulp. de norm dat de gemeent dragen uit de bevolkinf dubbeld. Gisteravond i wethouder Van Veen m( norm te willen verhogei op 2,5. Dit wil zeggen gemeente bij een bedr; 10.000 gulden de 25.01 keert. OEGSTGEEST Acht sportverenigingen doen mee aan de Sportmeer kamp Oegstgeest, die dinsdag 24 mei op het sportpark aan de Hof- brouckerlaan van start gaat. Op deze meerkamp bestrijden de clubs elkaar op de onderdelen: hockey, voetbal, korfbal, waterpo lo, basketbal en volleybal. Jaren geleden werd door een zestal Oegstgeester sportclubs een jaarlijkse sportontmoeting gehouden. Op deze wijz kon men kennis maken met el- kaars sport. Mode op verzoek van de wethouder van sportza ken, P. van Veen, is dit initia tief door de Sportraad nieuw leven in geblazen. De deelnemers zijn: LMHC Maandagavond 30 mei voetbal op sportpark De cuyl op het programma,1 dagavond 31 mei korfbSand (hockey), Oegstgeest (voetbal), KNS (korrfbal), Fiks (korfbal), Vivax (zwemmen en waterpo lo), basketbalvereniging Oegst geest, volleybalclub Oegstgeest het sportpark Van Houdri lord-cycl en UDO (voetbal). De vereni- laan en woensdagavond gingen doen niet mee aan het waterpolo in zwembad toernooi in hun eigen sport. 1 «nd the j taanse v meer." Volleybal en baski Nawnwi, Dinsdagavond 24 mei om half sporthal "Apollolaan. L___ zeven gaat de meerkamp van begint om twaalf uur, om SS®*"® start met een hockeytoernooi uur gevolgd door het aan de Hofbrouckerlaan. baltoernooi. Dg. Slndi ïarrefoui Kamma i jnd-agen lonrniaL

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16