Omwegen haka bestelde bij Verbij loriginele stellingmolen .File verminderen door aanpak van )us-knel punten" ^ifÏDÊN OMGEVING £cidoc£owloml VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGINA 15 I op makoto en takashi worden hoogmadese molenbouwers t Vooj n aan :n ten r ambtzi rouw 3419 i 220li'u] its ze in vijl zien. n al jum oeten geste/jip] in de week was een vier- jpige Japanse delegatie :ig het Hoogmadese dorps ven nog meer fleur te ver- nen. De, per definitie klei- Japannertjes perfect in it nette pak gestoken ga- i er hun ogen en hun foto filmcamera's de kost. Er geen kip of hoen de kke weg oversteken of de ziaten legden haar ter do- imentatie vast. Alles werd iregistreerd. Elke cotoneas- iedere grasspriet en bo- >loem, ja het pijpekruid en n op de fiets, de hond van buren, de benzinepomp de overkant, de ver- tersdrempels en „Denk aan ;e kinderen". Het wordt •r enige tijd allemaal in ipan in een werkbespreking analyse voorgedragen, •rkelijk alles. Ook op die anier palmen zij, de zonen ippons, de westerse concur- ntie eenvoudig in. Je moet e nagenoeg gedegenereer- bijna doodgebloede bleek- ichten met hun eigen wa- is bestrijden. Kijken, in- rmeren, analyseren en vastleggen. En maar buigen: Hai! Nu spreekt molenmakers- zoon Luc Verbij (28), als jon ge moderne ondernemer een verdraaid aardig mondje En gels, maar hij had „op de bouw" nogal wat moeite met het Japanse Engels. Hij voer de echter de onderhandelin gen en bleef met ze op stap gaan, tot in Schiedam, want de nederige delegatie wilde „alles" zien. Enfin, bij de hoogachtbare molenbouwer Hein J.A.Ver bij in Hoogmade waren ze aan het juiste adres voor een enig echte, hoogst originele nieuwe korenmolen, een „windmill" die de gemeente Osaka in Sakai City wil laten neerzetten. Geen fantasietje, zoals de „molen" in het Ja panse Hollandse dorp. Die molen is volgens Hein Verbij alleen maar flauwekul; „net zoiets als de Moulin Rouge in Parijs, een facade van een molen met een eethuis erin". Nee, Osaka stond (met alle verschuldigde eerbied en herhaalde buigingen) per se op een strikt originele Hol landse molen. Nou, de firma Verbij van 1868 heeft „het" in de vin gers. Hein Verbij (58): „Mijn overgrootvader Hein, stam mend uit Reeuwijk, begon in 1868 dit bedrijf hier in Hoog made. En al veel eerder wer den hier molens gebouwd, maar dat kan ik niet meer nagaan. Molenbouwers had den in die tijd nog volop te doen, want die dingen werk ten toen nog, als polder- en industriemolens; het waren nog geen machinerieën. Van daag de dag krijgen we nog slechts opdrachten van de overheid en gemeenten. De molenmakerij is een wissel vallig beroep geworden, af hankelijk van de subsidiek raan. Maar we helpen elkaar wel, als collega-molenbou wers, en er worden nog steeds molens gebouwd!". Maar goed, vorig jaar voltooi de Verbij de nieuwbouw van een voormalige korenmolen, de Destilleerketel, in Rotter dam, Delfshaven. Er kwam ook een Japanse filmploeg op af, en de Japanse vraag, in alle nederigheid, was: wat kost zoiets? Want zelfs Ja panners moeten op de klein tjes letten. „Nou, aardig wat hoor", wist Hein Verbij; „zeg maar met meer dan 6 getal len vóór de komma". Romp van beton Maar de Japanners kwamen als horzels terug en bestelden een Hollandse molen die krek hetzelfde was als de Rotterdamse molen. Ze kon den kiezen uit drie types: een grondzeiler, zoals er op de Kinderdijk staan, of een stel lingmolen met rieten acht kant, zoals op de Keukenhof, of een helemaal gemetselde stellingmolen, zoals in Delfs haven. Men koos voor de laatste. De stad Osaka, een metropool met 7 miljoen in woners, gaf de opdracht. De molen wordt nu gerealiseerd met de tussenkomst van aan nemer Takanaka uit Osaka. Die bouwt volgens de gege vens van Verbij de toren van 23 meter hoog, en Verbij als een mannelijke aflevering geüniformeerde Japanse timmerlieden, de pientere pukken Makoto Shimgaki en Takashi Nohara (v.l.n.r. of v.r.n.l.) Jezig met voeghout van (Duits) Rijnlands eiken voor de molen van Sakai City. Hein Verbij (midden) is verbijsterd over vakmanschap en tomeloze geestdrift. Ook medewerker Pieter van der Veek die straks met de te assembleren on- erdelen meegaat naar Japan - staat paf; hij kan de Japanse „Manircchaft" nauwelijks meer iets leren, foto: wim van noort rrond Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■BHwr (LvH - 12 22 44 op toestel 10. (loor Ton Piclers in La Bohème levert de deuren, ramen, de stelling (omloop), en het inwendige mechanische gedeelte, vol gens Hollandse know how. De technische tekeningen worden via de fax overge seind. Eind november gaat de zaak scheep; een maand op de boot naar Osaka. „Drie mensen van mij gaan mee naar Japan om de molen te installeren. Deze week zijn de Japanners begonnen met heien, in Sakai City, bij Osa ka. Het wordt geen gemetsel de toren, maar één van be ton. In dat aardbevinggevoe- lige gebied mag niet gemet seld worden. De romp wordt wel bekleed met steenstrips", verklapte Hein Verbij. Inmiddels hebben twee Ja panse geautoriseerde, en mis schien wel beëdigde, timmer lieden zich in Hoogmade ge nesteld. Makoto Shimgaki en Takashi Nohara (hun namen staan in de nieuwe loods op een bordje geklie derd, opdat de Hollanders hun namen niet zouden ver geten) blijven hier werken tot het laatste gat in het har de tropenhout geboord is, en dat is tegen Nieuwjaar. Ze zien er gelijkvormig uit, die twee uit Osaka; zijn beiden even klein en dragen eende re uniformen. Het is voor hun een makkie, immers de gereedschappen waarmee ze moeten werken zijn van Ja panse origine en de vorkhef truck draagt ook een Japanse naam. Ze slaan nagels en controleren met het waterpas en laten zich alles gezeggen, Makoto en Takashi. Ze blij ven hoogstbeleefd, maar den ken er waarschijnlijk het Ja- Eanse hunne van. Bij de am- assade van Nippon in Den Haag zal deze aflevering van mijn rubriek ongetwijfeld in knipselvorm, voorzien van een aantekening, opgeslagen worden. Grote klasse Hein Verbij, molenbouwer bij uitnemendheid, toonde zich welhaast ontsteld over zoveel Japanse inzet op zijn Korenmolen „De Destilleerketel" in Rotterdam oud-Delfsha- ven, vorig jaar voltooide Verbij-nieuwbouw. Precies zo'n exemplaar komt er bij Osaka, Japan, te staan. FOTO: pr bedrijf. „De Japanners leren bij ons malen, krijgen inzicht in het plegen van onderhoud van molens. Nog even en ze hebben de hele techniek on der de knie. Pientere lui, van grote klasse, dat vind ik van wel. Slimmerikken ook. Wei nig zeggen, veel kijken en veel doen". Verbij trok daar bij veelbetekenend z'n rech ter ooglid omlaag. Ik weet niet of de Japanners dat ook doen, of hun ooglid dat heb ben kan (je hebt eveneens Balkanvolken die dat niet hoeven te proberen), maar ze blijven uitgekookt. Ook als het op Hollandse molens aan komt. Het is een show, strate gisch en tactisch. Osaka krijgt niettemin over een jaartje een echte, tot in de tails onvervalste Hollandse korenmolen. „Ik beschouw deze molen voor Osaka, deze opdracht, als een grapje, waarvan ik wel hoop dat ik er wat van overhoud. Het is een eenma lige opdracht; ze hebben daar geen tweede molen nodig. Maar je weet het nooit. Met hetzelfde gemak staan ze in Japan over enige tijd, via Hoogmade, allemaal molens te bouwen". Dan heeft Verbij wel het genoegen van zijn pionierswerk, maar tevens het nakijken. Maar inmiddels vindt Hein Verbij het erg mooi, die „Dutch Windmill" in de buurt van Osaka. Hai! ffl ESTNEDERLAND PRESENTEERT PLAN: lie :n e red JL jlDEN/DEN HAAG -- regionale openbaar voer in Zuid-Holland jet sneller en beter (rden: dan maken meer jomobilisten er gebruik i en wordt er een struc- jele oplossing geboden pr het fileprobleem. Dat fklaarde directeur ir. P. Vliet van Streekver- ;rbedrijf Westneder- id gisteren bij de pre- ttatie van de plannen het bedrijf, in navol- ig van de NZH, heeft wikkeld om de knel- nten in het openbaar voer in de Randstad te beteren. n Vliet presenteerde de nnen aan gedeputeerde Jansen (Verkeer en ••J rvoer), samen met de bro- l\Ja Ure „Oplossingen voor de Indstad". De voorstellen en 16- ji ook naar alle gemeenten ;ravon het vervoersgebied van nd ge istnederland. lgens Van Vliet zal het Inbaar vervoer in de Rand- ns I Geboren: Danielle d.v. Middelkoop en P. H. H. van der ?r. Wies d.v. J W. van Leeuwen 1- M. M. Donders, Maria Sophia J. H. A. van Loon en C. H. En- f. Willibrordus Johannes Maria I H. J M. H van Loon en C. J. H. P der Hulst, ,Arie Johannes z.v. C. pnijder en C. E. Vosmeiier, Petrus hannes Simon z.v. P. J. M. van jjen en H. C. M. van der Ploeg, Mi- la Theodora d.v. M. de Kort en R. de Jong, Suzanne d.v. R. Ru- stad, als alle 49 geïnventari seerde knelpunten zijn opge lost, er per dag circa 45.000 reizigers bij krijgen. „Daaron der zullen ruim 22.000 automo bilisten zijn, van wie er zeven duizend uit het spitsuur ko men. Dan snijdt het mes aan twee kanten: er wordt iets ge daan aan het fileprobleem en wij kunnen" beter ons werk doen", aldus Van Vliet. Luxe Westnederland denkt bij ver betering van het openbaar vervoer aan onder meer bus banen, prioriteit voor bussen bij verkeerslichten, wijziging van voorrangssituaties en het berijden van vluchtstroken. Verder wil het bedrijf voor het woon-werkverkeer meer snel- diensten inzetten, ofwel direc te verbindingen met weinig tussenstops. Een voorbeeld daarvan is het onlangs gelan ceerde Shuttle-project, waar van de NZH de voortrekker is. Dat heeft echter wel hogere tarieven heeft, omdat het luxe bussen betreft. Bij de gewone sneldiensten wordt gebruik gemaakt van gewone bussen. Volgens de busonderneming waard en H. Kuijt, Naika d.v. M. E. Ezaty en Y. Zikianda, Ebru d.v, E. Karakus en M. Karakus. Lisanne d.v. A. Rentier en M. Heus, Egbert Jaap z.v. H. Oostingh en H. J. van Duijn, Kevi Vito z.v. C. J Labordus en P. Papachristou, Niels z.v. P. H. Rietho ven en B. D. M. van Schie, Stefan z.v. R. G. Boom en W. D. J. Radema ker, Bobbie Willem z.v. L. J. A. den Hartog en G. J. W. Wülfinghoff, An- drés Mathias z.v. N. G. W. van Nie- kerk en M. A. Musch, Anne d.v. R. van de Weerd en J. P. M. Gillissen, Rachel d.v. J. H. Wessels en M. J Bink, Robert Hendrik Jan z.v. H. ter Heide en T. C. F. Vrolijk, Roosmarie nam het aantal reizigers bij de sneldiensten de afgelopen drie jaar met twintig procent toe, terwijl de overige lijnen slechts tien procent groeiden. Westnederland overweegt nieuwe sneldiensten op onder meer de trajekten Zoetermeer Rotterdam en Houten Nieuwegein. Andere zaken die de kwaliteit van het openbaar vervoer moeten verbeteren zijn onder meer knielbussen en lagevloerbussen. Gedeputeerde Jansen, die op merkte dat hij nu nog niet veel over de plannen kon zeg gen omdat hij ze nog niet gele zen had, zei afgaande op de dikte van het rapport dat Westnederland zijn verant woordelijkheid goed had opge pakt en dat de voorgestelde knelpuntoplossingen „zeker zouden worden meegewogen" bij de projekten van de pro vincie. „Het openbaar vervoer is een belangrijk onderwerp in het Mobiliteitsscenario. Wij zullen ons voordeel doen met uw plannen en dat is ook in uw voordeel", zei hij. Corridors Bij verscheidene knelpunten d.v. Z. C. Altay en H. M. Dusink, Gerbqn Christiaan z.v. S. Kralt en J. W van Egmond, Willy d.v. J. van Duijn en H. Messemaker, Sabrina Denise d.v. J. N. G. Kok en B. Smit, Sandra d.v. K. Hoogendorp en A. M. W. Beijk, Christiaan Marco z.v. R. Boezaard en J. van Leeuwen, Robin Antonius Johannes z.v. H. W. P. van der Linden en M. H. W. M. van den Berg, Fenno Tibe z.v. J. H. van den Hoek en J. Sun, Khalil z.v. M. Farha- ni en Z. Fazzi, Daan z.v. H. C A. M. Kooman, en M. A. J. Weijers, Daniel le Paula d.v. P. C. Wise en D. A. Col lins, Mark Lawrence z.v. J. J. Hop man en S. M. Edge, Khalid z.v. M. Directeur ir. P. van Vliet (rechts) speldt gedeputeerde Jansen een paperclip op met duidelijke tekst. FOTO: cees verkerk in de inventarisatie zijn verbe teringsvoorstellen uitgewerkt. De sluisjes in Leidschendam bijvoorbeeld leiden volgens de inventarisatie tot grove versto ringen in de dienstregeling van lijn 166, die langs Zieken huis. Voorgesteld wordt de route van lijn 166 te verleggen en door te trekken naar Den Haag CS via industrieterrein Adouch en K. Skouri, Karen Ingrid d.v. J. J. A van Asten en G. M. T. Smijs, Yusuf z.v. T. Cakiroglu en Y. Cakiroglu, Erik Hugo Frederik z.v. J. H. F Falkenburg en C. M. Schwartz, Christiaan Emiel z.v. E. J. M. Bon en S. A van der Zalm, Anne Marie d.v. P. K. Jasperse en E. H. Koedijk, Roxane Maria Thecla Frédérique d.v. W. J. van Zijp en A. C. M. Goud, Lot te Patty d.v. J. A. M. Mens en M. W. T. van der Voort, Robert Theodoor z.v. R. de Vries en D. P. Havelaar, Wilhelmus Adrianus Hubertus Chris tiaan z.v. H. Heemskerk en M. F. J. Valk, Sandy Nazira Maria d.v. N. L. T. Kozman en M. E. Q. A. Janson, De Binckhorst. Bij lijn 170 tus sen Zoetermeer en Leiden kan volgens het rapport acht mi nuten tijdwinst worden ge boekt door enkele doorstro mingsmaatregelen als busstro ken en beïnvloeding van ver keerslichten. De busverbin ding tussen Alphen aan den Rijn en Leiden zal volgens Susan d.v. S. Hu en Z. Wang. Dennis Deniz z.v. A. Kuscu en M. A. E. A. Klaren, Joyce Cornelia Annamaria d.v. J. N. M. van den Berg en M C. M. van Goozen, Amanda Analse d.v. D. van der Plas en I. A. J. Edeling. Overleden: P M. van Dlnten geb. 14 aug. 1900 vrl. geh. gew. met D. Wijs man, S. S. Zhang geb. 1 okt. 1946 Heijns, geb. 15 sept. 1902 vrl. geh. gew. met J. H. Teske, J. Vondeling geb. 10 febr. 1915 man, J. C Lom- merse geb. 18 juli 1921 man, A. Q. Akhtar geb. 3 aug. 1956 man, M. E. van Vliet geb. 24 febr. 1913 vrl. Westnederland nadeel onder vinden van de aanleg van de All, omdat hierdoor de reistijd per auto fors zal afnemen. De Hoge Rijndijk zou daarom zo danig moeten worden heringe richt, dat de reistijd minstens vijf minuten afneemt. In Al phen zelf nemen de vele open bruggen over de Oude Rijn echtg. van C. M. C. Mac Donald. C Kuipers, geb. 2 okt. 1966 man, P. F Zeijlemaker, geb. 4 juli 1970 vrl., N. van Hooven geb. 29 juni 1909 man, E. Beij geb. 11 okt. 1912 vrl. geh. gew. met W. F. Smit, G. van Bentum geb. 29 nov. 1895 man, A. M. Wagemaker geb, 3 jan. 1910 man, C. Padmos geb, 18 aug. 1928 man, W. C. H. Elbracht geb. 5 april 1890 vrl., V. Knip, geb. 24 juli 1911 vrl. geh. gew. met H. van den Eijkel, M. Boesaard geb. 18 aug. 1915 vrl. echtg. van H. van der Plas, dat de voorstellen van de ge meente om de Oude Rijn zoda nig om te leggen dat de huidi ge knelpunten kunnen worden geëlimineerd, zo snel mogelijk moeten worden uit gevoerd, in elk geval eerder dan 1995, zoals aanvankelijk de planning was. feb. 8 april 1902 vrl. echtg. van W. F. wart. J M Nieuwenhuijs, geb. 23 nov 1925 vrl. echtg. van P. Glasber gen, W. E. Boerrigter geb. 24 dec. 1930 man, J. A. Valk, geb 19 sept, 1926 vrl. echtg. van A. C. Groothoff, J C. Zirkzee geb. 9 mrt. 1931 man, A. Brussee geb. 6 mei 1927 man, F. W. Slats geb. 20 april 1927 man, C. A. Flikweert geb. 5 dec 1965 man. Gehuwd: H. J J Dinkelman en G. C. de Bruijn, J. Keijer en M. J. More no Ferrari, R. M. Steenhorst en M. P. C Horn, C. D. Zandvliet en E. H. J. M. Betgen, P A. Cramer en B. A. Dankbaar, R. Brouwer en E. Hoge- nes. J W J Verschuur en A. L. M Eisen tot 2 vi jaar voor drugshandel via bloemenexport HAARLEM Officier van justitie, mr. F. Slits, heeft gis teren voor de rechtbank in Haarlem gevangenisstraffen tot 2'A jaar geëist tegen vier mannen, die betrokken zou den zijn geweest bij een orga nisatie die via de bloemenex port in drugs handelde. De zaak tegen drie andere ver dachten is tot komend najaar aangehouden. De drugsorganisatie, die begin dit jaar werd opgerold, zou op grote schaal hasj en marihuana hebben verhandeld. De verdo vende middelen werden ver stopt in vrachtwagens niét bloemen, die vooral Engeland als eindbestemming hadden. Eén van de koeriers is in En geland inmiddels tot zeven jaar cel veroordeeld. De vier verdachten die in Haarlem terecht stonden, in woners van Aalsmeer, Uit hoorn, Kudelstaart en Rijsen- hout, in de leeftijd van 22 tot 27 jaar, behoren volgens justi tie tot de staart van de organi satie. Drie van hen hebben toegegeven dat ze januari dit jaar betrokken zijn geweest bij de invoer van bijna 250 kilo marihuana op Schiphol. Eén van de verdachten had bij een luchtvrachtbedrijf gewerkt en wist zodoende de partij mari huana in te voeren zonder dat de douane er lucht van kreeg. De mannen maakten gebruik van een vervalste vrachtbrief. Het drietal was beloningen toegezegd van 500 tot 15.000 gulden. De vierde verdachte, een 22-jarige inwoner van Uit hoorn, zou als boodschappen jongen hebben opgetreden voor de drugsbende. De man heeft bekend dat hij sinds Kerst vorig jaar circa 85 kilo in zijn hasj heeft bewaard. Zo nu en dan moest hij een deel van de partij in Amsterdam afleveren. De man kreeg zijn instructies van zijn vader, een 41-jarige inwoner van Aals meer, die als één van de hoofdverdachten wordt be schouwd. De strafzaak tegen hem en twee anderen is uitge steld, omdat de rechter-com- vier zaken doet de rechtbank op 2 juni uitspraak. Groot plaatsgebrek zwakzinnigenzorg in Zuid-Holland LEIDEN/DEN HAAG De zwakzinnigenzorg is tegen woordig zo goed, dat er plaats gebrek in de tehuizen voor zwakzinnigen ontstaat. Dat con stateert dr. T. de Vries, direc teur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, na een onder zoek naar de situatie in Zuid- Holland. Hij houdt rekening met een verdrievoudiging van het aantal zwakzinnigen boven de vijftig jaar. Er moeten vol gens hem gauw 1000 plaatsen in Zuid-Holland bijkomen, anders lopen de wachttijden voor jon gere zwakzinnigen op van twee-en-een-half jaar nu tot zes jaar in 2005. De Vries denkt dat de landelijke tendens met zijn constateringen overeen komt. Het aantal zwakzinnigen boven de 50 zal in Zuid-Holland van 17 procent nu oplopen tot 40 procent over enige jaren. Het aantal boven de 65 gaat van 4 procent oplopen tot 12 procent, aldus De Vries. De Vries wijst ook op de aanspraak die het steeds maar toenemende aantal zwakzinnigen zal doen op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De Vries' studie wordt op 25 mei door de Provinciale Raad besproken. LubbersjOpent congres over jurist en werk LEIDEN Premier Lubbers opent donderdag 26 mei het derde congres 'Jurist en werk' dat die dag in de Pieterskerk wordt gehouden. Een groot aantal sprekers, verdeeld over drie forums, geeft die dag een overzicht van de arbeidsmoge lijkheden voor aankomende juristen. Lubbers wordt door de organisatie aangeduid als vertegenwoordiger van de grootste werkgever van Ne derland. Andere sprekers zijn president-directeur mr. J.F.A. de Soet van de KLM, mr. J.J. van Rijn, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Na tionale Nederlanden en deken mr. P.A. Wackie Eysten van de orde van advocaten. Het congres is verdeeld in fo rums over 'traditionele juridi sche beroepen', 'jurist en over heid' en 'jurist en bedrijfs leven'. Er wordt aandacht oe- steed aan de positie van juris ten op de arbeidsmarkt, de verhouding ten opzichte van andere academici zoals econo men en bedrijfskundigen, aan de vraag wat juristen van werkgevers mogen verwach ten en wat werkgevers op hun beurt van hen mogen ver wachten. de Groot. Ondertrouwd: R. Kok en G. A. Inzo- li, A. den Os en M. A. Borreman, R. A. van Wijk en J. E. Fielemon, Sar- faraz Hussain en U. C Lalloesingh, M. ten Bosch en I. van Es. H. J. J. de Bont en C. W Philippo, G. Hanna en Kleef en E. M T Straathof. H. Lucken en L. Gortzak, O. Kloek en E. van der Linden, e. van Pola- nen en C F Dehssen. J. J W M Oliehoek en y. M. van Goozen. P. J. M. van Hoof en A. van der Voort, A. Di Bucchianico en F. Bakker, J. On ion en M. A. Mathot.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15