ËicidócSou^cmt Totaalplan gevraagd voor de Breestraat a STAD OMGEVING LaBlonde BK wil vergoeding met rugwerkende kracht en ideau )rmaat F. Hermans opent nieuw pand Kooyker CDA wil meedenken, maar stelt een grens aan offers VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGINA 13 -j.OOO GULDEN VOOR LEIDS KUNSTBELEID tl lui Le'muL nger. ;N De Beroepsvereni- an Beeldende Kunste- (BBK) wil dat de be- lostenvergoeding-rege- kunstenaars met te- •kende kracht tot 1 juli 'ordt toegepast. Vanaf werd de BKR-rege- imelijk afgeschaft. Sinds egvallen van de BKR e kunstenaars nog op enkele wijze financieel iet gekomen. Ook stelt voor de 37.500 gulden ior Sociale Zaken zijn 4heveld naar Culturele om kunstenaars te on- inen in het voortzetten in beroep, te voegen bij het geld dat besteed gaat worderi aan beroepkostenver- goeding. Dit schrijft de BBK in een notitie aan de gemeente Leiden. Of dit alles te verwezenlijken is, valt nog te bezien. Deze week werd bekend dat Leiden een bedrag van 190.000 gulden krijgt voor het kunstbeleid. Dat geld is afkomstig van het ministerie van WVC en wordt verdeeld door de provincie. Het Leidse beleid moet daar door bovendien aansluiten bij dat van vijf andere gemeen ten. Volgens A. van der Loo van de afdeling culturele zaken zijn opnieuw problemen gere zen ten aanzien van wie nu ei genlijk het geld in handen krijgt. „Het is best mogelijk dat de provincie zelf het geld wil beheren. Ook kan het zo zijn dat de provincie het geld in handen geeft van de Stich ting Voorzieningsfonds voor Kunstenaars". Vandaag heeft er een gesprek plaats tussen de zes betrokken gemeenten en de Gedeputeer de Boone (leden van de Gede puteerde Staten die zich met cultuurzaken bezig houden). Wethouder F. Kuijers en A. van der Ree vertegenwoordi gen de gemeente Leiden. idse Universiteit gaat reclame maken EN De Leidse Univer gaat reclame maken om studenten te trekken. ollege van bestuur wil 'ervingsactiviteiten vol- jaar 380.000 gulden uit- i. Tot nu toe lichtte de iiteit alleen voor over geleiden van de studie keuze van aankomende stu denten. Naar aanleiding van een onderzoek onder decanen van scholen en onder aanko mende studenten is besloten dat te veranderen. Uit het on derzoek, uitgevoerd door een adviesbureau, blijkt volgens het universitair weekblad Mare dat „het niet langer is Uit het onderzoek is ook ge bleken dat studenten vooral voor een universiteit kiezen omdat die dicht in de buurt staat van de woonplaats of om dat vrienden of kennissen er studeren. Wijkvereniging Slaaghwijk LEIDEN In de wijk Slaaghwijk wordt een wijkvereniging opgericht die dë naam: Vereniging Bewoners belangen Slaaghwijk draagt. Op dins dag 24 mei wordt in de aula van de Openbare School Meren wijk (Val kenpad 3) een bijeenkomst gehouden waar de oprichting van de vereniging feestelijk wordt gevierd. Ook wordt dan het bestuur gekozen. De bijeen komst begint om 19.45. uur. In de wijk bestonden al verschillende werkgroepen en bewonerscommissies zoals de Stookkostengroep, Werk groep Woonomgeving, Werkgroep Wonen en Woonkosten, Werkgroep woningtoewijzing en Beheergroep Slaaghwijk. De samenwerking wordt nu versterkt door de oprichting van de wijkvereniging. Ongeluk in bus LEIDEN Een 82-ja- rige Leidse mevrouw en een 53-jarige vrouw uit Oegstgeest zijn gis teren ten val gekomen in een NZH-bus die over de Breestraat reed en plotseling moest remmen omdat een onbekende fietser de weg overstak. De passagiers stonden in de bus, vielen en rol den naar voren. Ze zijn met snijwonden overgebracht naar het AZL. De bus werd be stuurd door een 33-ja- rige chauffeur uit Kat wijk. GROEPSLESSEN BIJ STREEKMUZIEKSCHOOL LEIDEN Leerlingen van de streek- muziekschool Leiden e.o (Rapenburg 22) krijgen vanaf het nieuwe cursusjaar instrumentaal onderwijs in groepjes. Voorheen werd er individueel les gege ven en mochten de leerlingen na ruim twee jaar pas gezamenlijk muziek ma ken. Het gaat hier om leerlingen van ongeveer 6 tot 7 jaar die na een jaar muzikaal basisonderwijs, les krijgen in instrumentale verkenning. Het invoe ren van dit systeem is versneld door de bezuinigingen waarmee de muziek school vorig jaar te maken kreeg. Toen werd bekend dat de school voor 1992 vijf ton moet bezuinigen. Dat is meer dan de helft van de gemeentelijke bij dragen van negen ton. „Het is een on mogelijke opgaven om deze bezuinigin gen door te voeren. De nieuwe vorm van lesgeven voor deze kinderen bete kent in elk geval dat de lesprijzen niet verhoogd worden", zegt directeur P. Kunst. „De kinderen krijgen nu ander half uur groepsles voor hetzelfde geld als vroeger een half uur individuele les". Het les krijgen in groepsverband vergroot volgens de directeur ook het enthousiastme bij de kinderen. Nu de muziekschool gemiddeld jaarlijks een ton moet bezuinigen staan ook de ba nen van de docenten od de tocht. „Hoewel we niet in die bezuinigingen geloven, moeten we er toch voor wa ken dat er geen gedwongen ontslagen vallen", zegt waarnemend directeur M. Albarda. Na gesprekken met het ge meentebestuur hebben we in elk geval tot '92 zekerheid". Agenten schieten bruidspaar te hulp LEIDEN Agen ten moesten gis termiddag een Leids bruidspaar te hulp schieten omdat de deur van de auto waarmee zij werden ver voerd in het slot was gevallen. Dat gebeurde rond half vijf voor het Stadhuis in de Breestraat. De politie slaagde erin de deur naar de trouwerij weer te openen. ALTERNATIEF VOORSTEL KRITISCH ONTVANGEN LEIDEN Winkeliers en omwonenden van de Bree straat, en ook de VVD hebben gisteravond zware kritiek ge uit op de manier waarop CDA, PvdA, D66 en Links Leiden hun alternatieve voorstel voor afsluiting van de Breestraat bekend hebben gemaakt. Zij willen dat tegelijkertijd een besluit wordt genomen over het eenrichtingverkeer op het Noordeinde en de verkeersaf wikkeling op de Breestraat. „Erg rommelig en ondoorzich tig, gesmoezel, trucendoos, po litiek geritsel". In deze termen lieten woordvoerders van de Witte Singel en de Pieters- en Academiewijk en winkeliers zich uit over het alternatieve voorstel voor afsluiting van de Breestraat. Samengevat luidde hun kritiek dat in Leiden op verkeersgebied een ad hoe be leid wordt gevoerd en een broodnodige totaalvisie ont breekt. Hun kritiek spitste zich toe op het feit dat CDA, PvdA, D66 en Links Leiden een nieuw voorstel voor afsluiting van de Breestraat bekend hebben ge maakt vlak voordat het voor stel van het college zou worden behandeld. Een alter natief met verstrekkende ge volgen voor de omliggende wijken. Het zou, volgens de insprekers, logisch zijn ge weest om aan het voorstel tot eenrichtingverkeer in de Breestraat meteen een uit spraak te koppelen over de richting van net eenrichting verkeer op het het Noordein de. Immers, als het verkeer vanaf de Haagweg het Noord einde op mag, valt te ver wachten dat de overlast op de Witte Singel daadwerkelijk zal afnemen. Is de rijrichting andersom, dan vrezen bewo ners dat de singel niet minder druk zal worden. Ook als er sluisjes worden Voor de winkeliers is het be langrijk om de rijrichting op het Noordeinde te weten om dat zij verwachten dat dat van grote invloed is op het bezoek aan de Breestraat. „Als het verkeer niet over het Noord einde naar de Breestraat kan, is dat economisch een gevoeli ge klap", aldus L. van Velzen van het KNOV. Vooral PvdA en Links Leiden maakten echter duidelijk dat later een besluit kan worden genomen over het Noordein de. Die fracties zijn er van overtuigd dat autoverkeer in elk geval van de singel kan worden geweerd. Het CDA had liever een totaalvisie wil len ontwikkelen, maar vond daarvoor onvoldoende steun, zo maakte fractievoorzitter en initiatiefnemer J. Walenkamp gisteravond duidelijk. BEWONERS, WINKELIERS, CDA EN WD: Verkeer Noordeinde alleen naar Breestraat LEIDEN Op het Noordeinde moet het ver keer alleen in dë richting van de Breestraat mogen rijden en niet meer naar de Haagweg toe. Dat vinden bewoners van het Noordein de, de Witte Singel en winkeliers. Ook CDA en VVD hebben hiervoor een voorkeur. De bewoners van het Noordeinde waren zeer te spreken over het plan om daar eenrichting verkeer in te stellen. „Dit voorstel komt pre cies op tijd. We zijn het beu nog langer als sluitpost te fungeren van de plaatselijke ver keersproblematiek", aldus hun woordvoerder. De bewoners hebben een voorkeur voor een rijrichting stad in omdat zij met name 's avonds overlast ondervinden van „auto's van cafébezoekers die de stad uitscheuren". Een zegsman van een aantal bewoners van de Witte Singel zei vrede te kunnen hebben met de voorgestelde procedure. „Ik heb er wel vertrouwen in dat de politiek afdoende maat regelen zal nemen om de overlast voor ons te beperken. Hoe het verkeer ook zal rijden over het Noordeinde". De vier indieners van het nieuwe voorstel over de Breestraat me nen dat zij eerst kunnen besluiten dat daar eenrichtingverkeer komt en dat zij daarna hun aandacht op het Noordeinde kunnen richten. Zij willen dat eerst wordt onderzocht wat de gevolgen zijn van de rijrichting „stad in" (naar de Breestraat toe) of „stad uit". Het CDA, en ook de VVD, heeft een voorkeur voor stad in. Links Leiden kiest voor stad uit, de PvdA twijfelt nog. Het KNOV (ondernemersverbond) stemde in met eenrichtingverkeer in de richting van het Gangetje. Zij willen dat er in dat geval „superkort-parkeerplaatsen" in de Breestraat worden aangelegd. L. Beijen (PvdA) was daar tegen: „Het bedienend verkeer zal alle plaat sen in bezet nemen. Dat heeft dus geen zin". Walenkamp erkende dat het voorstel laat was gedaan. „Maar wat hadden we anders gemoeten?", vroeg hij zich hardop af. „Nu stond het ten minste nog in de krant. Was dat niet gebeurd, dan hadden we eerst uitgebreid gediscus sieerd over het collegevoor stel, en daarna nog eens over ons alternatief. Misschien had den we voor deze vergadering wel stenciltjes moeten ver spreiden. Daar heb ik niet aan gedacht". L. Beijen (PvdA) zag geen been in de gang van zaken: „Ons alternatief doet recht aan de inspraak", vond hij. Emotioneel VVD-fractievoorzitter M. van der Nat, die gisteravond op vallend emotioneel en bij her haling Walenkamp in de rede viel, veegde de vloer aan met het alternatieve voorstel: „Het maakt niet duidelijk wat er nu met het Noordeinde moet ge beuren en welke samenhang er bestaat met de komst van een vierde parkeergarage. Dat zijn juist cruciale zaken voor de omwonenden en de winke liers". Walenkamp: „Dat Van der Nat dat zegt vind ik schande lijk. Juist de VVD heeft er hard aan meegewerkt de Breestraat als apart onderdeel te bespreken en niet in relatie tot het overige verkeer in Lei den, wat wij altijd *hebben voorgesteld". et doorknippen van een tende W.F. Hermans gis- Idag de nieuwe winkel (ooyker aan de Bree- De Nederlandse schrij- is voor de opening over- len uit Frankrijk, waar hij In de Pieterskerk las is voor een publiek van honderden mensen een passage voor uit 'De ire kamer van Damocles', kerk kwamen ook andere sprekers aan het woord naar aanleiding van de verhuizing en het 125-jarig jubileum van de Leidse boekhandel. Tijdens zijn lezing en de opening van het nieuwe pand werd Her mans overigens niet lastig ge vallen door actievoerders, die hem verwijten dat hij in Zuid- afrika lezingen heeft gehouden. In de kerk en bij de opening waren wel twee agenten aan wezig om een oogje in het zeil te houden, maar dat was ook omdat zich onder het publiek enkele ambassadeurs bevon den. Op de foto's: Hermans op de preekstoel van de Pieterskerk en de wethouders Peters en Fase naast F.J. Arkenau van boekhandel Kooyker. foto's: tejo ringers én luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee tiJa gratis. ter als nieuwe abonnee ingaande f.35J fcode/plaats: L 39.) tfoon:(voor controle bezorging) f.43,l ie ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. 8,1 irna wordt het abonnement betaald per f.52,i maand automatisch betalen f23,74 f 57,5 kwartaal acceptgiro f70,93 f 6| J inr als dank de handdoek aan: f65om' Vnni ^ode/plaats: iur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer V2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidacSotnotit LEIDEN Als er gisteravond tijdens de commissievergade ring over de Breestraat' één ding is duidelijk geworden, dan is het wel dat het CDA bereid is zeer grote offers te brengen om dat compromis met succes door dë raad te loodsen. Aan de ene kant sprak fractie voorzitter J. Walenkamp im mers duidelijk uit dat het be sluit over de Breestraat „niet op zichzelf staat", maar aan de an dere kant ging hij er wel dege lijk mee akkoord die discussie te isoleren van de beslissing over de rijrichting op het Noordeinde en de komst van een vierde parkeergarage aan de westzijde van het centrum. Zaken waar volgens Walen kamp „zeer duidelijk verband" tussen bestaat. „We moeten de kwestie van het parkeren wel degelijk bij de afsluiting van de Breestraat betrekken", sprak hij onomwonden. En: „De rij richting op het Noordeinde zal zeker van invloed zijn op de verkeersdrukte op de Witte Singel". Dat zijn, zoals VVD- fractieleider M. van der Nat fijntjes aanstipte, politiek glas heldere uitspraken. Maar Wa lenkamp is op dit moment niet bereid de consequenties daar van te dragen, zo leek het gis teravond. Zoals hij het zelf al zei: „Ik ben hier heel, pragma tisch in. Ik kijk wat haalbaar is en stem mijn gedrag daar op af. Dat vind ik veel beter dan wat de VVD doet: die neemt voor de kiezers misschien een heel duidelijk standpunt in, maar weet tegelijkertijd dat dat kans loos is. Op die manier laat je de stad in de steek; je verwaarloost je bestuurlijke taak. Wij hebben die nu overgenomen. Ik heb ge woon bekeken wat de mogelijk heden zijn en ik vind dat ik er wonderbaarlijk verrassend goed in ben geslaagd het collegevoor stel te verbeteren". Niet geheel onterecht zette Van der Nat daar de nodige vraagte kens bij. Het verschil met het collegevoorstel is weinig meer dan dat de Breestraat vier uur later wordt afgesloten. Het is nog helemaal niet duidelijk welk profijt de Witte Singel daarvan trekt over de rij richting op het Noordeinde doet het alternatieve voorstel geen uitspraak en de winkeliers zijn er allesbehalve gelukkig mee. „Kleine aanpassingen en zaken die in de lucht hangen", noemde Van der Nat het. „Het CDA heeft veel op haar oor spronkelijke voorkeur afslui ting alleen op zaterdag en don derdagavond ingeleverd, de PvdA nauwelijks", was de juis te conclusie van de liberaal. Uit die opstelling van het CDA kan maar één conclusie wórden getrokken: die partij wil over twee jaar graag de nieuwe col legepartner worden van de PvdA. Walenkamp ontkende dat in alle toonaarden en bena drukte termen als „ongebon denheid" en „vrije gedachten- vorming". „Dit gaat ons zelfs stemmen kosten!", verzekerde hij zijn gehoor gisteravond. Waarom doet een politicus dan zulke uitspraken? Walenkamp zelf gaf, triomfantelijk, het ant woord op die vraag: het CDA heeft nu de bestuurlijke taak van de VVD overgenomen. En dat voorschot op de toekomst moet de PvdA aanspreken. Vooral nu de VVD zich steeds minder als een gewillige coali tiepartner opstelt, is een andere, wel „constructief meedenken de" partner van harte welkom. De vraag is anderzijds of het CDA nog lang in staat en be reid is op die manier mee te denken. Walenkamp beweerde wel dat het compromis recht overeind kan blijven staan, maar kondigde ook aan, dat hij de VVD zou steunen als die een motie indient, die stelt dat tege lijk met de afsluiting van de Breestraat moet worden onder zocht of een parkeergarage kan worden gevestigd aan de Aal markt. En daar is de PvdA nu nét fel tegenstander van. De grens van de offerbereidheid is daarmee in zicht gekomen. PIETER EVELEIN Leids college tekent verklaring tegen apartheid LEIDEN/DEN HAAG „De onderdrukking van de ZuidA- frikaanse regering kan maar tot één toekomst leiden: die van geweld!". Dat zei de Leidse wethouder H. de la Mar (maat schappelijke aangelegenheden) gisteren tijdens een anti-apart heidsdemonstratie in Den Haag. De wethouder riep tij dens de demonstratie collega bestuurders van andere ge meenten op het voorbeeld van Leiden te volgen en de door het Breed Overleg tegen Apart heid opgestelde „verklaring te gen apartheid" te onderteke nen. Het Leids gemeentebe stuur zal daarnaast de bevol king oproepen tot deelname aan de Nationale Manifestatie tegen Apartheid op zaterdag 11 juni in Amsterdam. ADVERTENTIE DE MILDE GAULOISES

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13