De knuppel in het hondehok eleid erfelijke afwijkingen moet nog geboren worden Rechters hebben geen zicht op uitvoering van vonnissen Lagere beurzen en OV-kaart leveren Deetman 330 min op -ÏNNENLAND £cidóGSouAont bvaKabo: )0 banen eg door orten op Welzijn IEPE TELEURSTELLING OVER NOTA ERFELIJKHEID DONDERDAG 19 MEI STERDAM Rechters maken vonnissen; wanneer de ver- hte uit het gezichtsveld is ver enen, zal die de opgelegde straf [ergaan. „Over dat laatste heb ik ids meer twijfels", zegt mr. M. tzuiker, vice-president van de iterdamse rechtbank. „Als rech- hebben we nog maar weinig it op de uitvoering van onze von- niet alleen voor de verdachten "ter beschikking van de regering worden gesteld, maar ook voor andere straffen. Hartzuiker: „Als ik een minder jarige veroordeel tot acht weken tucht school, moet ik maar afwachten of hij die straf ook werkelijk krijgt. Ik durf er m'n hand niet voor in het vuur te steken". De kinderrechter zegt „oprecht bezorgd" te zijn over deze ontwikkeling. „Want wat is nog de waarde van een rechterlijk von nis? Je weet als rechter niet of de opgeleg de maatregel of straf ook werkelijk wordt geëxecuteerd. Uitvoering van de straf laat nu al heel lang op zich wachten. Ik heb sterke vermoedens dat de executie soms helemaal niet plaatsvindt. Zeker met het Wil niet altijd wet De kinderrechter zegt „sterke aanwijzin gen" te hebben dat de wil van de recht bank in de praktijk niet altijd „wet" is. „Ik denk dat we bij dat uitstel of afstel eerder in jaren dan in maanden moeten denken", aldus mr. Hartzuiker. De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft kortgeleden vragen gesteld aan de minister van justitie over een zaak waarin de uitvoering van een vonnis niet in orde lijkt. Nico B., voor de moord op Kerwin Duinmeijer veroordeeld tot BB (Bijzonde re Behandeling), bleek onlangs niet onder behandeling te zijn bij een psychiater in het kader van zijn gerechtelijk vonnis, maar werd op straat aangehouden in het bezit van een gaspistool. „Dat B. weer vrij rond kon lopen is een gevolg van de mo gelijkheid die men op het ministerie van justitie heeft om een tbr of bb af te bre ken. Dat kan zonder tussenkomst van de rechter". Mr. Hartzuiker zegt genoeg gevallen te kennen waarbij verdachten na een tbr- vonnis door tussenkomst van het ministe rie binnen enkele maanden alweer op vrije voeten zijn gesteld. „Op zich hoeft een bb of tbr geen twee of drie jaar te du ren. Maar het komt regelmatig voor dat verdachten na zeer korte tijd weer mogen gaan. Soms gaat men daar naar mijn smaak te vroeg toe over. Als een rechter een tbr of bb oplegt, doet hij of zij dat met een zeker pedagogische gedachte, een soort heropvoeding. Zo'n psychiatrische behandeling van een ziekelijke stoornis kan, zeker bij jongeren, niet binnen een paar maanden zijn afgerond. Daar is enige tijd voor nodig". Wie ter beschikking van de regering wordt gesteld, kan er zeker van zijn dat binnen twee jaar wordt bekeken of voort zetting van de tbr nodig is. „Krijg ik die zaak niet meer onder ogen, dan moet ik ervan uitgaan dat de zaak kennelijk van regeringswege door ingrijpen van het ministerie is opgelost", aldus Hartzui ker. De Amsterdamse persofficier mr. L. de Wit bestrijdt de suggestie dat het bij de uitvoering van vonnissen wel eens tot af stel komt. „Wordt een minderjarige tot tuchtschool of een meerderjarige tot ge vangenisstraf veroordeeld, dan wordt die straf zeker ten uitvoer gelegd. Ik weet het, er zijn achterstanden door allerlei oorzaken. Maar voor zo ver bekend leidt dat niet tot afstel". ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG „De hond neemt hand over hand toe", schreef Hans Dorres- tijn in 1976 in de eerste druk van zijn vermaarde „Anti-hondenboek" en sindsdien heeft hij almaar meer gelijk gekregen. De Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal boog zich deze week zelfs over het zorgwekkende verschijn sel en riep ten einde raad om de muilkorf. Want de pitbull rukt op. Een flinke hap uit het been van een tien maanden oude baby. Dat is voorzover bekend de meest recente buit van een pitbull-terriër. Het zal de laat ste niet zijn. „Het wachten is op het moment dat er doden vallen", zegt mr. D. van Oers, directeur inspectie bij de die renbescherming. En dan heeft hij het niet over doden onder de pitbulls, maar onder ons, mensen. Zijn waarschuwing is voer voor hondenhaters, die einde lijk hun kans schoon zien. De toon werd gezet door het weekblad De Tijd, dat aan de vooravond van 1-april meldde dat alle zesduizend pitbull-ter riërs in ons land van over heidswege afgemaakt zouden worden: „De plaatselijke en regionale politie zal de honden in beslag nemen en ter plaatse doodschieten". Dat vonden vele lezers zo'n slecht idee nog niet. In verschillende kranten volgden ingezonden brieven waarin de „vechtmachines op vier poten" naar de eeuwige jachtvelden verwezen werden. Zover durfde de overheid niet te gaan, maar hier en daar werd wel de muilkorf tevoor schijn gehaald. Eerst in Gouda en binnenkort ook in Amster dam en Leiden. Wat het CDA- Kamerlid Eversdijk betreft mag dat voorbeeld in het hele land gevolgd worden. En het eerbiedwaardige ochtendblad Trouw voegde daar gisteroch tend een interessant voorstel aan toe: „Voor pitbulls zou moeten gaan gelden wat voor tijgers, leeuwen en andere ge vaarlijke diersoorten ook geldt: haal de beesten van de straat en zet er een stel in de dierentuin om te laten zien dat ze er zijn". Opgevreten Het is nog maar de vraag of Hans Dorrestijn, van wiens boek zojuist weer een geheel nieuwe versie op de markt is gebracht, tevreden zou zijn met zo'n oplossing. Hij begon nu juist wat sympathie voor de pitbulls te krijgen, omdat „het soort niet lang zal bestaan door onderlinge uitroeiing onder aanvuring van verstandige lie den". Inderdaad wordt de pit bull wel gebruikt als prettige partner in hondengevechten. Tot grote vreugde van Dorres tijn, die allang blij is als de monsters elkaar te lijf gaan in plaats van mensen. Overigens veronderstelt de op- per-hondenhater van Neder land dat bij lange na niet be kend is hoe ernstig er wel niet geleden wordt onder de ter reur van pitbulls en andere „trouwe viervoeters". „Er is veel leed in gezinnen met een hond dat nooit boven water komt", schrijft hij. „Want niet alleen kleine kinderen worden gebeten of opgevreten. Vaak voert de hond een waar schrikbewind in huiselijke kring, maar daar wordt nooit over gepraat. Niemand geeft graag toe dat hij onderdrukt wordt door zijn eigen hond. Het is een taboe". Buurman Het is Dorrestijn bovendien opgevallen dat de eigenaars van pitbulls zelf altijd zeggen te beschikken over de aller liefste exemplaren die je je maar voor kunt stellen en dat je voor de woeste doorbijters altijd bij hun buurman moet zijn. Waar dan nog fijntjes bij verteld wordt dat het niet aan het karakter van het beestje ligt dat-ie zich zo akelig ge draagt, maar aan dat van de buurman; die stookt zijn pit bull op. Eenzelfde ontwikkeling signa leert Chris Bergkamp, auteur van het geschrift „Hoe verde digt u zich tegen pitbull-ter riërs". Bergkamp is van plan dit pamflet, dat uit een grap geboren werd maar intussen is uitgegroeid tot een heuse inte resse, binnen twee weken te laten volgen door een „geheel herziene en uitgebreide twee de druk". Daarin zal hij het argument van de slechte buur man analyseren en bestrijden. „Ja, dat hoor je altijd, dat het niet aan de hond ligt maar aan de eigenaar. Ik geloof daar niets van. Het lijkt me te veel op het verhaal uit de jaren zes tig dat niet de misdadiger maar de maatschappij slecht was. Op dit moment loop ik nog zwaar te piekeren over de vraag hoe we dat het beste kunnen weerleggen. Voorlopig houd ik het er maar op, dat het helemaal niet uitmaakt of het aan de eigenaar ligt óf niet. Want in de praktijk komt het er gewoon op neer dat die beesten vreselijk door het lint kunnen gaan". Nuttige tips Om de mens daarvoor te be hoeden heeft Bergkamp een paar nuttige tips opgesteld. Allereerst: hoe herken ik een pitbull? Geen probleem. „Hij zal niet grommen of blaffen, maar meteen toehappen. Ge lukkig springen ze zelden di rect naar de keel". Is er eenmaal toegehapt, dan moet onmiddellijk actie onder nomen worden. En dan niet van dat benauwde graag. „Als de hond uw arm stevig beet heeft, is het mogelijk hem rond te slingeren. U zou hem dan met de rug tegen een paal kunnen slaan in een poging de rug te breken". De hond door een ruit werpen is ook een redelijk alternatief, vindt Bergkamp, die er op wijst dat het dan verre de voorkeur verdient hem in het glas te laten landen. Anders kunt u altijd nog proberen iets aan zijn poten te doen: „Ziet u kans om op een van de poten te gaan staan, doe dat dan on middellijk en tracht de poot te breken". Dat zijn woorden naar Dorres- tijns hart. Maar een definitieve oplossing is het niet. Daarvoor moeten we volgens hem toch echt in Muntendam zijn, want daar is een bedrijf gestart met de produktie van rubber op- blaashonden. „De rubber op- blaashond is gezelliger dan de gewone hond en een trouwere kameraad, rustiger, veel min der agressief en hij hoeft bo vendien niet uitgelaten te worden. In plaats daarvan moet men hem wel leeg laten lopen, maar dat doen gewone honden ook". STEVO AKKERMAN Je van iug. Zvi ■13159 MT, lolland «J HAAG De ambtena- 2 bond AbvaKabo vreest dat )2tuim 300 volledige arbeids- "^atsen verloren zullen gaan minister Brinkman (WVC) voornemen om twintig joen gulden te bezuinigen de welzijnskoepels hand- ift. Twee maanden geleden de bewindsman nog weten overkoepelende organisa- van welzijnsinstellingen ingang van volgend jaar tien miljoen gulden te rten. Inmiddels is het bezui- ingsbedrag opgelopen tot ntig miljoen. Deze nieuwe '.uiniging komt volgens de vaKabo extra hard aan om- de welzijnskoepels door reeds op gang gezette her- 1 uctureringsoperatie al vanaf januari honderden arbeids- itsen kwijtraken. DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) moet nog besparingen van on geveer 200 miljoen gulden vinden ter compensatie, van de 500 miljoen gulden die de komende jaren meer aan studiefinancie ring moet worden uitge geven. In een bespreking met de Tweede Kamer zei hij gisteren een bezuiniging van 330 mil joen gulden te verwachten van de openbaar-vervoerskaart voor studerenden, de voorge nomen verlaging van de basis beurzen en het plan om 18- en 19-jarige leerlingen in het voortgezet en middelbaar be roepsonderwijs niet meer in aanmerking te laten komen voor een beurs voor uitwonen den. Het streven is de OV-kaart op 1 januari volgende jaar in te voeren. De beurzen gaan dan tegelijk met 41,60 gulden voor thuiswonenden en 62,50 voor zelfstandig wonenden omlaag. De wetsvoorstellen moeten nog bij de Kamer worden in gediend. Vooral de PvdA'er Vermeend betwijfelde sterk of Deetman er in zal slagen de nodige wetswijzigingen op tijd door het parlement te krijgen. Hij vroeg Deetman de garantie dat het stelsel van studiefinan ciering begin 1989 naar beho ren zal functioneren. Maar de minister hield een slag om de arm. Hij zei wel naar die da tum te streven, maar zeker geen garantie te kunnen ge ven. Eerst moeten de voorge stelde maatregelen in de Ka mer worden behandeld. En omdat er nog wijzigingen op kunnen komen kon Deetman zich niet op een datum vast leggen. De Kamer bepleitte een soepe ler regeling voor studenten en leerlingen die problemen heb ben met de terugbetaling van te veel uitgekeerde studiefi nanciering. De betrokken stu derenden moet dat geld voor 31 mei in één keer hebben hebben teruggestort. Het gaat om 140.000 gevallen, onder wie veel afgestudeerden en mensen die met hun studie zijn gestopt. Zij ontvingen ten onrecht nog een studiebeurs. Volgens Deetman wordt in to taal 225 miljoen teruggevor derd. In 500 gevallen gaat het om een bedrag van meer dan 10.000 gulden. Van één student is 23.000 gulden teruggevor derd. Het laagste bedrag is 25 gulden. Geen gehoor EN HAAG Er is nog eeds geen samenhan- Id beleid dat gericht is het voorkomen van geboren afwijkingen, ische vragen op dit ein worden omzeild, erzoeksactiviteiten •den onvoldoende ge- rdineerd, geld voor Jllorlichting blijft in de lip en mede als gevolg 1 larvan worden jaarlijks 1 Dg steeds 7.000 tot 12.000 inderen geboren met in erfelijke afwijking. - Heen al via een goed oorlichtingsbeleid zou at aantal met tien tot ertig procent kunnen erminderen. eze ongezouten kritiek komt an Y. Poortman, directeur an de VSOP, een overkoepe- nde organisatie van 29 ou- r- en patiëntenverenigin- n met in totaal 165.000 le- n. Poortman kreeg onlangs nota „Preventie Aangebo- n Afwijkingen" ter inzage; n beleidsstuk van staatsse cretaris Dees van volksge zondheid, dat vandaag in de Tweede Kamer behandeld wordt. Hij wist niet wat hij las. Poortman: „Het is eigenlijk onvoorstelbaar. Terwijl erfe lijke afwijkingen toch één van de grootste gezondheid sproblemen vormen in het Westen, is de aandacht van de overheid hiervoor nog mini maal. Met die nota dachten wij eindelijk eens een beleids stuk in handen te krijgen dat de preventie van aangeboren afwijkingen oppakt. Maar het stuk doet niet meer dan op een rijtje zetten wat er nu ge beurt. Er worden nauwelijks aanbevelingen gedaan en er wordt niet naar de toekomst gekeken. Het is een magere, tendentieuze en oppervlakki ge nota geworden. Hier kun nen we vrijwel niets mee". Politiek Het kost Poortman weinig moeite aan te geven waarom erfelijke ziekten een promi nente plaats verdienen in de Nederlandse gezondheidspoli tiek. Hij somt op: „Op het ge bied van de erfelijke afwij kingen wordt de ene na de andere ontdekking gedaan; in Nederland vormen aangebo ren afwijkingen de belang rijkste oorzaak van kinder sterfte en alleen al in 1985 werden ruim vijftienduizend mensen in het ziekenhuis op genomen met als hoofddiag nose een erfelijke afwijking. Maar de eerste nationale voorlichtingscampagne over erfelijke afwijkingen moet nog gelanceerd worden. Als Je dan ziet wat de overheid wel aan aids-voorlichting doet Terwijl dat gezondheidspro bleem vergeleken met de er felijke afwijkingen in het niet valt". De Gezondheidsraad, een on afhankelijk adviesorgaan van de overheid, stelde Poortman al in 1978 in het gelijk. In dat jaar stelde een commissie van de raad vast dat de kennis over erfelijke afwijkingen heel wat te wensen overlaat. In het rapport „Genetic coun seling" wordt geconstateerd dat er een „ontstellend" ge brek aan kennis is oVêr her halingsrisico's en preventie mogelijkheden. Het meeren- deel van de erfelijke ziekten zou te laat of niet onderkend worden. Slechts acht procent van de in aanmerking ko mende echtparen kreeg erfe lijkheidsvoorlichting. Voorlichting In de nota „Preventie Aange boren Afwijkingen" wordt het belang van een goede voorlichting overigens wel er kend en wordt de VSOP veel lof toegezwaaid voor zijn po gingen de leemte op te vullen. Maar er wordt, aldus Poort man, geen cent uitgetrokken voor toekomstige voorlich tingscampagnes. Hij vertelt: „Het gat tussen de kennis die nu beschikbaar is en wat de man en vrouw op straat we ten, is onvoorstelbaar groot. De overheid zou daar met een forse voorlichtingscampagne wat aan moeten doen. Zelfs onder huisartsen, zo is ons ge bleken, is de kennis over de duizenden erfelijke ziekten die nu bekend zijn minimaal. Terwijl via een tijdige onder kenning en goede diagnose veel leed voorkomen kan worden". De nota van het ministerie gaat ethische vragen ten aan zien van erfelijke afwijkingen bewust uit de weg „hoewel een behandeling van deze as pecten in dit verband zeker nuttig zou zijn", zo staat in de toelichting. Poortman stelt dat staatssecretaris Dees niettemin de vrijheid neemt een aantal zeer „gevaarlijke" ethisch opmerkingen in de nota te maken. Zo wordt ge steld dat met het oog op de enorme kosten van de gehan dicaptenzorg te overwegen is „het voortplantingsgedrag te optimaliseren". Poortman: „Zo'n passage riekt naar genetische bevolkingspo litiek. Het kwalijke is dat ver der geen toelichting wordt ge geven. Zo weet je ook niet wat er bedoeld wordt. De op stellers van de nota hadden er verstandiger aan gedaan eerst een aantal ethische vragen helder te maken. Want pre ventie van genetische afwij kingen is bij uitstek een ethisch vraagstuk. Want waar praat je over? Mogen gehandi capte mensen wèl of niet ge boren worden? Mag de over heid wèl of niet ingrijpen in het voortplantingsgedrag van zijn burgers? Welke informa tie over erfelijke afwijkingen Y. Poortman: „Het is een magere, tendentieuze en oppervlakkige nota geworden FOTO: CEES VERKERK mag wèl of niet beschikbaar komen? Dat wil ik wel eens van de overheid horen". Factoren Volgens Poortman is het de hoogste tijd voor een actiever beleid. Nog los van de medi sche doorbraken op het ge bied van de genetische mani pulatie worden steeds meer factoren ontdekt die een weerslag blijken te hebben op ons genetische materiaal. Poortman: „Dagelijks worden weer nieuwe stoffen ontdekt die schadelijk blijken te zijn voor ons erfelijk materiaal. Milieufactoren blijken een veel grotere invloed op erfe lijke afwijkingen te hebben dan lange tijd gedacht is. Via beïnvloeding van diezelfde milieufactoren kunnen ook veel erfelijke ziektes voorko men worden. Een simpel voorbeeld: als je een gevoelige huid hebt, moet je niet bij een gifbelt gaan wonen. Dat je be ter niet kunt roken tijdens de zwangerschap is wel bekend, maar wat voor invloed heb ben allerlei andere stoffen? Op die terreinen wordt nu baanbrekend werk gedaan. De overheid zou er voor moeten zorgen dat de infor matie daarover ook terecht komt bij de mensen die het direct aangaat: de aanstaande ouders". PAUL KOOPMAN Die ene meneer links, met de armen over el kaar, was het blijkbaar gewend, maar andere leden van de Koninklijke Luchtmacht hielden lie ver de oren stevig dicht tijdens demonstraties op het Arnhemse vlieg veld Deelen. Vooral de F-16-toestellen maakten een enorme herrie, hoe wel ook F-27, NF-5 en de Grasshoppers (inzet) flink van zich lieten ho-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7