Willem Drees alom geroemd ds groot en wijs staatsman uit de weekbladen ELSEVIER HÈF deEpJENE ouw (55) slaat munt uit legertje verliefde mannen Voetbal als een sociaal conflict DE TIJD GENLAND CsuióeSou/itwtt DONDERDAG 19 MEI 1983 PAGINA 5 ;m aanse vrouw iet Nederland uit HAAG Een 29-jarige Spaanse v uit Dordrecht, die vanaf haar jaar bijna ononderbroken in land heeft gewoond, moet het lit. De vrouw had in een kort i gevraagd de beslissing van de ran State hier te mogen afwach- aar de president van de Haagse ank wees dit verzoek gisteren vrouw keerde op 20-jarige leef- rug naar Spanje om zich daar en hersentumor te laten behan- Eenmaal terug in Nederland liaar verblijfsvergunning te zijn gn. Ze raakte haar baan kwijt de staatssecretaris besloot dat land uit moest. Nieuwe tarieven geen besparing op medicijnen DEN HAAG Het nieuwe tarievensys- teem voor apothekers, waarmee staats secretaris Dees van volksgezondheid een deel van de bezuinigingen op ge neesmiddelen wil binnenhalen, zal dit jaar weinig of niets opbrengen. Door een „denkfout" in het systeem verdwij nen de besparingen grotendeels vol strekt legaal in de zakken van de apothekers. Tot die conclusie komt Ne- farma, de samenwerkende Nederlandse geneesmiddelenindustrie, in het jongste jaarverslag. Grote ziekenfondsen zijn de afgelopen maanden al tot de conclusie gekomen dat de geneesmiddelendecla raties met 8 tot 10 procent zijn gestegen. Schoolmelk duurder RIJSWIJK Schoolmelk wordt vier cent duurder met in gang van het nieuwe school jaar, 1 augustus. Voor scholieren in het basison derwijs kost schoolmelk van af 1 augustus 35 cent per kwart liter. Voor het voortgezet on derwijs wordt de prijs 40 cent. Op het vliegveld Hilversum worden de wrak stukken gebor gen van de antie ke één-motorige Bucker, gebouwd in 1945. De twee inzittenden kwa men gisteren om het leven nadat het vliegtuig in een bocht af gleed en neer stortte. FOTO: ANP (Van onze jarlementaire redactie) N HAAG De zater- op 101-jarige leeftijd •rieden voormalige jlA-premier dr. Wil- Drees is in talloze jimentaren herdacht een groot en wijs ktsman, waaraan de r^Ëerlandse samenle- veel te danken „Met Drees is een jonaal figuur van ons Ingegaan", zei premier ibers in een eerste re- ie. PvdA-fractieleider fertbk noemde Drees een )uwer en verzoener allure". democraat in hart en nie- door velen gezien werd staande boven de partij- In de nagedachtenis van moet niet alleen na- worden gelegd op zijn liensten voor de opbouw de sociale wetgeving, nt Lubbers, „want Drees' liensten zijn breder en naam is het symbool van meer. Hij was in zekere het symbool van de na- >gse wederopbouw zelf", ".-fractieleider Kok en partijbestuur van de S prezen Drees als één Ie grootste voormannen Ide sociaal-democratie ruw heeft gekend. Het bestuur meent dat onze rgingsmaatschappij al- met Drees' naam verbon- M zal blijven. Volgens Wim WA heeft de oud-premier ühatbare verdiensten ge- voor land en volk, niet en na de oorlog als minis- en premier, maar ook vóór, als gemeenteraads- en wethouder van Den als lid van de provinci- staten 'van Zuid-Holland Is SDAP-Kamerlid. .-fractieleider De Vries schetste Drees als „een tsman in de ware zin van woord". „Ons volk in al geledingen heeft reden 'vader Drees' dankbaar lijven herinneren", aldus Vries. „Overtuigd sociaal- ocraat als hij was, slaag hij erin, met meer oog wat bindt dan voor wat idt, op evenwichtige wij- land door de moeilijke lorlogse periode te lood- Hij wist steeds het ver wen van politiek anders- kenden te winnen. Daar- ag zijn kracht en daarin zijn verdienste". )ot Nederlander en De Vries memoreer den beiden hoeveel indruk Drees heeft gemaakt toen hij als minister van sociale za ken in 1947 de Noodvoorzie ning voor Ouden van Dagen in het leven riep en bijna tien jaar later als premier de stuwende kracht was achter de totstandkoming van de aow. „Zelfs nu, dertig jaar na zijn afscheid uit de actieve politiek, is de uitdrukking van Drees trekken' nog een begrip", aldus Kok. „Terecht blijft zijn naam aan de aow verbonden", meent De Vries. VVD-leider Voorhoeve noemde de dood van Drees „een zeer groot verlies, in de eerste plaats voor zijn familie maar ook voor alle Nederlan ders in wiens hart Willem Drees een speciale plaats heeft verworven". „Door zijn overlijden verliest ons land een groot staatsman, die on der liberalen buitengewoon werd gewaardeerd wegens zijn consequente, realistische politiek en persoonlijke een voud", aldus Voorhoeve. Evenals vele andere politici en oud-politici roemde ook de VVD-fractieleider de ver- zetsgeest van Drees tijdens de oorlog. Van Mierlo, fractieleider van D66, zei zich Drees te zullen blijven herinneren als „een groot Nederlander". „Hij was de personificatie van herrij zend Nederland en tevens van het streven naar een so ciaal rechtvaardige maat schappij, een „maatschappij waarvan hijzelf een der be langrijke grondleggers was". Volgens SGP-fractieleider Van der Vlies heeft Drees een niet meer weg te denken plaats onder ons volk ver worven. De SGP'er geeft eer lijk toe dat de SGP in de ja ren vijftig nooit veel heeft moeten hebben van Drees' politieke opvattingen. Ook constateert hij dat in het be leid van de door Drees gelei de kabinetten „helaas geen plaats was voor God en Zijn geboden". Naarmate Drees ouder werd kwam hij vol gens Van der Vlies echter dichter bij de SGP-standpun- ten te staan. Oud-minister van landbouw Sicco Mansholt, die deel uit maakte van alle kabinetten- Drees, roemde de wijze waar op Drees leiding aan de kabi netten gaf. „Hij was een uit stekende minister-president, die precies wist wat hij wilde en hoe de Nederlandse sa menleving er na de oorlog weer bovenop moest .worden geholpen". Ex-minister van economische zaken Zijlstra, die eveneens onder Drees Oud-premier W. Drees in zijn woning in Den Haag, waar hij afgelopen zaterdag op 101-jarige leeftijd overleed. F0T0. A()p diende (in diens laatste twee kabinetten) zei veel van hem te hebben geleerd. „Ik ben erg dankbaar dat ik hem van zo nabij heb mogen meema ken", aldus Zijlstra. De voormalige PvdA-burge- meester van Rotterdam, Tho massen, schilderde Drees (met wie hij jarenlang be vriend was) als een „monu mentale man met een zeer grote intelligentie en een enorme integriteit, iemand op wie je altijd kon rekenen". De Haagse burgemeester Ha- vermans betitelde Drees, die sinds 1966 ereburger van de hofstad was, als een be kwaam bestuurder die be mind was om zijn wijsheid, zijn herkenbaarheid en zijn onkreukbaarheid en zijn boortedag (5 juli) zal in het hoog ontwikkelde respect centrum van Den Haag een voor de menselijke waardig- monument worden onthuld heid". Op of rond Drees' ge- ter nagedachtenis van Drees. Tweede Kamer herdenkt Drees komende woensdag DEN HAAG Volgende week woensdag, 25 mei, zal in de Tweede Kamer een herdenkingsplechtigheid worden gehouden ter nagedachtenis van de zaterdag overleden oud-premièr dr. Willem Drees. Daarbij zullen kamer voorzitter Dolman en premier Lubbers beiden een in memoriam uitspreken. De Vara-televisie zendt vanavond om 21.57 uur een 25 minuten durende documentaire uit over Willem Drees. De geplande uitzending van het programma 'Ravotta Bizarra' komt te vervallen. JRG Een 55-jarige uit Sint Willebrord rvan verdacht zeker ot vijftien mannen uit ;le land te hebben opge- De politie van Tilburg illeen al zes mannen ge- die door de vrouw voor ins 280.000 gulden waren eeld. De 30-jarige zoon n 61-jarige vriend zijn eveneens aangehouden op ver denking van heling. De vrouw had tussen 1980 en 1988 contactadvertenties ge plaatst in dagbladen. De man nen die erop afkwamen, wer den door de vrouw reeds bij de eerste kennismaking geta xeerd op hun financiële posi tie. Was die goed, dan ging de vrouw verder. De mannen, al len tussen 50 en 60 jaar, kre gen al gauw een vaste relatie met de vrouw in het vooruit zicht gesteld, maar dan moes ten wel eerst nog wat schulden van haar worden geregeld. Ook wendde zij verjaardagen voor om van de mannen ca deaus te krijgen. De 61-jarige vriend van de vrouw en haar zoon hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan heling van geld en goederen. De inboedel van de verdachte is inmiddels in beslag genomen. De zes door de politie gehoorde mannen hebben gezamenlijk een advo caat in de arm genomen om via een civiele procedure te trachten nog wat van hun cen ten terug te krijgen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip de Vrijheid 'ot ziet er uit als een middeleeuws kasteel met ringmuren en gaten. Het schijnt dat ze zich al binnen de buitenste bevin- »oor hen liggen muren, waarachter zich wel binnenplaatsen en uitstrekken, want het groen van bomen wuift er over houden er nog meer van die lui in pijen rondlopen?", Rob. „Het lijkt hier wel een klooster!". Hij merkt niet, dat een Touaregg op wacht, door een schietgat de indringers heeft gezien. Hij loert boven zijn mutsdoek uit en kan zijn haviksogen niet geloven. „We eerst maar uitvinden, waar het boevenpak zich schuilhouden", fluistert Ali, „en dan zachtjes, zachtjes...". Hij breekt zijn zin af want een afschuwelijke langgerekte kreet weer klinkt. De wacht op de ringmuur geeft een waarschuwingsseln. Vier jaar cel geëist wegens giro-fraude ASSEN Voor de rechtbank in Asssen zijn gisteren gevan genisstraffen van vier jaar ge ëist tegen twee mannen, die een hoofdrol hebben gespeeld in een omvangrijke fraude met gestolen girokaarten. Te gen vier andere verdachten werden straffen geëist vanaf acht maanden. Vandaag zijn in deze zaak nog eens zeven ver dachten voorgekomen. Allen waren als „hengelaar", verzil- veraar of heler betrokken bij de diefstal van setjes girobe taalkaarten uit de brievenbus sen van flats in het hele land. De betaalkaarten werden op gekocht door de helers. Dezen kochten ook valse giropassen en paspoorten en zonden handlangers hiermee naar het buitenland om de betaalkaar ten te verzilveren. Een setje van twintig gestolen betaal kaarten, waarvoor de helers 750 tot 2.000 gulden betaalden, leverde na verzilvering in het buitenland 8.000 gulden op. Het onderzoek begon in Assen toen daar begin dit jaar twee „brievenbus-hengelaars" wer den aangehouden. In totaal zijn in deze zaak 68 aanhou dingen verricht. Straling in huis komt „gewoon" uit kruipruimte DEN HAAG - Radio-ac- tieve straling binnenshuis is niet afkomstig van bouwmaterialen, zoals vaak. wordt aangenomen. Bijna de helft van de na tuurlijke straling komt via de lucht „gewoon" uit de kruipruimte in de wonin gen. De radio-activiteit in de atmosfeer binnenshuis wordt veroorzaakt door het edelgas radon-222 dat van nature overal uit de bodem komt. Dit concludeert de Natuurkunde- winkel van de rijksuniversiteit Groningen op basis van metin gen die in samenwerking met het Kernfysisch Versneller In stituut zijn verricht in zestig woningen in Groningen. Een dergelijk wetenschappelijk on derzoek bij duizend woningen, in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, leverde een vergelijkbaar resultaat op. Tweederde van de natuurlijke stralingsbelasting in Neder land is het gevolg van straling van het edelgas radon-222. Binnenshuis, waar de Neder lander 80 procent van zijn tijd doorbrengt, zijn de concentra ties tien maal zo hoog als bui ten het huis. De gedacht dat radon binnens huis werd veroorzaakt door bouwmaterialen als klei, zand, gips en fosfogipsplaten, ont stond omdat vooral fosfogips veel meer radio-activiteit be vat dan andere soorten. De di rectie Stralenbescherming van Volkshuisvesting werkt nu aan nieuwe regels betreffende de maximale hoeveelheid ra dio-activiteit in bouwmateri aal, alsmede een voorschrift om de luchtstroom uit de krui pruimtes naar de woningen te beperken. Record-omzetten door samenwerking bloemenveilingen HONSELERSDIJK De samenwerking, waartoe de leden van Bloemenvei ling Westland en Bloe menveiling Berkel in de cember 1986 besloten, blijkt een succesformule. Beide veilingen hebben vorig jaar samen een om zet van ruim 1,5 miljard gulden gehaald. Dit bete kent een stijging met 147 miljoen gulden. Dit bleek gisteren bij de presentatie van de jaarverslagen van beide veilingen. Hoewel 1987 zorgelijk begon de eerste maanden ken merkten zich door een afzet- stagnatie en een laag prijspeil kwam na ongeveër vier maanden een kentering: de aanvoer steeg aanzienlijk en de handel kocht de enorme hoeveelheid produkten tegen goede prijzen in en wist er desondanks voldoende afne mers voor te vinden. Voor Bloemenveiling Westland nam de omzet uiteindelijk toe met 11,3 procent ofwel 133 miljoen gulden ten opzichte van vorig jaar. De winst voor Bloemen veiling Westland bedraagt 11,1 miljoen gulden. „Het bestuur stelt de leden voor het defini tieve veilingpercentage over 1987 vast te stellen op 4,85 pro cent. Hierdoor kan een resitu- tie worden gegeven van 0,25 procent, wat overeenkomt met 2,9 miljoen gulden", aldus se cretaris-penningmeester C. Mostert. Ook de omzet van Bloemen veiling Berkel groeide tot een totaal van 204 miljoen gulden. De veilingprovisie beweegt zich hier op een niveau van 5,5 procent. De winst bedraagt 5,2 miljoen gulden. Het nega tieve vermogen dat in 1987 nog 2,8 miljoen gulden be droeg, is nu gedaald tot 417.000 gulden. „Bloemenveiling Ber kel is weer in financieel rustig vaarwater terecht gekomen", aldus secretaris-penningmees ter A. Arkesteyn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teleloonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vorige week Ajax deze week PSV. Weer veel voetbal dus in de weekbla den, al wekken Elsevier (Eusebio) en De Tijd (PSV) de indruk dat het bij de be langrijkste Cupfinale meer gaat om een sociaal conflict. Vrij Nederland neemt vast een voorschot op het Euro pees' kampioenschap en sprak met Ruud Gullit. Her vormd Nederland vraagt zich al af of Nederland één grote grasmat wordt, maar dat blijkt over de landbouw te gaan. Net als sport is ook kunst Big Business gewor den en aangezien de Kunst- Rai volgende week woens dag begint, is dat voor de Haagse Post aanleiding voor een speciale uitgave die te gelijk de catalogus voor het evenement is. Elsevier vindt een gesprek met directeur Wim van Krimpen meer dan genoeg. De Groene vindt het allemaal best en gaat gewoon zijn eigen, moeilijke weg. „In tegenstelling tot de club van het hardvochtige, kapi talistische Philips uit Eind hoven is Benfica een moeder gebleven. Ook voor de ver loren zoon die, na dwalen en dolen, toch maar weer be sluit naar het oude nest te rug te keren. Ontferming in de sport.het bestaat, het bestaat nog, en wel hier, in de club van de Adelaars". Eusebio, ex-wereldster, traint de keepers van Benfi ca. Hij loopt een beetje mank; een weerbarstige me niscus en vier operaties heb ben hem voor het leven ge tekend. En het leven heeft hem getekend. Praktisch be rooid keerde hij terug naar zijn oude club, die voor wel meer voetballers een (laat ste) sociale zekerheid is ge bleken. Niets heeft hem de laatste jaren zo aangegrepen als de kwalificatie voor de finale, waarin, vindt hij, geen clubs zouden mogen spelen die geen traditie heb ben. Daarom weet hij: „Niet de klasse van het team, maar de nostalgie naar het verleden wordt in Stuttgart de grote krachtbron". De KunstRai wil meer op een museum lijken dan op een beurs. Daarom is de kunsthandel, die onderling en op veilingen koopt en verkoopt, uitgesloten van deelneming. „Wij nodigen alleen galeries uit'zegt Van Krimpen, „die zich persoon lijk achter de kunstenaars opstellen, al een aantal jaren op die manier werken en re gelmatig hun nek uitsteken met een debuterende kun-, stenaar". Ik stel toch vaak vast bij mezelf dat ik echt geïnteres seerd ben in mensen, in wat ze doen, in wat hun proble men zijn, of wat dan ook. Ik« ben ook opgegroeid met een soort natuurlijk vertrouwen in mensen". Toen hij bij Ajax zou gaan praten, maar pech kreeg met de auto, bel de hij maar af. „Ik vóelde helemaal geen kriebels: hé, Ajax heeft gebeld!". Hij koos voor AC Milaan vanwege de kousen. „Volgens mij heb ben ze bij AC Milan de beste kousen. Als je dat vergelijkt met wat ze bij KV Mechelen om hun onderbenen hebben, afschuwelijk vind ik dat. Ik begrijp niet hoe je in zo'n te nue zo ver kunt komen in de Europabeker. Hemelter gend is het". Eerbetoon aan trompettist Chet Baker, overleden na een val uit het raam, maar veeleer het slachtoffer van drugs. „Hij had op zijn tijd horse nodig en dat maakte hem onberekenbaar. Het kon gebeuren dat hij na het spelen van de eerste set plot seling uit het zicht verdwe nen was omdat hij geen mo ment langer „zonder" kon". Maar spelen kon-ie. Herin nert Robert van der Feyst zich, die Baker lange tijd on derdak bood: „Ik heb een opname waarop hij zacht speelt. Tijdens een paar ma ten stilte hoor je iemand uit het publiek roepen: God bless you". Niks geen moeder, maar een onderneming, dat is PSV. „Ik zie verschrikkelijk wei nig verschil tussen het run nen van een voetbalbedrijf en een onderneming als Phi lips", zegt penningmeester Van Raay in De Tijd. Voor malig bestuurslid Piet Brou wers: „Bestuursvergaderin gen zijn ondernemersverga deringen geworden. De sfeer is veel zakelijker, de belan gen zijn veel groter dan vroeger. Je praat over de continuïteit van je bedrijf". Geen verloren zonen, wel een Business Club, en er wordt vooral geïnvesteerd in spelersmateriaal. „Tenslotte zijn zij je belangrijkste pro- duktiemiddel". Nog maar weer eens Neder land 3, nog maar weer eens de Mesdagkliniek en nog maar weer eens een landen- special. Frankrijk dit keer, mooi land met mooie schrij vers. En het land van Mitte- rand en De Gaulle. Jean La- courte, biograaf van de laat ste: „Ik ben gevoelig voor iets dat mooi is en bij De Gaulle heb ik mijn reserves wel eens laten varen ten gunste van zijn dramatische kunstgrepen. Van nature ben ik een bewonderaar en De Gaulle heeft me verleid". „Zonder snobisme geen kunst", zegt vertaalster Thé- rèse Cornips in de De Tijd en wellicht daarom mogen we in de kunst-special van de Haagse Post dit soort din gen lezen: „De historische avant-garde kende altijd een anti-cultureel moment, in die zin dat zij naar middelen zocht om de poten onder de visuele status quo door te za gen en de wereld ten faveu re te veranderen". Of dit: „We zitten in een beslissen de evolutiefase die knetter- hard is. In mijn werk ben ik bezig met unica en duplica ten. Ik monteer en ik kloon beelden. Noem me de dr. Mengele van de kunst. Als ik een Picasso schilder, zoals ik nu doe, dan imiteer ik hem niet zoals Mike Bidlo dat doet. Nee, ik kloon een Picasso". Heel wat aardiger is het ge rommel met de tweehonderd zeefdrukken van Corneille waarvan de opbrengst voor het Antonie van Leeuwen hoek Ziekenhuis zou zijn. Het kankerinstituut kreeg zijn ton, maar de opbrengst was twee ton. Die andere 100.000 belandde bij Jaski Art Productions, gevormd door Telegraaf-fotograaf Nico Koster en ex-tennisser Tom Okker; Corneille („Het heeft me drie dagen gekost") declareerde 10.000 gulden. Mede-HP-eigenaar Jan Len- ferink, die de actie in zijn programma RUR lanceerde: „Ik vind het belachelijk dat die mensen daar überhaupt aan verdienen". Altijd weer een verademing als Gullit aan de bal of aan het woord is. Over zijn na tuurlijke spontaniteit: „Ik kom uit de Jordaan, en dat is een buurt die je met geen andere kunt vergelijken. Het is er zo klein, weet je alle maal smalle straatjes, en de mensen leven er met elkaar. Een Belgische die van haar vijfde tot haar vijftigste in een psychiatrische kliniek zat opgesloten en een oud- Vietnam-strijder die een trein zijn benen eraf zag rij den toen-ie een munitietran sport wilde tegenhouden. Hervormd Nederland is niet opwekkend. Het blad waagt zich ook nog een klein beetje aan sport, maar dan wel in combinatie met religie. Hoe veel sporters slaan er geen kruisje of doen geen schiet gebedje? „Het misverstand is, dat God wordt beschouwd als een vuiler van lege gaten aan kennis en mogelijkhe den, als een hulpje van de mens, dat via magische for mules of bezwerende hande lingen voor diens karretje kan worden gespannen". Tussen alle voetbal-actuali teit en kunst-gekrakeel komt De Groene met iets heel anders: Clarice Lispec- tor, Braziliaans schrijfster. Van wereldformaat, als we het blad mogen geloven. Een fragment: „Dat is merk waardig omdat ik niet kan zeggen wie ik ben. Dat wil zeggen, ik weet het wel, maar ik kan het niet zeggen. Vooral ben ik bang iets te zeggen, omdat op het mo ment dat ik probeer te spre ken niet alleen ik niet uit druk wat ik voel maar wat ik voel langzaam verandert in wat ik zeg. Of althans wat mij tot handelen aanzet is niet wat ik voel maar wat ik zeg". De luchtige noot komt van hoofdredacteur Martin van Amerongen. Hij beziet de nieuwe produktie van Mo- zarts opera Die Entführung aus dem Serail. „De enige die niet vals zong was de Bassa Selim. Dat is dan ook een sprekersrol". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5