Is er nog plaats voor het consultatie-bureau? M Klein rechts valt sexlijnen aan j^ocarmM.' lEUWi Galstenen binnenkort snel en goedkoop te behandelen Meer leerling bouwplaatsen in Zuid-Holland [NNENLAND CgidaeSouACwt DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGINA 3 gSENAAR In de jaren negentig voor een koopwoning in principe woonvergunning meer nodig zijn. rn in extreme situaties in steden en ,'s met grote schaarste aan koopwo- en blijft een woonvergunning nood- lijk. Dit plan heeft staatssecretaris ee ma van volkshuisvesting gisteren ouwd in de jaarvergadering van de om, de organisatie van projectont- 1 zich celaars. Heerma verklaarde dat hij len n nota Volkshuisvesting in de jaren 1951 'e 'n sePtember verschijnt, maatre- i zal aankondigen voor onder meer Z,J1 ffing van „drempels" die de door- Maai ling belemmeren. oonvergunning or koophuis vervallen Minister Smit- Kroes draait met een knop het wa terpeil van het Normaal Amster dams Peil (NAP) op de microme ter nauwkeurig. Zij wordt daarbij gadegeslagen door burgemees ter Van Thijn, Louis van Gaste ren (achter Van Thijn) en E, Raat jes van de NAP (op de voor grond). FOTO: ANP DEN HAAG De kleine rechtse fracties in de Tweede Kamer hebben minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gis teren fel aangevallen over het openstellen van 06-telefoonlijnen voor pornografische en seksistische verhalen. GPV, SGP en RPF deden dat tijdens het debat over de verzelfstandiging van de PTT. „Het is ver bijsterend dat de regering hier niets tegen wenst te doen", verwoordde de SGP'er Van den Berg het ongenoegen. Net als Schutte (GPV) en Leerling (RPF) hield Van den Berg een pleidooi voor een scherpe maatre gel tegen het „misbruiken van 06-nummers in de nieuwe PTT Nederland NV". Van den Berg stelde: „Het komt mij voor dat veel 06-lijnen louter pornografische mede delingen als doel hebben". Zijn collega Leerling voegde daaraan toe: „Er moet een norm te stellen zijn. Dadelijk komt er nog een lijn voor racistische scheldpartijen". De telefoons speelden ook een rol in de beto gen van de grotere kamerfracties. De VVD wil dat de consument het recht krijgt speci ficaties van telefoongesprekken op te vra gen tegen betaling van vijf gulden per maand. Zo zou het aantal klachten over de PTT bij de nationale ombudsman kunnen afnemen, redeneerden de liberalen. Het CDA was het daarmee eens, maar zag pas mogelijkheden op langere termijn als de te lefooncentrales zijn gemoderniseerd. Ver der stelden CDA en VVD voor het aantal openbare telefooncellen te vergroten. Dat zou kunnen door één cel per woonkern van drieduizend in plaats van vijfduizend inwo ners te plaatsen. Klein links vreest vergaande gevolgen schippersconflict DEN HAAG De Politiewet dwingt de provincie Zuid-Holland het probleem van de binnenschippers in stand te houden en par tij tegen hen te kiezen. Dat vinden althans de statenleden E. Meijer en J. Steegh van klein links. Deze statenleden hebben Gedeputeerde Staten gevraagd of deze op de hoogte is van de strijd tussen de binnenschippers en de Rotterdamse graanhande laar Granaria, die eigen duwbakken buiten de bestaande rege ling om wil laten vervoeren. Beide statenleden vrezen 'een duur zame ontwrichting van de binnenscheepvaart. Inmiddels stelt de Rotterdamse politie een onderzoek in naar anonieme bedreigingen aan het adres van een man die vorig jaar twee duwbakken aan de Rotterdamse graanhandelaar Gra naria heeft verkocht. Ook werden de ruiten van zijn woning stukgeschoten met loden kogels. Het vermoeden bestaat dat de daders gezocht moeten worden in schipperskringen. :la inig verrassends Geschiedenis geschiedenisexamen liefdjgistermiddag voor zo- vat h vwo, havo als mavo nsvo bo op het examenpro- acht. nma stond was weinig xwej assend. Over het alge- ïensjn moet het voor de didaten ook niet al te moeilijkheden heb- opgeleverd. kken de to lie ft «rste geschiedenisopgave wo ging over de ethische jen t^ek met onder andere een van dr. L. de Jong en I. Oo yrij eenvoudig. Meer pro- i'atsn en de tekst over "*a" *ers en nationalisten in rlands-Indië in 1944 en :1 (81 Datzelfde gold voor de heri !e en n°gal lange tekst hem Brits-Indië waarbij een eze kennis van zaken n ze zakelijk was. aen li |rje onderwerpen die bij lijkh üedenis voor de havo aan iste i rde kwamen, waren Ne- wer nds-Indië en Indonesië, ^kolonisatie van Voor-In- in die van Algerije. Vol- dhr. A. de Jong, docent liedenis aan het Sint je in Den Haag wa- de vragen heel goed te 1 „De leerlingen waren vaiischoots binnen de tijd 3ree r. Wat ik miste in het on- eurei'erp Nederlands-Indië en j nesië, was de rol van de irlanders. Er werd met woord gerept over de lenkampen". het geschiedenisexamen sprak vooral het onder- over India en Gandhi de lidaten aan. Een andere S'70, dak s, en ar 31 ing was er over het onder- tei Nederlands-Indië. Dat W len veel kandidaten moei- 2 ste Maar dat belette de mees- niet om hun examenwerk tijdig - een half uur voor Economie tee fcoop van het examen tiek veren. vond het eigenlijk „fantasielo ze opdrachten. Er waren on derwerpen bij die al jaren eerder aan de orde waren ge weest. Leerlingen die echt graag verhalen schrijven, kwamen niet aan hun trek ken. Voordeel was wel dat de onderwerpen dit jaar minder hoog gegrepen waren dan voorgaande jaren". Ook lbo/mavo had in de och tenduren stelopdracht Neder land. Dit examen bestond uit twee verschillende gedeelten. De kandidaten konden kiezen tussen een opsteltitel of een functionele schrijfopdracht. Opsteltitels bij lbo/mavo C waren onder andere „Winkel diefstallen" en „Gokautoma ten". Functioneel schrijven be stond onder andere uit een aangifteformulier met betrek king tot verloren voorwerpen. Opsteltitels bij lbo/mavo D: „De harde acties van het Die renbevrijdingsfront", „Lekker gezond" en „Een nieuwe ka mer". Het functionele betrof onder andere een denkbeeldig jubileumfeest op een school. Mevr. D. de Boois, docente Ne derlands aan het Lucas Colle ge in Voorschoten, vond het jammer dat de onderwerpen niet wat actueler waren. „Het enige echte actuele onderwerp bij mavo-D ging over betaald voetbal. Dat hebben verschil lende leerlingen dan ook ge kozen". Kl opstel voor vwo waren ir weinig originele titels iden. De keuze van de 'erpen voor opstel vwo ;rk maatschappijgericht, tuw M. Verschoor, do- Nederlands aan het ndcollege in Naaldwijk, Het economie-examen bij havo bestond uit acht bondige opga ven. Daarmee werd zonder al teveel rekenwerk een gesprei de greep gedaan uit de stof. Volgens dhr. A. Punt, docent economie aan het Bonaventu- racollege in Leiden, 'was het prima te doen voor de kandi daten. Er waren veel theorie- vragen die voornamelijk over protectie en wisselkoersen gin gen. rrectiesleutels centrale examens (1-2-3) 2 C 3 C 4 A SC 6 C 7C 8C 9 E 10 A B 12 C 13 C 14 B 15 A 16 B. 17 A 18 C 19 A 20 B r 0 22 C 23 B 24 D 25 D 26 A 27 C 28 D 29 C 30 D wolBo 32 B 33 0 34 B 35 B 36 D 37 B 38 A 39 B 40 C lagteO 42 B 43 A 44 A 45 O 46 C 47 A 48 B 49 D 50 A rade Y0-C Handelskennis 2 C 3 A 4 A 5 B 6B 7 C 80 9 A 10 6 )eg<x C 12 A 13 B 14 D 15 D 16 C 17 C 18 B 19 B 20 B 22 D 23 C 24 C 25 B 26 B 27 B 28 C 29 B 30 A e m| A 32 A 33 B 34 A 35 D VO-D Handelskennis 2 A 3 B 4 C 5 A 6 C 7F 80 9 A 10 B 12 C 13 A 14 O 15 C 16 C 17 B 18 B 19 D 20 B C 22 B 23 C 24 D 25 O 26 D 27 D 28 A 29 C 30 O B 32 A 33C 34A 35 A 2 B 3D 4 C 12 D 13 B 14 22 C 23 B 24 B 32 C 33 B 34 C 42 A 43 A 44 A I, VHBO Duits 2 B 3D 4 A 12 C 13 A 14 A 22 C 23 A 24 B 32 O 33 D 34 C 42 C 43 C 44 B K MAVO-C Duits 2 C 3 B 4 B 12 C 13 C 14 A 22 B 23 A 24 B 32 A 33 A 34 A 42 A 43 C 44 0 MAVO-D DuitS 5 C 6 C 7 B 8 A 90 10B 15 B 16 A 17 C 18 B 19 A 20 A 25 B 26 C 27 A 28 B 29 B 30 D 35 A 36 B 37 D 38 C 39 D 40 C 45 B 46 D 47 B 48 0 49 0 50 D 5 A 60 7 A 8 A 9 D 10 B 15 B 16 A 17 B 18 C 19 C 20 D 25 A 26 B 27 A 28 D 29 B 30 D 35 B 36 A 37 B 38 B 39 B 40 D 45 D 46 C 47 G 48 B 49 A 50 B 5 B 6 A 7 B 80 9B10A 15 A 16 B 17 C 18 C 19 B 20 0 25 C 26 C 27 B 28 A 29 B 30 A 35 A 36 A 37 A 38 B 39 C 40 C 45 C 46 B 47 A 48 D 49 A 50 A E,iO-C Handelskennis I 2 C 3 C 4 B 5 A 6A 7 A 8 A 9A10B 12 C 13 A 14 C 15 A 16 B 17 E 18 C 19 B 20 C 22 0 23 D 24 C 25 D 26 C 27 A 28 D 29 C 30 D 32 A 33 0 34 0 35 A 0-C Handelskennis I 2 A 3D 4 A 5 0 6A 7B 8A 9D10C 12 B 13 A 14 C 15 D 16 C 17 D 18 C 19 A 20 A 22 F 23 C 24 E 25 A 26 A 27 C 28 C 29 A 30 B 32 A 33 A 34 D 35 A 36 A 37 D 38 B 39 A 40 D 42 B 43 B 44 B 45 D 46 C 47 0 48 E 49 C 50 D Administratie Wiskunde (rekenen) 2D 30 4 D 56 6C 7 C 8A 9B10C B 12 C 13 G 14 C 15 B 16 A 17 B 18 A 19 D 20 B 22 C 23 C 24 B 25 A 26 A 27 D 28 B 29 C 30 A 32 A 33 C 34 B 35 D 36 B 37 A 38 B 39 C 40 A ,MET AFSCHAFFEN VERPLAATSJE DE KOSTEN ALLEEN MAAR' VANDAAGj IN HET 1 BUNNIK Moet het consultatiebureau maar verdwijnen? 't Is een idee, zegt de overheid; 't is waanzin, zegt de Natio nale Kruisvereniging. De politiek wil, gezien de toenemende vergrijzing, het geld liever gebrui ken om voorzieningen voor ouderen te bekosti gen. Het kruiswerk vindt dat veel te kortzichtig: consultatiebureaus heb ben vooral effect op de lange termijn. De Kruisvereniging, die van daag congresseerde over de jeugdgezondheidszorg, wordt gesteund door de bevolking. Uit een opiniepeiling door het Leidse bureau Research voor Beleid blijkt dat vrijwel alle ouders tevreden zijn over het consultatiebureau. Maar zodra ze een eigen bijdrage zouden moeten neertellen wat nodig is als de overheid afhaakt zullen velen thuisblijven. Bij een eigen bijdrage van 15 per keer zal ruim de helft minder vaak naar een consultatiebureau gaan en één op de tien zelfs helemaal niet meer. Bij een eigen brijdrage van 30 worden dat er alleen maar Het consultatiebureau is een instelling waar ouders vrij willig hun kinderen tijdens de eerste vier levensjaren kunnen laten inenten en la ten onderzoeken. Er wordt gekeken naar zaken als groei, gewicht, lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Ook geeft het consultatiebu reau adviezen over opvoe ding en verzorging. Ouders die dit allemaal willen, moeten wel lid worden van Op het consultatiebureau wordt gekeken naar zaken als groei, gewicht, lichamelijke en geestelij ke ontwikkeling. per jaar. In de praktijk blijkt dat bijna honderd procent van de ouders dat doet als hun kind nog baby en kleu ter is. Is het kind eenmaal wat ouder en de ouders wat zelfverzekerder dan hoeft het consultatiebureau voor en aantal vaders en moeders niet meer, al is dat nog geen tien procent van het totaal. Is het kind een maal vier jaar geweest, dan moet de controle zo snel mo gelijk worden overgenomen door de schoolarts. Achterstand „Het is", zegt directeur drs. L. Hoornweg van de Kruis vereniging, „niet zo eenvou dig de zin van het consulta tiebureau aan te tonen. Het zou makkelijk zijn als ik kon zeggen: er zijn honderd kin deren bij het consultatiebu reau onderzocht en als dat niet was gebeurd zouden er tien onmiddellijk zijn gestor ven. Als het zo lag, hoefden we ons niet steeds maar weer te verdedigen. Het moeilijke is juist dat het effect pas veel later blijkt. Als het kind bij voorbeeld een achterstand heeft op school, door een af wijking of stoornis die in de eerste jaren niet is ontdekt. Of als het daardoor niet wordt geaccepteerd door an dere kinderen". Kinderen die een duidelijke lichamelijke of geestelijke af wijking hebben, komen vroeg of laat toch wel bij een specialist terecht. Ook zonder consultatiebureau. Waarom, zo redeneert de politiek, zou je het instituut dan nog in stand houden? Temeer daar de gezondheid van de Neder landse jeugd de laatste decen nia toch enorm is verbeterd? „O", zegt drs. Hoornweg, „dat is zeker waar, er gaan gelukkig nog maar weinig kinderen dood. Maar laat ik als voorbeeld eens heupafwij kingen nemen, die voorko men bij 0,2% a 0,6% van de kinderen. In West-Duitsland echter, waar geen consulta tiebureau is, komt 15,3% van de kinderen daarvoor bij een specialist terecht. Want zodra de ouders of de huisarts daar ook maar even denken dat er iets mis is, wordt er een spe cialist bijgehaald. Daar is dus heel duidelijk sprake van overbehandeling. Terwijl wij weten, doordat de consulta tiebureaus zieke én gezonde kinderen jaren achtereen volgen, dat zaken die wijzen op heupafwijkingen later lang niet altijd ook tot een heupafwijking hoeven te lei den". Daarnaast blijkt ook bepaal de afwijkingen of stoornissen weliswaar minder vaak voor komen danwel geheel ver dwijnen, maar er tegelijker tijd nieuwe bijkomen. Zo hebben tegenwoordig steeds meer kinderen afwijkingen aan hun oren of ogen. Die zijn vaak niet zo ernstig dat ouders het opmerken, maar uiteindelijk leiden ze wel tot problemen; vooral op school, waar die kinderen niet zo goed kunnen meekomen. Geen testbatterij „In dit soort gevallen", zegt drs. Hoornweg, „hebben we het steeds over wat ik noem de negatieve benadering: het ontdekken van afwijkingen. Dat is natuurlijk een essen tieel onderdeel van het con sultatiebureau, maar het gaat mij er toch vooral ook om dat het onderzoeken van vele ge wone, kerngezonde kinderen zo zinvol en onmisbaar is. Natuurlijk zullen we steeds meer testmethoden ontdek ken en gebruiken, maar we willen geen testbatterij worden. Het doel is de ge zondheid bevorderen; licha melijke. geestelijke en sociale gezondheid. Dat kan echt al leen als je óók de gezonde kinderen blijft zien". De politiek trekt juist dat as pect in twijfel. Hoornweg verwijst daarom naar de nota 2000, waarin het ministerie van WVC zo nadrukkelijk schrijft dat gezondheidszorg meer is dan ziekte. Dat pre ventie zo belangrijk is en dat mensen moeten leren om gaan met ziekte en gezond heid. Hoornweg kan het dan ook niet rijmen dat diezelfde overheid een instituut aan valt dat exact functioneert zoals de nota 2000 het zo graag wil zien. En als de overheid het argu ment geld er dan zonodig wil bijhalen, dan zou volgens Hoornweg het afschaffen van consultatiebureaus er alleen maar op neerkomen dat je de kosten verplaatst. „De eerste vier jaar heb je die kosten dan niet", zegt hij, „maar als de afwijkingen en stoornissen zich op later leeftijd openba ren, ben je dat geld toch kwijt. En niet zelden zelfs méér geld. Want als een con sultatie-arts iets ontdekt kan dat vaak worden voorkomen of snel worden verholpen, terwijl er bij afwijkingen op latere leeftijd niet zelden een dure specialistische ingreep noodzakelijk is, omdat er meer hersteld moet worden. Maar ik praat liever niet te veel over geld. Ik heb het lie ver over het voorkomen van ellende. Consultatiebureaus zijn geen luxe, ze zorgen voor een unieke gezondheidscon trole die onmisbaar is voor een betere levensstandaard". DICK HOFLAND Koninklijk paar terug Koningin Beatrix en prins Claus werden gisteren bij aankomst op Schiphol begroet door hun jongste zoon, prins Constantijn. Zij keerden terug van een negendaagse staatsbezoek aan Canada. Het koninklijk paar arriveerde met een lijnvlucht van de KLM uit Vancouver, de laatste stad die zij tijdens hun reis hebben be zocht. FOTO: ANP Dodelijk val schilders van twaalfde verdieping ruim flatgebouw veertig meter naar beneden. Twee schilders Eén van hen was op slag dood, hebben gisteren bij werkzaam- de ander overleed later in het heden aan een flatgebouw in ziekenhuis. Naar de oorzaak Heerlen een dodelijke val ge- van het ongeluk wordt een on- maakt. Zij stortten van de derzoek ingesteld. Hulp bij oplossen paspoort probleem RAALTE Het bedrijf Sall- metall uit Raalte is gevraagd hulp te verlenen bij het frau debestendig maken van het nieuwe Nederlandse paspoort. Het bedrijf heeft een methode ontwikkeld waarmee het on mogelijk wordt, de gelami neerde (een soort plastificatie) kaart met persoonsgegevens in het paspoort onzichtbaar te vervalsen. Vrijdag is de pro ductielijn waarmee de metho de uitgevoerd wordt af. Ko mende week wordt bij Elba, de drukkerij waaraan KEP de productie heeft uitbesteed, de door Sallmetall uitgedachte methode uitgetest. De proef exemplaren kunnen dan door onder andere de Binnenlandse Veiligheidsdienst op fraudebe stendigheid gecontroleerd worden. AMSTERDAM Dank zij de mogelijkheden van vergruizing en andere me thoden die nu met behulp van onder meer laserstra len worden ontwikkeld, zal de behandeling van galstenen binnen enkele jaren aanzienlijk bekort kunnen worden. Tegelijk zullen de kosten drastisch verminderen. Dit verwacht prof. dr. O. Terpstra, hoogleraar in de le ver- en galwegchirurgie aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Ter gelegenheid van een naderend congres over dit onderwerp sprak de hoogle raar in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam gisteren van dramatische, zo niet revolutionaire verande ringen in de behandeling van galstenen. Volgens prof. Terpstra zal het probleem van de galstenen met de vergrijzing 'van de be volking de komende jaren al leen maar toenemen. Met het vorderen van de leeftijd krij gen mensen, vooral vrouwen, last van galstenen. Een grote moeilijkheid is dat de medi sche wereld nog geen middel heeft gevonden de* vorming van galstenen te voorkomen. Bij een kwart van de mensen boven 65 jaar komen galstenen voor. De bestrijding van de ziekte en de behandeling van de vele duizenden patiënten kosten jaarlijks tientallen mil joenen guldens. Ongeveer vijf tien jaar geleden konden gal stenen alleen worden wegge nomen door verwijdering van de galblaas. Inmiddels zijn er alternatieve methoden als ver gruizing, oplossing en laserbe straling die volgens de Rotter damse hoogleraar veel belof ten inhouden. Het grootste deel van de ruim 11.000 pa tiënten die nu jaarlijks een galblaasoperatie ondergaat en twaalf dagen in het ziekenhuis moet liggen, kunnen daardoor in één dag worden behandeld. Weer cel in brand door aansteker Voor de tweede keer bin nen een week heeft een arrestant in een cel van het Utrechtse hoofdbureau van politie zijn matras in brand gestoken. Net als de arrestant van afgelopen zaterdag bleek de 16-jarige Utrechter die gisteren zijn beddegoed in vlam zette, een aansteker op zak te hebben. Niemand raakte door de rookontwikkeling gewond. Ook was het niet nodig cellen te ontruimen. De politie over weegt de voorschriften bij het de fouilleren van arrestanten nu toch maar te veranderen. DEN HAAG Honderdnegentig woningen van het Zuidhol landse contingent gesubsidieerde woningbouw voor 1989 wil de provincie reserveren voor leerlingbouwplaatsen ervarings- projekten voor aankomende bouwvakkers. Dat betekent een stijging van elf naar vijftien bouwplaatsen. De provincie volgt hiermee een aanbeveling uit het rapport „Leerlingbouwplaatsen in de woningbouw" en wil zo het tot standkomen van dergelijke bouwplaatsen stimuleren. De plan nen worden deze maand aan de gemeenten voorgelegd. Het rap port is opgesteld door een in 1987 door GS ingestelde werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van het Rijk, de provincie, enkele gemeenten en werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouw. Het gaat bij de bouwplaatsen vooral om timmeren en metselen. Feitelijk zijn er 700 leerlingbouwplaatsen in de pro vincie nodig en het aantal wordt dan ook langzaam opgevoerd. Ernstige vervuiling in Nijmeegs waterwingebied NIJMEGEN De bodem in het waterwingebied Nieuwe Marktstraat in Nijmegen blijkt zeer ern stig verontreinigd te zijn met teer, kwik, lood en arseen. Uit een nader on derzoek is komen vast te staan dat zowel de vaste bodem als het oppervlak kige grondwater ernstig zijn verontreinigd. Dat hebben de provincie Gel derland en de gemeente Nij megen gisteren bekend ge maakt. Volgens de Gelderse fedeputeerde mevrouw C. tigter is er momenteel geen gevaar voor de volksgezond heid en loopt de waterwinning evenmin gevaar. Volgens de gedeputeerde zal met de sane ring van de verontreinigde grond een bedrag van zeker 40 miljoen gulden gemoeid zijn. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen op welke manier het terrein moet worden gerei nigd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3