Gereformeerde teleurstelling over oecumene die „muurvast zit CeicLcSomot c kerk wereld brieven weer lezers GEESTELITK LEVEN/OPINIE Paus pleit voor verzoening Schlichting-college over kerk en media Kamer: privacy garanderen bij opbouw kerkelijke ledenadministratie 'r. i Vadertje Drees CetdócSommit DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGIN Nieuwe diocesane werkgroep vrouw en kerk in Den Bosch DEN BOSCH In het bisdom Den Bosch is een nieuwe dioce sane werkgroep vrouw en kerk ingesteld, zo heeft het bisdom gisteren bekendgemaakt. De werkgroep nieuwe stijl gaat func tioneren volgens de richtlijnen en opvattingen van de RK Kerk. De vorige werkgroep gaf in juni vorig jaar haar mandaat terug aan bisschop Ter Schure omdat deze wilde dat de werk groep meer nadruk legde op de specifieke taak en roeping van de vrouw met betrekking tot de verdieping en kennis van het geloof. Bovendien moest in de statuten de rk traditie en trouw aan het leerambt als grondslag worden vermeld. De oude werkgroep is opgegaan in de stichting Sifra en wil via studie- en ontmoetingsdagen vrouwen ondersteunen. Youth for Christ opent gospelrockcafé LEEUWARDEN Het eerste gospelrockcafé van Nederland opent over twee weken haar deuren in de Friese hoofdstad. Medewerkers van de afdeling Leeuwarden van Youth for Christ hebben daarvoor de laatste maanden een voormalige koffiebar opgetuigd. De gospelrockmuziek zit de laatste jaren in Nederland flink in de lift. In Friesland was er onlangs, op de jongerenmanifestatie Spring '88 in het Thialf-complex in Heerenveen. een groot gospelrock-concert dat enkele duizen den bezoekers trok. Grote klapper was daar Charlotte Hogland uit Zweden. Elke zaterdagmorgen brengt de NCRV-radio een uurlang gospelrock-muziek ten gehore. Ook de EO schenkt re gelmatig aandacht aan gospel(rock)muziek. Het grootste gospel- rock-gebeuren in Nederland is het Flevofestival, dat jaarlijks in de Flevohof wordt gehouden. De eenzaamheid is het het vaderland van de sterken. Cebemo: meer geld nodig voor medefinanciering DEN HAAG Cebemo, de rooms-katholieke me definancieringsorganisa tie, heeft geldzorgen. De huidige financiële midde len, aldus het jaarverslag, zijn onvoldoende om aan het groeiend aantal ver zoeken om hulp voor ont wikkelingsprojecten te voldoen. Er moet naar aanvullende financiering worden omgezien. TTebemo heeft vorig jaar 155 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor 1.109 projecten en programma's. Dat is 12,6 procent meer dan in 1986. Hiervan kwam 98,6 miljoen uit het medefinancieringspro gramma van ontwikkelingssa menwerking, en 56,6 miljoen uit aanvullende fondsen van de Nederlandse overheid en de Europese Gemeenschap. Het meeste geld, 44 procent van het totaal, ging het afge lopen jaar naar Afrika. Naar Latijnsamerikaanse landen, die vorig jaar nog 44 procent van het totaal ontvingen, ging 37 procent, en naar Azië 19 procent (vorig jaar 21 pro cent). In Afrika ging het grootste bedrag naar Ethiopië - 9,3 miljoen voor zestien pro jecten - in Latijns-Amerika naar Peru - 12 miljoen voor 47 projecten - en in Azië naar India - 7,7 miljoen voor 148 projecten. Van de 37 armste landen ter wereld liggen thans 27 in Afrika. Eind vorig jaar waren 2.200 door Cebemo ondersteunde projecten in uit voering, te weten 900 in Afri ka, 400 in Latijns-Amerika en 900 in Azië. Cebemo, en de andere mede financieringsorganisaties HI- VOS (humanistisch), ICCO (interkerkelijk protestants), en NOVIB (algemeen) hebben enkele dagen geleden minis ter Bukman gevraagd, de uit gaven voor het medefinancie ringsprogramma de komende jaren te verhogen van 6 pro cent van de begroting (275 miljoen gulden in 1987) tot 10 procent. STEEDS MINDER BELANGSTELLING VOOR CONTACTEN ROME-REFORMATIE LEUSDEN Iedereen wist het natuurlijk al, maar het is toch anders als het eens in het open baar op een „hoge" ker kelijke vergadering wordt gezegd: de oecume ne tussen Rome en Refor matie zit muurvast. Po gingen tot meer oecume ne met de top van de ka tholieke gemeenschap in ons land hebben momen teel geen enkele zin. In houdelijk komt er niets meer van de grond. Het klimaat verkilt; de touw tjes worden strakker aan getrokken; eigenlijk kan er steeds minder. Het werd gisteren gezegd door drs. H. Eikelboom, gere formeerd predikant in Maas tricht en lid van de taakgroep Rome-Reformatie, tijdens een vergadering van het breed moderamen (uitgebreid dage lijks bestuur) van de Gerefor meerde Kerken. De taakgroep bracht haar tweejaarlijkse rapportage uit en uit het feit dat die rappor tage in het breed moderamen plaatsvond, blijkt ook al de oecumenische malaise. In „spannender" oecumenische tijden werd gerapporteerd aan de generale synode. In de standpunten van de ka tholieke hiërarchie is niets veranderd sinds de jaren zes tig, vervolgde ds. Eikelboom. Het Tweede Vaticaans Conci lie leek de polsstok te worden om over de kloof tussen de gescheiden kerken te kunnen springen, maar datzelfde con cilie blijkt een steeds kleiner wordende maat waaraan de dingen worden afgemeten. Us. H. Eikelboom Drs. Eikelboom herinnerde eraan hoe steeds dezelfde ant woorden komen op dezelfde en nieuwe vragen; de katho lieke leer verdraagt geen cor recties, is dus heel duidelijk en consequent. Er is wat dat betreft niets nieuws te ver wachten van de bisschoppen; integendeel, ze hebben geen zin meer in steeds hetzelfde te moeten antwoorden. Het kan ook best zo zijn dat de reformatorische christenen- te veel hebben gewild en te veel hebben ingezet op het FOTO: PERS UNIE punt van de intercommunie. Wellicht is er te weinig mee gerekend dat de katholieke standpunten vastliggen en dat dus wijzigingen eigenlijk niet te verwachten zijn. De prote stantse schroomvallige bereid heid om de figuur van een bisschop te bekijken binnen de protestantse kerkstructuur met zijn ouderlingen, wordt „afgestraft" door het wij dingsambt van de katholie ken. De gescheidenheid van Rome en Reformatie zit niet in de figuur van de bisschop, maar veel meer in de aposto lische opvolging waarin de katholieken geloven. Een ui terste consequentie is dan ook dat alle reformatorische ambtsdragers (opnieuw) ge wijd dienen te worden door een katholieke bisschop. Natuurbegrip Op het ethische vlak is er fei telijk ook weinig te beginnen, constateerde drs. Eikelboom. Het katholieke natuurbegrip verdraagt zich erg slecht met reformatorische wijze van denken vanuit de bevrijding door Christus. Een voorbeeld daarvan is het verschil in standpunt over homofilie. Er is nog een teleurstellende gang van zaken: van de zo en thousiast begonnen Rome-reis (1986) resten in feite alleen nog de herinneringen en de vriendelijke woorden die de reformatorische en katholieke Rome-gangers elkaar toevoeg den. Ds. Eikelboom wees er nog op dat de catholica in Nederland, maar zeker mondiaal, veel meer deskundigheid heeft om het gesprek met de andere ge loofstradities te voeren. De reformatorische kerken in ons land hebben wat dat be treft een achterstand. Ds. Ei kelboom had wat dat betreft ook kritiek: de belangrijke hervormde oecumenicus dr. Meeste Gereformeerde Kerken ontduiken BUMA-rechten LEUSDEN Slechts een kwart van de ruim acht honderd plaatselijke gere formeerde kerken voldoet aan de verplichting jaarlijks 42 gulden aan BUMA-rech- ten te betalen. BUMA regelt de uitvoeringsrechten van muziek. Deze rechten zijn verschuldigd indien de ma kers van teksten of melo dieën nog geen 50 jaar gele den zijn overleden. Het breed moderamen (uit gebreid bestuur) van de ge reformeerde synode be sprak woensdag het twee jaarlijkse rapport van de ge reformeerde bestuursleden in het bestuur van de Inter kerkelijke Stichting voor het Liedboek. De stichting heeft er bij de Gerefor meerde Kerken op aange drongen de inning van de BUMA-gelden centraal te regelen. C.P. van Andel, die vorig jaar met pensioen ging, heeft nog niet eens een opvolger gekre gen, evenmin trouwens de ge reformeerde dr. G.W. de Jong uit Nijmegen. Deze was tot eind vorig jaar voor een deel van zijn tijd als studiesecreta ris van het gereformeerde de- putaatschap (groep deskundi gen) voor de contacten met de katholieken. Vervulling van de vacatures is dringend no dig, aldus drs. Eikelboom. Basis De oecumenische ontmoeting met katholieken vindt plaats aan „de basis", met veel pun ten van herkenning, conclu deerde de Maastrichtse predi kant. Er zijn gesprekken ge weest met de Acht Mei Bewe ging, de Mariënburgvereni- §ing en er zijn relaties met de t. Willibrord-vereniging. Overigens is de positie van deze vereniging voor oecume ne aanzienlijk verzwakt, meende drs. Eikelboom. Naast deze vereniging voor oecume ne is er een bisschoppelijke commissie voor de oecumene opgericht. Daardoor heeft de Willibrord-vereniging haar „monopoliepositie" voor de oecumene in de Katholieke kerk verloren. De basis voor oecumene ver smalt getalsmatig bij in ieder geval bij protestantse kerkle den. Steeds minder reforma torische christenen zijn bereid zich nog in te zetten voor het oecumenische gesprek met Rome: de wetenschap dat de bisschoppen een „beperkend beleid voeren" is daarvan de oorzaak. Maar, aldus ds. Ei kelboom, wij als taakgroep zullen zeker blijven ingaan op verzoeken van katholieke groepen om juist in het zich verkillende klimaat hen bij te staan. LÜTSEN KOOISTRA (Vervolg van de voorpagina) ASUNCION In een af scheidsrede op de lucht haven van Asuncion heeft paus Johannes Pau- lus II alle Paraguayanen opgeroepen te bouwen aan een toekomst van verzoening en broeder schap gebaseerd op de christelijke waarden. De paus werd gisteren 68 en tienduizenden jongeren ont haalden hem op een verjaar dagslied in zijn landstaal, het Pools voor het gebouw van de nuntiatuur in Asuncion. De oppositie in Paraguay heeft het pausbezoek aange grepen om blijk te geven van hun onvrede met het bewind van de dictatoriale president, generaal Stroessner. In het dagblad Patria van Stroes- sners Colorado partij werd kritiek geleverd op de ont moeting die de paus heeft ge had met vertegenwoordigers van culturele en maatschap pelijke organisaties, onder wie ook een aantal leiders van de oppositie. De regering was de monstratief afwezig bij die ontmoeting, die na druk van het Vaticaan toch doorging. Voor het overige is de paus door generaal Stroessner har telijk onthaald en deze noem- lijk de het bezoek „onvergetelijk". Tijdens een mis eerder op de dag vroeg de paus aandacht voor de slechte positie van de arme boeren en de Indianen, de oorspronkelijke bevolking van Paraguay. Volgens de paus worden die bevolkings groepen, die zich aan de rand van het bestaan bevinden, te veel vergeten. Hij uitte in be dekte termen kritiek op de politieke en economische machthebbers „die winst en macht hoger stellen dan de menselijke persoon en zijn be hoeften". Het was de negende keer dat Johannes Paulus in Zuidamerika was. Tijdens zijn twaalfdaagse rondreis deed hij behalve Paraguay ook Uru guay, Peru en Bolivia aan. Prof. dr. J. Grootaers, hoogle raar aan de Leuvense univer siteit, houdt volgende week donderdag 26 mei om vier uur 's middags in het gebouw van de Sociale, wetenschappen van de Tilburgse universiteit het Schlichting-college. Hij praat daar onder de titel Openbaar heid, Kerk en Rome, over het functioneren van de bisschop pensynodes in Rome. Groot aers geldt als deskundige in aangelegenheden inzake kerk en media. Het Schlichting-col lege is vernoemd naar de toen malige hoofdredacteur van het dagblad De Tijd die nadien aan de universiteit van Nijme gen dagbladwetenschap do ceerde. Het college wordt jaar lijks beurtelings georganiseerd in Tilburg en Nijmegen door het Katholiek Instituut voor Massamedia. AMSTERDAM Homosek suelen die lijden aan aids zou den bij uitstek geholpen moeten worden door de kerk. Want in de lijdende mens wordt juist het beeld van Christus zichtbaar. Jezus ging tijdens zijn leven genezend rond. De kerk heeft een groot aantal persoonlijkheden voortgebracht die zich naar het voorbeeld van Christus bezig hielden met hun lijden de medemens. Het zou onzin nig en cynisch zijn als de kerk medeleven preekte jegens ho moseksuelen die lijden aan aids maar hen tegelijkertijd zou verbieden zich als zodanig kenbaar te maken en samen te bidden. Dit betoogde de Canadese hoogleraar in de theologie Guy Ménard gisteren op een studiebijeenkomst op de Ka tholieke Theologische Univer siteit van Amsterdam, die ge organiseerd was bij gelegen heid van het eerste lustrum van de studiegroep Homosek- ,Aidspatiënten hebben recht op hulp kerk" sualiteit en Theologie - Sint Sebastiaan. Op deze driedaag se colloquium werd gepro beerd de basis te leggen voor een theologie die recht zou moeten doen aan de positie van homoseksuelen. Ménard meende dat de bevrij ding van de homoseksuelen zoals deze in de tijd voor de opkomst van de aids-epidemie mogelijk was geworden als nog een theologische verta ling zou moeten krijgen. Het puriteinse christendom is niet noodzakelijkerwijs de beste weergave van de opdracht uit het evangelie, zo betoogde Ménard. Hij haalde de filosoof Nietzsche aan die al eerder de mogelijkheid onderkende dat er in het Christendom een dionysisch, dat wil zeggen feestelijk element schuilt, dat echter heel snel is wegge drukt onder invloed van de heersende Griekse denktrant in de eerste periode van het christendom. De Canadese hoogleraar meende verder dat een gevolg van de door de kerk uitgedra gen seksuele moraal is dat niet-huwelijkse duurzame liefdesrelaties door de kerk worden ontmoedigd, maar dat eenmalige seksuele contacten vaak met de mantel der liefde worden bedekt onder het mom dat het vlees nu een maal zwak is. Duurzame ho moseksuele relaties werden als zondig gezien. Juist een malige homoseksuele contac ten bergen echter het gevaar in zich dat daardoor het aids- virus wordt verspreid, aldus Ménard. Nederlands Hervormd* K*rk Bedankt voor Hoorn (buitengewone wijkgemeente) J.G. van der Vlist te Lunteren (deelgemeente Maranatha- kerk) - voor IJzendoorn C. van de Scheur te Nederlangbroek - Gereformeerds Ksrksn Beroepen te Bredevoort mevr. drs. A.F. Osinga-Stienstra, kand. te Kam pen die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen naar Franeker drs. G.J. Karssenberg te Hengelo (Ov.) naar Schiedam dr. R.A. Bosch te Twello. Beroepbaarstelling mevr. drs. A.F. Osinga-Stienstra, kand. te Kampen. Gereformeerd* Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Nijmegen L.S.K. Hoog- endoorn te Musselkanaal-Valther- DEN HAAG De wijze waarop kerken navraag doen over de geloofsover tuiging van de burger moet met meer waarbor gen worden omgeven om de privacy te bescher men. De Tweede Kamer heeft daarop gisteren in "meerderheid aangedron gen. Over de manier waarop die garantie moet worden gegeven lopen de meningen uiteen. In de nieuwe opzet van de ge meentelijke bevolkingsadmi nistraties, die volgend jaar in gaat, verdwijnt de aanteke ning over de kerkelijke ge zindte. De kerkgenootschap pen krijgen de gelegenheid die gegevens onder te bren gen in een eigen, gezamenlij ke administratie. Om deze op te bouwen krijgt de Stichting Interkerkelijke Ledenadmini stratie (SILA) een eenmalige tegemoetkoming van het rijk van ruim 15 miljoen gulden. De Tweede Kamer moest deze uitgave gisteren goedkeuren. Het bedrag is overigens al aan de SILA overgemaakt, tot on genoegen van VVD, PvdA en verbonden moeten zijn. De kerken zijn verplicht de ruim tien miljoen Nederlanders die als gelovig geregistreerd zijn, te wijzen op de mogelijkheid zich te laten uitschrijven. PvdA, VVD en D66 zijn ook kritisch over de wijze waarop in een later stadium verande ringen in de kerkelijke admi nistraties zullen worden bijge houden. Het is de bedoeling dat de SILA als „bijzondere derde" (net als bij voorbeeld pensioenfondsen) beperkt ge bruik kunnen maken van de bevolkingsadministratie. Overigens zullen een aantal kerkgenootschappen, waaron der de katholieken en gere formeerden, slechts eenmaal gebruik maken van het werk van de SILA. Hebben zij de laatste gegevens via de SILA, die als een tussenstation func tioneert, eenmaal in huis, dan zullen zij daarna proberen met eigen mankracht de ad ministratie op peil te houden. Daardoor lijkt de SILA zijn interkerkelijk karakter te verliezen en vooral voor de hervormden te gaan functio neren. Die beschikken overi gens al over een centrale geautomatiseerde ledenadmi nistratie. Katechismus In de rubriek Kerk en Wereld las ik dat de RKPN de oude katechismus zal uitbrengen die, aldus het bericht, in 1966 „het veld moest ruimen" voor De Nieuwe Katechismus. Te recht werd vermeld dat de oude katechismus bestemd was voor schoolkinderen en dat De Nieuwe Katechismus geschre ven is voor volwassenen. De formulering, dat de oude kate chismus „het veld moest rui men" voor De Nieuwe Kate chismus geeft echter een al te simpele voorstelling van za ken. Het is ook onjuist, alleen al omdat een katechismus voor volwassenen een uitgave voor schoolkinderen niet kan ver vangen. Er zijn echter ook an dere redenen: de oude kate chismus voldeed allang niet meer en in de jaren vijftig werd reeds gezocht naar ande re methoden om geloven en geloofsschat over te dragen. Tenslotte werd tot opluch ting van velen in 1964 de verplichting om de katechis mus op de scholen te gebrui ken, opgeheven. Men bleef doende andere methoden te zoeken en toe te passen. Dat zal m.i. ook steeds nodig blij ven omdat mensen, menselijke verhoudingen en taal aan ver anderingen onderhevig zijn. In dit verband moge ik verwijzen naar het artikel van Jacques van der Voort in uw uitgave van 6-11-1987 („Nieuwe Kate chismus na twintig jaar: klas siek maar wel gedateerd"). Te vens bleek in die tijd grote be hoefte te bestaan aan een „ge loofsleer" voor volwassenen. Met het oog daarop is De Nieuwe Katechismus geschre ven en in 1966 verschenen. De rijkdom daarin aan gegevens, gedachten en aanzetten om tot een levend geloven te komen, mag nog bij velen bekend zijn. Om zijn inhoud is het boek niet te vergelijken met de oude katechismus met zijn vraag- en antwoordlessen, zijn taal, zijn logica en zijn „meet- werk". Kardinaal Alfrink heeft het al eens gezegd: „We hadden het nieuwe boek niet „katechismus" moeten noe men". E.A.M. Haring, Kerk in vernieuwing Jezus tot het Godsvolk: „Velen zullen optreden in mijn naam, maar aan hun vruchten zult gij ze kennen". Wij, het Gods volk onderweg, hebben dus het recht de vruchten te keu ren die ons van de kerkelijke boom worden aangeboden. De leer van het Evangelie gaat nog altijd boven de mening van de hiërarchie die men vaak als kerkelijke leer naar voren brengt. Spreuken 14-15: „De onnozele gelooft alles wat er gezegd wordt, maar een verstandig mens let op het antwoord dat hij krijgt". D. v. Fessem, DEN HAAG Een reactie gisteravond in het NOS-Journaal van eeMk' jaarde vrouw op het overlijden van Willem Drees: „Ik DUVV het heel erg. Wat hadden we vroeger niet een armoe, rom, zij hem hebben we het nu zo goed". De vrouw had zich £laa moeite haar tranen te onderdrukken. Jongeren zullen nn?1 hebben dat te begrijpen. Voor wie geboren is na 195!icJj jaar dat Drees zich terugtrok uit de actieve politiek, zijn ffjng ww en bijstand de normaalste zaken ter wereld. Maar„jng daaruit blijkt de grootheid van Drees. Toen hij in juni aantrad als minister van sociale zaken, was er op socia bied in ons land nogiheel wéinig geregeld. Ge XLEN ouderdomspensioen was een vrijwel onbekend schijnsel. Wie de 65 jaar haalde, was aangewezen op o g< steuning door zijn kinderen of moest leven van de liefd gisti heid. Alleen tegen die achtergrond is te begrijpen wat hi vw tekende dat Drees in 1946 de Noodwet Ouderdomsvoi bo ning, de voorloper van de aow, in het staatsblad bracht, nma daar dat het „Vadertje Drees, bedankt!", dat nu allerwei klinkt, geen overdreven persoonsverering is. De mensa n u dat zeggen, menen het uit de grond van hun hart. |dida ZELF is Willem Drees pas heel laat aow gaan „trekken °P^ was 62, toen koningin Juliana hem in 1948 benoemde nister-president. Gedurende tien jaar gaf hij in die fi wo leiding aan vier kabinetten, waarin alle grote partijen ti jek r ger tijd vertegenwoordigd waren: Drees' eigen PvdA aard, de KVP, de ARP, de CHU en ook de VVD. Oo vrÜ maakte hem tot een uitzonderlijk politicus, een staatsm irlan JJE latere kamervoorzitter mr. F.J.F.M. van Thiel (81 namens de KVP minister was van 1952 tot 1956, heri !e e zich een typerende opmerking van Drees, die hij hem tallen keren in kabinetsvergaderingen heeft horen ze „Heren, ik ben het er niet mee eens, maar we hebben h |rje besloten en we praten er niet meer over". Die redelijkh Kied< volgens Van Thiel en vele tijdgenoten d? voornaamste i rde waardoor de PvdA in de jaren veertig en vijftig wer |}®j" schouwd als een vanzelfsprekende regeringspartij, Dat maakt het ook begrijpelijk waarom de oud-min president op 85-jarige leeftijd het lidmaatschap van^e zelfde partij opgaf. De sfeer van polarisatie die zich i e j tijd, onder invloed van Nieuw-Linksers als André vai^c Louw, van de PvdA meester had gemaakt, was Dree r. W gruwel. „Je kunt niet zeggen: wat ik wil moet gebeurei terp zo niet, laat het land dan maar aan z'n lot over", legde 1 in 1980 nog eens uit. tt hnki xlIJ ging overigens niet zover dat hij toetrad tot DS'70, wel deze afsplitsing van de PvdA onder z'n eigen dak geboren. Jan Drees, bij wie vader Willem inwoonde, en |i(jat lem jr. waren de grondleggers van deze partij. Maar ai jng zijds was Drees sr. ook niet bereid op zijn schreden ter N keren, zelfs niet toen DS'70 was verdwenen. Dr. VI len t Drees gaf er de voorkeur aan als partijloos burger te steiMaa niet Wonderlijk genoeg heeft hij de PvdA daarmee lüooj schijnlijk nog een laatste dienst bewezen. In politiek vere Haag is het een publiek geheim dat de socialisten, na tien jaar machteloze oppositie, zich de laatste tijd steeds j hebben verdiept in de vraag waaróm hun partij voor mei als Drees niet aantrekkelijk meer was. Als de voortekf niet bedriegen zal de huidige leider Wim Kok daaruilj binnenkort in het openbaar de conclusie trekken dat e einde moet komen aan de strategie van de polarisatie.! mer dat de oude Drees dat net niet meer heeft mogen a maken. Vrij koud DE BILT (KNMI) Door noordwaarts trekkende storin gen boven midden-Europa en een lagedrukgebied boven de Britse Eilanden wordt in ons land koude lucht aangevoerd. In deze lucht komen naast op klaringen ook enkele buien tot ontwikkeling. Deze buienvor ming vindt in de middag voor al meer landinwaarts plaats. De minimumtemperatuur va rieert van 7 graden aan zee tot 3 graden landinwaarts met plaatselijk vorst aan de grond. In de middag is het op de meeste plaatsen niet warmer dan een graad of 13. Er waait een matige wind uit noordoost tot noord. Voor de Pinksterda gen wordt een droog weertype met flinke zonnige perioden verwacht. De middagtempera- turen kunnen oplopen tot 17 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en vooral morgen en kele buien. Vrij koud met een middagtemperatuur van onge veer 9 graden. Denemarken, noord-Duits- land: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen kans op een bui. Koel weer met een mid dagtemperatuur van ongeveer 12 graden. Benelux: Perioden met zon en overwegend droog. Koel met een middagtemperatuur van ongeveer 13 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. Frankrijk: Perioden met zon en in de middag in het zuiden kans op een bui. Middagtem peratuur van 13 graden in het noordwesten tot 23 graden in zuid-Frankrijk. Spanje, Portugal: Perioden Tunis met zon en droog. Middaj j> peratuur van 17 graden B noorden tot 29 graden pl lijk in het binnenland. Alpengebied: In het nooi ke deel aanvankelijk vee wolking. In het zuidelijk i ter ook in het noordelijk» perioden met zon. Kans o; regen of onweersbui, ratuur in de dalen uil pend van 16 graden in noorden tot 22 graden it zuiden. Te d Noord-Italië en noord-J 0 slavië: Wisselend bewoli o kans op regen. Middagte D ratuur ongeveer 22 grade mi* Zuid-Italië, zuid-Joei en de Griekse kust: gend zonnig en in de kans op een lokale regi onweersbui. Middagtem tuur rond 25 graden in en Joegoslavië tot 31 g plaatselijk in Griekenland Amsterdam h.bev De Bilt regen 13 8 Eelde h.bew. 14 1 regen Vlissingen iwbew. 12 9 Zd. Limburg regen 16 8 Aberdeen regenbui 10 5 Athene niet ontv. Barcelona zw.bew. 22 14 Berlijn zw.bew. 18 11 Bordeaux regenbui 20 11 Brussel regen 14 8 Dublin onbew. 12 3 Frankfurt regen 13 11 Genève zw.bew. 17 10 Helsinki onbew. 21 2 Innsbruck regenbui 18 11 Klagenfurt zw.bew 21 8 Kopenhagen onbew 15 4 Malt» niet ontv. Moskou zw.bew. 19 12 München regen 18 11 Oslo h.bew 14 motregen 13 10 Split* zw.bew. 22 15 Stockholm onbew 15 5 Warschau zw bew 24 9 Wenen zw.bew 22 14 18 11 Cypru 20 15 25 3 Bl*c Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2