WD eist teruggave belastingmeevaller ichilrecord gebroken 2 3 7 13 14 15 Examens Overgave na tiendaags beleg Gouden Tempel )nD, KRITIEK OP SOEPELE BEHANDELING DEETMAN choenenfetisjist ti kraag gegrepen Student vindt bij toeval grafmaal Toetanehamon VÊ Donderdag 19 mei 1988 80e jaargang no. 24117 Uitgave Weslerpers. behorende lot Sijthoil Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (inel. 6% BTW) per maand i. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Tl Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur I J Hallewas.Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers 1. 1,10 Perioden met zon en melijk landinwaarts in de mid dag of avond enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 4 graden. Mogelijk vorst aan de grond. Middagtempera- tuur rond 13 graden. Zon op: 5.38; onder: 21.34. Scheveningen hoog water: 6.41 en 19.17; laag water: 2.31 en 14.52 uur. er an ezbollah dreigt gijzelaars n voor één te executeren ^RUT In het zuiden van de Libanese fdstad Bayrut werd vanmorgen opnieuw hevig jchten tussen de pro-Syrische Amal-militie en iro-Iraanse Hezbollah (Partij van God). De Jraanse gijzelhouders van 22 westerlingen gden intussen hun gijzelaars „één voor één" te schieten als Syrische militairen de bele- |e wijken zouden binnentrekken. Ondanks dit gement verklaarde de Syrische minister van nsie, Mustafa Tlas, dat Damascus „vroeger of zijn ongeveer 7.000 manschappen in het zui- deel van Bayrut zal laten optrekken. De on- jandelingen met Iran over een vreedzame op- ng van het conflict verkeren nog altijd in een telling. Volgens de Kuwaytse krant al-Anbaa de negen in Bayrut gevangen gehouden Ame- nen overgebracht naar de zwaarbewaakte am- ade van Iran. Vrouwenexpeditie bereikt top Himalaya UTRECHT Vijf leden van een Nederlandse vrouwenexpeditie hebben vorige week de 7.219 me ter hoge top van de berg Cham- lang in Oost-Nepal bereikt. On der hen bevond zich de 33-jarige Delftse expeditieleidster Frederi- ke Bloemers. Het zesde lid van de expeditie, de arts Annet Boom, is niet op de top geweest. Het is de eerste keer dat de berg door een expeditie die alleen uit vrouwen bestond, beklommen werd. De vrouwen zijn inmiddels veilig te ruggekeerd in het basiskamp. Ze worden eind mei verwacht op Schiphol. NEW DELHI Na een belegering van tien dagen door ruim 2.500 Indiase soldaten en herhaalde vuurgevechten, is gisteren onver wacht een eind gekomen aan de bezetting van de Gouden Tempel in de stad Amritsar. De laatste ruim veertig extremistische sikhs die zich in het complex verschanst hadden, gaven zich zonder verzet over. Drie sikhs hadden kort voor de overgave zelfmoord gepleegd door cyaankalipillen in te nemen, twee extremisten werden schoten toen zijn probeerden te vluchten. Een woordvoerder van de regering in New Delhi toonde zich bijzonder opgelucht dat de im passe rond de sikh-tempel is opge lost. Uit wraak voor de belegering van de tempel hadden sikh-terro risten de afgelopen drie dagen ruim honderd burgers in de deelstaat Punjab doodgeschoten. Het streven van de sikhs naar een eigen onaf hankelijke staat vormt één van de grootste bedreigingen voor de een heid van India. Militante sikhs verlaten het complex van de Gouden Tempel in Amritsar met de handen boven het hoofd nadat zij zich hadden overgegeven. i-i^arcel van Dam, voorzitter L1H n de VARA. met de onzen Roos die hem gis- ren in Montreux werd erhandigd voor „Kinde- - voor Kinderen". FOTO: ANP konzen Roos Ot°' Kinderen or kinderen"1 LVERSUM/MON- If^JlEUX De achtste af- XZBfcering van Kinderen ir kinderen heeft gis- >n op het internatio- tele visiefesti val van treux de Bronzen toegekend gek re- Het liedjesprogram - 3, onder regie van Bob wyens, werd op 19 no- mber 1987 door de 4RA-televisie uitge laden. De Gouden Roos Montreux ging naar n programma van het ritse Channel Four; ,4- fhe comic strip pre- 'L nts... The strike". De Iveren Roos was voor n programma van de issische omroep TSS; let eiland van de verlo- n boten". lat (Van onze parlementaire redactie) HAARLEM „Belas tingmeevallers moeten aan de belastingbetalers worden teruggegeven". Dit heeft VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve gisteravond gezegd op een bijeenkomst van zijn partij in Haarlem. Voorhoeve reageerde op het bericht dat minister Ruding (financien) dit jaar drie mil jard gulden meer zal ont vangen aan loon- en inkom stenbelasting en aan ven nootschapsbelasting dan hij had verwacht. Daar staat tegenover dat de aardgasin komsten 1,2 miljard tegen vallen, als gevolg van de zachte winter. Volgens Ru- ding resteert hierdoor per saldo een meevaller van 1,9 miljard. De VVD-voorman zei niet welk bedrag er naar de be lastingbetaler terug moet, „omdat ons nog geen pre cieze cijfers bekend zijn". De Voorjaarsnota, minister Ruding, het een en ander bekend zal maken, wordt vrijdag besproken in het kabinet. Voorhoeve zei wel wie er naar zijn mening het meest moeten profite ren. De VVD zal „speciale aandacht" vragen voor de „veel te hoge lastendruk op de middeninkomens". Bij de bespreking van de Vooijaarsnota in het kabi net komt ook het voorstel van minister Ruding aan de orde om de tegenvaller van minister Deetman (onder wijs) op de uitgaven ten be hoeve van de studiefinan ciering niet geheel te com penseren door bezuinigin gen. Voorhoeve is het daar mee oneens. „Als structure le belastingmeevallers worden misbruikt om de gaten van overschrijdingen te dichten, loopt de lasten druk van burgers en bedrij ven steeds verder omhoog. Dat zou slecht zijn voor de groei van de economie en de werkgelegenheid". Overigens zou een aantal ministers niets voelen voor het voorstel van minister Ruding van financiën om een deel van de overschrij ding op de onderwijsbegro ting op te vangen via bezui nigingen op andere departe menten. Vooral de CDA-be- windslieden vinden dat er niet meer bezuinigd kan worden op hun respectieve lijke begrotingen. De CDA- fractie deelt deze mening. In tegenstelling tot de VVD vindt het CDA, inclusief de CDA-minsters, dat desnoods overschrijdingen maar be taald moeten worden uit be lastingmeevallers. Pagina 7: OV-kaart en la gere beurzen leveren Deet man 330 miljoen op eren Jong Paraguay eisen vrijheid op einde pausbezoek ASUNCION Tijdens een bijeenkomst met naar- schat ting een half miljoen jongeren in de Paraguyaanse hoofdstad Asuncion hebben jongeren op het eind van het pausbezoek vrijheidsleuzen gescandeerd en een eind geëist aan de on derdrukking in dit Zuidameri- kaanse land. Zij vroegen om werk en sociale rechtvaardig heid. De paus had tijdens die bijeenkomst de jongeren op het hart gebonden geen seksu ele relaties aan te knopen voor het huwelijk. De paus sloot zijn bezoek vannacht om een uur af met een toespraak op het vliegveld van de Asuncion Pagina 2: Paus pleit voor verzoening Paraguayanen 'EN De schoenenfetisjist is dinsdagavond om elf uur de politie aangehouden op de Stadspolderweg. Na een con- tatie met vijf slachtoffers heeft hij gisteravond een volledige intenis afgelegd. Het gaat om een 19-jarige tuinman in stgeest. iwijzing van de verdachte heeft de politie in een vlikobak „stgeest een vuilniszak gevonden met twintig paar dames- lenen met hoge hakken en een hoeveelheid aamesonder- I, die hij van waslijnen had gestolen. nan werd dinsdagavond herkend door een rechercheur van edenpolitie, die sinds enige tijd regelmatig surveilleerde op tsen waar de man actief was geweest. Na zijn aanhoudig t ende de man aanvankelijk in alle toonaarden. De politie i zijn onverzekerde bromfiets in beslag en sommeerde hem nsdagavond terug te komen. De viif slachtoffers die toen op het bureau De vijt n, herki enden hem onmiddel- fetisjist deed in januari voor het eerst van zich spreken, al in de Merenwijk (Stadspolderpad, Broekweg), maar ook omgeving van de Wassenaarseweg was hij actief. Steeds hij fietsende vrouwen met zijn bromfiets klem en verzocht dwingend hun schoenen aan hem af te geven. Slechts vijf ïtoffers voldeden aan zijn verzoek. Vijftien vrouwen deden Jifte. Waar de resterende vijftien paar schoenen vandaan ien is nog niet geheel duidelijk. sjisme is een vorm van sexuele afwijking. Een fetisjist raakt ieel opgewonden van een object, in dit geval damesschoenen 1321 ondergoed. Volgens psychologen heeft hij zichzelf on vol - ide onder controle. kranl ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur. telefoonnr.071- 48 en uw krant wordt nog dezelf- md nabezorgd. (ADVERTENTIE) Condoleance register Drees Premier Lub bers tekende vanmorgen in de hal van de Rijksvoorlich tingsdienst aan het Binnenhof no. 19 als eer ste het condo leanceregister naar aanleiding van het overlij den van oud premier Drees. Het voor ieder een toeganke lijke register, dat geopend is van negen uur 's morgens tot kwart over vijf 's middags, kan tot en met woensdag (met uitzondering van zaterdag en zondag) worden gete kend. FOTO: ANP Pagina 5: Wil lem Drees alom geroemd als groot en wijs staats man LONDEN In een muffe bergruimte in op zijn reis naar het hiernamaals. „Het is bracht. De 2,3 kilo aan zaden, fruit en de Koninklijke Botanische Tuin in Lon- een buitengewone en opwindende specerijen in dertig kartonnen dozen den heeft een 23-jarige Franse student vondst die als een volslagen verrassing is vormen maar een fractie van het voedsel zaden, fruit en specerijen gevonden die gekomen", zei Arthur Bell, de directeur dat in het graf werd aangetroffen. De 3.000 jaar geleden aan de gestorven van de tuin. Men had de produkten ver- rest zit nog in 116 oorspronkelijke rieten Egyptische farao Toetanehamon werden geten sinds zij in 1932 voor onderzoek manden en enkele stenen kruiken in meegegeven om wat te eten te hebben naar „Kew Garden" werden overge- twee musea in Cairo. Hart uit Heilig hartbeeld gestolen TILBURG Het Heilig-Hartbeeld voor de Heuvelse kerk in het centrum van Tilburg is beroofd van zijn hart. Onbekenden hebben het goudkleurige hart meegenomen, waarschijnlijk in de veronderstelling een echt gouden hart te pakken te hebben. Tot voor enkele jaren was dat overigens ook het geval. Het beeld, ooit geschonken door de Tilburgse burgerij, had oorspronkelijk een hart van puur goud, ter waarde van 40.000 gulden. Na een poging tot diefstal, zes jaar geleden, besloot het dekenaat van Tilburg het te vervangen door een verguld koperen exemplaar. De diefstal werd maandag ontdekt door een parochiaan, die het meldde aan de pastoor. Die dacht aanvankelijk dat het hart was meegenomen om het te poetsen. De schade aan het beeld wordt begroot op 4.000 gulden. i aa SSENAAR Champagne '&1 gebak vielden de 28-ja- Nico Dijkhuysen vanmor- y I ten deel nadat hij het re- 48 uur aardappelschillen r op zijn naam had gezet. verdient daarmee een ver ving in het Guinnees Book Records. In 48 uur, min 3 en 40 minuten aan pauzes schilde hij 2114 kilo aardap pels. Vorig jaar schilde hij al eens 48 uur aan een stuk door' In clusief pauzes was hij toen 52 uur in de weer, met als resul taat ruim twee ton geschilde bintjes. Het leverde hem toen geen vermelding in het Guin ness book op omdat niet alles volgens de regels van het re cordboek was verlopen. Dit keer volde hij die nauwgezet. In de reglementaire pauzes van vijf minuten per uur liet hij zich steeds door een fisio- therapeut behandelen. Hij bereidde zich voor met vijf maanden training in een sportschool. Een oproep aan eventuele uitdagers/mede schillers bleef overigens zon der resultaat. Volgend jaar hoopt hij wel gezelschap te hebben om het record weer scherper te stellen. Liefst af komstig uit Duitsland, België, en Frankrijk. (ADVERTENTIE) Couveusebaby thuis op tv te bekijken ROTTERDAM Het Rotterdamse Clarazieken- huis krijgt de beschikking over een apparaat waar mee ouders thuis via de televisie hun baby in het ziekenhuis kunnen zien. Half augustus wordt de koffer met apparatuur voor de eerste keer aan ouders van een cou veusekindje meegegeven. Die moeten het apparaat op hun telefoon en tv aansluiten en kunnen door een telefoon nummer te draaien op elk ge wenst moment hun baby zien. Het apparaat is een vinding van de Rotterdamse kinderarts R. Pereira en een technicus. „Het is geen ingewikkeld sy steem", aldus Pereira. De baby is weliswaar „live" te zien, maar het zijn stilstaande beel den die om de zoveel seconden bewegen. Een hele uitkomst voor ouders die midden in de nacht ongerust worden of voor ouders wiens kindje in een vergelegen ziekenhuis ligt, meent Pereira. Hij hoopt dat het apparaat goed bevalt en dat andere kindercentra ertoe overgaan ook een dergelijk sy steem aan te schaffen. De ou ders hoeven alleen de tele foonkosten te betalen. Brit maakt taxirit Londen -Sydney LONDEN De Iers-Australi sche Edward Kelly heeft in Londen aangekondigd dat hij ter gelegenheid van het 200-ja- rig bestaan van Australië op 20 augustus voor Buckingham Palace in een taxi zal stappen en er 18.700 kilometer verder op pas weer zal uitkomen voor het operagebouw in Sydney in Australië met ononderbro ken lopende meter. „Het wordt de langste en duurste taxirit uit de geschiedenis,al dus Kelly. De bedoeling is geld in te zamelen voor hulp aan kinderen, onder meer door be talende passagiers te laten meerijden. In Sydney wordt de taxi, waarin ook een mon teur en een filmer zullen meerijden, verkocht Gereformeerden teleurgesteld over houding rk kerk inzake oecumene Is er nog toekomst voor het consultatie bureau? Beleid erfelijke afwijkingen moet nog geboren worden Asiels in geldnoord door grotere toeloop dieren Alecto Leiderdorps sportteam van het jaar Ateliers voor kunstenaars in scholen Lisse GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN OMGEVING KUNST RADIO EN TELEVISIE „Dat zou ik wel eens over willen doen". Een kreet, die plotseling verstomt als het over niet zulke leu ke dingen gaat. Een van die dingen is het examen. Voor wat dan ook. Weinigen van ons vinden het afleggen van een examen zo leuk, dat ze louter en alleen daarom studeren. Het gaat om het papiertje, maar anders... We worden deze week weer met het fenomeen examen geconfronteerd, want overal in het land worden ze gehouden. Dagelijks lezen we over de examenopgaven het een en ander in de Leidse Courant. Leuk om te weten wat uw kinde ren zoal hebben geweten of eigenlijk hadden moeten weten. En nu maar gauw een abonnement nemen om te zien hoe ze over een paar weken met naam en toenaam als geslaagd in de Leidse Cou rant prijken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CcldócSoUAO/nt 4

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1