Souao/tit Veel steun voor vierde parkeergarage Aalmarkt Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Asiels in geldnood door groeiend aanbod linder taken voor ïnstencentrum jaardenwerk y n man minder is weer één teveel Uitgeverij naar Latijnse School NIEUW CONFLICT DREIGT BINNEN COLLEGE nvoldoende bewijs tegen vervuilers belt Roomburg BEWONERS AKKOORD j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: £cicL*2 Goumnt DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGINA 13 Ji m 'erenberaad krijgt adviserende rol !N De gemeente ;t takenpakket van «nstencentrum voor dineerd Bejaarden- (DGB) inkrimpen. GB mag zich niet bezighouden met 8 happelijke dienst- ing en het organise- in sociaal-culturele aten. Die taken l worden overgeno- loor het Algemeen liappelijk Werk en Je buurt- en club- De Stichting Wel fden moet zich lezighouden met het Jvwerk onder oude- fak zou die Stichting 1 gaan functioneren [chtenmeldpunt. It in de nota „Het Leid- jerenbeleid in Bewe- )aarin stelt de gemeen- voor het Ouderenbe- [iden om te vormen tot fiesraad Ouderenbeleid )llege van burgemees- ïthouders gevraagd en jd kan adviseren, reorganisatie van het het aantal personeels- ferminderen. Maar er ;n gedwongen ontsla- jlen, zegt de gemeente ita. Het is de bedoeling i afgeslankte DGB zich le naam projectbureau lineerd Ouderenwerk zal gaan bezighouden op elkaar afstemmen verschillende voorzie- in Leiden. Voorts be et projectbureau de ad- informatiefunctie en ook deskundige steun verlenen aan nieuwe 'en en activiteiten in amhcid §ieente vindt het een het Maatschappelijk leiden om ouderen te T bij problemen zoals jrwerking en eenzaam- jfcciaal-culturele activi- pn cursussen moeten lorden georganiseerd 5?;ójjt DGB maar door de IÉ||| m clubhuizen in de dt de gemeente. Als H ïllingen zich meer ichten op ouderen, de accommodaties ef- gebruikt. Ouderen er overdag gebruik van maken en jongeren avonds, redeneert het college. Ook de Wijkouderenraden moeten zich „losweken" van het DGB. In elke wijk moet een „huisoverleg" worden ge vormd van ouderen en vrijwil ligers dat ervoor zorgt dat de wijkvoorziening voor ouderen goed functioneert. Zelfstandige ouderengroepen kunnen een wijkouderenraad voortzetten, los van het DGB, of zich aan sluiten bij bestaande belangen organisaties in de wijk, wordt voorgesteld in de nota. Verder wil de gemeente dat het Ouderenberaad Leiden (OBL) wordt omgevormd tot een Adviesraad Ouderenbe leid. Leden van het OBL zou den bezwaar hebben gemaakt tegen het „overlegkarakter" van het beraad en de voorkeur geven aan het schriftelijk ad viseren over plannen van de gemeente. Zelfstandig De gemeente vindt bovendien dat de Indicatiecommissie zich niet langer alleen moet buigen over de vraag of een oudere in aanmerking komt voor plaat sing in een verzorgingshuis. De commissie moet zich in de ogen van de gemeente ook gaan bezighouden met de vraag welke hulp een oudere nodig heeft om zo lang moge lijk zelfstandig te kunnen blij ven wonen. De nota zal worden besproken tijdens verschillende wijk bijeenkomsten. Ook komt de nota aan de orde tijdens een vergadering van het Ouderen- beraad en organiseert de ge meente een hoorzitting. De in spraakperiode eindigt op 15 september. Directeur A.C. Verlaan van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk Leiden (DGB) zegt niet geschrokken te zijn door de herschikking van taken die de gemeente voor ogen staat. „Het bejaardenwerk is in be weging en het is een goede zaak dat men zich bezint op de uitgangspunten. Daarenboven menen wij dat ten aanzien van onze organisatie eerder sprake is van accentwijzigingen dan van een complete ommekeer. We beraden ons thans op de discussie die we gaan voeren. Daarbij vinden we "het van groot belang, dat niet alleen de organisaties, maar ook de ou deren zelf in de besluitvor ming betrokken worden". ide ide Ier. ITIE OVER INKRIMPING: /REGIO Leiden en de omliggende gemeenten moeten zoveel andere gemeenten dit jaar opnieuw politiemensen in. Minister C. van Dijk van Binnenlandse Zaken heeft gis- (kendgemaakt dat de sterkte landelijk met 500 personeels- :rug moet. Er zullen geen ontslagen vallen. De inkrimping iet name opgevangen door extra vervroegd uittreden. De zien dat met lede ogen aan. „Het heeft opnieuw een inle- 'an de dienstverlening aan het publiek tot gevolg", is het itaar van een woordvoerder van de politie Leidschendam. 2ndam moet 1,2 plaatsen inleveren (Van 54.0 naar 52.8) vijl we al twee leden boven de sterkte in dienst hebben len betaald door de gemeente. We hopen dat deze mensen ilijven. Ze zijn hard nodig", aldus de woordvoerder, hoofdcommissaris Mostért van de Leidse politie wordt er manier weer een grotere inspanning van de Leidse politie lit. Volgens de hoofdcommissaris ontstaat er nu een bijna itwoorde situatie. De Leidse politie moet in eerste instantie itsten inleveren (van 208.8 naar 204.3). Een onderzoek sterkte van het korps is verricht door de stuurgroep Pro- 'antificering Politiewerk. Het blijkt dat Leiden voorlopig t hoeft te rekenen op uitbreiding van het korps, in tegen- tot bijvoorbeeld Deventer en Breda, schef E. Wegman van de politie Noordwijk vindt dat er ekkende toestand ontstaat. „We moeten hu 1,3 formatie- inleveren (van 60.1 naar 58.8). In november zal er al ie- in de nieuwe vut-regeling gebruik maken. Het verdwijnen f isen houdt in dat we de hele boel weer moeten reorganise- nt in een drukke badplaats als Noordwijk heeft ieder eigen aldus Wegman. Alphen ziet de sterkte dalen van 98.0 naar verwachting is daar dat vier mensen van de vut-regeling maken. Ook in Katwijk is dat het geval (van 63.3 naar politie van Wassenaar wil nog geen uitspraken doen over iquenties van de regeling. „We moeten het intern nog goed i. Het inleveren van één personeelslid is er eigenlijk al- n teveel", aldus een woordvoerder. Begin juli beslissing over bouwen op groen LEIDEN De gemeenteraad be slist maandag 4 juli op welke plaatsen in de stad het groen kan worden bebouwd. Dat staat in een planning die is opgesteld voor de behandeling van de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wij ken', de inbreidingsnota. Burge meester en wethouders nemen tussen 30 mei (einde inspraakter mijn) en 10 juni een beslissing over hun definitieve voorstel. Op donderdag 23 juni komen inspre kers aan het woord op een com missievergadering. Maandag 27 en woensdag 29 juni worden eveneens commissievergaderin gen aan het onderwerp gewijd. LEIDEN De gemeente heeft de Latijnse School aan de Lok horststraat 16 verhuurd aan Uitgeverij Mercurius Vakpers BV. Het monumentale pand komt half september leeg omdat de Schoolbegeleidingsdienst Rijnland dan verhuist naar de Petrus- school aan de Lorentzkade. Voor de Schoolbegeleidingsdienst is een ander onderkomen ge zocht omdat de huisvesting in de Latijnse School te duur was. De dienst moest drie ton inleveren en daardoor is ook het aantal werknemers verminderd, zodat kon worden uitgezien naar een kleiner onderkomen. Het gebouw aan de Lorentzkade komt leeg omdat de rooms-katholieke basisschool Sint Petrus wordt opge heven vanwege het geringe aantal leerlingen. Het schoolgebouw wordt voor 150.000 gulden verbouwd en opgeknapt. Uitgeverij Mercurius Vakpers is nu nog gevestigd in Haarlem en gaat fuseren met uitgeverij Compres aan het Pieterskerkhof. Sinds ongeveer vier weken is al een tiental medewerkers van het bedrijf gevestigd in enkele kamers van de Latijnse School. Koets-o-theek moet vergunning hinderwet aanvragen LEIDEN De Koets-o- theek moet voor 1 juli een hinderwetvergunning aan vragen. Dat heeft wethouder J. Peters (milieu) onlangs aan de eigenaar van de dis cotheek aan de Kruisstraat medegedeeld. Tegelijk moet dan een akoestisch rapport zijn opgesteld. Later wordt bekeken welke geluidweren- de maatregelen worden ge troffen. Omwonenden van de discotheek klagen al jaren lang over geluidsoverlast. Werk Rijnsburgerweg eind juli afgerond LEIDEN De werkzaamheden aan de Rijnsburgerweg zullen voor eind juli zijn afgerond. Dat is, dankzij het gunstige weer, enkele maanden eerder dan verwacht. Wel wordt in tegenstelling tot het eerdere plan van maandag 27 juni tot en met vrijdag 22 juli de weg helemaal afgesloten voor het verkeer. Auto- en busverkeer wordt omgeleid via de Schipholweg en de Oegstgeesterweg en via de En- degeesterstraatweg en de Wassenaar- seweg. Op dit moment wordt nog ge werkt aan het vervangen van de rio lering. Ook het voet- en fietspad en de parkeerplaatsen worden ver nieuwd. Er komt een geasfalteerd fietspad. LAK wijzigt programma LEIDEN De voorstellingen op 20 en 21 mei van 'Ein Stuck von Rob Malasch' zijn door het LAK- theater van het programma afge voerd. Daarvoor in de plaats wordt een Balie produktie ge bracht getiteld 'Heimelijk'. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. LEIDEN Als er een nieuw conflict binnen het tegendeel. „Die plaats ligt garage kan komen. Het colle- 1989 worden genomen, na vierde parkeergarage het college van B en W. komt in het Leidse een- Dat twist ook al over de trum, dan moet die bij afsluiting van de Bree- voorkeur aan de Aal- straat. markt worden gebouwd. Die mening werd gister middag in een commis sievergadering uitgespro- G. Bakker (VVD) benadruk te dat de VVD-wethouders J. Fase en F. Kuijers de komst r van een parkeergarage aan ken door het CDA, de de Aalmarkt, tussen V en D, VVD, D66 en de SP. Om- het LVC en de Aalmarkt dat de VVD volgens wet- school, zeker niet afwijzen, houder J. Peters (ver- Volgens Peters is dat in strijd o_ onderzoek naar het func- het bomterrein aan de Mors- tioneren van de bestaande singel en de Beestenmarkt, garages. Peters: „Aan die ter- waar een ondergrondse gara- mijn zal het college zich ze ge zou kunnen komen. Wet- ker houden", houder Peters benadrukte de PvdA en Links Leiden wil len maximaal drie van de twaalf geselecteerde lokaties keer) met die opvatting met het collegeprogramma om geen garage in het zoge- afwijkt van het college- naamde kernwinkelgebied te programma, dreigt een vestigen. Bakker beweerde er juist enkele meters bui- ge wil dat alleen doen met ten". Dat was voor R. van Lint (Links Leiden) aanlei ding om de VVD als een waar een ondergrondse gara- „buitengewoon onbetrouwba 1 1 re coalitiepartner" te betite len. „De VVD-wethouders noodzaak om binnen afzien- hebben nu blijkbaar een an- bare tijd tot een besluit te ko- dere mening dan toen het men. „Er zijn weinig geschik- nader onderzoeken: het bom- collegDrogramma werd ODge- te lokaties in Leiden. We terrein, de Beestenmarkt en Steld 1An C* A nnlnnx^nnt T~5o WT* Desondanks werd duidelijk dat mogelijk een meerder heid in de raad onbekend is de mening van LWG wil dat serieus wordt onder zocht of aan de Aalmarkt een moeten er zo snel mogelijk de St. Aagtenstraat. De VVD een reserveren Het besluit over de bouw van heeft de lokatie Aalmarkt als tweede voorkeur. Volgens wethouder Peters wordt de gemeente „overstelpt" met een vierde garage in de bin- brieven van winkeliers met nenstad kan volgens het col legeprogramma pas rond juni WnBHBOBHI JAAROVERZICHT STICHTING DIERENTEHUIS: LEIDEN/OEGSTGEEST Het aantal zwerf- en afstand- dieren dat in 1987 in het Leids dierenasiel (Besjeslaan) en asiel Postbrug (Oegstgeest) tij delijk onderdak en verzorging kreeg, is in vergelijking met 1987 gestegen met 171. In to taal werd aan 1345 dieren on derdak geboden. Van dit aan tal werd voor 930 dieren een nieuw tehuis gezocht, een stij ging van 25 procent in verge lijking met 1986. Alle plaatsba re dieren vonden een nieuwe baas. Maar deze toename had een nadelig financieel saldo van ruim 10.000 gulden voor de Stichting Dierentehuis voor Leiden en omstreken (Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Ha- zerswoude, Alkemade, Val kenburg) tot gevolg. „Een zorgwekkende situatie", ver telt voorzitter W. Heilbron. „Dit jaar mag zich dat niet meer herhalen, want dan ko men we in een penibele situa tie terecht. Dan wordt het moeilijk voor de asiels hun hoofd boven water te houden". Vooral in asiel Postbrug nam het aantal afstanddieren toe. „Waar dat aan ligt is moeilijk na te gaan", vertelt de beheer der van het Leidse asiel L. Gottschal. „Maar het is, na tuurlijk zo dat de subsidie die we van de verschillende ge meenten ontvangen een vast bedrag is. De hoeveelheid die ren die we in een jaar binnen krijgen is variabel. Als er veel dieren worden gebracht, kan dat financieel problemen ople veren", aldus Gottschal. De Stichting ontvangt elk jaar in totaal 75.000 gulden subsidie. Het deel dat Leiden daarvan aan de stichting schenkt, is 35.000 gulden. Volgens asiel houder Gottschal bracht het groot aantal dieren dat onder dak kreeg in het asiel veel kosten met zich mee. „Een dierenarts kost veel geld. Alle dieren laten wij castreren of steriliseren. Ook krijgen ze alle inentingen tegen ziektes en moeten de honden tegen woordig getatoeërd worden". De kosten van het nemen van een hond of kat uit het asiel zijn dan ook iets gestegen. Het ophalen van een kat of poes kost 55 gulden. Een kat of poes Bart Vogelenzang, medewerker van het dierenasiel, wijst de plaats waar enkele nieuwe onderko mens voor de katten en poezen van het Leidse dierenasiel komen te staan, foto: wim van noort jonger dan drie maanden 35 gulden omdat deze nog niet gecastreerd of gesteriliseerd is. Het nemen van een hond kost 115 gulden. Men krijgt er dan wel als cadeau een voedings pakket bij ter waarde van 20 gulden. Behalve de financiële tegen valler meldt de stichting in 1987 ook een aantal verbete ringen, bijvoorbeeld het blad Beestenbende. Dit blad dat zes maal per jaar wordt verspreid onder dierenartsen en dona teurs is in de plaats gekomen van een gestencild velletje. Gottschal: „We proberen op alle mogelijke manieren de dieren „aan de man te bren gen". Zieke dieren proberen daar erg blij mee omdat ér veel te weinig hokken zijn. we baas voor. In enkele geval- Het is ook belangrijk uit het len moeten overgaan tot oogpynt van besmettingsge- euthanasie. Dan gaat het om vaar, want meerdere dieren in dieren die zo ziek zijn, dat ze znr niet meer beter worden of om erg verwilderde dieren". Twee maal moest het afgelo pen jaar een pitbull terriër worden afgemaakt die zelfs in een hok stoppen is niet ver standig", aldus de asielhouder. Met deze 15 hokken erbij heeft het asiel op de kattenafdeling voortaan 75 hokken. Ook wordt er deze zomer een nieu- het asiel te agressief was. „Het we hondenspeelplaats aange- gedrag van die beesten was helaas niet meer te verbeteren en dit was de beste oplossing", aldus Gottschal. Binnenkort krijgt het asiel vijftien nieuwe hokken voor de katten- en poezenafdeling. Dit is een schenking van de dierenbescherming. „We zijn legd. Het terrein is nu vrijwel onbruikbaar. Op korte termijn moet er daarom iets aan ge daan worden. Er worden twee gescheiden speelplaatsen ge maakt. Eén voor de honden die maar kort in het asiel zijn en één voor de wat langere „logeerders". [HOUDER PETERS: SCHADEVERGOEDING VRIJWEL UITGESLOTEN EN Leiden hoeft !t op te rekenen dat a een gerechtelijke dure schadevergoe- krijgen van be- n die in de jaren '60 chemisch afval heb- estort op de vuilnis- Roomburg. Dat zei >uder J. Peters (mi- gistermiddag tijdens commissievergade- W Peters zijn er onvol- (t bewijzen aan te voeren zijn plaats is. Dergelijke aan wijzingen zijn ook niet gele verd door de getuigen die de Socialistiese Partij in contact heeft gebracht met de gemeen te, aldus de wethouder. „Er zijn geen nieuwe feiten boven water gekomen", zei hij. C. Vergeer (SP) was daarover hoogst verbaasd. Peters zegde toe nog eens met de getuigen te gaan praten. „Maar ze moeten precies kunnen zeggen door wie, wanneer en waar is gestort. En zelfs dan geloof ik nog niet dat het wat oplevert". De meeste storters zijn bij de gemeente bekend. Boekjes met Peters deelde mee dat de ge- alle namen zijn volgens Peters meente op dit moment aan een kwijt geraakt. handhavingsnota werkt om het storten van chemisch afval Volgens J. in 't Veld, hoofd beter te kunnen controleren van de afdeling milieu, ont- en herhalingen te voorkomen, brak het in de jaren '60 en '70 een voldoende duidelijke regelgeving wat wel en niet mocht worden gestort en wa ren controleurs bij de ingang van de belt absoluüt niet in staat uit te maken wat wel en niet toelaatbaar was. „De ge- Die nota zal na september van dit jaar gereed zijn. Ook wordt met overheidsinstanties over legd over maatregelen. „De co ördinatie laat nu duidelijk te wensen over", verwees Peters meente heeft destijds stoffen mede naar wat in Alphen is laten storten die nu nooit ge- gebeurd. De gemeente over stort zouden mogen worden, weegt extra mensen in dienst Daar werd toen anders over nemen voor uitbreiding van gedacht", zei In 't Veld. de controle. Burgemeester Goekoop heeft er voor gepleit dat gemeenten vervoer en verwerking van afval geheel zelf in de hand houden. De gemeente, die de vervui ling nooit heeft tegengespro ken, laat de verspreiding van chemisch afval rond de voor malige belt onderzoeken en blijft die in de toekomst con troleren. In Roomburg komen woningen en een bedrijventer rein. Op de voormalige vuil nisbelt is het recreatiepark De Bult aangelegd. Ook het par cours van wielervereniging Swift loopt over de De Bult. LEIDEN Bewoners van ongeveer duizend woningen in de Stevenshof hebben zich tijdens een informatie-avond akkoord verklaard met het voorstel om het conflict over de stadsverwarming op te Door een geschil tussen het Energiebedrijf Rijnland en de Federatie van Woning- bouwcorportaties over het onderhoud van de stadsver warming, betaalden de be woners jarenlang 200 gulden te veel. Dat geld krijgen zij dit najaar grotendeels terug. Initiatief-voorstel D66: Aanvragen van kwijtschelding belastingen moet eenvoudiger LEIDEN Het moet voor de minima in Leiden gemakkelijker worden om kwijtschelding aan te vra gen van diverse gemeen telijke belastingen zoals de onroerend-goedbelas- ting, hondenbelasting en het lozings- en reinigings recht. Dat vindt de fractie van D66 die daartoe een initiatief-voorstel heeft in gediend. De Democraten willen dat er een vereenvoudigd aanvraag formulier wordt gemaakt dat kan worden ingediend bij de gemeentelijke belastingdienst. Die moet het verzoek om kwijtschelding doorsturen naar de rijksbelastingdienst en een copie bewaren op grond waarvan de andere verzoeken kunnen worden beoordeeld. Het nieuwe formulier moet worden toegezonden aan be paalde groepen mensen, zoals uitkeringsgerechtigden en ou deren. Volgens D66 blijken in andere steden meer gebruik te maken van kwijtscheldings mogelijkheden door een derge lijke regeling. De D66-fractie heeft het voor stel geformuleerd omdat ze vond dat in de gemeentelijke nota „Over de marges" deze zaak niet goed was geregeld. In de nota, waarover gister avond alle raadsfracties posi tief adviseerden, stelt de ge meente onder andere voor om een aantal cliënten van de GSD geen aanslag meer toe te sturen voor de onroerend- goedbelasting, en om anderen door middel van een speciale folder te wijzen op de moge lijkheid om ontheffing te krij gen. Bij mond uitte de actiepunt in de nota om er sa men met uitzendbureaus voor te zorgen dat langdurig werk lozen eerder aan de slag kun nen. „Dat leidt tot versnippe ring", aldus Geertsema die lie ver heeft dat de gemeente zich samen met het arbeidsbureau meer gaat inspannen voor langdurig werklozen. „Het is geen zaak van versnippering", vond verantwoordelijk wet houder H. de la Mar. „We blij ven ook samenwerken met het arbeidsbureau". Volgens De la Mar hebben al twee uitzend bureaus gereageerd op het plan van de gemeente. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I - (voor controle iH I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naai Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Adres:.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13