Italiaans onderwijs staat op instorten ggj llppl IP Schijnhuwelijk biedt Sovjet-burge toegang tot de „gesloten" steden Joodse Raad wist niet van frauderekening Aanwezigheid bij misdri leidt al tot de strop BUITENLAND £etdóe<3oivurnt DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGIN Geheimzinnigheid over explosie in Russische fabriek MOSKOU/WASHINGTON Tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie bestaat onenigheid over de fabriek in de Oekraïne, waar zich op 12 mei een zwa re explosie heeft voorgedaan. Volgens Amerikaanse bronnen zou het gaan om een complex waar onder meer brandstof voor raketten wordt gemaakt. De ont plofte fabriek zou de enige produktielijn zijn geweest voor de hoofdmotor van de SS-24, een moderne Russi sche kernraket. Volgens deskundigen zou de ramp de plaatsing van de nieuwe Sovjetraketten mogelijk ern stig vertragen. Volgens Sovjet-woord voerders ging het om een fabriek waar explosieven voor industrieel gebruik worden gefabriceerd. Bij de explosie vielen drie doden en vijf gewonden. Het aantal slachtoffers zou bepekt zijn gebleven, omdat het werk grotendeels geautomatiseerd is. Sovjetsoldaten veilig thuis De eerste 1.200 Sovjetsoldaten zijn gisteren veilig uit Afghanis tan in hun land teruggekeerd. Hun konvooi van 230 pantser voertuigen reed over de Vriendschapsbrug de kleine grensplaats Termez binnen waar de soldaten door een jui chende menigte en militaire fanfares werden ontvangen. Het islamitisch verzet heeft het konvooi tijdens de 800 kilome ter lange terugreis nauwelijks lastiggevallen. Daarmee lijkt het verzet het Amerikaanse advies op te volgen om zijn krachten te sparen voor de uit eindelijke strijd tegen het regi me van president Najibullah. FOTO: AP Veerboten over Kanaal niet veilig LONDEN/DEN HAAG De meeste autoveerboten over het Kanaal voldoen niet aan de veiligheidsnormen die in de loop van 1989 gaan gelden voor nieuwe schepen. Dit heeft het Britse ministerie voor vervoer gisteren meegedeeld. Bij controle van zogeheten roll-on-roll-off- schepen is gebleken dat acht op de tien in de vaart zijnde veerboten niet stro ken met de nieuwe voorschriften die de Internationale Maritieme Organisa tie (IMO) heeft gesuggereerd, aldus een woordvoerder. Naar een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat meedeelde, vol doen alle Nederlandse veerschepen die op Groot-Brittannië varen wèl aan de nieuwe regels van de IMO. WESTERSE BLADEN TE KOOP VOOR SOVJETBURGERS MOSKOU Binnenkort zul len in de kiosken van een aan tal steden in de Sovjetunie westerse tijdschriften als Time, The Economist en Newsweek ook voor Sovietrussische bur gers in een beperkte oplage verkrijgbaar zijn. Dat heeft het Sovjet-weekblad Moscow News bericht. Tot nu toe wa ren in de Sovjetunie wekelijks slechts zo'n tachtig exempla ren van westerse tijdschriften verkrijgbaar bij enkele hotels in de grote steden, die norma liter louter voor westerse toe risten toegankelijk waren. Armeniërs \vi de straat op 0B gssui [Roi MOSKOU In de Armeen» stad Jerevan zijn deze weej veer 15.000 mensen de straj gaan voor een demonstratie dit kader van de etnische s) met het naburige Azerbaii gens Vladimir Rjabokon, van het tijdschrift Express-] was de veroordeling van e dachte uit Azerbaidzjan a; voor de massale demonstraï "jj gens de demonstranten zou |Ci oordeling een noodoplossi; m waarbij voorbij gegaan wor eis voor teruggave van de gorno-Karabach. Het protest zonder geweld. spai aai lidzj itn ord ,1 ~"lee ar va :n Ro it jaar aar o Ikam] iai|seizoer liet R leider it gev ach en c Peruaans leger doodt vijftig dorpelingen LIMA Peruaanse mili tairen blijken zaterdag bij een strafactie meer dan vijftig inwoners van een dorp in het Andesgeberg- te te hebben gedood. Dit maakte de Peruaanse mensenrechtenorganisatie Aprodeh gisteren bekend. De operatie volgde een dag na een guerrilla-actie tegen een militair trans port waarbij acht militai ren om het leven kwa men. Volgens Aprodeh drongen meer dan honderd militairen het dorpje Cayara in de pro vincie Ayacucho, bolwerk van de maoïstische guerrilla beweging „Lichtend Pad", binnen. Zij verzamelden alle inwoners op het marktplein en zochten vijftig mannen uit die voor de ogen van de andere dorpelingen werden doodgeschoten. De comman dant van de provincie zei dat alle slachtoffers aanhangers van Lichtend Pad waren. Een schoolhoofd uit een na burig dorp meldde echter dat twee van zijn leerlingen en twee gemeente-ambtenaren tot de geëxecuteerden be hoorden. In Ayacucho, waar sinds 1983 de noodtoestand heerst, zijn in de strijd tussen rege ring en verzet de afgelopen acht jaar circa 12.000 mensen omgekomen en worden er 2.000 vermist. Het is daarbij al eerder voorgekomen dat het leger strafacties uitvoer de. ROME Het Italiaanse onderwijs staat voor een complete instorting. Lera- renstakingen en massa demonstraties zijn aan de orde van de dag. De do centen hebben aangekon digd geen examens af te zullen nemen en sommi gen weigeren zelfs om huiswerk te corrigeren. Behalve veel meer loon willen de onderwijskrachten meer leermiddelen, betere gebou wen en geld voor nascholing. De regering, geconfronteerd met een gigantisch begrotings tekort, heeft nauwelijks geld om de rust in lerarenland te herstellen. Het gist al jarenlang in het Ita liaanse onderwijs, maar dit keer lijken de leraren bereid heel ver te willen gaan. Het onderwijs in Italië is een mammoet-bedrijf. In lager en voortgezet onderwijs werken 930.000 leraren en 215.000 ad ministratieve en huishoudelij ke krachten. In het lager on derwijs staat iedere leraar te genover een klas van gemid deld dertien kinderen. Bij het voortgezet onderwijs is de ver houding zelfs één op 10,4. Terwijl het kindertal sterk is gedaald is het aantal leraren alleen maar gegroeid. De christen-democraten, die al bijna veertig jaar ononderbro ken de minister van onderwijs leveren, hebben het onderwijs steeds gebruikt als een middel om de werkgelegenheid te vergroten en zodoende mooi weer te spelen bij de kiezers. Zonder te kijken waar de scholen zelf behoefte aan had den. Die politiek wreekt zich nu. Geld om dit leger van leraren behoorlijk te betalen is cr niet Tegen de tijd dat ze met pen sioen gaan krijgen leraren op een middelbare school in Italië het salaris waar hun collega's in Noordwest-Europa, net van de opleiding af, mee beginnen. De onvrede bij het leraren korps over de schamele belo ning in een land dat razend snel duurder wordt, ligt hoog opgetast, maar een goede be langenbehartiging is er niet. Een honderdtal bonden en bondjes heeft het heil van het lesvolk in het vaandel ge schreven. Deze enorme ver snippering heeft de positie van de leraren zeer verzwakt. Daar komt nog eens bij dat veel scholen zijn gehuisvest in gebouwen die daarvoor niet geschikt zijn. In Zuid-Italië wordt zelfs een kwart van de gebouwen als „totaal onge schikt" bestempeld. Van noord tot zuid wordt geklaagd over een gebrek aan leermiddelen. De opgeblazen personeelsbe zetting slorpt vrijwel de gehele begroting van onderwijs op. Ruim 93 procent is bestemd voor salarissen. Frankrijk herstelt banden met Iran PARIJS Frankrijk gaat de diplomatieke betrekkingen met Iran herstellen. Dat heeft de socialistische premier Mi chel Rocard meegedeeld. Hij zei dat zijn regering zich ge bonden acht aan toezeggingen in deze richting van de vorige regering. Ex-premier Jacques Chirac verklaarde eerder deze maand dat na de vrijlating van de laatste Franse gijzelaars in Libanon de weg vrii was voor het herstel van de betrekkin gen met Teheran. Parijs ver brak deze in juli 1987 als reac tie op de Iraanse weigering de tolk Wahid Gordji voor ver hoor beschikbaar te stellen. KARLSRUHE Hoe heeft het ministerie van financiën in Bonn on gecontroleerd bijna vierhonderd miljoen D- mark (ongeveer 450 mil joen gulden) kunnen overmaken naar een bankrekening, die de toenmalige voorzitter van de Centrale Joodse Raad Werner Nachman in Karlsruhe had geopend? Het lijkt erop, dat het ministe rie in Bonn wel erg goedgelo vig was, toen het vanaf 1980 het geld in gedeelten over maakte naar Nachmans reke ning. Het directorium van de Centrale Joodse Raad heeft namelijk van het bestaan van deze rekening nooit geweten. Er is dan ook van de kant van de Joodse Raad nooit controle op uitgeoefend en de rekening is in de balans nooit als be standdeel van het vermogen opgevoerd. Werner Nachman, die in janu ari aan een hartaanval over leed, kreeg tot zijn dood alle gelegenheid de rente van de vierhonderd miljoen D-mark, zo'n 33 miljoen D-mark (37 miljoen gulden) achterover te drukken. Een deel van het geld staat vermoedelijk op bui tenlandse bankrekeningen. Vooralsnog houdt een woord voerder van het ministerie van financiën vol, dat men er van overtuigd was dat de bankrekening in Karlsruhe volledig onder het beheer van de Joodse Raad stond. De vierhonderd miljoen D- mark, was bedoeld om alle nazi-slachtoffers die tot 1980 nog niet voor een uitkering in aanmerking waren gekomen, maximaal vijfduizend mark uit te keren. De huidige voor zitter van de Joodse Raad, Heinz Galinski, sluit de moge lijkheid niet uit dat ook aan de uitkeringskant is gefraudeerd. Het lijkt erop dat de bondsre gering weliswaar goedgelovig te werk is gegaan, maar dat te gelijk de Joodse Raad zeer amateuristisch zijn boekhou ding heeft gevoerd. Plezier Waar een wil is, is een weg. Vier Palestijnse jongetjes lieten gïsteren in het vluchtelingenkamp Ramallah zien dat dit principe nog steeds geldt. Voorzieningen zoals openbare zwembaden kent het kamp niet. Maar daarom niet getreurd. Twintig met water gevulde drums op een rij waar je naar hartelust in en uit kunt plonzen is toch net zo leuk? FOTO: AP Shad: „Niet betrokken bij seksuele speeltuin" DEN HAAG De ambas sadeur van de VS in ons land, John Shad, heeft niets te maken gehad met ongewenste intimiteiten bij de Amerikaanse beurs- commissie SEC, waarvan hij tot voor zijn ambassa deursschap voorzitter was. Shad voelt zich niet aan gesproken door beschuldi gingen van een SEC-juris- te dat het insituut min of meer als een „bordeel" fungeerde en in feite een „seksuele speeltuin" was. De juriste C. Broderick uitte haar beschuldigingen tijdens een door haar aangespannen en gewonnen proces te gen haar werkgever. Volgens Broderick onderhielden ge trouwde mannelijke chefs sek suele relaties met vrouwelijke werknemers. De relaties wer den voor niemand op kantoor verborgen gehouden, sommige ontmoetingen vonden zelfs op de werkplek plaats, in ruil voor promoties en bonussen. Haar toenmalige hoogste baas en nu VS-ambassadeur in Ne derland ontkent enige betrok kenheid bij de zaak. Volgens Shad waren Brodericks be schuldigingen gebaseerd op de gang van zaken in het SEC- kantoor in Roslyn (Virginia) en niet in het zijn eigen kan toor in Washington. „Welis waar is Shads naam in het proces genoemd, maar louter en alleen in zijn hoedanigheid als voorzitter van de SEC en formeel verantwoordelijke", aldus Shads zegsman Leonar do Williams. Advocaat Diar wordt schouders genomen, hij in maart, enkele uren] de executie van de Zi Sharpeville uitstel had te bewerkstelligen. FOl 3T ZUIDAFRIKA PA RECHTSBEGINS1 OP UNIEKE WIJZE TOE: -EVEE jitse »it O] 'am tvon an de ned panje ilde iet scl an eei he Jion, w ilgeiu JOHANNESBURG Een rechter van het Hooggerechtshof in Pre toria heeft gisteren toe gestemd in heropening van het proces van de Zes van Sharpville. Vol gens functionarissen worden de advocaten van de zes verdachten nu in de gelegenheid gesteld een pleidooi tegen hun doodvonnis te houden. Wanneer de zes van moord verdachte zwarten in Zuid- afrika, veelal aangeduid als de Zes van Sharpeville, ook na heropening van het proces moeten hangen, zal het aan tal doodvonnissen in dat land sterk toenemen. Dat vrezen anti-apartheidsorganisaties en Amnesty International. De Zuidafrikaanse rechter zal zich namelijk beroepen op een rechtsbeginsel, dat op „unieke" wijze wordt toege past. De vijf mannen en een vrouw zijn veroordeeld we gens de lynchpartij op de zwarte loco-burgemeester van Sharpeville, K. Diamini. Het slachtoffer verdacht van „collaboratie" met het blanke bewind werd ge dood door een woedende me nigte, die demonstreerde te gen huurverhogingen. Zes weken geleden geleden werd het proces tegen de van moord verdachte zwarten uitgesteld, nadat zij een maand eerder luttele uren voor het betreden van het schavot uitstel van executie hadden gekregen. Volgens de verdediging van de „Zes" zijn een aantal getuigenissen onder dwang afgelegd en het Hooggerechtshof heeft daar om heropening van het pro ces toegestaan. Rechtvaardigheid Wanneer het proces wordt heropend is niet bekend, maar de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag heeft inmiddels een voorschotje ge nomen op een eventuele nieuwe uitspraak. In een vier pagina's tellende brief aan de Nederlandse pers wordt uit gelegd waarom de Zes uitein delijk moeten hangen en waarom president Botha vooral géén gratie moet ver lenen. In het epistel wordt een poging gedaan de „inhe rente rechtvaardigheid van het rechtsstelsel" uit te leg gen. De Zes van Sharpeville zijn veroordeeld op grond van het zogeheten „common pur- pose"-beginsel. Volgens het Zuidafrikaanse rechtsstelsel betekent het, dat een indivi du aansprakelijk kan worden gesteld voor de daden van een groep of zoals in boven- vernoemd geval, een menigte mensen die hetzelfde doel voor ogen heeft. Omdat de zes verdachten zich in een menigte bevonden die van plan was loco-burgemeester Diamini te doden, kunnen zij worden veroordeeld wegens moord. De rechtbank in Bloemfon tein oordeelde dat het niet nodig was bewijzen te vinden dat de zes ook daadwerkelijk stenen hadden gegooid of iets hadden gedaan dat de dood van de man tot gevolg had. Alleen het feit dat zij zich in de menigte hadden bevon den, bleek genoeg reden hen tot de strop te veroordelen. Onjuist Hoewel westerse democra tieën, zoals de Britse en de Amerikaanse, het begrip „common purpose" inder daad kennen, wordt het nooit op een dergelijke manier toe gepast. Bijvoorbeeld: een Ita liaan die lid is van de Rode Brigades kan worden veroor deeld wegens lidmaatschap van een verboden organisa tie. De persoon in kwestie kan echter niet worden ver oordeeld wegens een moord, die door andere leden van de Rode Brigades is gepleegd. De opmerking van de Zuida frikaanse ambassade als zou een dergelijke interpretatie van het common purpose-be- ginsel ook in westerse landen worden gehanteerd, is der halve onjuist. Een ander voorbeeld. In de eerder geciteerde brief, vraagt de ambassade zich af of „de man, die schreeuwt „Hang hem op" niet even schuldig is als degene die de daadwerkelijke daad be gaat?" Voor de Zuidafrikaan se rechters mag dit misschien nog een vraag zijn, volgens de internationaal aanvaard bare rechtsregels moet het antwoord „nee" zijn. Iemand ANC-leden Mocht Zuidafrika de straf over de Zes van SI ville voltrekken, dan ki in de toekomst bijvoor! alle leden van het ver! Afrikaans Nationaal Coi (ANC) veroordeeld w( wegens een bomaansl; een winkelcentrum in] hannesburg, zodra hun wezigheid ter plekke ti die explosie is bewezei zijn immers lid van een nisitie met hetzelfde voor ogen. Met het eventueel vol ken van het dood1 wordt een precedent gi pen, waardoor het doodvonnissen sterk k. nemen, zo vrezen anti- heidsacti visten. Het is dan ook niet voor dat president Pieter van Zuidafrika een ong< aantal oproepen kreej gratie te verlenen. V< Amnesty is het noj eerder voorgekomen d staatspresident op: kreeg uit de gehele wi onder anderen van de k rikaanse president R de Westduitse bondskai Kohl, de Britse pres Thatcher, de Europese meenschap en de Ve heidsraad van de Vereni|Jf01 Naties. Al die verzoeken zoul echter het gevolg zijn van i»*L- feit dat „mensen met dachte politieke doelste gen kennelijk toegang ben tot staatshoofden en dere leiders over de hele reld", aldus wordt in Zuidafrikaanse brief zuur l commentarieërd. Voor gemak vergetend dat er steekhoudende argumetansjn nodig zijn om „die staatsh den en andere leiders" tol tie te bewegen. De Zuidi De I kaanse ambassade stelt ev in D< wel dat president Botha kening dient te houden het lijden van het slacht mnnr1 het verdriet van diens f 5P00 lie en voldoende vertrou voorc moet hebben in het Zuidft dé kaanse rechtsstelsel. Een: sel echter, dat wellicht strikt juridische gronden gelijk aan zijn zijde h< maar geen rekening hl met de morele aspecten de zaak, zoals bijvoorh Wf het recht op leven dat is gelegd in de Universele klaring van de Rechten de Mens. JOOS PERSO voudi itad. iten een bihad rt ook eer BOS k: Wee vijfi gistere een 2 kan nen d arising had i slot E spelve oor de rende Jen F ldt er sloc SUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS {Mm je er dl m Ie teloren f Vlaanderen L Wel. iaat zej je J leeft1 J fin nu naar Barabas Hel nal na rmddernaiht. [als ht/slaapt halen ve hem uit in bed standaard uitgeven). Antwerpen-weesp MOSKOU Bijna de helft van alle huwelijken in de grote Sovjet-steden wordt binnen een jaar weer ontbonden. Dat komt omdat er veel huwe lijken gesloten worden louter en alleen om men sen uit de provincies aan de felbegeerde verblijfs vergunning voor Moskou of andere grote „gesloten" steden te helpen. Een dergelijk schijnhuwelijk is slechts één van de vele manie ren om overheidsverordenin- gen te omzeilen, die erop ge richt zijn de leegloop van het platteland tegen te gaan. An dere mogelijkheden zijn het omkopen van ambtenaren of het aannemen van een baan bij een fabriek of instelling die huisvesting in de stad aanbie den als extra faciliteit. Dit schrijft Viktor Perevedentsev, een gezaghebbende demograaf, in het blad „Moskou Nieuws". Perevedentsev noemt de nog steeds geldende bewegingsbe perking in het land verwerpe lijk. Deze zou afgeschaft moeten worden. Bewegings vrijheid is immers een „pri mair democratisch recht", vindt hij. Hij eist bovendien dat de rege ring de statistische gegevens over de verstedelijking, die voor het laatst in 1975 bekend gemaakt werden, vrijgeeft. Door het ontbreken van cijfers wordt het onderzoek naar mi gratie ernstig bemoeilijkt. En locale autoriteiten nemen de verkeerde beslissingen, omdat zij eveneens slecht geïnfor meerd zijn. Als voorbeeld noemde Pereve dentsev Centraal Azië. Hier wordt nog steeds een beleid gevoerd om de mensen op het platteland te houden, teneinde de landbouw te bevorderen. Maar de bevolking neemt hier erg snel toe. „In feite zijn de landbouwstreken in Centraal Azië overbevolkt en het ziet er naar uit dat de werkloosheid hier spoedig toeslaat", zegt Pe revedentsev. Jaarlijks migreren zo'n twintig miljoen mensen binnen de Sovjetunie. Gemiddeld ver huist iedere Sovjetburger zes maal gedurende zijn leven. Uit de laatste volkstelling bleek dat 47 procent van de bevol king (57 procent van de stede lijke bevolking) niet meer in zijn of haar geboorteplaats woonde. Zestig jaar geleden woonde slechts 18 procent van alle Sovjetburgers in de ste den; nu is dat 67 procent. Iemand die wil verhuizen naar één van de gesloten steden, zo als Moskou, Leningrad of de hoofdsteden in de Baltische re publieken, moet zich aanmel den bij de plaatselijke autori teiten. Alleen echtelieden van ingezetenen of mensen die kunnen aantonen dat hun werk in de betreffende stad vereist dat ze daar wonen, krijgen toestemming zich te vestigen. In Moskou, een stad met offi cieel negen miljoen inwoners, verblijven vermoedelijk enke le duizenden mensen illegaal. Voortdurend op hun hoede voor politie-invallen of inspec tie van hun papieren, leven ze een schimmig bestaan bij vrienden of familieledqvi kunnen geen aanspr: ken op uitkeringen en constant gedreigd met •aal kali Ibezi Limbi f tr toe de I Volgens Perevedentsev meren de registratie-' teiten de economische keling in het land. In durfde conclusie stelt de restricties op de bewi vrijheid geen overblijft van het .kapitalisme, mi ruggaan op het leenstel de Russische horighr met dat soort erfenis het verleden moet zo mogelijk afgerekend v> ïSl «dem, b i estere part O] jeii *rs issifde ba r het 'eram worp MICHAEL BK (c) The Times.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10