Star-Wars-baas komt met ongeloofwaardig voorstel Syrisch gifschip mag niet lossen Enorme ravage na bomaanslagen Zuid-Tirol ewonde Nederlanders jrug uit Khartoum NEGEN DODEN BIJ BRAND OP CRUISER ^jitenland CcldócSotmmt WOENSDAG 18 MEI 1988 PAGINA 7 ank moordcomplot jen Jesse Jackson ÏOUIS Een echtpaar dat volgens de fee lid is van een groep blanke extremis- 5 vorige week gearresteerd op verden- van een moordcomplot tegen de Demo- iche kandidaat voor het Amerikaanse dentschap, Jesse Jackson. De Ameri- |se justitie beschikt over een bandje met telefoongesprek waaruit zou blijken dat wanisatie bezig was een moordaanslag op ion voor te bereiden, die 4 juli zou en plaatsvinden. De politie is nog aan [nderzoeken of er andere extremisten bij bmplot zijn betrokken. Jackson ontvangt matig dreigementen van blanken die n dat het blanke ras superieur is en niet ;erd mag worden door een zwarte presi- Scholen ontruimd vanwege gifwolk NEUKIRCHEN-VLUYN De politie heeft dinsdag in het dorp Neukirchen- Vluyn in de Westduitse deelstaat Nord- rhein-Westfalen straten afgesloten en een kleuterschool en basisscholen geë vacueerd, nadat een gifwolk ontsnapt was bij een bedrijf dat ventilatiemateri- aal maakt. Bij het hergebruiken van oude chemicaliën kwamen onverwacht zwavel-en salpeterzuur met elkaar in contact, waardoor een gele gaswolk ont stond die de longen kan beschadigen. Drie uur lang kregen de inwoners van het dorp op 40 km van de Nederlandse grens via de radio en luidsprekers de raad binnen te blijven en de ramen dicht te houden. Veteranenziekte bij BBC maakt weer slachtoffer LONDEN De bij de BBC in Lon den uitgebroken veteranenziekte heeft een tweede slachtoffer geëist. De nieuwe dode is een 53-jarige me dewerker wiens naam niet is bekend gemaakt. Vijf dagen geleden was het eerste slachtoffer van de ziekte in het BBC-gebouw gevallen, een man van 63. In en rondom Broadcasting House zijn inmiddels ongeveer 80 mensen met de ziektekiem besmet. Het ver moeden bestaat dat de bacteriën via de airconditioning zijn verspreid. Traangas Koreaanse politie mannen vuren traangas af op een menigte demon stranten bij rellen, gisteren, in de stad Kwangju. De rellen braken uit bij de herdenking van de met veel geweld neergeslagen op stand in deze stad in 1980. Tegenover ongeveer 5000 met bezinebommen ge wapende studenten stonden deze keer enkele honderden politiemannen. FOTO: AP (Nederlanders, die zondag gewond raakten bij een bomaan- 3in Khartoum arriveerden gisteren op Schiphol. ÏIPHOL Nog ont- i over hetgeen zij heb- meegemaakt zijn gis- i drie Nederlanders Schiphol teruggekeerd afgelopen zondag Stgewond zijn geraakt [de bomaanslag op een %1 in de Sudanese ïfdstad Khartoum. vankelijk was gemeld dat Nederlanders tot de Itoffers behoorden; het jen er echter drie te zijn: 1 van der Veen uit Maas- L zijn medewerker André I uit Harlingen en Mare Terk uit Eindhoven. De twee verbleven al Inden in Sudan. [der Veen en Toet wilden ichiphol nauwelijks ingaan betgeen zich heeft afge- ld na de explosie, uit angst r andere colega's die nu in Khartoum verblijven, itwee wilden alleen kwijt "Éij rond acht uur 's avonds eetzaal van het hotel aan zaten toen volgens Toet mannen iets in de lucht gooiden, waarbij zij tennisrac kets gebruikten. Kort daarop volgde de eerste explosie „en even later volgde de tweede. Die blies het hele dak eraf", zo vertelde Toet. Er brak na de explosies geen pa niek uit. De. twee hadden bij aankomst op Schiphol nog ge- hoorstoornissen als gevolg van de ontploffing. Van der Veen vertelde verder dat hij na de explosie naar zijn kamer aan de overzijde van het restaurant was gegaan om een walkie-talkie te halen die hij voor zijn werkzaamheden gebruikt. „Ik ben oproepen gaan doen die werden opge vangen door de Amerikaanse ambassade. Zo werd er inter nationaal alarm geslagen", al dus Van der Veen. Over zijn werkzaamheden en die van Toet deelde Van der Veen slechts mee dat hij die uitvoerde in opdracht van een Sudanese overheidscommissie en dat die in de transportsfeer lagen. Behalve op het hotel werd zondag in Khartoum ook een aanslag gepleegd op de Su dan Club. In totaal zijn er bij de aanslag zeven doden geval len. toord over terugkeer irinaamse vluchtelingen '-LAURENT Een internationale commissie, bestaande Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en van de Suri- mse en Franse regering, gaat vanaf komend weekeinde Suri- mse vluchtelingen in Frans Guyana helpen terug te keren r hun land. Dit weekeinde zal in Paramaribo met de VN een t iord over de repatriëring van de vluchtelingen worden ge- én. Het gaat om ongeveer tienduizend mensen die vanaf juli 6 Suriname verlieten vanwege de strijd tussen het Surinaam- jeger en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De "igkeer moet op vrijwillige basis geschieden en de veiligheid jt gegarandeerd. PLAN VOOR OEFENING MET USSR OVERROMPELT VRIEND EN VIJAND WASHINGTON Sinds kort wordt de huidige di recteur van het Ameri kaanse Star-Wars-pro- gramma, luitenant-gene raal James A. Abraham- son, niet meer voor „vol", aangezien. Een enkeling heeft Abrahamson zelfs al publiekelijk voor gek ver klaard wegens zijn „ab surde' plan" voor een Amerikaans-Russisch SDI-experiment in augus tus. De 55-jarige Abrahamson, die tijdens de oorlog in Vietnam 49 gevechtsvluchten uitvoerde, in de jaren zestig deel uit maakte van de astronautense- lectie voor het militaire ruim testation MOL (dat nooit wer kelijkheid zou worden) en in de jaren '70 de stuwende kracht was achter het F-16 programma, blijkt het Witte Huis een voorstel te hebben gedaan voor een in augustus uit te voeren Amerikaans-Rus sisch ruimte-experinient, dat vriend en vijand overrompel de en tot in de hoogste krin gen tot giechel-buien leidde. President Reagan zou tijdens zijn komende bezoek aan Mos kou Gorbatsjov moeten voor stellen mee te werken aan een Amerikaans SDI-experiment. Daarbij zouden zelfs de Sovjet kosmonauten Vladimir Titov en Moesa Manarov, die zich sinds eind december j.l. aan boord van het ruimtestation Mir bevinden, een actieve rol moeten spelen. Een Sovjet- ruimteschip zou verder be langrijke hulpmiddelen waaronder zogenaamde ma- noeuvreerbare raketstoelen (MMU's) naar de Mir moeten brengen. Die bij het experi ment betrokken ruimtevaar ders mogelijk zelfs Ameri kanen die per Russische Soioez zouden worden gelanceerd zouden met gebruikmaking van de raketstoelen een afzon derlijk door de Amerikanen te lanceren SDI-satelliet moeten enteren en van een speciaal „instrumenten- en materialen- pakket" beroven. Dat pakket zou vervolgens naar ae Mir overgebracht moeten worden. Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen, die van Abraham sons plannen hoorden, waren verbijsterd en spraken nader hand van een „wilde, bizarre stunt", van een volkomen „ge schift" plan en van een sug gestie met een „hoge giechel- waarde". Bij NASA, het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaarde men zich furieus tégen. Daar zei men dat realisering van Abra hamsons plannen zonder meer rampzalig zou zijn voor de verwoede pogingen om het sinds januari 1986 (Challenger- ramp) stil liggende Space- Shuttle-programma te hervat ten. kennelijk zo luchthartig mag worden omgesprongen met het Amerikaanse beleid dat er tot in het absurde op gericht is de Russen de toegang tot vitale Amerikaanse technologieën te beletten. „Ik vraag me af wat voor ons de waarde van een dergelijke onderneming zou zijn. Het wil me maar niet te binnen schie ten", zei een Amerikaanse ruimtevaartkundig ingenieur. Met hun project wilden de ini- Het Witte Huis heeft het wilde tiatiefnemers zo werd al thans gesuggereerd nog eens nadrukkelijk de aandacht vestigen op de „geloofwaardig heid" van Reagans oude aan bod aan de Russen om hen in de verworvenheden van de SDI-technologie te laten delen. Maar nog afgezien van de vele technische merites verbazen velen zich over het feit dat plan van Abrahamson inmid dels verworpen, en in ruimte vaartkringen wordt alweer over serieuzer zaken gepraat. „Hoewel", zegt een Ameri kaanse regeringsfunctionaris, ,je weet natuurlijk nooit waar die SDI-mensen mee op de proppen komen als het wéér volle maan is SJOERD VAN DER WERF Voorzitter Joodse Raad verduisterde miljoenen (Van onze correspondent Rink Drost) BERLIJN De in januari overleden voorzitter van de Centrale Joodse Raad in West- duitsland, Werner Nachmann, heeft vermoedelijk 33 miljoen D-mark (37 miljoen gulden) verduisterd. Het geld was de rente van bijna vierhonderd miljoen mark aan „Wiedergut- machung" voor joodse nazi slachtoffers, die tot 1980 nog geen uitkering hadden ont vangen. De Bondsdag besloot in 1980 tot een uitkering van ten .hoogste vijfduizend mark per slachtoffer. De uitvoering van de regeling werd overgelaten aan de Centrale Joodse Raad; diens voorzitter Nachmann zou voor het beheer zorgen. Uit onderzoek is tot dusver ge bleken dat Nachmann in het dagelijks leven eigenaar van een aantal-textielverwer- kingsbedrijven 22 miljoen mark naar bankrekeningen van zijn eigen bedrijven en re keningen van fictieve bedrij ven gesluisd. Zo'n 11 miljoen mark is terechtgekomen op buitenlandse rekeningen en op nog onbekende plaatsen. Nachmann, die op 21 januari aan een hartaanval in zijn wo ning in Karlsruhe overleed, is 62 jaar oud geworden. Hij was zeer actief in dé wederopbouw van joodse gemeenschappen in de Bondsrepubliek na de oor log. De huidige voorzitter van de Centrale Joodse Raad, Heinz Galinski, heeft dan ook „geschokt en verschrikt" gere ageerd op de ontdekking van de fraude. De raad heeft in middels een strafklacht inge- JSKE EN WI^KE DE KRIMSON CRISIS (et Standaard Ultgavari|. Antwarpan-Waaep- Zware rook wolken stij gen op uit het Russi sche cruise schip dat vanmorgen in een Japanse haven in brand vloog. TOKYO Terwijl het lag afgemeerd in de haven van Osaka in Japan is vanmorgen brand uitgebroken aan boord van het Sov jet-passagiersschip Priamoeije. Tenminste negen personen zijn daarbij om het leven gekomen. Een persoon wordt nog vermist en en vijfendertig mensen raakten gewond. Als gevolg van het bluswater maakte het schip vanmorgen nog ernstige slagzij: de brandweer heeft het water eerst moeten wegpompen eer zij ver der kon gaan met blussen. De Russische bemanning heeft overi gens eerst een uur lang zelf geprobeerd het vuur meester te worden. Aan boord waren 295 passagiers en 129 bemanningsle den. TWEE BEMANNINGSLEDEN ZIEK: MARINA Dl CARRARA Door lekkage van de va- Havenautoriteiten heb- ten zijn twee van de acht- ben gisteren voor de tien bemanningsleden tweede maal geweigerd ernstig ziek geworden, een Syrisch schip toestem- Een advocaat van de eigenaar ming te geven de haven van het schip, Tobalo Ship- van Marina Di Carrara PinS- verklaarde gisteren dat binnen te lopen. Het schip er ,2elfs',"^fd,Tend, va'en r*. met met-geïdentificeerd che- heeft een lading van ze- mjsch afval aan boord van de ker tweeduizend vaten Zanoobia zijn. Volgens hem is chemisch afval aan boord, er sprake van „een noodsitua tie" aan boord van het schip. Hij voerde aan dat het giftige afval de gezondheid van de bemanningsleden bedreigt en een potentieel gevaar vormt voor de Italiaanse kuststreek. Het schip ligt sinds drie weken voor de kust van Marina Di Carrara. De kapitein wil de gevaarlijke lading lossen in de haven waar de lading in fe bruari 1987 aan boord van een ander schip is geladen. Sinds dien hebben verschillende schepen geprobeerd de lading kwijt te raken in Djibouti, Ve nezuela, Sardinië, Syrië en Griekenland, maar kregen overal nul op het rekest. Riz- zuto zei dat inmiddels een ge rechtelijk onderzoek gaande is naar de behandeling van het afval en de kapitein van het schip heeft verzocht om een onderzoek naar de inhoud van de vaten. NAVO wil eigen Westeuropese brigade (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Europese lidstaten van de NAVO moeten de komende jaren gaan werken aan de uit bouw van een eigen West europese brigade. Die kan worden gevormd door de bestaande Frans/Duitse samenwerking op dat ge bied uit te breiden. De bondgenoten in Europa moeten daarnaast veel nauwer gaan samenwer ken op het vlak van mate- riaalaanschaf. Uiteindelijk moeten zij een gezamenlij ke Westeuropese wapen industrie op poten zetten. Dat zijn een paar hoofdlijnen uit een rapport dat een specia le commissie uit de NAVO-as semblee, het „parlement" van de zestien NAVO-landen, van daag in Washington presen teert. Het rapport „De NAVO in de jaren negentig", waaraan een aantal vooraanstaande Amerikaanse en Westeuropese parlementariërs zijn naam heeft verbonden, wordt eind deze maand tijdens een specia le zitting van de Assemblee in het Portugese Madeira vastge steld. De samenstellers, ondet wie de invloedrijke Ameri kaanse senator Sam Nunn en de Nederlandse christen-de mocraat Ton Frinking, voor zitter van de NAVO-assem- blee, hopen dat begin volgend jaar de regeringsleiders op een speciale NAVO-top hun con clusies zullen overnemen. De verdeling van de defensie- lasten over de zestien NAVO- landen is binnen het bondge-, nootschap al jaren een „heet" onderwerp, maar de laatste maanden is het actueler dan ooit. De nieuwe Amerikaanse defensieminister Frank Car- lucci wordt geconfronteerd met gigantische bezuinigingen op zijn begroting. Veel van zijn Westeuropese collega's zijn bang dat de gevolgen daarvan voor de Amerikaanse defen sie-inspanningen in West-Eu ropa niet zullen uitblijven. Een groot deel van het rapport dat de NAVO-parlementariërt nu op tafel leggen, is daarom gewijd aan versterking van de Europese „pijler" van het bondgenootschap. Daarbij wordt de politieke samenwer king aan de Europese kant van de Atlantische Oceaan voor het eerst ingevuld met een groot aantal concrete maatregelen. Zo pleiten de fiarlementariërs voor een jaar- ij kse Europese veiligheidszit ting, waarop de bedreigingen van buitenaf voor de westerse democratieën in kaart moeten worden gebracht. Een aparte studie moet antwoord geven op de vraag hoe de betrokken heid van de Westeuropese Unie en de EG bij veranderin gen in de NAVO-strategie kan worden vergroot. Een betere taakverdeling moet overlap pingen op het vlak van de ver dediging uitsluiten. Europese landen samen moeten een aparte eenheid op poten zetten die in geval van crisis snel kan worden ingezet. De „defensie- markt" moet bovendien op Europese leest worden ge schoeid. De Europese Commissie heeft inmiddels in Straatsburg aan gekondigd dat zij meer greep wil krijgen op de import vari militaire goederen uit landen buiten de Gemeenschap. Een woordvoerder van de Com missie zei gisteren dat er een uniform douanetarief moet ko men voor bepaalde militaire goederen. Daarmee wil de Commissie voorkomen dat semi-militaire aankopen zoals whisky voor de officiersmes® en schoenen en uniformen EG-belastingvrij worden inge voerd. Inbraak in gevangenis LONDEN Dieven hebben bij een inbraak in een leger* plaats in het zuidwesten van Engeland, waar 360 burgerge vangenen verblijven voor wie in reguliere gevangenissen geen plaats meer is, voor 2.500 pond sterling aan droogtrom- mels en grasmaaiers gestolen. De uitbraak van de dieven verliep even vlekkeloos als hun inbraak, aldus de autori teiten. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Vier zware bomaanslagen, waarbij wonder boven wonder geen doden zijn gevallen, hebben het centrum van de Zuidtiroolse hoofdstad Bolzano gistermorgen her schapen in een Bayrut. Tientallen auto's werden vernield of zwaar bescha digd, puien werden uit de gevels geslagen en ruiten gingen aan diggelen. De daders van de aanslagen moeten gezocht worden in rechtsextremistische kringen, die Zuid-Tirol bij Oostenrijk willen aansluiten en niet, zoals nu het geval is, bij Italië. In Zuid-Tirol is de meerderheid Duits en zijn de Italianen in de minderheid. De aanslagen zijn een reactie op het pakket wettelijke maat regelen dat vorige week in Rome is aangenomen. Over het pakket is langdurig onder handeld tussen de regeringen in Rome, Wenen en de Südti- roler Volkspartei (SVP), die in de provincie Zuid-Tirol re geert. Vooral op het gebied van de rechtspraak verandert er veel. Het is nu ook toege staan processen te voeren met Caits als spreektaal. Eerder was het Italiaans verplicht. Met de bomaanslagen hebben de rechtsextremisten, wellicht met hulp uit het Oostenrijkse Noord-Tirol, duidelijk willen maken dat de „Tiroolse kwes tie" voor hen nog lang niet uit de wereld is geholpen. Wat zorgen baart is het brutale ge weld van de aanslagen. Tot nu toe uitte de onvrede zich in kleine, meer symbolische aan slagen. Maar de autobom, be vestigd onder een camper, die oru kwart over twee 's nachts ontplofte voor het gebouw van de Italiaanse staatstelevisie RAI, was gemaakt van tien kilo trotyl. Binnen een tijdsbe stek van een half uur volgden er zware ontploffingen voor het gebouw van een Italiaanse bank en voor twee huizen die bewoond werden door Itali aanse gezinnen. Ongeveer te zelfdertijd werden twee kleine aanslagen gepleegd op de spoorbaan in de buurt van de Brenner. Veel schade werd daarbij echter niet aangericht

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9