ia elf dorpen door e Nederlandse sport Opbrengst van één interview: 300miljoen ProVestc nnenland CeidócQowuvnt Vakantiespreiding zorgt voor chaos ej)ttransplantatie beter ior herstel bloedvaten AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DEETMAN KRIJGT DOUCEURTJE 3 ME WOENSDAG 18 MEI 1988 PAGINA 5 raKabo: kinderopvang bedrijfstak financieren IeRMEER Per bedrijf of bedrijfs- Joeten fondsen worden opgezet waar- Linderopvang kan worden betaald. Kevers en werknemers dragen sa- Jnet de overheid bij in het fonds. Er loefte aan opvang voor 230.000 kin- 1 Dat kan werkgelegenheid opleve- ior 45.000 mensen. De FNV-ambte- jond AbvaKabo wil met dit plan fental kinderopvangplaatsen uitbrei- fe)e sociale partners overleggen tij- fee cao-onderhandelingen over ieders fel. De overheid kan haar bijdrage financieren door de huidige belas- Iciliteiten (van 125 miljoen gulden, Jig bestemd als fiscale toeslag voor fropvang voor twee-verdieners) hier in te zetten. Burgemeester Brokx Tilburg's loco-burgemees ter Driessen hangt ex- staatssecretaris mr.' G. Brokx de ambtsketen om tijdens een buitengewone raadsvergadering. Hiermee is Brokx officieel geïnstal leerd als burgemeester van Tilburg. Driessen heette de heer Brokx van harte wel kom maar sprak tevens zijn kritiek rond de benoe mingsprocedure uit. FOTO: ANP Ruim 450 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen DEN HAAG Op dit moment bevinden zich 452 Nederlanders in buitenlandse gevangenis sen. De meesten zitten vast wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Eén Neder lander is hiervoor in Sri Lanka ter dood ver oordeeld. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft dit gisteren bekend gemaakt aan het begin van het toeristenseizoen, dat het departe ment jaarlijks inluidt met tips en adviezen voor de Nederlandse vakantieganger. Hiervoor is een speciale folder uitgebracht, getiteld „wijs op reis". De landen waar de meeste Nederlanders gevangen zitten wegens drugsbezit zijn Frank rijk (108), de Bondsrepubliek Duitsland (71) en Spanje (69). Er zitten ook nogal wat Nederland se toeristen in buitenlandse cellen voor vals heid in geschrifte (bij voorbeeld het verzilveren van gestolen chèques). EVENDIGE CONSUMENTENBEURS IN UTRECHT ÏRECHT Sportief '88 |le eerste nationale con- Tnentenbeurs op het ge- 1 van Sport en Recrea- Het belooft een unie- sporthappening te irden, want maar liefst itig sportbonden zijn hwezig met demonstra- p en presentaties. Door- t de beurs in het Pink- veekeinde (19 t/m 23 li) wordt gehouden, ïrwacht de Jaarbeurs |000 tot 100.000 bezoe- I immense Jaarbeurshallen Irden in de stijl van de Elf- [dentocht omgebouwd tot Ji groot sportland met elf irtdorpen. Deze krijgen al- paal een thema en van tot dorp komt de bezoe- i in een geheel andere we- jd. Door veel aandacht te ffteden aan de decors moet voor de consument een uit worden. Centraal staat echter de sport, échte sport, want er worden spe ciaal voor de beurs wedstrij daccommodaties aangelegd. Want de manifestatie moet geen statische tentoonstelling worden, maar een dynamisch evenement. In het Racketdorp komt een tennisbaan, compleet met VIP-boxen en tribunes. Hier zullen regelmatig wedstrijden en demonstratiepartijen worden gehouden. Tevens zal op de speciaal ontwikkelde vloer badminton worden ge speeld. In het Racketdorp staat een squashbaan waarop men tijdens de beurs het we- reldduurreco,rd squash zal trachten te verbeteren. Vlak bij de tennisbaan ligt een grote originele sporthal vloer 42x22 meter. Hierop zul len (zaal)voetbal-. korfbal-, handbal-, volleybal- en bas ketbaldemonstraties en wed strijden worden gehouden. De bijbehorende sportbonden staan in dit dorp met een stand tegenover een grote tri bune. Het is de bedoeling de vaderlandse zaalsporttop naar dit dorp te halen. Chalets In het wintersportdorp worden chalets gebouwd en er komt een alp met een kunstskipiste. Voor de lang laufers wordt een loipe van 100 meter uitgelegd en de schaatsers krijgen een ijsbaan van 20x20 meter tot hun be schikking. Hierop zal men ijs hockey, kunstschaatsen, schoonrijden en curling de monstreren. Driving-range, putting green en fairway worden in een En gels-ogend landschap aange legd, al zal de fairway uit een golf-simulatorwand bestaan. Op deze wand zijn een com puter en videocamera gemon teerd, waardoor de golfspeler precies kan aflezen waar zijn bal is beland. De driving-ran ge en de green zijn echt, zodat een ieder, hier wellicht voor het eerst, kennis kan maken met golf. Midden in de beurs wordt een stiltecentrum gecreëerd voor de denksporten. Simultaan- partijen en analyses moeten voor de specifieke liefhebbers van de denksporten het neus je van de zalm gaan worden. Een grote waterbak van 50x20 meter vormt het centrum van het watersportdorp. Hierin vinden kanapolo, kunstzwem- men, roeien en zelfs waters kiën met schansspringen plaats. De gehandicapten-wa tersport zal worden gedemon streerd en heel bijzonder be looft het zogenoemde eskimo teren van de kanoërs te worden. Zaalsporten als biljarten, darts en bowling waarvoor weinig ruimte nodig is, worden geza menlijk in een authentiek En gelse omgeving onderge bracht. Zowel topsporters als het publiek zullen van de ac commodaties gebruik kunnen maken. Voor de zelfverdedigingsspor- ten komen er speciale demon stratieruimten en een boks- ring. Zaalvoetbal is één van de vele sporten die tijdens Sportief '88 zulen worden gedemonstreerd. FOTO: CEES VERKERK spectaculaire zaken zijn onder andere een grote video-muur en demonstraties op het fit ness-plein. De sporten die niet specifiek in één can de elf dorpen thuishoren, krijgen een plaatsje tussen de dorpen Op een klimwand van twaalf meter hoogte zal het eerste Nederlandse kampioenschap indoor-bergklimmen plaats vinden en ook zal hier para chutespringen worden gede monstreerd. Verder zal er een speciale ruimte zijn waar door onafhankelijk instituten in formatie wordt verstrekt over gezondheid, voeding, trai ningsmethoden, kleding en schoeisel. Sommige sporten kunnen moeilijk binnen worden gede monstreerd. Zo zal het Motor sport Verbond op de parkeer plaats een motortrial houden en is er een grote trimloop door Hoog Catharijne. Ook zal er buiten het complex een klootschietbaan worden aan gelegd en zal dagelijks van het buitenterrein een hete luchtballon opstijgen. Naast de serieuze sport zal er op de beurs ook ruimte zijn voor vermaak en show. Er komt een groot showpodium, waarop talkshows worden ge maakt door Jack van Gelder. Ook het nationale kampioen schap aerobic dancing zal hierop plaatsvinden. Andere LEIDEN Veel Neder landse kinderen van het basis- of voortgezet onder wijs worden (of werden) deze dagen onterecht door hun ouders van school ge houden, opdat zij mee kunnen (konden) op va kantie. Door de vakantie spreiding per deel van Holland, per soort onder wijs en soms zelfs per school hebben de meeste gezinnen niet een volle week met hemelvaartva- kantie kunnen gaan of kunnen de dagen voor of na Pinksteren niet weg. En dat doet vreemd aan in een tijd waarin de extra vakanties steeds populair der worden en ook vanuit de toeristenindustrie de roep om een goede rege ling steeds luider wordt. De basisscholen in Zuid-Hol land hadden alle een hemel- vaartvakantie van 5 tot 15 mei. Maar de meeste middel bare scholen bijvoorbeeld wa ren slechts op Hemelvaartsdag en de drie dagen erna vrij. Een gezin dat kinderen heeft op scholen die alle een ander moment van tussenvakantie hebben, kon dus niet langer dan het weekend z'n tenten opslaan in binnen- of buiten land. Voor komend weekeinde doet zich een soortgelijk pro bleem voor. Volgens de onderwijsinspectie voor het basisonderwijs worden vakanties over het al gemeen in overleg met ouder commissies vastgesteld. In een aantal plaatsen (waaronder Den Haag) heeft onderling overleg er ook nog eens in ge resulteerd dat alle basisscholen tegelijk vrij zijn. Klachten zijn daar in elk geval niet binnen gekomen. Binnen het basison derwijs speelt het probleem ook nauwelijks. Adjunct-directeur B. van Veen van de Willibrord-mavo in Noord wijk voegt daar aan toe dat er in het voortgezet onder wijs wel problemen zijn. Dat hangt samen met een vorig jaar ingegane regeling voor de grote vakantie. Voor de mid delbare scholen geldt dat die zeven weken duurt, samen hangend met de voorbereidin gen voor het nieuwe school jaar waarvoor in het verleden niet genoeg tijd was. Voor de basisscholen duurt die zomer vakantie zes weken. Zij kun nen daardoor met vijf vakan tiedagen meer schuiven dan de middelbare scholen. Die zouden er nu slechts een paar extra te vergeven hebben. In het bijzonder onderwijs vaak ook nog eens gekoppeld aan traditionele feestdagen. Dit jaar zijn er voor het eerst problemen doordat een aantal „gewone" vrije dagen wat gunstiger viel. Volgens Van Veen zit het er in dat dit ver schijnsel zich in de toekomst vaker voordoet. Voor het voortgezet onderwijs speelt bo vendien mee dat mei examen tijd is waardoor het sowieso al moeilijker is om met dagen te schuiven. Her en der wordt wat gemopperd. Niet in het minst door leerkrachten die de betrokken week liever nu of met de paasvakantie zouden hebben gehad. Er liggen maar twee dingen vast: het aantal dagen les voor het voortgezet onderwijs (het vwo krijgt bijv. niet meer dan 60 schooldagen vrij) en het aantal uren les voor het basis onderwijs (bovenbouw ten minste 1000 uur per jaar). De minister van onderwijs stelt verder alleen de duur en tijd van de zomervakantie vast. Verder zijn de scholen volle dig vrij. Het ministerie stimu leert daarbij wel het plaatselijk gezamenlijk overleg tussen de diverse scholen, maar daarvan komt in de praktijk vaak wei nig terecht. Daardoor komt het inderdaad voor, dat de ene school bijvoorbeeld een hemel- vaartvakantie van een paar dagen heeft en al lang en breed weer aan de slag is, als de school om de hoek met va kantie gaat. del adder •uitei te haii h kw, ïlijk i JEN Bottransplantatie heeft een beter resultaat ■cht t uk de bloedvaten worden getransplanteerd. In dat ïier blijft het bot leven en herstelt het zich sneller. getransplanteerde bot hecht zich op deze manier vast en er treden minder vaak botbreuken op. groeit het getransplanteerde bot vaak al binnen jaar. de conclusie de H.H. de Boer trekt in zijn proefschrift >etering bottransplantaties door herstel van bloedvaten". >p is hij vandaag gepromoveerd aan de Leidse Universiteit. Ie bejDer deed onderzoek in de Verenigde Staten en in het Aca- hijzich Ziekenhuis Leiden naar transplantaties van het kuit- Hij maakte dat been los met de bloedvaten en bevestigde n de p een andere gedeelte van het skelet met de bedoeling dat Dudeiot bleef leven en dus sneller zou herstellen. ook aten we c divei tegeis ische royb] Gele kaart AMSTERDAM Bij een gerichte controleac tie op de Coentunnel- weg heeft de rijkspolitie Amsterdam gisteren honderdveertig bonnen uitgedeeld wegens aso ciaal en aggressief ver keersgedrag. De be stuurders maakten zich onder andere schuldig aan het rechts inhalen van de file via de vluchtstrook, het hinde ren van automobilisten die wilden invoegen of het zelf niet juist invoe gen. Behalve de bekeu ringen presenteerde de politie nog eens hon derddertig automobilis ten een „gele kaart", omdat ze een stukje file probeerden te ontlopen door via een pompsta tion te rijden. Met deze „ludieke actie" wil de rijkspolitie proberen het asociale en aggressieve gedrag van veel „filerij ders" bij te schaven. ADVERTENTIE Sinds ik ze draag heeft 't hele kantoor korte mouwen..." Dan neem je nu toch weer lange..." PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Verzet tegen hogere contributie VVD DEN HAAG Als het om hun eigen portemonnee gaat blijken de aanhangers van de VVD geen voorstanders van ombuigin gen. Nu binnen de van 100.000 naar 75.000 leden gedaalde libe rale partij de nood aan de man komt en het volgens de penning meester bitter noodzakelijk is om de contributie te verhogen van 75 gulden tot 100 gulden geeft een groot aantal leden niet thuis. De leden hebben hun afdelingsbesturen opgedragen zich op het volgende vrijdag in Veldhoven te houden VVD-congres te ver zetten tegen het voorstel van het hoofdbestuur om die jaarlijks bijdrage te verhogen. In talrijke wijzigingsvoortstellen wordt het voorstel ontraden of verworpen. De afdelingen vinden de verhoging met 33 procent te fors. Men meent dat de penningmeester zich in eigen vingers snijdt, omdat het aantal leden wellicht door die maatregel nog verder zou teruglopen. Het zeilschip de Vrijheid evenjioorzorgen zijn niet vergeefs geweest. Al zet Yoessof ook nog zijn voeten neer, de val ontloopt hij niet. Voor hij nip verdacht is zakt er halverwege een beweegbare trede om- twijft zodra zijn beide benen erop staan. Gelukkig blijft hij han- i aan het touw. als een vis aan de lijn. Als hij een vlugge blik rSCHfr de spookachtige ruimte onder zich werpt, rilt hij van af- HOjjw; |n dit knekelhuis vonden ongetwijfeld veel dapperen de dood. Hij klimt hoger en hoger. Zodra de bint niet meer wordt bezwaard, komt ze vanzelf weer op de oude plaats. „Nu", zegt Yoessof, als hij verslag uitbrengt, „dit was bepaald de verkeerde weg". Over de linkertrap sluipen ze nu voorzichtig verder. „Ik ruik de buitenlucht alweer", bromt Rob. En ja, na enkele ogen blikken horen ze het ruisen van de palmen en zien ze de witte muren van de burcht. DEN HAAG Sinds gis teren weet dus iedereen waarom de anders zo rechtlijnige Wim Deetman zich vorige week in de Tweede Kamer in de vreemdste bochten kron kelde om aan te kunnen blijven als minister. Deet man wist op dat moment al dat zijn acrobatiek be loond zou worden door een douceurtje van collega Ruding, die steeds meer begint te lijken op zijn voorganger Van der Stee. Ook deze minister van fi nanciën keek niet op een paar honderd miljoen. Dat douceurtje van Ruding had Deetman hard nodig om de problematiek van de studie financiering op te lossen. Be gin dit jaar werd bekend dat de studiebeurzen de onderwijs minister niet alleen admini stratieve hoofdbrekens maar ook een hevige pijn in de por temonnee bezorgden. Door de onverwacht grote toeloop van studenten -zestigduizend meer dan was geraamd- werd de be windsman geconfronteerd met een jaarlijkse strop van een half miljard gulden. Begin maart boog het kabinet zich, tijdens het samenstellen van het paaspakket, ook over dit probleem. Besloten werd dat Deetman deze overschrij ding zelf zou wegwerken door het stelsel goedkoper te ma ken. Deetman was het daar mee eens. Vrij snel daarna kwam hij met het idee van gratis openbaar vervoer voor studenten, waardoor hun reis kostentoeslag geschrapt zou kunnen worden. Het resteren de bedrag dacht Deetman te kunnen „vinden" door de ba sisbeurs ietwat te verlagen. In de euforie over het welsla gen van het kabinetsberaad en het daaraan gewijde kamerde bat realiseerde niemand zich dat Deetman er daarmee nog absoluut niet was. De door hem aangekondigde maatrege len zouden immers pas in 1989 effect sorteren. Er moest nog een aparte oplossing komen voor de tegenvaller van vijf honderd miljoen die zich dit jaar voordoet bij de studiefi nanciering. Zwart voor ogen Niemand realiseerde zich dat? Nee, de minister zelf besefte dit maar al te goed. Hij besefte ook dat collega Ruding hem, als hij niets zou doen, volledig zou „aanslaan" voor dat half miljard. Volgens ingewijden werd het de minister op dat moment zwart voor de ogen. Waar moest hij in vredesnaam op bezuinigen om zo'n kolos saal bedrag terug te verdie nen? Hij wist het absoluut niet. Na enig nadenken besloot hij dat hij ook niet serieus naar een oplossing zou gaan zoeken. Want hij wist wel iets anders, namelijk dat premier Lubbers voor niets zo bang is als voor personele problemen in zijn kabinet. Koste wat het kost wil Lubbers zijn ploeg bij el kaar houden. Hij heeft daar voor zowel emotionele (samen het karwei afmaken) als ratio nele argumenten (een minis terscrisis kan gemakkelijk uit lopen op een kabinetscrisis). Wie zoiets weet, kan daar ge bruik van maken. Minister Deetman besloot een inter view aan het dagblad Trouw te geven. Daarin noemde hij het regeerakkoord achtereen volgens „stom", „absurd", „idi oot' en „bijna duivels". De mi nister rekende erop, zo zou hij later in NRC-handelsblad er kennen, dat hij daarmee zo veel stof zou doen opwaaien dat het nog dagen in de lucht zou dwarrelen. Hij kreeg ge lijk. Zo ongeveer heel Neder land viel over hem heen, van VVD tot PSP. Bij zoveel ge weld ook het CDA niet achter blijven. Premier Lubbers en fractieleider De Vries vonden het „niet verstandig" wat par tijgenoot Deetman had gedaan. Verplichtingen De minister van O W toon de zich niet onder de indruk. Hij had de minister-president (en de fractieleider) ook nog iets anders horen zeggen: men moest begrip hebben voor Deetman, vanwege diens „ge prangde gemoed". De tactiek nad gewerkt Lubbers zou Deetman ook deze keer niet in de kou laten staan. Dat laatste wordt begrijpelij ker als men weet dat de pre mier grote verplichtingen meent te hebben aan Deet man. Vooral in het eerste ka- binet-Lubbers was het de on derwijsminister die samen met collega Brinkman (WVC) keer op keer andere bewindslieden het mes op de keel zette, als dezen onwillig waren om te bezuinigen. „Dan voerde ik mijn (ontslagen) onderwijzers ten tonele en Brinkman zijn gezinsverzorgsters", vertelde Deetman eens in een inter view. Alsof dat allemaal nog niet ge noeg was geweest, accepteerde Deetman ook in 1986 de porte feuille van onderwijs en we tenschappen. En dat terwijl hij wist dat hij daarmee de on dankbare taak kreeg een CDA-verkiezingsbelofte (niet verder bezuinigen op onder wijs) te schenden. Door toe doen van de VVD was in het regeerakkoord vastgelegd dat met name in het wetenschap pelijk onderwijs de snoei- schaar nog eens flink ter hand zou worden genomen. Alles bijeen waren er redenen te over voor Lubbers om zijn trouwe „waterdrager" in het kabinet in deze moeilijke mo menten terzijde te staan. Het vervolg is bekend. Lub bers arrangeerde een gesprek tussen Ruding en Deetman. Het verloop daarvan had zo wel hemzelf als de minister van Onderwijs „tevreden", ge steld, vertelde de premier op z'n wekelijkse persconferentie. Lekkere kluif Toen moest nog alleen nog even de horde van het debat in de Tweede Kamer genomen worden. De PvdA zou zich im mers zo'n lekkere kluif als een ogenschijnlijk mataglap ge worden minister niet laten ontgaan. En ook VVD-leider Voorhoeve, die het terugflui ten van Deetman had geëist, moest tevreden gesteld worden. Dus nam Lubbers formeel af stand van Deetmans kritiek op het regeerakkoord en dus re duceerde de onderwijsminister zijn scheldpartij op het regeer akkoord tot enige kritische „kanttekeningen". Gelaten liet vooral Deetman daarna de hoon van driekwart van de Tweede Kamer over zich heen komen. Dat was de prijs die hij moest betalen. Dat had hij van het begin af aan ingecalcu leerd. Maar ach, met zo'n driehon derd miljoen op zak kan men tegen een stootje. Dat het zo veel is wat Deetman, met hulp van Lubbers, heeft los gekre gen, blijkt uit het concept van de zogeheten Voorjaarsnota. Het gaat hier om het stuk waarin de minister van finan ciën elk voorjaar aangeeft hoe het staat met de uitvoering van de lopende begroting. Welnu, de totale rijksbegroting wordt met 540 miljoen over schreden. Daarvan komt 506 miljoen op het conto van één minister: Deetman. En wat stelt Ruding voor? Dat de minister slechts tweehonderd miljoen voor eigen rekening neemt. De rest wil hij wegstre- f>en tegen financiële meeval ere voor het rijk en „versleu telen" over alle andere depar tementen. Ander^ gezegd: de opbrengst van één interview bedraagt 300 miljoen. Resteert de vraag of Deetman de journalist die het interview heeft afgenomen of diens krant die net verhaal heeft af gedrukt laat delen in de winst RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7