Ü'ers in Zuidafrika sterft door duizend speldeprikken iUTsk. Slot is zwakste punt in elke be veiliging; dy Churchill pleitte or koningin Juliana IRAADk >sitieve rodukten trek Velen worstelen nog met pot, pak en blik Schouder vanzelf weer in de kom: ƒ964,70 Groente en fruittip MïlTENLAND CcidaeSommvt WOENSDAG 18 MEI 1988 [ANNESBURG Pa- r Nyuka, een 21-jarige i ilaggever van. „Saam een met Neder- geld opgezette it in Oudsthoorn in lafrika, draagt letter de littekens van de Oefening van zijn 91 iep. 3( tojshoorn, een stadje in de pprovincie vierde de te- eer van politieke gevan- n toen de politie kwam en het vuur opende op de me nigte. De jonge verslaggever gaf zijn notitieblok en fototoe stel aan een jonge vrouw die naast hem stond in de hoop zijn aantekeningen uit de handen van de politie te hou den. De vrouw werd in het hoofd geschoten en zal mis schien nooit helemaal herstel len. Nyuka raakte gewond aan zijn rechterarm, de hagel verminkte zijn gezicht en zijn rug leek door de schotwonden wel een maanlandschap. Ver volgens was het Nyuka die werd beschuldigd van open bare geweldpleging. In het bestaan van Saam- staan, dat gefinancierd wordt door twee Nederlandse katho lieke organisaties, is dit inci dent eerder regelmaat dan uitzondering. De Zuidafri- kaanse autoriteiten bedreigen het blad via de officiële kana len, maar ook op minder offi ciële manier. Officieel pro beert zij de financiering van het blad aan te pakken, zoals dat trouwens bij bijna alle anti-apaitheids-organisaties en -kranten gebeurt. Een volgende stap in het offi ciële optreden tegen het blad was een waarschuwing van de minister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha. Hij ver moedt dat het blad materiaal publiceert dat een revolutio nair klimaat zou scheppen en de openbare veiligheid zou bedreigen. Toen de regering twee maanden geleden optrad tegen de anti-apartheidskrant „New Nation, en verleden week tegen „South", gebruik te zij ook dergelijke argumen ten. Brandbommen Het zwaard van Damocles hangt nu ook boven het hoofd van Saamstaan en verscheide ne andere kranten, van wie er vele geld krijgen van Ne derlandse organisaties. Maar Saamstaan heeft ook te ma ken met minder officiële vor men van actie. Tot drie maal toe zijn er brandbommen het kantoor van de krant inge gooid, zo vertelde Derick Jackson, redacteur van Saam staan. In een straal van vijf honderd kilometer is er geen drukker te vinden die het blad wil drukken. Iedereen die ook maar iets met de krant te maken heeft, tot bezorgers en verkopers aan toe, is wel eens gearres teerd. De politie neemt regel matig kopiën van verhalen en foto's in beslag voordat het materiaal naar de drukker gaat. Daarom wordt er vaak gewerkt met geheime kopiën. De stafleden wordt het leven moeilijk gemaakt. Zij krijgen vaak, thuis en op hun werk, anonieme telefoontjes. Zo werd Jackson eens opgebeld met de mededeling dat zijn zwangere vriendin een mis kraam had gehad wat niet waar bleek te zijn. Het Saamstaan-project kwam vijf jaar geleden van de grond, in het jaar dat het UDF werd opgericht. Oudts- hoorn had toen geen krant voor de grote meerderheid van zijn inwoners, de niet- blanken. Het blad heeft een democratische structuur en is georganiseerd als collectief. Alle politieke, maatschappelij ke en sportorganisaties dra gen nieuws en informatie aan. Al gauw groeide het uit tot de motor die zijn lezers mobili seert. De krant heeft een co lumn waarin mensen van ad vies worden gediend. Er is een adviesburau verbonden aan het kantoor van de krant om mensen te helpen met hun dagelijkse problemen. Voor niemand van Saam staan, die van de Zuidafri- kaanse vereniging van jour nalisten de Prijs voor de Pers vrijheid kreeg, kwam de brief met de waarschuwing van de minister als een verrassing. Hij luidde het begin in van het moeilijke en lange proces uitmondend in een verbod op grond van de bepalingen van de noodtoestand. Een redac teur omschreef dat proces eens als „dood door duizend speldeprikken". Koningin in houtzagerij )verhuu 8940- (Van onze correspondent Roger Simons) '40t>: Rape 1,- voai inruil. Kort lopend 'EN De oude Britse oorlogsleeuw, wijlen Win- Ipencer Churchill had het in november 1950 ken- veel te druk om koningin Juliana te begroeten 15,- voflegenheid van haar staatsbezoek aan Engeland, oeg twee Nederlandse invitaties af. ander wordt geschreven door de Britse geschiedkundige Gilbert in „Never despair" (lett: niet wanhopen) het laat- ikdeel gewijd aan Churchills leven als minister-president remier van Groot-Brittannië. Het nieuwe boek bevat jrieven en nootjes, geschreven door Lady Clementine J^y^Jmie" Churchill aan haar illustere echtgenoot, zoals in ge- zijn weigering Juliana te begroeten. Churchill attendeerde de toenmalige premier in een brief delicate gevolgen van zijn botte weigering. Clemmie e „haar liefste" aan iets te doen om het weer goed te ma- Het zou mij verdrieten als wij de genegenheid van konin- liana en in het bijzonder deze van haar moeder die nog ib eciaal naar Engeland is gevlogen om jou te eren, zouden tt toch de peetvader van het halfblinde dochter- ?rlandse vorstin, van wie zij zielsveel houdt." lie Churchill gaf haar man dan ook de raad zich toch i gaan presenteren aan koningin Juliana of hare majesteit indig een briefje te schrijven om haar zijn excuses aan te IFILTRATIEPOGING lEL ONDERSCHEPT jZALEM Israëlische jiren hebben tijdens een [evecht met gu'errillastrij- nie gisteren probeerden jt Jordanië het land bin- dringen, één guerrilla- |r verwond en gevangen pen. Het Israëlische op- vel meldde dat aan Israë lische zijde geen slachtoffers waren gevallen. Het was de tweede infiltratiepoging van uit Jordanië sinds het begin van de opstand in de bezette gebieden op 8 december vorig jaar. Het leger verstrekte geen nadere bijzonderheden. bezoek aan Canada het vliegtuig te rug naar Ne derland. FOTO: AP Explosie in brandstoffabriek voor Russische kernraketten MOSKOU/WASHINGTON In een Sovjetfabriek waar brand stoffen voor Russische lange-afstandsraketten worden geprodu ceerd heeft zich een explosie voorgedaan. Dat heeft de woord voerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Gen nadi Gerasimov, bevestigd. Sovjet-woordvoerder Gerasimov wilde buitenlandse verslagge vers niet zeggen of er slachtoffers waren gevallen bij het onge luk. „De bijzonderheden worden later bekendgemaakt", zo zei hij. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie verwoest te de explosie, die zich op 12 mei voordeed in een brandstoffen- fabriek bij de Oekraiense stad Pavlograd, een aantal gebouwen van het complex. De fabriek produceerde de vaste brandstoffen voor de nieuwe Sovjetrussische SS-24 kernraketten. In de Sov jet-pers is van het incident nog geen melding gemaakt. Ameri kaanse televisiestations haalden inlichtingenfunctionarissen aan die de explosie „katastrofaal" noemden. Duits proces over autoverzekeringen BERLIJN De Vereniging van Autoverzekeraars in Westduitsland stond gisteren voor de rechtbank, omdat de verzekeraars vaak hogere premies rekenen aan Turken, Grieken en Joegoslaven. Offi cieel is het verboden aan bui tenlanders hogere verzeke ringspremies in rekening te brengen dan aan Duitsers, maar de praktijk is anders. Volgens de autoverzekeraars maken buitenlandse werkne mers aanmerkelijk meer onge lukken en is premieverhoging derhalve gerechtvaardigd. De uitspraak is over enkele we-, ken. Opstand op eiland in Stille Oceaan CANBERRA In Vanuatu, een eilandstaatje in de Stille Oceaan, is een opstand uitge broken. Australië en Nieuw- zeeland hebben op verzoek van de regering in Port Vila met militaire toestellen traangas, gasmaskers, schil den en helmen gestuurd om de politie daar te helpen de rust te herstellen. De Nieuw- zeelandse minister van bui tenlandse zaken Marshall, sloot niet uit dat zijn land in geval van nood ook troepen naar Vanuatu, de voormalige Nieuwe Hebriden zal sturen. De onlust zou zijn uitgelokt door de pro-Libische opposi- ADVERTENTIE Lekker brood. Wat u proeft zijn alleen de meest zuivere ingrediënten. Vogel brood is een uniek Tweegranen- brood, waaraan geen conserverings middel, geur-, kleur- of smaakstoffen zijn'toegevoegd. Het bevat boven dien 20% minder calorieën dan gewoon- of volkorenbrood. Vogelbrood wordt dagelijks vers gebakken enzorgvuldig verpakt. Zo weet u zeker dat u het enige echte Vogelbrood gekocht heeft Vogelbrood, de volle smaak van puur natuur! Dagelijks vers bij supermarkt en bakker. IflNSUMENTENINFORMATIE arreleieren, scharrelvlees, aatvrije wasmiddelen en vere koffie" zijn erg in bij de Nederlandse con- ent. Eén op de twee koopt d ten minste éért van deze I noemde positieve produk- I waarbij rekening wordt I )uden met het welzijn van en, het milieu of de belan- I van de Derde Wereld. Dit ct uit een onderzoek in op- :ht van Konsumenten itakt (KK). iderzoek: ivere kwaliteit aagbare tv- diorecorders radiorecorders lijken ge- hun mogelijkheden n dure apparaten, maar kwaliteit is echter zoda- dat de consument zich tweemaal moet beden- voor hij zo'n apparaat schaft. Dit concludeert stichting Vergelijkend renonderzoek (VWO) na onderzoek, dat te zamen Belgische en Westduitse sumentenorganisaties rd uitgevoerd. Volgens de j O is het opmerkelijk en i licht tekenend dat de be lde merken dit soort ap- aten niet in hun assorti- 1 nt hebben. Technisch ge lopen de apparaten tien achter, terwijl het tele- egedeelte maar weinig tgenot biedt. Het beeld- ermpje is eigenlijk te in (7 a 8 centimeter hoog) de beeldkwaliteit is vaak 'ht wanneer de ontvangst atsvindt via de losse an- ne. De consument kan de laraten beter los kopen gecombineerd in een laraat. Hij heeft dan meer aliteit voor dezelfde prijs, us de stichting. UITVINDER ANTI-INBRAAKPLAAT: Simpel, maar doeltreffend. Dat zijn de kenmerken van de vinding waarmee Henk de Bruin uit Schalkhaar de afge lopen dagen op een beurs op zien baarde: de anti-inbraak plaat. De eigenaar van de handelsonderneming Rozotra brengt zijn produkt aan de man en vrouw voor bijna 35 gulden. Daarnaast zijn twee inkoopcombinaties geïnteres seerd in zijn idee. De anti-inbraakplaat is een ij zeren constructie waarmee het immer nijvere gilde der inbrekers danig in zijn activi teiten gedwarsboomd wordt. Henk de Bruin legt uit: „Het is een gegeven dat een inbre ker weinig tijd heeft. Het -is dus zaak hem zo lang moge lijk op te houden. Als hij merkt dat het tijd en moeite kost om ergens binnen te ko men, stopt hij ermee en gaat- ie naar de buurman". Hij merkt dagelijks dat het met de beveiliging van wo ningen, winkels en werk plaatsen maar droevig is ge steld. Maar zelfs wanneer pre ventieve maatregelen geen sluitpost zijn, kost het dieven in de regel nog betrekkelijk weinig moeite hun werkter rein te betreden. Henk de Bruin, sprekend uit jarenlan ge ervaring: „Het klinkt mis schien vreemd, maar juist het slot is het kwetsbaarste deel van de beveiliging. Veel hui zen, voornamelijk in de huur sector, zijn bijvoorbeeld voor zien van hang- en sluitwerk dat heel gemakkelijk is te for ceren. In veel gevallen be zwijkt het slot al als er een kracht van drie kilo op wordt uitgeoefend. En dure cylin- dersloten begeven het ook al bij een druk van 27 kilo. Het is dus zaak het slot te bescher men. Dat is het principe van de anti-inbraakplaat". Met de vinding van Henk de Bruin wordt het slot als het ware onbereikbaar gemaakt voor het gebruikelijke inbre kersgereedschap. „Een inbre ker pakt altijd het slot aan. Als je een koevoet tussen deur en kozijn kunt krijgen, gaat het slot gemakkelijk open. Als je dat slot afschermt, maak je het een inbreker dus een stuk lastiger. Hij. kan natuurlijk zijn koevoet op een andere plaats tussen deur en kozijn zetten, maar dan blijft het slot intact en kost het hem veel te veel tijd om de zaak te force ren". De eenvoudige, degelijk afge werkte anti-inbraakplaat, die is voorzien van een duidelijke montage-instructie, heeft in middels zijn weg gevonden naar een aanzienlijk aantal klanten, van wie velen te ma ken hebben gekregen met scherpe(re) eisen van verze keringsmaatschappijen. Met name balkon-, achter-, zij- en verandadeuren alsmede we en doucheraampjes zijn zwak ke punten in de beveiliging. „En dat terwijl er vaak, bij voorbeeld door speciale ver grendelingen, voor weinig geld een heleboel kan worden gedaan". HARRY BRINK Uitvinder Henk de Bruin wijst op het nut van zijn anti-inbraakplaat: „Een inbreker pakt altijd het slot aan. Als je een koevoet tussen deur en kozijn kunt krijgen, gaat het slot gemakkelijk open. Als je dat slot afschermt, maak je het eer. inbreker dus een stuk lastiger". foto: pers unie De strijd tegen blikken, dozen en potten kent vele wapens, foto: sp Het openen van verpakkingen gaat veel mensen moeilijk af. Melk- en vruchtesappakken, vacuüm-ver- pakkingen en flessen met schroef dop kunnen mensen tot wanhoop brengen. Vooral glazen potten met schroefdeksel en blikjes-met-sleutel leveren de groot ste problemen op. Dit schrijft de consumentenorgani satie Konsumenten Kontakt (KK). Uit een KK-onderzoekje met proefpersonen bleek dat het ope nen van een pot met draaideksel de helft zó moeilijk afging dat zij een allesopener in de strijd moesten werpen na eerst het te genstribbelende deksel met een schaar, een theelepel en een vochtige doek te lijf te zijn gegaan. Sommige potten moesten bovendien voorbehandeld worden met allerlei trucs. Een harde klap tegen de onderkant van de pot, heet water over de pot heen, een gat in het deksel prikken of het deksel tussen de deur klemmen. Gemak dient de mens. De verpakking van dagelijkse produk- ten moet je zonder allerlei noodgrepen en hulpmiddelen open kunnen krijgen, zo voegt KK de levensmiddelenindustrie toe. Sommige verpakkingen worden aangeprezen juist vanwege het gemak. De praktijk laat echter een ander beeld zien. Wie na 18.00 uur aanklopt bij de huisarts, moet het dubbele tarief betalen. Fout. Dat moet pas na 24.00 uur. Toch weet ongeveer de helft van de Ne derlanders dat niet. Net zo goed als één op de drie ten onrechte denkt dat je voor een schriftelijke prijsopgaaf bij de tandarts moet betalen en dat in een ziekenhuis de' behandeling door een co-as- sistent goedkoper is dan van de specialist. Al die onwetenheid blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond, die er direct aan toevoegt dat daarvoor wel in zicht nodig is en dat juist dit de patiënt wordt onthouden. En daardoor kunnen ze de re keningen weer niet controle ren. Het gevolg: de particulie- re verzekeraars worden per jaar voor naar schatting 70 miljoen gulden benadeeld. Artsen gaan er volgens de Consumentenbond ten on rechte van uit dat patiënten geen prijzen hoeven te ken nen omdat het ziekenfonds of de verzekeringsmaatschappij de kosten toch wel vergoedt. Maar ze vergeten dan dat de patiënten de rekening toch op hun bord krijgen in de vorm van de premie en het eigen Bovendien stelt de bond dat medici nogal verschillende ta rieven hanteren voor dezelfde ingreep en dat de rekening niet altijd in verhouding staat tot de geleverde prestatie. Zo als bij de jongen wiens arm uit de kom was geschoten, maar vanzelf weer op de goe de plaats was teruggeschoten. Hij ging toch even naar het ziekenhuis om te laten contro leren of alles in orde was. „Ja", zei de specialist en re kende 964,70. Wil de situatie ten goede ver anderen, dan moeten volgens de Cosumentenbond patiënten om te beginnen meer infor matie krijgen over de tarie ven. Dat kan door vooraf gaande aan de behandeling (mondeling) de prijs te noe men. Dat kan ook door in alle wachtkamers tarieflijsten op te hangen. Bovendien moet er per behandeling één rekening komen; nu kan de patient voor bijvoorbeeld een polikli nische behandeling allerlei nota's krijgen. Sla biedt veel mogelijkheden De ervaring leert dat met de komst van mooi weer de ani mo om bewerkelijke maaltij den klaar te maken afneemt Het combineren met rauwe groenten biedt dan een ge zonde en snelle oplossing Wat de sla betreft is er een ruime keuze. Voor de normale kropsla ligt de prijs tussen 40 en 90 cent f>er krop. De zwaardere bol- en ijsbergsla kosten onge veer 1,75 per stuk. De eike- blad'sla is voor 1,50 te koop. de rode sla kost eveneens 1,50 per stuk. Dan is er ook nog de lollo rosso, maar deze is op het ogenblik niet direkt goedkoop, namelijk 3,per stuk. Sla is uitstekend met andere rauwe groenten en kruiden te combineren. Te denken valt aan paprika, to maat, komkommer, uien en bijvoorbeeld bieslook. Bieslook is bij de groenteman in potjes te koop. Als men dit in de tuin plant dan heeft men voor 2,het hele jaar plezier van deze aanschaf. Voor de verschillende kleu ren paprika's lopen de prij zen nogal uiteen. Daarnaast speelt de kwaliteit een be langrijke rol. De mooie vruchten van exportkwaliteit kosten 5,als het de kleur groen betreft. Rood kost evenals geel 8,per pond. De prijs van de ronde en vleestomaten verschilt niet veel. Voor beide soorten van exportkwaliteit komt de prijs op 2,75 per pond. De kom kommers zijn niet duur want de prijs ligt tussen 50 cent en 1,75 per stuk, al naar gelang het gewicht. De uien kosten 90 cent per kilo. In plaats van de traditionele uien kan men ook kiezen voor bosuit jes, deze zijn voor 1,50 per bosje te koop. De aanvoer van asperges be gint nu goed op gang te ko men, dit is ook aan de prijs te merken, deze ligt nu tussen 4,en 10,per pond. In de komende weken zal de prijs verder dalen. Er is ver der sprake van een ruim aanbod van bloemkool. De grote maten kosten 4,50 per stuk en de kleine ƒ3,50. De liefhebbers van peultjes kunnen ook weer bij de groenteman terecht, ze kos ten ongeveer ƒ3,per ons. Ze worden vaak gecombi neerd met worteltjes, deze kosten 3,50 per bos. Bos- krootjes zijn voor 1,75 te koop. Voor de raapsteeltjes schommelt de prijs rond ƒ1,per bosje. Radijs is goedkoop, een bosje kost slechts 1,25. Paksoi is zeer voordelig met een prijs van 90 cent per kilo. Andijvie va rieert in prijs van 1,45 tot 1,75 per pond. Spinazie is niet duur, een kilo kost 1,75. Postelein kost gemid deld 1,80 per pond. Auber gines zijn nog steeds goed koop, namelijk ƒ2,15 per pond. g

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5