11 Goede redenen om dit kratje mee te nemen. SotlUHlt Ondernemers niet gelukkig met compromis Breestraat STAD OMGEVING enetische manipulatie bij anten lijkt ongevaarlijk lil BS ALLER LEKDS1 Vrouwen renoveren Leids wevershuisje 10 Halve liters en 'n handvat WOENSDAG 18 Me 1988 PAGINA 11 hibitionisten (gehouden ;N Bij station De Vink is gisteren l-jarige Katwijker aangehouden die Jags rond twaalf uur een vrouw had schrikken door zijn exhibitionistisch De vrouw gaf het signamelent door politie die vervolgens op zoek ging de Katwijker. De man deed een poging door de weilanden bij De Hij is uiteindelijk na hevig verzet idragen aan de rijkspolitie Voorscho- Balistraat werd rond vijf uur in de g een 21-jarige man aangehouden die die dag in de Leidse Hout had geëx- ineerd. Hij was er daarna vandoor ge- n een auto. Aan de hand van het ken- werd de man later aangehouden. Veel bezwaren tegen plan voor Consciëntieplein LEIDEN Hoewel het bouwplan is veranderd, hebben nog al tijd 197 mensen bezwaren tegen de plannen voor bebouwing op de plaats van de voormalige kopergieterij in het bouwblok tus sen Ruime Consciëntieplein, Ruime Consciëntiestraat, Kamper- steeg en de Vliet. In een notitie adviseert het college van B en W de commissie volkshuisvesting echter in te stemmen met het plan. B en W willen toestemming verlenen voor de bouw van drie tweeka merwoningen op de begane grond en en drie vierkamerwonin- gen op de eerste en tweede verdieping. Eerst moet de grond nog gesaneerd worden. Daar is koper in aangetroffen. Voor de nieuwbouw moet ook een gezichtsbepalend pand aan de Kam- persteeg wijken. Het ministerie van WVC heeft reeds een ver klaring van geen bezwaar afgegeven. De bezwaarmakers menen dat het plan in strijd is met het bestemmingsplan en hebben ar chitectonische bezwaren. Het college is het daarmee niet eens. De wijkvereniging Pieters- en Acaaemiewijk heeft geen bezwa ren meer. Herdenkings plaquette voor Von Siebold LEIDEN De ambassadeur van Japan, de heer T. Okata, onthult maandag 30 mei om 15.00 uur een plaquette ter herinnering aan dr. P.H. von Siebold. Die legde met zijn col lectie Japanse kunstvoorwer pen de grondslag voor het Rijksmuseum voor Volken kunde. De plaquette komt op Rapenburg 19, waar Von Sie bold woonde en werkte van 1836 tot 1847. Tegenwoordig is daar het Kantongerecht geves tigd. MOKER over onderhoud kerken LEIDEN Media overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) besteedt morgenavond op de radio aandacht aan het beheer en onderhoud van vooral oudere kerkgebouwen. Aan het woord komen de heren Rompeling, Kats en Van der Geest van de bouwcommissie van het dekenaat Bollenstreek. De uitzending kan worden ontvangen via de frequenties van Om roep Rijnland, 105.7 FM en 88.1 FM (kabel). Fietser gewond LEIDEN Een 47-jarige Leidse fietser kwam gistermiddag rond zes uur op de Rijnsburgerweg in botsing met een 21-jarige Leidse automobilist. De automobilist wilde vanaf de Rijnsbur gerweg afslaan naar het Terweepark. De fietser reed op het fietspad langs de Rijnsburgerweg toen de automobilist plotste- ling afsloeg. De fietser viel met een smak op de grond en is met een gebroken sleutelbeen en gekeusde knie naar het Diacones- senhuis gebracht. PREMIERE STUK CEESNOOTEBOOM BU STUDENTEN LEIDEN „Gyges en Kandaules" is de titel van het door Cees Nooteboom geschreven toneelstuk dat vanavond in première gaat bij de studenten vereniging Quintus aan de Lange Mare 34. Het to neelstuk wordt op de planken gebracht door leden van Quintus' toneelsubvereniging „De Tomaat". Die maakt dan zijn debuut. Het toneelstuk speelt zich af in het oude Grieken land. Het verhaal gaat over een koning die alleen nog maar kan denken aan zijn mooie koningin en die zich daardoor niet langer verantwoordelijk voelt voor het welzijn van zijn volk. Het stuk wordt ook morgen en vrijdag gespeeld. Op de laatste speeldag geven Cees Neuteboom en de Leidse schrijver Maarten Biesheuvel acte de présence. De voorstellingen beginnen om 21.30 uur en zijn voor iedereen toegankelijk. 'kcl\ Git ot verliest ing tegen istingdienst ;N/DEN HAAG Di- A.W.C.M. Koot van voormalige taxibedrijf of heeft een kort geding ie belastingdienst verlo- )e president van de rechtbank heeft giste- eis afgewezen waarmee ;en einde wilde maken ;t beslag dat de belas- nst op zijn privébezit- heeft laten leggen, igt al jaren in ae clinch belastingen. Sinds 1978 ij geen aangifte meer en ij door de dienst 'ambts- aangeslagen. Er ont- bovendien een schuld ijna 3,5 ton, waarvan s zijn advocaat overi- een belangrijk deel zou aald. Bovendien zouden slagen opnieuw onder- noeten worden en was ens hem een betalings- g getroffen. s de belastingdienst was eling echter niet nage- Ook al omdat de in- r vond dat hij wel ge- ïduld had gehad, werd slag gelegd op een pand Dot in Wassenaar. Dat de kort nadat een over- st tussen beide partijen gesloten, ichtergrond van de hele zaken speelt het ge- dat Koot, na het faillis- van Kerkhof, dat taxi- tegen een zachte prijs n, terwijl de fiscus de rijkste schuldeiser was zaak. ng tot rachting IN Een nog onbeken- n heeft vannacht rond uur getracht een 21-ja- iuw uit Oegstgeest te jjfrën. De vrouw fietste maii$assenaarsewe6 toen ZB iederpig door deze man van rdeningjts werd getrokken. Hij haar in de berm en haar te verkrachten. echter de benen toen deaïnn*H"bus passeerde. WENS OM ZEKERHEID LEIDT TOT POLITIEK VERBOND (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „We zijn volledig verrast en ze ker niet gelukkig met het nieuwe voorstel", al dus voorzitter C. van Cleef van de winkeliers vereniging Breestraat. Hij doelt daarmee op het alternatieve plan van CDA, PvdA, D66 en Links Leiden om de Breestraat op werkda gen tot elf uur 's och tends voor autoverkeer in één richting geopend te houden. De vrees dat het voorstel van B en W geen meerder heid zou halen in de ge meenteraad heeft PvdA, D66 en Links Leiden er toe gebracht de mening over de toekomst van de Breestraat te herzien en in zee te gaan met het alternatieve CDA- voorstel voor afsluiting van de winkelstraat. De woordvoerders van de politieke partijen maakte dit gisteravond duidelijk. De vier partijen voegden daar in één adem aan toe, dat zij tot hun compromis zijn ge komen omdat het een aantal voordelen biedt boven het voorstel van B en W. Die voordelen, zijn volgens de vier fracties dat de situatie in de Breestraat een stuk or delijker wordt en daardoor De ochtendspits, maar dan in één richting, weer door de Breestraat die oas vanaf elf uur verboden terrein zal zijn voor auto's, zo willen PvdA, CDA, D66 en Links Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT ook beter handhaafbaar. Au to's én bedienend verkeer mogen tussen zeven uur 's avonds en elf uur 's och tends (zaterdags negen uur) in één richting door de Bree straat. „Om elf uur begint het winkelen pas echt en bussen hoeven nu niet bang te zijn voor opstoppingen' aldus L. Beijen (PvdA). Doorgaand verkeer moet worden geweerd door de aanleg van verkeerssluisjes in de Breestraat en het in stellen van eenrichtingver keer op het Noordeinde, in de richting van de Haagweg. Soortgelijke maatregelen moeten verkeersoverlast op de Witte Singel beperken. Een ander voordeel noemen de fracties dat het stadhuis in de ochtenduren bereik baar is voor mensen die af hankelijk zijn van vervoer per auto. De omliggende wij ken zullen minder last heb ben van de ochtendspits, zo verwachten de indieners van de motie. Het later af sluiten van de Breestraat is met name een opluchting voor moeders die kinderen in de ochtenduren over de Witte Singel naar school brengen. Overstag Het compromis kan rekenen op de steun van de vier vol tallige fracties, dus ook van J. Peters, de wethouder die verkeer onder zijn hoede heeft. „Wij zijn weliswaar sterk voorstander van een afsluiting van zeven maal 24 uur", aldus R. van Lint (Links Leiden), „maar daar was geen meerderheid voor te vinden. En op een gege ven moment ga je toch kop pen tellen. Stel je eens voor dat tijdens de beslissende stemming iemand niet aan wezig kan zijn". De VVD, die een maand ge leden een ander alternatief voorstel lanceerde, wil de motie vooralsnog niet onder tekenen. Beiien sprak de hoop uit dat de liberalen tij dens de behandeling in com missie en raad alsnog over stag gaan. „Hoe breder het draagvlak, hoe beter". Over het collegevoorstel is vanaf het begin verdeeld heid geweest. Niet alleen binnen het college, waar de VVD-wethouders F. Kuijers en J. Fase tegen stemden en burgemeester C. Goekoop met een alternatieve oplos sing kwam, maar ook bin nen de PvdA. Beiien diende tijdens de behandeling van de begroting in november een motie in, waarop het collegevoorstel zou worden gebaseerd. Links Leiden en D66 ondertekenden die mo tie. Fractievoorzitter M. van der Molen en Beijen verklaar den de wending binnen de PvdA met de uitspraak „dat verandering van inzichten altijd mogelijk is" en „ge dachten niet stilstaan". Beij en: „Die motie tijdens de be groting was nodig omdat toen duidelijk een richting moest worden aangegeven. Later zijn we op andere ideeën gekomen". Van der Molen: „Het compromis be vat dezelfde nadelen als het collegevoorstel, maar biedt meer voordelen". De commissie ruimtelijke or dening vergadert morgen avond vanaf 21.00 uur over de Breestraat in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Ondernemers Voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging Bree straat in een eerste reactie op het compromis: „Ze wil len nu de ochtendspits door de Breestraat leiden. Dat be tekent dat de ondernemers wel de lasten maar niet de lusten van het autoverkeer zullen ondergaan. Afgelopen maandag hebben we nog een vergadering gehad met het KNOV. Daarin hebben we vastgesteld dat we geen ab solute tegenstander zijn van het afsluiten van de Bree straat. Maar eerst moeten er parkeervoorzieningen zijn getroffen aan de westkant van de straat. En dat zijn dan niet de mogelijke loka- ties voor parkeergarages die thans worden genoemd. Die hebben immers geen enkele effect op de Breestraat. Als aan die voorwaarde voor parkeerfaciliteiten niet wordt voldaan, dan moet het verkeer de gehele dag door de Breestraat kunnen rijden, in eenrichtingsverkeer van af het Kort Rapenburg. Onze omzet is immers voor een belangrijk deel afhanke lijk van mensen die met de auto komen". De wethouders Van Dongen en Tesselaar spanden zich gister middag flink in bij de officiële start van de renovatie van het we vershuisje. FOTO: LOEK ZUYDEROUIN LEIDEN Een negentiende eeuws Leids wevershuisje in de Kruisstraat wordt de komende maanden door vrouwen geres taureerd. De werkzaamheden vinden plaats in het kader van het ambachtelijke project om vrouwelijke arbeidskrachten de gelegeheid te geven kennis en vaardigheden in de bouw op te doen. Daar doen in eerste instantie zes vrouwen aan mee. De wethouders D. Tesselaar en H. van Dongen gaven gistermiddag met het doorzagen van een houten balk het officiële startsein voor dit scholings-werkervaringsproject. Enkele vrouwen waren een tijdje werkloos en trachten nu door middel van het project meer ervaring op te doen in de bouw zodat zij sneller een baan in deze sector zullen vinden. Anderen zeiden hun banen in onder andere de verzorgende hoek op om aan dit project deel te nemen. Zij willen later ook een baan in de bouw. Van de zes vrouwen werken er drie aan het wevershuisje. De andere drie werken aan een onderkomen voor directie groen en schooltuinders in Cronesteijn. Wethouder Van Dongen deed gistermiddag nog eens een oproep op aannemersbedrijven om vooral ook vrouwen in dienst te ne men. Ook een woordvoerder van aannemersbedrijf Heidemij bv en architect Bouwdewijn Veltman, die beiden dit project bege leiden, waren het er over eens dat vrouwen net zo goed als man nen een plaatsje moeten krijgen in de bouwwereld. De vrouwen zullen, onder leiding van enkele leermeesters, on geveer tien maanden werken aan de totale restauratie-werk zaamheden van het pandje. Een volle week in de maand volgen zij lessen aan het Centrum van Vakopleiding voor Volwassenen. Het project is een experiment dat, wanneer het succes heeft, zal worden voortgezet. Op deze wijze krijgen vrouwen een betere kans om niet slechts in de traditionele vrouwenberoepen werk zaam te zijn. W1 IITIEK VOORAL GEVOELSKWESTIE" SN Niemand weet wat de risico's zijn van sche manipulatie bij Maar dr. ir. M. tneef van de vakgroep kheidsleer van de Land- iniversiteit in Wagenin- iat ervan uit dat de ge- i voor het milieu niet i zijn dan bij de klassieke van plantenveredeling, •uisen van soorten. „Tot zijn er geen aanwijzin- oor unieke gevaren die iden zijn aan genetische ulatie", aldus Koorn- Verontrustend" noemde ter wel de „onbegrensde jkheden" van de mani- de zogenaamde recom- -DN A-technieken, neef sprak gisteravond een bijeenkomst in het van het Studium Gene- an de Leidse Universi- erp van het „actuali- llege" was de eerste landse veldproef met ge- gemanipuleerde plan- bedrijf Mogen Interna- BV. Volgens directeur P. van den Elzen wordt half juni begonnen met de proef. In de gemeente Dronten worden op een veld van zestig vier kante meter Binten gepoot, die bestand zijn tegen een virus dat gewoonlijk schade toe brengt aan aardappelplanten. Onderzoekers van Mogen heb ben de erfelijke eigenschapen van dat virus, de DNA-code, bepaald. Een deel van DNA, een gen, is ingebracht in de Bint, die dan bestand blijkt te gen 'het virus. Friet Het Leidse bedrijf wil niet al leen in laboratoria onderzoek doen, maar ook „in het veld". Op die manier moet bekeken worden of „de planten nor maal zijn en onder natuurlijke condities gekweekt kunnen worden". Ook moet de veld proef uitwijzen of het Bintje hetzelfde blijft smaken en of er bijvoorbeeld nog net zo goed friet van kan worden ge bakken als van de niet-gema- nipuleerde aardappel. Het eer ste veldonderzoek met gene tisch gemanipuleerde planten zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. „Dan gaan we de knolletjes oogsten. Volgend jaar doen we opnieuw onder zoek", aldus Van den Elzen die de verwachting uitsprak dat de „nieuwe Bint" over vier a vijf jaar kan worden gege ten. De nieuwe techniek brengt volgens Van den Elzen voor de boeren een kostenbesparing met zich mee, omdat ze min der geld hoeven te besteden aan bestrijdingsmiddelen: „Want de planten zijn resis tent". Nu is het nog zo dat het bedrag dat een boer kwijt is aan chemische bestrijdings middelen ongeveer dertig pro cent is van de totale kosten. Twintig procentwordt be steedt aan het zaad terwijl de helft van het bedrag opgaat aan kunstmest. Griezelig Andere voordelen van geneti sche manipulatie zijn volgens de Mogen-directeur een verbe tering van de gewassen en een opbrengstverhoging in de toe komst. Van den Elzen noemde de nieuwe techniek „veilig voor het milieu en voor de consument". Mensen die Bin ten gaan eten hoeven niet bang te zijn voor het nieuwe eiwit in de aardappel dat ont staat door het inbrengen van het gen van het virus, betoog de hij. „Dat eiwit wordt nu ook al gegeten omdat het in het virus zit". Wel acht Van den Elzen een „goede en effi ciënte regelgeving" noodzake lijk „om ongewilde effecten te voorkomen' De kritiek op de recombinant- DNA-techniek wordt volgens Koornneef van de Landbouw Universiteit vooral ingegeven door ethische motieven. „Het is vaak een gevoelskwestie. Mensen vinden het griezelig dat genen van een bacterie of Zelfs dierlijke genen in een plant terecht komen. Dat wordt gezien als rommelen met de natuur, met de schep ping". Hij wees er overigens wel op dat de nieuwe tecniek voorlopig alleen in de rijkere landen kan worden uitgevoerd in verband met de hoge kosten die eraan zijn verbonden. „De rol van de multinationals wordt nog groter", voorspelde Koornneef, „voor een klein fa miliebedrijfje zijn dergelijke investeringen niet weggelegd". (ADVERTENTIE) oorwegen 'eling Rijnland van de Ne- lanse Vereniging in het Wr- en Tramwegwezen dt vanavond een bijeen- nst voor mensen die deze ]er hun vakantie door brengen in een Alpenland en die alles willen weten over de toeristische mogelijkheden van tram en trein in Oosten rijk en Zwitserland. De bij eenkomst wordt gehouden in de NZH-zaal aan de Rijns burgerweg 1 en het begint om 20.00 uur, entree 2,50 gul den. Bazar Een bazar en een rommel markt worden morgen ge houden in Pandje 65 aan de Hoge Woerd 65. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen inkopen worden gedaan. Ook is er een rad van avontuur en worden loterijen gehouden. De organisatie is in handen van het Dienstencentrum Binnenstad. PvdA Het maandelijks spreekuur van de PvdA afdeling Leiden vindt morgen plaats in „Het Gulden Vlies" (Breestraat 125) van 19.00 tot 21.00 uur. Men kan ook telefonisch con tact opnemen, 071-254547. De ledenvergadering van de PvdA is op vrijdag 20 mei in Buurthuis Aktief (Berlage- straat 2). Aanvang 20.00 uur. Onderwerpen zijn homobe- leid en de Wet Gelijke Be handeling. Lezingen K en O organiseert voor morgenavond en op donder dag 26 mei lezingen over de schilders Hieronymus Bosch en Pieter Bruegel. Morgen avond is het ae beurt aan Bosch. De lezing begint om 20.15 uur in het K en O-ge bouw aan de Oude Vest 45, kaarten zijn daar verkrijg baar of via telefoonnummer 071-141141. TkÉS&t!-.'.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13