Standpunt van Nederland absurd n irrationeel Onderzoek naar mishandelen Palestijnen door scholieren Referendum over Westelijk Sahara stap dichterbij Staatsbezoek aan Canada feestelijk afgerond en in tand pstand ïileense vangenis India en Pakistan werken samen tegen sikh-terrorisme BTTENLAND fieidaeSoiwmit DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINA 7 bnieuw broos stand Bayrut ;UT Syrië en Iran hebben van- een bestand uitgewerkt voor de shi'itische groeperingen die om de jt strijden in de zuidelijke wijken de Libanese hoofdstad Bayrut. Vol de bevelhebber van de Syrische ,en, die zich inmiddels al op het entrekken van de wijken hadden bereid, zullen alle bij het conflict ikken partijen zelf controleren of bestand gerespecteerd wordt. De van de gewapende arm van de ollah (partij van god) en de Amal- jes zouden bovendien naar de stel- n moeten terugkeren die zij voor jitbreken van de gevechten op 6 jadden. Woordvoerder van Solidariteit vrij WARSCHAU Poolse autoriteiten hebben gisteren de woordvoerder van Solidariteit, Janusz Onyszkiewicz en elf andere personen vrijgelaten. De elf waren gearresteerd tijdens de poli tionele actie in de staalfabriek Nowa Huta. Een rechtbank veroordeelde Onyszkiewicz op 7 mei tot zes weken gevangenisstraf vanwege de versprei ding van onjuiste informatie en oprui- ïng. Onyszkiewicz zei in een telefoon gesprek vanuit zijn woning, dat hij zonder enige nadere verklaring op vrije voeten was gesteld. Hij moet aanstaande donderdag voor een hoor zitting voorkomen. P&O vaart sinds vijftien weken DOVER Een veerboot van de Britse rederij P&O is gisteroch tend onverwacht met een aantal passagiers van Dover naar Calais gevaren. Een woordvoerder gaf toe dat er „niet veel" passagiers aan boord van het schip, de Pride of Kent, waren; hij zei dat de overtocht de eerste stap is in de geleidelijke hervatting van de dienstverlening door P&O. De overtocht was de eerste sinds het veerbootpersoneel vijftien weken geleden in staking ging. P&O vaart sinds vrijdag weer met vracht. Chinees blaast 31 mensen op BEIJING In China zijn vorige maand 31 mensen om het leven gekomen toen een jonge boer na een ruzie met zijn moeder staven dynamiet tot ontploffing bracht in een kamer vol mensen die te levisie zaten te kijken. Volgens de krant Hebei raakten achttien andere mensen gewond bij de ex plosie op 14 april in het dorp Yu- jia in de provincie Hebei. De 21- jarige Yu Xiugang had na de ru zie vijf accu's en een ontsteker gekocht die hij aan enkele staven dynamiet vastmaakte. De boer kwam zelf ook om het leven. Arrestaties na bomaanslagen KHARTOUM Na twee aansla gen op een hotel en een club in de Sudanese hoofdstad Khartoum zijn gisteren drie mannen met Libanese paspoorten gearres teerd. Bij de aanslagen in Khar toum vielen zeven doden en 21 gewonden. Onder de gewonden van de aanslag op het hotel Acro- pole bevonden zich twee Neder landers. Zij liepen snijwonden op maar hoefden niet in het zieken huis te worden opgenomen, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Het is niet duidelijk wat de mannen precies met hun aanslagen beoogden. Minister in opspraak ontslaat woordvoerder WASHINGTON De woord- voerder van het Amerikaanse ministerie van justitie Terry Eastland heeft gisteren ver klaard dat hij is ontslagen, om dat hij minister Meese niet voldoende in bescherming zou hebben genomen in verband met het strafrechtelijk onder zoek dat een jaar geleden werd ingesteld. Eerder deze maand legden onderminister Burns en de directeur voor strafrech telijke zaken Weid hun functie neer uit protest tegen Meese's aanblijven. Het onderzoek naar de handel en de wandel van Meese betreft meerdere gevallen van fraude. Nieuwe test speurt aidsvirus direct op LOS ANGELES In de Verenig de Staten is een nieuwe aidstest ontwikkeld waarbij infectie met het virus kan worden aangetoond nog voordat zich antistoffen heb ben gevormd. Bij de test wordt de aanwezigheid van genetische in formatie van het aidsvirus vastge steld in het bloed of weefsels en de test zou wetenschappers ook op weg kunnen helpen bij de studie naar de doelmatigheid van experi mentele geneesmiddelen voor de bestrijding van aids. De test is een uitbreiding van een gepatenteerde proef die in januari bekend werd gemaakt, maar de nieuwe is veel accurater en gevoeliger. 1INAAMSE COMMANDANT SITAL OVER ONTWIKKELINGSGELD: JAMARIBO „Het jpunt van de Neder- se Tweede Kamer dat de ontwikkelingsgel- geen cent naar het ïaamse leger mag en, is absurd en irra- eel." Dat zegt de t dvoerder van het Mi- Gezag in Suriname, nandant Badresseis Hij reageert daar op de eis die het Ne- indse parlement stel- voorwaarde tot het tel van de ontwikke- irelatie. iter Bukman van ontwik- >ssamenwerking bracht week een bezoek aan naribo om over deze «ie te praten. Volgens Si- gelugt het van weinig rea- to'n om te veronderstellen an de gelden die voor de ropbouw van Suriname ikbaar worden gesteld, deel aan het leger ten zal komen. „Het leger maakt te veel uit van de Surinaamse sa- èving Bovendien is de AGO Een groep to'n honderd gevange gisteren in een gevan- in de Chileense stad 'elipe in opstand geko- De gevangenen sticht- and in het complex, ft een radiostation in 'elipe gemeld. Volgens liozender raakten vier 181/8 veerlieden gewond toen brand probeerden te ;n. De muitende gevan- i vielen hen met stenen essen aan. Volgens het bericht hebben de auto- 54 3/4 en een eenheid van de ïrpolitie uit Santiago San Felipe gestuurd om 'inde te maken aan de nd. Medewerker Bouterse mogelijk verdronken PARAMARIBO Luite nant Guno Mahadew, één van de zestien onderoffi cieren die in 1980 in Suri name met legerleider Desi Bouterse een staatsgreep pleegden, wordt vanaf za terdagmiddag in Brazilië vermist. Aangenomen wordt dat hij voor de kust van Rio de Janeiro is ver dronken, aldus het Suri naamse persbureau SNA. Mahadew bevond zich in het gezelschap van bevel hebber Desi Bouterse, die vorige week naar Brazilië vertrok voor een privébe- zoek. De 32-jarige luite nant raakte in moeilijkhe den bij het zwemmen door een grote golfslag, aldus SNA. Het is nog niet be kend of bevelhebber Bou terse vervroegd uit Brazi lië terugkeert. rol van de krijgsmacht in de grondwet omschreven als die van een ontwikkelingsleger. Daaruit blijkt dat er bij de op bouw van het land een belang rijke taak voor het leger is weggelegd". Commandant Sital betreurt de gebrekkige kennis van de Ne derlandse parlementariërs over Suriname. „Men praat over zaken waar men weinig weet van heeft. Het zou goed zijn wanneer de mensen die in Nederland zo snel hun oordeel over Suriname vellen hier eens naar toe zouden komen om in de verschillende lagen van de bevolking hun licht op te steken". Het uitblijven van concrete re sultaten na de gesprekken die vorige week over het herstel van de ontwikkelingsrelatie werden gevoerd, wijt Sital aan de „hinderlijke houding" die Nederland heeft ingenomen. De commandant sluit niet uit dat wanneer concrete resulta ten uitblijven Suriname juridi sche stappen tegen Nederland zal ondernemen. Minister Bukman heeft daar entegen gisteren in de Kamer verlaard dat het hervatting van de ontwikkelingshulp aan Suriname, waarmee 150 tot 200 miljoen gulden per jaar zal zijn gemoeid, de vrij besteed bare ruimte op de begroting voor ontwikkelingssamenwer king sterk beperkt. Voor Buk man was dat onder meer re den niet toe te geven aan de wens van de Kamer meer geld uit te trekken voor studenten uit ontwikkelingslanden die in Nederland een beroepsoplei ding willen volgen of een uni versitaire graad behalen. Een militante sikh begeeft zich gewapend naar het heiligste deel van de Gouden Tempel, de zoge naamde Harmandir Sahib, waar ruim 40 sikhs zich nog steeds verzetten tegen de Indiase veilig heidstroepen. FOTO: AP NEW DELHI/AMRITSAR India en Pakistan zijn gisteren gezamenlijke po litiepatrouilles aan de grens van de noordweste lijke Indische deelstaat Punjab overeengekomen tegen de smokkel van wa pens voor separatistische sikhs in Punjab. India beschuldigde Pakistan de afgelopen maanden meer malen dat het de grootschalige wapensmokken voor sikh-ex tremisten oogluikend zou toe staan. De regering in Islama bad ontkende op zijn beurt dat van enige wapensmokkel sprake was. Aangezien India en Pakistan praktisch op voet van oorlog met elkaar leven, werd de overeenkomst van gisteren door diplomaten zeer opmerkelijk genoemd. Bij de belegering van de Gou den Tempel van de sikhs in Amritsar hebben de Indiase troepen gisteren mortieren ge bruikt om de resterende 40 se- peratisten tot overgave te dwingen. Een klokketoren van het sikh-heiligdom werd daarbij volledig aan puin ge schoten. Uit wraak voor de rond 30 do den die in afgelopen week van het beleg in de Gouden Tem pel vielen, schoten separatis ten gisteren en vanmorgen el ders in Punjab bij aanslagen totaal 44 mensen dood. De slachtoffers waren voorname lijk leden van de hindu-min- derheid in Punjab. Rond het tempelcomplex is sinds van morgen een staakt-het-vuren van kracht. RABAT Volkomen on verwacht hebben Marok ko en Algerije gisteren hun diplomatieke betrek kingen hersteld. In een communiqué verklaarden beide landen te hopen dat dit besluit, dat een refe rendum dichterbij brengt, zal bijdragen aan beëindi ging van het conflict rond de Westelijke Sahara, dat door Marokko al vanaf 1976 bezet wordt gehou den. Een deel van de Westsahara- nen leeft in vluchtelingen kampen in het zuiden van Al gerije en hun nationale bevrij dingsbeweging, het Polisario, voert al jaren een uitputtings- oorlog tegen het Marokkaanse leger. Volgens diplomaten zijn de tekenen voor een referen dum onder de Westsaharanen, georganiseerd door de Vere nigde Naties, nu inderdaad zeer gunstig geworden. Algerije had aanvankelijk als voorwaarde voor herstel van de diplomatieke betrekkingen geëist dat Marokko met het Polisario aan de onderhande lingstafel zou gaan zitten., Maar het Polisario heeft al enige tijd geleden verklaard te willen afzien van directe on derhandelingen, èls maar vast staat dat er een referendum gehouden wordt dat voldoet aan de voorwaarden van het door iedereen aanvaarde vre desplan voor de Westelijke Sa hara. Marokko verbrak in' 1976 de betrekkingen met Al giers, omdat dit land de door het Polisario uitgeroepen re publiek erkende. Marokko beschuldigde Alge rije zelfs van militaire agressie. Maar terwijl geen enkel land ter wereld Marokko's aanspra ken op de Westelijke Sahara erkent, hebben inmiddels wel 71 landen de Polisario-repu bliek (SADR) erkend en is Marokko internationaal geïso leerd geraakt. Het is nog on duidelijk of het herstel van de banden weer een nieuwe zet is van Marokko om tijd te win nen. Officieel heet het dat Al giers en Rabat de banden ook weer aanhaalden om de ver deeldheid in de gelederen van de Arabische Liga te vermin deren met het oog op steun voor de Palestijnse opstand in de door Israël bezette gebie den. Rebellenleider in Zimbabwe geeft op HARARE Een dissidentenleider in Zimbabwe wiens bende eind vorig jaar zestien blanke zendelingen vermoordde, heeft zich overgegeven na het uitroepen van een amnestieregeling door de regering. Morgan Sango, die optrad onder de naam „Gayigusu", werd vorig jaar Zimbabwes meest gezochte misda diger nadat de regering hem ervan had beschuldigd dat hij het brein was achter het bloedbad dat aan zestien mannen, vrouwen en kinderen het leven kostte. Zij werden met bijlen afgemaakt. Het aanbod van amnestie werd eerder dit jaar door president Mugabe gedaan, nadat hij zijn herenigingspact had gesloten met oppositieleider Joshua Nkomo, achter wie veel dissidenten ston den. Of Gayigusu inderdaad vrijuit gaat nu hij zich met zijn wa pens bij de amnestievoorwaarden heeft neergelegd, is niet be kend. Woordvoerders van de zending zeiden te geloven in het christelijke gebod van „vergeven en vergeten", maar ook in de naleving van de wet van het land. VICTORIA Het staats bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan Canada is vandaag feeste lijk afgerond met een be zoek aan de Victoria, hoofdstad van de provin cie Brits Columbia en Vancouver Island. Rond het bordes van de parle mentsgebouwen waren zo'n 500 Nederlandse Ca nadezen samengedromd om een glimp van de ko ningin te kunnen opvan gen. Het koninklijk paar was giste ren met een Twin Otter wa tervliegtuigje van Vancouver naar Victoria gevlogen. „Wel kom op de parel van West Brits Columbia", zo heette de uit Nederland afkomstige pre mier van Brits Columbia, Wil liam van der Zalm, zijn gasten welkom. Koningin Beatrix zei dat het natuurschoon van Vancouver Island en wat daar door de mensen is opgebouwd, British Columbia tot een waar dig eindstation maakte. De reis naar Vancouver had den koningin Beatrix en prins Claus per trein afgelegd. Daar mee ging volgens de koningjn een „oude wens" in vervulling „om in het voetspoor te treden van de vele pioniers die aan het einde van de vorige eeuw in de voltooiing van deze grote spoorwegverbinding aanlei ding vohden om hier hun ge luk en toekomst te zoeken". De Canadese kranten hebben op een enkele foto na weinig aandacht meer aan het ko ninklijk bezoek besteed, sinds het incident in Ottawa. Zij roemde in haar toespraak Lord Durham als grondlegger van de democratie, waarover de Franse bevolking in Que- beck zich behoorlijk kwaad had gemaakt. Enkele Neder landse ambtenaren die verant woordelijk waren voor de ge wraakte passage in de toespra ken van de vorstin zouden in middels zijn berispt. >KE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Ultgavartj. Antwarpan-Waaap. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Kabeltram Ook met de karakteristieke kabeltrams in San Francisco kunnen ongelukken gebeuren. Eén van de trams kwam gisteren op een kruising in botsing met een vrachtwagen. De voorzijde van de tram werd geheel gemolesteerd en 22 passagiers raakten gewond. JERUZALEM De Is raëlische regering heeft een onderzoek gelast na beschuldigingen als zou den tieners van het para militaire jeugdkorps Gad- na door militairen zijn aangezet Palestijnse ge vangenen af te ranselen. Het onderzoek volgt op een verklaring van een links parlementslid en op een gelijkluidend artikel in een dagblad. Volgens het parlementslid Tzaban van de Mapam-partij zouden soldaten van een leger basis op de westelijke Jordaan- oever een groep scholieren hebben gevraagd of zij zin hadden mee te doen aan „een nieuwe sport: Arabische ge vangenen slaan". Volgens Tza ban „gingen enkele jongens er op in en vertelden hun vrien den later over de ervaring". Het dagblad Hadashot bracht gisteren een interview met een 16-jarige scholier, Yuval Afla- lo, die vertelde dat hij had meegedaan aan het slaan van gevangenen. „Wij zagen drie Arabieren met blinddoeken voor en met geboeide handen en voeten. Wij vroegen een soldaat of wij hen rustig kon den slaan en die zei: „Natuur lijk, waarom niet?" De geïnterviewde jongen: „Ik nam een blinddoek af en stompte een man in het ge zicht. Hij begon ons te smeken hem niet te slaan en toen kreeg ik een knuppel en sloeg hem in zijn gezicht. Een ande re gevangene begon te schreeuwen. Ik werd woest. Ik pakte een stuk ijzer en sloeg hem in elkaar. Toen ik klaar met hem* was zag hij er uit als moes". Een woordvoerder van het le ger heeft de gang van zaken ontkend. Uit een onderzoek door legerautoriteiten was ge bleken dat er geen sprake van mishandeling was geweest. Wel was een sergeant voor de krijgsraad gebracht omdat hij scholieren had toegelaten tot het cellenblok. Amerikaanse ambassadeur in opspraak in ontuchtzaak WASHINGTON Een juriste die vijf jaar bij de beurscommissie van Wall Street werkte, heeft giste ren gezegd dat het kan toor in Washington werd gebruikt als een „sexuele speeltuin". Haar voorma lige werkgever John Shad, de huidige Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, zou weinig of niets hebben ondernomen om aan deze praktijken een eind te maken. De juriste, Catherine Brode- rick, was vrijdag door de rechtbank in Washington in het gelijk gesteld voor haar klacht tegen de beurscommis sie. Districtsrechter Pratt zal 26 mei vonnis wijzen en de commissie er waarschijnlijk toe veroordelen Broderick promotie toe te kennen. In een interview zei de secre taresse dat het kantoor fun geerde als „bordeel", waar ge trouwde mannelijke chefs sexuele relaties onderhielden met vrouwelijke werknemers. De verhoudingen waren op kantoor voor iedereen duide lijk en opzettelijk merkbaar, vertelde Broderick. „Ze gingen drie uur lunchen en p»bruik- ten het kantoor als ntmoe- tingsplek na het werk en in de weekeinden". Werkneemsters die sexuele en andere sociale betrekkingen onderhielden met managers in het kantoor zouden snel pro motie maken en bonussen in contanten krijgen. Rechter Pratt was van oordeel dat de juriste geen promotie had ge kregen hoewel ze daar krach tens haar kwalificaties en dienstjaren wel voor in aan merking kwam. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag was vanmorgen niet voor commentaar bereik baar.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7