TOTO Greet je Lubbi, de horzel van links Hl PPR: duidelijkheid over wreedheid in Indonesië RaRa-arrestant niet urenlang verhoord „Openlijke twijfel aan Amerika is gevaarlijk" EAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (ADVERTENTIE, AJgelopen zondag had B niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 25.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PPR vindt dat de Nederlandse regering haar officiële standpunt moet herzien over de wijze waarop de krijgsmacht zich in de pe riode 1945-1950 in Indone sië heeft gedragen. Na het verschijnen van deel 12 van het boek van dr. Lou de Jong kan men niet meer volhouden, meent fractievoorzitster Ria Bec kers, dat „de krijgsmacht als geheel zich in Indone sië correct heeft gedra gen". Dit laatste citaat is ontleend aan een nota die premier P.S. de Jong in 1969 aan de Twee de Kamer stuurde. De toenma lige minister-president rea geerde daarmee vooral op een tv-documentaire van de VARA, waarin werd gesteld dat de Nederlandse militairen zich in de strijd tegen de guer rillatroepen van Soekarno stèlselmatig te buiten waren gegaan aan wreedheden. Pre mier De Jong verklaarde daarop dat er van systemati sche wreedheid geen sprake was geweest Wel hadden zich hier en daar excessen voorge daan. PPR-fractievoorzitster Ria Beckers wil nu van premier Lubbers weten of hij zich aan sluit bij de kritiek die dr. L. de Jong in zijn laatste boek op de nota van zijn voorganger heeft j geleverd. Vrouw in bestuur Industriebond FNV NUNSPEET Voor het eerst in het ruim honderdjarig be staan van de Industriebond FNV is een vrouw in het bonds- bestuur gekozen. De 34-jarige Saskia van Hoek werd bonds- secretaris. Ze is nu nog directeur van de vrouwenvakschool in Utrecht. De andere kandidaat „van buiten" die in het bondsbestuur is gekozen, is Dick Nas (districtshoofd Gelder land), die de functie van algemeen secretaris krijgt. De kan didaat van het bondsbestuur, Kommer de Knegt, behaalde te weinig stemmen. De verkiezing van de overige bestuurs leden heeft geen verrassingen opgeleverd. Overeenkomstig de voordracht van het zittende bondsbestuur is Be van der Weg (45) bij acclamatie gekozen als opvolger van voorzitter Dick Visser. Visser besloot in januari van dit jaar terug te treden vanwege een zeer wankel vertrouwen van de bonds raad en „laster" in de pers over het laten controleren van medewerkers door de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Leden akkoord met metaal-cao UTRECHT De leden van de Industrie- en Voe dingsbond CNV hebben met een grote meerder heid ingestemd met een principe-akkoord voor een nieuwe cao in de metaal- en elektrotechnische in dustrie (200.000 werkne mers). Het principe-ak koord, waarover vakbon den en werkgevers het in april eens werden, voor ziet onder meer in een tweejarige cao met een loonsverhoging van 1 pro cent in juli 1988 en nog eens 1 procent in januari 1989. De basisvakantie wordt volgend jaar met een dag uitgebreid tot 23 dagen. De leden hebben nog wel de nodige beden kingen bij de mogelijkheid voor werkgevers om de dagelijkse arbeidsduur met een uur te verlengen tot 9,5 uur. „DE PVDA DRUKT ZICH EEN BEETJE" 'AG® fTNENLAND CeidaeSouaout DINSDAG 17 MH 1988 PAGINA 5 itstri jkje nodig or meer vrouwen aar minder vaak oven Ferry eisjes 4i keurig j 'ij de veen ando lotini TERDAM De leeftijdsgroep die wordt opge- >n voor bevolkingsonderzoek op baarmoeder- anker moet worden uitgebreid van 35 tot 55 30 tot 70 jaar. De periode tussen twee uitstrijkjes, rje jaar, kan worden verlengd tot zes a acht jaar. aanbevelingen staan in een rapport over een •halig onderzoek naar de resultaten van negen .«volkingsonderzoek in de proefregio's Nijme- Rotterdam en Utrecht. Het onderzoek is uitge- door het Instituut voor Maatschappelijke Ge- leidszorg van de Erasmus Universiteit in Rotter- Op het ogenblik sterven ongeveer driehonderd per jaar aan baarmoederhalskanker. Opnieuw blokkade Boze binnenschippers hebben gisteravond bij de sluis van Hagestein aan de Lek opnieuw actie gevoerd tegen Granaria. Nadat één van hen gearres teerd was, gingen zij over tot een blokkade van het konvooi van bakken en duwboten. De mobiele eenheid hoefde niet op te treden. FOTO: ANP Moluks elftal naar Indonesië DEN HAAG Op 24 mei vertrekt een Moluks voetbalelftal naar Indonesië om er een zestal vriendschappelijke wed strijden te spelen. Aanvoerder van dit elftal is Simon Tahamata. De voetbal- tournee is een initiatief in het kader van de joint committee Den Haag en Ja karta, ambtelijke platforms van diplo matiek overleg over zaken die de Mo- lukkers in Nederland en Indonesië aan gaan. Het Molukse elftal zal spelen te gen regionale teams uit Ambon, Ujung, Pandang, Surabaya, Yogyakarta en Bandung. De slotwedstrijd in Jakarta wordt gespeeld tegen het Indonesische nationale team. AMSTERDAM De RaRa-verdachte R. R. mag niet meer dagelijks urenlang verhoord worden in verband met zijn mogelijke betrokkenheid bij brandstichting in een Makro-vestiging en Shellstations. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident B. Asscher gisteren beslist in een kort geding dat de verdachte tegen het openbaar ministerie had aangespannen. R. wordt sinds zijn arrestatie op 11 april dagelijks door twee re chercheurs verhoord maar beroept zich op ziin recht om te zwijgen. Asscher acht het „slechts toelaatbaar op gezette tijden en binnen redelijke grenzen bij de verdachte aan te dringen op het laten varen van zijn non-coöperatieve houding". Justitie mag de verdachte wel verhoren als ze hem willen confronteren met nieuwe feiten of bewijzen die betrekking hebben op de zaak waarvoor hij wordt vastgehouden. V.D. BROEK KRITISEERT BOEK PVDA (Van onze parlemenraire redactie) DEN HAAG Er schuilt een groot gevaar in het openlijk twijfelen aan de bereidheid van de Ameri kanen de veiligheid van West-Europa onbeperkt te garanderen. „Die veron derstelling zou namelijk juist daardoor weieens be waarheid kunnen worden." Deze harde kri tiek heeft CDA-minister Van den Broek (buiten landse zaken) gisteren ge uit op een boek dat de Wi- ardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, zojuist aan hem had gepresen teerd. In het boek, getiteld „Een Te vreden Natie", zegt auteur Pauk Scheffer dat Nederland nu eens moet ophouden met alle kaarten te zetten op de NAVO. Ons land zou zich meer moeten inzetten voor een eigen Europees veilig heidsbeleid. Als argumenten voert Scheffer aan dat de Amerikanen (economisch) zwakker worden en zich bo vendien steeds meer richten op het Pacifisch gebied. Bo vendien bespeurt Scheffer een toenemende neiging in de VS om niet langer op te willen draaien voor een belangrijk deel van de kosten van de Westeuropese defensie. Minister Van den Broek rea- eerde enigszins geërgerd op it betoog. „Ik voel me tekort gedaan". De bewindsman ver wees naar een toespraak van hemzelf in 1984, waarin hij had gepleit voor het opnieuw leven blazen in de Westeuro pese Unie, een defensief sa menwerkingsverband van de zeven belangrijkste Westeuro pese landen. Ook vindt de mi nister dat hij het afgelopen jaar als voorzitter van de WEU al het mogelijke heeft gedaan om die Europese samenwer king daadwerkelijk gestalte te geven. Maar al deze inspanningen ko men niet voort uit argwaan je gens de Verenigde Staten, be nadrukte Van den Broek. Vol gens hem stelt Scheffer de verhoudingen in de NAVO „te somber" voor. Bij alle interna tionale crises van de laatste decennia (bijv. Berlijn, Suez, Vietnam) heeft Van den Broek nooit „zelfs maar de kiemen van een uitholling van de NAVO ontwaard". De minister erkende dat som mige prominente Amerikanen het daar wèl over hebben, bij voorbeeld in de Senaat. Maar dat komt volgens hem voort uit „onvoldoende geïnfor meerdheid". Maar als men te veel gewicht toekent aan dit soort uitlatin- fen en daarop theorieen gaat aseren, loopt men het risico dat de Amerikaanse bescher ming van West-Europa inder daad minder wordt, meent Van den Broek. „De Ameri kaanse veiligheidsgarantie is namelijk op zich niets meer of minder dan een kwestie van perceptie. Gelooft de Sovjet unie dat de Verenigde Staten West-Europa te allen tijde te hulp zullen komen?" Volgens de minister is er geen enkele reden te veronderstel len dat de VS daar ooit van zullen afzien. „Het in stand houden van het Atlantisch bondgenootschap is puur eigen belang voor de Amerikanen. Op tal van manieren voelen zij zich met ons verbonden, niet in de laatste plaats vanwege de gemeenschappelijke democra tische tradities". NOORDWIJKERHOUT Het ver schoppen is voor Greetje Lubbi niet genoeg. Onder het span doek waarop dit thema voor het tweedaagse con gres van de Voedings bond FNV in reusachtige kapitalen staat weerge geven, manifesteerde de strijdbare voorzitter van de thans 50.000 leden tel lende bond zich gisteren in Noordwijkerhout op nieuw als „de horzel" van links. Met toene mende bezorgheid volgt ze bijvoorbeeld het op treden van de door haar vroeger zo bewonderde FNV-voorzitter Wim Kok in de Tweede Ka mer. „De nieuwe gezichten aan de top van de vakbeweging, Jo- han Stekelenburg en Karin Adelmund, zorgen ervoor dat ik weer vertrouwen heb in de toekomst", zegt ze. „Niet dat we nu minder kritisch kijken naar de FNV. Mensen kunnen tenslotte tegenvallen in wat ze moeten doen. Kijk naar de politiek. Let op Wim Kok. Niet dat ik denk dat de fractievoorzitter van de PvdA zelf en helemaal alleen de opstelling van zijn partij in de Kamer bepaalt. Niet dat die partij verkeerde stand punten heeft. Maar ik vind dat die partij toch wel wat al te sterk op stemmenwinst aankoerst en dan ook alleen maar daarop. Van keihard oppositie voeren merk je wei nig. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries dreigt in oppo sitie zelfs boven de PvdA uit te tornen". „De PvdA", zegt Greetje Lubbi fel,- „drukt zich een beetje. Die partij maakt zich breed naar de regering en het CDA en zoekt geen aan sluiting bij anderen. De PvdA zoekt niet naar het contact met kleine linkse partijen en bij mogelijk „breed verzet" in de samen leving buiten het parlement. Zou dat nu echt te maken hebben met het feit dat de socialisten met die terughou dende opstelling meer stem- men winnen?" Greetje Lubbi wil de terughoudendheid van de PvdA niet wijten aan de nieuwe fractievoorzitter. „Ik ga er vanuit dat Wim Kok dat in ieder geval niet be doelt. Is de PvdA een partij die alleen maar bestaat om het bestaan? Nou", zo hield ze het congres voor, „dat is niks voor mij. Dat soort clubs hebben we al genoeg in ons land". Kortom, Greetje Lubbi wil haar geestverwanten in de Tweede Kamer wat meer „pep" geven. Ze wil dat de oppositie zich feller gaat ver zetten tegen het sociaal-eco nomisch beleid van het kabi- net-Lubbers, dat volgens haar onvoldoende maatrege len treft bij de bestrijding van de werkloosheid en ook voortdurend bezig is met het knabbelen aan de sociale ze kerheid. Lubbi voorspelt dat het kabinet de haastig in de ijskast gestopte verhoging van de vakvolwassen leeftijd straks weer te voorschijn haalt. „Stukje voor stukje worden in ons land de verkeerde zakken gevuld", zegt Lubbi. „Een beetje besef van de ge schiedenis is dan ook op zijn plaats. Zet al de plannen van dit kabinet maar op een rijtje en let eens op wat je ziet ails je al die jaren van Lubbers voorbij ziet trekken. Keer op keer komen dezelfde voor stellen tot verslechtering van de sociale verworvenheden weer boven water. Totdat ze worden doorgevoerd. Mensen als Lou de Graaf en Jan de Koning schamen zich wat dat aangaat nergens voor. Wij maken onze leden duidelijk dat het zo werkt. Want één ding is zeker: Lubbers, De Graaf, De Koning en Ruding, dat zijn geen mensen die óns vertegenwoordigen". Nu het kabinet en de opposi tie wat de werkloosheidsbe strijding betreft volgens de het appalus dat ze krijgt nadat ze een liedje heeft gezongen over FOTO: ANP Greetje Lubbi is vrolijk onder ongewenste intimiteiten. Voedingsbond FNV te weinig creativiteit weten op te bren gen, heeft Lubbi samen met haar medebestuurders zelf maar weer een plan gelan ceerd. Ze hield het zaterdag al ten doop voor de VARA- microfoon en lichtte het gis teren nog eens toe. Nu het in strument van de arbeidstijd verkorting niet werkt of al thans steeds meer op de ach tergrond dreigt te geraken, wil de Voedingsbond des noods de werkloosheid ver delen. De werknemers in ons land zouden zoveel solidaireit moeten opbrengen dat ze eenvoudig een stukje van hun werktijd inleveren, zo dat werklozen ook eens aan de slag kunnen. Allemaal per week een poos je in de WW, maar dan wel met behoud van loon voor de laagstbetaalden en met be houd van pensioenrechten. Een deel van de kosten zou moeten worden verhaald op de beter betaalden die dit volgens Lubbi best kunnen missen. Een utopie? Greetje Lubbi blijft realistisch en be seft dat het heus niet één twee-drie voor elkaar zal zijn. „Dit plan vraagt van ie dereen een offer. Dat is de solidaritei ten voeten uit. Als je daar over nadenkt slik je dat niet zomaar door. En te recht niet. We mogen toch hechten aan het werk wat we doen. Maar we moeten ook oog hebben voor anderen en met zijn allen zorgen voor een leefbare samenleving". Idealistisch Een maatschappij waarin ie dereen de kans krijgt zich te ontwikkelen en waarin zorg voor de zwakken voorop staat. Met diezelfde idealisti sche visie lanceerde Lubbi ook het plan om vrouwen voorrang te geven in het bedrijfsleven. Dat plan maakte al eerder de tongen los en het werd opnieuw ge presenteerd. „Want het is nogal wat om te zeggen dat vrouwen een baan moeten krijgen, ook al zijn mannen beter", erkent Lubbi de zwakke kanten van het voor stel. Toch meent ze dat we in ons land die kant uit moeten. „Ik ben ervan overtuigd. Want het „betere" van man nen zit vooral' in hun erva ring. Routine die vrouwen simpelweg niet op hebben kunnen doen. Vrouwen lig gen immers wat dat betreft mijlenver achter. Het zal nog lang duren, voordat mannen en vrouwen een gelijke uit gangspositie hebben. Willen we ooit zover komen, dan zullen' we een tijdlang vrou wen moeten bevoordelen". Ze voelde zich gisteren bij de presentatie van het voorstel gesterkt door de uitslag van een Tros-enquête. Daaruit blijkt dat één op de drie mannen en vrouwen het geen gekke gedachte vinden. Maar als de samenleving het niet oppikt? Dan zal Greetje Lubbi niet stil blijven toekij ken, maar opnieuw haar functie als „horzel van links" waarmaken en de volgens haar in slaap gesuste opposi tie en sommige vertegen woordigers van de vakbewe ging wakker schudden en met de neus op de feiten drukken. ALEX SNELLEMAN i-BUREAU LAAKT TÉR EN FRACTIE: uist meer uchtelingen daten" I HAAG De prof. q -| B.M. Teldersstichting, Cl wetenschappelijk bu- wijze1 van de VVD, heeft i van ige kritiek op de hou- ?erd van de „eigen" zij ede-Kamerfractie te- f* da! iver het vluchtelin gen6 >r°bleem. „Betreu- irake waardig" noemt de ie witing het dat Juist de en: altegen het voorstel 't mo t gestemd om het ftaan W*8 op te nemen aan- /ersoi vluchtelingen te ver- aangi beien. ■stel i >men. een en ander staat te lezen t rapport „Mensenrechten luitenlands Beleid", dat aag werd aangeboden aan ^fractieleider Voorhoeve. G.A. van der List zegt in Éapport, dat dat één van de en die „Den Haag" kan f is zich inzetten voor een etering van het lot van >1 mogelijk individuen. In kader past een „actief en irrij vluchtelingenbeleid", der List pleit niet alleen het toelaten van meer htelingen maar ook voor verbeteren van de opvang- elijkheden van een asiel- er en voor het versnellen de beslissing of hij mag en. Het rapport van de ersstichting staat wel vier- achter de mening van de )-fractie dat boycotmaat- tien tegen dictatoriale lan- vrijwel altijd uit den boze Wat Zuidafrika betreft is Van der List van mening kt herstellen en bevorde- van de (culturele) contac- ,r.et dit land waarschijnlijk m?er nut is voor de on- [takte bevolkingsgroepen. widt het voorts weinig ge- waardig dat Nederland i boycot heeft afgekondigd de Sovjetunie, hoewel in land de mensenrechten zijn mening evenzeer ge- inden worden. Het voor van Suriname toont aan, Van der List, dat in som- gevallen ook de ontwik- ngshulp gebruikt kan den als instrument om het van onderdrukten te ver ren. 'rherstel »or Hummel N HAAG Het Heer- PvdA-kamerlid nmel, dat eind vorig in opspraak kwam, ft geen verwijtbare za- op zijn geweten en daarom blijven func- eren. commissie van goede dien die de rel tussen Hummel iet bestuur van het gewest burg heeft onderzocht, is fren tot dat eindoordeel imen. Er waren drie affai- Hummel zou bij de regio pers een lasterlijk verhaal >en afgestoken over zijn tiegenoot Pronk, die ten chte een extra vergoeding opstrijken. Als fondsen ver voor de Heerlense har- lie „Ster der toekomst" zou nmel een graantje hebben gepikt van een gulle gift; een andere betaling zou t aan de strijkstok zijn blij- hangen. Honderd bedrijfskantines in de regio Eindhoven bleven gisteren verstoken van verse produkten als broodjes en melk. Oorzaak was een staking van het personeel van het produktie- en distributiecen trum van Philips' bedrijfsrestauratie. Namens de Industriebond FNV werden pamfletten uitgedeeld met betrekking tot het vastgelopen overleg over de verzelfstandiging van de bedrijfsrestauratie. FOTO: ANP Het zeilschip de Vrijheid beeld schuift een kwartslag opzij. Voor de verbaasde ogen het troepje wordt een opening in de rots zichtbaar. Als ze inentreden brengt een lange glooiende trap in het gewelf ze ar boven. Kapitein Rob houdt zijn geweer nu in de aanslag, indelijk zijn we in het hol van de leeuw", mompelt hij. Na een osje splitst de trap zich in tweeën. Dit is weer typisch zo'n "je van die ouwe bouwmeesters", zegt Rob. „Die wisten pre- 'v cies hoe ze ongewenste indringers van de wijs moesten bren gen". „En van de wereld", grijnst All. „Kijk", zegt Rob, „wij moeten nu geen enkel risico nemen. Eén van ons neemt de rech- tertrap terwijl wij hier wachten". Zij knopen Yoessof nu een touw om zijn middel. Langzaam en voor alles op zijn hoede bestijgt hij de treden, terwijl de anderen in gespannen aandacht wachten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5