Vergoedingen ex-verdachten aan banden nog jaren aanhouden Bevoorrecht Sprinkhanenplaag zal Deetman hoeft strop niet alleen te betalen VANDAAG Waakhond" tegen seks llen geweld op Britse tv JUSTITIE WIL SNEL REGELS STELLEN HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND AGENINGEN De inkhanenplaag die op ogenblik noordwest- rika teistert, kan nog !n aanhouden. Het is erst onwaarschijnlijk men in staat is de om- igrijke zwermen onder controle te krijgen. Een dezer dagen wordt de in vasie van miljarden van de vraatzuchtige woestijndiertjes verwacht in de Sahel-landen, waar de oogsten ernstig in ge vaar zijn. De plaag wordt be schouwd als de ergste in dertig jaar en er wordt dan ook reke ning meegehouden dat de sprinkhanen een nieuwe hon gersnood onder de bevolking gaan veroorzaken. Dit voorspelde dr. ir. L. Bra- der, directeur van de afdeling plantenbescherming van de Wereldvoedselorganisatie (FAO) gisteren tijdens een in ternationaal congres in Wage- ningen. Tot nu toe is al een ge bied van 3,5 miljoen hectare met behulp van negentig vliegtuigen besproeid met be strijdingsmiddelen. Dit heeft echter niet kunnen verhinde ren dat de sprinkhanen zich massaal voort blijven planten. Eén van de oorzaken van de falende bestrijding is volgens Brader het verbod op het ge bruik van het (goedkope) be strijdingsmiddel dieldrin, om dat dit schade aan het milieu en de volksgezondheid veroor zaakt. De sprinkhanen, die da gelijks honderd ton vers blad groen per vierkante kilometer wegvreten, kunnen zich ver spreiden over een gebied van ongeveer dertig miljoen vier kante kilometer in 57 landen in Noord-Afrika, het Midden- Oosten en Zuidoost-Azië. Aantal aidspatiënten binnen EG verdubbeld BRUSSEL Het aantal geregis treerde aidsgevallen in de landen van de Europese Gemeenschap is vorig jaar met 126 procent gestegen: van 4101 in 1986 tot 9328 in 1987. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG die dit gisteren bekendmaakte, verstrekte geen cij fers per land. De Commissie betreurt de traagheid waarmee in de EG tot maatregelen tegen aids wordt over gegaan. De Commissie constateert bovendien dat tot dusverre veel te weinig geld beschikbaar wordt ge steld voor gezamenlijk onderzoek en dat het schort aan coördinatie van de maatregelen binnen de EG. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) hoeft niet alleen op te draaien voor de tegenvallers die zich op zijn begroting van dit jaar voordoen. De onvoorziene extra uitgave van f 500 mil joen, die de minister dit iaar moet doen wegens overschrijdingen in de kosten van studiefinanciering, moet gedeeltelijk ook door andere ministeries worden betaald. Dit heeft minister Ruding (financiën) voorgesteld in zijn Voorjaarsnota. De nota wordt ko mende vrijdag in het kabinet besproken. Een woordvoerder van het ministerie van financiën deelde vanmorgen mee dat Deet man de eerste 100 miljoen van zijn tegenvaller zelf moet beta len. Vervolgens wordt 150 miljoen weggestreept tegen meeval lers bij diverse ministeries. Er blijft dan nog 250 miljoen over. Dat bedrag wordt via een bepaalde verdeelsleutel uitgesmeerd over alle ministeries behalve defensie en ontwikkelingssamen werking. DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie overweegt regels vast te stellen voor het uitkeren van schadevergoedingen aan mensen die ten on rechte vast hebben geze ten op verdenking van een misdrijf. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer nadat de CDA'er Gualthérie van Wee zei zich kwaad had gemaakt over de schadevergoeding van ruim drie ton die de rechter heeft toegekend aan de Haagse hoofdverpleger die betrokken was bij de uit 1985 daterende euthanasie- affaire in het verpleeghuis De Terp. Het CDA-kamerlid noemde de vergoeding „krankzinnig hoog", een kwalificatie die Korthals Altes niet wenste over te nemen omdat het naar zijn mening geen pas geeft be slissingen van een onafhanke lijke rechter te kritiseren. Wel constateerde de minister dat het bedrag aan de hoge kant is. Hij zegde toe te willen be zien of „de systematiek van de schadevergoedingsregelingen zou kunnen" worden veran derd". De aanleiding tot de discussie over dit onderwerp was de vraag van Gualthérie van Weezei of het de politie niet gemakkelijker kan worden ge maakt drugshandelaren te ar resteren. Momenteel zijn er twee mogelijkheden om zo'n handelaar in de kraag te vat ten: hij moet op heterdaad be trapt zijn öf er moeten acht ge- tuigeverklaringen tegen hem zijn afgelegd. Dat laatste vond Van Weezei te veel van het goede. Met minder getuigever- klaringen kunnen politie en justitie ook wel toe, meende hij. Korthals Altes was het daar echter niet mee eens. „De bewijsvoering moet zo stevig mogelijk zijn. Is dat niet het geval, dan loop je kans op flin ke schadeclaims". Breipennen verstoren rust van eindexamens AMSTERDAM In totaal zijn er giste ren op de eerste dag van de eindexa mens in het voortgezet onderwijs zo'n honderd klachten van leerlingen bin nengekomen bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). Het geluid van de tikkende breipennen van hun directrice had veel leerlingen bijzonder geërgerd. Andere klachten betroffen fluisterende docenten en het doen van mededelingen over een schoolreisje tij dens het examen. De klachtenlijn van het LAKS (020-381792) staat de gehele examenperiode open. Pagina 3: Variaties bij kunstvakken. Ministeriële pauw in Wassenaar WASSENAAR Raadhuis De Paauw in Wassenaar heeft sinds vanmiddag een nieuwe, volwassen mannet jespauw, die afkomstig is van het Catshuis, de ambtswo ning van premier Lubbers. Enige tijd geleden verdronk een van de twee Wassenaarse pauwen in de vijver bij het-gemeentehuis, nadat de vogel door een hond was opgejaagd. De gemeente werd daarom onlangs gebeld door de huismeester van de ambtswoning, die verklaar de dat een van de pauwen daar „heibel maakte" tussen zijn soortgenoten en vroeg of Wassenaar belangstelling voor het dier had. Dat had de gemeente en daarom is de pauw vanmiddag per dierenambulance naar zijn nieu we tehuis overgebracht Morgen wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Minimum temperatuur ongeveer 10 gra den. Middagtemperatuur rond 14 graden. Overwegend mati ge noordelijke wind. Zon op: 05.41; onder: 21.32. Scheveningen hoog water: 5.18 en 17.51; laag water: 1.03 eft 13.34 uur. Dinsdag 17 mei 1988 80e jaargang no. 24115 Losse nummers 1.1,10 jje icteriologisch middel 11! ren muggenplaag en JS? OSTERHAAR Tegen de muggenplaag ["'■jj et dorp Kloosterhaar (gemeente Harden- 6.1 zal in het uiterste geval het bacteriologi- middel BTI worden gebruikt. iners van Kloosterhaar ondervinden al enkele ernstige overlast van de muggen die afkomstig uit het 900 hectare grote natuurreservaat van ijk. Omdat alle ambtelijke adviezen over het ge- van BTI positief zijn verwacht Staatsbosbe de officiële toestemming van minister Nijpels eu) voor het gebruik van BTI binnen enkele da- Volgens Staatsbosbeheer is het middel niet lelijk voor het milieu en de volksgezondheid. OESO optimistischer over wereldeconomie PARIJS - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarbij 24 westerse landen zijn aangesloten, is veel optimistischer over de wereldeconomie dan een half jaar geleden. In alle 24 OESO-landen zal de groei dit jaar naar verwachting 3 procent bedragen, aanzien lijk meer dan de prognose van 2,25 procent van december vorig jaar. De Amerikaanse economie zal dit jaar met 2,75 procent groeien, zo verwacht de OESO, die eerder was uitgegaan van 2,5 procent. Voor 1989 is de prognose van de economische groei in de Verenigde Staten zelfs herzien van 1,75 tot 2,5 procent. Voor Japan is de groei bijgesteld van 3,5 tot 4,25 procent dit jaar en van 3 tot 3,25 procent volgend jaar. De OESO waarschuwt overigens opnieuw voor de aanhoudende onevenwichtigheden in de wereldeconomie zoals het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans en de grote Japanse en Westduitse overschotten. Pagina 6: Europa kan wereldeconomie helpen. 20 PAGINA'S Paus leest a dictator J Stroessner de les fa Peurbakje Het werd aangemerkt als het eerste peurbakje van dit jaar, het vlot waarmee drie waaghalzen in het zon overgoten Leidse cen trum te water gingen. Met een pilsje in de hand, ge zeten in ge rieflijke fau teuils, dob berde het drietal op het vlot rond de nieuwe Waagbrug. FOTO: ANDRE VAN HAASTE REN Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vn]dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Surinaams leger eist ontwikkelings- J geld Jan Wiebe Last vereerd met aanbod schaatsbond Voorletters: Adres: gkteverzuim Nederland oter dan buurlanden jlEGEN Werkne- in Nederland mel- zich vijftig tot hon- procent vaker ziek hun collega's in Bei en de Bondsrepubliek Island. Langdurig ver- (zes weken of lan- omvat in ons land al ntig procent van alle limdagen. ins de Nijmeegse onder- er drs. J.A.M. Grosfeld psychische en psychoso- iche klachten de belang- e veroorzakers van het everzuim. Het verzuim t nog eens versterkt door eel eten, roken, drinken, slapen en het gebruik geneesmiddelen. Als er maatregelen worden ge en zal in het jaar 2000 ze- ien tot twintig procent de beroepsbevolking door e buiten het arbeidsproces felds bevindingen staan et proefschrift „De voor- taarheid van individuele uimduur" waarop hij mor- aan de Katholieke Uni- teit in Nijmegen promo- l De psychische en psy- imatische klachten ver- iken volgens Grosfeld zo- torte (enkele dagen), mid- fige (twee weken) als g^nge (zes weken en lan- jifrezigheid. sbrand Cyprus ireigt klooster )SIA Op Cyprus woedt 1 twee dagen een felle bos- 1, die tot nu toe tien vier-, kilometer naaldbossen as heeft gelegd. De brand legonnen in het Turkse delijk deel van het eiland, r heeft zich inmiddels uit- eid naar beide zijden van loor de Verenigde Naties erde gedemilitariseerde De brand is nog maar paar kilometer verwijderd het negen eeuwen oude ko-klooster, dat in het ks-Cyprische deel van het >d ligt. Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Sir William ogg, oud-hoofdre- teur van de Londense les, is Groot-Brittan- s eerste controleur van en geweld op de TV /orden. Minister van nenlandse Zaken Dou- Hurd benoemde Sir liam gisteren tot orzitter van de Raad Omroep Standaar- nieuwe college wordt r de conservatieve rege- fspartij in het leven ge- Jen om iets te doen aan toenemende klachten immorele en geweldda- TV-programma's. Hoe- aan de nieuwe baan een rsalaris van ruim 100.000 den verbonden is, heeft heel wat moeite gekost iemand voor de fuctie te vin-, den. Om te voorkomen dat de Raad zou kunnen worden beschuldigd van censuur, zal het overigens niet tot zijn be voegdheden behoren de uit zending van aanstootgevende programma's te verbieden. De Raad mag alleen een oor deel vellen over buitenland se programma's en dit vóór de uitzending openbaar laten maken. De BBC en de com merciële omroep zullen worden gedwongen het ad vies van Sir William Rees- Mogg en zijn collega's op de buis te brengen. De strenge opvattingen van Rees-Mogg inzake sex en ge weld op de TV zijn algemeen bekend. Zijn voorwaarde om de moeilijke taak op zich te nemen, was, dat hem het recht moest worden gegeven om geimporteerd TV-materi- aal te kunnen bekijken vóór het op de buis kwam. Hoogleraar ja herdacht met plaquette IV ïiderdorpse j m wethouder |/1 vertrekt I Dè coma-patiënt bestaat niet Recordpoging ja 'piepers jassen' |l% begonnen IV VOETBAL OP TV Sky Channel 20.40 uur Man chester United-AC Milan Wie Leidse Courant leest, weet dat er tussen de vele persfoto's die dagelijks worden gepubliceerd, vaak hele mooie zitten. Soms zijn die foto's zelfs een aparte expositie waard. Dat vindt nu ook de Stichting World Press Photo. De prijs, die nu aan deze stichting is toegekend, de zogenaamde Dunhil- londerscheiding ter waarde van vijftienduizend gul den, wil zij dan ook gaan gebruiken om zo moge- jijk al volgend jaar te komen tot zo'n tentoonstel ling. „The Art of World Press Photo", gaat 'ie he ten, de kunst van World Press Photo. Leuk initia tief. Eerst zie je de foto's in „Leidse Courant" - als je hem tenminste leest! - en daarna nog eens in het groot op een expositie. Als lezer van „Leidse Courant" ben je toch maar bevoorrecht Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd Koningin Beatrix en prins Claus zijn vanmiddag in Vancouver op het vliegtuig gestapt voor de terugvlucht naar Nederland. Gisteren bezocht het koninklijk paar in Canada nog een museum voor de antropologie. Met name de indianen-totems bij het museum in Vancouver hadden de belangstelling van de vorstin en haar echtgenoot. FOTO: ANP Pagina 7: Bezoek aan Canada feestelijk afgesloten. Totem

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1