Heerlijk Hem Voordeel Mooie prijzen voor nog mooiere Pinksterdagen! M&S betaalbaar. MODE Computer nieuwe achilleshiel bedrijven Ondernemend Nederland tussi hoop en vrees j HEMJt Een bankcomputer springt zelden alleen op tilt Blij ven de beeldschermen donker, dan wordt het ook de directie zwart voor de ogen. Wanneer het geautomati seerde informatiesysteem tot stilstand komt en nie- mand nog gegevens uit de computer krijgt, kunnen de bijkantoren hun deuren wel sluiten. Vele andere bedrijven kampen met hetzelfde probleem. De admi nistratie is er niet meer op berekend om bij uitval van de computer op handverwerking over te gaan. ¥Cahors A.C. Diepe, kracht kwaliteitswijn uit Z.W.- PH Frankrijk6.25 nü v/, Aardbeienslagroomtaart— 13.75 nü .3 Gelderse achterham. 100 gi 2.-rifl Rosbief, 100 gram 2.90 nü Gezouten en ongezouten ca I noten, 100 gramj I 2.95 nü 200 gram i Roomboterallerhande^SO' 2.451 Waar Voor Je HARÏÏNJAGERS DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINj, DE INTERNE MARKT VAN EUROPA (2) Korte strokenjurk in poplin, 100% katoen. Japon in seersucker, kobalt jade en wit M 100% katoen, 36-46 A A 100% katoen, m 49|" 36a46Wlt 49r --ECONOMIEfceidóvOowiont M&S Mode heeft een zonnige kijk op de Pinksterdagen. In onze winkel kunt u volop kiezen uit de leukste japonnen. Voor prijzen waar u de hele zomer plezier van hebt Dus kom vóór het weekend even langs! cieële Dagblad zegt 1992 voor elke onderni halve een uitdaging ck fieke problemen oplevi Voorzitter Jan Kammi het KNOV, de orj voor midden- en kleii zegt dat 1992 grote L heeft voor de bedrijv nen zijn organisatie, wat die gevolgen zijn volslagen onbekend". I merking wordt vaak als in Nederland wc vraagd naar de gevolj! de gemeenschappelijke' Uit onderzoeken is g dat buitenlandse ondei1 veel ,beter op de hoo' van de gevolgen var hun Nederlandse Daar is men zich al d het voorbereiden, tei Nederland de discussie óp gang komt. Kammi derkent deze achterst meent dat er per bran ook heel snel grondige moeten komen naar di lijkheden van Markt. Niet alleen bij het KN(1 bij de andere werkgev nisaties is men inmiddi in de weer om de stud informatieverschaffing '92 op gang te brengei posia en congressen zi aan de orde van de najaar wordt in navolg Engeland een databan 1 Helmond zijn inform 5 toren ingericht voor en kleinbediijf. Bert Doorn, internatio leidsmedewerker VNO: „Dagelijks krij minstens vijftien tele van ondernemers die i tie willen over de Markt". Doorn schuwen voor niekschopperij onder i nere bedrijven. „Somn drijven zullen inderda dwijnen, maar er kon nieuwe bij. Er zal ee hergroepering komen paalde bedrijfssectoren l ven die op dezelfde m ten, zoeken elkaar sti Maar we moeten niet dat na '92 alles groot v 1 blijft ook een regional nationale markt, wa' doende te doen is als wel zorgt dat je erbij b goede produkcten Doorn wijst verder ooi trend bij grote bedrij\ zich steeds meer terug ken op hun kernactie Alle zaken die afwijk het hoofdprodukt wor gestoten. Dat betekent mere markt voor kleii drijven. Overiges zal de strijd Europese markt zich leen binnen het bedrijfsleven afspelc meent VNO-man Doo ondernemingen van bi EG hebben grote bel ling om Nederlandse tx i over te nemen om een plaats op de E markt te voorzien, vindt dat op zich zelf e zaak, „maar het is ook lang dat er een juridisc werk komt waarbinnei gelijke zaken worden g j Het vrije spel is goed, moet wel iets worde sproken". De vrees of het Ned# bedrijfsleven in zijn in de race kan blijvenj® de concentraties naar en Zuid-Europa, de VNO-functionaris nau „Als je dat maar dë h blijft roepen dan gebe nog wel eens een kee ik ben daar niet zo bai HENK VAN DENP Deel 1 van deze serie Interne markt van El afgelopen zaterdag LELYSTAD Met een zeker genoegen diepen de deskundigen telkens het zelfde drama op dat hard leerse ondernemers moet wakker schudden. Het is het verhaal van een Am sterdamse shirtfabrikant die nogal nonchalant om ging met de beveiliging van zijn geautomatiseerde administratie. Een bedrijfsbrand legde het rekenhart van zijn onderne ming in de as. Helaas bleek de kluis de opgeslagen computer banden niet langdurig tegen de hitte te kunnen bescher men. Alle bedrijfsgegevens waren letterlijk weggesmolten met de tapes waarop ze waren vastgelegd. Een gigantisch ge heugenverlies had plaatsge had. De omvang van de voor raad, opdrachten voor levering van shirts, men kon er nog slechts naar gissen. En het erg ste: hoeveel geld had het be drijf nog te goed en van wie? In wanhoop werd als laatste redmiddel een oproep in de kranten geplaatst: geachte de biteuren, heb erbarmen, alleen u weet nog dat wij geld tegoed hebben. De debiteuren lieten echter niets van zich horen. Daarmee sloegen de afnemers het laatste uur van de arme fa- kwaad willenden zouden eens op een idee kunnen komen". Dezelfde geluiden zijn te ho ren bij het Rotterdamse CO- SECO, computer security con sultants, dus zeg maar een vei ligheidsadviseur voor grote computergebruikers. Het is één van de weinige bedrijven die in opdracht risico-analyses maakt en rampenplannen op stelt. Hoe kwetsbaar is mijn informatiesysteem en wat kan ik doen om mijn bedrijf te red den als de computer uitvalt? Vorig jaar is de omzet van CO- SECO verdrievoudigd. Maar volgens directeur Van Mil nog steeds te weinig. In 1987 kwa men 60 grote bedrijven bij CO- SECO aankloppen voor een advies. „Te weinig", zegt Van Mil. „In bijna honderd procent van de gevallen blijken de be drijven aanzienlijke risico's te hebben gelopen. De naïviteit die heerst in het bedrijfsleven is vaak groot. Directies realise ren zich vaak niet wat er ge beurt als een geautomatiseerde telefooncentrale uitvalt. En dan die grote kantoren met immense ontvangsthallen en brede trappen. De balie met daarachter beveiligingsbeamb ten en monitoren. Het lijkt heel wat. Maar als je aan zo'n geüniformeerde vogel vraagt of hij de toegangsdeur boven aan die brede marmeren trap vanuit zijn positie kan ver grendelen, is het antwoord vaak verbijsterend: 'ik zou het niet weten, ik werk hier maar part-time'. Wij hebben met toestemming van onze klanten al heel wat inbraakproeven gedaan. Telkens weer sta je te kijken hoe makkelijk dat gaat.' Een beetje slimme crimineel ontvoert geen Heijn, maar plundert een data-base. Dat le vert net zo veel op en je hebt het publiek er nog mee op je hand ook. Een slechte ontwik keling. En de kwetsbaarheid van de bedrijven neemt alleen maar toe", aldus Van Mil. Tweedelig crêpe pakje. Gevoerde voile japon Geheel gevoerde voile 100% katoen, jade, rood met aangezet jasje. japon, 100% katoen, fleurig en wit m 100% katoen,^» bloemdessin, mm 36-44 M bleu/wit M 36-48 59 DEN HAAG - „Europese on dernemingen moeten honderd meter horden lopen terwijl hun Japanse en Amerikaanse concurrenten de honderd me ter vlak mogen afleggen" heeft de voorzitter van de Eu ropese Commissie Jacques De- lors eens gezegd. De grote voorvechter van de Europese Binnenmarkt na 1992 is er hei lig van overtuigd dat de ach terstand van de Europese eco nomie kan worden ingehaald als de horden worden wegge nomen. Hij vindt in deze visie de ondernemers volledig ach ter zich. Philipsrpresident C.J. van der Klugt heeft herhaalde malen betoogd dat Nederland te klein is geworden voor Philips en dat de binnengrenzen binnen de Europese Gemeenschap in versneld tempo moeten ver dwijnen. In Duitsland hebben 320 be drijven uitgerekend dat het passeren van de binnengren zen hen vanwege de admini stratieve rompslomp en het tijdverlies net zo veel kost als de winst die ze maken (1,3 procent van de omzet). Een Europees concern dat liften maakt, berekende de extra kosten die samenhangen met de verschillen in veiligheids normen binnen Europa op tien procent van de kostprijs. In ternationale transporteurs zeg gen dat ze dertig procent van de rijtijd stilstaan aan de gren zen. De uiteenlopende nationale voorschriften en normen voor produkten en de stagnatie aan de grenzen vormen een grote handicap voor de Euopese on derneming. Ze zijn voor elke bedrijf, dat zijn produkt op de Europese markt wil brengen, een dure drempel. De Europe se Commissie verwacht dat door de afschaffing van al deze obstakels een nieuwe im puls wordt gegeven aan de Eu ropese ondernemingen. Voor de ondernemerswereld in Nederland betekenen deze veranderingen niet alleen nieuwe kansen op de buiten landse markt; ze krijgen ook zelf te maken met een grotere concurrentie. Buitenlandse be drijven staan te dringen om hun produkten op onze markt te brengen. Een ander gevolg is dat Nederlandse onderne mingen door buitenlandse worden overgenomen, die zich op zo'n manier een plaats wil len veroveren op de Neder landse markt. Dat blijkt nu al uit de enorme stroom fusies en overnemingen, die het laatste jaar de ondernemerswereld heeft beheerst. De grote zorg van onderne mend Nederland is hoe het een kaartje voor de eerste rij kan bemachtigen wanneer straks de voorstelling begint. Men wil^graag geloven dat de Interne Markt voordelig is voor de totale economie. Maar wil dat ook zeggen dat hun ei gen bedrijf in die welvaart zal delen? Het is zeker dat Europa '92 enorme verschuivingen te weeg brengt binnen de onder nemerswereld. Bestaande be drijven zullen het niet redden, terwijl er nieuwe bijkomen. Ook binnen de onderneming zelf treden straks grote veran deringen op zodat men reke ning moet houden met reorga nisaties en herstructureringen. De grote internationale bedrij ven, zo wordt algemeen aange nomen zullen het wel klaar spelen want die zijn gewend om internationaal te opereren. Zij hebben bovendien de ken nis in huis om zich gedegen voor te bereiden. Het Neder landse midden- en kleinbe drijf, dat voor 83 procent is aangewezen op de binnenland- I se markt, krijgt het moeilijker. I Toch is het volgens bedrijfsad- I viseur en Europakenner drs. R.J. Glaser „te simpel om te stellen dat de Interne Markt I op maat is gemaakt voor grote J ondernemingen". In zijn we- Gevoerde voile japon, 100% katoen, diverse pastels, 36-44 Lelystad. Momenteel heeft het bedrijf 145 klanten, die zich samen voor een slordige 26 miljoen gulden van computer- uitwijk hebben verzekerd. In 1987 is het zeven keer voorge komen dat een bedrijf in nood kwam en op computers van het CUC het schip drijvende moest zien te houden. Nu kun nen alleen klanten die zelf werken op mainframes van IBM of Hewlett Packard van het CUC gebruik maken. Vol gens commercieel directeur G. Wieland is het rekencentrum in dat marktsegment goed doorgedrongen. „Als we een DEC/VAX computer aan schaffen komen er zo 500 po tentiële klanten bij". Volgens hem gaat het bedrijfs leven er nog steeds te vaak van uit dat het grote ongeluk bij de buurman toeslaat. Statis tisch gezien brandt elk bedrijf eens in de veertig jaar tot op de grond toe af. Elk bedrijf loopt het risico op ernstige verstoring door brand of sabo tage. Sommige bedrijven kun nen het een paar weken rooi en, anderen zijn na een paar uur al ernstig gedupeerd. „Kijk eens naar Schiphol", zegt Wieland. „In een jaar ver schijnen daar dertien miljoen reizigers voor de incheckbalies van de verschillende maat schappijen. Roken of niet ro ken, aan het raam of aan het gangpad, zonder computer valt die service in duigen. Als de beeldschermen van zo'n maat schappij uitvallen, of dat nou is door een aanslag van protes terende actievoerders of door een blikseminslag, kan dat na een paar uur al tot grote ver liezen leiden omdat klanten naar de concurrent lopen". Bedrogen In 1982 kwam het computer kasteel in Lelystad van de grond. Na zes jaar had het CUC geld moeten opleveren. Maar hoewel het computer-as sortiment waarvan klanten in geval van nood in Lelystad ge bruik kunnen maken aanzien lijk is verbreed en de investe ringen zijn verdubbeld en op 100 miljoen gulden zijn uitge komen, hebben de aandeel houders alleen maar verliezen te slikken gekregen. Tot vorig jaar, toen het CUC voor het eerst een kleine winst boekte, moest er in totaal zo'n 20 mil joen gulden bij. Bij de start had men verwacht dat de klanten, het Nederland se bedrijfsleven, zouden toe stromen, maar de aandeelhou ders kwamen bedrogen uit. „In dat eerste jaar kwam er geen hond", vertelt de com merciële man van het het CUC Wieland. In 1983 werd daarom besloten tot een meer commerciële, zij het nog steeds voorzichtige werving. De be drijven zijn namelijk zeer te rughoudend als het gaat om hun kwetsbaarheid. Daar mag liefst niemand lucht van krij gen. Slecht voor het imago en Slechts een deel van onderne mend Nederland heeft afdoen de maatregelen genomen. Bij voorbeeld door reserve-com puters te huren in het Compu ter Uitwijk Centrum (CUC) in brikant Binnen de kortste ke ren was hij failliet. Gedupeerd De bedrijfsrisico's als gevolg van automatisering zijn groot.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18