Geen illegale stortingen op vuilnisbelt Tespellaan NAAL Rijnsburg bindt strijd aan met personeelstekort Problemen bedreigen speelzaal Rijnsburj Lisser kunstenaar pleiten voor op hen gericht belei< Luxe hotel in Katwijk voorlopig van de baan Warmond kan 3,7 min uitgeven aan sporthal LEIDEN OMGEVING C&tdAcSotnmit DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINA Wijze kater Bukman De Leiderdorpse Stichting voor Ontwikkelingssamen werking houdt vanavond in Muzenhof Leiderdorp een voorlich tingsbijeenkomst over de relatie tussen de Eu ropeanen en de Derde We reld. Minister drs. P. Buk man zal dan een inleiding houden. Daarna volgt een fo rumdiscussie onder voorzit terschap van burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp. Forumleden zijn minister Bukman, wethouder mevrouw C. Huigen, Afrika- deskundige Franceso Mascini van de NOVIB en drs. E.J. Tjoe Ny van de Stichting. Er worden dia's vertoond van het door Leiderdorp geadop teerde ricinus-project op de Kaapverdische eilanden en er is muziek door een Kaap- verdiaans muziekgezelschap. Aanvang acht uur. Theatergroep Pssttt geeft vanavond- en morgenavond drie voorstellingen van het toneelstuk van Herman Heij- erman's toneelstuk De Wijze Kater. Het toneelstuk is be stemd voor de leerlingen van de zesde en zevende leer- groepen van basisscholen uit Katwijk. De Wijze Kater gaat over een arme jongen die wordt belaagd door schuldei sers. Zijn kater kan dat niet langer aanzien en gaat spre ken. Het beest is zo wijs dat het het hof weet te bevrijden van een rattenplaag. Streekcommissie De provinciale streekcom missie Leiden en omgeving vergadert morgenavond in t Meerpunt, Herenweg 45 in Warmond. De streekcommis sie zal aandacht besteden aan de nota „Zuid-Holland voor bij het jaar 2000". Verder kunnen streekbewoners ruimtelijke en regionale knelpunten of wensen naar voren brengen. Aanvang acht uur. Informatie: voorzit ter A. Bolhuis, telefoon 01751-78668 of het secretari aat, telefoon 070-116135. Trimloop Het Team Welzijn van psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest aan de Endegeester- straatweg 5 in Oegstgeest houdt donderdag de 13e En- degeester Prestatieloop. Aanvang half acht bij Ende geest. Er wordt over 3, 6 en ,12 kilometer gelopen. In schrijven bij het recreatiege bouw vanaf zes uur, kosten vier gulden. Wie de tocht volbrengt krijgt een medaille. De opbrengst komt ten goede aan het sport- en recreatie- fonds van Endegeest. Infor matie: telefoon 071-179675. Orgelconcert De Rotterdamse organist Bas de Vroome geeft donderdag een concert op het Adema- orgel in de St. Agathakerk in Lisse. Het concert van De Vroome is de eerste in een rij van tien bespelingen in de komende zomer die weer worden georganiseerd door Stichting Orgelkring Bollen streek. De Vroome speelt werken van Pièrne, Ducasse, Messiaen en Cesar Franck. Toegang kost zes gulden per persoon, 65 plussers, CJP en Orgelpaspoorthouders beta len vier gulden. Tijdelijk directeur Waterbos RIJNSBURG Het Rijnsburgse zwembad 't Waterbos zal op korte termijn een tijdelij ke direkteur aanstellen. Wethouder W. Glasbergen van het bloemendorp liet dit gisteravond aan het einde van de vergade ring van de raadscommissie voor welzijns zaken weten. Vorige week heeft het alge meen bestuur van het Rijnsburgse zwem bad deze beslissing genomen. Eerder dit jaar zegde het zwembadbestuur het vertrouwen op in de inmiddels ontsla gen direkteur W. Jansen. Jansen heeft dit ontslag bij de rechter aangevochten. Wan neer de rechter een uitspraak in deze zaak zal doen is nog niet bekend. De manager die het zwembadbestuur wil aanstellen, blijft in dienst tot de rechtelijke uitspraak is gedaan. Daarna zal het waterbosbestuur een vaste direkteur aanstellen. Space Center krijgt subsidie DEN HAAG/NOORDWIJK De stichting Noordwijk Space Center krijgt de pro vinciale subsidie van 150.000 gulden. Dit is bestemd voor ae bouw van het ruimte vaartcentrum in Noordwijk. Dit moet op het Estec-terrein aan de Zwarte weg in Noord wijk komen. De internationa le ruimtevaartorganistie ESA/Estec werkt aan het project mee. De statencom missie voor economische za ken ging gistermiddag zon der veel discussie akkoord met de subsidieverlening. Kok huldigt PvdA 'ers in Katwijk KATWIJK In het Katwijkse zalencomplex sporthal Cleijn Duijn heeft gisterenavond de voorzitter van de PvdA-Tweede Kamerfractie, W. Kok. jubilarissen van de districten Katwijk, Rijnsburg en Noordwijk van zijn partij gehul digd. De bijeenkomst stond vooral in het teken van de grote aantallen jubilerende leden. Niettemin was dit regionale samenzijn voor Kok ook een podium om kritiek te uiten op het kabinet. Daarbij ging het met name om opmerkingen van minister Ruding over het sociale paradijs dat Nederland zou zijn binnen de Europese Ge meenschap. Kok noemde het pleidooi uitkerin gen geleidelijk te verlagen met het oog op de totstandkoming van èen Europese markt „on juist, onnodig, dom en gevaarlijk". Hij zei dat zo'n verhaal alleen de buitenlandse concurren tie van het Nederlandse bedrijfsleven maar in de kaart speelt. Sponsoractie goed voor ruim 20 mille NOORDWIJKERHOUT De sponsoractie van leerlingen van het het Leeuwenhorstcollege in Noord wijkerhout voor vluchtelingenhulp heeft 20.000 gulden opgebracht. Daar komt nog 2000 gul den bij van onder andere de de loterij. In de loop van deze week zullen de leerlingen het bijeengelo- pen geld bij de diverse sponsors komen ophalen. De actie is vorige week gehouden. Landbouwer moet schuur verkleinen DEN HAAG/NOORDWIJK De illegale schuur aan de Van Berckelweg in Noordwijk van de Noordwijkerhouter Van Duivenvoorde moet ver dwijnen. Dat heeft de raad van state gisteren beslist. Van Duivenvoorde had een veel grotere schuur gebouwd dan vergunning had mocht slechts waarvoor hij vergunning had gekregen. Hij mocht slechts een schuur bouwen van 50 vierkante meter maar die was bijna de helft groter geworden. De landbouwer was tegen de eis van de gemeente om de schuur te verkleinen in beroep gegaan. Dat beroep is nu afge wezen. Afscheid van L. Parlevliet bij Oranjevereniging KATWIJK De nestor van de Kat wijkse Oranjevereniging, L. Parlevliet, heeft gisteren afscheid genomen. De heer Parlevliet maakte bijna veertig jaar deel uit van het bestuur. Als dank voor zijn jarenlange inzet bood de Oran jevereniging hem een receptie in de Oranjezaal in Katwijk aan. Tijdens deze afscheidsreceptie maakten honderden van de gelegenheid gebruik de heer Parlevliet de hand te drukken. In zijn korte speech noemde de Katwijkse bur gemeester Bos de heer Parlevliet de „Willem van Oranje" van Katwijk. De receptie werd besloten met een aubade gebracht door het muziekkorps de UNI. Inbraak in Rustenbor< OEGSTGEEST Uit een ka van het verzorgingstehuis Ru] borch aan de Hazenboslaat Oegstgeest zijn gisteren een p; feuille, girobetaalkaarten en bedrag van 225 gulden gestj Het slot van de deur werd een schroevendraaier geforci De dader is niet achterhaald. Inbraak in Sassenhei SASSENHEIM Uit een w, aan de Wilgenlaan in Sassen zijn in de nacht van zonda maandag twee portemonnees bedrag van 500 gulden en ei bankcheques gestolen. De dader is binnengekomen het slot van de voordeur op< breken. NOORDWIJKERHOUT De femeente Noord wijkerhout eeft geen aanwijzingen kun nen vinden dat er op de voor malige vuilstortplaats aan de Tespellaan illegaal afval is ge deponeerd. Dit is een van de conclusies van een intern ge meentelijk onderzoek. De stortplaats aan de Tespel laan kwam in het nieuws nadat een vrachtwagenchauffeur had verklaard dat hij niet alleen in Alphen aan den Rijn illegaal af val had gestort, maar dat er ook in Noordwijkerhout op grote schaal chemisch afval terecht is gekomen. Noordwijkerhout heeft dit steeds ontkend. Op verzoek van de gemeenteraad is echter een nader onderzoek uitgevoerd. Hieruit is onder meer gebleken dat de Hazers- woudse firma Kemp in de jaren 1980, 1981 en 1982 niet op de belt heeft gestort. De stortplaats werd in 1957 in gebruik genomen voor huishou delijk afval en in 1974 openge steld voor bedrijfsafval. In 1982 is de belt gesloten na een kak- kerlakkenplaag. Uit het onder zoek is gebleken dat er nooit is gestort in een gat, maar dat het afval direct na het storten door een bulldozer uit elkaar werd geschoven. „Werden dan onge rechtigheden aangetroffen (va ten en dergelijke)dan werden die apart gezet en de volgende keer aan de vervoerder terug geven met de waarschuwing dat bij herhaling hij niet meer zou mogen komen", zo schrijft de directeur gemeentewerken in het onderzoeksrapport. Hij geeft toe dat er chemisch af val tussendoor kan zijn geslipt, maar dat kunnen nooit hoe veelheden van betekenis zijn geweest. Overdag was het vrij wel uitgesloten dat iemand on gezien een vrachtje kon storten en een stort gedurende de nachtelijke uren zou meteen zijn opgevallen omdat, zoals ge zegd, in Noordwijkerhout niet in een gat werd gestort, zo meldt het rapport. De bedrijven Meeuwenoord, Astro, en Van Putten hadden de laatste paar jaar een sleutel van het voorter rein van de de stortplaats, maar konden de belt niet op. Er ligt, zoals al jaren bekend is, wel chemisch afval in Noordwijker hout. De stortplaats werd in de zestiger jaren geëxploiteerd door de firma Fremaco. In 1968 zijn na de brand bij verffabriek Sikkens blikken en verfbrij in Noordwijkerhout terecht geko men Ook containerbedrijven zouden in die periode hebben gestort. In de jaren 1980, 1981 en 1982 is door 72 bedrijven af val gestort aan de Tespellaan. Een van de storters was schroothandelaar Pametex, ver der staan veel aannemers en container- en transportbedrij ven uit de Leidse regio op de lijst. Pater Buistoernooi gestart De Rijnsburgse wethouder W. Glasbergen heeft gisteravond het zesde Pater Buistoernooi c pend. Aan dit toernooi doen geen echte clubs mee maar alleen recreatieve volleyballers. Er zljr teams gevormd waarvan 22 uit Rijnsburg afkomstig zijn. De volleyballers zijn verdeeld over t categorieën: geoefende en ongeoefende voleyballers. Het toernooi duurt tot vrijdag 10 juni. D< de laatste finaledag. Wethouder Glasbergen reikt 's avonds rond half elf de prijzen uit. FOTO: HENK VAN DEN E RIJNSBURG De meevaller van ruim 200.000 gulden dii eind vorige week verschenen voorjaarsnota van het gemee bestuur van Rijnsburg laat zien, zal voor een belangrijk worden gebruikt om het personeelstekort van de gemeente te pakken. Dat staat in de voorjaarsnota die gisteravond tij( een vergadering van de raadscommissie voor welzijnsza werd besproken. Volgens B en W van Rijnsburg is er sprake van een „nijp personeelstekort" op het gemeentehuis. Vergeleken met ani gemeenten van dezelfde omvang heeft het bloemendorp 5 tc medewerkers minder in dienst, aldus B en W. „Het is dan niet verwonderlijk dat er langzamerhand een stuwmeer werk is ontstaan op alle fronten", aldus het college in de n! Dit leidt er ondermeer toe dat de gemeente toezeggingen i kan nakomen. Bovendien neemt de omvang van het overvl volgens B W „schrikbarend" toe. „Er wordt een zeer zv wissel getrokken op een aantal medewerkers en het gevaar] staat dat de rek eruit begint te raken", zo staat te lezen, i« nota. B W willen met het aantrekken van extra personeej het uitbesteden van bepaalde werkzaamheden knelpunten lossen. De commissie die zich gisteravond over de voorjaarsl boog kon hiermee instemmen. Paardenmarkt in Rijnsburg RIJNSBURG De tradi- tionele Rijnsburgse paar denmarkt wordt morgen gehouden. Dit keer niet al leen langs de Vliet want die is immers nog voor een deel opengebroken, maar ook in de Graaf Floris- laan. Vorig jaar werden 100 paarden naar de Rijns burgse markt gebracht. Geen record maar wel een hoger aantal dan het jaar daarvoor. Daarmee werd de stijgende lijn in de aan voer van de laatste jaren doorgezet. De feestdag begint om ze ven uur als de Klink, W. van Egmond, door het dorp gaat om de paarden markt aan te kondigen. De paardenaanvoer gaat door tot tien uur 's morgens. De meeste eigenaren, die elk een tientje presentiegeld krijgen, blijven met hun paarden op de markt tot een uur. Tot die tijd worden altijd wel enkele paarden verhandeld, s Morgens begint ook de kermis op het Hoftuin- plein en de braderie aan de Vliet NZ, de Koestraat en de Hoftuin. 's Morgens kan er in de Voorhof Kof fie worden gedronken ter wijl daar om drie uur 's middags een bazar wordt geopend. Om vijf uur uur 's middags vindt er achter het raadhuis een demon stratie plaats van de gym nastiekvereniging DWS. Van de Wouw herbenoemd DEN HAAG/VOORHOUT Burgemeester M.Th. van de Wouw van Voorhout is door de minister van binnenlandse zaken herbenoemd. Van de Wouw is opnieuw benoemd voor de komende zes jaar. Mast zeilboot gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Van een zeilboot die lag afge meerd in het havenlje van de Zegerplas is het afgelopen weekeinde de mast gestolen. De mast is vijf meter lang en 570 gulden waard. Buurthuiswerker eerder veroordeeld wegens ontucht VOORSCHOTEN De 39-ja- rige buurthuiswerker uit Voorschoten die vorig week is aangehouden wegens het ple gen van ontucht met minder jarige jongens, is al eerder ver oordeeld voor ontucht in een buurthuis in Sassenheim. De man was nog maar twee maanden woonachtig in Voor schoten pn werkte pas kort als vrijwilliger in het Voorscho- tense buurthuis Vlietwijk. In totaal zijn er vier aangiften van ontucht bij de politie bin nengekomen. De man zou jon gens in de leeftijd van 12 tot 14 jaar bij hem thuis hebben uit genodigd, gaf hen bier te drin ken en vervolgens werden er seks-spelletjes gespeeld. Hij is vorige week vrijdag voorge leid aan de officier van justitie. RIJNSBURG De Rijnsburg se peuterspeelzaal dreigt op den duur in grote problemen te komen. De stichting die de peuterspeelzaal aan de Katwij- kerweg beheert, teert lang zaam in op haar reserves. De Rijnsburgse raadscommissie voor welzijnszaken sprak gis teravond haar bezorgdheid uit over de toekomst van de peu terspeelzaal. Vorig jaar heeft de stichting een exploitatiete kort van bijna 2000 gulden moeten dekken uit de eigen reserves. Als dit zich jaarlijks herhaalt zullen de reserves van de stichting over twee jaar zijn uitgeput. De commissie vroeg wethouder Glasbergen in overleg met het stichtin, stuur vroegtijdig te zot naar oplossingen om het v< bestaan van de peuterspeej te waarborgen. „We mo niet met z'n allen blij wachten tot de klap ki want dan zal die extra I aankomen", aldus J. P. Te| (CDA). LISSE Het water staat de Lissense kunstenaars aan de lippen. Dat betoog den zij gisteravond tijdens de vergadering van de commissie van onderwijs en cultuur waar zij ijver den voor een gericht ge meentelijk kunst- en kun stenaarsbeleid. Beeldend kunstenares Anneke van Kesteren zei in dit ver band, dat men meer wil dan het, ondervinden van waarde ring voor het werk. „We wil len daadwerkelijke ondersteu ning en hebben een notitie in gediend waarin we noodzaak van atelierruimte, presentatie mogelijkheden en dergelijke onderbouwen en we zijn be reid om ook het onderwijs ge bruik te laten maken van onze kennis en ervaring". Van Kesteren vertelde dat veel gemeenten bij het weg vallen van de BKR-regeling een protectionistisch beleid zijn gaan voeren ten aanzien van de eigen plaatselijke kunstenaars, waardoor de markt voor kunstenaars van buiten die plaats aanzienlijk kleiner wordt. Hein van der Voort vertelde dat hij al heel lang op zoek is naar atelier- ruimte. „Mij is echter duidelijk geworden dat die ruimte in ie der geval niet in het particu liere circuit te vinden is en an ders wel onbetaalbaar is. Een betaalbare, vaste werkruimte die voor lange duur behoi kan worden is noodzaak met name een beginnend 1 stenaar als ik ontmoet g moeilijkheden," aldus Van Voort. Henk de Vroon vertelde hij negen jaar in Lisse w en dat zijn ervaring is da gemeente zich weinig vai kunst en de kunstenaar i trekt. „Wat Lisse aan beeli de kunst op dit moment b is wel aardig, maar interes ter is de vraag wat Lisse doen en er zijn voorbeelde over waar in de geme kunst kan worden aa: bracht. We vinden het tl dat we hier voor kunst en tuur moeten pleiten", aldui Vroom. „We zijn teleurges en kwaad en eisen op k termijn een uitspraak, kunstbeleid. Wil Lisse kunstenaars behouden of li barsten". Wethouder mevrouw J. 1 lemans (VVD) kondigde dat er binnenkort een ki en cultuurnotitie versch Zij zegde echter niet toe daarin staat dat de kur naars de beschikking ovei Van Swanenburghschool len krijgen, zoals zij zelf 1 den geopperd. De raad r daar eerst over spreken en besluit nemen. Gisteren v besloten op 27 juni om 2 uur een bijeenkomst te org seren waar de door gemee lijke notitie aan de orde ki KATWIJK De bouw van een luxe hotel aan de Katwijk se boulevard lijkt voorlopig van de baan. Hoewel binnen het Katwijks College nog steeds de wens leeft dat er in het centrum van het dorp een fraai hotel, al of niet met ap partementen, zal verrijzen, zijn de plannen tot nu toe. op niets uitgelopen. De onderhan delingen met een exploitatie maatschappij zijn verbroken, omdat de initiatiefnemers geen exploitant kunnen vinden voor het geplande hotel. De plannen voor een luxe ho tel aan de boulevard stammen al van de zeventiger jaren. Bij de opzet en uitwerking van het nieuwe Katwijkse badcen- trum ging de toen verantwoor delijke wethouder Bergman er van uit dat dit nieuwbouwpro ject afgerond diende te worden met een goed hotel op een al sinds de Tweede Wereldoorlog braakliggend terrein. De raad stemde zelfs in met de plannen van het college om te komen tot de stichting van een hotel. Toen al snel bleek dat zonder initiatiefnemers van buiten dit niet zou lukken kreeg BGN en partners, de kans het te ver wezenlijken. Nadat aan het be gin van deze maand bleek dat voor de plannen geen exploi tant te vinden is, nam het col lege de opdracht terug. Dit geldt ook voor de reeds ver kochte grond. Ofschoon het college te ken nen heeft gegeven haar plan nen om een goed hotel op die lokatie te realiseren nog niet op te geven lijkt de kans van slagen nu uiterst klein. Voor dezelfde lokatie heeft eerder de bouwer van vrijwel het ge hele badcentrum al eens plan nen ontworpen om er apparte menten neer te zetten. WARMOND De ge meente Warmond kan 3,7 miljoen besteden aan de bouw van een sporthal met nevenruimte. Dat staat in de uitgangspunten gemeentebegroting 1989. Dit stuk staat deze week op de agenda van alle ad viescommissies van het college van B en W. Be halve de sporthal wordt in deze 'Voorjaarsnota' ook aandacht besteed aan en kele andere wensen die in Warmond leven, zoals een milieurechercheur, een noodfonds, en een halve dagopvang voor kinderen. De onlangs ingestelde werk groep sporthal heeft berekend dat de bouw van een sporthal ongeveer 3 miljoen gulden zal kosten. Een nevenruimte wel ke de functie van 't Trefpunt moet overnemen vergt dan nog eens 600.000 gulden. Het geld hiervoor is gevonden door alle reserves en fondsen nog eens door te lichten. Het college wil zich nog beraden op de lokatie voor de sporthal, maar heeft een voorkeur voor het terrein achter 't Trefpunt. De (part-time) milieurecher cheur, welke zich o.a. bezig moet gaan houden met de con trole op het betalen van hon denbelasting, het toezicht hou den op Koudenhoorn en optre den tegen overlast van hon den, denkt het college te kun nen financieren door een ho-' gere opbrengst van de hon denbelasting en een extra af schrijving op investeringen voor het sportveldcomplex „Overbos". Voor stortingen in het Nood fonds wordt gedacht aan 1,- per inwoner per jaar. Voor deelneming in een garantie- of waarborgstellingsf onds wordt nog eens 0,50 per inwoner gereserveerd. De totale kosten van ca. ƒ7.500,- per jaar worden bekostigd uit het posi tieve exploitatiesaldo van de verschillende gemeentelijke accommodaties, ruim 22 dui zend gulden per jaar. Uit dit bedrag zou ook de accommo datie voor de kinderopvang gefinancierd moeten worden. Het college vindt dat de ex ploitatiekosten van kinderop vang gedragen moeten worden door ouders, werkgevers, cen trale overheid en lokale over heid gezamenlijk. Recordpoging aardappelschillen WASSENAAR Om negen uur precies loste mevrouw Van Zuylen-van Nijevelt, echtgeno te van de eigenaar van Duin- rell, vanochtend het startschot voor Nico Dijkhuizen (28), die in 48 uur zeker meer dan twee duizend kilo aardappeltjes van de schil wil ontdoen. En dat al les met het doel om opnieuw in het Guiness Book of Records vermeld te worden. Voor deze krachtsinspanning heeft Dijk huizen, die tegenwoordig eige naar is van een patatpaleis op het Koningin Emmaplein in Den Haag, 160 speciale aard appelschilmesjes meegenomen naar de Schaapskooi in het Wassenaarse attractiepark Duinrell. Daar is hij onder het strenge toezicht van drie jury leden begonnen aan de gigan tische stapel aardappelen, gra tis beschikbaar gesteld voor dit doel door firma Verweij uit Barendrecht. Na afloop, zo zei Tom Beij van het Nederlands Voorlichtingsinstituut voor Aardappelen, kunnen ze alle maal weggegooid worden. Vo rig jaar schilde Nico Dijkhuizen 2287 kilo aardappelen, ge schild 2017 kilo, waarmee hij al in het recordboek terecht kwam. Hij hoopt dit jaar, na een regelmatige training in sportschool Oudshoorn, in to taal vierentwintig- tot vijfent wintighonderd kilo te schillen. FOTO: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16