Beheer sportcomplex Leiderdorp helemaal naar Theo van Houdt Een eeuw Beelen in Rijpwetering >dienstuerlenin dagpuzzel Sociaal fonds springt bij in Leidschendam GEMEENTERAAD TEVREDEN OVER CONSTRUCTIE Aalst Beheer mag kantine bouwen Bekneld Inschrijving voor sterrit Zoeter worn Auto in de sloot LEIDEN OMGEVING QcidócOowuunt DINSDAG 17 MEI 1988 PAGIM Als u met z'n tweeën bent, dan heeft u nodig: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, peper, bieslook, peterselie, 30 g margarine, 1 ui, 100 g champignons, 2Vt dl water, 1 bouillonblokje, '/t tot 1 kg aardappelen, 300 g dop erwten (diepvries of blik), 200 g tomaten, selderij of lavas; 2Vt dl melk, 40 g gerste- vlokken (reformartikel), 1 lepel maizena, 2Vx dl kar nemelk, bruine basterdsui ker. Week het brood vijf minuten in ruim koud water, druk het vervolgens zo droog mo gelijk uit en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, peper, fijngeknipte bieslook en peterselie tot een samen hangende massa en vorm daar per persoon vier balle tjes van. Leg deze gehaktbal letjes ten minste een uur koel weg en bak ze dan in de margarine bruin in een rui me braadpan. Schep het ge hakt uit de pan en bak de in dunne ringen gesneden ui lichtbruin in het overgeble ven vet. Bak nog even de af gespoelde en in vieren gesne den champignons op een groot vuur mee en doe er dan het water en bouillon blokje bij. Voeg de geschilde en in zes sen gesneden aardappelen toe en laat de masssa vijf mi nuten koken. Leg het gehakt en de diepvries-doperwten op de aardappelen en laat het gerecht nog eens vijf mi nuten koken. Snijd de ont velde tomaten in blokjes en warm deze eventueel met blik-doperwten nog een paar minuten mee. Maak de stoof schotel op smaak af met zout en peper en schep alle be standdelen luchtig door el kaar. Giet het stoofvocht niet weg; het gerecht mag wat nattig zijn. Breng de melk aan de kook en strooi er al roerende de gerstevlokken in. Laat het mengsel onder af en toe roe ren twintig minuten zacht koken en bind het vervol gens bij met een papje van maizena en weinig koud wa ter. Laat de vla lauw worden en roer er de karnemelk door. Geef de bruine basterd suiker er apart bij. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden tot vrijdag 20 mei waargenomen door apotheek Luifel- baan in Leiden en apotheek Beker in Oegstgeest. KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendlenst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Lelden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. HONINGRAATPUZZEL Steeds te beginnen in het links staande gecirkelde vakje ten op zichte van het cijfer en verder gaapde in de richting van de wij zers van de klok, kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 6 letters van navolgende betekenis worden verkregen: 1 eindstrijd; 2. vlegel; 3. titel van de vroegere onderko ning van Egypte toen het bij Tur kije behoorde; 4. grote vrucht; 5. stad In Portugal; 6. omslag waarin de kraag zich voortzet; 7. bloedarmoede; 8. beweeggrond; 9. republiek in West-Azië. OPLOSSING •|8BJS| "6 :»9|iOUJ 8 :e!tueue l isjeAej 9 :ouodo S :u80|8w ■p :8A(p8>i e 'dojtede z 'eieuij i Langere file na kop-staart botsing staart-botsing op de A-4 in Rijswijk, tus sen het Prins Clausplein en de afslag Rijswijk/Rotterdam, is gistermiddag rond half vijf file ontstaan en zijn drie personen uit de middelste auto licht ge wond geraakt. Het gaat om twee Rotter dammers van 21 en 20 jaar en een man uit Krimpen aan den IJssel van 26 jaar, die met nek- en rugklachten naar het Diaconessenziekenhuis in Voorburg werden gebracht, maar later weer naar huis mochten. De botsing ontstond door dat de voorste auto stopte voor een al bestaande file, wat de auto daarachter niet zag. De brandweer maakte de lek kende benzinetank van de middelste, auto onschadelijk. LEIDSCHENDAM Inwoners van Leid schendam die in de problemen zijn geraakt door schulden, kunnen in de toekomst wellicht een beroep doen op het gemeentelijk sociaal fonds. Voorgesteld wordt het fonds daartoe uit te breiden van 10.000 tot 75.000 gulden en dat jaarlijks aan te vullen met 25.000 gulden. Dat gebeurt nadat naar aanleiding van vragen bij de begrotingsbehandeling de schuldensituatie in de gemeente is onderzocht. De raadscommissie sociale zaken zal hierover donderdag praten. B en W hebben nog geen standpunt ingenomen. Het schuldenvraagstuk is volgens chef sociale zaken J. A. van der Kloet in Leidschendam niet onrustbarend hoe wel er individueel wel grote problemen kun nen zijn. Bij de woningbouwvereniging is bij Don Bosco (in Stompwijk) geen huurachterstand. Bij de r.- k. Woningbouwvereniging bestaan slechts zeer geringe achterstanden, bij de Christelijke Wo ningbouwvereniging ruim een procent van de jaarhuur en bij de Algemene ruim 3,5 procent (235.000 gulden). Overal vertoont de achter stand echter een dalende tendens. Bij het Ener giebedrijf dat voor gas en licht aan kleinver bruikers een omzet heeft van circa drie milioen gulden per jaar bedraagt de achterstand in Leidschendam 170.000 gulden. Het voorgestelde bedrag van 75.000 gulden voor het nieuw in te stellen fonds zal naar wordt verwacht vooral nodig zijn voor leningen of borgstellingen en dus wel ter beschikking moeten zijn maar in werkelijkheid niet te worden uitgegeven. Het fonds zou bovendien in beperkte mate moeten blijven dienen voor gevallen waarin de Alge mene Bijstandswet niet voorziet. Armband en video gestolen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een in braak in een woning aan de Reigerstraat is een videorecorder ,en een c.d.-speler gesto len. De inbrekers kwamen binnen door een raam aan de ach terzijde. Een gouden damesarmband werd ontvreemd uit een woning aan het Pan- newerk. In dit geval werd de tuindeur opengebroken. Symposium ondernemers LEIDERDORP De Leiderdorpse Ondernemers Vej (LOV) bestaat vijf jaar. De vereniging telt inmiddels j Op woensdag 25 mei wordt het eerste lustrum gevierd zenhof Leiderdorp. Er zal dan een symposium worden gehouden onder „Mens en onderneming", uitgaande van de gedacht] mens in de onderneming een steeds belangrijkere rol] spelen. Drie vooraanstaande managers zullen van 14.30] uur inleidingen houden over dat onderwerp. Drs. F. H recteur van het directoraat-generaal voor diensten, mil kleinbedrijf en ordening van het ministerie van econorüj ken zal het hebben over „Het menselijk kapitaal: spil va onderneming". Daarna spreekt de heer R. Mantel van heer BV over het onderwerp „Met flexibele arbeid ooi teit". Drs. J. de Klerk, directeur concernstaf public rela publiciteit van de NMB bespreekt „Kennis, kunde en( factor". De sprekers nemen vervolgens plaats in een fi zullen tot 16.30 uur met hun gehoor discussiëren. Van! 18.00 uur is de receptie. LEIDERDORP De ge meenteraad van Leider dorp toonde zich gister avond tevreden over de opzet .van de beheerscon- structie voor het nieuwe sportcomplex aan de Hoogmadeseweg. De me dedeling van het college van B en W, dat sport schoolhouder Theo van Houdt het alleenzeggen schap over het beheer krijgt werd met instem ming ontvangen. „Sturing op afstand" is het motto van het gemeentebe stuur voor het beheer van het complex, dat zal bestaan uit een recreatiezwembad met lig- weide, sporthal, kantine, sau na/fitnessruimte en een vere nigingsruimte voor de zwem vereniging DKD. Om de ge meentelijke belangen veilig te stellen wordt met de BV, waarvan Van Houdt oprichter en enige directeur wordt, een exploitatie-overeenkomst afge sloten. Ondanks een positieve bena dering wilde het PvdA-raads- lid G. Keijzers nog geen vol mondig ja tegen de constructie zeggen. Hij verklaarde in ieder geval dat het uiteindelijke re sultaat van de onderhandelin gen met Van Houdt bepalend voor de opstelling van zijn fractie zullen zijn. Met name wilde Keijzers een duidelijke regeling van de wijze waarop overschotten en tekorten op de exploitatie worden verrekend. Vooral in de beginjaren voor zag hij overschotten, waarmee volgens Keijzers toekomstige tegenvallers kunnen worden opgevangen. Ook het raadslid R. Stam (D'66) drong daar op aan. Met een totale investering van 10 miljoen gulden wordt met een jaarlijks tekort van vijf ton rekening gehouden. CDA-fractievoorzitter A. Roest stelde zich minder gere serveerd op dan Keijzers. Hij wilde zelfs nog verder gaan dan het college door ook het verhuur van de sporthal en zwembad voor verenigingen en het onderwijsgebruik aan Van Houdt uit te besteden. Roest had er moeite mee, dat de gemeente dat in eigen hand wil houden. Hij sprak van „hinken op twee gedachten". Wethouder C. Huigen-van Bo ven (VVD) wilde aanvankelijk niet van wijken weten. Vol gens haar was een bewuste keuze gemaakt om de Leider- dorpse Sportraad en de sport verenigingen inspraak te ge ven bij de verdeling van de gebruiksuren van de sporthal en het zwembad. Zij toonde zich echter na aandringen van Roest, die de steun van Keij zers kreeg, bereid de zaak nog eens opnieuw te bekijken. Sportraad De gemeenteraad heeft zich achter wethouder Huigen op gesteld in het conflict met de Leiderdorpse Sportraad. Het bestuur van de sportraad heeft onlangs het overleg met de wethouder over sportzaken in het algemeen en het sportcom plex in het bijzonder opge schort. De sportraad voelt zich gepasseerd omdat ze niet is ge kend in de onderhandelingen met sportschoolhouder Van Houdt over de beheerscon- structie. In een reactie aan de sportraad stelt het college van B en W van Leiderdorp dat de wens van de sportraad om nadruk kelijk aanwezig te zijn in de beheersconstructie is achter haald door het besluit van de gemeenteraad uitsluitend met Van Houdt in zee te gaan. Het college ziet overigens nog vol op kansen voor de sportraad bij de onderhandelingen over de ëxploitatie-overeenkomst. Wethouder Huigen zei te ho pen, dat de sportraad op het besluit om niet meer te praten zal terugkomen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De firma Van Aalst Beheer BV mag bij de nieuw te bouwen con structiehal een kantine neer zetten van zes bij tien meter. De commissie ruimtelijke ordening en planologie bracht daar over gisteravond een posi tief advies uit, waarbij wel werd aangetekend dat verdere bebouwing op die plaats niet wenselijk is omdat anders het lands- schap te zeer wordt aan getast. PvdA-raadslid F. Zandbergen was tegen het voorstel. Vorig jaar ging de raad ak koord met de plannen van Van Aalst om ten noorden van het bestaande gebouw aan de Achthovenerweg een grote constructiehal te bouwen, no dig vanwege een grote uitbrei ding van het bedrijf. Toen al tekende PvdA voor man J. Wondergem bezwaar aan tegen de aantasting van de polders door de bebouwing. Wondergem sprak zijn zorg uit over het afbakenen van de grenzen tot waar gebouwd zou mogen worden. De gemeente kon volgens hem niet eindeloos doorgaan met toestemming tot uitbreiding te geven aan iedere Koudekerks bedrijf dat daarom zou vragen. Gisteravond pakte zijn partij genote F. Zandbergen deze be zwaren weer op en vroeg zich af wat er nog meer aan uit breiding te verwachten viel. „De gemeente heeft andere belangen dan Van Aalst", al dus Zandbergen. De VVD kon de op zich kleine aanpassing in het oorspronke lijke bouwplan nog wel goed keuren, maar wilde ook einde lijk eens duidelijk afgebaken de grenzen zien. Wethouder M. Le Large-van Breukelen verklaarde dat het hele bestemmingsplan Honds- dijk onder de loep wordt geno men. In september wordt uit gebreid bekeken welke wijzi gingen aangebracht moeten worden. Zij kon echter geen garanties geven over de even tuele grenzen die aan de be bouwing op de Hondsdijk ge steld zouden worden. J. Bezemer. foto:WIMV) Leiderdorp wethouder in septembi LEIDERDORP Wi J. Bezemer (PvdA) zal i tember 1988 afscheid van de Leiderdorpse ge raad. Dat deelde burgi A. J. A. L. Bruggeman avond mee in de raads1 ring. Het aftreden van die in het Leiderdorps! de portefeuilles, financ derwijs en personeelszi heert, komt overigens een verrassing. Al bij meenteraadsverkiezingi twee jaar geleden wei houden was het eei maakte zaak dat hij als der zou worden opgevo zijn partijgenoot G. Kei de college-onderhandel daar met de overige r« ties overeenstemming i reikt. De plaats die Bei de raad achterlaat wor nomen door A. Verhoc zitter van de Leiderdo deling van de PvdA. send was wel de me van Bruggeman dat h raadslid R. Klerks de teraad eind juni gaat Dit in verband met eei nomen verhuizing naa meente Bunnik. Kleri overigens in dienst bii meente Leiden als p\i vangend directeur van i se school voor MEAO Lammenschansweg. wordt opgevolgd door Actiedag school in Zoeterwoude voor weeshuis ZOETERWOUDE De Kla- verweideschool in Zoeterwou de is morgen de hele dag in touw voor het weeshuis „Mas- hala" in Zaïre. Hoogtepunt van de aktie is de „Zaïre- show" die 's avonds tussen half zeven en half acht wordt opge voerd door kinderen én ou ders. Na afloop van de show is er een grote verloting. Inmid dels is de actie op gang geko men met de verkoop van bal pennen. Klaverweideschool zet zich se dert 1981 in voor het weeshuis Mashala. Met een groot aantal andere sponsors is het wees huis via „terre des Hommes" financieel geadopteerd. Het kindertehuis maakt deel uit van een gezondheidscentrum, dat wordt geleid door Neder landse en Belgische religieu zen en enkele Europese artsen in samenwerking met Zaïreese helpers. Naast het weeshuis zijn er een ziekenhuis, sanato rium, voorlichtingsbureau en een paar scholen. De school wordt regelmatig op de hoogte gesteld van de gang van zaken. Van de laatst ont vangen post is een collage sa mengesteld. In alle groepen op school is aandacht besteed aan de woon- en leefomstandighe den in Zaïre en in het wees huis in het bijzonder. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Twee mensen raakten giste ren bekneld toen de personen auto waarin zij zaten werd aangereden. Dat gebeurde rond half acht gisteravond op de Gemeneweg. Een automo bilist die vanaf de Potgieter- laan de Gemeneweg op wilde rijden, zag de personenauto die van links kwam over het hoofd. De passagier en de be stuurder van de aangereden auto moesten door de brand weer worden bevrijd. Ze zijn overgebracht naar het AZL. Volgens een politiewoordvoer der zijn de verwondingen „niet ernstig". Stoofschotel van gehaktballetjes, champignons, dop erwten en aard appelen - zachtzure gerstevlokken vla RIJPWETERING Honderd jaar geleden vertrok de toen negentienjarige G. M. Beelen per roeiboot vanaf de ouderlij ke korenmolen aan de Gracht in Lisse via de Ringvaart en de Kagerplassen naar de Kleipoel in Rijpwetering. Hier zou hij de grondslag leggen voor het be kende agrarische toeleverings bedrijf voor veevoeder, granen en kunstmest, Beelen Veevoer- der B V. in Rijpwetering. De huidige directeuren Gerard en Luuk Beelen, kleinzoons van de oprichter organiseren deze week tal van feestelijkheden wegens „Honderd jaar Beelen". Grootvader G. M. Beelen kocht in 1888 een toen al honderd jaar oude korenmolen, die aan de Kleipoel in Rijpwetering stond. Als molenaar stelde hij J. Zandvliet aan. Tot 1905 liet Beelen vooral tarwe, rogge en mais met zijn achtkante wind molen malen Een kasboek uit 1888 meldt dat hij voor het ma len van zeven mud tarwe 3,50 rekende. Het malen van rogge en mais ging kennelijk makke lijker, want daarvoor rekende hij 2,80 per zeven mud. Zijn eerste klant was D. Straa thof uit Rijpwetering. „Sommi ge families hier in Rijpwetering zijn al honderd jaar klant bij ons", laten Gerard en Luuk, niet zonder trots, weten. De oude korenmolen was niet alleen „mooi" en „goed onder houden", maar was ook een „vlugge maler, die bij een goe de maalwind altijd in bedrijf was", zo schrijft de Rijpwete- ringse geschiedschrijver Gin Zoetemelk in zijn boek. Niettemin verkocht Beelen het maalwerktuig in 1905 aan een inwoner van het Belgische Een 74-jarige automobilist uit Antwerpen is gisteren rond zes uur 's avonds met zijn auto in een sloot langs de rijksweg 4 ter hoogte van Leiderdorp beland. Onoplettendheid is er ver moedelijk de oorzaak van dat de man een verkeerde stuur- manoeuvre heeft gemaakt. Hij werd, samen met een 63-jari- ge vrouw die bij hem in de auto zat, uit het water gehaald door twee passerende Haarlemmers. De beide Antwerpers bleven verder ongedeerd. foto: wim van noort ZOETERWOUDE De in schrijving voor de Zoeter- wouase sterrit is zondag geo pend. De fietsrit wordt op 5 juni voor de 37e keer gehou den over de traditionele af standen van 75 en 40 kilome- ter. Nieuw is een afstand van 25 kilometer. De inschrijving is dagelijks uitsluitend moge lijk bij de familie Van Velzen, Deelnemers aan de 75 kilome ter kunnen op 5 juni al om 8.00 uur op pad. Vertrekpunt is het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. De tocht over 40 km. heeft Don Bosco als ver trekpunt en de eerste deelne mers kunnen vanaf 11.30 uur vertrekken. Tussen 12.00 en 14.00 uur tenslotte start de 25 km-tocht vanaf Muziekcen trum. Traditiegetrouw heeft de sterrit een puzzelelement, waarbij de deelnémers zelf hun route moeten vinden. De moeilijkheidsgraad is evenwel niet hoog zodat dat géén be lemmering behoeft te zijn. Het sterrit-comité haakt dit jaar voor het eerst in oi tie van de Vereniging kinderen. Het is mogel sponsoring geld in te i voor dat doel. Nadere ii tie daarover wordt v door F. Demmenie, G Zoeterwoude, 01715-22 genen die voldoende s vinden kunnen gratis De korenmolen die honderd jaar geleden aan de basis lag van het bedrijf. foto: pr De gebroeders Gerard en Luuk Beelen op het terrein van het honderdjarige veevoederbedrijf. grensplaatsje Wortel, die het liet afbreken om het in zijn ei- fen dorp te herbouwen. Aan et begin van de Eerste We- reldoorlog werd de molen door Machinaal de Duitsers verbrand. In het plaatselijk museum van Wortel zijn echter nog restanten van de historische Ripse korenmo len te zien. de Poeldijk bestaat nog steeds, maar is nu ingericht als woon huis. Bij de molen aan de Kleipoel hoorde ook een grutter ij, waar van de molensteen door een paard in beweging werd ge bracht In deze grutterij wer den vooral de fijnere graan soorten, zoals boekweit, tot gruttemeel verwerkt. Het zeer oude, maar stevige gebouw aan G. M. Beelen stichtte in 1905 een voor die tijd ultramoderne machinale maalderij op de plaats waar het huidige bedrijf Beelen Veevoerders B.V. aan de Koppoellaan in Rijpwete ring nog steeds staat. Die oude maaldermolen was iets heel bij zonders, evenals de in 1929 ge plaatste „hamermolen". Deze bestond uit een 'huis' met een rotor, waarin bewegende ha mers zaten. Die hamers sloegen het graan door een soort zeef. Deze langzaam lopende één ci- materieel verhuisden naar linder hamermolen van zestig Rijpwetering. In 1976 namen pk werd voortbewogen door de beide broers Beelen een een dieselmotor. De machine maalderij in Katwijk, de firma heeft dienst gedaan tot 1977 en Van der Waay, over. Het perso neel ging naar Rijpwetering en het pana werd verkocht aan de is toen verkocht aan een meiaar in Delden. Al die jaren produceerde het geval een ka- gemeente Katwijk, rakteristiek geluid dat alle in- woners van Rijpwetering in die tijd kenden en waaraan ze een beetje gehecht raakten. Een jaar later kochten de Beel- ens in Katwijk een winkel aan, welke werd Ingericht als die renspeciaalzaak. Deze winkel maakt nog steeds deel uit van Vrijwel direkt na het 75-jarig Beelen B.V. Het bedrijf in Rijp- bestaan van Beelen Veevoer- wetering werd datzelfde jaar ders B.V. werd het oude maal- uitgebreid met bedrijfsruimte, bedrijf in Lisse opgeheven. Het een winkeltje en een kantoor, laatste stuk van de korenmolen Hiervoor moest een naastgele- aan de Gracht in Lisse, werd gen woonhuis wijken. In 1980 afgebroken en personeel en kochten de Beelens „Roei ten ELLEN VERHAAR Brink" in Leimuiden daar voortaan de produ veevoerder, in een elf korrelpers te laten ges „De tijd van ongelimiti breiden is voorbij", zfl nen de gebroeders Be Want de superheffing die nu heerst in de ag wereld heeft uiteraard weerslag op het toelevs drijf. Dat Beelen nietti honderd jaar nog ste stabiele marktpositie h hem volgens de diri Luuk en Gerard in kwaliteit en een pers benadering.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14