%idóeSotna/nt olkstuinders bieden hevig erzet tegen bouwplannen Op 25 mei kuntuuituw dak gaan van geluk! STAD OMGEVING Historisch onderzoek naar vervuiling grond tMOTIONELE LAATSTE HOORZITTING Feestelijke tijd voor Leids echtpaar Koree Gedenkplaquette hoogleraar Noodt DINSDAG 17 MH 1988 PAGINA 13 raak en vernieling loddaertcentrum y Het Boddaertcentrum aan de Bernhard- in de nacht van zaterdag op zondag het doel- ,rorden van inbrekers en vandalen. Er werden ruiten vernield en tevens werd in het gebouw- brandblusapparaat leeggespoten. Ontvreemd een gitaar, verbanddozen, handgereedschap, rsiering, koffie, suiker, melk en sleutels. Het is niet bekend. Het Boddaertcentrum inderen worden opgevangen is gevestigd in rmalige kleuterschool. Jongeren veroorzaken almatig vernielingen en overlast. Dat was de it het Muziekcentrum-Noord vorig jaar be- pand te verlaten. De leiding achtte het niet verantwoord om de leerlingen naar de Ber- ade te laten komen. Het Muziekcentrum heeft geleden onderdak gevonden aan de Drift- it is de bedoeling dat het Boddaertcentrum jaar verhuist naar de Lagegracht. Panden gekraakt LEIDEN Twee panden aan de Volmolengracht zijn enkele dagen geleden ge kraakt door een groep van acht personen. De panden zijn eigendom van de ge meente. Vanochtend kon de politie nog niet zeggen hoe lang de huizen leeg stonden en wat ermee gaat gebeuren. Man pakt vrouw beet LEIDEN Een onbekende man heeft gistermiddag op de Langegracht een 22-jarige Leidse vrouw lastig geval len. Hij pakte haar beet en zoende haar. Dat gebeurde rond half vier. Ribben gebroken LEIDEN Met vermoede lijk vijf gebroken ribben en een doorgesneden pees van een teen is een 19-jarige bromfietser uit Wassenaar gisterochtend overgebracht naar het AZL. De jongeman reed op het fietspad naast de Wassenaarseweg en werd aangereden door een auto mobilist die vanaf de Wasse naarseweg rechtsaf sloeg om een laboratoriumterrein op te rijden. De bestuurder, een 58-jarige inwoner van Heemstede, zag de bromfiet ser over het hoofd en reed hem omver. Ook een ver keersbord langs de weg kon hij niet ontwijken. Gereedschap gestolen LEIDEN Onbekenden hebben het af gelopen weekeinde gereedschap gestolen vanaf een bouwterrein aan de Dobbedreef in de Stevenshof en uit een bedrijfsruimte van een technisch bureau aan de Lam- menschansweg. Een compressorwagen werd weggesleept vanaf de Dobbedreef. Ook werd gereedschap gestolen die lag in een metalen kist. De goederen hadden een totale waarde van ongeveer twaalfduizend gulden en behoorden toe aan een bouwbe drijf uit Waddinxveen. Uit de bedrijfs ruimte aan de Lammenschansweg werden in de nacht van zondag op maandag drie koffers met gereedschap ter waarde van zesduizend gulden ontvreemd. Tevens na men de daders een grote hoeveelheid los gereedschap mee. Ze vernielden de licht koepel om het pand binnen te kunnen ko- J. HOEKEMA (D66): Verkeersonderwijs moet verbeterd LEIDEN Het verkeersonderwijs moet worden verbeterd. Dat schrijft J. Hoekema (D66) in een brief aan het college van B en W. Hoekema wil dat het college in samen werking met de politie reeds door de politie aangekondigde stappen ter verbetering van de kwaliteit van het verkeersonderwijs on- derzzoekt en maatregelen neemt. De ge meenteraad aanvaarde in 1987 een motie over het belang van verkeersonderwijs op de Leidse scholen. Hoekema doet het ver zoek naar aanleiding van de bedroevende resultaten van de recente verkeersexamesn op Leidse basisscholen. Nieuw woonproject van De Schakel LEIDEN De Stichting Begeleid Wonen De Schakel start half juni een nieuw woonprojekt voor de opvang van men sen die uit een gezinsvervangend tehuis komen, of die daar niet in terecht willen. Het ministerie van WVC heeft voor dit project extra subsidie beschikbaar gesteld. Het project wordt gehuisvest in de wijk Haaswijk in Oegstgeest. Voor het projecy wordt een eengezinswoning gebouwd met een aangepaste indeling. Er gaan vier personen wonen die elk de beschikking krijgen over een eigen kamer. Het huis wordt half augustus opgeleverd. Iedere bewoner krijgt een vaste begeleider. Die helpt ook bij het vinden van een vaste dagbesteding zoals vrijwilligerswerk. Of er nog meer van dit soort woningen gebouwd worden is niet bekend. „Dat hangt van de hoeveelheid subsidie die we krijgen", vertelt een me dewerkster van de Schakel. „In eerste instantie wordt deze woning voor onbepaalde tijd door vier personen bewoond. In de praktijk blijkt echter dat er toch vaak doorstroming is. Mensen die hier ook voor in aanmerking willen komen, kunnen zich dus wel inschrijven. Zij komen dan op een wachtlijst terecht", aldus de medewerkster. ;root odal IIDEN De volk- invereniging Ons Bui- heeft gisteravond op otionele wijze gerea- ird op de plannen uit inbreidingsnota „Bou- n in bestaande wij- Het plan bestaat 150 woningen te bou- n op het gebied dat rdt begrensd door de oimeerlaan, Willem Zwijgerlaan, de Zijl de Slaaghsloot. Het rein wordt behalve Dr volkstuinen ook ge ijkt voor sportactivi teit. Er is een jachtha- en scoutinggroep van Galen heeft er club-en een boten- Ook schoolkinde maken van het ge ld gebruik. defilmlm 450 bewoners uit de hoorlfeen de Kooi en Noorder- er metaartier uitten gisteravond kan dirken overvolle Bethlehem- aan de Drifstraat tijdens /aatste hoorzitting, hun ioegen over het plan te gaan bouwen. Van georganiseerde bijeen- ist was weinig sprake. Ie- :n wilde zijn ongenoegen veelal werd er luk- en met fors stemgeluid geschreeuwd, oral beide wethouders D. >laar (volkshuisvesting) en J. Peters (ruimtelijke or dening) kregen het gister avond te verduren. Na lang den en dat er aandringen gaf wethouder Tesselaar aan waar nu pre cies eventueel huizen ge bouwd zouden worden en waar volkstuinen zouden verdwijnen. Er zou gebouwd kunnen worden aan de zijde moest worden aangeklopt bij randgemeenten om te onder handelen over andere bouw- contingenten. Permanent Vooral wethouder Tesselaar niging van Flateigenaren maakten duidelijk dat door nog een flat in die buurt te bouwen, de situatie onleef baar zou worden. „Het gaat er dan uit zien als een klein £rkgebX~smS Bijlmer", was de kri- Het bouwen op de plaats aan de Bernhardkade waar eerder kleuterschool de Ron- langrijke functie heeft in de stad", aldus Groeneweg. Garage Veel bewoners wilden duide lijkheid in de geruchten over dat mogelijk een garage wil de bouwen aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze firma zou van de IJsselmeerlaan en de werd aangesproken toen hij toestemming hebben van de J®*. hrenet een kin Gooimeerlaan. Maar zelfs Knron irroon Hot onl»l« namoanta hot hmiwon aeaans siona, oreiigi een «.m Gooimeerlaan. Maar zelfs deze toezegging deed geen af breuk aan de kritiek van vele volkstuinders. Asociaal „De volkstuinen zijn een groot brok recreatie voor vooral oudere mensen. Aan tasting van deze volkstuinen is een verarming van de wijk. Het is het enige groen van betekenis", waren de te horen kreeg dat hij enkele jaren geleden tijdens een bij eenkomst van de Bond van Tuinders had gesproken over het blijvende karakter van de volkstuinen. Vele volks tuinders herinnerden hem daar gisteravond aan. „De tuinen zijn permanent ver klaard. Nu spreekt u over hele andere zaken waardoor we het vertrouwen in u kwijt zijn", sprak een tuinder tot woorden van J. Vervoorn de wethouder. wijkouderenraad. Tesselaar kreeg van de geë ncie organiseert land-fietstocht ramiralu inis ginner$ gevorc J den lekt rochurni 8733. BUI chts dgn. r.a. gingsp n and. 0 0] indam [e| itslan van Ook werd door verschillende sprekers duidelijk naar voren gebracht dat de „groennorm Stevenshof" hier absoluut niet ter zake deed omdat zo wel Noorderkwartier als de Kooi van alle Leidse wijken het minste groen bevatten. Volgens een woordvoerder van het wijkcomité De Kooi roepen de plannen ten aan zien van de volkstuinen mas sale emoties op. Hij noemde de nota zelfs „een tikkeltje asociaal" en wees nog eens op de belangrijke sociale functie van de tuinen. Bovendien wees hij wethou der Tesselaar erop d^t er motioneerde bewoners een symbolisch cadeau. Een zak vol met „bouwstenen" in de vorm van houten blokken werd rond zijn voeten neer gegooid. „Dan kunt u naar hartelust bouwen en ook weer afbreken", waren de kritische uitingen van M. Groeneweg - Van der Leek die als lid van de PvdA haar ongenoegen uitte over de praktijken van haar partijge noot. Ook wethouder Peters werd iets toebedeeld. Hij kreeg een grasmat cadeau zo dat hij er in zijn verdere loopbaan aan zou worden herinnerd dat „groen een be- gemeente voor het bouwen van een gardge/pompstation aldaar. Volgens Tesselaar waren er inderdaad gesprek ken geweest met de firma over die lokatie. Ook de fir ma Elam zou een rol spelen in deze kwestie. Tesselaar bracht echter geen duidelijkheid in deze zaak en wees slechts op het in het ge ding zijn van het bestem mingsplan voor deze lokatie. Dat vele bewoners hier geen genoegen mee namen, bleek duidelijk uit de hevige kri tiek uit de zaal. Velen gingen er bij staan er schreeuwden beide wethouders toe dat aan de zin van bestemmingsplan nen werd getwijfeld. Het grootste deel van de bij- derspeelplaats in het geding. Volgens veel omwonenden mochten er wel huizen ko men maar zou het speelveldje gespaard moeten blijven. Een blok van 45 gestapelde woningen aan de Kooilaan- Willem de Zwijgerlaan bracht minder commoties te weeg. Volgens J. Vervoort was het een goede zaak veel van deze woningen voor ou dere mensen te bestemmen. Hij maakte de wethouders er echter op attent niet te dicht bij de jongerensociëteit te bouwen. De laatste woorden tijdens deze laatste hoorzitting over de inbreidingsnota gingen ge paard met bloemen uit de eenkomst werd opgeeïst door volkstuinen. „We zien nu de de volkstuinders en er bleef betrekkelijke waarde in van dus nog maar weinig tijd een bestemmingsplan. We over voor de overige lokaties gaan bovendien twijfelen aan in het Noorderkwartier en de de zin van inspraak. In ieder Kooi. Toch was er ook felle geval maken we duidelijk dat kritiek van bewoners uit de de volkstuinen een „bak vol Corantijnstraat. Op de kleine sentiment" zijn. Dat geven groenstrook achter de flat al- onder andere deze bloemen daar wil men 26 gestapelde aan", aldus de volkstuinders woningen bouwen. Leden die een ruikertjes overhan- van het bestuur van de Vere- digden aan beide wethouders, j N De provincie Zuid- 1 houdt zaterdag 21 mei inwerking met de Stich- lortief Aktief een fiets- de Leidse regio op za- 21 mei. Deze „Vlietland- ht" voert door het pro- recreatiegebied Vliet- door de omgeving van Wassenaar Voorschoten dschendam. De route is veertig kilometer 'ussen tien en twee uur ten starten vanaf het lantoor aan het Stations- i Leiden, het Damplein lschendam, „Het Wapen Voorschoten" aan de Iraat in Voorschoten, itaurant Nieuw Crones- an de Vlietweg 2 in Lei- de Wassenaarse Slag. wee gulden per persoon in zich inschrijven bij de iten. Aanmelden vooraf nodig. Alle deelnemers na afloop een herinne- De start/controleposten om 17.00 uur. aiada )f, SN Directeur drs. L. i6i irfbain van het stedelijk De Lakenhal houdt Dnd om 20.15 uur een le- rer 'Leiden en de Arma- lezing volgt op de alge- ledenvergadering van reniging van Belangstel- in De Lakenhal, die in iseum plaats heeft. Voor derwerp is gekozen om- jaar geleden de onder- an de Armada een mijl- vas in de Nederlandse ddstrijd. De Lakenhal verschillende voorwer- Té toen werden buitge- op deze Spaanse vloot. p» ndeltocht De eerste zomera- Wandeltocht van de ^sportvereniging Zuid- heeft morgenavond Gestart wordt tussen in 19.00 uur bij de kanti- Ji voetbalclub VTL aan 0 orschoterweg voor wan- van 5, 10 en 15 kilo- Voor inlichtingen over 'p omeravondwandelingen: LEIDEN Voor Gijsbertus Koree en Rachel Koree-van Steenbergen is een feestelijke tijd aangebroken. Het echtpaar trad op 23 mei 1923 in het hu welijk en is dus op Tweede Pinksterdag precies 65 jaar ge trouwd. Het feest werd afgelo pen zondag gevierd met een Heilige Mis in de kapel van Huize Roomburgh waar het echtpaar nu al vier jaar woont In het verzorgingshuis aan de Zaanstraat werd ook een recep tie gehouden. Met de familie werd een koffietafel genuttigd in Sassenheim waarna de spor- tievelingen van het gezelschap zich op de bowlingbaan bega ven. De heer Koree (87 jaar oud) en zijn echtgenote (86 jaar oud) zijn allebei in Leiden ge boren. Ze hebben bijna hun hele leven in de sleutelstad ge woond. Ongeveer vijftig jaar geleden verhuisden ze naar Zoeterwoude, maar na een jaar zochten ze hun „eigen stad" weer op. Daar woonden ze 36 jaar in een woning aan de He renstraat. Negen jaar geleden verhuisden ze naar aanleunwo ningen van Huize Roomburgh. In de verzorgingsflat zelf wo nen ze nu vier jaar. „Daar heb ben ze het uitstekend naar hun zin", vertelt de oudste zoon van het echtpaar. De bruidegom werkte ruim 48 jaar als voor man en machinemonteur bij de Leidse wolfabriek 'Cranenburgh en Heringa aan De Vliet. Dat bedrijf werd verkocht en met een daarna opgedoekt. De heer Koree was toen 63 jaar oud. Voor hem en de andere oudere werknemers was er een af vloeiingsregeling. Mevrouw Koree heeft haar bezigheden altijd in en rond het huis gehad. Daar was het altijd een drukte De heer en mevrouw Koree delen al 65 jaar lief en leed. De foto is gemaakt in hun kamer in Huize Roomburgh aan de Zaanstraat. FOTO: WIM VAN NOORT van belang. Het echtpaar heeft namelijk zes kinderen (drie zo nen en drie dochters), 28 klein kinderen en 17 kleinkinderen. De bruid heeft verder veel ge breid voor de missie. Dat doet ze nu nog. Het echtpaar Koree is nog redelijk gezond. Meer dan tweehonderd jaar voordat professor Cleveringa in 1940 in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit protesteerde tegen het ontslag van de joodse professoren door de Duitsers hield de Leidse hoogleraar rechten Ge rard Noodt in dezelfde ruimte een rede over on vervreemdbare rechten van het volk (1699) en over godsdienstvrijheid (1706). Beide redes zijn in het Frans, Engels en Duits vertaald en vele malen- herdrukt. Over deze man, een van de sterren van de Leid se academie, voorloper van de Verlichting en een van de grondleggers van de leer van de rechten van de mens, is onlangs een in het En gels geschreven bibliografie verschenen van de hand van professor mr G.C.J.J. van den Bergh. Naar aanleiding daarvan heeft de Vereniging Oud-Leiden een bronzen door de Leidse kun stenaar Frans de Wit een bronzen plaquette la ten maken. Deze werd gistermiddag door voor zitter Van Soest van Oud-Leiden onthuld op een muur van de voormalige woning van Noodt aan het Pieterskerkhof 40. De plaquette bevat een passage uit de rede over godsdienstvrijheid. Na de onthulling hield professor Van den Bergh in het Academiegebouw een toespraak. Hij overhandigde het eerste exemplaar van zijn bio grafie aan professor dr. J.J.M. Beenakker, rec tor magnificus van de Leidse universiteit. FOTO: WIM VAN NOORT SPOOKRIJDER KLEM GEREDEN LEIDEN-Vrachtwagen chauffeurs hebben vanoch tend een 29-jarige spookrij der klemgereden op de rijksweg A4 naar Rotter dam. De man, afkomstig uit Ommel in de gemeente As ten, ontdekte rond kwart over vijf dat zijn benzine bijna op was. Hij wist dat ongeveer vier kilometer te rug het benzinestation aan de Europaweg stond en wil de daar achteruit naar toe rijden. Dat vond hij echter vermoeiend en keerde hij. Nadat de vrachtwagen chauffeurs hem tot stilstand hadden gebracht is de spookrijder aangehouden. LEIDEN Het eerste deel van een systematisch onder zoek naar vervuilde bedrijfs- grond in Leiden is afgerond. Het is opgezet om plekken in de stad te registreren waar be drijven hebben gestaan die met grond- en afvalstoffen de bodem mogelijk hebben ver vuild. Het eerste deel van het onderzoek omvat bedrijsloka- ties uit de periode tussen 1850 en 1880 en is in enkele maan den uitgevoerd door studenten van de vakgroep geschiedenis. Het onderzoeksverslag over die periode is vanmiddag door de voorzitter van het College van bestuur van de Leidse Universiteit K.J. Cath aan wethouder J.A. Peters (ruim telijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu) overhandigd. Het onderzoek, met de titel „Historische bedrijfslokaties en bodemverontreiniging in de gemeente Leiden" bevat een lijst van bedrijfslokaties in Leiden in de periode 1850-1880 aan de hand waarvan plekken kunnen worden opgespoord waar die mogelijk zijn ver vuild. Op grond van deze ge gevens wordt een plan opge steld voor het uitvoeren van gericht bodemonderzoek. Er wordt nu gewerkt aan een vervolg-rapport naar bedrijf slokaties in de periode 1850 tot 1988. „Het rapport is nog niet compleet. We trekken dus ook nog geen conclusies en er is nog niets bekend over mogelij ke lokaties die er als „veront reinigd" uitspringen", aldus het hoofd van de directie mi lieu G. In 't Veld. In het verle den was men nog niet zo streng ten aanzien van de bodemverontreiniging. „Het industriële karakter van Lei den, dat in de tweede helft van de negentiende eeuw nog versterkt werd, bracht milieu problemen met zich mee, die ook door de tijdgenoten gesig naleerd werden. Beleidsbepa lende overwegingen hadden echter nog weinig met bodem verontreiniging te maken. Zorg voor een schone lucht en zuiver drinkwater werd be langrijker geacht", zo staat in het rapport. Men hield zich in die tijd niet zo bezig met bodemverontreiniging zoals te genwoordig het geval is. In het rapport staan onder andere de adressen van de bedrijven en de aard van de activiteiten ge noemd. Zwavel Tussen 1859 en in 1889 was de helft van de beroepsbevolking in Leiden werkzaam in de nij verheid. In de loop van de ja ren steeg dat zelfs. Ook voed sel- en genotsmiddelenverwer- kende nijverheid en de me taalnijverheid komen aan bod. Zo staat in het verslag ver meld dat er in de dertig jaren waarover zich het eerste on derzoek uitstrekt 35 maal een aanvraag is ingediend bij de gemeente om een zwavelhok in een bedrijf te mogen vesti gen. „Ongetwijfeld zal die zwavel ter plekke ook in de bodem zijn verdwenen", aldus het rapport. Zo heeft men ook in de archie ven gevonden dat er aanvra gen zijn geweest voor opslag plaatsen voor petroleum en aanvragen voor een boek- of steendrukkerij waarbij druk inkt een rol speelt. Ook het stoken van stoommachines met steenkool leverde produk- ten op die niet ongevaarlijk zijn voor de bodem. Volgens de samenstellers van het rap port: de drie Leidse historici Ch. Jeurgens, H.A. Diederiks en P.K. Doorn en de directie milieu van de gemeente Lei den en de vakgroep geschiede nis van de Leidse Universiteit ontbreken er nog veel gege vens. Het is echter volgens de makers van het rapport een tijdrovende bezigheid om ook kadastrale gegevens te bewer ken. „Pas wanneer er onduidelijk heid bestaat ten aanzien van een lokatie waarvan men het vermoeden heeft dat het van groot belang zou zijn om daar over meer te weten, verdient het aanbeveling om de kada strale gegevens te raadplegen", vertelt het rapport. De directie milieu kan aan de hand van het rapport bekijken welke lo katies voor nader onderzoek in aanmerking komen. Alle gegevens van het rapport zijn bovendien verzameld in een computerprogramma dat speciaal voor het onderzoek is opgezet. „Het onderzoek gaat echter nog verder. We zijn nu via het arbeidsbureau op zoek naar werkloze academici die het onderzoek willen voortzet ten. Als het project is afgerond zal de directie milieu de gege vens interpreteren. 30-km-zone in Marijkestraat LEIDEN In de Marijkestraat zal een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur ga&n gelden. In verband met deze rege ling wordt de straat opnieuw ingericht. Er worden verkeers drempels aangelegd en het trottoir wordt versmald om parkeer plaatsen aan beide zijden van een gedeelte van de straat moge lijk te mak^n. De werkzaamheden beginnen maandag 30 mei en zullen ongeveer zes weken duren. Deze week is een begin ge maakt met de herbestrating van de Bilderdijkstraat die ongeveer twee maanden in beslag zal nemen. ADVERTENTIE DE MID-LOTTO VAN MEI. Was u gewend dat de Mid-Lotto met geweldige geldprijzen rond strooide, oplopend tot f 500.000-, op 25 mei is er nog iets anders. Want als u op die datum met uw Mid-Lottoformulier plaats neemt voor uw TV om getuige te zijn van de Mid-Lottotrekking, is het mogelijk dat u uit uw dak gaat van geluk! Uit het dak van een heuse Opel Kadett GSi Cabrio. De gratis extra hoofdprijs in de Mid-Lotto van mei. Bovendien zijn er nog veel meer gratis extra geldprijzen Vul dus snel uw Mid-Lottoformulier in en lever het deze week nog in! DE LOTTO LIJKT EEN SPELLETJE.TOTDATJE M WINT. Kijk in de Gouden Gids voor de inleveradressea

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13