Voortaan verzorgt de Hema je haar helemaal tot in de puntjes. Sovjetunie is hard op weg naar een „rechtsstaat" Neerstorten kernsatelliet wordt gevaar voor de aarde INF-debat van start HARTENJAGERS P& 2a75 HEMA BUITENLAND Ëeidóc(Somatit DINSDAG 17 MEI 1988 PAGINA MOSKOU Sovjetrussi- sche liberalen storten zich met hernieuwde revolu tionaire kracht op een volgende belangrijke zaak die radicaal moet veran deren in de Sovjet-maat schappij: het rechtsstelsel. Sinds de dagen van Stalin is er nauwelijks iets ver anderd op het gebied van het rechtswezen. Het hervormingspakket voor het gerechtelijk apparaat, het wetboek van strafrecht, de rechten van advocaten en van de gewone burgers is inmid dels in de laatste voorberei dingsstadia beland. Als het de liberalen lukt dit erdoor te drukken zou dat voor de Sov jetunie een belangrijke stap in de richting van westerse be schaving betekenen. Naar verwachting zullen op zienbarende resultaten ge boekt worden. Arkady Vaks- berg, een gezaghebbende rechtbankverslaggever en voorstander van hervormin gen meent evenwel dat „de oorlog verklaard is", omdat de conservatieven de zaak probe ren te traineren. Volgens Vaksberg is iedereen ervan overtuigd dat hervormingen noodzakelijk zijn. En over de terreinen die aangepakt die nen te worden kan men het ook nog wel eens worden. De strijd spitst zich echter toe op de exacte details en de om vang van de voorgestelde her vormingen. Op het moment is de Sovjetu nie een keiharde politiestaat, waar een van misdaad be schuldigd individu nauwelijks in staat wordt gesteld zich te verdedigen en weinig kans heeft op vrijspraak. Hervor mers willen dat „perestrojka" de Sovjetunie verandert in een volgens westers model inge richte „rechtsstaat", waar ge rechtigheid zegeviert. Het idee van een rechtsstaat werd altijd verworpen als zijnde „bourge ois" en kapitalistisch, tot op het moment dat Gorbatsjov verklaarde hier positief tegen over te staan. Onderneming In de jaren vijftig, toen de Sovjetleider rechten studeerde, ging men in de rechtspraak uit van het Stalinistische principe: „Onschuldige mensen worclen niet gearresteerd". Hierdoor werd het werk van de uitvoer ders der wet vereenvoudigd, maar het gevolg was ook aat miljoenen onschuldigen ter dood werden veroordeeld of in de gevangenis terechtkwamen. Zelfs onder Chroesjtsjov in 1958 noemde de opperste Sov jet het principe dat iemand on schuldig is totdat het tegendeel is bewezen een „afgezaagd dogma van het bourgeois rechtsstelsel". In de toekomst zal een groot aantal daden waaronder politieke overtredingen niet meer strafbaar gesteld worden en de straffen voor vele andere misdaden worden misschien minder streng. Zo wordt ook al beweerd dat de doodstraf slechts zal worden toegepast in een klein aantal, zeer ernstige criminele geval len. Het valt te hopen dat de wet geving op één lijn gebracht wordt met de economische hervormingen. „Je kunt geen economische initiatieven ont plooien als dergelijke blijken van ondernemingszin be schouwd worden als strafbare feiten", licht Vaksberg toe. De erfenis van de Brezjnev- periode op dit gebied is verbij sterend. Bij voorbeeld, vijftien jaar geleden werd een voorzit ter van een collectieve boerde rij in Kazachstan, Ivan Choe- denko, gestraft omdat hij ge daan had wat nu van Sovjet managers geöist wordt. Hij had de autoriteiten gevraagd wel ke resultaten ze wanneer wil den en hoeveel geld daarvoor beschikbaar was. Vervolgens zei hij dat ze hem zijn gang moesten laten gaan. Bekentenis De directeur bracht het aantal arbeidskrachten terug tot een minimum, betaalde de overge bleven werknemers goed en voerde de productiviteit op. Op die manier slaagde hij erin Zeven maal zo veel hoge-kwa- liteitsgoederen te produceren dan waar de staat behoefte aan had. Dat werd niet op prijs ge steld en Choedenko belandde in de gevangenis, waar hij stierf. Tot op de dag van van daag is het Vaksberg en ande re campagnevoerders nog niet gelukt eerherstel voor Choe denko te bepleiten, vanwege de tegenstand van de oude garde. Wat hervormers ook flink wil len aanpakken is de gerechte lijke procedure. Zij eisen dat een verdachte reent heeft op een advocaat vanaf het mo ment dat hij of zij is gearres teerd en in staat van beschul diging gesteld. Onder de huidi ge wetgeving kan een Sovjet burger niet eerder een advo caat in de arm nemen dan dat het gehele onderzoek van zijn zaak rond is. Gedurende deze periode, zo schreef een Sovjet- russisch tijdschrift, de New Ti mes, hebben de onderzoekers de gelegenheid „de verdachte tot een bekentenis te ranse len". Professor Valery Savitsky het Sovjet-instituut voor en Wet gelooft dat het tijd is dat een „Habeas-coi wet" wordt ingevoerd ij Sovjetunie, die burgen schermt tegen onwettige vangenneming. Savitsky daarbij tevens op de wij< breide corruptie die heer de gerechtshoven. Het bleem is dat rechters vooi periode van vijf jaar zen" worden. Savitsky i dat ze voor het leven bent moeten worden, na een p periode, zodat ze niet gev zijn voor locale pressiem: len in verband met het nen van stemmen. ANGUS ROXBU: (c) The Sunday Times, Lo: WASHINGTON Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen hechten weinig geloof aan de recente Russische verklaringen dat de Sovjet-radarsatelliet Kosmos-1900 geen gevaar zal opleveren wanneer hij in augus tus of september de dampkring binnen dringt. De satelliet heeft een kernreactor aan boord waarin onder meer 45 kilo ver rijkt uranium 235. De Amerikanen noemen het onwaarschijnlijk dat de radioactieve spijtstof volledig zal verbranden bij de te rugval naar de aarde. De op 12 december gelanceerde Kosmos-1900 is van een zeer krachtig radarsysteem voorzien voor de observatie van Westerse vlootbewegingen en is zelfs in staat om zich onder het wateroppervlak be vindende onderzeeërs op te sporen. De satelliet dreigt echter het voorbeeld te volgen van de Kos- mos-954, die in januari 1978 de dampkring binnen drong en een regen van brokstukken veroorzaakte in een vrijwel onbewoond gebied in het noordwes ten van Canada. Veel radioactiviteit kwam daarbij weliswaar niet vrij, maar de politieke en diploma tieke fall-out was wèl groot. Canada voerde een grootscheepse opruim- en schoonmaakactie uit en de Russen kregen een miljoenenrekening gepre senteerd, die na veel vijven en zessen uiteindelijk ook werd betaald. Vijf jaar later was het de vrijwel identieke radar kunstmaan Kosmos-1402, die voor de nodige con sternatie zorgde. Maar de kernreactor van deze sa telliet viel boven de Indische Oceaan in brokstuk ken uiteen zonder verder enig ernstig probleem te veroorzaken. Jaren eerder in 1969 en 1973 waren twee soortgelijke satellieten al bij een mis lukte lancering naar Russisch grondgebied terug gevallen. Of er als gevolg daarvan radioactieve be smetting plaatsvond, is echter nooit duidelijk ge worden. Zonnepanelen Ook nu is er geen gevaar voor radioactieve be smetting van de aarde, zo heeft het Russische pers bureau Tass laten weten, maar James Oberg en Ni cholas Johnson, twee Amerikaanse deskundigen die zich hebben gespecialiseerd op het gebied van de Russische ruimtevaart, zijn daar allerminst ze ker van. „Het staat wel degelijk vast dat het radioactieve materiaal naar beneden komt", zegt Johnson „de vraag is alleen nog maar wóér dat zal gebeuren". Volgens Johnson is statistisch gezien de kans het grootst dat de wrakstukken in één van de oce anen of in schaars bevolkt gebied neerkomen, maar de datum waarop dat gebeuren gaat, kan slechts enkele weken van tevoren worden bere kend en het exacte tijdstip en de vermoedelijke laats pas enkele uren van tevoren, atellieten als de Kosmos-1900 en de 14 maart ge lanceerde nieuwe radarkunstmaan Kosmos-1932 hebben voor hun activiteiten zoveel elektrische energie nodig dat ze niet kunnen volstaan met zon nepanelen, maar gebruik maken van kernreacto ren met verrijkt uranium 235 als splijtstof. Wester se deskundigen vermoeden dat de splijtstof enigs zins wordt „besmet" met cadmium om te voorko men dat er tijdens de kernreactie aan boord van een dergelijk toestel zo'n immense hitte-ontwj ling ontstaat, dat de hele satelliet smelt. Normaal gesproken wordt het gedeelte me kernreactor na enkele maanden van de rest vj satelliet ontkoppeld en vanuit de oorspronkt cirkelvormige baan op zo'n 270 kilometer bov< aarde in een veel hogere baan (circa 600 km) rigeerd, waar het minstens duizend jaar veilig blijven rondcirkelen. Die operatie is volgens Oberg en Johnson b Kosmos-1900 tussen 10 en 14 april mislukt S dien hebben de Russen geen contact meer mi stuurloos rond de aarde draaiende en geleid aan naar de uitlopers van de dampkring zakk satelliet en de kans dat men het toestel alsnog onder controle kan brengen, wordt nagenoeg gesloten geacht SJOERD VAN DER W Ambassadeur dreigt met pistool STOCKHOLM Het Zweed- se ministerie van buitenlandse zaken zit danig in zijn maag met de nieuwe ambassadeur van Joegoslavië, Zlatan Kikic. De diplomaat werd zondag door vier politiemannen in ko gelvrije vesten overmeesterd terwijl hij bij een speeltuin, ge legen onder een deken, zijn pistool op voorbijgangers richt te. Volgens enkele Zweedse kranten kan de ambassadeur worden uitgewezen, maar een politiewoordvoerder zei dat Kickit op grond van zijn diplo matieke onschendbaarheid on middellijk was vrijgelaten. WASHINGTON In de Amerikaanse Senaar is giste ren na herhaald uitstel het de bat over de ratificatie van het INF-verdrag begonnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz zei bij het begin van het debat dat alle obstakels voor ratificatie uit de weg zijn ge ruimd. Enkele senatoren had den met name problemen met „interpretatieverschillen" tus sen de Sovjetunie en de VS over de passages die de contro le op de werderzijdse kernwa pens regelen. Het is de vraag of het debat kan worden afge rond voor de komende topont moeting tussen Reagan in Gor batsjov in Moskou. Filipijnen: BBC zette rebellen aan tot aanslag MANILA De Britse omroep BBC heeft communistische re bellen op de Filipijnen betaald om een aanslag uit te voeren op het regeringsleger. Bij een actie van de rebellen in het district Bicol werd een brief van de omroep aangetroffen waarin wordt aangeboden een overval op een legerpatrouille te filmen. De bewuste actie zou 27 februari hebben plaats- Eevonden en aan 11 soldaten et leven hebben gekost, zo hebben militaire autoriteiten op de Filipijnnen gisteren ver klaard. De BBC heeft de be schuldigingen ontkend en la ten weten dat op de bewuste datum helemaal geen film ploeg op de Filipijnen aanwe zig was. Af scheidsceremonie voor Sovjet-troepen KABUL Tegen een achter grond van geweervuur en ka nongebulder is gisteren in Ka- bul een afscheidsceremonie gehouden voor de eerste Sov jet-troepen die op het punt staan het land te verlaten. De ongeveer 1.300 manschappen werden toegesproken door de Afghaanse president Najibul- lah. Vanochtend begon het konvooi van 300 voertuigen aan de drie dagen lange en ge vaarlijke rit naar de Sovjetu nie. Zoals vrijwel overal te we reld werd gisteren ook in de Sovjetunie net begin van de terugtrekking prominent in de krant gezet. „Naar huis", luid de de veelzeggende kop in Pravda, waarin de troepen omstandig werden geprezen. V Nacht hemdje tot op de knieën. 65/35% polyester katoen. Mt 98-11616.75. Mt 128-17618.75. Nü me 3.- korting V Dekbedover treksets. 100% katoen. 140 x200cm met 1 sloop 29.75.200 x 200 cm met 2 slopen 49.75. Nü met 6.-korting 9 Gevormde steunpanties. 40 denier/ Mt38/40 48/50. 9.75/10.75. Steunkousen, 70 denier. Mt 8X2- 11XL 10.75. Nü met 2.- korting 16750 9 Meisjes- en damesslips Mt 104-164 en mt 3646.1.75 Nü 3voor475 4P "Prinses Slim- melein wil niet trouwen". Kleurrijk boekje voor begin nende lezers 6.75 nü C7C V Wissel lijsten met spiegelglas. 13x18 cmt/m40 x 50 cm. 3.50 t/m 12.75. Nü met 15% korting VSportbeha van elasti sche katoen. Wit of skin. "n' Mt75- 90B/C en mt 75-85D. 1 AltZ A 16.75 nü J VHooggténzende jachtlak. Transpa rant Voor binnen en buiten. 750 ml. 11.75 nü i V Aluminium fluit ketel. In diverse kleuren. 12.75 nü VDames-en heren quartz analoog horloge Met cen trale secondenwijzer. Zwarte band. 35.75 nü We hebben er 5 vernieuwde, uitstekende haarverzorgingsprodukten bij. Onze Haircare milde shampoo 2.- en crèmespoeling 3.75 komen in een voordelige gezinsfles. De tintelfrisse tonicum 2.50 beschermt tegen roos en haaruitval. En om je haar in model te brengen gebruik je Hairstyle haarversteviger 2.50 of de speciale Föhnversteviger ook voor 250. Nü ter introductie met 50 ct kortmg. Zo komt je haar de dag wel door! Aanbiedingen zijn geldig t/m 21 mei 1988. .Echt Waar Voor Je Geld.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10