|ïloemen en uitwerpselen oor vertrekkende Soviets Hevige strijd rond Gouden Tempel ■drugshandelaren financierden 2 'apen-supermarkt voor Contra's Mitterrand is overtuigd van nieuwe meerderheid EG-top struikelt over btw 'AG1IITENLAND QeidcaQounanl MAANDAG 16 MEI 1988 PAGINA 5 V( oedbadin g liordiers café FAST Een schietpartij in pub in Belfast heeft aan drie ij en het leven gekost. Tien te ren moesten gewond naar wai nhuizen worden gebracht. n be »ns de politie stapten enkele 1 gevj ien de Avenue Bar binnen openden zij zonder enige schuwing het vuur op de be en n :rs' **et ca^ worc't voorna- nm™ k bezocht door de bewoners een nabijgelegen katholieke Volgens Sinn Fein, de poli- arm van de IRA, zijn prote- e extremisten voor de aan- 'erantwoordelijk. egen. het toen 'loed on* rïu 'er ereld Syrië komt tussenbeide bij „oorlog" in Bayrut BAYRUT Syrië staat op het punt zijn troepen de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Bayrut in te sturen om een eind te maken aan ge vechten tussen rivaliserende groepen shi'ieten. Le den van milities kregen het dringende advies de straten te ontruimen. „De Syrisch-Arabisch soldaten hebben opdracht de buitenwijken binnen te gaan en de orde te herstellen", zei brigade-generaal Ghazi Kanaan. het hoofd van de Syrische inlichtingen dienst in Libanon. „Wij waarschuwen alle militiele den in de buitenwijken de wapens onverwijld neer te leggen". Najib Berri, de Libanese minister van jus titie en leider van de pro-Syrische shi'itische Amal- militie, maakte bekend dat de militaire vleugel van zijn organisatie overeenkomstig de Syrische wens wordt ontbonden. Of de pro-Iraanse Hezbollah zich bij de Syrische eis zal neerleggen is niet bekend. Fietsendief geëxecuteerd PEKING In de zuidelijke Chinese provincie Guangdong is een 29-jarige man geëxecu teerd. Xiao Guoqi was ter dood veroordeeld wegens dief stal van in totaal 113 fietsen over een periode van ruim twee jaar. De volksrechtbank van Shantou sprak het dood vonnis uit omdat de verdachte zich de wettige eigendommen van anderen had toegeëigend en daardoor „de sociale orde in gevaar had gebracht". De rechtbank achtte bewezen dat Xiao tussen maart '84 en mei '86 voor een kleine 15.000 gul den aan fietsen heeft gestolen. Poolse hongerstakers eisen vrijlating dienstweigeraars WARSCHAU Dertien leden van de verboden Poolse vredesbeweging „Wolnosc I Pocoy" (Vrij heid en Vrede) zijn gisteren in de Poolse stad Wroclaw een hongerstaking begonnen. Hiermee willen ze kracht bijzetten aan hun verzoek aan de regering om dienstweigeraars en activisten die tij dens de stakingen van de laatste weken zijn gear resteerd vrij te laten. Op 15 mei wordt jaarlijks in Europa gedemonstreerd voor het recht op dienst weigering. Daarom is op deze dag met de honger staking begonnen, aldus de bekende Poolse dissi dent en historicus Jacek Kuron. Daarnaast eist men de invrijheidstelling van leden van de verbo den vakbond „Solidariteit", onder wie Janusz On- yszkiewicz, Jozef Pinior en Bogdan Lis. Deze mensen werden gedurende de stakingsonrust van de afgelopen weken gearresteerd. „AMERIKAANSE HULP BU AANVAL OP LARAK" Iraq brengt Iran zware slag toe DUBAYY Iran heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat zij actief hebben meegewerkt aan de zware Iraakse luchtaanval op het Iraanse olielaadstation op het eiland Larak. Bij deze aanval in het zuidelijk deel van de Golf schoten Iraakse gevechts vliegtuigen zaterdag vier tankers in brand, waaronder de grootste tanker ter wereld: de Seawise Giant. Uit dit schip werden 16 lijken geborgen. Veertig zeelieden worden vermist. De Iraanse radio meldde gisteren dat Amerikaanse oorlogsschepen op het uur van de aanval radar- en radioap paratuur van Iraanse gevechtsvliegtui gen hadden gestoord. Volgens radio- Teheran vlogen de Iraakse vliegtuigen over Amerikaanse marineschepen te rug naar hun bases. Militaire deskun digen bevestigden dat de Iraakse bom menwerpers gezien de afstand tot La- rak vermoedelijk in de lucht zijn bijge tankt. Iraq heeft Iran met de aanval op het olielaadstation in elk geval een zware slag toegebracht. De Iraanse oorlogsretoriek was navenant. In een verklaring zei de regering in Teheran dat zowel de VS als Iraq zullen boeten voor de „beestachtige aanval". )MAANSLAG IN KABUL LUIDT TERUGTREKKING IN oorui wa ÏS «I JUL Terwijl een n van bloemen en lijke uitwerpselen op neerdaalde, hebben ren de eerste 1200 Sovjet-troepen zich ?oo ggetrokken uit de oos- J* te Afghaanse stad Ja- 1. Het eerste Sovjet- ^ooi, bestaande uit 300 5io (servoertuigen en zette zich in de ge ochtend in bewe- richting de hoofdstad ui. Binnen negen nden moeten volgens op 14 april getekende oord van Genève de 000 man Sovjet-troe- Afghanistan hebben aten. aanwezigheid van een tigtal westerse journalis- 'ingerde het konvooi zich bergpassen en ravijnen, ip de achtergrond het ge- zuur van de islamitsche tsbeweging. Na elke t kon een hinderlaag lig- van de mujaheddin, die eigd hadden de terugtrek- le Sovjet-troepen te zullen >ken. een onrustige nacht met xvuur en raketinslagen alabad las een Sovjet-of- nr. vlak voor het vertrek |L >oodschap van de Com- 1 stiche Partij van de Sov- e voor. Daarin stond dat oepen nu nodig zijn voor ^oldi Perestr°jka"- Sovjet-solda- lieten weten blij te zijn huis te kunnen. enant-generaal Vladimir lanov vertelde dat spoedig drie van dergelijke kon- ald M vooien Jalalabad zullen verla ten. Binnen twee weken, nog vóór de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Re- agen en Sovjet-leider Gorbats- jov, zullen alle Sovjet-militai ren uit de stad geëvacueerd zijn. Het Afghaanse regerings leger moet hun plaats inne men. Na een acht uur durende tocht bereikte de enkele kilometers lange karavaan in de middag het 140 kilometer westelijker gelegen Kabul. Gedurende de rit werden volgens het Sovjet- persbureau TASS de terugrek- kende troepen driemaal door de mujaheddin met raketten bestookt. Nagenoeg onge schonden rolde het konvooi de buitenwijken van de zwaar verdedigde hoofdstad binnen, waar een groots welkom was voorbereid. Ook hier waren er bloemen van papier, vlaggen en zwaai ende schoolkinderen langs de kant van de weg. Uit luidspre kers klonk Afghaanse muziek. Volgens TASS werden de mi litairen welkom geheten met spandoeken waarop de Sovjet- Afghaanse vriendschap beju beld werd en de militairen werden bedankt voor hun hulp. De lokale bevolking leek echter niet onder de indruk en negeerde de gebeurtenissen. De op het land werkende boe ren keken op noch om. De Afghaanse president Naji- bullah, wiens communistische bewind zonder Sovjet-steun ernstig gevaar loopt, sprak za terdag zijn volste vertrouwen in de toekomst uit. Niettemin was i de stad geweer- en artil lerievuur te horen van het verzet dat heeft aangekondigd Najibullah zo Shel mogelijk te willen verdrijven. Zaterdag nog, ontplofte in Kabul een autobom op de plaats waar vandaag een parade zou worden gehouden. Volgens Tass kwamen 16 mensen om het leven. Verscheidene dorp jes aan de rand van de stad werden zaterdag met raketten onder vuur genomen. In de Pakistaanse grensplaats Pesha war deelde het verzet mee dat de manschappen hun bases zullen verleggen naar Afgha nistan. Een Indiase legerarts ver wijdert een kogel uit de arm van een van de sikhs die zich hebben overgege ven. FOTO: AP NEW DELHI Op het terrein van de Gouden Tempel van de sikhs in de Indiase deelstaat Punjab is gisteren opnieuw zwaar gevochten tussen veilig heidstroepen en extremis tische sikhs. Nadat bijna 150 personen de tempel hadden verlaten, vond een langdurige schoten wisseling plaats. Of daar bij mensen zijn omgeko men is niet bekend. De mensen die zich overga ven, hebben een week in de Gouden Tempel opgesloten ge zeten. Zij werden onmiddellijk ingerekend door commando's van het Indiase leger. Een van de arrestanten was Suijit Singh Penta, wie ten minste schuld aan dertig moorden ten laste is gelegd. Penta pleegde na zijn arrestatie zelfmoord door een cyaankalipil in te ne men. De 150 mensen besloten naar buiten te komen, nadat de gouverneur van Punjab, Sid- harta Shankar Ray, hen zater dag met een zekere dood ge dreigd had als zij zich niet overgaven. Sinds begin vorige week wordt de Gouden Tempel, het voornaamste heiligdom van de sikhs, belegerd door een para militaire macht van ruim 3000 man. Doel van de operatie is het tempelcomplex te „zuive ren" van de extremistische sikhs, die zich daarin ver schansen. De radicale sikhs streven naar een zelfstandige staat in de welvarende deelstaat Punjab. Zij doodden dit jaar al negen honderd mensen. De Gouden Tempel vormde al eerder het middelpunt van een confron tatie tussen het Indiase leger en de sikh-separatisten. Dat was in 1984, toen het leger de militanten uit de tempel ver dreef ten koste van duizend doden. Vier maanden later na men de sikhs wraak met de moord op premier Indira Gan dhi. J» SHINGTON In de 25-8, enigde Staten stapelen aanwijzingen zich op ook vice-president n '4rge Bush van illegale amn lenleveranties aan de iraguaanse Contra's hebben geweten. Er- nog: dat die wapens een deel door het ^s'imbiaanse drugskartel igian den gefinancierd. 984 en 1985, toen het Ame- snse Congres alle wapen- aan de Contra's al had oden, konden zij volop ens halen in wat de „wa- j upermarkt" in Honduras I genoemd. Volgens rege ringsfunctionarissen werd de supermarkt op poten gezet door twee met de CIA verbon den wapenhandelaars, Ronald Martin en James McCoy. Voor de toelevering zou regering- Reagan een beroep hebben ge daan op de Israëlische gehei me dienst, de Mossad, om wa pens te kopen in Tsjechoslo- wakije. De Mossad op zijn beurt schakelde de Ameri kaanse wapenhandelaar Ri chard Brenneke in. Deze Brenneke heeft voor de subcommissie voor buitenland se zaken van de Amerikaanse Senaat onder ede verklaard, dat de vliegtuigen waarmee de wapens naar Honduras wer den gevlogen vervolgens wer den gebruikt om cocaïne van uit Colombia via Panama naar de VS te vliegen, omdat het uiteindelijk het „drugskartel" van Medellin (Colombia) was, dat de wapens betaalde. Tijdens eerdere hearings voor het Congres is gebleken dat de inmiddels ontslagen Witte Huis-medewerker Oliver North omstreeks 12 juli 1985 al van een connectie met drugs handelaars moet hebben gewe ten. Op die dag noteerde hij in zijn dagboek dat „veertien miljoen dollar van de finan ciën uit drugs" kwamen. Vol gens Brenneke was de contact man in Washington voor deze operaties Donald Gregg, de ad viseur in defensie-aangelegen heden van vive-president George Bush. Tegenover Brenneke bevestigde Gregg steeds, dat de operaties „de ze gen van boven" hadden. Gregg heeft inmiddels ont kend ooit met Brenneke te hebben gesproken en een woordvoerder van Bush pro beerde Brenneke's geloofwaar digheid aan te tasten met de opmerking: „Het is een wa penhandelaar. Ik moet zijn ka rakter wel ter discussie stel len". Volgens een aantekening van Oliver North wist Gregg echter wèl van de illegale wa penleveranties aan de Con tra's. De „wapen-supermarkt" zou halverwege 1986 zijn ge sloten. Maar volgens wapen handelaars zouden er nog en kele tonnen wapens, munitie en explosieven liggen opgesla gen. (c) Standaard Uitgever)), Antwerpen-Weesp. Busramp Bij een frontale botsing tussen een schoolbus en een bestelwagen zijn in Carrolton in de Ameri kaanse staat Kentucky 27 mensen om het leven gekomen. Meer dan dertig anderen raakten ge wond. De bestelwagen reed op de verkeerde weghelft en botste frontaal op de bus waarin 67 mensen, voornamelijk tieners en hun ouders, zaten. De bus ging na botsing in vlammen op. De meeste slachtoffers vielen als gevolg van brandwonden en rookvergiftiging. Het gezelschap in de bus was naar een amusementspark geweest. Op de foto het uitgebrande wrak van de bu£ FOTO: AP PARIJS De Franse pre sident Mitterrand heeft besloten tot ontbinding van de Assemblée Natio nale, de Franse Tweede Kamer, en vervroegde al gemene verkiezingen uit geschreven. Deze zullen worden gehouden op 5 en 12 juni aanstaande. Mitterrand besloot de Fransen opnieuw naar de stembus te roepen, nadat zijn donderdag benoemde premier Michel Ro- card er niet in was geslaagd een parlementaire meerder heid voor zijn politiek tot stand te brengen. Hij is ervan overtuigd, dat de verkiezingen wel een werkbare meerder heid zullen opleveren. Zeven jaar geleden, toen Mit terrand voor de eerste maal werd gekozen, behaalden de socialisten dank zij het toen geldende districtenstelsel in twee ronden de absolute meer derheid in het parlement. Om taktische redenen veranderde Mitterrand de kieswet voor de parlementsverkiezinge van maart 1986 in een stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. De verwachte winst van gaullisten en liberalen kon zo worden beperkt, terwijl het extreem-rechtse Nationale Front als splijtzwam in het parlement kwam. Die ver brokkeling van het rechtse blok hielp Mitterrand vorige week aan de zege. De ironie wil dat een parle mentaire meederheid er voor Mitterrand opnieuw inzit, juist omdat de vorige, rechtse rege ring van premier Chirac de oude kieswet weer heeft inge voerd. Het districtenstelsel over twee ronden houdt in dat in 577 districten evenzovele kamerleden moeten worden gekozen. Doorslaggevende fac tor is daarbij vaak het stemad vies van de in de eerste ronde afgevallen kandidaten. Proble matische voor veel liberale- en gaullistische kandidaten wordt de opstelling van het extreem rechtse Nationale Front van Le Pen. In ruim honderd dis tricten kan het Front scheids rechter spelen, waarmee veel gematigde liberalen in de ar men van Mitterrand worden gedreven. Vast staat inmiddels dat extreem-rechts zelf en ook de communistische partij veel zet^ejs gaan verliezen Parijs stuurt missie naar Nieuwcaledonië PARIJS De Franse pre mier Michel Rocard heeft besloten een onderzoeks commissie te sturen naar Nieuwcaledonië, de Franse eilandengroep in de Stille Zuidzee. De commissie heeft als taak de situatie te beoordelen en een dialoog op gang te brengen tussen de oorspronkelijke Mela- nesische bevolking, de Ka naken, en de Franse over heid. In Nieuwcaledonië vond vlak voor de Franse presidentsverkiezingen een golf van geweld plaats. De Kanaakse orga nisatie die onafhankelijk heid nastreeft, had onder meer een aantal Franse gendarmes gegijzeld, die inmiddels door de Fransen zijn bevrijd. De missie be staat uit zes personen en zal een maand in Nieuw caledonië verblijven. (Van onze correspondent Frans Boogaard) LÜBECK/TRAVEMÜNDE Eén van de belangrijkste ope raties om binnen de EG tot een gemeenschappelijke markt te komen de gelijkschake ling van de indirecte belastin gen dreigt op een falikante mislukking uit te lopen. De kans dat op de komende top van regeringsleiders over dit onderwerp nog voorstellen op tafel komen, is al vrijwel nihil. Dat bleek afgelopen weekein de in het Westduitse Lübeck- Travemünde, waar de EG-mi- nisters van financiën na twee dagen vergaderen zonder enig besluit uiteen gingen. Eén van de belangrijkste wegen naar de verdere Europese eenwor ding dreigt daarmee volledig te worden geblokkeerd. De gelijkschakeling van de in directe belastingen (btw en ac cijnzen) behoort al lang tot de moeilijkste problemen waar mee de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, nog heeft af te rekenen. Gelijke of bijna gelijke tarie ven moeten de EG in staat stellen tegen 1992 alle contro les aan de binnengrenzen vol ledig af te schaffen. Eind april besloten de EG-ministers van financiën het principe van volledig gelijke belastingen in te ruilen voor beter op elkaar afgestemde tarieven. Zowel de Europese Commissie als het Westduitse voorzitterschap van de EG hoopte op die ma nier een doorbraak te kunnen forceren. Maar Engeland maakte aan die illusie snel een eind. In dat land is om sociale redenen een aantal goederen (voedsel, kleding, woning bouw) niet btw-plichtig. Vol gens de minister Lawson is het nu „uitgesloten" dat zijn rege ring dat nul-tarief zal laten vallen. Engeland wordt in zijn afwijzende houding bovendien gesteund door Denemarken, dat politieke bezwaren aan voert tegen belastingharmoni satie, en door Ierland, dat fi nanciële nadelen vreest.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5