Aad de Mos neemt revanche op Ajax Roda JC heeft net niet genoeg in huis yenoord jpt mis 3"jff kriist lelers sen ;rtrek _ainer bij CNapoli rFELICITATIES VAN TON HARMSEN GENOEGDOENING VOOR HAAGSE AADJE1 Piet den Boer: Vlaamse Reus Wat moest ik anders?" Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 3PAÏ ORT QeidóaQowuml VRIJDAG 13 MEI 1988 PAGINA 9 i het die z en li en eeds voot ïsen en. SCO( ?n de nen. nk Houwaart i ft in Brugge d gE Henk Houwaart heeft zijn con- Club brugge met drie jaar verlengd. Hagenaar is aan zijn vierde seizoen ner bezig in Brugge, waar de plaatse- ub morgen de Belgische titel kan ver als Winterslag wordt verslagen, rt (42) had eerder contacten in Grie- d, maar gaf vanwege persoonlijke I digheden de voorkeur aan Club I boven PAOK Saloniki, waar hij een ■er zo hoog salaris had kunnen ver- Trainer Leo Beenhakker verlengde jls zijn contract met Real Madrid en jaar. De Nederlandse coach, die or twee jaar had wilen tekenen, kan d seizoen in totaal rond de 1,5 mil- jlden aan salaris en premie verdie- dien zijn club de fel begeerde Europa Henk Houwaart Duits d. otc Italianen dingen naar gunst Ohana STRAATSBURG De spitsspeler Ohana van KV Mechelen heeft zich met zijn club in de Europese belangstelling geplaatst. Zowel Atalanta Bergamo als Bologna dingen naar de gunsten van de Israë liër. Wanneer de winnaar van de beker voor beker winnaars zijn speler van de hand wil doen, is het te verwachten dat de Itali aanse verenigingen niet alleen tegen elkaar, maar ook tegen Franse clubs zullen moeten opbieden. Nog een punt nodig voor UEFA-plaats STRAATSBURG Het Nederlandse clubvoetbal heeft in elk geval een verlenging van PSV in de Europa- Cupfinale van Stuttgart nodig om voor het seizoen 1988/1989 drie plaat sen in het UEFA-bekertoernooi vei lig te stelen. In de halve finales leek Nederland door de onstuimige op mars van PSV en Ajax al naar de achtste plaats in het UEFA-klasse- ment te stijgen, maar de onverwachte nederlaag in de laatste seconden van Ajax tegen Marseille deed de KNVB éen punt tekort komen. Ajax haalde dat kostbare punt ook niet in de fina le tegen Mechelen, waardoor PSV te gen Benfica zal moeten toeslaan om het Nederlandse voetbal internatio- ,naal meer armslag te geven. Van Rooy twee jaar FC Antwerp ANTWERPEN Frans van Rooy heeft gisteren zijn ver bintenis bij FC Antwerp met twee seizoenen verlengd. De middenvelder werd halverwe ge het seizoen door de Belgi sche club overgenomen van PSV voor het bedrag van 2,2 miljoen gulden. Van Rooy be reikte pas laat een akkoord met de Antwerpse club. Eerst na tussenkomst van de hoofd sponsor van FC Antwerp kwa men de partijen tot overeen stemming. Er bestond voor Van Rooy belangstelling uit Frankrijk, met name Racing Club de Strassbourg wilde de Nederlander graag inlijven. KNVB zoekt getuigen wanprestatie Zwolle ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB gaat op zoek naar objectieve getuigen om na te gaan wat er pre cies is gebeurd bij PEC Zwolle - Vo- lendam van afgelopen zondag. Tv- beelden wekten de indruk, dat de twee clubs handjeklap speelden, omdat men wist dat bij een gelijk spel (het bleef 0-0) AZ zou degrade ren. De Alkmaarse vereniging diende daarop een protest in bij het bestuur betaald voetbal. Deze stelde de zaak in handen van de tuchtcommissie. Onder objectieve getuigen verstaat de commissie onder meer bonds- functionarissen en commissie-leden. Voetbaloproer in Griekenland ATHENE De Griekse oproerpolitie moest gisteren in actie komen tegen een groep van driehonderd ontevreden sup porters in de havenplaats Patras. De fans staken barricades op verschillende wegen in brand uit onvrede tegen een beslissing van de strafcommissie van de Griekse voetbalbond. Hun club Panahaiki kreeg drie punten in mindering gebracht, omdat de geschorste speler Genas was opgesteld in het duel tegen Panseraikos. Door deze straf is degradatie voor Panahaiki vrijwel onontkoombaar. De supporters blokkeer den verschillende wegen met brandende hindernissen. Hiervoor werd ook een aan tal auto's gebruikt. De oproerpolitie kon pas na veel moeite de wegen vrijmaken voor het verkeer. H., dit 1 le 2! eredeU) 'nare hun Mijn 1AAG De nederlaag jx tegen KV Mechelen leeft voor Feyenoord lekende gevolgen. financiële zin. De lammers zullen in het le seizoen verstoken van inkomsten uit het >se bekervoetbal. Door lies van Ajax mist Fey- de nacompetitie, waar- d plaats in het UEFA-be- rnooi te verdienen valt. leeft door zijn tweede in de competitie achter :ht op deelneming aan UEFA-bekertoernooi. C komt uit in het toer- roor bekerwinnaars en ij de landskampioenen, it tweede UEFA-ticket FC Twente, VVV, FC gen en Willem II een ititie. iat pet ;ee n de n Vei VVV vfütaif it - Twente; 17 mei 20.00 lente - VVV. Willem II - Gro- 20.00 uur. Groningen Twente - Willem II;.23 mei VVV - Groningen, Willem •nte; 26 mei 20.00 uur: VVV - Groningen - Willem II; 29 10 uur. Willem II - VVV, Groningen; 2 juni 20.00 uur le beslissingswedstrijd. miljoen oen beschikking eege 'clus onze corresPonc^ent van der Voort) CELONA Johan jff heeft van het be- van Barcelona de be cking gekregen over iljoen gulden voor de c auloop van nieuwe spe- r°ceiTpe 26-jarige midden- i m/1 Frank Rijkaard nummer één op het w-gliistje van Johan I, die ook de bij AC onder contract le Marco van Basten willen inlijven. Rijk- moet de opvolger len van Bernd Schus- die volgend jaar bij Madrid speelt. Rijk- tef' nu nof> b'j ^ea' j jlgoza speelt, heeft ove- ird De ni" Har c| 4 mi| jeees 1 AC Napoli, de voet van Diego Armando 11 bna, is in een zware cri- echt gekomen. Het ver van de eerste plaats op iglijst aan het AC Milan üud Gullit heeft tot een ie van onvrede geleid. tothi he snel >i, verL c v°ui erki B; er v laag. rt m ift S' et k 'steil ;rbijstering van de club- l hebben de spelers in ezamenlijk communiqué ertrouwen opgezegd in r Ottavio Bianchi. Nog enkele maanden geleden de ploeg met vijf punten irong op Milan onbe- aan kop. Grote boos- is de 44-jarige trainer i, die nog maar enkele geleden de hemel werd ?zen als de grote archi- 'an de Napoli-successen. contract werd onlangs 'erlengd. Nu hebben de hem bestempeld als lan met een slecht ka- i-president Corrado Fer- heeft de spelers scherp t gewezen en beklem- dat de club vertrouwen houden in Bianchi. Op- ld is dat de naam van lona ontbreekt onder het luniqué van de spelers, steren niet behoefden te om de onrust enigszins MECHELEN Meche len, gistermiddag rond een uur of één. De stad leek uitgestorven. Geen huldiging van de plaatse lijke KV, die de avond ervoor geschiedenis schreef door in Straats burg ten koste van Ajax de Europa Cup voor be kerwinnaars te verove- In plaats van een officiële ontvangst op het stadhuis en een zegetocht over de Grote Markt werkten de spelers een lichte training af in het stadion aan de Lierse Steen weg. Een handjevol in het rood een geel gehulde fans beloonde de ploeg met een beschaafd applaus en reikte bloemen uit aan matchwin naar Piet den Boer en trainer Aad de Mos. Rond de klok van half twee meldde Graeme Rutjes zich als eerste in het spelershome. Hij ondervond duidelijk de naweeën van een nachtelijke stappartij in het centrum van de 70.000 zielen tellende pro vinciestad. De bloeddoorlo pen ogen spraken boekdelen. Rutjes zag gisterochtend de zon opkomen in de binnen stad en vond het daarna tijd om het bed op te zoeken. Dat gold voor de meesten. Pascal de Wilde kroop pas om een uur of acht onder de wol en Mare Emmers erkende al vlot, dat hij zijn bed nog niet had gezien. De verhalen kwamen al snel los. De Cuproes was nog niet uitgewerkt. Maar de stem ming kwam er pas goed in nadat de kantinebaas de videorecorder in werking stelde. Bij het terugzien van de treffer van Piet den Boer en de ereronde na afloop met de foeilelijke beker, die in middels een ereplaatsje in de prijzenkast heeft gekregen, zong de steeds groter wor dende groep spontaan het clublied. Aad de Mos kwam als laatste binnen, waarop de spelers de minder vleiende liederen, die de Ajax-aanhang de avond daarvoor speciaal voor de oud-trainer van de Amster damse club had bedacht, ten gehore brachten. De Mos, die zijn verbaasd kijkende doch tertje had meegenomen, kon er wel om lachen. Hij had zijn gram gehaald. En met hem straalden ook zijn ou ders, die apetrots een plekje zochten in het steeds voller wordende onderkomen. Aad de Mos voelde zich sterk. Hij moet woensdaga vond een flink stuk gegroeid zijn. Vooral nadat het com plete bestuur van Ajax hem en zijn ploeg later in de kleedkamer hadden gefelici teerd. Vooral de ferme hand druk van voorzitter Ton Harmsen, die hem drie jaar geleden op straat zette, deed hem meer dan goed. „Ik heb eindelijk mijn gram gehaald op Ajax", glunderde de trai- Ajax (Ned) - KV Mechelen (Bel) 0-1 (0-0): 52. Den Boer 0-1. Scheidsrechter: Pauli (WD1). Toe schouwers: 39.446 (uitverkocht). Rode kaart: Blind (Ajax). Gele kaart: Wouters (Ajax). Sanders en Den Boer (beiden Mechelen). Ajax: Menzo; Blind. Wouters, Lars- son en Verlaat (73. Meijer); Winter, Scholten en Mühren; Van 't Schip (57. Bergkamp), Bosman en Rob Witschge. KV Mechelen: Preud'homme; San ders, Clijsters, Rutjes en Deferm; Emmers, Koeman. De Wilde (60. Demesmaeker) en Hofkens (73. Theunis); Ohana en Den Boer. ner niet geheel zonder rancu- Onrecht ,Ik vind nog steeds dat Ajax mij onrecht heeft aangedaan. Dit is mijn wraak. Wij had den al eens een vriendschap pelijke wedstrijd gewonnen van Ajax, maar dat telde niet. Deze overwinning op Ajax telt meer dan dubbel. Vooral omdat wij hen daar door van een tweede achter eenvolgende bekerwinst af hielden. Waarom dacht je dat ik na afloop compleet uit mijn bol ging. Alle emoties kwamen los. Dat mag toch. Wie had dit durven dromen". Zijn vader zeker niet. Die kon woensdagavond niet eens de moed verzamelen om naar Straatsburg af te reizen en paste met zijn vrouw in België op de kleinkinderen. „Ik vond het maar beter om thuis te blijven", aldus de glunderende De Mos senior. „Het verleden van Aad speelde in deze beladen wed strijd een te grote rol. Ik vreesde dat de emoties hoog zouden oplopen. Nee, ik had niet verwacht dat KV Me chelen van Ajax zou winnen. Een volslagen verrassing. Maar ik ben trots op mijn zoon. Nooit gedacht, dat-ie nog eens met een Europa Cup naar huis zou komen". Met plezier De in Voorburg woonachtige ex-Hagenaar haalt met ple zier herinneringen op aan zijn zoon. „Wij zijn niet ge makkelijk voor hem geweest, waren heel streng. Aad maakte het ons ook niet ge makkelijk. Als klein jochie vond-ie voetbal belangrijker dan school. Hij had talent, maar wij wilden dat hij in ie der geval zijn studie niet ver waarloosde. Hebben hem daarom ook keihard gestraft toen er bericht kwam van de schoolleiding dat Aad een paar dagen had verzuimd. Wij wisten van niets. Ik schorste hem vervolgens voor vijf weken, maar Aad had mazzel. Je kunt het gelo ven of niet, maar wij hebben al die weekeinden achter el kaar mist gehad, waardoor hii geen wedstrijd miste". „Ja, voetballen kon-ie. Als jeugdspeler had hij veel ta lent. Ik weet nog goed, dat hij op een toernooi in Cannes werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Het jeugdelftal van ADO was toen ook iets aparts. Hij heeft nog samen gespeeld met jon- Terug in Mechelen, waar pas morgen de echte huldiging plaatsvindt, heeft Aad de Mos een heel bijzondere feestmus opgezet. FOTO: AP gens als Dick Advocaat en Harry Vos, om er een paar te noemen. Een paar dagen na dat toernooi stopte er op een middag een grote wagen voor onze deur. Er stapten twee vreemde heren uit, die bij ons aanbelden. Het bleken bestuursleden te zijn van Beerschot, die Aad wilden in lijven. Wij hebben de boot af gehouden an Aad niets ge zegd. Anders had-ie zijn school direct laten barsten. Jaren later hebben wij het hem pas verteld. Vond-ie niet echt leuk, al had hij be grip voor onze standpunten. Aad is een goeie jongen. Hij heeft van ons allebei iets meegekregen. Het fanatisme en de felheid van zijn vader, de diplomatie van zijn moe der. Ja, dat is zijn geluk, want ik zeg nogal eens gauw wat teveel". Arrestaties (14) in de hoofdstad AMSTERDAM Na de nederlaag van Ajax tegen KV Me chelen ontstonden er relletjes in Amsterdam. Even na mid dernacht was de rust op het Leidseplein weergekeerd, zo zei een politiewoordvoerder. In totaal werden veertien arresta ties verricht. Eén politieman en één burger raakten licht ge wond. De politie sprak verder haar waardering uit voor café houders die bij de eerste tekenen van rumoer onmiddellijk hun cafés dichtgooiden. het druk met handjes schud den en nam gelaten de kusjes van zijn vrouwelijke bewon deraars in ontvangst. Maar genieten deed hij. „Toch be sef ik nog steeds niet, dat wij die Cup hebben gewonnen", verzuchtte de maker van het enige doelpunt. Vervolgens begaven de spe lers en de belangstellenden zich naar het trainingsveld. Piet den Boer arriveerde als laatste op de grasmat. Hij had Vannacht Na een kwartiertje haakte de aan zijn lies geblesseerde middenvelder Pascal de Wil de af. Hij strompelde richting massagekamer. Ook hij on dervond hinder van zijn nachtelijke escapades. „Wat een feest vannacht, zoiets heb ik nog nooit meege maakt. Om half drie landde ons vliegtuig op Zaventem, dat zwart zag van de mensen. Vervolgens zijn wij met z'n allen naar de Grote Markt gegaan. Daar waren de sup porters helemaal door het dolle heen. Ik zal het nooit vergeten. Het absolute hoog tepunt voor mij. Misschien maak je zo'n moment maar een keer in je leven mee". RICHARD THANNHAUSER STRAATSBURG Piet den Boer, groot geworden in en onder de rook van Rotter dam, is de nieuwe Vlaamse reus. De 30-jarige mid voor, een eenvoudige arbeider uit het internationale voetballe- ger, werd de held van Me chelen door zijn nijvere ploeg de enige en winnende treffer in de Êuropa-Cupfinale tegen Ajax te bezorgen. „Toch weer Pietje den Boer". En: „Het zal Pietje den Boer niet we zen Dat waren de hartekre ten van de Vlaamse suppor ters, die Den Boer op handen dragen. En Piet zelf. Zonder opsmuk, zonder dikke nek. Twintig minuten na afloop, toen alle drukte een beetje was weg- feëbd, heb ik even naar de emel gekeken en toen kwam alle spanning los. Ik Vheb gehuild. Zulke tranen in de ogen, dat is me in het voetbal nog nooit gebeurd. Zo'n succes heb ik nooit mee gemaakt. Als voetballer had ik ook nimmer op zoiets ge rekend. Zes jaar geleden speelde ik nog voor Excel sior. Daar denk je niet aan Europese bekers. En dan dit". Den Boer, aangewezen voor de dopingcontrole en daar door als laatste de kleedka mer uitgekomen, inhaleerde het succes en wees als goede zoon op zijn ouders. Die zijn per trein gekomen. Voor het eerst in hun leven zijn ze in het buitenland geweest. Ik had voor kaartjes gezorgd. Ze waren met de trein. Ik denk dat ze nu al weer naar huis zijn Den Boer, via CVV, Xerxes, het Nederlands amateurelftal en de bescheiden oud-papier club Excelsior in het echte betaalde voetbal terecht ge komen, droomde nog weer eens hardop van het succes, tegen Ajax, zijn droge kop stoot na een actie op de vleu gel van Ohana. „Larsson had ik in mijn nek. Dat was mijn tweede tegenstander al. Dat zo'n Verlaat van je af ge haald wordt, zie je toch als een persoonlijke overwin ning. Van die kopbal heb ik gedroomd. Verschillende ke ren. Dat doet elke voetballer toch. Dit was mijn vierde in dit Europese seizoen. Vorig jaar maakte ik de beslissende treffer in de bekerfinale. Maar deze was - belangrijker, de belangrijkste uit mijn car rière. Niet de mooiste, maar dat telt niet. Meteen de beker winnen in het eerste Europa- Cupseizoen. Dat is toch wel heel bijzonder". DANNY BLIND OVER RODE KAART: STRAATSBURG De rode kaart voor Danny Blind zorgde voor de vroegtijdige beslissing in de Nederlands-Belgische Euro pa-Cupconfrontatie Ajax - KV Mechelen. De back uit Zeeland schopte de doorgebroken Mare Emmers na een kwartier tegen de vlakte. Scheidsrechter Pauly trok na enig zoeken in de borst zak het rode kartonnetje. Blind ging rustig naar de kleedkamer, nam de tijd om zijn George-Michaelachtige stoppelbaard weg te halen en keek in de tweede helft in colbert naar het overwicht van de tien overgebleven Ajacieden. Zijn voornaamste conclusie van de kant was dat van dit Mechelen door een voltallig Ajax nooit verloren was. „Maar wat moest ik anders", klaagde Blind, die vorig jaar de gewonnen Europa Cupfinale van Athene miste door het verdraaien van de knie bij een laatste strandtraining. ..Die Emmers kwam door en dan kun je niet lang nadenken. Als ik hem laat doorlopen naar Menzo en het wordt 1-0, dan zegt iedereen: had hem gepakt. Dat had je hoogstens een gele kaart gekost. Nu pak ik hem en die scheids geeft rood. Die kaart vecht ik niet aan, al is het internationaal niet gebruikelijk. Toen het wat lang duurde, voor die kaart uit de zak kwam, wist ik al hoe het ervoor stond. Alleen die Koeman sprong me op de rug om een beetje theater te maken en de zaak aan te dikken. Ik zei: boer, donder op. Ik wist was er kwam. Daarom ben ik zo rustig gebleven". TILBURG „PSV wint dit jaar alles", zei de te leurgestelde (verlies met 3-2), maar toch tevreden (prestatie) afscheid ne mende oefenmeester Rob Jacobs van Roda JC gis teravond. „Zelfs de toss. Ze kregen hier in Tilburg al de kleedkamer van Willem II toegewezen en tenslotte moet Roda ook de KNVB-beker nog bij hen inleveren". Jacobs verklaarde in de voorbereiding op de finale tegen PSV uit te gaan van de wel degelijk aanwezige kwa liteiten, van zijn ploeg die meer moesten kunnen bie den dan degradatievoetbal. „De druk was er toch af, om dat we al verzekerd waren van Europa Cupvoetbal. Dus heb ik gezegd: laat maar zien wat je in huis hebt. Blattler zocht meteen na de aftrap Koeman op, Suvrijn schakel de Vanenburg uit en achter in één tegen één. Daarmee is het toch een enerverende fi nale geweest. Dat is een com pliment waard aan het hele elftal en zeker aan het tien tal dan overbleef toen Gene Hansseri werd weggestuurd. Heb ik overigens goed ge hoord, dat dit de af scheids wedstrijd was van Verhoef? Dan weet ik dat". Trainer Guus Hiddink van PSV loofde de opponent eveneens. „Als Roda met dit materiaal van het begin van de competitie zo had ge speeld, was het een subtop per geWbrden. De ploeg bezit snelheid en mensen die een doelpunt kunnen maken. We hadden het na die treffer van Smeets ook behoorlijk moeilijk. Wel had PSV de zaak in het eerste kwartier al moeten beslissen en controle ren in plaats van er achter aan hollen. In de rust heb ik het team gelukkig weer scherp kunnen zetten. De karaktermensen als Gerets en Lerby halen het voordeel dan naar je toe". Hiddink wilde niets weten van een magere verrichting van zijn vedette Koeman. „Als een tegenstander zich alleen behoeft te fixeren op Koeman, dan zouden we ge makkelijk uit te schakelen zijn. Als Koeman normaal draait, zonder die extra's, dan nemen anderen het wel over. Hij behoudt altijd zijn waarde". PSV veroverde dus na het landskampioenschap ook de KNVB-beker. De Eindhove- naren, die in navolging van Ajax vijftien iaar geleden, er over twee weken in Stuttgart nog een Europa Cup naast kunnen zetten, beleefden daarvoor wel een finale, die begon als een aarzelend kaarsje maar opflakkerde tot een fikse brand. Het voor laatste wapenfeit van PSV liet op zich wachten tot in de verlenging. Toen deed Ler by, overigens zeer fraai, de Limburgse llusies overgaan in Limburgse tranen. Die let terlijk aanwezig waren bij Hansen, die twintig minuten voor het einde de rode kaart kreeg na aanhoudend te blij ven mekkeren over een ove rigens door Koeman gemiste strafschop van PSV. Dank zij twee treffers van nota bene Gerets bleef PSV tot aan de verlenging in de race, waar na Lerby het karwei af maakte. PSV - Roda JC 3-2 (2-2, 0-1) 23. Huub Smeets 0-1, 53. Gerets 1-1, 64. Ray mond Smeets 1-2, 85. Gerets 2-2, 92. Lerby 3-2. Scheidsrechter: Verhoef Toeschouwers: 8500. Rode kaart: Hanssen (Roda JC, twee keer geel); gele kaart: Vanenburg (PSV) en Boe- rebach (Roda). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koe man, Nielsen en Heintze; Van Aerle, Linskens (Viscaal) en Lerby; Vanen burg, Kieft en Gillhaus. Roda JC: Nederburgh; Hanssen. Brandts en Suvrijn; Boerebach. Blatt- ler. Van Geel en Groenendijk; San chez Torres, Huub Smeets (Trost) en Raymond Smeets (Raeven).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9