Angola dumpt slachtoffers van cholera in massagraven sticht wellicht in Afghanistan Franse havens weer open voor het vrachtverkeer buitenland Sritse leesterspion üm Philby iverleden assale betoging in ~}rmeense stad GEKAAPT VLIEGTUIG TERUG NAAR CHINA Liberalen doen niet mee in Frans kabinet 'fieidaeSoatcMii VRIJDAG 13 MO 1988 PAGINA 5 jaai rei inse atoomproef i atol Mururoa ISLINGTON Frankrijk heeft ren op het atol Mururoa in de Zuidzee zijn eerste kernproef adit jaar uitgevoerd. Het was de kernontploffing op Mururoa j Frankrijk in 1975 overging op ifergrondse proeven. Nieuwzeeland ft gezegd dat Frankrijk geen §iter tijdstip had kunnen kiezen, e week haalde Frankrijk zich de op de hals van de Nieuwzee- regering door de geheim agen- fominque Prieur naar Parijs terug falen. Prieur zat op Hao een straf iwegens de aanslag op een schip a Greenpeace dat tegen de atoom- ren protesteerde. Noriega weigert weer te vertrekken PANAMA STAD De Panamese be velhebber generaal Noriega blijft bij zijn weigering te praten over het ver laten van zijn machtspositie. Hij is ook niet bereid op te stappen als de Ame rikanen een concessie zouden doen. Overigens werd gisteren bekend dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken sinds 1970 pogingen heeft gedwarsboomd om een drugslijn op te rollen, die was georganiseerd door de sterke man Noriega. Volgens oud-medewerkers van de Amerikaan se anti-narcoticabrigade speelde No riega namelijk een te belangrijke ver- bindingsrol met de Contra's in Nicara gua. „Geen slordigheden op werk Tsjernobyl" SLAVOETITSJ Kombinat, het Russi sche staatsbureau dat verantwoordelijk is voor de bedrijfsleiding in de kerncentrale van Tsjernobyl, heeft ontkend dat er syste matisch slordig wordt gewerkt. Het dag blad Pravda publiceerde vorige maand een schokkend beeld van dronkenschap, vriendjespolitiek en slechte reparaties in Tsjernobyl. Volgens onder-directeur Gas- enko had de Pravda terechte kritiek op het werk van Kombinat, maar heeft dat niets te maken met het werk in de centrale. An dere functionarissen hebben ontkend dat er zich weer ongelukken hebben voorge daan in de centrale. Ministers Zuidafrika in overleg met Angola BRAZZAVILLE De Zuidafrikaanse ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Roelof Botha en Magnus Malan zijn zijn vandaag in Brazzaville aan wezig bij de tweede overle gronde met Angola. Anders dan in de eerste ronde in Londen zijn bij het overleg in Congo geen Cubaanse of Amerikaanse diplomaten aanwezig ziin. Zuidafrika eist voor het beëindigen van de oorlog het vertrek van 40.000 Cubaanse militairen uit Angola. Problemen rond INF in Genève opgelost GENEVE De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben gisteren hun meningsverschillen over het INF-verdrag opgelost. Beide partijen hopen dat het verdrag over de af schaffing van de middellange-af- standsraketten nu zal kunnen worden bekrachtigd door de Ameri kaanse Senaat. Het conflict over het INF-akkoord werd beslecht door minster Shultz en zijn Sovjet-collega Sjevardnadze. De moeilijkheden ont stonden toen de Amerikaanse Senaat vorige week opeens ernstige beden kingen kreeg tegen het verdrag, om dat de controle op de naleving niet uitvoerbaar zou zijn. Meesterspion Kim Philby, hier op een archief foto uit 1955 speelde jarenlang de vermaarde onschuld. FOTO: AP DSKOU De Britse sesterspion Kim Philby i) is woensdag in Mos- u overleden, aldus een kendmaking van het rsbureau Tass, die hem der meer „een opmer- lijke Sovjet-agent" emde. De Britse dub- Ispion vluchtte in 1963 ar Moskou nadat hij ja- rtlang als „mol" van de }B in de Britse contra- jonagedienst werkte. De diplomaat-spion Philby was een van de spionnen die in de jaren dertig door de Sovjetrussische geheime dienst werden gerecruteerd op de Universiteit van Cam bridge. Samen met zijn colle ga's Guy Burgess en Donald Mclean voorzag Philby Mos kou op het hoogtepunt van de Koude Oorlog van een enor me hoeveelheid informatie over het beleid van de Britse en Amerikaanse regering. Ook heeft hij honderden Brit se geheim agenten in Moskou verraden. Begin dit jaar stond Philby voor het eerst een vraagge sprek toe aan een westers blad, de Britse „Sunday Ti mes". In dat interview sugge reerde hij dat de Britse gehei me dienst hem in 1963 had la ten doorschemeren dat men hem op het spoor was. Vol gens Philby wilde Londen door hem de kans te geven geven zich uit de voeten te maken voorkomen dat het tot een voor de Britse inlichting- dienst uiterst pijnlijk proces zou komen. Na zijn vlucht naar Moskou bleef Philby nog jaren voor de KGB werken. OstfDEN Er is nog lfe onzeker omtrent de ekking van de naar _Mi»ng 115.000 Sovjet- troepen uit Af- ;tan. Eén brandende is of Moskou of hien Kabul zal :hten een soort „buf- t" te stichten in het 5ij>rden van Afghanistan ld de provinciale M |fdstad Mazar-e Sharif, ondel khoipijdens de Sovjetrussische ip olilting waren er aanwijzin- nt df dat Balkh en de andere noordelijke provincies de Russische grens als lerlijke en potentieel au- staten behandeld wer- Zo kregen de guerrilla's leze streken in 1983 voor infof, eerst een waarschuwing involl de regering in Kabul mankbij gedreigd werd met redefcheiding van Afghanis- a- Tegelijkertijd bespeurden ^rnemers verwoede pogin- om Mazar-e Sharif zowel iek als militair te verster- ids is het noorden het ^5t welvarende gebied van dani^land. dat bovendien begif- is met waardevolle olie- Sovjets verlaten stad Jalalabad ISLAMABAD Afghaan- se rebellen hebben gisteren een Russische gevechtsheli kopter neergehaald terwijl 4.000 Sovjettroepen hun grootste garnizoen in oost- Afghanistan evacueerden ter voorbereiding van hun definitieve terugtrekking op 15 mei. Volgens de ver zetsbeweging zijn de Rus sen al begonnen hun wa pentuig van de stad Jalala bad -r-naar Kabul over te: brengen. bronnen en natuurlijke gasde- póts. Dankzij vele industriële en culturele overeenkomsten vallen de noordelijke Af ghaanse provincies binnen de economische en sociale in vloedssfeer van de zuidelijke Sovjetrepublieken. Nog niet zo lang geleden nam president Najibullah drie veel betekenende besluiten. Ten eerste creëerde hij de nieuwe post van vice-premier voor het noorden, waarbij de portefe uilles van defensie en binnen landse zaken gecombineerd werden, hetgeen tamelijk on- ISKOU In de Armeense hoofdstad Jerevan is gister- >nd door ruim 40.000 mensen betoogd uit protest tegen de rangenhouding sinds 24 maart van een Armeense militant, our Airikian, en de situatie in het overwegend Armeense relied Nagorny Karabach in Azerbaidjan. Dit is vanmorgen fnomen uit bronnen van dissidenten in Jerevan. De avond óren werd ook betoogd in Stepanakert, de hoofdstad van jorny Karabach, ook in verband met de door van een jon- tijg Armeniër die op 11 mei werd doodgeslagen door Azer- en idjanen. ïs hL_ gebruikelijk is. Ten tweede bracht hij de provincies langs de Sovjetrussische grens onder één regionaal bestuur. En hij kondigde de vestiging van een nieuwe provincie aan, Sari Pol geheten, gevormd uit Balkh en de aangrenzende Jowzjan pro vincie. Volgens waarnemers zijn deze besluiten de voorzetten tot de stichting van een Moskou-ge- trouwe bufferstaat. Een staat die op eenvoudige wijze vanuit de Sovjetunie bevoorraad zou kunnen worden en voor het regime Najibullah een relatief veilige vluchtplaats zou zijn ingeval het verzet Kabul zou innemen. Ook voor de Sovjet unie zou een bufferstaat inte ressant zijn. Een dergelijke zóne verschaft Moskou immers uitstel van het Afghaanse de bacle. En wat nog belang rijker is een bufferstaat houdt het anti-communistisch islamitische fundamentalisme enigszins op een afstand. Hoe de machtsstructuren in Afghanistan tijdens de Russi sche troepenterugtrekking zul len wijzigen, zal echter in de praktijk moeten blijken. Er pleit immers ook één en ander tegen een splitsing van Afgha nistan. Sovjet-interventie in het noordelijk deel van het land zou in de eerste plaats een ernstige schending beteke nen van het Genève-akkoord. Bovendien heeft Gorbatsjov meermalen te kennen gegeven dat hij zich eens en voor altijd uit de „bloedende wond" Af ghanistan wil terugtrekken. Tenslotte lijkt het weinig rea listisch de zeer veerkrachtige islamitische beweging onder totaal 50 miljoen Afghanen en inwoners van de zuidelijke Sovjetrepublieken via een mi litaire interventie te willen knechten. EDWARD GORMAN (c) The Times, Londen l' JSKE EN W1SKE DE KRIMSON CRISIS MEMISA STUURT NOODZENDING MEDICIJNEN ROTTERDAM „De kinderlijkjes worden in vuilniszakken gestopt en opgestapeld bij de uitgang van het ziekenhuis. De fa milie komt de overlede nen niet ophalen uit angst voor besmetting. Daarom worden de zakken met kinderen 's avonds opge haald en in massagraven gedumpt". Jacques de Wit werkzaam bij medische hulporganisatie Memisa, is nog zichtbaar onder de in druk van hetgeen hij on langs zag in Angola, waar een ongekend omvangrij ke cholera-epidimie heeft toegeslagen. Als verantwoordelijke voor de afdeling Portugees Afrika en voorheen Zuid-Amerika heeft De Wit wel vaker de afschu welijke uitwassen van armoe de onder ogen gehad, maar het aanschouwen van de talloze cholerapatiënten schokte hem diep en even lijkt hem de moed in de schoenen te zijn gezonken. „Hopeloos" en „een gevecht tegen de bierkaai" noemt hij de situatie in de voormalige Portugese kolonie, die sinds 1974 wordt verscheurd door een burgeroorlog. „In een zie kenhuis kwam ik het eerst op de kinderafdeling. En wat ik daar zag. Twee, drie kinde ren op één bed, drijvend in de ontlasting; de stank; het onge dierte; de hitte op de zaal". De cholerapatiënten eind van deze maand kan het aan tal de 30.000 belopen worden op aparte afdelingen gelegd, omdat de ziekte alleen al via de huid zeer besmette lijk is. De bacterie maakt maag en darmen zo van streek, dat de slachtoffers aan de diarree raken en binnen enkele uren zijn „leeggelopen". De patiën ten veelal ondervoed en daardoor met weinig weer stand sterven in feite aan uitdroging. Stretchers Een ruwe schatting leert dat alleen al in de Angolese hoofd stad Luanda en in Benguela, de tweede stad van het land, afgelopen weken zo'n driedui zend mensen zijn bezweken aan de cholera. Maar De Wit vreest dat het aantal slachtof fers veel hoger is, omdat veel mensen het ziekenhuis niet eens halen. Of de ziekte over valt hen óf familieleden wei geren hen te brengen uit angst óók besmet te raken. Het wei geren hulp te verlenen en het niet ophalen van de doden te kent de enorme angst voor cholera, want normaliter heb ben de Afrikaanse familiele den zeer veel voor elkaar over; de banden zijn sterk. Na het schokkende relaas van De Wit heeft Memisa besloten begin volgende week dertig ton medicijnen en materialen te versturen. Behalve infuus- systemen (infuus plus slange tjes en naalden) wordt zieken huispersoneel laarzen ge stuurd, schorten, handschoe nen en vuilniszakken om het besmettingsgevaar te verklei nen. De Wit: „Het tekort aan voor zieningen wreekt zich. Er zijn niet voldoende cholerabedden (stretchers met een gat in het midden) en niet voldoende emmers om onder de bedden te plaatsen. Alles loopt dus over de vloer. Verplegend per soneel moet letterlijk door de zaal baggeren en de troep met een trekker wegschuiven. We sturen daarom ook des-infec teer middelen". Rioleringen Jacques de Wit is moedeloos, omdat een cholera-epidemie als deze een typisch gevolg is van armoede. De bacterie krijgt namelijk de kans toe te slaan bij verzwakte mensen, die in slechte hygiënische om standigheden leven. De men sen, die geen geld voor zeep hebben, geen eigen toilet in de woning, waar de woonwijken geen rioleringen hebben, geen schone watertappunten en waar het huisvuil niet regel matig wordt opgehaald. Het is nog maar tachtig jaar geleden dat zich in Nederland een laatste, en gelukkig kleine, epidemie voordeed. De cholera kwam voorheen alleen voor in de waterrijke gebieden langs de Ganges en de Brahmaputra in India, maar heeft zich sinds de zeventiende eeuw even snel verspreid als de zeelieden en slaven zich over alle wereld delen verspreidden. Als gevolg van de hardnekki ge oorlog tussen de marxisti sche regering en de pro-Zuida- frikaanse rebellen, is de eco nomie van Angola totaal ont wricht. Het nationaal budget gaat grotendeels op aan tanks en granaten, niet aan huisves ting, sanitaire- en medische voorzieningen. De Wit: „Zeker nu het regen seizoen net voorbij is, staan enorme plassen in de krotten wijken; de riolering is natuur lijk aan alle kanten stuk. In de kuilen met water wordt afval gedumpt, kinderen spelen erin en een enkele moeder ge bruikt het water om te wassen. Dat vréégt om verspreiding van de cholera", aldus De Wit Een lichtpunQe is dat deze week de tweede overlegronde begint tussen Angola, Cuba, de Verenigde Staten en de Sov jetunie over het beëindigen van de oorlog. Maar zolang het overleg duurt, blijven de vluchtelingen naar de grote steden stromen en blijft het gevaar op hernieuwde uitbar stingen van cholera. Voor vele duizenden zal de vrede hoe dan ook te laat komen. JOOS PERSOON (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL/OOSTENDE In de Noordfranse ha vensteden Calais en Duin kerken hebben de vracht wagenchauffeurs die daar nu al bijna een week vast zitten, hun blokkade op geheven. Zowel personen- als vrachtauto's konden sinds gisteren vanuit deze twee havens weer over naar Engeland. De vrachtwagenchauffeurs be sloten hun actie te beëindigen nadat de Frans/Britse maat schappij Sealink had toegezegd per dag 500 vrachtauto's over te zetten. Dit besluit leidt vrij wel zeker weer tot irritatie bij toeristen en het personenver keer, dat tot gisteren nog voor rang genoot. De concessie van Sealink aan het vrachtvervoer was in de kilometerslange kolonnes vrachtwagens in Calais en Do ver aanleiding voor een opper beste stemming nadat de afge lopen dagen de spanning te snijden was geweest. Gister middag al maakten vier sche pen met in totaal honderd vrachtauto's de overtocht. In België evenwel zitten de voor naamste havens, Oostende en Zeebrugge, nog potdicht. In Oostende staan bijna vijfhon derd vrachtauto's, in Zeebrug ge ruim 150. In Calais zijn dat er nog tweehonderd, in Dover zelf meer dan duizend. In de Britse havenstad leidden de lange wachttijden al tot ernstige ongeregeldheden. Ook in België houden de autoritei ten rekening met tegenacties van de vrachtwagenchauf feurs, die zich steeds meer op winden over het feit dat perso nenauto's wèl worden overge zet. „Twee keer ben ik nu al op die vervloekte boot geweest met mijn truck. Twee keer heb ik in Engeland aangelegd 'en allebei de keren hebben ze mij vanuit Dover weer terug gestuurd. Damnit! En straks kan ik mijn vrouw weer bel len dat er toch nog een paar dagen bijkomen", briest een Britse chauffeur in Oostende. Terwijl de nieuwsberichten het mooiste weer van de we reld beloven gaat hij zijn twee de week op de „binnen-par- king" van Oostende in. Samen met een kleine vijfhonderd collega's, waarvan de meesten nu al zes dagen in de Belgische badplaats noodgedwongen maar wat rondlummelen. De eerste paar dagen was het nog te doen, maar na een paar dagen wint gekanker over het ongemak het van de gezellig heid. „Het is een schande. Met vijfhonderd chauffeurs hebben we hier maar twee wc's", moppert een Duitse chauffeur. „En geld voor een hotel heb ik niet". Intussen bestaat op beëindi ging van de acties van het P&O-personeel nog geen zicht. Gisteravond vertrok de Euro pean Trader, één van de drie P&O-veerboten die al enkele weken in de Vlissingse bin nenhaven lag, naar Dover. Dat gebeurde zonder enige tegen werking van de Nederlandse FNV en de Vervoersbond FNV. ,Hoge prijs voor vrijlating Franse gijzelaars" DEN HAAG - De prijs die Frankrijk heeft betaald voor de vrijlating van de drie gegijzelde Fransen in Libanon is volgens oud-minister M. van der Stoel zo hoog dat terroristen die als een aanmoe diging zullen beschouwen. Voor degenen die het belang en de rol van het internationaal recht willen versterken, is de gehele gang van zaken ontmoedigend. Van der Stoel - thans lid van de Raad van State - en zijn vroegere staatssecretaris mr. P.H. Kooijmans - thans hoogleraar interna tionaal recht - ontvingen woensdag in Lei den de eerste exemplaren van een nieuw En gelstalig vaktijdschrift, het „Leiden Journal of International Law" BEIJING China heeft Taiwan vandaag bedankt voor de snelle teruggave van een verkeersvliegtuig dat gisteravond werd ge kaapt tijdens een binnen landse vlucht. De Boeing 737, met elf beman ningsleden en 107 passagiers aan boord, werd door twee jonge arbeiders gekaapt, kort na het opstijgen uit de stad Xi amen. Twee uur later landde het toestel op een luchtmacht basis in Taiwan, waar de ka pers zich overgaven en poli tiek asiel kregen. Het toestel kreeg onmiddellijk brandstof en vloog terug naar China. Taiwan en China leven op ge spannen voet met elkaar, om dat beiden aanspraak maken op eikaars grondgebied. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Na een laatste bespreking tussen president Mitterrand en de nieuwe premier Michel Rocard heeft het Elysée gisterenavond de samenstelling van de nieuwe Franse regering bekend gemaakt. Het eerste kabinet van de sociaal-democraat Rocard draagt een duidelijk links profiel met zeventien socialisten op een totaal van voorlopig 26 regeringsleden. Er zijn vier vrouwen in opgenomen. De verwachte opening naar het politieke centrum is zeer be scheiden en wordt gesymboliseerd door vier aan links radicalen toebedeelde portefeuilles. De weigering van een aantal liberale en ook gaullistische ex-ministers van Jacques Chirac om in de nieuwe regering zitting te nemen werd door medewerkers van Rocard aangevoerd als reden voor het zeer kleine aandeel van rechts. De sleutelposten in de nieuwe regering worden ingeno men door socialisten. Juist omdat de liberalen niet meedoen, zal het kabinet volgens de meeste politieke deskundigen geen lang leven zijn beschoren en zal het zich voornamelijk moeten gaan bezighouden met de voorbereiding van vervroegde parlements verkiezingen. President Francois Mitterrand zou in juni of sep tember de Assemblee ontbinden. Kind dood na vijf-voudige transplantatie De drie-jarige Tabatha Fos ter zat vooraf gaande aan een zware operatie in ok tober vorig jaar nog pein zend bij haar moeder op schoot. Het meisje over leed gisteren aan een infec tie, die ont stond nadat zij vijf nieuwe or ganen inge plant gekregen had. De ope ratie vond plaats in een ziekenhuis Pittsburgh (VS). FOTO: AP Vrachtwagenchauffeurs die met hun wagens de weg naar de haven van Folkestone blokkeren, brengen hun stem uit. Gisteren werd besloten de blokkade ook hier op te heffen. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5