Echte racisten kun je niet bekeren" Superjaarklas haring in Noordzee NAAR DE BOLLEN,NAAR DE BRABANTSE BOLLEN De Saab die u zoekt staat dit weekend niet in de showroom. Defensie wil ex-jachtvliegers op herhaling m jlCK HOUWAART NEEMT AFSCHEID VAN ANNE FRANK STICHTING erkansing eindexamen nog maar in één vak KONINKLIJK HUIS Eft, Zuid-Holland: boosheid burgemeester na ME-aetie tegen schippers misplaatst 8 PA!. fNENLAND EeidaeGoiuant VRIJDAG 13 MEI 1988 PAGINA 3 iittle-bussen rijden ie weken gratis etir, ezen] De 'an hi igssai odzaa n, hi er de 'ERDAM Vanaf maandag gaan ihuttle bussen gratis rijden tussen Al- i Amsterdam-Zuidoost. Belangstel- krijgen twee weken de tijd om itten te maken. aat om een comfortabele vorm van aar vervoer van en naar het werk met j koffie, kranten en de radio onder Tot de actie is volgens een woord- r van Centraal Nederland besloten het aanbod van passagiers voor deze van openbaar vervoer op de vorige in i geopende lijnen vanuit Amsterdam- iel "s de woordvoerder klagen potentiële in vooral over de hoogte van het ta- lij sluit niet uit dat daar wat aan ge wordt. Havenwerkgevers zien af van ontslagen ROTTERDAM De werkgevers in de Rotter damse haven hebben zich er kennelijk bij neer gelegd dat zij hun personeel niet kunnen ont slaan. Dat bleek woensdag op een forumdiscus sie bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam uit de woorden van O. Heemskerk, directeur van de organisatie van havenwerkgevers SVZ. Heemskerk erkende daar voor het eerst dat de „primaire inzet" van de SVZ bij het maanden lange stukgoedconflict dat begin 1987 in de ha ven woedde „fout" was geweest. Die primaire inzet hield in dat de werkgevers het ontsla grecht terug eisten. Formeel hadden de werk gevers dat twee jaar daarvoor ingeleverd bij het roemruchte Van der Louw-akkoord. In dit soci ale akkoord voor de haven was geregeld dat de werkgevers vijf jaar lang geen havenwerkers zouden ontslaan. Omroepbijdrage omlaag door STER-inkomsten DEN HAAG De regering wil met extra in komsten uit STER-reclame de omroepbijdrage verlagen. Dit blijkt uit een brief die minister Brinkman van WVC Woensdag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. In de brief maakt hij duidelijk dat het uit „oogpunt van harmonisa tie" met de ontwikkelingen in de rest van Eu ropa wenselijk is de STER-zendtijd per 1 janua ri 1989 uit te breiden tot het wettelijke toegesta ne maximum van vijf procent. Daarnaast wil hij met de kamer een discussie aangaan over een verhoging van dit maximum. De extra in komsten die door uitbreiding van de STER- zendtijd worden verkregen kunnen worden ge bruikt voor een verlaging van de omroepbijdra- te en een verhoging vsan het budget voor het timuleringsfonds voor Nederlandse Culturele Omroepprodukties. Aanhoudingen wegens oplichten bedrijven VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft met de aanhouding van vijf mannen uit Leiderdorp, Vlissingen, Rotterdam, Ber gen (NH) en Badhoevedorp een fraude van 1,2 miljoen gulden opgelost waarvan bedrij ven uit Duitsland, Denemarken, Oostenrijk, Italië en Engeland het slachtoffer zijn ge worden. Hoofddader is de 61-jarige A.C. uit Vlissingen die via zijn BV per telex allerlei goederen bestelde voor leverantie aan Gha na. Deze goederen die na afgifte van een valse bankgarantie werden gestuurd naar Vlissin gen zijn echter nooit betaald en evenmin naar Ghana verzonden. Ze verschenen op de Nederlandse markt voor dumpprijzen. Het ging om gereedschap, huishoudelijke apparatuur, speelgoed en dergelijke. Vrouw doodt vriendin na ruzie om man ROTTERDAM De 20-jarige Rotterdamse vrouw die dinsdag bezweek aan de verwondingen die haar die dag met een mes wa ren toegebracht, blijkt het slacht offer te zijn geworden van een crime passionel. De vrouw is neergestoken door een even oude vriendin, die een verhouding heeft met dezelfde man met wie het slachtoffer tot haar dood een verhouding had. De twee vrou wen kregen dinsdag over hun verhouding met dezelfde man ru zie, waarbij de verdachte een mes pakte en vervolgens haar vrien din in de borst stak. Rara-verdachte wil verhoorstop AMSTERDAM De Amster- aamse advocaat mr. P.H. Bak ker Schut heeft in kort geding "de stopzetting geëist van verho ren door het openbare ministe rie van zijn cliënt R.R. zolang deze zich beroept op ziin recht om te zwijgen. R. wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de actiegroep Rara. Hij werd vorige maand opgepakt op ver denking van brandstichting en vernielingen bij de Makro en Shell. Hij behoorde tot een .groep van acht personen die de /politie toen aanhield. Alle ande- re verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Uitspraak maandag 16 mei. int( vai an D( id. H< et zo' er n king /oor te«en STERDAM Elf jaar af.teg heeft Dick Hou- art de nagedachtenis e reg i Anne Frank hoogge legeu jden als voorzitter van f naar haar genoemde hting. Dat was volgens ileidi statuten eigenlijk al goed i jaar te veel, maar het rd hem vergund tot en i mende zondag aan te rwijs ven. Dan is het echt ht g irbij en neemt Han de rammers, commissaris ine d i de koningin in Fle- and, de scepter over. krijgt de hoede over an C gezaghebbend insti- Dpen t dat, net als Hou- ^odsi irt zelf, wortelt in de t om lse geschiedenis. n de moeder van Dick ïwaart in 1942 met haar tienjarige zoon bij de ister verscheen om hem te T j n dopen, ging de geestelij- j niet over één nacht ijs. s k moest eerst een half jaar ?tma erricht ondergaan en be door* ien zuiver in de leer te zijn Vat hij het sacrament kon lajgen. Gelukkig ging dat goed en mocht hij of- rooms-katholiek Hij bleef dat tijdens oorlog, maar verhuisde ia naar het protestantse om zich in politiek j en publiciteit (NCRV) og te werken. Zijn roem in christelijk Nederland Ie hoogte van een heuse ire Houwaart" in 1966. OR'T EERST MAATSCHAPPIJLEER BIJ HAVO EN VWO Nadat hij als hoofd van de NCRV-actualiteitenrubriek Attentie wat al te enthousiast had gepleit voor samenwer king tussen CHU en ARP, verdween hij van het christe lijke toneel en werd hoofdre dacteur van het Dagblad van het Oosten. Tien jaar later was het weer raak. In de Kamer werden (door VVD'ers) argwanende vragen gesteld over de politie ke achtergrond van de nieu we directeur voorlichting van het ministerie van binnen landse zaken, een zekere D.F.H., zoals hij op bevel van de kamervoorzitter Vondeling werd aangeduid. Was dat niet die protestantse schreeuwle lijk van weleer? Nee. Als Dick Houwaart dat ooit al ge weest was, nu niet meer. Dat bleek een paar maanden later des te duidelijker, toen hij werd benoemd tot voorzitter van de Anne Frank Stichting. Want dat mag dan geen strikt joodse stichting zijn, Hou waart dankte zijn benoeming wel grotendeels aan zijn be trokkenheid bij de joodse ge meenschap. En dat was niet de betrokkenheid van een welwillende buitenstaander, maar van een meelevend lid van de joodse gemeenschap. Gestorven was de dopeling, herboren de besnedene. Want dat was Houwaart, sinds de zevende dag na zijn geboorte. Met een schok kwam hij er achter, aan het denken gezet door de geschiedenis van de staat Israel en door zijn joodse vrouw. „Die doop, dat is een natuur lijk eigenlijk een heel bitter verhaal", zegt Houwaart nu. „Dat die priester mij en mijn zusje niet gewoon wilde do pen om ons leven te redden, dat we eerst nog een half jaar catechisatie, of hoe dat heten moge, moesten volgen. Bit ter". „Na de oorlog dacht ik, zoals zoveel joden: dat jodendom, wat motten we ermee, niks ei genlijk. Ik dook onder in het christendom. Of ik nu echt een gelovig christen was of niet... ik weet het niet. Soms was het zeker gemeend, maar soms vond ik het ook allemaal flauwekul. Tot ik ontdekte dat ik er helemaal niet hoor de. Ik spiegel me wat dat be treft graag aan Ed van Thijn, die ook plotsklaps tot de con clusie kwam dat hij eigenlijk niet kon ontkomen aan het jo dendom. Zo was het met mij ook. Nee, ik bekeerde me niet, ik pakte de draad van voor de oorlog weer op, ik keerde terug". Sindsdien bewaart Houwaart als lid van de orthodox-joodse gemeente een zorgvuldige af stand tot de kerken. Hoewel hij het christendom ziet als een „uit de hand gelopen joodse ruzie", voelt hij er wei nig voor zich in navolging van rabbijn Soetendorp „te warmen aan de kerken'„Hij mag wel oppassen dat hij zich niet brandt", zegt Houwaart. „Al die aandacht van de ker ken voor het jodendom, daar zit ik niet zo op te wachten. Laat ons maar met rust. Ik zeg nu op mijn zestigste dat de religies een grote rol kunnen spelen bij het bevorderen van verdraagzaamheid". Actiecentrum Die oproep tot verdraagzaam heid heeft Houwaart elf jaar lang als voorzitter van de Anne Frank Stichting her haald. „We proberen de bood schap van Anne in heden daagse termen te vertalen. Zij blijft in haar dagboek hopen op gelijkheid en vrede en daar streven wij nog steeds naar; gelijkheid, geen discri minatie. Ja, er zijn wel men sen die vinden dat we ons moeten beperken tot het in standhouden van het Achter huis als museum, en wij vin den dat ook erg interessant, maar we zien het huis niet als Dick Houwaart kwam plotsklaps tot de conclusie dat hij eigen lijk niet kon ontkomen aan het jodendom. „Nee, ik bekeerde me niet, ik pakte de draad van voor de oorlog weer op, ik keer de terug". FOTO: SP Frank-huis is door geweest, wie de lege kamers heeft ge zien, die moet veranderd naar buiten komen. Die werkt met ons mee aan gelijkheid, om te voorkomen dat ooit nog weer mensen de rol van zondebok krijgen opgelegd. Want die ongelijkheid is het uitgangs punt van het fascisme". Houwaart kan het weten, want „zijn" stichting beschikt over een indrukwekkend ar chief van enge extreem-recht se clubs in binnen- en buiten land. „Je schrikt ervan als je het ziet", zegt de scheidende voorzitter. „Je moet er niet aan denken wat er zou gebeu ren als al dat geteisem zich zou verbinden en één front zou vormen. Gelukkig ge beurt dat niet. En bovendien: we zijn gewaarschuwd. Voor de Tweede Wereldoorlog wer den fascistische geluiden niet direct herkend, dacht men nog dat de nationaal-socialis- ten het misschien wel goed bedoelden. Maar nu weten we wat ze zeggen willen en dat ze het helemaal niet goed bedoe len". „Echte racisten kun je niet bekeren", zegt Houwaart. „Die zijn rot en dat blijven ze ook. Maar de grote groep goedwillende mensen die zich bewust of onbewust weieens misdraagt, die kun je heel goed afhouden van racistisch gedrag. Kijk, niemand hoeft van joden of Surinamers te houden, maar tussen niet- houden-van en racisme zit een grote ruimte. Die willen wij benutten. Daarom houden we veel spreekbeurten, geven we lesmateriaal uit, ontvan gen we jaarlijks 550.000 men sen in het Anne Frank-huis. En als ik afga op de vele uit nodigingen die we ontvangen uit het hele land, dan mag ik constateren dat we een uitste kende naam hebben". Het optreden van Israëlische soldaten tegen palestijnse op standelingen heeft daar vol gens Houwaart niets aan afge daan. Toch komen er veel kritische vragen binnen bij het kantoor in Amsterdam. Zo heeft PvdA-kamerlid Hein Roethof de stichting uitge daagd haar afkeuring over de Israëlische politiek uit te spre ken. Dat zal dus niet gebeu ren. Houwaart: „Wij zijn er niet om politieke uitspraken te doen, dat doen we nooit. De inval van de Russen in Af ghanistan hebben we niet van commentaar voorzien en over de politiek van Israel spreken we ons ook niet uit. Als we daaraan zouden beginnen, zouden we de hele wereld elke dag wel met protest-tele grammen kunnen bestoken. Wij komen alleen in het ge weer als er racisme en discri minatie in het spel zijn. Er is helaas alle reden om onver minderd door te gaan". STEVO AKKERMAN i-Di Ikt ;f °$HEM - Veel later iar de laatste jaren het was beginnen ndag 16 mei de eind- £i4nens voor zo'n 220.000 ingen van lbo, mavo, en vwo. Het gaat om '*pr )00 lbo/mavo-leerlin- 50.000 havo'ers en •veer 40.000 vwo'ers. inmerkelijk kortere i teriode heeft te maken het feit dat de kandidaten totjmaar in één vak in plaats twee vakken kunnen rei Idagi herkansen.Daardoor kan de hele herkansing op een dag plaatsvinden. Een andere op vallende verandering is dat de meeste beroepsgerichte vak ken dit jaar uit het examen pakket zijn verdwenen. Verder gaan docenten meer examenwerk zelf nakijken. Dat betreft zowel de helemaal uit open vragen bestaande examens als de examens die een combinatie zijn van open en gesloten vragen. Het CITO in Arnhem verwerkt alleen nog de examens die helemaal uit meerkeuzevragen bestaan. Net als vorig jaar maakt het CITO op de eerste werkdag na het examen 's avonds om ze ven uur via Teletekst de goede antwoorden op de meerkeuze vragen bekend. Vakken Er is een hele waslijst van exa menvakken, waarbij Russisch, Fries en filosofie tot de meest bijzondere mogen gerekend, al was het alleen al vanwege het kleine aantal kandidaten. Bijzonder is ook dat dit jaar voor het eerst het vak maat schappijleer op het examenlijs tje bij havo en vwo staat. Het vorig jaar was dat al het geval bij lbo en mavo. Het examen heeft nog een experimenteel karakter. In 1990 zal worden bekeken of het experiment met de exa mens maatschappijleer is ge slaagd. Liefst zes zogenaamde themavelden staan bij maat schappijleer centraal: opvoe ding en vorming; woon- en leefmilieu; arbeid en vrije tijd; technologie en samenleving; staat en maatschappij; interna tionale verhoudingen. (ADVERTENTIE) ote 'p 13,14 en 15 mei a.s. presenteren de Saab dealers I «eer zo'n 150 Saab Select Occasions bij de Saab impor- ïur in Vianen, Lange Dreef 28. h 127, afslag Vianen/Hagestein) 14 mei Prins Willem Alexander is in Sneek, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, aanwezig bij de opening van de nieuwe uitbreiding van het Friese Scheepvaart Museum en de opening van de jubileumtentoon stelling „Tegelvaart" van ruim 70 Friese 18e en 19e eeuwse tegeltableaus met scheepsafbeeldingen. Aan sluitend maakt de prins een tocht op het Sneeker- meer met het Statenjacht en met het skütsje „De Sneker Pan". KNOLLEN SCHEVENINGEN De Nederlandse haringvloot, die op 21 mei - Vlagget jesdag - vanuit Schevenin- gen uitvaart, rekent op een goede vangst. De overvloed aan bijna vol wassen haring in de cen trale Noordzee vergroot de kans dat de vissers met volle ruimen thuiskomen. De nieuwe jaarklas 1985 is in aantal de grootste van de afgelopen 25 jaar. Door de omvang van de jaar- klas zijn de visjes iets in hun groei vertraagd. De bijna drie jaar oude haring is een centimeter kleiner dan zijn voorganger. Maar als maatjesharing heeft hij een prima formaat. Bioloog ir. A. Corten van het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek (RIVO) sprak in Sche- veningen tijdens een bijeen komst op de driemaster „Mi nerva" zelfs van een „super jaarklas" Noordzeeharing. Het RIVO heeft berekend dat op dit moment 500.000 ton van deze haring rondzwemt. Dat is ongeveer de hoeveelheid ha ring die de komende maanden door de visserijlanden binnen de EG gezamenlijk mag worden opgevist. Nederland is hiervan 90.000 ton toebedeeld. Corten liet zich ook al optimis tisch uit over het volgende vangstseizoen. „Er zit namelijk nog een tweede sterke jaarklas in zee". Hij zei te hopen dat de visserij deze zogenaamde „to- ters", met op dit moment een lengte van circa 18 centimeter, voorlopig met rust zal laten. Probleem is dat de jonge, nog ondermaatse visjes in sommige gebieden - met name voor de Deense kust - als bijvangst in de netten terechtkomen en daarna weer dood overboord worden gezet. Ondanks alle tegenvallers - ook de slechte zomer heeft een rol gespeeld - kan de visserij terugkijken op een redelijk haringverkoopjaar. Volgens drs. D. Langstraat van het Produktschap Vis en Vispro- dukten is de consument zich ervan bewust dat de kwaliteit van maatjesharing in alle sei zoenen goed is. De zachte win ter heeft de matige verkoop van Hollandse Nieuwe in de zomer goedgemaakt. Met name de markt- en straathan del hebben hiervan geprofi teerd. V' CONFLICT MET KLM DEN HAAG Er dreigt een ernstig conflict tussen het ministerie van defen sie en de KLM. Staatsse cretaris Van Houwelingen is het beu dat zoveel jacht- vliegers worden „wegge kocht" door de commer ciële luchtvaart. Hij laat daarom een onderzoek in stellen of de Koninklijke Luchtmacht voormalige militaire piloten maande lijks kan terugroepen „om hun operationele status op peil te houden". De KLM ziet dit als een regel rechte bedreiging. Als de be windsman zijn plan doorzet, ontstaan er grote problemen met de roosters van de piloten. Op intercontinentale vluchten is het KLM-personeel dagen van huis. Het gevolg van een maandelijkse terugroeping door de luchtmacht zou zijn dat de KLM veel meer - zeer hoog gesalarieerde - piloten moet aannemen dan vanuit een commercieel oogpunt ver antwoord is. Staatssecretaris Van Houwe lingen wijst erop dat de KLM tot dusver niet heeft willen meewerken aan een oplossing van het vliegerstekort van de luchtmacht. „Er kan geen sprake zijn van een voortdu rend één-richtingsverkeer", aldus de bewindsman. Van Houwelingen zal de Tweede Kamer nog deze maand mee delen hoe hij deze zaak denkt op te lossen. Hij heeft al ver scheidene keren laten weten dat hem niet voldoende finan ciële middelen ter beschikking staan om de jachtvliegers een zelfde salaris te geven als zij bij de KLM kunnen krijgen. Skagerrak dicht voor vissers DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft de visserij op schol en tong in het Skagerrak met ingang van morgen gesloten. De Nederlandse vissers hebben het quotum schol voor drt gebied van 2.240 ton al binnen. De visserij op tong is verboden omdat schol bij visserij op de eerste soort een aan zienlijke bijvangst is. Het Nederlandse quotum tong voor het Skagerrak bedraagt slechts 80 ton. PRIJZEN 0,3 PCT HOGER DEN HAAG - De prijzen in ons land zijn in april met 0,3 pro cent gestegen. Vooral kinderkleding werd duurder. De prijzen van dameskleding, dameschoenen, benzine, diesel- en huis brandolie gingen eveneens omhoog. Van de onderzochte goede ren steeg 45 procent in prijs (wat voor een prijsstijging van 0,4 procent zorgde) en werd 30 procent goedkoper (prijsdaling 0,1 procent). (ADVERTENTIE) DEN HAAG De boos heid van Schoonhovens burgemeester P.A. Schou- wenaar over het optreden op woensdagavond van de mobiele eenheid tegen ac tievoerende binnenschip- Eers op de Lek in Schoon- oven, is volgens de pro vincie Zuid-Holland mis- daatst. n tegenstelling tot wat Schou- wenaar beweerde, was hij con form de voorschriften wel de gelijk over het politieoptreden geïnformeerd door de commis saris van de koningin in Zuid- Holland, Patijn. Probleem was daarbij alleen dat de bood schap van de commissaris de burgemeester niet had bereikt door een interne communica tiestoring bij de gemeente Schoonhoven. Bij de ongeregeldheden rond het Granaria-transport op de Lek bii Schoonhoven raakte één schippersvrouw gewond door de scherven van een door de politie met een waterkanon kapotgeschoten raam van een scheepswoning. De politie ar resteerde één binnenschipper. De ongeregeldheden waren volgens de politie een gevolg van hinderlijk dichtbiivaren van schippers. Die zouden na sommaties nog steeds gewei gerd hebben om ruim baan te maken voor het Granaria- transport. De schippers weerspreken dat echter. Volgens J. de Vries van de schippersvakbond ONS treedt de politie nodeloos hard op en wordt met het waterka non op één van de politieboten doelbewust op de ramen van de scheepswoningen gericht „In een aantal scheepswonin gen is het daardoor een grote puinhoop geworden", aldus De Vries. Volgens hem zijn de spanningen bii de schippers opgelopen omdat de schipper die woensdagmiddag werd ge arresteerd door mensen van de mobiele eenheid (ME) met de wapenstok zou zijn geslagen terwijl hij al geboeid was.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3